Nieuws- en Advertentieblad Donderdag 11 October. f 2,60 EN MEER VEI^=— Vijs per olsward en Wonseradeel. 1906. 45ste Jaargang. No. 82. Verschijnt Donderdags en Zondags. Tb Buitenlandsch. 1 6 VOOR n. r. ct. U. D. het geval en bracht de Europeesche golf aan boord voorlezing gesloten en u zelf dagen zoo nuttig, een van 2.80 M. (de •(gesteld. Oranjewoud, 8 Oct. De 52-jarige J. K. de Boer alhier, Vrijdagavond nog gezond en wel, weid Zaterdagmorgen plotseling hevig ongesteld, onder verschijnselen, welke den van Heerenveen ontboden geneeskundige wezen op cholera. De geneesheer gaf last de uitwerpselen diep te begraven en zond zelf een weinig er van ter onderzoek op naar Utrecht. Daar werd bevestigd, dat de ziekte inlandsche cholera was. Hedenmorgen is de patient overleden. aar a 5 Cent. VOOR WERKZAME PERSONEN Plotseling een pracht het aan den mond. een poging tot vergiftiging, De Breimac iemand werd uitgezonden Huisarbeid THOS kundige te halen. Wekelijks 9 geïllustr Kunnen nog 3 lezers- maanden. ih ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. Stroopersdrama. Te Gastel bij Rozendaal (N.-Br.) is de onbe zoldigde rijksveldwachter M. van Hooydonk bij surveillance, terwijl hij een drietal stroo- pers verraste, door een hunner aangeschoten. Zwaar gekwetst werd de jachtopziener opge nomen. De stroopers zijn bekend doch men heeft hen nog niet kunnen achterhalen. Onder de gemeente Hil varen beek (N.-B.) is de 16-jarige v. d. M. met zijn fiets te water gereden. Spoedig heeft men hem er uitgehaaldmaar een geneesheer kon slechts den dood constateeren. Hugo Engelen uit Haarlem, die Vrijdag door den bliksem gedood werd, was met zijn kameraad Jan Rijtier naar ’t land gegaan om een paard te halen, toen hij in den polder onder Haarlem merliede door den Onbeleefdheid en erger! Men schrijft uit Woerden d.d. 8 October: Eergisteren had op deu Breeveldschen zand weg een ongeval plaats, dat betrekk.elij k nog goed afliep. Twee dames kwamen op haar rijwiel een kaasbrik tegen, waarvan de be stuurder ongeneigd bleek te zijn uit te wijken. Uit voorzichtigheid stegen zij beiden af en bleven staan, maar het rijwiel werd toch nog gepakt, met het gevolg dat een der dames van de berm in een sloot viel en haar enkel bezeerde. Terwijl de andere dame haar gezellin uit het water hielp, bleef de boer stil staan toekijken hoe het zaakje afliep en toen de dame weer op den weg stond, reed hij verder, nadat hij op het ver zoek de dames naar de stad te rijden, een weigerend antwoord gaf. Gelukkig was een in de buurt wonend landbouwer welwillend genoeg de dame van droge kleeren te voor zien, waarna zij zoo goed en zoo kwaad als ’t kon de stad nog kon bereiken. Bezuiniging Naar de N. Arnh. Crl. van vertrouwbare zijde verneemt, zal tengevolge van den be zuinigingsmaatregel van den Minister van Oorlog, één kazerne voorloopig gesloten worden, daar van de bataljons in garnizoen te Ede, slechts een kleine lüü man den bestaat in Gelderland), ten plaatsen er van. kerken kan een raam, openslaan. Na afloop van de Hoogmis opent de koster-organist dit raampje, steekt er zijn hoofd door en begint aan de voor de kerk geposteerde boeren de afkondigingen van verkoopingen en verpachtingen, die in de nieuw begonnen week zullen gehouden worden, af te lezen. Ook zaken, den polder betreffende, komen voor. De geschied zijnde, wordt het raam de boeren gaan huns weegs. misschien zooveel als: wanneer uw ernstigs, iets nuttigs, voor pisch doel of iets dergelijks luidt danGeen tijd. Kunt gij dit antwoord tegenover verantwoorden; zijn werkelijk uw bezet door bezigheden, welke even even noodig, even ernstig zijn als het van u gevraagde? Ach, hoe menig werk is reeds uitgesteld, hoe menige plicht verwaarloosd onder de noodlottige leuze: Geen tijd. Het klinkt immers zoo gewichtig ’t druk te hebben, en tevens is ’t zulk een afdoend argument, dat niemand er iets tegen in kan brengen. Mogelijk is uw antwoord waar, doch dan durf ik een andere vraag tot u richten, n.l.: zijt ge wel zuinig op uw tijd? Een bekend spreekwoord zegt: Tijd is geld en de uren en minuten vertegenwoor digen de munt, die zuinig bespaard besteed u als vrucht van kapitaal kan opleveren van en energie, van wijsheid en gebied, want menigeen heeft bijna 't Sluitingsuur Door de Amsterdamsche vakvereeniging voor hotel-, café-restaurant en societeits- bedienden «Onze Belangen” is eenigen tijd geleden een adres tot den Burgemeester ge richt, waarin zij verzoekt het daarheen te leiden, dat het sluitingsuur der café's, restau rants, bars enz. worde bepaald op 1 uur na middernacht, in plaats van te 2 uur, gelijk thans het geval is. Naar wij vernemen is het bestuur van den «Ned. Hotelhoudersbond” namens den Burgemeester aangezocht, zich te dezer zake te willen uitspreken en heeft in verband met dit verzoek onder de leden van den Bond een referendum uitgeschreven. Van de 75 Amsterdamsche leden van den ,/Ned. Hotelhoudersbond”, zijnde de exploitanten van de voornaamste hotels, café’s en restau rants, namen er 56 aan het referendum deel. Van dezen verklaarden zich 39 vóór de 1-uur-sluiting, terwijl er 17 tegen waren. Die slimme wespen. In de bloem bollenschuur van eene zekere firma te Haarlem waren de bedienden druk aan het inpakken van bollen. Ongemerkt kwamen er wespen in de schuur en verzamelden zich om een persoon, van wien het bekend is dat hij graag een borrel lust. De wespen drongen zich hoe langer hoe meer aan hem op en werden zoo brutaal om hem naar den mond te vliegen. Slaan durfde hij niet, want dan zouden zij kwaad worden en gaan steken. Daar komt de patroon aan en ziet het geval kalm aan. «Hoe zou het toch komen, mijnheer, dat die wespen het mij zoo lastig maken.” ,/Dat is nogal eenvoudig: die ijverige dieren ruiken dat je sterken drank gedronken hebt en daar zij weten dat ik daar ten zeerste tegen ben, wijzen zij je aan mij aan”. De man kleurde en dacht misschien wel dat het niet altijd de beste vruchten zijn, waaraan de wespen knagen. Mogen die wespen hem dit geleerd hebben Cholera nostras. Onder Bennebroek is de landbouwer Van Galen overleden onder verschijnselen die aan //cholera nostras” doen denken. Bacteriolo gisch onderzoek zal dienaangaande zekerheid kunnen verschaffen. Inmiddels zijn de noodige voorzorgen tegen verspreiding der ziekte genomen. fleschje uit den zak en Men dacht aan waarom dadelijk om een genees- Daar geen der doctoren Amsterdam, ver! thuis was, werden de beide apothekers ont- doelmatige opvol; boden, die P. een braakmiddel wilden toe- per dag kan ve dienen, dat hij echter weigerde. dankbetuigingen b Inmiddels bleef het «vergif" zonder uit- BREIMACHINE, werking. Het was reeds te oud en niet die zonder onderskrachtig meer. beweren, dat het; P. werd verhoord en daarna in hechtenis de. waarheid oven «Ik heb geén~znr steun wordt gevraagd voor iets een philanthro- en uw antwoord en goed uw arbeid een zedelijke kracht kennis op elk ‘t onmo gelijke tot stand gebracht, doordat hij geen oogenblik verloren liet gaan. Allen die iets belangrijks hebben verricht in hun leven, beroemde kunstenaars en mannen van weten schap, hebben de tijd op hunne rechte waarde weten te schatten, hebben hun roem en hun kennis niet veroverd zonder te woekeren met ieder oogenblik van ’s morgens vroeg tot ’s avonds laat. Nu heb ik geen tijd, doch morgen... O vermetele, die zoo durft spreken. Denk bij die woorden eens aan Oriron Swett Marden, die zeide: De wilskracht, die verloren gaat door een plicht van heden uit te stellen tot morgen, zou dikwijls voldoende zijn, om het werk te verrichten. Van uitstel komt immers zoo gaarne afstelDe dagen van onze groote mannen waren volstrekt niet langer dan die van ieder ander, bun leven was niet minder bezet met allerlei kleine plichten en toch vonden ze tijd voor alles, wat het leven te doen gaf, wellicht omdat zij nooit een uur hebben gewijd aan beuzelingen. Men zegt van zeker leeraar, dat hij zich tot doel stelde zijn leerlingen eerst goed en daarna goed en vlug tegelijk te leeren werken, zoodat eindelijk de tijd, welke zij noodig hadden tot op de minuut af werd uitgerekend. Dit altijd in toepassing brengen zou in het dagelijksch leven onmogelijk zijn, maar zooveel mogelijk den tijd te berekenen, die er noodig is bij inspanning en uitspanning, misschien zal dat toch het groote geheim zijn, dat schuilt in de werkkracht van hen, wier arbeidsver mogen ons altijd weer in verbazing brengt. Geen tijdSoms is ’t waar, niemand weet het beter dan gij zelf, doch ik bid u, bedenk u nogmaals voor ge ’t uitspreekt. Ge kunt zoo dadelijk onmogelijk nagaan welke gevolgen er uit kunnen voortvloeien. Alg. Gids. BINNENLAND. Heerenveen, 6 Oct. Na reeds driemaal langdurige gevangenisstraffen te hebben onder gaan wegens oplichting en valschheid in geschrifte, is heden, na langdurige instructie, ten vierden male in arrest gesteld de ex- deurwaarder, F. P. alhier. Thans moet hij zich wederom hebben schuldig gemaakt aan oplichterij, en wel door per advertentie gelden op hypotheek aan te bieden, dan voorschot te vragen en verder niets meer van zich te laten hooren. Zoo had hij van iemand uit Overijsel f 50 losgekregen, doch toen de toegezegde hypotheek uitbleef, kwam de Overijselaar eens naar Heerenveen, ontdekte daar dat hij was opgelicht en wist f 12 van zijn f50 terug te krijgen. De politie hoorde van het geval en bracht hem van het lijf gerukt, terwijl een diepe snede zijn hoofd doorkerfd had. Een koperen tabaksdoos, welke hij in zijn zak droeg, was zoo plat als een cent geslagen. Zijn kameraad kwam er levend af, hoewel ook deze getroffen en zijn jas aan flarden gescheurd werd. Aan den neus had hij een wonde en een gaatje in het kuitbeen. Per tentwagen werd het lijk naar de ouderlijke woning overgebracht. Ook Rijtier moest vervoerd worden, daar hij als lam geslagen was en ook niet spreken kon. In de nabijheid van de vreeselijke plek werd ook een schaap door het hemelvuur gedood. (O. H. Ct.J Theorie en practijk. De redacteur van het Tijdschrift voor Sociale Hygiëne, sprekende over de Troon rede, zegt o.a.; z/Tegen de belasting op de tabak is uit een gezondheidsoogpunt ook niet veel in te bren gen. Integendeel, wat minder rooken zal het zenuwleven, de hartswerking, de spijs vertering en het gezichtsvermogen van menig Nederlander ten goede komen”. Hierbij teekent de Nieuwe Courant aan z/De opmerking moet ons uit de pen, dat de hygiënisten zelven daarvan nog weinig doordrongen zijn, want zelden hebben wij eenige uren doorgebracht in een zaal, die zoo zeer dool sigarendamp bezwangerd en vergiftigd was als tijdens het jongste Hy giënisch Congres te Haarlem”. Een aardige vangst. Het stoomschip «Iris” van de «Konink lijke stoombootmij.”, kapitein L. Posthuma, heeft een aardige vangst thuisgebracht. Het is een fraai exemplaar van zeeschildpad, die met een gespoeld is, en toen kon worden gepakt. Het beest, dat in Artis” onder dak ge bracht is, is nog een jong exemplaar. Het rugschild is van een fraaie, kastanjebruine kleur, het buikschild geelachtig wit. De totale lengte bedraagt 52 centimeter; kop en hals meten 14 centimeter, de breedte bedraagt 32 centimeter. Wordt het dier vol wassen, dan kan het eene lengte van 1,25 meter en een gewicht van 150200 K.G. bereiken. Een eigenaardige gewoonte den polder De Lijmers (prov. minste op verschillende In het zangkoorraam der der ruiten, bij wijze van Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Sneek. Bij ’t afspringen van den bestel wagen der H. IJ. 8. M., waarop hij een eindje had medegereden, kwam een zoontje van den heer T. alhier, Zaterdag j.l. op den Stationsweg te vallen, met ’t gevolg dat een der achterwielen van den wagen hem over een zijner beenen ging. Gelukkig was de wagen niet bevracht, waardoor het dan ook te verklaren is, dat de jongen géén ernstig letsel kreeg. Aan de stoommeelfabriek der firma Zwart Co., had een ongeluk plaats, dat nog goed is afgeloopen. De meesterknecht de H. was in de nabijheid der machine bezig, toen hij struikelde en door de machine werd gegrepen en tegen een balk geslagen. De kleeren werden hem van ’t lichaam gerukt, wat juist zijn behoud is geweest, want daar door had de machine geen houvast meer en viel de H. op den grond. F. D. Leeuwarden. Gedeputeerde Staten van Friesland hebben®bepaald, dat voor motor- booten voor de vaarwaters, waarop stoom- booten worden toegelaten, welke onderschei denlijk geen grootere afmetingen mogen hebben dan a een lengte van 21,50 M. en breedte van 3.80 M.b. een lengte 14.90 M. en een breedte van zoogenaamde tweede en derde klasse vaar waters) van de genoemde maxima kan worden afgeweken, indien na gehouden proeftocht blijkt dat de motorboot zonder bezwaar op de in de vergunning te omschrijven kanaal- vakken kan worden toegelaten. Workum. 't Schijnt wel of de prach tige zomer er maar niet toe besluiten kan ons te verlaten. Menige dag en vooral Zondag, die October ons schonk, was meer dan een schoone herfstdag; 't was nog een echte, warme zomersche dag, zoo mooi en zoo helder als men ’t maar wenschen kon. De heldere zonneschijn lokte de menschen naar buiten en ’t was den geheelen dag op straat, zoowel als buiten de stad, druk van de vele wandelaars. Eveneens passeerden dezen dag onze straten nog vele wielrijders, die aangelokt door het heerlijke weder, vrienden en kennissen bezochten of een rij- toertje tezamen volbrachten. Het eenige wat ons aan den herfst herinnerde, was het vroegtijdig vallen van den avond. Toch geeft October tot nog toe dit jaar bizonder mooie dagen Exmorra c.a. Door het kiescollege der Ned. Herv. Gemeente alhier is toezegging van beroep gedaan aan den heer G. J. van der Flier Jr., caud. te ’s Gravenhage. Jachtovertreding door een burgemeester. Voor het kantongerecht te Goes werd Maandag behandeld de zaak tegen den bur gemeester te Kattendijke, beschuldigd van jachtwetovertreding op 4 en 7 Aug. De bekl. was ter terechtzitting aanwezig, terwijl vijf getuigen werden gehoord. Vooraf had bekl. met een kaart van de Schelde en de Zand- kreek er bij, uiteengezet waar hij gejaagd had op wulpen, en wel te goeder trouw, omdat hij meende dat de door hem van de Wilhelminapolder verkregen vergunning om op de slikken te jagen, voldoende was. Van deze was door den ontvanger der registratie Montigny te Rijssel, die pachter was, door beklaagde voor de schorren vergunning ge vraagd. De opzichter De Bel van Kattendijke had namens den ambachtsheer verlof tot jagen gegeven, maar dat later weer inge trokken, omdat hij niet bevoegd was dit te doen. Beklaagde erkende daar te hebben ge jaagd, maar niet geweten te hebben, dat zijn vergunning niet voldoende was. Al de ge tuigen bevestigden dat de bekl. op beide tijdstippen op wulpen gejaagd en deze ge schoten had. De ambtenaar van het O. M. vond de zaak niet zoo erg voor den persoon, maar wel in zijn qualiteit als burgemeester, die verplicht is de orde en de wet te handhaven. Beklaagde had daarom uiterst voorzichtig moeten zijn, te meer daar hij reeds gewaar schuwd was. De eisch luidde 3 geldboeten, ieder van f 5 subs, voor ieder één dag hechtenis. Uitspraak over 14 dagen. Bolswardsche Courant H H

Bolswards Nieuwsblad nl | 1906 | | pagina 1