Wonseradeel. B I 'f s e°.v°7ame idvertentieblad 1906. 45ste Jaargang. No. 91. V erschr De briefwiksel fen Jouw, Bin en Dark. THOMSON’S ORGEADINE PUDDING, (amandeltjes met citroen), 15 cent per pakje. b 4 November. I 'ACAO a, op i ST Nieuw!!! NieuwZondags. verkrijgbaar. )0R BINNENLAND. f 0,60 2,00 WORMERVEER j Holland I IVe Afdeeling. lie Courant Bols 4 Afzonderlijke ’e ons. Hjir folget nou in brief fen Jouw oan Bin. Steen Boerderijen, Grutterijen, enz. Gasfabriek, enz. W ind watermolens, Hooi, Vlasschoven. f 0,80 per f 1000,Ingeschreven Kapitaal, le laatste 20 jaren 1,40 ’e oare ha, det ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per Franco per post 95 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijg nanciëel heleid van ille Afdeeling. De groetenis aide frjeon S. 6/11 ’06. |l| as t’ lesten seiste, allerivichst moaije hjerst hawn. „Nooit alhier as i ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. Gedwongen winkelnering. Men schrijft uit de Langstraat aan Het Centrum In de maand Mei schreven wij, naar aan leiding van het Arbeidscontract dat door de Tweede Kamer werd behandeld, dat op enkele plaatsen van de Langstraat en vooral in Kaatsheuvel, de gedwongen winkelnering nog in al haar grootheid heerscht. Wij schreven toen: ’t Is treurig hoe die stpomschoenfabrikanten-winkeliers op een on barmhartige manier hun onderhoorigen ver plichten, bij hen te winkelen. Ik ken merf- schen, die gaarne een gulden en nog veel meer minder zouden willen verdienen, als zij dan ontslagen waren van die verfoeielijke gedwongen winkelnering, want, waarlijk, deze gaat dikwijls paal en perk te buiten. Om aan te toonen, dat dit verfoeilijke stelsel, door al onze kath. staatsmannen reeds zoo dikwijls gelaakt, werkelijk paal en perk te buiten gaat, volge hier een lijstje omtrent het verschil van prijzen der winkelwaren, zooveel als die bij den patroon kosten, en zooals ze in een vrijen winkel te koop zijn. In winkels van patroons. Per pond. Koffie 65 cent. Suiker 35 cent. Rijst 10 a 12 cent. Zout 5 cent. Zeep 14 a 16 cent. Stijfsel 20 a 25 cent. Vermicelli 25 cent. Tekspinnen 14 a 18 ct. p. Stuiverszeep 8 cent. Brood 17 cent. Béste Bin It is wol wier, lyk wy habbe fen ’t jier in neisimmer en Ij J 1 vertoond”, sa as Bamberg sei. Foar in dei- mannich koe men wol op hoasfoetlingen nei Bólsert ta, sa moai en sa droech wier de dyk. Op Allerhiljen wier it noch waer as side. Wy koene mar ta de hjerst üt weidzje, it ]an hat neat trape. Oark, ds frjeon, dy ’t nou oan kant fen de Kdnder omtoarket, woe it fen us béste lansregear kaemmar it koe wol oan ’e moanne sitte, tocht ik, dy kin der hwet mei. Sileintomoarn wier er amper tinder, ef der reinde it hinne as in sé. Hjoed hab ik de kij opset, mar it jong- gud kin wol in hoart rinnen bliuwe. Mei Sint-Marten moat ik nei lanhearre ta om of to bossen. As’t gjin moatten wier, nou, den wisten wy it wol. Mar it is mar sa ’t it is, mei it hierbiteljen is der wer in swier stik wirk birêdden. Nei ’t ik der fen hear, rinne de hierin- gen wer yn ’t gekke. Men praet fen 50 en 60 goune it pounsmiet for goede bouwen en mei de greiden ek al om dy roai. Op stadige pleatsen komme laek 30 en mear bodbriefkes yn. Hwêr scoe ’t fen komme Der binne tofolle hierders ef der is to min lan;as der mar gjin tofolle üngelokken komme! Hjir by uzes yn ’e krite binne wer dj Ore kij forkoft. Echte stamboekers fensels. Der wirdt fiif- en seishündert goune for elk koubist bitelle, alteast as se net öfspuite wirde en net ófspeet. Dit komt, de hege prizen bidoel ik, hjir fen denne, det de boeren ynsjoen habbe it greate bilang fen it oanhalden fen hjar bést fokféhja sizze nou„Dübel bitelje, keapman, oars wolle wy üs béste kij net misse”. Dy kij geane fensels net nei de Prüssen ta. S(lnt dy een gewijzigd ontwerp van wat ter van personen, werkzaam bij het I landbouwbedrijf, tegen de geldelijke gevolgen I van ongelukken. Het ontwerp heeft de zaak 'geregeld in 117 artikels. Voor vele der betrokken personen zal het wel wenschelijk zijn als ten zijnen tijd door eene eenvoudige uiteenzetting hen de rechten en plichten, die )d wordt door den Boekhouder der Maatechapj^^ wet voortvloeien’ duidelijk wordeft In vrije winkels. Per pond. 40 ct. 24 ct. 7 a 8 ct. 3r/2 ct. 9 ct. 10 ct. 12 ct. 7 ct. p. ons. 5 ct. Bij den bakker 14 ct. Eerlijkheidshalve moeten wij hier aanstonds op laten volgen, dat er enkele schoenfabri- kanten-winkeliers gevonden worden luttel echter is hun aantal die de prijzen iets lager hebben gesteld. Om nog een blik te geven hoe willekeurig dikwijls met de knechts, die ter winkel komen, wordt omgesprongen, dient het onder staande. Een knecht die de somma van f 7 per week verdient wat bij velen nog niet eens het geval is zag zijn huishouden met een zoontje vermeerderen. Natuurlijk was er in die week wat meer noodig dan in gewone omstandigheden. Hij gaat naar zijn patroon-winkelier, koopt en koopt, alleen het boognoodige, laat den patroon-winkelier optellen en ziet geheel zijn loon op drie en een halve cent na op. „Aan die drie en een halve cent heb je ook niets”, zegt de patroon, „hier heb je er een briefkaart voor, die komt wel te pas.” Is commentaar hier overbodig? Een muur omgevallen. Te Broekheurne, gemeente Lonneker,waar werklieden bezig zijn met een bijbouw aan de oude school, terwijl tijdens dien bouw school gehouden wordt, kreeg de voor de klasse staande onderwijzer een stuk kalk van den ouden muur op zijn lichaam, hetgeen hem aanleiding gaf naar buiten te gaan om de arbeiders te waarschuwen voorzichtig te zijn. Onder dit bedrijf bezweek echter de muur en viel naar binnen, waar gelukkig de 31 leerlingen het gevaar hadden zien aan komen en in allerijl waren gevlucht, zoodat zij met den schrik vrijkwamen. Kasten en banken zijn te splinter gevallen. Na vijf jaar Gistermorgen ontving de firma S. Kan te Enschede een onbestelbare briefkaart terug, welke zij in 1901 naar. Amsterdam had ge zonden. De kaart is daar in handen geweest van bestellers van 6 verschillende wijken en ten slotte naar Utrecht gezonden. Ook daar bleek de geadresseerde onbekend. Voor dit alles is 5 jaar noodig gebleken. Landbouw- Ongevallenwet. Door den Minister van Landbouw enz. is bij de Tweede Kamer der Staten-Generaal ingediend verzekering St. Nicolaasga. Heeft onze boterfabriek voor den overgang aan de Mij. „Hollandia” op 1 Nov. j.l. eenige verandering ondergaan, doordat het getal leveranciers met i/5 is verminderd, ook de burgerij ondervindt eenig ongerief. Werd onder het vorige beheer nog boter afgeleverd aan winkeliers, deze is nu de pas ook afgesneden, zoodat ze boter van elders zullen moeten betrekken. Afgeroomde melk en karnemelk is echter te verkrijgen, de laatste tegen 4 ct. per L. Wel wat duur zeggen onze huismoeders, maar enfin, ze kunnen toch nog eens „supenbrij”opdisschen. Sneek. Dinsdagavond hield de ijsclub „Friso" in het café de „Nieuwe Doelen" alhier, hare jaarlijksche algemeene vergade ring, die goed bezocht was. Uit de rekening van den penningmeester bleek, dat met inbegrip van het saldo van het vorige boekjaar, de ontvangsten over 1905/06 hadden bedragen f 330,465, de uit gaven f 39,97, batig saldo alzoo f 290,495. Het getal leden bedroeg 357. Door het bestuur werd medegedeeld, dat verleden winter ter gelegenheid van het 35- jarig bestaan van „Friso", wegens gemis van ijs, geene uitvoering kon gegeven worden aan de voorgenomen hardrijderij van de 32 snelste rijders uit ons land, die toen allen op een uitnoodiging dezerzijds hunne mede werking daarvoor hadden toegezegd. Na correspondentie met die rijders was gebleken, dat daarvan 29 hunne medewerking voor den winter 1906/’07 bleven toezeggen. Ge makkelijk zal het zijn deze lijst met een drietal aan te vullen, ’t Plan is nu deze hardrijderij bij gunstig ijs dezen winter te houden en daarbij uit te loven als eereprijs de groote zilveren medaille, geschonken door Z. K. H. Prins Hendrik, benevens f 100 en Verder prijzen van f 60, f 25 en f 15 en zilveren medailles, aangeboden door de Vereeniging ter bevordering val het Vreemde lingenverkeer alhier. Woudsend. Zondagavond is bij den winkelier D. A. L. alhier ingebroken, terwijl de be woners het huis hadden verlaten. O.a. is gestolen een bankbiljet van f 25 en een potje met kleingeld. Blauwhuis. De mazelen heerschen in onze woonplaats én omstreken epidemisch. Maan dagmorgen waren in de school van de 120 leerlingen niet minder dan 67 en des mid dags 71 lijdende. In de klasse, waar het eerste geval voorkwam, zijn nog 2 leerlingen van de 20 en in het volgende lokaal 7 van de 40 in de school, terwijl in andere klassen en localen het nog om de helft draait. Deze pudding is bereid uit de meest zuivert rr vuZDm LU dl jlci, oan de grinzen, mar de poepe-minister, Pod hjit er, wol se perfoarst ticht balde. En dit mei er, om my. As se al wer iepen komme, den meije wy wol op üs iepenst wêze. Dat hellet den yn in foech healjier hastich en gau üs béste fok-kij binnen en den komt, roefty, de doar wer for in jier ef hwet op it slot. En den is de pit der wer by üs üt, to sizzen fen us fokmaterjael. Wy ha sjoen ho it eren gien is. It skip forlern en it easfet bi hélden. As wy wer op it selde san stranje, den spel ik d - a -1 dom De kij balte yn it büthüs, der binne in pear ünrêsten by. Ik moat dér aen’s dalik mar hinne. Wy binne allegearre aerdich soun, op hwet forkaldzjen nei. Us dokter is koartlyn foartgien, nou scil it siikwêzen der wol by bliuwe moatte. Myn sister en sweager habbe in lytsen ien krige. Nümer 5 al. As ’t in jonge wést hie, den hiene se my forneamd. Dü moast sa mar tinke, Bin, dat hie my in silveren leppel koste. Nou, dy hie ik der wol for oer hawn. It giet bést mei Wypk. En nou bin ik oan ’e ein. Earst efkes ófljochtsje by de rige lans en den is it bédgongerstiid. Moarnier-by-tiid kin de post dit brief meinimme. Skreau gauris werom. Ik forwachtsje ek a) hast wer ris in letterke fen Oark. en it béste winsket Dy dyn JOUW. I. Achte Lezers! Jouw, Bin en Oark wieren al sünt hjar skoalle-jonges-tiid trije Fryske frjeonen. It binne bütenljue, dy ’t nei de feintejierren fen inoar rekken, elts syn paed op, en ’t inoar by de tiid lans biskie dogge en ’e hichte halde fen hjar wol- en wearfarren. De briefwiksel giet oarnaris yn hjar eigen tael en trochstrings bar om bar, lyk as finder goe-frjeonen heart. Lykwols rint it mei de brieveskriuwerij de iene tiid wol ris hwet trouwer as de oare, mar dit hiuget faek gear mei drokte en omstandichheden, dér ’t elk-for-oar net bést foar kin. Sa moat de bar ek wol ris mei in brievekaertsje ófdien wirde. Mar dêrom allike goed. Dy ’t hwet wit en finderfoun hat yn wrald, scil dit wis wol witte. Wy seoene fen Jouw, Bin en Oark hjar fielen en tinken, hjar dwaen en litten de tromme oars net slaen, mar nou ’t wy üs oppenearren, det üs krante sa nou en den wol romte oer hie for in Frysk brief ef briefke, ünthieten Jouw-en-dy us, hjar brie ven dalik net forskoerre to scillen, mar dy oan us öf to stean. Wy mochten se den oerprintsje yn üs krante, fensels ynsafier it sunder hinder oan de greate klok koe. De trije frjeonen skriuwe inoar, sawol oer steatssaken en ierapelnegoasje as oer waer en wyn. Faek mjuksje hja fen alles troch elkoar, krektlyk as it yn it libben giet. Jouw hat der noch apart bij sein, „Nou”, sei er, „Jy moatte it witte, de krante moat dochs fol en as it Bin-en-dy goedtinkt, den my ek goed, mar, siz ik, mei nijsgjirrige ljue, dér moatte Jo mei riede, hear Krante- man. Tidigje ek net op lange brieven, dér hab ik in mier oan en boppedat, jouns nei foerjen en melken hab ik faken skjin myn nocht en ik wit ek wol ho ’t it mei myn aide maten giet, dy kinne ek net mei de tiid omsmite.”. „Bêstich”, wier myn antwird „ik doar it wol to avontürjen”. By slot moat ik hjir efkes sizze, det Jouw te S., Bin to Bd., beide yn Fryslan, hjar thus habbe, wylst Oark yn Hollan ef dy gewesten sit. Red. De melkkwestie te Joure. Nadat door trommelslag de me.lkgebruikers waren opgeroepen had Maandagavond in het Hotel Teernstra, een vergadering plaats om te protesteeren tegen de verhooging der melk prijs van 7 tot 8 cents per Liter. De geheele zaal was bezet met belangstellenden. De heer G. Wiersma leidde de vergadering en besprak de melkkwestie. Uit onderscheiden gegevens bleek hem, dat het nu juist niet zoo nood zakelijk was, dat men den melkprijs tot 8 cts. p. L. ging verhoogen. Waar thans aan de fabriek de melk met gemiddeld 6 cents per L. wordt betaald, (met inbegrip van wei en karnemelk, die terug ontvangen wordt kon 61/2 cts. worden berekend,) vond hij deze verhooging zeer onbillijk, te meer, daar reeds den ganschen zomer 7 cents per liter was betaald, iets wat naar de fabrieksprijzen gerekend, meer dan schandelijk was. Hij sprak zeker in den geest der vergadering, toen hij voorstelde het niet alleen bij protes teeren te laten maar als één man te weigeren melk tegen 8 cts. p. L. te nemen. Daarna verkreeg veehouder Zelle het woord. Deze spr. meende, dat men nu niet zóó hoog den prijs opjoeg, maar dat er in het zomer seizoen veel te veel was betaald. Uit melk- briefjes van een ander veehouder bleek nl., dat de prijs der melk aan de fabrieken varieerde van 4 tot 6 cents per Liter vanaf Mei tot heden. Nog een ander veehouder sprak als zijn meening uit, dat 8 cts. p. L. te veel was, met het oog op den in het zomerseizoen betaalden prijs en „dat ’t foar fjitsjen sinten de healkanne wol koe”. Hierop werd een motie aangenomen, die als volgt luidde: De vergadering van melk- gebruikers, vergaderd in het Hotel Teernstra, gehoord hebbende de bespreking der melkprijs, besluit om geen melk tegen 8 cts. p. L. te koopen en verzoekt alle melkgebruikers vanaf Woensdag geen melk tegen 8 cts. per L. te nemen. Besloten werd dit bij trommelslag bekend te maken. Nadat nu nog een en ander voor de verdere regeling dezer kwestie werd besproken, ging deze eerste vergadering, die misschien door meerdere zal worden gevolgd, uiteen. Jouster Ct. De politie te Amsterdam onder leiding van den inspecteur Pijper, deed Dinsdagavond te 11 uur een inval in de sociëteit „Zum Löwen” aan de Beursstraat. Haar werd de toegang geweigerd. Met behulp van een smid werd de deur geforceerd. Toen de politie boven kwam, zaten de heeren rustig te drinken en te rooken. De aanwezigheid van een roulette deed het ver moeden der politie, dat in deze sociëteit gespeeld wordt, zeer waarschijnlijk zijn. Procesverbaal werd tegen den eigenaar opge maakt wegens den toegang weigeren aan daartoe door de wet aangewezen personen in een huis met vergunning. Wegens hazardspel kan geen vervolging worden ingesteld. De heeren hadden immers allen tijd de eventueel gebruikte speelgelden op te bergen. Na het vertrek der politie verlieten ook de leden hun sociëteit. De Haagsche corresp. van De Tijd schrijft: „Algemeen heerscht hier in politieke kringen nieuwsgierigheid naar wat in de jongstleden gehouden buitengewone vergadering der Ministers is behandeld. „Doorgaans welingelichten verzekeren, dat zij is gewijd geweest aan de vaststelling der houding van het Kabinet bij de aanstaande begrootingsdebatten. Bepaald zou dan zijn, dat, onmiddellijk na de algemeene beschou wingen, Fipanciën aan de beurt zou komen. Vallen de belastingplannen, dan gaat het heele Kabinet heen. Keurt men echter het -financieel he,leid yqp

Bolswards Nieuwsblad nl | 1906 | | pagina 1