Nieuws- en Advertentieblad Bols ward en Wonseradeel. Zondag 28 October. I I 1906. 45ste Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 87. h F 4 Uit de Raadszaal. r 1^. I VOOR Afzonderlijke De heer materialen, werkloon en trans- l- Vergadering op Donderdag 25 Oct. 1906. de om I ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. de wijziging en van het om die oefeningen bij te wonen, hij voorstelt bij de artt. 5 en 9 Vroeger had men hier en daar is ’t misschien van Dit is trouwens door onder- er op, dat dan een belooning wordt vastgesteld ook 1 a. Begrooting weg BolswardHarlingen. De commissie heeft hierop geene op- of aanmerkingen. De heer Oosterbaan. Verleden jaar is hier besproken om de weekloonen der wegwerkers van f 7 te brengen op f 8. ’t Spijt mij dat dit de commissie van den weg te hoog was. De heer Van Banden. Het weekloon is nu gesteld op f 7,50, doch ik zou den Voor zitter wel verzoeken toch zijn best te doen om het een volgend jaar op f8 te brengen. De heer Boersma kan zich daarmee ver- eenigen. De commissie van het vorig jaar had aangedrongen om het op f 8 te stellen en nu is er maar half aan voldaan. De Voorzitter. Ik heb er op aangedrongen doch heb in die commissie slechts 1 stem. Gaarne wil ik er het volgend jaar weer op aandringen. De heer Eisma. Mij dunkt dat f 8 toch waarlijk niet te veel is voor menschen die den geheelen tijd op hun werk moeten zijn. De begrooting met een batig saldo van f 13,455 wordt met 11 tegen 1 stem goed gekeurd. (De heer Oosterbaan tegen). b. Begrooting Algemeen Armenhuis. Hierop zijn geene op- of aanmerkingen. De ontvangsten f 15.753.50 De uitgaven - 15.737.65 ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. f 3.412.82 kennisgeving. Batig saldo f 15.85 Met algemeene stemmen goedgekeurd. c. Gemeentebegrooting Het rapport der raadscommissie acht het gewenscht dat de begrooting op tijd, door de wet bepaald, wordt ingediend, en vindt dat deze de sporen draagt van haastig werk. B. en W. antwoorden, dat de begrooting met zorg is voorbereid en dat zij is ingediend zoo spoedig zulks kon. De heer Cuperus. De wet schrijft voor dat 4 maanden voor het dienstjaar de begrooting moet zijn ingediend, dan heeft de commissie ook wat beter tijd voor haar rapporten, en de raadsleden tevens beter gelegenheid om van dat rapport kennis te nemen. De heer v. d. Meer geeft eenige misstel lingen aan, waar verkeerde cijfers en ook woordfouten zijn ontdekt. De Voorzitter. Zonder in details te treden wil ik alleen opmerken dat ook de te late indiening der begrooting van de Gasfabriek een reden mee is, dat de gemeentebegrooting vertraging ondervond. De instructie schrijft voor dat de gascommissie 15 Aug. gereed moet zijn en ’t was pas 3 Sept. Overigens zal ik er het zwijgen toe doen. De heer v. d. Meer. Daar wensch ik het zwijgen niet toe te doen. De reden waarom de begrooting der gascommissie niet tijdiger inkwam was de ongesteldheid van den Direc teur. Onderhoud trekweg. De commissie stelt voor de nieuwe werken aan de brugjes te doen aanbesteden. B. en W. antwoorden dat die zoogenaamde vernieuwingen eigenlijk herstellingen zijn. Er zijn 17 brugjes en dat werk is voor aan besteding niet vatbaar. De heer Cuperus. De commissie kan hierin niet meegaan, er zijn 4 werken genoemd als vernieuwing en de commissie handhaaft haar voorstel om die aan te besteden. De heer Kramer vindt dat zulks moeielijk gaat. De herstellingen worden geleidelijk uitgevoerd, hoe graag ook aanbesteding ’t za] niet gaan, en eer schade dan voordeel op leveren. De heer Praamsma kan die toelichting niet vatten. Er wordt wel degelijk in de memorie gesproken van vernieuwing en er is zelfs een geheel nieuw brugje bij. De commissie wil aanbesteding van het vernieuwen. De heeren Kramer en Eisma betoogen dat het niet kan, omdat het niet vooraf is op te maken wat er eigenlijk hersteld moet worden, het wordt geregeld nagegaan en dan hersteld, waarop deheer Praamsma meent, dat er voor den trekweg dan eigenlijk een hulpopzichter in functie is, die gaat alles na, brengt zijn uren in rekening en dat wil de commissie dat uit moet zijn. De architect zelf moet de zaak nagaan. Hiertegen komt de heer Eisma weer op. Er is geen hulpopzichter, als er wat hersteld moet worden geeft de timmerbaas er kennis van aan den architect. Na nog heel wat discussie tusschen de Tegenwoordig waren 12 leden. v. d. Steele was absent. De notulen worden gelezen en goedgekeurd. De heer Kramer maakt de opmerking dat het off. raadsverslag der vorige vergadering het door hem gesprokene inzake de aanvraag van den directeur der gemeentereiniging om verhooging, niet juist is weergegeven. Hij stelt er prijs op dat dit hersteld wordt en herhaalt zijn woorden van toen. Ingekomen stukken a. Een missive van den heer v. d. Steele, dat hij ontslag neemt als lid van den Raad. b. Resolution van Ged. Staten, houdende goedkeuring van de wijziging van bet her- halingsonderwijs en van het kohier van schoolgeld 3de kwartaal. c. Missives van den heer P. Huizenga en van de werklieden van de Gasfabriek voor de hunverleende gratificatiën. d. Missive van den heer J. Wesseling, dat hij genoegen neemt met de voorwaarden van ruiling en afstand van grondgebruik. e. Missive van de Diaconie der Herv. gemeente, dat het haar verwondert Jat haar verzoek om een gedeelte vaart te dempen voor de 2de maal ter behandeling werd ver daagd. Zij hadden verwacht dat hun aanbod meer sympathie zou gevonden hebben, en wenschen de inwilliging het niet als een gunst aangemerkt te zien, weshalve zij hun adres intrekken. Een en ander voor notificatie aangenomen. f. Adres van S. Koopmans, verzoekende herbenoeming als stadstuinman, met het oog op de regeling der werkzaamheden, liefst voor den tijd van 3 jaren. Gesteld in handen van B. en W. om advies. g. Van B. en W. een instructie voor den stadstuinman, waarbij o.a. wordt bepaald dat de benoeming van jaar tot jaar geschiedt, en de jaarwedde bepaald wordt op f 300, Ter inzage tot de volgende vergadering. h. Adres van J. Wijnstra, verzoekende gebruik te mogen maken van een stukje grond achter ’t brandspuithuisje, en dit een netter aanzien te geven naast en bij zijn erf. h. De lijst der schoolgaande kinderen op school no. 2 die door de Commissie, welke de begrooting moest onderzoeken, werd gevraagd. Ter inzage voor de leden. De heer Cuperus brengt namens die Com missie dank voor de vlugge uitvoering van hun verzoek. PUNTEN VAN BEHANDELING. 1. Procesverbaal van kasverificatie over het 3e kwartaal 1906. De ontvangsten bedroegen f 70.618.65 n uitgaven H - 63.205.83 agenten volgens hunne instructie verplicht zijn, de door hen genoemde werkzaamheden te verrichten. In 1904 zijn de tractementen met f 50 verhoogd en bleef de bepaling, in 1889 gemaakt, stilzwijgend van kracht. Zij adviseeren daarom het verzoek te wijzen van de hand. De heer Keikes vraagt waarom dan de laatst benoemde agent die werkzaamheden niet mee verricht en hij toch dezelfde jaar wedde geniet? De Voorzitter. twee agenten overgebleven, linge regeling te vinden, want het bedoelde werk geschiedt geheel in de uren van hun dienst. Het verzoek om extra belooning werd afgewezen met algemeene stemmen. 5. Behandeling van het adres der afd. Bolsward der Soc.-Dem. Arbeiderspartij inzake school- voeding en schoolkleedingmet advies van Burg, en Wethouders. B. en W. adviseeren, dat volgens ingekomen opgaven van de hoofden der scholen, in deze gemeente geen behoefte bestaat om aan schoolkinderen voedsel en kleeding te ver strekken, waarom zij voorstellen deze aan vraag voorshands te laten rusten. De heer Boersma heeft met belangstelling kennis genomen van de rapporten der hoofden van scholen en nu dezen het niet noodig achten, konden B. en W. ook niet anders adviseeren. Hij hoopt echter, wanneer de omstandigheden veranderen en het wel noodig mocht blijken, B. en W. er dan op zullen letten. De Voorzitter. Van de plaatselijke com missie van schooltoezicht is ook nog een missive ontvangen, waarin zij bericht, gesterkt door het oordeel der hoofden, dat zij onder stand in dezen vorm niet noodig acht. Met algemeene stemmen overeenkomstig het advies besloten. 6. Voorstel van Burg, en Wethouders tot wijziging en aanvulling der verordening op de brandwacht. Den 11 Mei vorig jaar is besloten tot het aanstellen eener brandwacht. Het college van de Brandweer verzoekt, dat deze man schappen om beurten ook bij de oefeningen der brandspuiten komen om de orde te hand haven en zij voorzien zullen worden van een wapenstok. B. en W. hebben dit goedgevonden en bepaald dat de belooning bij de oefeningen voor ieder f 1 zal bedragen. De heer Schotman wijst als er tevens de verplichting dient te worden op gelegd, waarom eenige woorden in te lasschen. Na nog eenige toelichtingen wordt dit aangenomen. 7Behandeling van de gemeente-begrooting enz. voor 1907, met rapport der commissie en antwoord van Burg, en Wethouders. De Voorzitter stelt voor, alleen de posten door de commissie van rapporteurs opgemerkt, te behandelen en dan verder ter bespoediging der behandeling, de andere posten niet af zonderlijk aan de orde te stellen. Deze wijze van behandeling wordt in meer gemeente raden gevolgd. De heer Boersma. ’t Is toch zeker de bedoeling dat elk lid in de gelegenheid komt, om over de begrootingsposten zijn meening te zeggen De Voorzitter. Voorzeker, na behandeling van het rapport kunnen nog andere op merkingen gemaakt worden. De heer Schotman vindt deze wijze wel gemakkelijk maar hij vindt toch dat daar door den weg wordt afgesneden voor de raadsleden om hun opmerkingen te maken, waartoe zij toch evengoed als de leden der commissie gerechtigd zijn. De Voorzitter. Wij zullen dan maar de gewone wijze volgen. De heer Schotman. Wanneer het rapport en antwoord van B. en W. een behoorlijken tijd ter inzage had gelegen, zou het misschien nog kunnen, maar nu was het onmogelijk zich goed met de op- en aanmerkingen op de hoogte te stellen. De Voorzitter. Wij zullen daarom de heerenPraamsma, Eisma, Cuperus, Schotman, Van Randen, Keikes en den Voorzitter wordt het voorstel der commissie om de vernieuwin gen aan te besteden, in stemming gebracht. De stemmen staakten, 6 voor en 6 tegen (de heeren Boersma, Kramer, Schotman, v. d. Werf, Eisma en Hommes). Daar de ver gadering voltallig is, moet het voorstel als verworpen beschouwd worden. De heer Schotman stelde nu voor om aan te besteden, wat daarvoor vatbaar is, en dit wordt met algemeene stemmen goedgekeurd. Straten, wallen, riolen. De commissie wenscht geen machinale steen voor bestrating te gebruiken en stelt ook voor de vernieuwing der Groote Markt (kosten f 262.te schrap pen, omdat andere straten zoo veel noodiger herstelling eischen en wenscht ook de be stratingen aan te besteden. B. en W. antwoorden, dat zij niet begrijpen wat er tegen de benaming //machinale” is aan te voeren. De architect heeft dit woord gebezigd. De hoofdstraten wenschen B. en W. steeds in goeden toestand te houden. Wat nog goed is, kan elders weer gebruikt worden. Publieke aanbesteding moeten zij ontraden, omdat de vervloering naar behoefte wordt uitgevoerd. De heer Cuperus. De aandacht der com missie viel wel degelijk op dat woord machi nale, en dat behoeft geen verwondering te baren, daar dit soort steen nog nimmer hier voor bestrating is gebezigd. De commissie raadpleegde een deskundige, die het hééft afgeraden, omdat zij ongeschikt is voor be strating, die soort steen is niet tegen het verkeer en de vorst bestand, slechts hand- vormsteen is daarvoor geschikt. Wat de ver nieuwing van de Groote Markt betreft, de commissie handhaaft ook daarin haar voorstel, omdat er andere straten zijn die veel noodiger vernieuwd moeten worden. De heer Praamsma wenscht daar nog bij te voegen, dat de architect toch We] degelijk een bedoeling zal gehad hebben met nu machinale steen voor te schrijven, iets wat nog nimmer voorheen is geschied. De heer Van Randen heeft het nagezien en vindt de Groote Markt nog niet zoo slecht dat die vernieuwd moet wordenmaar hij wijst op andere straten die het veel meer noodig hebben. De Voorzitter is geen deskundige maar meent dat er verschil is of men machinaal gesneden of machinaal geperste steen bedoelt. Hij vermoedt dat de laatste bedoeld werd en er dus geen ongewoon soort werd voorge schreven. De heer Praamsma veronderstelt dat het woord machinale opzettelijk is gekozen. Na nog eenige discussie over steenfabri- catie, deskundigen en andere straten die bij regen groote plassen vertoonen, wordt door B. en W. beloofd dat er gewone straatsteen zal gebezigd worden. Het voorstel der commissie om f 262. voor vernieuwing Groote Markt te schrappen wordt verworpen met 8 tegen 4 stemmen, de heeren Cuperus, v. d. Meer, Praamsma en van Randen. De heer v. d. Meer wijst er op dat nu nog rest het voorstel der commissie om ook bestratingen te doen aanbesteden met bij- levering van portkosten. De heer Praamsma vindt dat posten gelijk hier, geraamd op f 262,f 1000,en f 530,wel kunnen worden aan besteed. De heer Eisma wil dit sterk afraden. De steen wordt aanbesteed en dan wordt de vervloering in eigen beheer uitgevoerd, dat komt het voordeeligst uit en die wijze wordt ook in andere gemeenten gevolgd. De heer Cuperus meent, dat er groot ver schil is, als het bestraten door een aannemer wordt uitgevoerd, dan gaat het vlugger, en hij wenscht er de proef eens van te nemen. De heer Schotman vindt dat men moeielijk een straatmaker het vervloeren kan uitbesteden. De heer Kramer. In de vergadering van B. en W. is dit in het breede besproken. Hij wil zich niet per se tegen aanbesteding stellen, maar de architect heeft ons ingelicht dat bestrating naar tarief per vierkante meter voordeeligst is omdat er vaak vele kleine gedeelten zijn te vernieuwen. De heer Praamsma is van tegengesteld gevoelen. De ervaring bij het brugje inde Bagijnestraat leert het wel anders, hoewel dat niet geschied is, gelijk hij bedoelde^ Saldo in kas Aangenomen voor 2. Benoeming van een lid der dames commissie voor het handwerksonderwijs, de voordracht bestaat uit de dames G. de Boer Oosterbaan en M. EismaAbbink. De heer Schotman maakt de opmerking dat volgens de verordening de stukken der schoolcommissie aan den Raad geteekend moeten zijn door Voorzitter en Secretaris, en niet door den Secretaris alleen. Hij hoopt dat men daaraan de hand zal houden. Tot stemming overgegaan wordt Mevr. G. de BoerOosterbaan benoemd met 8 stem men. Mevr. EismaAbbink verkreeg 2 stem men en 1 briefje was blanco. 3. Behandeling van het adres van den heer S. J. Pekema om herbenoemd te worden tot directeur van de Stadsbank van leening, met advies van Burg, en Wethouders. Burg, en Wethouders, Commissarissen van de Bank gehoord, adviseeren den heer Pekema opnieuw te benoemen, voor den tijd van 3 jaren. Met algemeene stemmen goedgekeurd. 4. Behandeling van het adres van politieagenten J. Gros en J. de Jong belooning voor het opmaken van lijsten, met advies van Burg, en Wethouders. Burg, en Wethouders merken op dat de begrooting in zijn geheel behandelen, Bolswardsche Courant I I g

Bolswards Nieuwsblad nl | 1906 | | pagina 1