Kieuws- en Advertentieblad Bols ward en Wonseradeel. 3 3 II 45ste Jaargang. Verseiiijnt Donderdags en Zondags. No. 93. 1906. De briefwiksel fen Jouw, Bin en Dark. s Zondag 18 November. F Uit de Raadszaal. VOOR ook dat zou aan de voor den dokter om zich te kamer met keuken voor de van honden- f 16.50 en het slim, det ik hulden in stür I Jouw. ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. lean ik, ek oer hege fé- fen fiif- en seishündert goune, for echte stamboekers. Ja, dat rint mar tige moai for de ljue dy ’t dér sünt 1878 al ynsitte mei hjar kij. It Frysk Stamboek hat de gong er yn, better as it Nederlanske. Z/Neles ut de Purmer” skriuwt der faek oer tsjin ,/Krelis ut it Stamboek”. Krelis wol, as ik him goed fetsje, al it swartbünte fé fen Noardhollan en fen Fryslan ien selde slach fen fé neame en dit mei-inoar yn ien nij stamboek opnimme. For dit nije stamboek wol hij in nije namme bitinke mar der moat den biljeaven it ,/Friesch” yn forgetten wirde. Nelis tinkt er wer oars oer. Hwet sizze de bazen fen üs Frysk stamboek der fen? Takomme jier scil der in greate tentoan- stelling yn den Haech wêze fen Nederlansk fé, mar dêr is gjin aparte ófdieling by for Frysk koufé, hab ik sizzen heard. Nou is der strideraesje oer, eft üs Fryske fokkers der al ef net mei hjar moaije Fryske kij forskine moatte. My tinkt sa: like min as men Douwe-agesen en Munsterske ierapels, ef blomkoal en boerekoal, troch inoar peit om to priuwen ho ’t de Douwe-agesen binne ef de boerekoal smakket, like min heart men ek Fryske kij troch Hollanske ef oare to setten om de alderbêste bêstichheden en deugden goed üt to finen. Né, soarte by soarte, siz ik. In twinterbolle giet ek net yn deselde ófdieling mei in süpkeal. As der dus for it Fryske fé gjin ófdieling komt yn den Jlaech, den hoeft it der net hinne, om’t nou al in toarn krije wy en dêr den letter miskien in foech pótsje oerhinne. Ja, Jouwj hwet wier is is wier, wy hoeve fen dit jier net bot to kleijen. Du skreauste, prizen De heer Cuperus. De plaats die B. en W; voorstellen voor barak komt ook mij minder geschikt voor, en met 2 medeleden van den raad breng ik daarom een ander plan ter tafel. Is het aanbrengen van een barak niet verplichtend, dan kan het gewijzigd worden. Dit plan, ingediend door de h.h. Cuperus, v. d. Meer en Praamsma behelst, dat aan gaande de verbouwing der oude school, in verband met vroegere besluiten inzake het 'ziekenhuis, de raad geplaatst werd voor nieuwe inzichten, terwijl waarschijnlijk de plannen nu voorgesteld, niet zouden worden goedgekeurd door Ged. Staten, waarom zij voorstellen dat schoolgebouw te verkoopen en op het erf van den stadstimmerwinkel een nieuw gebouw te maken, volgens teeke- ning, de kosten zijn door een deskundige begroot op f2250. Van dit nieuwe gebouw zullen de kosten van ontsmetting veel lager zijn dan van het schoollokaal. De VoorzitterDoor dit voorstel komt de zaak in een nieuw stadium. Ik stel voor de behandeling te verdagen en dit stuk inlran- den van B. en W. te stellen om advies. De heer Eisma vraagt of er een gedail- leerde begrooting bij dit plan is, waarop de heer Praamsma meedeelt, dat alles door een deskundige is uitgerekend en die het voor de opgegeven som wil maken? De heer Schotman vraagt of de heeren zich ook vergewist hebben dat de buren daaromheen er ook tegen hebben, dat op dat terrein een barak wordt gebouwd. De heer van der Meer. Hoewel mede- onderteekenaar van het nieuw ingediende plan heb ik toch nog een ander idee over dezelfde zaak. Ik wenschte ook de gemeente zaken wat meer huishoudelijk behandeld te zien, dat wil zeggen niet langs officieelen weg en omwegen, maar met overleg om te handelen, gelijk het geschiktst uitkomt, en dan zie ik nog een andere oplossing. Daar bij het laatst aangegeven terrein heeft de gemeente nog een gebouw, het werkhuis, dat hoogstens 3 maanden in ’t j aar gebruikt wordt. Dat gebouw heeft onder en boven zoo veel ruimte, en nu rees bij mij de ge dachte, kunnen wij de werkinrichting en een ziekenbarak niet combineeren. Er kan wel een deel worden afgescheiden ook wel, dat in den winter toch het heele gebouw gebruikt wordt, als er geen zieken zijn, en mochten er een of meer zieken zijn in den wintertijd, dan konden de mannen der werk inrichting desnoods hun touwpluizen wel thuis verrichten. Mij dunkt, hier was ge makkelijk aan beider eischen te voldoen, en hoewel ik er geen voorstel van maak, geef ik het toch B. en W. in overweging, omdat de gemeente dan goedkoop uit zou zijn. De behandeling wordt met algemeen goed vinden verdaagd tot een volgende vergadering. 2. Behandeling van de concept-instructie voor den stadstuinman. De heer Schotman stelt voor in de in structie geen som te noemen als jaarwedde, doch te vermelden dat de ’stadstuinman een jaarwedde geniet, door den raad vast te stellen. De heer Keikes vraagt wat bedoeld wordt met het onderhouden van de niet bestrate wandelwegen. Men wil er toch niet een soort wegwerker van maken? De Voorzitter. Er wordt bedoeld, gelijk nu geschiedt dat de tuinman de wandel paden, perken en het plantsoen in orde moet houden. De heer v. d. Meer zou bij dat artikel nog willen inlasschen dat hij die perken ook moet verzorgen, zells al zijn de planten door een ander geleverd. Hij begrijpt vol komen dat de andere tuinlieden ook gaarne iets willen leveren aan het stadsplantsoen, en wanneer er een clausule van in de in structie staat, dan weet de stadstuinman dat hij ook verplicht is voor dat niet door hem geleverde zorg te dragen. De Voorzitter vindt de bezwaren van den heer v. d. Meer tegen de ontworpen in structie imaginair, er staat dat hij alle perken moet onderhouden, dus er is in voorzien. De heer Praamsma wil toch het voorstel V. d. Meer ondersteunen. In de vorige ver gadering is die levering van andere tuiniers reeds ter sprake gebracht, en wees de heer Kramer er nog op, dat het wel wat eigen aardige bezwaren had, als de tuinman moest zorgen voor het door anderen geleverde. ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. it kin der net hinne. Dit is de Krediet Sion Simon Kanon*) lyk as de Joaden sizze, en it bitsjit: z/as dat net bart, den giet it grif oer”, sa hat üs Domeny it my utlein. Wy moatte al ris hearre hwet üs frjeon Oark der fen seit. Dy praet allicht nou en den wol mei güds fen üs Hollanske stalkes. Ik hab him yn in hiel skoft tiid net met, en moat him hast wer ris skriuwe. Mar, sa ’t ik sei, dy poepetoer! Sa ündertwisken is it alwer aerdich let wirden. Dit is nou de tredde joune alear- jister üt to jounpraten nei de bakkers en jisterjoun nei it Nut en jouns hie ik oars hwet earder oan ’e ich wollen. Mei wiif en bern giet it allike goed as mei my seis. Allegearre forkalden, wol in deales lést, mar oars nin byt. Astu dizze kant ris üt komst, foaral oan- komme, hear! Rju groetenissen fen Dyn aide frjeon Bd. 13/11 ’06. BIN. Bin bidoeltConditio sine qua non, mar dat is gjin Hebreausk mar Latyn. Domeny syn oersetting is lykwols goed. Red. B. en W. in ver- de voormalige school f 2107, als dan hier een barak is, van de overige lokalen der school, kan het ziekenhuis worden ver kocht. De heer Schotman heeft vernomen dat een deel van het regenwater der school in den bak komt van den naastbewoner, de Wed. Postma, die hiertegen bezwaar heeft, als het gebouw als ziekenbarak wordt ingericht. Hij zou daarom gaarne hebben dat de afwatering zoo wordt gemaakt, dat het op eigen terrein wordt opgevangen. De heer Van Randen vindt dat het plan om daar een barak te maken zeer bemoeilijkt is door de gezondheidscommissie. Hij vindt het nu beter om het gebouw in de Kerkstraat te verkoopen, want anders, als het ziekenhuis wordt verkocht, moet een groot deel van dat geld voor verbouwing besteed worden, en is de gemeente dus eigenlijk dat ziekenhuis kwijt en ook het geld dat er voor komt. De heer Schotman vindt dat de stellers van het nu ingekomen adres de zaak te zwartgallig hebben voorgesteld. Een barak voor besmettelijke ziekten past wel beter buiten de bebouwde kom, maar dat wordt hier ook eigenlijk niet zoozeer gemaakt. De hygiënische toestanden worden allengs ver beterd, doch mocht onverhoopt een besmet telijke ziekte uitbreken, dan wordt wat hier komt, toch onvoldoende. Hier kan hoogstens voor een speciaal geval bij wijze van nood een of twee lijders verpleegd worden, en dat levert voor de naastwonenden geheel geen gevaar op, mar ris nuvere mar ils aide net to weagje II. Brief fen Bin oan Béste Frjeon Jouw! It skoert net üt, ik wier bras sa’n dreech brief fen dy to krijen, och, nou is it wer slim, det ik om frjeonskip geande to hulden en forbaljen, der al wer in stür oan moat, om Dy op ien en oar antwird to jaen en tagelyk witte to litten, ho as it wol mei üs giet. Sjuch, it is eigentlik net om dy stür, det witstu like goed as ik seis, mar brieveskriuwen is altiten in poepetoer for ljue, dy’t net alle dagen de pinne hantearje. It is us hantwirk sa net, lyk as it meltsjen en kouwerossen. En as wier it yet net sliinmernóch det my, sünt us skoalle-jonges- tiid, de feardigens om mei skriuwark om to gean heal en heal ófgien wier, nou hie üs frouljuesfolk my it brief fen dy hast hielendal forhj ersthim mele. Ik hie it kreas efter de list fen it skoarstien- stik stitsen en do ’t ik it dêr wei krije scoe, lei it, jandoasje my, yn in baes wetterplasse oer ’e Hier om to silen. Wier ’t nin griis? Ja jonge, as de frouljue midden oer’e keamer sitte, mei dobben wetter om hjar hinne en as al dat brosse gód üt ’e kasten wei den yn ’e plassen leit, den is it wis gjin trewis for in manminske om binnen de keamersdoar to wêzen. Komt men dêr al, om de piip ris oan to stekken, den roppe hja al fen herren „pas op, boer, de trep stiet efter ’e doar, reagje dy net om” en zzdêr leit it ald-porslein oer ’e hier, traepje der net yn”. Men mei suver gjin pótsje brekke en de faem en arbeidster sjugge yen mei ülseagen oan en driigje mei biender en learen lape. En men moat mar tuike-tuike spylje, al ha hja den seis ek de moaije pipestander fen de sikker- têrre ófreage en dêrmei in dosyn lange pipen knoflële, Astü hjir meikoarten komste, ik moat it mar sizze, den fynst dyn lange strie, dêrst’ al gauweris üt dampt hast en dy ’t al sa moai trochrookte, den fynst dy, siz ik, ek sneuvele troch de frouljue hjar foarsich- tigens. SpitichLykwols, de jonges gülden it üt: sa’n heap piipstallen tagelyk! Lokkich habbe wy hjoed nei de reinige Bóletougersdei en freed wer sacht drügsum waer. Ik kin it lan wol üt en wo! by de kij yn it buthüs sjên, hwent ik hab de rnelke bisten ek ynhelle. It wier mear nedich om ’e inolke as om it iten. Hja binne tige rêstich en mei in jefte moai woun nijgêrshea en in koeke kin ik se in hoartsje op ’e molke halde. It giet tsjinwirdich mar skoan oan üs febryk; ryklik 12 sinten De heer v. d. Meer wil den heer Schot man als lid der gezondheidscommissie vragen of in de gezonden plannen, dier commissie de minimum dan wel de maximum eischen zijn gesteld. Zoo als die plannen en teeke- ningen het aangeven, wordt het een heel kostbare zaak. De heer Schotman kan daarop slechts ant woorden dat de gevoerde correspondentie tusschen B. en W. en de gezondheids commissie ter inzage ligt. Die plannen geven aan hoe een barak eigenlijk behoort te worden ingericht, doch geen gemeente kan gedwongen worden om het zoo te maken. De heer Boersma heeft over deze zaak rijpelijk nagedacht maar vond ook dat de gemeente met dit voorstel enorm duur uit komt, en gelijk de heer van Randen reeds zeide, wordt het ziekenhuis verkocht en de opbrengst hieraan weer grootendeels besteed. Dat het adres der omwoners van zwartgallig heid getuigt, vindt hij niet, althans is het zeker, dat hier iets komt, wat de ingezetenen niet naar genoegen is. Een barak voor be smettelijke zieken behoort buiten de kom der gemeente, gelijk de gezondheidscommissie dan ook aanbeveelt. De heer Schotman. De gezondheidscom missie heeft hier niets te bevelen. De Voorzitter. Het lijkt wel, dat dé mee- ning voorzit, alsof het geheele gebouw in de Kerkstraat voor barak zal worden inge richt. Dit toch is niet het geval, het Groene Kruis, de Bibliotheek, een muziekvereeniging worden er gevestigd. Om het een en ander goed af te zonderen worden steenen muren gemaakt, en een gebouwtje er achter voor een enkelen lijder aan typhus b.v. kan hier verpleegd worden. Het bestaande ziekenhuis biedt ook geen ruimte voor afdoende ver zorging indien meerderen tegelijk komen. Men hecht hier, naar het schijnt te veel aan het woord barak. De bewoners der Kerk straat zien de zaak ook te zwart in. In Leeuwarden en Sneek staan deze inrichtingen ook tusschen andere gebouwen. Er kunnen ook wel menschen zijn die tegen de uit voeringen der muziek hebben, maar toch geen reden zijn om daarom vereeniging het lokaal te ontzeggen. De gezondheidscommissie heeft gelukkig niet te hevelen, gelukkig, want de plannen ons onder den neus geduwd stellen zulke hooge eischen, dat het haast als een paskwil is te beschouwen. Het komt B. en W. voor het voordeeligst te zijn het ziekenhuis te verkoopen, hier een gelegenheid voor verpleging te maken, en de andere lokalen aan hun bestemd doel af te staan. De heer Van Randen. Ik hoor dat de gelegenheid al niet beter wordt voor zieken verpleging dan nu in ’t ziekenhuis. Van ’t Groene Kruis zal f75 huur inkomen en overigens, bijv, de muziek voor niets, mij dunkt dan is ’t geld voor de verbouwing toch weg te rekenen. De Voorzitter. Men moet niet vergeten dat het ziekenhuis met rente en onderhoud jaarlijks f281,14 kost, dus het ziekenhuis houden komt duurder uit. De heer Eisma vindt dat men afdwaalt. Het plan is de beide middelste lokalen der school in te richten voor barak. Eerst waren de kosten geraamd op f 400 a f 500, maar de gezondheidscommissie wenscht betere af scheiding met het overige deel van ’t gebouw. Nu is bepaald, om twee muren tot de nok van het dak op te trekken, dan komt er achter een nieuw gebouwtje met badinrich ting, kamertje verkleeden, en verplégers. De bezwaren der gezondheids commissie zijn door dit plan geheel onder vangen, en in gewone tijden is zulks voor onze behoefte voldoende. Komt onverhoopt een epidemie, dan zal toch een houten barak buiten de stad moeten worden opgeslagen, maar dat is gelukkig niet erg te vreezen. Er komen door dit plan 2 lokalen van 36 M2. voor mannen en vrouwen afzonder lijk. Hierdoor komt dus met geringe kosten veel meer ruimte, dan het ziekenhuis biedt. Dit kan dan verkocht worden; maar ’t ge bouw in de Kerkstraat verkoopen, dit zou ik ten sterkste ontraden. Er is behoefte aan die lokalen en die kunnen door eenige bij dragen zeer wel rendabel gemaakt worden. De omwoners koesteren een overdreven vrees. Vergadering op Donderdag 15 Nov. 1906. Tegenwoordig 11 leden. De heer Ooster- baan afwezig met kennisgeving. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Ingekomen stukken a. Een missive van Mevr. G. de Boer- Oosterbaan dat zij de benoeming tot lid der Damescommissie voor de handwerken aan neemt. b. Het suppletoir kohier belasting ten bedrage van suppl. kohier van hoofdel. omslag over 1906, ten bedrage van f 400.035. Dit laatste wordt in handen der Commissie van het primitief kohier gesteld ter fine van onderzoek. c. Een adres van Joh. Boorsma en ver scheidene bewoners van de Kerkstraat en Dij lakker verzoekende den raad niet in te gaan op het voorstel van B. en W. om een gedeelte van het gebouw der vroegere Fransche school in te richten voor barak. Zal worden behandeld bij punt 1 der agenda. PUNTEN VAN BEHANDELING. 1. Behandeling van het voorstel van Burg, en Weths. tot verkoop van het ziekenhuis, en verbouwen van het vroegere schoolgebouw in de Kerkstraat. Volgens nader voorstel van de vorige vergadering ingediend, zal de bouwing van moeten kosten en geheel afgescheiden Bolsvardsche Courant i’’ i

Bolswards Nieuwsblad nl | 1906 | | pagina 1