Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. 3 g I l 9 1906. 45ste Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 88. ij I Donderdag 1 November. J i VOOR Afzonderlijke BINNENLAND. nu de klok. zitten er ’an loteling, die het bepaalde 11 ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. me, en kijk valt hij tl nou loopen, dan Moetje, murmelt het jongske, weer van zijn bedje klauterend en met betraande oogjes, waarin al de weemoed ligt van een getroffen kinderzieltje, Moetje, ik wil nooit jenever drinken. Snikkend houdt de moeder het schokkend lichaampje in haar armen gevat. O, kind, dat zei je vader toen ook. Zus glimlachte in haar slaap. Heilige onschuld I Ach, ook die stap stierf weg in de verte. Dieper nog boog het lijdensgezicht van de arme, wachtende vrouw over het verstelwerk. Dan, bij het minste geluid, richtten zich de oogen naar de deur, moede, matte oogen, waarin al de treurnis ligt van ellende die is en van ellende, die komen zal. Van ellende, die haar arme kinderen tot algeheelen ondergang zal doen zinken, als haar man het drinken niet laten wil. Moedeloos vallen de handen in heur schoot en in de oogen ligt mengeling van smart en zaligheid, nu haar geest verwijlt in vroegere dagen. Vrouw, had hij gezegd, voor haar staande en haar bij de schouders vattende, geen cent zullen ze hebben van mijn weekgeld; zitten we er al niet aardig in, en innig gelukkig, als liefkoozend hingen beider oogen aan al die dingen, die zij al gekocht hadden van blij gespaard geld. En in een warmen kus lag de belofte van wederzijdsch goed op passen en stil geloof in groot geluk door eendrachtig werken. O, tpen en Moe, klaagt klein Kiekje, moe, broer knijpt me telkens en ik wil slapen, ik ben zoo moe. Ja, maar moe, komt broer, Kiek trok het dek weg. Niet waar moe, wij hebben beide even veel, maar toe, moe, verbied broer eens, ik wil slapen, hij plaagt me. Stil toch, kinderen, vermaant moe, rustig zijn. En het wordt een poosje stil. Maar de woelige geest van broer kan nog niet slapen. Een poos daarna: Moe, Piet van Laar zegt, dat hij een bouwdoos krijgt op St. Nicolaas, krijg ik er ook een? Hè, Riek, met een duwtje aan zusjes arm, wat zullen we dan leuk huisjes bouwen. Niet waar moe, ik krijg een bouwdoos? Kom, kind, wees nu rustig en laat zus slapenmeer zegt ze niet. En dan voor zich, terwijl een traan opwelt in haar oog: Graag kind, als moeder maar kon; maar het kan niet. Alleen het eentonig tit-tak van Eensklaps weer een stem uit het bedje Moe, waar blijft vader toch? Stil nu mijn jongen, vader komt zoo; vader heeft nog eerst een boodschap. Stil eens stil eens Ach, ook die stap stierf weg in de verte. Och, vader, moeder niet slaan, sla moeder toch niet. Vooruit, aap, naar je nest. Kijk jij me maar niet zoo aan, was naar bed gegaan; altijd dat... Maak je maar niet bezorgd over hoor, ik weet best wat ik doe, hoor; nou maar niet zoo zeg... en dan neer. Uit de Goorsche Courant verslag der Raadszitting van Markelo In behandeling kwam een adres van de afdeeling «Goor en Omstreken” van den Bond van Ned, Onderwijzers, waarin het verzoek gedaan werd om eene nieuwe en betere regeling op de uitkeering van salarissen aan de onderwijzers en onderwijzeressen in de gemeente Markelo in het leven te roepen. Daarover had de volgende discussie plaats «De voorz. vraagt of alle leden zoo’n memorie hebben ontvangen, wat bevestigend wordt beantwoord. De heer Nijmeijer heeft ook zoo’n obligatie gekregen. De heer ZwiersIk zou denken, dat je op ’t platte land een onderwizer goed beloont. Ze verdient wal net zoo vülle as ’n boeren knecht. Iedere boerenknecht verdient ook in ’t joar geen honderd riksdaalders. De heer Nijmeijer: Ie mut’n meister niet vergelieken bie ’n boerenknecht. De heer Zwiers ’t Schelt ook wal ’n darde (x/3 deel.) Toen ie op daghure gingt, moest ie zoerder (zwaarder) warken dan een onderwizer. De heer ZeendamIk ken wel gezinnen, die van eenzelfde bedrag moeten leven. De heer ZwiersDe vader van den voorz., die ’t adres eteekent hef, d’n olden Dolle- kamp, hef mie in der tied zelf ezegd, toen zien jongen as meister beneumd was, dat ze het hest veur zun traktement kunt doen.*) In Kiessen hef mie een roadslid ezegd: wie legt zukke dinge an de kante De heer Zeendam Ik ken 2 plaatsen, waar ook afwijzend op zoo’n verzoek is beschikt o.a. den Ham. De heer Nijmeijer: Ik heb er ook eene gezien woar het toe is estoan. In rondvraag gebracht wordt op ’t adres afwijzend beschikt met 8 stemmen. De heer Smit stemt blanco”. ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. In een noot bij het verslag wordt medegedeeld, dat de heer Dollekamp Sr. dat ontkent. Een nieuwe manier van oplichting werd aan de Avondpost medegedeeld. Een man en vrouw venten te ’s-Graven- hage langs de huizen met gesneden lucifers doosjes (huisjes) enz. De vrouw blijft ongeveer een halve straat achter en bewerkt de eene zijde, terwijl manlief den anderen kant van de huizenrij voor zijn rekening neemt. Het mes moet echter aan drie kanten tegelijk snijden en daarom volgt men de volgende methode: Komt in de verte een fietsend heer in zicht dan verspert de vrouw schijnbaar onwillekeurig hem den weg of maakt, dat hij, terwijl zij omkijkend oversteekt, tegen haar aanrijdt. Met blijkbaar aangeleerde ge oefendheid valt zij dan en aan schreeuwen geen gebrek. De fietser zelf dupe helpt zijn slachtoffer, stopt haar wat in de handen, blij dat hij er af is, en fietst door, doch nu komt manlief met heilige veront waardiging onderzoeken wat er is gebeurd. De jankende vrouw loopt met hem mede en komt, nadat zij een eindje zijn opgeloopen, tot de ontdekking, dat zij in haar val geld, dat zij in de hand had, heeft verloren. De man, heftig gesticuleerend, verhaalt aan de omstanders wat heeft plaats gehad. Zij weten niet precies meer de plek, waar de vrouw is gevallen of waar het geld is weg geroldde laatste centjes, zoo bitter noodig, zijn zij nu ook kwijt. Een medelijdende ziel geeft wat, het paar loopt verder, staakt het venten voor een poosje, om in een andere straat, nadat de menschen huns weegs zijn gegaan, in een kroegje een drupje te nemen om den schrik te verdrijven. De vrouw verlaat het herstellingsoord met een schoon schort, zij heeft blijkbaar voor raad, en de ongelukken kunnen weer worden herhaald. Zoo gebeurde het Maandagmorgen, dat zij het beklagenswaardige slachtoffer van fietsen werd en bij de Juffrouw Idastraaten in de Molenstraat, vrij dicht bij elkaar, maar voor moedige slachtoffers toch niet te ver van elkaar, want bij beide aanrijdingen was zij financieel nog al gelukkig. De Friesche IJsbond. De Friesche IJsbond hield Maandag zijn jaarlijksche ledeu-vergadering, ouder het voorzitterschap van den heer S. H. Hylkema. Uit het verslag van den secretaris over het vorige hondsjaar bleek, dat het getal leden is 280, het getal donateurs 7, verdeeld over 33 krïten, en dat 33 ijsclubs den bond steunen. De rekening van den penningmeester sloot met een niet onbelangrijk kas-saldo. Er werd besloten, om op de begrooting van het volgende dienstjaar f 250 uit te trekken voor het subsidieeren Van model ijsbanen en f 100 voor gratificatiën aan baanvegers. Het denkbeeld om vanwege den bond of van gemeentewege des avonds op het ijs bij wakken en andere gevaarlijke plaatsen lichten aan te brengen, vond weinig bijval. De vergadering was van oordeel, dat de maatregel, in plaats van de veiligheid te bevorderen, een groot gevaar zou scheppen, daar de lichten door den wind of andere oorzaken zouden kunnen uitgaan. Te Apeldoorn is een verzuimd had te voldoen aan bij art. 120 der Militiewet 1901 het doen afteekenen van zijn verlofpas binnen 30 dagen na in het genot van onbepaald verlof gesteld te zijn thans opgeroepen om zich op 12 November e.k. bij zijn korps te bevinden, tèn einde voor den tijd van 4 weken in werkelijken dienst te worden gesteld. Zekere 8., te Nijmegen, leende eenig geld aan een onzer ingezetenen tegen 10 percent rente, dat is veel. Doch later bleek, dat dit was per kwartaal, dus 40 percent per jaar. Gruwelijke afzetting en een strafbare handelwijze. Jammer genoeg echter ontbreekt het bewijs; dat is juist de slimheid van 3. Op de kwitantie wordt van rente niet ge sproken, en om aan zijn geld te komen, ging 8. er met de attestatie de vita ('t was een gepensioneerde) van door en zond later een postbewijs van ruim f 9 als restant van het pensioenhet overige was voor afrekening. (Maas- en JFaalb.) Naar de Ass. Cl. verneemt, zijn een 18-tal kalveren en koeien van eenige Asser handelaren in een dichten waggon (zonder eenige ventilatie) van Coevorden naar Assen gezonden. De waggon is echter in Stadskanaal blijven staan. Een verzoek om ze daar te mogen lossen werd geweigerd. Toen de beesten te Assen uit den waggon gelost werden, waren ze alle totaal versuft. De waggon was geheel met benauwden damp gevuld. Een der koeien is thans reeds uit nood geslacht, terwijl een tweede eveneens in slechte conditie verkeert en de andere geheel stijf zijn. Een der betrokken handelaren heeft zich tot de Staatsspoorwegmaatschappij gewend om schade vergoeding. In naam van Oranje Toen Zondagmiddag de reünisten, die de feestviering van het 10-jarig bestaan der Rijkskweekschool voor onderwijzeressen te Apeldoorn hadden bijgewoond, een wandeling in het Koninklijk Park ’tLoo wilden maken, werd de toegang door den dienstdoenden parkwachter geweigerd omdat geen toegangs kaarten voldoende aanwezig waren. Daarop begonnen de ruim 80 dames te zingen «In naam van Oranje doe open de poortDit scheen te helpen. Toegang werd verleend en het gezelschap maakte een heerlijke wandeling in het door de herfst tinten zoo mooi gekleurde park. Men schrijft uit IJmuiden aan de Tel.: De klok wijst 1,56 (Greenwich), bet fluitje klinkt, de locomotief gilt, de trein naar Velsen zet zich in beweging. Daar komt nog aangeloopen de Egmonder T., die, per sé mee willende, in den half openstaanden bagagewagen wil springen, de plaats voor den geleidenden conducteur Fr. Deze dit ziende, snelt op den man toe, om hem dat te beletten, doch ontvangt daarbij van den Egmonder een zoo hard- handigen duw, dat hij struikelt en tusschen den rijdenden trein en den perronrand valt. Groote schrikonmiddellijk klinkt het stopsein van den chef en wordt de rem in werking gebracht. De conducteur uit zijn hachelijke positie verlost, is als door ’n wonder gespaard, doordien hij languit op de treeplank was gevallen. Men vreesde niet anders, dan hem vermorseld te zien. Nu kwam hij met den schrik vrij. Tegen den woesten reizi ger werd proces-verbaal opgemaakt, Zeg, jongens, we nemen er nog eentje hoor, of ben je bang voor je wijf? De mijne ligt toch al lang in d’r nest. Nou, daar ga je. Hier.Schoppe troefnou maat, we zitten ’r an voor een rondje.” Stommeling, laat je die zal ik... hier de boer. De glazen rinkelen van den vuistslag. Stil wat, Jansen, hou je kalm jongen. Ja, jij hebt goed praten, nu je wint. Nou, koest maar, zeg, we zetten je niet af! Ja, dat mankeerde er nog maar aan. Zanik nou niet. Zaniken, zaniken? Nou, geen ruzie, zeg, we voor een rondje. Aannemen! Nog een boompje? ’t Is bij eenen, maant de kroegbaas. Waarachtig niet, nog niet naar huis, wij gaan nog niet naar huis nog lange niet, nog lange niet, of ’t glaasje moet onderst- bovenstaan. Fr. Zuidwesthoek, 29 Oct. Bij de afge- loopen loting voor de Nationale Militie in de verschillende gemeenten alhier, werd den adspirant-miliciens door den commissaris op het hart gedrukt niet te luisteren naar personen, die zich wellicht later ten hunnent zullen vervoegen, voorgevende vrijstellingen enz. te kunnen bezorgen. Deze ronselaars werken, werd er gezegd, met vergift, waardoor jonge menschen niet zelden levenslang hunne gezondheid verliezen. Voor de aangeboden diensten wordt bovendien eene goede som gelds gevraagd. De militie-commissaris waar schuwde ernstig tegen deze praktijken, die door den rechter bij ontdekking gestraft worden. Hij verzocht zulke menschen de deur te wijzen. Gaasterland, 29 Oct. Het verloop van de vogelcampague is voor de strikkers en Houwers beiden, onbevredigend. Het schoone herfstweer heeft er schuld aan de prijzen worden er door gedrukt, maar de groote spelbreker is de wind, die aldoor uit een verkeerden hoek komt. Om dezen tijd heeft men alleen met N. W. winden fiinken wild- trek te verwachten, liefst bij donkere maan en licht omstuimig weder. Spoedige ver andering is zeer gewenscht, omdat anders de vangst voor velen met een nadeelig saldo zal sluiten. Men denke aan de hooge pachten der bosschen. Sneek, 29 Oct. Onze bakkers-patroons hebben j.l. Zaterdagavond besloten om geen Kerstbrooden of Kerstgeschenken meer aan de clientèle uit te reiken. Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Sneek. Evenals een vorigen winter, spant ook nu weder ’t Comité tot Bevordering van Tooneelvoorstellingen zich in, voor ’t kunst minnend publiek van Sneek en omstreken uitvoeringen op gebied van Tooueel en Muziek te organiseeren. Het eerste concert werd gegeven Zondag jl. te 2 uur, in Amicitia alhier. Ofschoon zeker velen liever een avond concert hadden gehad, was de opkomst toch zoodanig, dat de zaal bijna geheel bezet was. En geen wonder. Men kreeg hier een groot Opera-Concert, gegeven door op dat gebied bekende specialiteiten, die in de hoofd steden van ons land reeds lang hun sporen hebben verdiend, n.l. Mevrouw F. CoiniFrancisca, Sopr., Jos. M. Orelia, Baryton, F. H. van Duinen, Bas en C. Dokkum, Piano. En ook hier hebben ze getoond, wat ze konden, maar ook nog kunnen. De heer C. Dokkum gaf geen Solo op piano omdat de pianino hier minder geschikt voor was, in plaats daarvan gaf de heer van Duinen een extra nummer. ’t Accompagnement van al de zangnummers was zeer correct; daardoor kwam de zang volkomen tot zijn recht. We willen niet al de 12 nummers van ’t programma, waarvan de grootste waren: Trio uit de Opera «Quentin Durwaerd” en Z/Het laatste bedrijf van de Opera Faust.” Evenmin willen we de groote verdiensten van de solisten opsommen. Ze zijn overal en ook hier, goede bekenden. Mochten we nogmaals wat we van harte wenschen in de gelegenheid komen, om van de talenten van ’t vijftal te profiteeren, dan zouden velen met ons gaarne zien, dat de uitspraak van de sopraan ietwat duidelijker mag zijn. Sn. Ct. Van harte juichen wij ’t besluit toe, dat al onze bakkers-patroons jl. Zaterdag in hunne vergadering hebben genomen, om nl. met Kerstmis geen krentebrooden of z.g. Kerstbollen hun klanten meer te vereeren. De bakkerswaren worden in den tegenwoor- digen tijd met al zóó weinig winst verkocht, dat de gewone uitgaaf met Kerstmis voor velen onzer bakkers met recht bloedgeld mag worden genoemd. Lemmer, 29 Oct. Door Lemster visschers is hedenmiddag hier binnengebracht, zonder opvarenden, het gisteren van hier vertrokken ijzeren paviljoenschip zzElisabeth”, schipper Johannes Uitendael, geladen met aardappelen, dat op den Mirdumerhoek was vastgeraakt. Uit Gaasterland zijn de opvarenden hier later aangekomen» 1® Bolswardsche Courant I I I l

Bolswards Nieuwsblad nl | 1906 | | pagina 1