Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. Zondag 14 October. ©i wy wm 2 1906. 45ste Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 83. i I VOOR Afzonderlijke het I ruw, koud I d Jf I het Laat mij Ik gaf toe mij te bezoeken. Hij kwam begaan. en noodigde Lo-Keong uit, ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. 1 Exmorra. Ds. predikant bij de Oost-Indië, hoopt ’s namiddags zijn afscheid te preeken. Oldeboorn, 9 Oct. Onder de lotelingen voor de nat. mil. alhier bevond zich ook een gehuwd man, vader van twee kinderen. De dienstbode van Bakker H. P. alhier, viel hedenmiddag van een trap, en brak tengevolge daarvan een arm. Treurige omstandigheden. Een 25-jarige vrouw te Zwolle woon achtig, was door haar man verlatenin armoedige omstandigheden bleef zij met haar voorkind achter. Toen haar kind was over leden, besloot ze naar Amsterdam te gaan, in de meening, dat ze daar als dienstbode beter aan den kost zou komen. Ze verhuurde zich tegen f 3 in de week met kost en in woning. Slechts kort bleef ze echter werk- richting gehoord moet worden buiten de be- tonning om den Vorm en den Staart, on diepten om Urk, waarop in den loop der jaren menig vaartuig vastgeraakt, ook wel verloren gegaan is. ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Laat in den avond kwam Grimshard ademloos bij ons aanloopen. Weten jullie het al? Wat? Lo-Keong is dood! Dood Ja, hij is op de openbare straat ver moord. Hij is den dood gestorven, dien hij jou had toegedacht. Ónmogelijk riep ik, terwijl mijn vrouw zich angstig aan mij vastklemde. Ónmogelijk? Neen, bij die vervloekte Chineezen is alles mogelijk. Weet je wat een jaspis-oog voor hen beteekent? Ik weet het nu. Wat dan Het is het teeken der zelfmoordenaars. Ik begrijp je niet. Verklaar je nader. Nu dan, de geschiedenis is heel een voudig. Als een Chinees lust heeft te sterven, maar geen zelfmoord wil begaan, om den toorn der góden niet op te wekken, hangt hij, ten teeken van zijn besluit, een jaspis oog aan zijn lichaam. Iedere Chinees, die dat teeken ziet, beschouwt het als een der góden welgevallig werk, als hij den man in quaestie het genoegen doet, hem van kant te maken. Nu heb je de verklaring voor alle aanslagen, die op jou en je vrouw zijn gepleegd, en voor den dood van Lo-Keong. BINNENLAND. Sneek. Maandagavond j.l. vergaderde op de bovenzaal van „De Gouden Leeuw” de alhier bestaande afdeeling van den Bond voor Staatspensioneering. De vergadering werd bezocht door 35 leden. De notulen van een vorige bijeenkomst werden na lezing goedgekeurd. Uit ’t jaarverslag bleek, dat de afdeeling thans kan bogen op een ledental van 364 en een kassaldo van f 318 ruim. De afgevaardigde naar de in Mei j.l. gehouden algemeene vergadering, de heer A. Bouma, bracht verslag uit van ’t aldaar behandelde. De vergadering besloot nog tot houden van eene openbare vergadering. Gisterenavond werd het gebouw voor Christelijke Belangen aan ’t Achterom alhier, in tegenwoordigheid van een groote schare, door Dr. G. A. Wumkes ingewijd, naar aanleiding van een tekst uit de Klaagliederen van Jerimia. Een aantal genoodigden, onder welke de Burgemeesters van Sneek en Wymbritseradeel, woonden de predikatie bij. ’t Gebouw ziet er zeer netjes uit en heeft beneden, naar men ons meedeelt, plaats voor minstens 400 personen. Aan den cursus voor voorbereidend militair onderricht, welke alhier dezen winter wordt gehouden, nemen 26 jongelingen deel. Zuidwesthoek, 10 Sept. Het prachtige weder, dat September ons tot heden schonk, is voor ieder aangenaam, behalve voor allen, die bij het wildvak betrokken zijn, zooals jagers, vogelvangers, kooplieden enz. Bij duizenden en duizenden toch zijn in de laatste dagen de wildboutjes door de warmte bedorven, wat een onberekenbare schade be rokkent aan de verzenders in de eerste plaats, en vervolgens aan de vangers. Dat dezen dus hartelijk naar weder verlangen, ligt voor de hand, Workum Eooruit. Jansen alhier, benoemd Prot. Kerken in Ned. Zondag 21 October a.s., en was zichtbaar verrast mij gezond en wel aan te treffen. Toen hij echter zag, dat ik mijn arm in een draagband had, speelde een tevreden glimlachje om zijn lippen. Tegelijkertijd wierp hij een blik op mijn horlogeketting. Maar w’aarom draagt de zegevierende bestrijder niet den talisman des geluks vroeg hij. Ik heb hém naar mijn vaderland gezonden. Wee it, wat hebt gij gedaan? riep hij, blijkbaar verschrikt. In het buitenland verliest hij zijn tooverkracht en maakt zijn eigenaar ongelukkig. Toen Lo-Keong een oogenblik later afscheid nam, zag ik, dat het jaspis-oog op zijn rug was bevestigd. Grimshard lachte. Daar gaat hij en de talisman gaat mee. Heb ik dat niet netjes in orde gebracht Het is een Chineesche geschiedenis met Europeesche intermezzi en zij gebeurde onge veer 25 jaar geleden, toen ik als dokter te Kanton was gevestigd. Het jaspisoog, dat mij een rijke koopman, Lo-Keong genaamd, ten geschenke had gegeven, is het begin en het eind dezer geschiedenis. Was ik geen dokter geweest, dan had ik geen aanleiding gehad, tegen het opium-gebruik te ijveren en in dat geval zou Lo-Keong mijn vriend ge bleven zijn. Maar nu ik dokter was, werd het heel anders. Lo-Keong was namelijk de eigenaar van een half dozijn opium-kitten en verdiende er ontzaglijk veel geld mee. Kwamen nu zijn klanten volkomen te gronde gericht bij mij, dan was natuurlijk het eerste, wat ik pro beerde, hun het opiumrooken af te leeren. Dat kon de koopman mij niet vergeven en hij beschouwde mij als zijn ergsten en gevaarlijksten vijand. Men waarschuwde mij dikwijls voor Lo-Keong en op zekeren dag kwam zelfs Ped Grimshard bij me en zeide tot mij: Neem je in acht voor den ouden scheefoog. Hij voert iets tegen je in het schild. En wie kwam twee dagen later bij mij binnen? Niemand anders dan Lo-Keong, van het hoofd tot de voeten prachtig gekleed. Uw onderdanige slaaf komt, om hulp bij u te zoekenbij u, die over alle duivels der ziekten heerscht, zeide hij in de bloem rijke taal der Chineezen. Wat scheelt er dan aan? vroeg ik. Mijn ellendig lichaam heeft dén toorn der góden gewekt en zij hebben mij zwak gemaakt als een vrouw. Zijn gezondheid beweerde hij was door het overdreven gebruik van opium even sterk ondermijnd als die zijner klanten. Ik schreef hem een middel voor en liet hem gaan. Bij het afscheid gaf hij mij als bewijs zijner dankbaarheid een geschenk. Het was een kunstig bewerkt oog van jaspis-steen. De pupil bestond uit een rooden koraal en het geheel was aan een zilveren ketting bevestigd. Hemelsche bezweerder van alle duivels, sprak hij, neem dit teeken der dankbaarheid van den ellendigsten uwer slaven aan. Het zal u geluk en rijkdom brengen, als gij het aan uw horlogeketting bevestigt. Ik wilde het geschenk weigeren, dat voor een enkel consult te kostbaar was, doch het hielp nietsLo-Keong maakte het zelf aan mijn horlogeketting vast. Sedert dien dag scheen het ongeluk mij te achtervolgen. Of de talisman daaraan schuld had, wist ik niet, maar ik was geen oogenblik mijn leven zeker. Ik ging naar het telegraafkantoor, om aan mijn vrouw, die uit de stad was, te telegrafeeren, dat zij zoo spoedig mogelijk naar huis moest komen. Op weg daarheen kwam ik voorbij een huis, dat in aanbouw was, en plotseling kwam krakend een balk naar omlaag, die mij bijna het hoofd verbrijzelde. Den volgenden avond viel ik, zoolang ik was, en kreeg daardoor een groot gat in het hoofd. De een of ander had een grooten steen voor mijn huisdeur gelegd, waarover ik in de duisternis nood zakelijk moest vallen. Drie dagen later werd ik met mijn draagstoel omgeworpen en viel in een diepe leemgroeve, waaruit ik mij met groote moeite weer omhoog werkte. In den loop der volgende week werd ik driemaal aangerand en had het alleen aan mijn goede revolver te danken, dat ik er het leven af bracht. Op een der volgende dagen werd ik toen ik een huwelijksvoltrekking bijwoonde, weer aangerand en ik kreeg daarbij een ern- stigen dolksteek in den arm. Dat werd toch te kras. Heeft de heele wereld dan tegen mij saamgespannen riep ik. Er gaat geen dag meer voorbij, zonder dat ik gevaar loop, gedood te worden. Het is ongeloofelijk! Je kunt er van op aan, zei Grimshard, dat Lo-Keong daarbij de hand in het spel heeft. Och, onzin! Als hij me naar het leven stond, zou hij me niet zulk een kostbaar geschenk gegeven hebben, antwoordde ik, terwijl ik op het jaspis-oog wees, zaam, om daarna achtereenvolgens in twee andere diensten te gaan. In al die diensten maakte ze zich schuldig aan diefstal, meest van lijfgoederen, eens ook van een zilveren broche. Hoe ze tot die diefstallen gekomen was Gebrek aan ondergoed had er haar toe gebracht en ook drankzucht, want tenge volge van het doorgestane leed was zij aan den drank geraakt. Berouwvol bekende de beklaagde, die voor de 5de kamer der Rechtbank te Amsterdam terechtstond. Het O. M., mr. Bol, eischte met het oog op de treurige omstandigheden van bekl., de clemente straf van drie maandener zal, deelde hij mede, voor de beklaagde, die van fatsoenlijke familie is, na het verstrijken van haar straftijd gezorgd worden. Een dame uit Zwolle trekt zich haar lot aan. Voor rekening van deze dame gaat ze eerst naar een her stellingsoord voor drankzuchtigen en daarna zal er ook verder voor haar worden zorg gedragen. Mr. Vis, toegevoegd verdediger, refereerde zich aan het oordeel der Rechtbank. 26 October a.s. uitspraak. Ernstig ongeluk. Vrijdagochtend heeft te Haarlem een ernstig ongeluk plaats gehad in de kleerbleekerij van de firma Vasen aan het Zuider-Buiten-Spaarne 13a. Voor de eerste maal werd in gebruik ge nomen een door de firma M. A. Spronk te Rotterdam geleverde centrifugaal-machine, die in de bleekerijen gebruikt worden om het goed droog te slaan. De zoon van den heer Spronk en twee monteurs waren bij de beproe ving aanwezig. De machine had reeds drie maal met goede resultaten gedraaid doch de vierdemaal sprong, waarschijnlijk door over belasting, de binuenbak uit elkaar. De stuk ken koper en ander metaal drongen door den buitenbak, met het noodlottig gevolg, dat de metselaar Zuid wij k, die bezig was steenen in te metselen, ernstig aan slapen en voorhoofd gewond werd en bewusteloos neerstortte. Hij werd onmiddellijk in ernstigen toestand naar het Elisabethsgasthuis gebracht. Den zoon van den heer Vasen, een 16-jarigen jongen, werd een been verbrijzeld, zoodat zijn opneming in de Maria-Stichting noodig was, terwijl de monteur Nic. Nieuwstraten een slag tegen de borst kreeg, die echter geen ernstige gevolgen heeft gehad. De politie heeft onmiddellijk een onder zoek ingesteld naar de oorzaken van het gebeurde en beslag gelegd op de machine- deelen enz. Een dienstmeisje uit Opperdoes (N.-H.), kocht dezer dagen twee loten van de Hard- draverij-vereeniging te Medemblik. Een lot schonk ze aan haar behoeftigen vader. Zij zelve won den hoofdprijs, een span paarden haar vader den derden prijs, een paard. Het stalen ros wordt op het platteland steeds meer populair. In het N.-H. dorp Andijk met een bevolking van 2700 zielen zijn ongeveer 500 rijwielen in gebruik. Er is bijna geen huisgezin meer zonder fiets. Het hoofd eener openbare school in den Haag, het slachtoffer geworden van een verkeerd geplaatst waarschuwingsbordje voor fietsrijders, wees den kantonrechter op het onbillijke van den eisch van het O. M. De bovenmeester was, naar hij zeide, liever maar even zelf gekomen om het den kan tonrechter uit te leggen in plaats van zich te laten verstekken. Wat is dat verstekken? vroeg de kanton rechter. Nu ja... verstek laten gaan! O, zoo, ik hoop dat u dat nieuwe woord niet voor de klasse zult onderwijzen, adviseerde de kantonrechter gemoedelijk. Tegen mist. In den 23 meter hoogen ijzeren opstand is thans het uurwerk voor de mistklok te Urk gesteld. Een heldere klank geeft deze klok, waarop de hamers 20 malen per minuut nederkomen, welke ook bij ongunstigewind- In jouw plaats stuurde ik hem zijn geschenk liever vandaag dan morgen terug. Het mankeerde er nog maar aan, dat ik zoo bijgeloovig was. De hemel mocht echter weten, hoe het kwam, maar iedere dag bracht een aanslag op mijn leven. Ik werd ten slotte aangetast door zenuwachtigheid in den hoogsten graad, die bijna in vervolgingswaanzin ontaardde. Het was een waar geluk, dat mijn vrouw van haar uitstapje terugkeerde. Toen zij mijn gewonden arm zag, vertelde ik haar al mijn avonturen en zij was het er dadelijk met Grimshard over eens, dat Lo-Keong de schuld van alles was. Eindelijk zag zij het jaspis-oog. O, hoe mooi! riep zij. Van wien heb je dat gekregen? Van Lo-Keong. Van hem? Dat is niet mogelijk! Toch is het zoo, en Grimshard beweert zelfs, dat het met mijn ongeluk in verband staat. Kom, komMaar weet je wel, dat de steen ervan in een broche heel mooi zou uit zien? Als ik je er een plezier mee doe, kun je hem krijgen. Reeds den volgenden dag droeg mijn vrouw de nieuwe broche. Op denzelfden dag bemerkte zij een zonderlingen bijsmaak aan haar lievelings gerecht. Bij onderzoek bleek, dat de spijs vergiftigd was. De kok was spoorloos ver dwenen. Den volgenden dag viel mijn vrouw in een grooten waterput, die op de binnen plaats was gegraven en waarvan men kwaad willig ’t deksel had afgenomen. Kortom mijn geheele pech scheen op mijn vrouw overgegaan te zijn. Wij hielden krijgsraad. Amice, zei Grimshard, leefde je niet rustigen tevreden, vóór je het jaspis-oog kreeg Ja. En je vrouw Eveneens. Sedert het oogenblik, dat Lo-Keong je den steen heeft gegeven, heb je geen oogenblik rust, nietwaar? Daar heb je gelijk in. En sedert je het jaspis-oog aan je vrouw hebt gegeven, doet niemand je meer leed. Dat is zoo. Daarentegen is je vrouw geen oogen blik haar leven zeker. Ja maar... Geen maren... Dit jaspis-oog houdt direct verband met al het ongeluk, dat gij beiden in den laatsten tijd hebt gehad. Dat is duidelijk. Grimshard heeft gelijk, zei mijn vrouw. Maar Clara Hij heeft gelijk, zeg ik nog eens. En tegelijkertijd deed zij de broche af en wierp ze van zich af. Grimshard nam de broche in de hand en bekeek ze van alle kanten. Er is geen twijfel mogelijk, zei hij, dit oog is van alles de schuld. Het brengt ongeluk aan en wij moeten het Lo-Keong terugzenden. Als het ongeluk aanbrengt, zal hij het wel niet terugnemen, meende ik. Dat is ook niet noodig. We moeten hem geven, zonder dat hij het weet, maar begaan. Bolswardsche Courant u I ‘I i

Bolswards Nieuwsblad nl | 1906 | | pagina 1