Nieuws- en Advertentieblad Bolsward. en Wonseradeel. 1906. 45ste Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 99. BERICHT De briefwiksel fen Jouw, Bin en Dark. Zondag 9 December. VOOR Afzonderlijke BINNENLAND. persoon, die Zij, die zich met 1 Januari op dit Blad abonneeren. ontvangen de in de maand December verschijnende nos. W GRATIS. "W daar de het bedrijf Ook zullen Beverwij k ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. aensen in dripke bidarret, wol ik efkes in haske efter ’e broek, dat yn fis fyftsjiene lizze moat. Foar foerjen kin ik it yet gau efkes lappe. Dêr komt fis lytsfeint Oene al mei pols en weitas foar it finster. De houn snjit troch de jester. It is tiid fen ophadden. In goede Sinterklaes, hear! Wy allegearre tige yn ’e oarder. len hat hwet pine yn ’e mule. Mei rju groetenissen, ek fen myn oarde helte, Dyn Side frjeon BIN. Bd., 3de fen Wintermoanne 1906. ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. presenteerd, die gegund zijn voor gemiddeld 20 pet. meer dan in den loopenden termijn twee plaatsen brengen per jaar ieder f 1000 meer op. Van particuliere zijde volgden weinige dagen later twee aanbiedingen, die opnieuw tegen veel verhoogde prijzen gingen; een is verhuurd voor f 5000 per jaar. Voor losse landerijen wordt de huur opge voerd tot f60 per pdm. en per jaar prijzen, die letterlijk ongehoord zijn. Sneek. Heden voormiddag heeft men aan de Prinsengracht 't lijk opgehaald van mej. W., die sedert Dinsdagavond uit de echte lijke woning werd vermist. Naar men ons meedeelt zou de jonge moeder op ’t stalt vóór hare woning even een kom met water ledigen. Vrijzeker is ze toen uitgegleden en zoo te water geraakt. Een kreet om hulp zal wel gesmoord zijn, tengevolge van ’t onstuimig weer gedurende ’t noodlottig oogenblik. In den nacht van Dinsdag op Woens dag is alhier inbraak gepleegd in de stoom boot ,/Oldambt" van den heer K. Walstra. Vermist wordt ruim f 10. Door de politie is in bewaring genomen een van het feit verdacht wordt. Naar wij nader vernemen is de verdachte heden weer in vrijheid gesteld. Zooals de lezers van dit blad bekend zal zijn, brak er voor ruim twee maanden eene staking uit aan de steenhouwerij van de firma G. J. Cool alhier. Dit conflict werd toen tot genoegen van patroons en werklieden spoedig opgelost. Ingevoerd werden de 10-urige werkdag, afschaffing van stukwerk en eenige loonsverhooging. Men kan zich de teleurstelling van het personeel voorstellen, nu de patroon, pas circa 2 maanden na deze actie, eene belangrijke loonsverlaging wenscht in te voerenvoor 14 dagen deelde deze reeds mede, dat de loonsverlaging noodzakelijk was, vastgestelde verhoogde loonen voor I niet houdbaar bleken te zijn. met de overplaatsing der fabriek naar alle gezellen met 1 Februari worden ontslagen. De gezellen, die allen lid zijn van de steenhouwersvereeniging alhier, hebben in eene vergadering de wenschelijkheid uitge sproken, dat het tusschen partijen niet tot een ernstig conflict zou mogen komen. Een treurig ongeluk valt van Zenderen, gemeente Borne, te melden. De landbouwer H. ten Have op Houwer, was Dinsdagavond bij zijn buurman W. Olthof te Hertme bezig, een geslacht varken af te snijden, dat met de ladder op twee stoelen lag. Bij het door snijden van den rug schoot het vlijmscherpe mes te ver door en trof den man hoog in het bovenbeen. Een slagader werd door gesneden, gulpend spoot het bloed naar buiten en binnen eenige minuten was de ongelukkige een lijk, badend in zijn bloed. Een weduwe en kinderen blijven achter. Zw. Ct. Zekere van Donselaar, die te Amsterdam gedetineerd is, moest te Haarlem een vonnis komen halen, voor een gepleegden rijwijl- diefstal. Uit het station komende, waar de celwagen gereed stond, ontsnapte hij zijn bewakers, vluchtte het Kennemerplein op, maar juist naar een nieuw hulpbureau van politie en liep zoo precies den leeuw in den mui]. Hij werd gepakt en naar het paleis van justitie gebracht. Woensdagavond omstreeks zes uur, sloeg onder de gemeente Kuijk de bliksem in een landbouwerswoning te Middelaar. In een minimum van tijd stond het geheele gebouw in lichte laaie, zoodat de brandweer niets ter blussching kon uitrichten. Het gebouw en de groote voorraad hooi en stroo, alsmede alle landbouwgereedschappen en een groot gedeelte van den inboedel werden een prooi der vlammen. Slechts met groote moeite kon men het vee redden. Een INFjarige. Dinsdag den 11 en dezer zal de heer F. J. Vlasblom te Ginneken zijn lOOen verjaardag vieren. Hij nam deel aan den tiendaagschen veldtocht en ging, na het sluiten van den vrede, ofschoon reeds 10 jaar officier zijnde, over bij het leger in Oost-Indië en werd in 1835 als kapitein gepensionneerd. V. Brief fen Bin oan Oark. Frjeon Oark1 Foar in hoartsje hie ik it my seis al finthjitten om dy wer ris in foech brief to skriuwen. Bin heite, sei ik tsjin my seis, it moat dy net forgean lyk as de slüge, dy scoe ek, en hy stoar. Nou, om yens libben der by yn to sjitten mei to scillen, soks liket my like nij as fleannen; dêrom hab ik my ris noflik delset yn in smout hoekje fen fis wenkeamer, om dy, swerveling dy-stfi biste, ris hwet to fortellen en oer to bnefjen. Ik bigriep lesten oan dy, detstfi der deis folie op fit bist’, sadwaende scil der dy wol ris ien en oar tïntkomme fen hwet der alsa yn fis kriten bart. Du wennest yet wol op it selde sté, scoe men hoopje, mar, oars scil jimme brievegarder dy dit brief wol efternei stjüre. Dat folkje is tfik yn it utfinen. De postboel is tige yn ’e es. It brie veforstj fir is ek net botte djfir. For ien stfir hat men, jandoasje-my, in brief ek hielendal nei ’t Seausk-Flaenderen. Ik wyt dat by tinderfining, hwent wy habbe dêr in Domeny wei biroppen. Kattenisse ef sa hjit it plak, dêr ’t er nou stiet. Wy habbe der fensels do hinne wést, do 't ik dy yn it spoar trof. Oankommende Woansdei scil Domeny hjir komme to bisjên en hy woe wol det wy him den fen it tramstasjon, hjir in foech ure fen dinne, mei it reau ófhelje woene. Domeny Roerdomp liket my in flinke, flotte man to wêzen, dy ’t by uzes wol passe scil, en der is wol hope det hy it birop oannimt. It tsjerkgean wint der net fen oer as der gjin harder ef oantreaster is. De bern wolle allike min nei de preek en it fragelearen ta as de boaden. Mei allegearre wirdt it in lauwe boel. Nije lidmaten dogge derhjarek net op en wy binne dy sa nedich om de striid fol to halden ek yn de takomst. Dit kin en scil allegear wer better wirde as wy in domeny krije, dêr ’t ek fiks vaksje” yn sit, lyk as us boppeste findermaster seit. Oer in dei ef hwet scille de leden fen it kfiperative febryk for féfoer wer in forgearring hfilde. Ik hab my der net by oansletten, och ja, om de wierheit to sizzen Oark, om myn sweager net; dfi witst it wol, dy ’t mei myn middelste sister troud is, dy man hat it fingelok om yn koeke en moal to dwaen. Ik hoef der dus neat mear fen to sizzen dfi bigrypst it oare wol. Op in foarige gearkomste yn de Klande- rije to Ljouwert wier it gyng it net al to fredich ta, wirdt der fen sein. Dêr wieren do ljue, dy ’t fen hjar óffjfirren. Dat raesde faek mar as it hjar bar en hjar tiid fen praten net ienris wier. Hja skeaten mei spek, jimmer troch de selde kant fit. Mar der wieren ek bisadigde mannen, dy ’t hjar om it bilang fen de saek hearre lieten en yn de striid joegen en dy ’t de skinkebonken en swaerden fen de speksjitters mei foarsje werom keilden. It moat der wol hwet Poalske-landei-eftich tagjen wêze. It eintsjebislut hat wést det de dwêrstriedden en binauden hjar wer frijkeapje koene, as hja der elkmes tsjien kroadetsjillen for öfskouden. It bistjfir hat for dy óflieder soarge, om ’t it faeks wol field ha scil, det de mannichte net sterk makket mar de ienriedigens. Der moatte nou al sa’n tritich bange boeren wêze, dy ’t spoek seagen en elts Ijeawer 25 goune roukeap bitellen, as det se yn ’e takomst wissichheid ha scille fen suver en finforfalske byfoer for hjar bisten. It scil my binije ho dit saekje fierder rinne scil. As it syn biloop hat, den skriuw ik dy der wol wer ris oer. Hwet is it hjoed in echte dei yn fis J’rysl&n, damp snfisterich waer. As it reinen Het N. v. N. is den Burgemeester van Amsterdam gaan vragen of hij weg wil en met zijn bekende welwillendheid stond hij den redacteur ^austonds te woord. „Ik heb alleen gezegd, dat de mogelijkheid bestaat. Neen u mag zelfs niet schrijven dat ik de vraag ernstig overweeg, want dat doe ik niet. Zelfs weet ik er nog niets van. Alleen weet ik, dat mijn ervaring in de zes jaren, die nu bijna om zijn, niet van dien aard is, dat ik mij zoo bijzonder gelukkig zou achten met een her-benoeming”. En nu vertelde hij in ’t kort, wat een Burgemeester wel zoo te doen heeft, waaruit dadelijk de conclusie te trekken valt, dat van alle menschen, die op het stadhuis in het belang onzer gemeente werken de Burge meester wel de zwaarste taak heeft te ver vullen. nReeds vroeger” zoo herinnerde de Burge meester, uheb ik er in de Eerste Kamer op gewezen, dat den Burgervader een te groote last op de schouders wordt gelegd. Grooter decentralisatie is niet mogelijk dan ik, zooveel als ik kon, heb ingevoerdalleen de Regée- ring zou daarin verandering kunnen brengen.” Ook van andere zijden hoorde het N. v. N. hoe des Burgemeesters tijd wordt in beslag genomen. Maar al te dikwijls komt het voor, dat mr. van Leeuwen in den tijd van drie minuten zijn lunch moet gebruiken, dat hij des middags amper tijd heeft voor zijn mid dagmaal, dat hij des avonds, ja zelfs na middernacht nog werkt voor de gemeente zaken. Nu de wet het loten op St. Nicolaas; avond zoowel bij bakkers als in herbergen verbiedt, waarvan in Friesland veel gebruik werd gemaakt, hebben kasteleins en bakkers er toch iets op gevonden om op dien avond klanten te trekken. Eerstgenoemden organi seerden schutjas- en pandoerpartijen, terwijl bakkers windbuksen nebben aangeschaft met schijf, om taai, taartjes en andere lekkernijen te laten verprijsschieten. De ingenieur Weingott te Warschau heeft een telefoontoestel uitgevonden, dat de grootte van een zakuurwerk heeft en gemak kelijk in den vestzak gedragen kan worden. Het gebruik van deze zaktelefoon is op de volgende wijze bedachtTegen betaling van een bepaald abonnementsbedrag krijgt ieder persoon van de telegraaf-administratie een toestel en een sleutel, die dienen moet voor de opening van de aan de hoeken der stra ten, in openbare lokalen,, enz. geplaatste contactkastjes. Ieder bezitter van zulk een telefoon kan door verbinding met het contactkastje met het centraal telefoonbureel en daardoor met iederen telefoon-abonné in gesprek komen. In de Portugeesche gevangenis te Setuval kwam het tot ernstige ongeregeld heden. De gevangenen waren verdeeld in 2 groepen, monarchisten en republikeinen en de onderlinge haat tusschen deze beide groe pen was zoo hevig, dat de troepen niet in staat bleken de orde te handhaven. Nadat de republikeinen van de tegenpartij heel wat aanvallen hadden moeten verduren, besloten zij bij wijze van wraak de slaapzaal der monarchisten in brand te steken. Dit gelukte en tevens slaagde men er in alle blusschings- pogingen te verijdelen. Een verwoed gevecht ontstond, dat niet eerder eindigde voordat de brandweer haar aandacht van het bran dende gebouw op de vechtenden had over gebracht. Met vijf spuiten slaagde men er in de verhitte gemoederen te verkoelen. Mecklenburgsche bladen deelen mede, dat het ministerie te Schwerin aan de politie- overheid te Weimar verzocht heeft om toe zending van de stukken, welke betrekking hebben op de uitzetting van den schoen maker Voigt uit Wismar. Er zal een onder zoek naar het optreden der politie worden ingesteld, omdat bijzondere ministerieele voorschriften omtrent de uitzetting van on- gewenschte elementen bestaan welke in het geval Voigt, voor wiens goed gedrag de pa troon borg wilde staan, niet zouden zijn toe gepast. Van de verschillende Poolsche journa listen, die waren beschuldigd van opruiing tegen de regeering, is er een de grens over gevlucht naar Gaïicië. Veiligheidshalve zijn nu de anderen allen in voorarrest gesteld, Heerenveen, 6 Dec. Bij het heden door notaris Terlet in „De Drie Gemeenten” alhier gehouden boelgoed van goud en zilver werk, oud porcelein, ouderwetsche doeken, enz., voor de erven Janke Haanstra, was bijzonder veel animo. Tal van Israëlitische kooplieden uit Leeuwarden, Steenwijk, Meppel en van verder nog waren overgekomen en boden hoog tegen elkander op. Het oud porcelein vooral bracht ongemeen hooge prijzen op. Kimswerd, 5 Dec. Hedenmorgen had alhier een ernstig ongeluk kunnen gebeu ren. Een meisje van den veehouder G. werd al spelende, door de draaiende stang van een repelmachine gegrepen. Door ’t geschreeuw van ’t kind stond het paard ter stond stil. Ware dit niet geschied, de ge volgen zouden vreeselijk zijn geweest. Thans kwam ’t meisje met den schrik en eenige kwetsuren er af. Sneek, 6 Dec. In de heden gehouden raadszitting brachten de oudste wethouder en ’t oudste raadslid hulde aan wijlen den overleden voorzitter, den heer mr. D. Alma. Tot tijdelijk wethouder werd met 11 van de 14 stemm. benoemd de heer J. J. Beekhuis, die zich deze benoeming liet welgevallen. Aan de wed. Max van Bergen werd ge durende de jaren 1908, 1909 en 1910, onderhands verpacht een staanplaats op de kermis voor haar stoomcaroussel voor de som van f4500 of f 1500 per jaar, met de bepaling, dat telkens vóór 15 Jan. van elk jaar de som van f 1500 wordt gestort. Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Oosterhaule. Daar vele kinderen, die hier ter school gaan, een half uur of een uur 's morgens en ’s middags moeten loopen, voordat ze thuis zijn, staat het hoofd der school in dezen regenachtigen, guren tijd van 't jaar toe, dat ze hun meegebrachte boterham in het verwarmde schoollokaal nuttigen. Gelijk ieder onzer zeker wel zal begrijpen is de „lunch” van het schoolkind in minder dan geen tijd afgeloopen en de overige vrije tijd wordt met spelen doorgebracht. In het jacht- getij komt ook de schooljongen met zijn wapen voor den dag, n.l. met pijl en boog, een prachtig speeltuig in een schoollokaal, waar vele doelwitten te vinden zijn. Het is echter een gevaarlijk spel, wat ook hier weer bleek. Een jeugdig zoon van Nimrod legt aan en treft een makker in T oog. Onder de les vernam de onderwijzer wat er gebeurd was en na het hoofd er mee in kennis ge steld te hebben, werd er besloten direct naar Joure te gaan met den jongen, om hulp en raad bij een dokter in te winnen. Aanbe volen werd zoo spoedig mogelijk naar een oogarts te Leeuwarden te gaan. Hiervoor moest echter door Dr. IJkema te St. Nico- laasga toestemming gegeven worden. Toen daar heen getrokken en na een bewijs van laatstgenoemden geneesheer ontvangen te hebben, werd dienzelfden dag nog de reis naar Leeuwarden aanvaard, waar de jongen in een ziekenhuis is opgenomen. Naar we vernemen, vreest de dokter aldaar voor het verlies van het gekwetste oog. Fr. Zuidwesthoek. De opdrijving der pachten van greid boerde rij en en losse landen is, blijkens de ervaring van de laatste weken, nog niet tot staan gekomen. Waar een stukje greide te huur aangeboden wordt, komen de melkers vaak bij tientallen opdagen en de felle concurrentie maakt de pachten onmogelijk hoog. Bij de verhuring van geheele boerderijen gaat het thans, nu het weidejaar bijzonder voordeelig is geweest, ook dezen weg op. Kort geleden werden door de N. V. Maatschappij Gaasterland 4» hoeven ge- Bolswardsche Courant

Bolswards Nieuwsblad nl | 1906 | | pagina 1