DELICATESSEN i Sijtze Alkema Jzn, BOLSWARD. o^jntieblad - F jnseradeel. I E Seiskip for 45ste Jaargang. I I I 4 W, 1 0 ÉS 1 1906. 1 VOOR DE FEESTDAGEN en DE GEZELLIGE AVONDEN. I deNatuur-wollen 1 j Ondergoederen I N O. 103. V erscland De briefwiksel fen Jouw, Bin en Dark. VII. 1 La IS. w Cl IU op A 'ip Afzonderlijke hhit+biWEEN) f ID iyn verkrijgbaar by JI de Firma P. Lunter DE UITGEVER. 1 8., 18/12, 1906. GEMENGD NIEUWS. haar I nei T M3 scil mar ver- de Stoom- I 7^ voor dit over ’t N. werd bloedvergiftiging geconstateerd; waarin het water tot eene hoogte M. stond. f 11017 - 10800 - 10750 - 10740 - 10580 - 10274 - 9949 Orgeatline Amandeltjespudding met citroen van Thomson. Herman’s Vruchtenpudding. Zalm Kreeft Sardines Rolmops Gem. Haring Paling in Gelei Ansjovis Gesneden O s s e t o n g Echte Deventer Kruid- en Sucadekoek Cacao Poederchocolaad enz. Aanbevelend, 0 for 75 de 2bc ór tegen 25 cent per Bt van advertentiën wordt zoo hoog 3 A 4.XIPPFN tf nqr> IFfiftCII scil dus wol spanne, det wy sterK ns knje yn ’e Krystdagen en mei Nijjier. Der stiet in kou yn ’t tariedendit brief woe ik hjoed foart ha, sadwaende is it skreaun mei 1000 haesten. Mei hertelike groetenissen, Dyn aide frjeon, JOUW. ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Hel bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. Wegens het KERSTFEEST zal de Bolswardsche Courant a.s. Woensdagavond 26 Dec. niet verschijnen. II Fabriek,- II veer van men ’t lijkje daarop i ’t vervolgens Brief fen Jouw Oudejaarsavond verschijnt een nummer van dit Blad waarin Nieuw jaarswenschen worden opgenomen advertentie. Tijdige toezending beleefd verzocht. om één jaar verlenging een subsidie, groot voor den aanleg StavorenBalkSneek, t A- o a n Bin. Een begrafenis op de heide. Harkema Opeinde, 21 Dec. Dat er in de arme heidestreken misstanden heerschen, is bekend. Doch hierbij is ook veel, dat zonder eenig bezwaar kan worden verbeterd. Zoo bijv, bij begrafenissen. Voor een paar dagen werd hier een klein kind begraven, ’t Lijk- kistje werd met een paar touwen, die, wijl ze te kort waren, nog met ander touw samengeknoopt werden, aan een stok bevestigd en zoo door twee buren naar de groeve gedragen. Daar gekomen, gingen de dragers op de knieën elk aan een kant van ’t graf zitten, ’t kistje bij de handvatsels vast houdend. Toen was ’t: één twee, klaar! en ze lieten ’t vallen. Zulks is toch wel een beetje ergerlijk. Had men een draagbaar genomen en ’t lijkje daarop naar ’t graf gedragen, om ’t vervolgens op touwen daarin te laten nederdalen, ware dat niet welvoegelijker geweest? Men moge al zeggen, dat de lui ’t eenmaal nu zoo gewend zijn of niet beter weten, ’t kan en moet anders. En nemen de lui zelf er geen aan stoot aan de persoon, die voorganger is bij dergelijke treurige plechtig heden weet wel, dat ’t niet zoo behoort. Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Witmarsum, 20 December. De uitslag der gehouden herbestediug betreffende het bouwen der fabrieksgebouwen van zuivelfabriek alhier is als volgt: P. Walta te Witmarsum I Jobs. Boorsma te Bolsward H. Jongema te Oosterend Tj. Bangma te Witmarsum Tj. Wij ma te Leeuwarden F. Anema te Harlingen H. de Jong te Koudum Het werk is aan den laagsten inschrijver gegund. Koudum, 19 Dec. In de laatste weken kwamen alhier herhaaldelijk gevallen van roodvonk voor. Gelukkig heerscht deze gevreesde ziekte niet in hevigen graad, zoodat de gevallen een bevredigend verloop hadden. Bij twee personen in de gemeente H. O. en 1 beide gevallen tengevolge van onvoldoende verzorging van onbeteekenende wondjes. Men schijnt daarmede niet te oplettend te kunnen zijn. Lemmer. De botvisscherij is jaar weer afgeloopen, de vangst was geheel zeer goed en de kwaliteit uitstekend, ook is de prijs in geen jaren geweest. De haringvangst blijft echter tot heden toe nog gering, deze week toch werden hier nog geen 10 stuks haring aangevoerd. Ook de spieringvangst was de laatste weken slecht. Stavoren. Naar we uit goede bron ver nemen, zal er een belangrijke uitbreiding worden gegeven aan de sporen op het stations- emplacement alhier, zoowel ten gerieve van F rp gewone treinenverkeer als van den post- Jnst. In verband daarmede en met de dan in i voeren centrale wisselbediening zal aan Jet station een niet onbelangrijke verbouwing ^plaats moeten hebben. Het bestuur van den Bond van Coöpera tieve Zuivelfabrieken in Friesland heeft het voornemen, een proef te nemen, om den leeraar van den Bond ter beschikking van de leden te stellen, teneinde te trachten in overleg en samenwerking met beheerder en botermaker, gebreken in de boterbereiding te verbeteren. Sneek, 20 Dec. De Raad benoemde in zijne zitting van hedenavond tot Curator van het Gymnasium, (vac. Mr. Alma) den heer IJ. v. d. Feer; herbenoemd werd Dr. Th. H. Risselade. Tot lid van de Commissie van Toezicht op middelbaar en lager onderwijs werd her kozen de heer B. J. Boerrigter. Aan den ingenieur, N. J. Beversen, werd op diens verzoek, van den termijn, waarop f 20 000 wordt verleend van de tramlijn goedgunstig beschikt. Aan de veemarkt alhier had Dinsdag met een varken, toebehoorende aan den heer W. te Knijpe, een ongeval plaats. Door het schoppen van het beest viel van een plank een flesch carbol naar omlaag, welks inhoud het op zich kreeg. Vreeselijk met brandwonden bedekt lag het aan de markt, schreeuwende van de pijn. De eigenaar meent de schade op de Gemeente te kunnen verhalen. F. D. Naar we vernemen is het winkelhuis aan de Suupmarkt, van den heer F. J. Treling alhier, onderhands verkocht aan den heer H. Damave te Bolsward. In de Oostenburgervoorstraat woont te Amsterdam »één hoog achter" de werkman aan ’t Koninginnedok Ott. Hij was ’s morgens om zeven uur naar zijn werk gegaan en kort daarop vertrok zijn dochter, die in een dag dienst is. Tegen acht uur zagen de buren die op het raam van Ott uitzien, dat een gordijn werd neergelaten. Zij dachten echter dat Ött, of zijn dochter, zich verlaat hadden en letten er verder niet op. Toen Ott echter des middigs om vier uur van zijn werk kwam, vond hij de deur van zijn kamer open en het hangslot, waarmede de kamer gesloten was, verbroken. De dief kon gemakkelijk naar boven komen, ondanks het feit dat op de trap zestien buren wonen, omdat de straatdeur altijd open is. Binnen gekomen heeft hij een groote kist, die met een solied hangslot eveneens gesloten was, geopend door de scharnieren er uit te werken. In de kist vond hij een linnen zak, waarin een ijzeren geldkistje. De linnenzak werd doorgeknipt en het kistje meegenomen. Hierin was het opgespaarde geld van Ott, f 125,aan rijksdaalders geborgen. De dief is op dit oogenblik zeker gestoord, want een portemonnaie met geld, die er naast lag, liet hij liggen en ook een open lade in de kamer, waarin een gouden horloge en gouden sieraden der dochter lagen, bleef ondoorzocht. De bestolene snelde bij de droevige ontdekking dadelijk naar de politie, die een nauwkeurig onderzoek instelde, tot nu toe zonder resul taat. N. v. N. De 6-jarige L. M. was te Winterswijk aan het spelen. Door welke oorzaak weet men niet, doch op een gegeven oogenblik viel hij ongemerkt in een M. diepe put, van P/2 Het deksel op de put was dicht geslagen, zoodat zijn gekreun in de put niet gehoord werd. Toevallig moest een der buurvrouwen een emmer water uit den put halen en stootte toen met den emmer op iets hards. Er werd een licht gehaald en het knaapje werd geheel bewusteloos uit den put opgetrokken. Meer dan 3 uur lag het kind buiten kennis. Door geneeskundige hulp werd het weer bij gebracht en toen bleek het wonder boven wonder in het geheel geen water binnen gekregen te hebben. De pianist W. Kerper te Gouda, die zich Woensdagavond per fiets naar den trein begaf, reed in den dikken mist tegen iemand aan en kwam zóó ongelukkig te vallen, dat hij eenigen tijd later hevig bloedende en bewusteloos werd gevonden door eenige voor bijgangers, die hem naar huis brachten. Direct werd de hulp van dr. Spruijt inge roepen, die ernstige, doch geen gevaarlijke gelaatswonden constateerde. Te Dinxperlo is onder redactie van den heer II. A. Beil het eerste nummer verschenen van het geïllustreerde maandblad voor reformbijenteelt, De Practische Imker. Zoowel de inhoud als de uitvoering laten niets te wenschen over en we hopen, dat het den uitgever moge gelukken om de bijenteelt tot een gezonde bron van ons volks bestaan te maken. Gemakkelijk. De directie der Fransche Opera te ’s-Gra- venhage heeft in de vestibule van den schouw burg aldaar doen plaatsen een kunstwerk, voorstellende de schouwburgzaal in miniatuur. Men zal dus in het vervolg, zooals te Parijs en elders geschiedt, de gewenschte plaatsen voor de voorstellingen beter kunnen uitkiezen. Het zaaltje is volkomen gelijk aan de groote zaal, tot in de minste bijzonderheden, en geeft, electrisch verlicht, een aardig overzicht over het geheel. (Pad.) Mijn huishouding, zei Joris tot een vriend, is het model van een republikein- schen regeeringsvorm. Mijn vrouw is Minister van Financiën, mijn schoonmoeder van Oorlog en mijn dochter van Buitenlandsche Zaken. En u is natuurlijk de President. O, pardon, dat is de keukenmeid. Dat begrijp ik niet recht. Wat is u dan in die Republiek Ik ben het volk, dat de belastingen op brengt. Tel. Donderdag stond voor de Rechtbank te Amsterdam terecht eene boekhoudster, beklaagd dat zij zich uit de kas van patroon f 105,had toegeëigend. Het bleek ter terechtzitting, dat zij zich bij een vorigen patroon al aan diefstal van f 4000,had schuldig gemaakt, en dat zij bij een ander f 800,stal maar dat, omdat zij toen geholpen was, deze malversatiën toen on vervolgd bleven. Zij bekende. De bedriegelijke handelingen deed zij om een staat boven haar stand op te kunnen houden. Zij deed het voorkomen alsof zij aan de eerste Amsterdamsche families geparenteerd was en over vermogen te beschikken had. Hoewel slechts f 50,in de maand ver dienend, woonde zij op kamers, waarvoor zij een prijs moest betalen overeenkomende met. f 60,Haar kostjuffrouw overlaadde zij met geschenken, ook in geld. En met den 24-jarigen zoon der kostjuffrouw, dien zij op een vorig kantoor had leeren kennen, had zij zich verloofd. Zij deed zich aan dezen als gefortuneerd voor, gaf ook hem cadeaux, o.a. een gouden potlood van f 34,en toen hij het beleend had, stelde zij hem f 10,ter hand om het af te lossen. Ook deed zij allerlei uitgaven voor luxe-artikelen, deed inkoopen op groote schaal, voor wel f 300, kocht ze aan ondergoed. En hoewel het huwelijk al af was, betaalde zij toch ook nog de kleermakersrekening van haar gewezen beminde van f 204,omdat zij eenmaal tot den kleermaker had gezegdik zal het wel voor hem betalen. De eisch tegen deze gevaarlijke millioenen- juffrouw in ’t klein was 1 jaar en 6 maanden gevangenisstraf. Het O. M. verzette zich echter niet tegen het verzoek van den ver dediger, omtrent een deskundig onderzoek naar de toerekenbaarheid der beklaagde. Den 19en December 1606 kozen de Engelsche gezagvoerders Newport en Smith met enkele volgelingen aan boord van een drietal schepen te Blackwell bij Londen zee. Vijf maanden en vijf dagen waren zij onder weg, toen bereikten zij de kust der Nieuwe Wereld. Bij den mond van een groote rivier, door de koene zeevaarders de James-rivier genaamd, werd de eerste blijvende neder zetting van blanken gevestigd. Thans zijn de Vereenigde Staten bevolkt door 100 millioen blanke menschen, die in vrije staten zich met den dag ontwikkelen, hun welvaart, macht en aanzieu uitbreiden. Vreeselijke ontberingen hebben Snrtith en de zijnen doorgemaakt op hun reis van 155 dagen, thans doorklieven de groote Atlantische booten binnen een week den Oceaan tusschen Engeland en Amerika. Béste Bin Dyn brief feu okkerdeis is goed by my oanlanne. My tinkt sa, det jimme. frouljues- folk wol hwet mear noed stean 'mochte fen myn brieven oan dy. As hya ris wisten ho’n wichtich stik wirk sa.’n brief is, mar hja witte it net. En d.at knoffeljen fen myn lang-piip, dat is in deal es k wirk. Wy scille it de froulj^ue mar forjaen, n’t wier Jonge, Bin, scoestü op Sintsteffensdei ek by uzes komme kinne to iten Us frjeon Oark hat my syn kommen dy deis al ta- sein en nou woe ik Dy hjir ek ha. Den wier it spantsje wer ris by inoar en boppe- dien seif it aide leksom, det de tredde man faek it praet oanbringt. Jimme scille it bést by us habbeds winterierdapels binne tige utfallen en wy habbe skoane gebradens yn ’e panne. Fen ’t hjerst hiene wy in swiere jonge kou ta ’n slachtbisf; seis oan- set en fet-weidde. Acht hundert poun skjin oan ’e heak. Edel, wier ’t, nei it sizzen fen Jouke slachter. Koal mei barge-ear en oar fugelgüd, dêr men net fen stjerie, sei Tjibbe Gearts, Oareheit sei, béste ierdapels mei in lekker byt kouweflesk, dêr scil in dea man soun fen wirde. DO kenst Jouke ommers wol. Hy is yet like oerdwealsk en ritnpen as ynsynjonges- jierren, do ’t er mei it baeijen syn himd oer ’e klean oandie, ynpleats fen der under en Master him foar de skoalledoar kearde ef it himd moast earst dt. Forline wike hat er it tige bidoarn by ds domenysjiffrou. Hy wier dwaende mei ’t öfhouwen fen in kou. Der kamen in pear fammen yn it slachthds oin Hesk to bistellen, ds lytsfeint brocht him krekt in nofteren keal yn ’e kroade en mei- iens rinne de dyakens der yn, om in jefte for de nijjiers-dtdieling. z/Gean yn ’e hds, mannen”, sei Jouke bastich, zzik scil jimme helpe jong keardel”, wier ’t tsjin ds feintsje, //bring it boltsje mar yn T skürkeen Folkert”, róp er tsjin syn soan, zzrêd dd de fammen gau, snij Master in stik Ijirre of en liz Domenys jiffrou hjar ribstik op it aedtsje 1”. Dêrmei wipte er yn ’e keamer om syn gave to offerjen for de earmen. Mar dy boaze fammen skatteren en habbe syn wirden mei de waerme han oerbrocht. Us Master hat him der mei formakke, mar, nei ’t men seit, hat jiffrou it net to goed opnommenhja woe de rys-sé net wêze fen sa’n slachtersbaes, hie hja tsjin ’e faem sein. Domeny scil hjar lykswols wol hwet delbêdzje en den saksearret it wol gau wer, oarnearje ik. //Men kin hjir dt leare, det men mar oppasse moat, hwet men seit”, sei Jouke, zzmyn moarnspraet en jounspraet blaft altyd wol ridlik, mar as sokke wyldepdsten my misforsteane en mei hjar geitebokjegebletter alles dalik oer ’e bürren bringe, sjuch, den kin ik er der ynkomme, det Domenyske mient, det ik hjar for in sé fol rizenbrij oansjuch”. Ik moat dy sizze, Bin, det de frouljue to dines mei dat hjersthimmeljen frijhwet to keap lykje to habben it is hast sa slim as yn Ingellandêr binne it allegearre ek gjin ingels. Nou ’t ik it oer ’e frouljue ha Tsjitte dt ’e Moster hat sein, det in stikelbaerch him better hantsje lit as in kwea wiif, mar as it goed is mei hjar, den wist er gjin ^erdiger gild as in treddekealskou en iu ER, ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents pei Franco per post 95 Cents, nos. van dit Blad zijn verkrijg dübbdEMBER’ ii ’■Courant Bols I I

Bolswards Nieuwsblad nl | 1906 | | pagina 1