Kieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. Verschijnt Donderdags en Zondags. 1907. 46ste Jaargang. No. 2. De briefwiksel fen Jouw, Bin en Dark. Zondag 6 Januari. VOOR Afzonderlijke M plaatsen Onze stad staat dit jaar De sedert ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. wordt meege- burgemeester van „Frisia” 1 voor de dagelijk - van hun meestal hebben gedurende en slijten haar tijd Dyn aide frjeon B I N. Bd., Aldejiersdei 1906. BINNENLAND. ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. worden verplaatst naar met medeneming natuurlijk groote palingschuiten en de „Palinghandel”. De daaraan schippers en knechten, waarvan huisvaders zijn, verhuizen bijna allen mede naar Holland, zoodat dit een belangrijk ver lies voor onze plaats is. In de eerste plaats zullen daar belangrijke schade van ondervinden de scheepstimmerwerf, de smid en de koperslager, omreden die schepen zeer goed worden onderhouden. Daarna wordt schade geleden door den bakker, slager, den winkelier, ja bijna ieder zal be merken, dat dit een groot verlies is. Hier komt bij, dat- de burgers meer in de gemeentelasten zullen moeten bijdragen, omreden de gelden, die onze gemeente noodig heeft, er toch moeten komen. Naar wij vernemen wordt deze handel, tot nu toe door bovengenoemden heer ge dreven, mettertijd door een maatschappij voortgezet, waarvan de Firma Dill te Zaan dam deel zal uitmaken, welke thans eveneens een palinghandel op Engeland voert. Sneek, 3 Jan. Zaterdag j.l. is de kuiper D. N. alhier aan een groot gevaar ontkomen. Terwijl de stoommachine in volle werking was, had de jonge patroon de onvoorzichtigheid een van een pouli geloopen riem weer op op de bestemde plaats te brengen. Maar op o a n O a r k. de Irikmartige fen ris tram rit it spoar en roun by Baensein dwers oer ’e dyk, en de middeis ried de healwei fjouweren tram, dêr’t ik mei werom scoe, earst nei healwei seizen rit ’e ein. De tramkastelein hie hjir mear nocht oan as wy, fensels. Nou, ik bin let, mar goed thus komd, kin ’k dy sizze. Hjirmei hald ik op. Wy winskje dy in goed nijjier en folie lok en segen op dyn wegen. Mei hertelike groetenissen bin ik, lyk as altiden, Dr. Kuyper weer in de Kamer. Naar aanleiding van het ontslag door dr. M. A. Brants genomen als Kamerlid voor Ede, vermoedelijk om plaats te maken voor den oud-minister dr. A. Kuyper, schrijft de Haagsche correspondent van de Zutph. Cl. o.a.: //Verwarring heerscht ter rechterzijde, leiding en leiders ontbreken. Slechts tot een futlooze guerilla heeft de oppositie het kunnen brengen, ondanks haar grootst mogelijke numerieke kracht. //Onderlinge verdeeldheid kondigt zich aanernstige fouten zijn bedreven en nu eindelijk Patroclus-Talma is gevallen, moet Achilles wel uit zijn tent. „Is ’t wonder zoo dr. Brants zich weer uitsluitend gaat wijden aan Schiedam, Sluit-Schiedam, den strijd tegen de vivi sectie en de otterjacht, om der coalitie, waar daden ontbreken, althans het woord te bezorgen van hem, die in anti-revolu- tionnair verkeer „de baas zelf” wordt geheeten. „Het wordt tijd dat dr. Kuyper zijn intrede in de Kamer weder doe. Maar hoe anders zal hij die hebben gehoopt 1 Want niet als een overwinnend veldheer, wiens triumphweg zorgvuldig door zijn praetorianen is gebaand, zal hij er bin nenkomen, maar als een hopman, die zal moeten beginnen zijn troepen te drillen en ’t verloren terrein te heroveren. „De Christelijke beginselen zijn in de vier jaren der coalitie-regeering zoo al- omme verspreid, dat ze in één jaar van rechtsche oppositie niet eens meer behoor lijk bij malkaer te brengen zijn. Maar misschien zal de strijdkreettegen de revolutie... Viviani, wordt zij door den grooten heraut zelf op ’t Binnenhof aan geheven, althans eenige schade herstellen”. De Ruyter-comité. Te Dordrecht is een vergadering gehouden van genoodigden ter vorming van een De Ruyter-comité. De opkomst was goed, allerlei kringen waren vertegenwoordigd en allen namen de uitnoodiging aan in het comité zitting te nemen. De heer Wichera, burge meester, is eere-voorz., de heer S. M H. van Gijn voorzitter. Besloten is, zonder den juisten datum vast te stellen, het S0O-jarig geboortefeest van den zeeheld te herdenken o.a. door een extra-bedeeling aan de armen, door een kinderfeest op de scholen en zoo de bijdragen voldoende inkomen door een historischen optocht. N, C. Een nootlottige val. Te Liende is de schippersknecht Van Weel terwijl hij misstapte, in het ruim van het schip gevallen. De man is tengevolge der bekomen wonden overleden. IX. Brief fen Bin Frjeon Oark Dêr komt al gau wer in brief fen my oan. Ik hie it dy tasein en om myn ünthjit nei to kommen gean ik der yn ’t aide jier yet mei to set. En sa sit ik yn myn hoekje fen ’e keamer, dat Hylkje sa trou for my rom makket, as ik tarissing meitsje om in brief to skriuwen. It is wol hwet raer, mar as in minske it iene ef it oare scil, dêr’t hy op gjin foetten en fiemen nei sa yn trochknypt is, lyk as de foks yn ’t stéllen, sjê-dêr, den bat er ek al wer krekt oarsom as Reinom de hiele boel yn touwen. It wiif skikt hwet op mei de stopkoer, de faem faget de tafel óf en ien fen de bern komt mei pom pier en inketpótsje oansjouwen, wyls’t in oare nei Simen-winkelman moat om in stürtsk postsegel. Mem siket de pinne rit it tafels- laed en den seit hja „en nou stil wêze, hear! om ’t jimme heit scil brieveskriuwe I” 8a wirdt it de „man en vader” maklik makke. Ear’t ik it forjit, dyn léste brief hat hwet ryklik lang rinderweis wést. Lésten hab ik sa romme op ’e bêstens fen de postboel, mar dêr is al gau dalje. op komd. Seis dagen hat dyn brief omswalke. As my soks faker bart den scil ik it oan Majoor Pop witte litte, det er syn mannekes net goed ónder 'e kwint hat. Ik ha sizzen heard det it in sunigen baes is. Net folie fortsjinje to litten, hjit bisunigjen. Generael Staal hat tige yn it stiel biten, sa is er steande bleaun. Hied er fallen den hie ik baes Pop for minister fen oarloch habbe wollen. Om ’e sunigens, fensels. Dyn Sinterklaes hat goed wést, seistri. De samling fêrsen fen J. f. ’eG., Klankboarne! Ik fortrou woi det de ynhald moai is, de namme fen ’e skriuwer klinkt goed, mar om dy to sizzen, ho ’t ik der krekt oer tink, den bin ik it iens mei Walingomme, det de namme fen it boek „Klankboarne” in eigen oanredt wird is. In macht fen Friezen witte net ienris hwet dit wird ynhaldt. It is sa, lyk as hirdhearrige Lou, de lieder feu us farikorpes seityharmoanys is ’t net, it klinkt bird yn myn earen”. En ik siz „binne de fêrsen fen Markus Miedema ien- faldiger fen ynhald en foarm, de namme fen syn boek „To hea en to gêrs” teikent ek greate ienfald, dy goede eigenskip fen in hopen feit ris lansljue”. It bistjür fen it kriperative féfoer-fabryk hat plan om to „staken” en it fabryk stop to setten al foar ’t it der stiet. Op in nije gearkomste fen de leden scil bisletten wirde, eft der in hege skoarstien rikje scil ef det it spil nei de kelder moat. Mocht it léste barre, den kinne de pompieren yn it argyf to Ljouwert brocht wirde. As dy den nei jier en dei under it stof sitte en wer foar it Ijocht belle wirde, den scil de neiteam fen de leden fen nou, der syn each yn slaen en sizze allicht: De wysheid feu ris pake-en-dy koe net op tsjin de dommens en bangens fen hjar tiid. It waer is winterich, mei in pak snie. It wier niis hwet yn ’t ontlitten. It iis is min to riden, oars hat it wol hwet fen de winter fen 90 op 91; do wier it moai iis. Wistri it yet wol, Oark, det wy do alle dagen op ’e redens wieren, mei oar jongfolk op en lit. Wy tarden do fen de greate beam. Goed det ris aide ljue ek jong west hiene, oars hiene wy de ponge ek wol oan ’e tille ophingje kinnen. Fen myn eigen hie ik oar naris oars net yn ’e brise, as de reabrinte brisdoek, in great poepeknyft, in eintsje tou en in stikje hout for it oplaepjen fen ris foetark. It oare dat ik nedich wier, kaem rit heit-en-dys kammenetslaed. Mar och, hwet in wille! Dér wier de ein faek fen wei. It scoe nou dit jier ek wer sa wêze. Forline wike de slftzen ticht, de wyn yn it easten, it waerglês heech en it kjeldglês leech, wol 15 lytse graden froast, it stie der aldermoaist foar. Mar in inkelde teijige dei en de snie- boel habbe it glêd bidoarn, der is hast gjin goed riders-iis. Yn pleats fen fleurich to riden koe it jongfolk yn ’e Krystdagen thus by de hird sitte to Ijirrekoekbakken en ’t efterst mei fristen to slaen. Dit wier in tsjinfalder for de measten. Bistri goed bireisge fen ’e wike? Ik trof it freed min nei Ljouwertde moarns rekke Joure, 2 Jan. Op vermoeden van dolheid, is heden morgen door den rijksveldwachter brig. tit. Monsma uit het naburige Snikzwaag een bond doodgeschoten van den karrijder P. de Haan alhier. ’t Dier werd in eens zoo woest, dat de eigenaar zich in zijne nabijheid niet langer veilig achtte, ’t Cadaver is in een gesloten kist onmiddellijk ter onderzoek opgezonden naar de rijks veeartsenijschool te Utrecht. Lemmer, 3 Jan. Er werd hier deze week meer dan 1200 pond spiering aangevoerd, alles onder het ijs in zee gevangen. Voor deze spiering werd den zeer hoogen prijs van 6 tot 15 cents per pond besomd. Sneek, 3 Jan. Naar ons deeld dingen naar ’t ambt van alhier 12 sollicitanten. Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Witmarsum, 2 Jan. Gisteravond gaven de muziekvereeniging „Frisia” en het dames- zangkoor, beide onder leiding van den heer Wubbenus Jacobs, een feestavond ter gelegen heid van het 10-jarig bestaan van „Frisia”. ’t Programma bevatte muziek- en zang nummers en twee operettes. Muziek en zang was zeer ten genoegen van 't publiekhet zingen van het nog zoo jeugdige zangkoor overtrof eigenlijk de verwachting. „Rikas droom”, bijna geheel een zang spel werd flink gespeeld. Dit en uEen kost- school-uitstapje” vielen wel in den smaak, getuige telkens het luide applaus. De spelers begrepen zeker, dat het publiek wel voldaan was, want als toegifte gaven zij nog een drietal mooie tableaux-vivants. Wij hebben weer gezien, dat als we hier met eigen krachten komen, een goede op komst zeker is, de groote zaal van Meijer was stampvol. De heer Jacobs als directeur en den heer M. Werkhoven als voorzitter komt lof toe voor samenstelling en uitvoe ring van zulk een feestavond. Workum, 4 Jan. een belangrijk verlies te wachten. meer dan 60 jaren bestaande palinghandel, welke gevoerd wordt op Engeland door den heer J. Haagsma alhier, zal aanstaande Mei de Hollandsche kust, van de vier stoomboot verbonden de meesten ’t zelfde oogenblik grijpt de machine hem, waarna zijn kleeren in een ommezien van ’t lijf worden gescheurd. Reeds stond hij op ’t punt door een riem, die zich om zijn hals gewerkt had, te worden doodgeknepen, toen hij nog juist eenig geluid om hulp kon uitbrengen. Een knecht komt daarop toe schieten, die op ’t zelfde oogenblik de machine tot staan bracht. 3 Jan. Dinsdagmiddag j.l. had de 10-jarige E. B. op de Gedempte Haven alhier ’t ongeluk bij een klimpartij met zijn pink in spikkeldraad of in een spijker te blijven hangen, waardoor dit lichaamsdeel werd af gescheurd. Met den patient voorop en de pink achteraan werd de reis naar Dr. B. ondernomen. Hoeveel pijn de operatie aan de gewonde hand ook deed, geen kreet werd door den jongen lijder geslaakt. Schipbreukelingen op de levenszee. In onderscheidene Friesche gemeenten, vooral in de meest waterrijke, heeft men naast armvoogden of armmeesters, die te zorgen hebben voor de gemeentelijke armen, nog afzonderlijke verzorgers der doortrekkende armlastige schippers, z.g. schipkevoogden. Op de gemeentebegrooting en -rekening komt jaar lijks voor als onderdeel der kosten van de arm voogdij een vrij aanzienlijk bedrag in die gemeenten voor bestrijding der kosten van armverzorging der arme schippersbevolking. Die arme schippers, algemeen bekend onder den naam van schipkelui, zijn een bijzonder slag van menschen, zij vormen ah ’t ware een afzonderlijk gilde en genieten over het algemeen een niet te beste reputatie. Men vindt er lieden onder van allerlei handwerk: stoelen matters, scharenslijpers, orgeldraaiers en ander soort „vroolijke bedelaars”, mars kramers, doch meest zijn het grondwerkers, die ’s zomers werken in den polder en bij allerlei soort waterstaatswerken in de pro vincie of daarbuiten. Des zomers bemerkt men van al deze menschen niet veel; ze zijn dan over de provincie verspreid en de mannen oefenen rustig hun handwerk uit, daarmede voldoende, sommigen zelfs ruimschoots geld verdienende, om te zorgen sche nooden en behoeften talrijk gezin. De vrouwen dien tijd gewoonlijk rust dan meestal in niets doen. Doch niet zoodra is de herfst en daarmee de slappe tijd, wat de werkzaamheden voor de mannen betreft, aangebroken, of de rollen worden omgekeerd. Dan breekt de niet altijd gedwongen rusttijd voor de mannen aan en de vrouwen en kinderen gaan er iederen morgen opnieuw met een korf aan den arm op uit, huis in huis uit, hun kleine negotie uitoefenende door hun koopwaar, bestaande uit garen en band, postpapier en allerlei andere dingen, te koop te bieden, een fatsoenlijke bedelarij, en een jaarlijks wederkeerend kruis voor vele bedrijvige huismoeders, die door deze marskramers telkens weer naar de huis deur geroepen worden. Zoo bewerken ze den ganschen omtrek en trekken, als er geen cent meer te verdienen valt, met hun woonscheepje verder, van het eene dorp naar het andere, inmiddels niet verzuimende allereerst den schipkevoogd met een bezoek te vereeren, om hun rantsoen, gewoonlijk bestaande in een half roggebrood en een dubbeltje per schip en per dag, in ontvangst te nemen. Zoo trekken ze van gemeente tot gemeente en noemen dit geheel naar waarheid „voogdevaren”. Als ze niet ongelukkig zijn, kunnen ze zelfs op één dag meer dan één voogd bereiken en hebben dan natuurlijk dubbel rantsoen. Zoo sleepen deze menschen hun jammerlijk bestaan van den eenen dag op den anderen voort, totdat het begint te vriezen en het er op begint te lijken, dat het „dicht water” worden zal. Dan worden „alle zeilen” bijgezet en wordt er bij hen een anders ongekende bedrijvigheid waargenomen. Zij haasten zich dan om zooveel mogelijk te komen in de onmiddellijke nabijheid van de woning van dien „schipkevoogd”, die bij hen wegens zijn goedgeefschheid ’t hoogst staat aange schreven, liefst ook in de nabijheid van een scheepshelling, om, voor het geval hun meestal wrakke vaartuig zinkt, spoedig geholpen te zijn op kosten van den schipkevoogd. Zoo vindt men des winters op sommige plaatsen een gansche vloot van deze scheepjes bijeen, waarvan de gezagvoerders iederen morgen, gewoonlijk in lange rij, opgaan naar den schipkevoogd, om hun dagelijksch rantsoen in ontvangst te nemen. Niet zoodra is het weer open water, of de vloot verspreidt zich naar alle kanten, om elders het bedrijf voort te zetten, tot vaak diep in het voorjaar, wanneer het weer tijd wordt voor de mannen, om hun handen uit de mouw te steken. Een ellendig bestaan voorwaar, dat boven dien handen vol geld kost aan vele onzer toch vaak al zoo arme gemeenten Zoo leven deze menschen en zetten hun kommervol bestaan voort van jaar tot jaar. De kinderen leereu het van hun ouders en weten niet beter. Slechts een enkele is in staat, om zich uit dezen poel van ellende op te heffen. Ook de Leerplichtwet heeft op deze ongelukkige en diep te beklagen kinderen weinig vat, of liever ze worden er meestal slechts weinig door gebaat. Alleen wanneer ze ergens invriezen, blijven ze langer dan één week op een en dezelfde plaats. Maar wat zal een onderwijzer midden in den cursus beginnen met zulke veelal have- looze en in elk geval geestelijk en lichamelijk slecht verzorgde wezens, die hij bovendien maar op zijn hoogst eenige weken onder zijn hoede heeft? Hij is er glad mee aan en het is hem een pak van het hart, als ze weer zijn gaan trekken. Het worden weer schipkelui en anders niet, en ze zijn slechts bestemd om het aantal der parasieten onzer samenleving in dit gewest te vergrooten. Handelsbl. Bolswardsclie Courant Hl

Bolswards Nieuwsblad nl | 1907 | | pagina 1