Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. 1906. 45ste Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 101. I BERICHT. li De briefwiksel fen Jouw, Bin en Dark. Zondag 16 December. Uit de Raadszaal. VOOR Afzonderlijke O ARK. iNl I Vergadering op Donderdag 13 Dec. 1906. den heer vroegere van on- Zij, die zich met 1 Januari op dit Blad abonneeren. ontvangen de in de maand December verschijnende nos. BW GRATIS. I’ hja hat seis al in pear en sechstsjin jier, mar „ik hab mar ien broer, ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. i. tl' F. Ho is it gien, hast’ it haske fit de fyf- tsjiene ek krige? Dü moast der foaral op passe, ast’ mei it gewear op sjouw biste, detst’ den net, lyk as de boargemaster fen ien fen de „dielen” foar in jiermannich oerkaem, yn in aid stik kouwedek barnste. Der binne inkeld fen dy boeren dy binne sa slof en litte sok spil yn de fürge omtoarkje, as in kou it bygefal fitstrüpt hat. Oan ’t Krysttiid ta bljuw ik nou by honk, dü wist myn adres dus. Sounens en it beste. De groetenis, ek oan Hylkje, fen dyn frjeon VL Brief fenOark oan Bin. B., 10-12-1906. ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. zulks zou dan nog ook de toe stemming van Ged. Staten noodig maken. Wij vonden beter het maar af te sluiten Het advies van het D. B. wordt aange- met 11 stemmen, de heer Boersma plaatsen toestanden zijn opgemerkt die in ’t belang van veiligheid en gezondheid niet geduld mogen worden, terwijl toch de ver plichting tot het in goede orde houden bij particulieren evengoed bestaat als voor de gemeente. B. en W. hebben daarom een verordening ontworpen om die zaak te regelen en waarbij zij, die hunne verplichtingen op aanzegging niet nakomen worden beboet. Dit ontwerp, na in handen van de Com missie der strafverordeningen te zijn gesteld wordt voor de leden ter inzage gedeponeerd om in de volgende vergadering te worden behandeld. De Voorzitter doet mededeeling over de opmerking aan B. en W. om van de brand- waarborgmaatschappijen vergoeding te ver zoeken van de blusschingskosten bij brand. Zij hebben dit overwogen en gezien dat de ge meentewet de verplichting oplegt om voor- zorgmaatregelen tegen brand en ter blussching te nemen, en zulks in ’t belang der openbare veiligheid, waaruit voortvloeit dat de daaruit ontstaande kosten niet aan anderen in rekening kunnen worden gebracht. Evenwel houden de verzekeringsmaatschappijen bij het bepalen der premie rekening met de mate van brandgevaar en dus ook met de voor zorgen ter blussching genomen. Den ingeze tenen komt dus in zekeren zin, als zij hun eigendommen verzekeren, ten goede, de uit gaven die de gemeente zich moet getroosten. Hij deelt nog mede, dat aan ons brand college van ’s Bosch eene som van f 25, is ter hand gesteld voor het beschermen van een belendende woning bij een uitgebroken brand in den turfhoop eener fabriek. k. Een adres van den heer J. P. Wester- baan, vernomen hebbende dat heden aan de orde komt het aanbrengen eener telefonische verbinding van het politiebureau met het huis van den Burgemeester, door hem voor 5 jaren reeds een begrooting is opgemaakt waarop hij nooit eenig antwoord ontving, Wijlde verbinding aan de rijkstelefoon f 25, per jaar kost en elk gesprek bovendien 2x/2 cent, wenscht hij mee te deelen dat particuliere directe verbinding met de toestellen f 300, niet te boven gaat en dan de gesprekken natuurlijk vrij zijn. Voor het accuraat werken kan wel 10 jaren garantie verleend worden, zoodat eigen liju veel goedkooper is, waarom hij den Raad verzoekt, zulks wel te over wegen. De Voorzitter stelt voor dit te behandelen bij punt 5 der agenda. Alzoo besloten. PUNTEN VAN BEHANDELING: l. Missives houdende aanbeveling en voor dracht tengevolge periodieke aftreding in ver schillende colleges. Van heeren Armvoogden: de heeren R. de Boer Dz. aftr. lid en W. Harkema. Van het Bestuur der stads-spaarkasde heeren P. de Jong aftr. lid en J. Bosma. Van de Plaatselijke schoolcommissie: de heeren A. Vis aftr. lid, M. Schotman Mz. en E. van der Wal. Van de Damescommissie voor de handwer ken de dames G. de BoerOosterbaan aftr. lid en M. EismaAbbink. De heer Schotman wenscht de benoemingen voor deze collegieën alsmede van de gebrui lijke commission uit den raad nog heden te doen, wijl anders voor wellicht deze zaak alleen nog een raadszitting moet worden gehouden in ’t laatst dezer maand. De Voorzitter. Bij B. en W. staat hiertegen geen bezwaar. De heer v. d. Meer vraagt of de Voorzitter ons kan verzekeren dat er dan een vergadering daar onnoodigt wordt? De Voorzitter weet niet dat er anders iets is, natuurlijk onvoorziene zaken kunnen ten alle tijde een spoedeischende vergadering noodig maken. Alle heeren kunnen zich met het voorstel Schotman vereenigen, en nu wordt bepaald dat na de behandeling der overige punten van de agenda de benoemingen zullen ge schieden. nei Sélan ta; ik scil dus mar gjinien fen jimmen twisken Inkhuzen de fisken foerre hat. om it nachts 3. Behandeling van het adres van J. Wijnstra, om een strookje grond in gebruik te mogen nemen, met advies van Burgem. en Wethouders. B. en W. adviseeren het verzoek te wijzen van de band, omdat het strookje grond niet gemist kan worden bij vergrooting van het brandspuithuisje. De heer Boersma meent dat het vroeger ook door den naastleger werd gebruikt en er toen een kippenhok op stond. Is er iets tegen het wederopzeggens af te staan De Voorzitter. Als het wordt afgestaan is het later altoos bezwaarlijk het terug te krijgen, en dat strookje werd eigenlijk niet gebruikt maar misbruikt. De heer v, d. Meer acht het noodig dat er dan een afscheiding wordt gemaakt opdat het als het niet gebruikt wordt ook niet kan worden misbruikt. Hij ziet er evenwel geen bezwaar in het tijdelijk aan den heer Wijnstra af te staan, wijl die er op uit is zijn erf netjes in orde te hebben, in flagranten tegenstand met het erf daar naast, dat eigendom van de stad is, en er ellendig uitziet. De heer Eisma merkt op, dat het bezwaar tegen het afstaan vooral daarop berust, dat er gebruik van gemaakt werd als kippenhok en het eigenlijk reeds in ’t vergeetboek scheen geraakt dat het gemeentegrond was. Dit strookje grond heeft den waterdrup van het gebouwtje, dat er tegen staat. Wordt het af gestaan dan behoort er eenige retributie ge heven te .worden, de oppervlakte is slechts 4 M2 en nomen tegen. 4. Behandeling van het voorstel van Burgem. en Weths. tot het onbewoonbaar ver klaren van twee woningen. De bedoelde perceelen op de Kampen ge legen, behooren resp. aan P. v. d. Werf en J. Oord. Met algemeene stemmen goedgekeurd. 5. Voorstel tot telefonische verbinding van het stadhuis aan het telefoonnet. De Voorzitter licht toe dat er na gevoerde correspondentie met den Directeur-generaal der posterijen en telegrafie, door een goed gunstige beschikking op eenvoudige en koste- looze wijze in is voorzien dat de verbinding van het huis des Burgemeesters met het politie bureau op gewone wijze wordt uitgevoerd, maar dat door aankoppeling het ook voor nachtgesprekken ingericht kan worden. De heer Cuperus. Het adres van Westerbaan spreekt er van dat jaren hem reeds een opgave is gevraagd, ik vind dat het beter in de lijn zou zijn ge weest, indien nu twee voorstellen waren gedaan dan kon men oordeelen. De Voorzitter. Die vroegere aansluiting was van particulieren aard toen Westerbaan een electrische bel aan huis maakte, en heeft met het gemeentebestuur niets te maken. De nu bedoelde aansluiting wordt door Rijks- ambtenaren gemaakt. De Burgemeester kan weggaan of verhuizen en dan zouden de kosten van particuliere verbinding verloren zijn. Nu op zulke welwillende wijze is voorzien dat er ook nachtgesprekken gevoerd kunnen worden, waarover als blijk van vertrouwen de controle aan den Burgemeester wordt op gedragen, is niet meer gedacht aan particuliere verbinding. De heer Schotman. Men moet ook niet vergeten dat men zoo maar geen telefonische verbinding mag aanleggen, doch toestemming noodig is van den Minister en het gemeente bestuur. De Voorzitter, vindt die opmerking terecht en tevens is de toestemming noodig van de eigenaren aan wier gebouwen of over wier grond de geleiding komt. De heer Eisma. Het adres van Wester baan is pas heden ingekomen, kon nog niet bij B. en W. in overweging genomen worden. Men moet tevens wel opmerken dat door de thans voorgestelde verbinding niet alleen verbinding wordt verkregen tusschen het huis des Burgemeesters en het politiebureau, maar de verbinding tevens intercommunaal is, en ook dat is soms noodig. Het voorstel van B. en W. aangenomen met algemeene stemmen. Béste Bin! It is altyd in tige forsetsje for my as us brieverindèr my in brief fen Jouw ef fen Dy bringt, en nou sa wike op wike fen alle beide ien, dat hat siker in goede Sinterklaes for my wést. n Heeft Sinterklaas goed bij u gereden, mijnheer?” frege myn kostfrou my Tongersdei- to-moarne. Nou, dat skikte kim noch al. As ik hjir alles ris utpakte hwet my al sa tastjürd waerd, Bin, den scoe myn brief wol hwet ryklik lang wirde en den scoe ik soarch ha, detstü, lyk as Jouw, sizze scoest gaïe is to great”. Ik fortel dy dus allinnich mar, det ik fen fis Wikje in moai boek krige hab. „Klankboarne” hjit it, en it is de foarste samling fêrsen fen Jan fen ’e Gaestmar. My tinkt sa, J. fen ’e G. hat de Friezen in greate deugd dien, it béste ut syn rimen en sangen ris by inoar to swyljen en yn ien jefte de wrald yn to stjüren. As ik dér in bioardieling oer skriuwe moast, den scoe ik de utjower ek in plomke jaen, om ’t dy hat der sikerwier in kreas boekje fen makke mei in aerdich bantsje der om, wyt en blau, lyk as de kleuren fen de Fryske flagge. Dalik do’t ik it krige, hab ik it. ris troch- gnufd. It greatste part fen de fêrsen, dy’t dér yn steane hie ik ai ris lézen yn Swanne- blommen en yn Forjit-my-net, dy’t ik altyd fen Sjoerd-omme tastjürd krij. Dat nimt lykwols net wei, det ik der noch graech ris yn omsneupe mei en dy aide bikenden yet ris oerlêze. Sa bygelyks „Ofskie en Wersjên”, dat ik de dichter seis ris foar- lêzen heard hab op in gearkomste fen „Frisia” to Grins, yn de tiid do’t ik dér yet forkearde. Eltse kear, det ik it lés jowt it my op ’e nij wer wille. Ik woe ha, Bin, der scoene mear fen us Fryske dichters en skriuwers komme, dy’t it foarbyld fen de foarsitter fen „Jong-Frys- lan” folgen. Der is yn üs tsjintwirdige tiid wol forlet fen sokke boeken, tinkt my sa. Dü scilst wol tinke, Bin, „dy Wikje is mar ris tige mal mei dy jonge”. Nou, it is ek net oars. Hja kin mar net forjitte, det hja yndertiid sa folie mei my omtrolle en omtroedele hat. Do ’t ik yet sa’n lytse beu ker wier, forwende en fortroetele hja my al sahwet en dat docht hja noch. Wikje is, sa astü wol wiste, in jier ef toalwe alder as ik en jonges fen fjirtsjin altyd is it noch dy ’t Oark hjit”. Dü skriuwst my net fen üngemakken op jimme reis tinke, det Starom en Hwa hat Goaitsen-smid moarns holpen, syn wyt om to dwaen ef hat er mar om halden? Age-skearbaes seit otnmers, det baes syn wiif him der Snein-to-moarns altyd ta helpe moat! Bin, dü moast my by gelegentheid alris fortelle, hwerom eft jimmeljue de nije Domenys altyd sa fier wei, en as ’t kin hielendal op it foettenein fen us lan siikje. Bart dit om ’t de domeny-harkers jerne ris hwet fen de wrald sjên wolle ef kriget it sprekwird fen de profeet en it eigen lan hjir de skild fen? Dü praetste yn dyn brief ek oer it küperatieve «féfoer-febryk en dü woeste dyn sweager syn koeke-kroade net fen de dyk smite, nou Den bistü fêst net in folbloed küperator, hwent for dy minsken giet it bilang fen it algemien (yn dit gefal it boerebilang) boppe dat fen in ienling (dér bidoel ik dyn sweager mei, fensels, al hat dy den ek in wiif en trije grouwe jongesj. Tegenwoordig alle 12 leden. De notulen worden gelezen en goedgekeurd. Ingekomen stukken: a. Een Resolutie van Ged. Staten, hou dende goedkeuring van het besluit tot ruiling van grond met den heer Wesseling. b. Idem, goedkeurende de uitgaaf eene som van f 25 uit het fonds voor ziene uitgaven. c. Idem, goedkeurende de wijziging der gemeen te-begrooting en het plan van geld- leening van f 2000. d. Idem, goedkeurende de gemeente- begrooting over 1907. Een en ander aangenomen voor kennis geving. e. De statuten der Zuiderzee-vereeniging. Voor de leden ter inzage gelegd. f. Missive van de Commissie van den weg BolswardHarlingen met de rekening over 1905. Wordt ter fine van onderzoek in handen eener commissie gesteld, de heeren van der Werf, Keikes en Praamsma. g. Een adres van den heer B. v. d. Werf, berichtende dat hij door ruiling eige naar is geworden van het land van de Familie Haitsma Mulier, waarvan de wederhelft aan de gemeente behoort. Hij verzoekt nu die helft van de gemeente te huren. De tegen woordige huur bedraagt f 106,47, zoodat hij f 130 een goede waarde acht. In handen van B. en W. om advies. h. Een adres van het Bestuur der Werk- liedenvereeniging „Eendracht zij ons Doel”, beleefd verzoekende den prijs van het muntgas te verlagen, wijl dat gebruikt wordt door de mindergegoeden en vooral degenen, die reeds langen tijd muntgas gebruikten, de kosten van aanleg reeds ruimschoots vergoed hebben. In handen van B. en W. om advies, de Gas-commissie gehoord. i. Een adres van het Bestuur der Ver- eeniging tot onderwijs op Gereformeerden grondslag, berichtende dat zij van de Ver- eeniging tot Christ. Volksonderwijs den 23 Nov. bericht ontvingen dat zij in een eigen school moeten voorzien. Een voorstel tot samenwerking met die vereeniging om een nieuw schoolgebouw te stichten is afgewezen. Daar het wellicht spoedig verwijderen hunner kinderen van de tegenwoordige school kan gelast worden, kan dit met het oog op de leerplichtwet moeielijkheden opleveren, wijl het zoeken van terrein en in ieder geval het bouwen eener school nog al tijd vorderen. De vereeniging heeft daarom het oog laten vallen op de vroegere Fransche school, en verzoekt die haar af te staan op taxatie. De Voorzitter stelt voor dit adres te voegen bij de voorstellen aangaande dat gebouw. .Verder kan hij mededeelen, dat de architect zijne verwondering heeft te kennen gegeven hoe .voor f 2250,een nieuw gebouw voor barak kan gebouwd worden. Hij verzoekt de voorstellers daarom de detail-rekening over te leggen binnen 8 dagen. De heer Praamsma. Die begrooting is wel aanwezig en kan nog wel vanavond of morgen vroeg geleverd worden. De deskundige heeft nog eens alles nagerekend en bevonden dat het er voor gemaakt kan worden. j. Een verordening omtrent paden, wegen, wallen, bruggen en waterlossingen, niet aan de gemeente behoorende. De Voorzitter deelt mede, dat naar aan leiding van het woningonderzoek op enkele 2. Behandeling van het suppletoir kohier van hondenbelasting over 1906. Het kohier ten bedrage van f 16.50 wordt met algemeene stemmen vastgesteld, de beta ling bepaald voor of op 1 Maart. Bolswardsclie Courant 1 l r I

Bolswards Nieuwsblad nl | 1906 | | pagina 1