Kieuws- en Advertentieblad Bols ward en Wonseradeel. Donderdag 25 October. I H 1906. 45ste Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 86. BRIEF Ü1T BERLIJN. ÏJ 1» H il VOOR Afzonderlijke BINNENLAND. van Sneek. en I aan ds. E. J. De draagt 11 De Hauptmann” van Koepenich, klucht in 4 bedrijven. 1 II I vooral j.l. Zondag, was meer dan een nog een echte, het een dorpen en ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. "’i I. God zij ds. Jansen en zijn woning. Ja de Heere der hem ook in Indië tot een ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. De Banier. Oct. De palingvisscherij is weer zoo goed als zeer ongelijk in voor onze plaats is de vangst het algemeen bevredigend te noemen, visschers zijn dan over het algemeen nogal goed tevreden met hun vangsten, (alhier wordt zoogenaamde roode en schiere paling gevangen,) welke door elkander wordt gelost voor 25 cent het pond,; in het naburige Molkwerum wordt bijna niet anders gevangen dan roode paling, welke wordt gelost voor 11 ct. het pond, daar zijn dezen herfst de vangsten zeer gering en in Eet naburige Laaxum wordt niet anders dan schiere paling gevangen, welke gelost wordt voor 30 cent het pond, daar zijn de vangsten deze herfst buitengewoon 'i in geen jaren zoo Stavoren, 22 thans voor dezen herfst afgeloopen, de vangsten zijn dezen hoek over onze Zooals te verwachten was, heeft de Ansichts- karten-industrie onmiddellijk partij getrokken van de heerlijke stof. Nauwelijks 24 uur later, werden in de Berlijnsche straten dan ook een grappige Ansicht met vier prent verbeeldingen, tafereelen uit de Koepenicker klucht, en coupletten bij duizendtallen ver kocht. Arnh. Crt. Op deze donkere en belangrijkste zijde der medaille laten de bladen der linkerzijde terecht een schel licht vallen. Maar de luchthartige Berlijners houden niet van zedepreeken, draaien de medaille liever weer om en lachen over het jolige tafereel dat hun de tranen over de wangen doet loopen. Van de blamage tegenover de gansche wereld trekken zij zich niet bijster veel aan. De Folks-Zeiting (radicaal) schrijftDer Sieg des militairischen Kadavergehorsams iiber die gesunde Vernunft, iiber die Slaatsordnung iiber die Persiinlichkeit des Einzelnen, das ist es, was sich gestern in der Köpenicker Komödie in grotesk-ent-setzlicher Art offenbart hat. En dat is het ernstige, het bittere, het beschamende van dit belachelijke avontuur. De man echter die dit heeft klaar gespeeld, omdat hij het listige plan verzon, zich in een militaire uniform te steken, er steht mit seinem Scharf- bliek bei der Abwdgung realer Machtverhalt- nisse fast in genialer Grosse da. Uniformen cadavergehoorzaamheid deze twee sleutels openen de massiefste brandkasten zekerder en geluidloozer dan het iiberwundene Sauerstoff- geblase. (Dezer dagen trachtte een inbreker in een Berlijnsche confectiezaak nl. een brandkast door middel van dynamiet te openen, doch kwam daarbij zelf om het leven.) De National Zeitung (nat. lib,)... De meest vermetele en grimmige spotter zou over het kapriolen makende militarisme geen satire hebben kunnen schrijven, welke met deze uit de tooneelwereld naar het werkelijk leven verplaatste operette zou kunnen worden ver geleken... Welk een verheffend beeld, deze gendarmen, die op het marktplein zwaarwichtig de orde bewaren, terwijl in het Raadhuis de gemeentekas wordt geplunderdEn dan het voornaamste slachtofferDe heer dr. Langer hans is onschuldig als een stuk krantenpapier, dat nog bedrukt moet worden, maar wat kon hem aannemelijker dunken, dan dat iemand hem (de reserve-officier) wegens een of ander uit den duim gezogen vergrijp bij het distriktskommando had verdacht gemaakt Misschien heeft hem op straat wel iemand aan zijn mouw gestooten en verzuimde hij daarop dezen persoon uit te dagen wegens beleediging. Hij voelt zich intusschen niet op zijn gemak en denkt: Onze lieve Heer het distriktskommando zullen het wel weten, zonder tenminste telefonisch daar naar bij het kommando te informeeren. Slechts voor één persoon heeft de geniale boef ontzag: nl. voor den kommandeerenden onderofficier van de afgeloste wachtsoldaten, welke onderofficier dan ook gnadig entlassen mrd, vóór de marsch naar het station Putlitzstrasse. en de tocht naar Koepenick een aanvang neemt. De geschiedenis is zoo komiek, dat men vandaag met den besten wil nog ternauwernood in staat is, zich met de ernstige zijde bezig te houden. Nog nooit zijn Duitsche burgers voor hun loyauteit, hun gehoorzaamheid en hun vertrouwen in de besluiten der aarsche machten zoo bij den neus genomen als de nakomelingen van Jaczo van Koepenick. De Berliner Neueste Nachrichten (vrij- conservatief):... Wat moet burgemeester en eens men van een zijn lui denken, die niet weten, dat in tijd van vrede de militaire macht in het geheel niet in hechtenis neemt, tenzij zij beleedigd of door de politie gere- quireerd wordt. Welk een begripsverwarring Eoort er toe, om het mogelijk te achten, dat de Keizer die zooals men weet sinds dagen afwezig is den Koepenicker burgemeester kon doen gevangen nemen. De Deutsche TageszeitungZonderling, hoogst zonderlingEen man in kapiteins uniform met pet zonder de tweede kokarde en met een als touw gedraaide sjerp, moest toch in elk geval den soldaten, ten minste den onderofficier verdacht voorkomen. Ieder onderofficier moet weten, dat bij de uniform van een, met zulk een opdracht belasten officier de helm en niet de pet behoort. Hoe was het mogelijk, dat de burgemeester, zelf officier der reserve, zich door een zoo ge- costumeerden oplichter liet dupeeren en als een misdadiger behandelen? Het blad heeft goed praten; in huu blinde gehoorzaamheid zouden de soldaten (zooals uit het getuigenverhoor des avonds bleek) zelfs geen oogenblik geaarzeld hebben om den burgemeester op hun blanke bajonet te tracteeren, wanneer de Hauptmann hun daartoe bevel had gegeven,,,! Baskenland, 22 Oct. Zeker naar aan leiding van het jongste tramongeluk, is op de gevaarlijke bochten op den Haskerweg ’t houtgewas gekapt, zoodat de machinist nu vrijer uitzicht heeft op den weg. ’t Is goed dat zulks gebeurt; jammer maar, dat er eerst zoo iets vreeselijks moest plaats vinden, voor men ’t gevaarlijke van het hooge boom gewas inzag. Leeuwarden, 22 Oct. ’t Komt in den laatsten tijd meermalen voor, dat manden visch, ’s Donderdags naar Engeland gezonden, daar worden afgekeurd, des Zaterdags weer te Wartena terugkeeren en ’s Zondagsmorgens per motor naar de Tuinen vervoerd worden, waar men dan voor weinig geld zijn inslag kan doen. Ook hedenmorgen was dit het geval. De inmiddels gewaarschuwde vleesch- keurder Bijlsma keurde de nog overgebleven partij visch echter af en liet deze per kar naar het abattoir brengen. Wonseradeel, 20 Oct. Er mag in deze gemeente op lotingsdagen niet aan loteüngen worden getapt. Goede bepaling, maar nog niet afdoende. Want wat gebeurt er nu ’s Avonds te voren reeds wordt de drank bij ’t ileschvol ingekocht en die flesch gaat op den grooten dag schenkend rond. Zelfs aan kinderen wordt geschonken. Een loteling werd te Arum de drank in den mond ge goten tot hij er een benauwdheid van kreeg. De overheid zal, om dergelijke uitspattingen te weren, nog een stap verder moeten gaan. Een eend in het hoenderpark van R. B. te Hartwerd looft den schoonen herfst, door nog eiken dag een ei te leggen. Repk. Nieuwsbl. v. Fr. ’t Schijnt wel of de prachtige zomer er maar niet toe besluiten kan ons te verlaten. Menige dag en die October ons schonk, schooue herfstdag; ’t was warme zomersche dag, zoo mooi en zoo helder als men ’t maar wenschen kon. De heldere zonneschijn lokte de menschen naar buiten en ’t was den geheelen dag op straat, zoowel als buiten de stad, druk van de vele wande laars. Eveneens passeerden dezen dag onze straten nog vele wielrijders, die aangelokt door het heerlijke weder, vrienden en ken nissen bezochten of een rijtoertje tezamen volbrachten. Het eenige wat ons aan den herfst herinnerde, was het vroegtijdig vallen van den avond. Toch geeft October tot nog toe dit jaar bijzonder mooie dagen! Maandagavond omstreeks 6 uur zijn twee wielrijders op den Lemsterweg alhier met elkaar in botsing gekomen. Hunne rij wielen werden zoo gehavend, dat de berijders genoodzaakt waren te voet huiswaarts te keeren. Als een zeldzaamheid mag zeker wel vermeld worden, dat de visscher D. J. de Vries van Scharl, aan de Zuiderzeekust bij Laaxum een jonge haai in de palingfuik gevangen heeft van bijna een meter lengte. Het beest was zeer zeker verdwaald, daar zij hier zelden of nooit voorkomen. Het beest was heden Dinsdagmiddag de markt alhier te bezichtigen. Exmorra, 21 Oct. Heden nam B. Janzen, benoemd tot predikant bij de protestantsche kerken in Ned.-Indië, afscheid van zijne gemeente Exmorra en Allingawier, sprekende naar aanleiding van Lukas 14 29—33. Eene overvolle schare vulde ’t kerkgebouw, waaronder vele predikanten van den Ring Makkum, ds. J. Ankerman van Wommels, en de Burgemeester van Wonseradeel den heer J. H. H. Piccardt, die als vriend tegen woordig was. Aan het einde van zijn tot de volle overgave des -geloofs in Jezus Christus, zijnen Heer, liefderijk vermanend afscheidswoord, en de hartolijke toespraken tot verschillende personen Berlijn, 18 Oct. ’06. Last sich ein Getreiter mil sieben Maun In einem Dorfe von weitem spüren, Es ist die Obrigkeit drin und kann Nach Lust drin walten und kommandieren. (Schiller’s „Wallenstein’s Lager”, IVer Auttritt). In den dertigjarige!! oorlog was dagelijksch verschijnsel, dat steden en in de Duitsche lauden werden geplunderd gebrandschat door een handjevol rondtrek kende soldeniers onder aanvoering van een martialen wachtmeester met een hoed met grooten pluim, een sleepsabel en zware rij laarzen. Maar dat het brandschatten van steden, zelfs onder den rook van de wereld stad Berlijn, ook nu 250 jaar later nog even goed mogelijk is als in de dagen van Tilly en Wallenstein, moest nog door den genialen boef bewezen worden, wiens ongelooflijk bravourstukje de heele wereld deed schateren. Voor het welslagen van zijn stout waag stuk had hij persoonlijk alles tegen. Kromme beenen, gebogen houding, scheeve rechter schouder; daarbij het tegendeel van een militairen gang, ingevallen wangen en een krommen scheeven neus in het gezicht, dat door de figuranten in de klucht ’s avonds onmiddeliijk herkend werd in een portret uit de h boevengalerij”, dat hun in het Polizei- presidium werd voorgelegd, bovendien een allesbehalve correcte uniform, in plaats van een helm een pet, waaraan een kokarde ont brak... En toch was de intrigant, de held van de geschiedenis, welke een eenig libretto levert voor een dolle vroolijke operette, vol maakt zeker van zijn zaak. Hij kende zoowel zijne landgenooten en hunne opvoeding, als de Duitsche toestanden door en door. Dien tengevolge bouwde hij zijn geniaal verzonnen en „schneidig” uitgevoerd plan op twee hoofd punten nl. de blinde gehoorzaamheid van den wakkeren grenadier, die den Hauptmann (onverschillig of hij den drager der officiers uniform kent of niet) zonder tegenspraak door dik en dun volgt en diens bevelen on middellijk uitvoert, en de diepe eerbied van het onderdanige burgerdom voor de uniform, ten overstaan waarvan als van zelf sprekend alle burgerlijke rechten in het niet verzinken. En de uitkomst heeft bewezen, dat de vindingrijke bedrieger, bij wien ver geleken Hennig slechts een „Waisenknabe” was, zich in zijn berekening niet vergist heeft. Hij zette alles op één kaart, maar behaalde over de heele linie eene schitterende overwinning, omdat hij in de militaire maat schappij even thuis was als in de zelfbewuste” burgerlijke. Men kent natuurlijk overal de opzien barende geschiedenis, welke de telegraaf wereldkundig heeft gemaakt. Plundering der stedelijke kas van Koepenick op klaarlichten dag door een tuchthuisboef met een ongunstig uiterlijk, die zich in kapiteins-tenue heeft gestoken twëe troepjes afgeloste wacht soldaten requireert, het gemeentehuis van Koepenick met deze troepAi bezet burge meester en ontvanger gevangen neemt, beslag legt op het kasgeld, de soldaten gelast, nog een half uur op post te blijven staan in het raadhuis om daarna naar de kazerne in te rukken en zelf doodkalm op den trein gaat zitten, in Rummelsburg uitstapt,... en daarna „verduftet”Alles met medewerking der Koepenicker politie, welke ten overstaan van de ZZaMpZwMoa-uniform hulp bij het boevenstukje verleent ten aan schouwen van duizenden onthutste en ver bouwereerde Koepenickers. De Berlijners vatten de zaak alleen van, den komischen kant op en zien niet in, dat zij zich zelf daardoor nog meer belachelijk maken. Want de medaille heeft een ernstige keerzijde, welke doet zien, hoe licht de Pruisische burger zich door de uniform laat intimideeren, hoe van zelf sprekend hij er in berust, dat op een kritiek oogenblik zijne burgelijke rechten plotseling onder pari dalen en zelfs geheel waardeloos worden ten over staan van de eerste de beste officiers-uniform, wanneer de drager slechts schneidig en rück sichtslos optreedt, en zonder te onderzoeken of de drager werkelijk een officier dan wel een handige bedrieger is. en corporaties gericht, werd den scheidenden leeraar een warm woord van vaarwel door den Consulent toegeroepen en Ps. 1214 door de gemeente en alle belangstellenden biddend toegezongen. De eeuwige gezin tot eene gemeente stelle rijken zegen. hoog geweest. Daar is goed gevangen. Men meldt aan de N. R. Crt: Bij Swichum (Fr.) heeft men bij het af graven eener terp een vondst gedaan, zooals meermalen voorkomt bij afgravingen hooggelegen landerijen in Friesland. Thans heeft men, nog al diep in den grond, 2 munten en een been van zeer eigen- aardigen vorm gevonden, welk been doet denken aan een schaats, zooals die vroeger door de bewoners van Friesland gebruikt werden. De eene munt is nog volkomen gaaf; ze draagt aan de eene zijde het jaartal 1387 en de volgende opschriftenOrdi Frisi Moni en Nisi Dominus Nobiscum; aan de keerzijde vertoont deze munt het Friesche wapen. De andere munt geeft ook aan eene zijde het Friesche wapen te zien, aan de andere zijde een ruiter te paard, benevens nog een opschrift, waarvan echter de letters niet duidelijk zichtbaar zijn. Een veehouder te Kortezwaag kreeg bij een zeug 18 biggetjes, die blij de wereld insprongen, maar den eigenaar heel wat hoofdbreken veroorzaakten. De moeder van het jonge goedje maakte het na de bevalling niet lang meer en weldra waren haar 18 kinderen weezen. Dat zag er slim uit. Voor biggen is goed geld te maken en dus peinsde de veehouder op een middel om aan de kleinen weer een moeder te geven, al was het dan ook geen echte. Hij liet een drink bak maken met 18 gummibuisjes, waaraan de biggetjes konden zuigen, die zeker nog te weinig verstand hadden om het onder scheid tusschen een natuurlijke en een kunst- moeder te ontdekken. Zij zogen dat het een lust was en de boer was uit de benauwdheid. Ingestort. Op Urk is gisteren een huisje, bewoond door het echtpaar Andries Ras, ingestort, doordien een der reeds geschoorde muren omviel, waarop het dak krakend omlaag kwam. De oude menschen, die juist hun eenvoudig middagmaal meenden te kunnen gebruiken, ontvluchtten schielijk het gevaar, en kwamen met den schrik en wat schade aan hun schamel huisraad vrij. Een dure ruit. Indertijd is door den gemeenteraad van Hoogeveen besloten de kermis af te schaffen. Dat was zeer velen niet naar den zin, en het gevolg was, dat bij sommige voorstemmers glasruiten werden verbrijzeld of de woning met teer of carbolineum besmeerd. Reeds eenmaal werd deswege een koopvrouw tot een geldboete veroordeeld. Dat schrikte niet af, daar het herhaaldelijk weer gebeurde. Maandag stond voor de Rechtbank te Assen een man terecht, die bij een raadslid een ruit verbrijzelde. Het O. M. meende, dat ernstig tegen deze reactie op een besluit van den gemeenteraad moest worden opgetreden en eischte 2 maanden gevangenisstraf. De Rechtbank te Utrecht veroordeelde gisteren een tram koetsier, wegens het over rijden met doodelijken afloop van mej. van der Hoeven op den Biltschen Straatweg aldaar, tot 7 dagen hechtenis,, Bolswardsclie Courant 1 i •■X', I I b

Bolswards Nieuwsblad nl | 1906 | | pagina 1