Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. 1906. 45ste Jaargang. No. 95. Verschijnt Donderdags en Zondags. BERICHT. De briefwiksel fen Jouw, Bin en Dark, in. Zondag 25 November. VOOR Afzonderlijke BINNENLAND. en net net INGEZONDEN. {Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.') ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Zij, die zich met 1 Januari op dit Blad abonneeren. ontvangen de in de maand December verschijnende nos. MT GRATIS. ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. Murk Oebeles op Oebele Murk. Do wier it spil glêd bidoarn. Omke sei: /Zsjuch, der mei ek yet wol in ryksmerk op de boerinnen ütfoun wirde, hwent it skynt wol det dy ek al forfalske wirde; nou, hwette!” Üs Moeike wol der fensels Ijeafst gjin praet mear fen hearre, praet dü der dus ek mar net wer fen. Nou bin ik ris utpraet. Mei de Krystdagen kom ik to Bólsert, is ’t plan. As it by jimmes den hwet gelegen komt, den woe ik ek wer ris to S. sjên. Scoe it op Sintsteffen passe? Skriuw my foaróf efkes. Aerdich soun! Jimme ek? Mei golle groetenissen, dyn frjeon O ARK. de collectant niet De heer Kiek heeft een koper platen, en in het midden een grootte dat er gemakkelijk een rijksdaalder door kan. Het raam wordt aan de benedenkant der schaal gesloten. Door de mica-platen kan men dus bet geld op de schaal zien, evenals of die open is. De schaal heeft dit voordeel, dat het geld wat gecollecteerd wordt, nu ook werkelijk in de armenkas komt. Brief fen Oark oauJouw. B., dizze 19de fen Slachtmoanne 1906. Béste Jouw! It giet my op dit stuit hast, lyk as Hylke Wegstrafen Marswier it h i e 1 e j i e r. Dy man siet, lyk ast’ wiste, altyd yn noed oer dingen, dêr ’t er him ek like goed büten balde koe. Nou, sa swiersettich as dy Hylke bin ik net, mar dochs, as ik fen 'e joun oan Fryslan tink en oan de Eryske kij, den hab ik der in ófgriis fen det al dat skoandere djüre fé wer op dy alderaeklikste hege stallen stiet yn dy neare büthüzen. Hofolle onge makken scoene dêr nou. fen ’t winter wer net ut foartkomme, tochtstü? Hjoed wirdt der ien fen dy béste molkbisten in ür bitrape, alhiel oan flarden, dit skat ik op 25 goune skea. Dy ’t der neist stiet, in kalve kou, in edel djier, dat de boer him for gjin jild ut ’e bannen brekke litte woe, knotfelt moarn by de stal del. Oer in dei ef hwet forsmyt er it keal, it keal wei, al wer in bankje oer ’e balke; de kou jowt to min och hwet siz ik mar in flutske molke, yetris in grouwe 25 goune foart. Ho mannich kou kriget bütendal noch in tsjokke bonke troch geknoftel by de stal del? Dü wist it better as ik, Jouw, ho folie as se dêr net om lije en faek minder om wirdich binne. Sa nou en den kealderij by nacht, dêr ’t men net op fortocht west hie; den leit moarns it kealtsje yn 'e groppe en tüzen om trettsjin ef it hoecht net yn it keallehok en men moat der om nei üntfanger. Ho folie gounen hab ik nou a] Sa koe ik wol trochgean. Hwet scoe der oars al mei dat jild net fortimmere en forbettere wirde kinne? En ho’n lést hat men net fen dy hege stallen by it foerjen. Hwent heajaen oer ’e tilling en boarne mei de goaten, dêr wit men op in hopen boerkerijen neat fen; en as it büthüs ien is mei in tsjinkape den kin it earste net ienris. Allewol sokke büt- hüzen habbe by my hwet foar: hja binne folie Ijachter en lang sa near net en dêroin better for minsken en bisten dy der yn forkeare. Ja, sei Alde-Pake lésten tsjin my: //De tiden foroarje al. Yn myn feintejierren hiet it büthüsbêd it béste plak yn ’t hiele hbs, mar nou is it safier hinne, det der mei gjin feint mear sliepe yn it efterhüs en it is for de kij ek al üngesoun. It moat den wer ris hwet oars, moast tinke”. It giet lykwols mei Pake altyd sa, as dy by him seis tinkt, det it nije oars better is, den wol er dêr daelk net roun foar utkomme, mar by haldt der dochs rekkenskip mei. Hast’ it nije spil al sjoen, det er by hjarres sette litten hat for üs Sjoerd-omme-en-dy Dêr steane de kij allegearre elk op syn eigen stal en amper in hanbré boppe de büthüsflier; en den is it büthüs folie heger Ander de balken en it is der helte Ijachter as ik ea yn Fryslan ien büthüs sjoen hab. Ast’ dy kant ris ut komst, Jouw, den moast it net oerslaen dat nije spil ris to bisjên. It scil dy wol oanstean. Forsomje it den biljeaven net, om efkes by de aid-man oan to stekken. Hy scoe der bjuster mei op ’t snjit wêze; nou ’t er seis net mear op ’e pleats is, hat er net safolle oanrin en hy haldt oars tige fen in praetsje. Ik doar wedzje, det er tsjin dy wol gau bigjinne scil oer Minister Podbielsky fen it Poepelan, dy ’t se for in deimannich mei seis wike en in grouwe tsjiis nei hüs ta stjürd habbe. Dy hat nea net in great frjeon fen Pake west ef better sein Pake fen him net. ,/It is syn skild” wier Pake riddenaesje, ,/det üs kij altyd de tongblier habbe. Dü scilst sjên Oark, jonge, as se dy Pod óftankje, dêr to Berlyn, den is üs fé daelk goed soun en mei it wer oer ’e grinzen”. Ik siz ’t dy, Jouw, oer iepene grinzen tink ik ek al krektsa lyk as dü, wy hoege Sneek, 23 Nov. In de heden avond ge houden vergadering van ’t Kiescollege der Ned. Herv. Gem. alhier werd met 20 van de39 geldige stemmen tot predikant beroepen: ds. W. Hamelton of Sylveton Hil te Abbe- kerk. Op ds G. H. de Haas te Bergum werden 11, op F. G. Iterson te Spankeren 3 stemmen uitgebracht. ’t Is heden, 23 Nov., juist 16 jaren geleden, dat de winter van 1890’91 zijn intree hield. Tot 23 Jan. d.a.v. vroor het steeds door, totdat ’t op vele plaatsen, o.a. in de Geeuw, een dikte had gekregen van 11 dM. Alle landslooten waren in dien winter tot den bodem bevroren. Men reed natuurlijk, waar men wou, de waarschuwing: //Voorzichtig zijn!” behoefden de ouders hun kroost volstrekt niet mee te geven, als de schaatsen werden onder ge bonden. Arresleden zag men overal op het ijs en niet zelden ook zwaar beladen wagens. ’t Kan spoedig verkeeren, maar ’t moet buiten hard veranderen, als de winter van 1906 een aardje krijgt van dien van ’90. Ten teeken dat we dit jaar een bijzonder zachten herfst hebben, zendt een geacht stadgenoot ons de volgende aanteekeningen uit het jaar 1902: Dinsdag 18 November wind oost met vorst, 's middags 12 uur drijfijs, enkele zuidwesthoek-schepen vertrek ken maar komen niet meer ter bestemming; Woensdag 19 November vorst 16 graden, geheele scheepvaart gestremd; Donderdag 20 November helder vriezend weder, schaatsen rijders zwieren over Wymerts en trekvaart. Sn. Crt. De Burgemeester en Wethouders hebben besloten om de weekmarkten invallende op 25 Dec. e.k. Ie (Kerstdag) en 1 Jan. 1907 (Nieuwjaarsdag) op Maandag 24 Dec. en Woensdag 2 Jan. te doen houden. Vele honden zijn der hazen dood! En vooral als ’t hooger wordende water de beestjes in beperkter ruimte samendringt. Zoo worden er dan nu ook veel meer lang oortjes geschoten, nu in de lage landen een langer verblijf onmogelijk is, dan voor enkele weken. Toen was de jacht over ’t geheel mager nu wordt ze vet. Zoo ging het ook met de 120 karpertjes die ’t vorig jaar in een vischvijver onder Heerenveen als 1 ponders werden ingelaten en nu alle als 3 ponders weer voor den dag kwamen. Een voordeelig zaakje dus, zoo’n vischteelt, want ze hadden den eigenaar aan voer en onderhoud natuurlijk niets gekost. Een incomplete kas. Men meldt ons uit Purmerend: Dinsdag bezocht de inspecteur van ’s rijks- belastingen den rijksontvanger alhier. Bij de verificatie zijner kas bleek, dat in de portefeuille met bankpapier inhoudende zeven bankbiljetten van f 1000 en nog eenige bankjes van kleinere bedragen, juist de eerst genoemde zeven ontbraken. De ontvanger had die portefeuille eenige dagen geleden in de brandkast geborgen met al ’t aanwezige bankpapier. Van inbraak was nergens een spoor te vinden. De inspecteur deed hiervan aangifte bij de politie, die onmiddellijk met haar onderzoek aanving, terwijl deze hoofd ambtenaar tijdens ’t onderzoek geheimhouding verzocht. Voorloopig kan worden medegedeeld, dat de ontvanger in zijne betrekking is geschorst en de jongste klerk zich in voorarrest bevindt. Alg. Handbl. Collecteeren met open schalen. Door den heer A. I. Kiek, vader in het Israëlietisch weeshuis te Rotterdam, is een schaal gemaakt voor het houden van collecten die op de gewone schaal dat voor heeft, dat aan het geld kan komen, over de gewone schaal raam gemaakt met groote mica- in het midden een gleuf, ter er gemakkelijk Westergo. Wij schrijven 22 November en nog loopt er vee genoeg in de weide, en ware het niet, dat de laatste dagen zooveel regen hadden gegeven, waardoor de zode hier en daar week begint te worden, men zou nog meer runderen in de weide zien, want er is naar den tijd des jaars overvloedig gras. Nog heden ten dage zwaait de zeis en men ziet het gras in hoopjes opgezet om tot stalvoedering te dienen. Dat de stallen dezen winter vol staan bij bouw- en greidboer is ’t gevolg van den weligen groei en van den voorraad bieten en aardappelen, die als bij voeder worden gebezigd. Het laat zich aanzien, dat de veehouders dit wintergetijde niet zooveel voor inkoop voor lijnkoeken zullen behoeven uit te keeren, wat menig boer, die op de hooge huur zit, wel te stade komt. Joure, 23 Nov. Door den slager Sipkema te Broek zijn bij den veehouder S. Jansma te Akmarijp geslacht twee varkens, welke het kolossale gewicht hadden van elk 642 halve kilo’s. Drachten, 22 Nov. Toen de dokter bij ’t lijk eener vrouw kwam om de gewone schou wing te verrichten, bleek het, dat de ratten ’t aangezicht en de handen geheel hadden verbeten. Een dronken persoon zag een varkenskop hangen, keek in den winkel, zag niemand, nam den kop mee, viel er mede, moest den kop weer missen en zal hem wel licht op Crackstate moeten betalen. Duur Stamboekvee. Leeuwarden, 23 Nov. Gisteren werd er boelgoed gehouden op de groote boerderij van den heer R. Kuperus te Roordahuizum, waarbij het vee zeer duur werd verkocht. Er waren koeien, die f360 opbrachten; hierbij kwam dan nog 5 pCt. voor onkosten. Een kalf, in October van dit jaar geboren ging voor f96. Men zoekt de oorzaak van deze hooge prijzen voor een niet gering gedeelte in de omstandig heid, dat alles stamboekvee was en zich door een hoog vetgehalte onderscheidde. Hepk. Nieuwsbl. v.Er. der net bliid mei to wezen, as it sa fier koipme mocht. Fen 'e wike lies ik yn de krante, det se woene nou ticht oan us grinzen yn Diitsklan slachthüzen bouwe en dêr it fette fé dalik yn slachtsje. Dêr is sa’n forlet fen goed kouweflesk, fen seis. Nou, dat - dy slachterijen, wol ik sizze - liket my siker net samin ta, den kinne wy üs kij seis fet meitsje en habbe wy gjin gefaer det us béste fokfé nei it Poepelan stjürd wirdt. Takomme jier scille wy, hoopje ik,ynden Haech de bütenlanders sjên litte, hok moai fé wy yn us lan habbe. De Friezen scille den yn ’e goedichheit sa wiis wol wêze en bliuw net bynefter. It bigjint der oars al tige op to lykjen en ik ha soarch, det it yn ’t hündert rinne scil, as der net tajown wirdt. Us frjeon Bin, dy ’t ik okkerdeis yn ’t spoar trof by hie to domenyhearren wést nei Seausk-Flaenderen forgelike us fé al mei koal en hy sei: Wy moatte gjin boerekoal en blomkoal troch inaer prykje om se elk- for-oar goed to priuwen. Dêr hat er wol gelyk oan, mar der is doch twisken it Fryske Hollanske koufé lang sa folie ünderskie as twisken Bin syn koalsoarten en ek as twisken it féslach fen by Ljouwert om en dat fen Boarn en Akkrom. Én hwa tinkt dêr oer om dêr ek ünderskate //rubriken” fen to meitsjen. Sjuch, der giet altiden sa folie koufé hinne en wer twisken Ljouwert en Hoarn, det ik scoe wol ris freegje wolle, hokfor forskeel bistiet er den twisken it Fryske en it Hollanske féslach Ik scoe sizze it is koeke fen ien daei, ien selde slach en it heart ünder deselde namme nei de tertoan- stellingen. Net tsjinsteande bin ik it wd iens mei dy ljue, dy ’t yn in to bitinken nje al- gemiene namme, for al dat fé, it wird //Friesch” bihalde wolle. Dy namme hat nou ieikear in goede klank en de Fryske boeren scoene net op hjar seis passe, as se hjar dy namme üntstride lieten. Dat is in hünnelsmerk, dat de klanten ienkear for goed kenne en it wirdke //Friesch” heart by bést fé, sa lyk as //Zeeuwsche” by „mosselen”. Mar ik héld fen ’e joun op mei myn kouwepraetsje. Jister hab ik nei üs Etsje-moei to A. ta wést. Hja wist det wy malkoar nou en den skriuwe en nou hat se my frege, Jouw, eft ik dy freegje woe eftstü der ek smeet op wist om hjarren echte Munsterke ierdapels to biskikken. Hja koe by hjarres gjin goede bisette, hwent nou ris wierne se to wyt en den wer to stiif op ’e panne, ef der wierne to folie minne yn, ef de smaek dooch net. En al sa. Nou, ik scoe it dwaen, hab ik sein, en nou doch ik it, mar it wirdt grif in krewei Etsje-moei oan ierdapels to helpen, dy ’t hjar nei it sin binne. Hea, wist’ noch wol Jouw, det wy ris by Moeike-en-hjar utfenhüzen, do 't hja yet yn Fryslan wennen en det hja do sa op de büterfebriken öfjoech? Febryksbüter wier folie minder güd as de minste boerebüter, sei hja do, men wist der ommers gjin grevel fen hwet der allegearre wol net troch mjukse waerd; ho koene se der oars yn it febryk de reamme sa gau óf dreagje mei sa’n draeiding, sa’n //fitersülje”. Né, boerebüter, dêr siet folie mear rook en smaek oan, dy koe folie better dürje en dêr waerd niksyn bibarge en gjin //margrieme” troch griemd. Mar jister hold Et-moei der in hiel oare biskóging op nei, nou krige de febryksbüter by hjar de priis en den moast der sa’n blau pompierke, in ryksmerk, op sitte, oars wier it noch niks wirdich, sei hja. Do bin ik sa ünderdümsk fen Omke gewaer wirden, hwerom eft Moeike nou sa bot op ’e boerebüter tsjin wier. Dü moast bigripe, Jouw, det op merke- dagen de boerinnen hjir seis yn ’e stêd komme mei hjar büter. En nou kofte Moeike hjar büter altiden fen sa’n selde boerinne, hwent den wist hja forfêst, det it goed en echt spil wier. For in wike ef hwet is dit lykwols yn ienen ophadden en sünt is de boerebüter bij Et-moei üt ’e graesje. Hwet is der bard? Do’t Moeikeop in oerdei destêd yn wier, is it hjar opfallen, det it wiif fen de winkelman, dy 't sa’n heal ketierke fen Omke-en-dy’s óf yn in steichje wennet en dy ’t aeijen en margrieme forkeapet, op hjar büterboerinne liket, krekt sa sprekkend as Geachte Redactie! Zooals uit achterstaande advertentie blijkt, hebben de verschillende handelaars in kruide niers- en grutterswaren alhier (althans de meeste groothandelaren) besloten, om met ingang van 3 December a.s. hunne winkels des avonds 9 uur te sluiten. Het mag als bekend worden verondersteld, dat deze maat regel in de allereerste plaats ten goede komt aan de bedienden. Waar nu zoo talrijk dit besluit is genomen, vertrouwen de kruideniers, dat het publiek deze regeling ten zeerste in de hand zal werken. Jammer zou het toch zijn, dat om een paar bekrompene, kortzichtige collega’s, die weigerden mede te werken, deze maatregel niet zou kannen worden doorgevoerd. Missen we de sympathie en medewerking van het publiek, dat die bekrompenen aan den lijve laat voelen het ongemotiveerde hunner handelwijze, dan voorzien we alras afwijking, ja intrekking van dezen, bij uitstek socialen maatregel. DE VERBONDEN HANDELAREN. Bolsward, Nov. 1906. Bolswardsclie Courant

Bolswards Nieuwsblad nl | 1906 | | pagina 1