Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. Bedrijfskapitaal 1907. 46ste Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 3. FEN ’T1IRDE LIBBEN. ARTS. Donderdag 10 Januari. 4. „Ei, sjoch! ho goéd it is, as soannen fen itselde hüs as broerren mei elkoar libje”. II II II VOOR BINNENLAND. Sneek is zooeven hier aange- Sneek. 1860. Gegund éz (e 'ooit 631 177 15356 8535 13741 13421 19678 13344 4352 220 Spreekuur van 9—10 voormiddags, behalve Zondags. ABONNEMTSPRIJS80 Cents per 3 maanden, ranco per post 95 Cents. Afzonderlijke ncvan dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. nei’t wy yet in skildige groet brogt hiene oan did Gysbertom Him siz ik nei „Loytzer! nim it for lieafIt iz riucht en sliucht, az dy fen Bolsert!” S. U. N. één jaar, ingaande aan de Kerk- spyle waerd, fortel ik net om jimme de wille foarut net te as strakjes de Bolserters mooglik Dan kenne jimme van Gedep. wirdt nei jierrenlang tragtsjen teskuord. En mear leed de belten efter ’e skuor kenne, dan is ’t te let üt. Op it lést wierne èn barkers èn spylers der yn weiNea wenne ik it sa bij 1 &ima eB. Supet-uo ÓJ&. cBoéowatS. een aan den Stationsweg, met een kerkgebouw te doen men mededeelt, wordt door de verschillende partijen in het kiesdistrict overleg gepleegd om in de vacature in ontstaan door het overlijden W. de Blocq Wat er aldermeast i bi koortsjen, bjir te Snits komme. seis hearre wat en biloaitsje hoe ’t se spylje. len ding: Canne hat mei beide hannen (en dat krekt jowt nei myn bitinken de greatste wearde oan syn sknuwerij) in greep dien yn ’t hirde libben. Yn syn lofter teant hy it lytse stik: dat nei in libbenfol bodsjen bij ’t eintsjesluten draeit om diakenij en earmhüs. Syn rjogter hódt it greate stik yn ’t folie Ijogtit hirde en wrede yn ’t libben, dat minsken hjar neisten en sibben en net te forjitten hjar seis faek oplizze om... om in pear knikkerts! Mem besyket te kearen en by te lizzen, wat se ken. Hjar spreukbyld Voor een bloeiende zaak hier ter ste< wordt om uit te breiden ongeveer f1500 ter leen gevraagd. en bewijzen van solist" Do kaem der gjin ein hast oan’t geklap girdyn moast wer opDe skriuwer seis ogt de Krite Bolsert syn ynlike tank foar Nadere inlichtingen en bewijzen van spli^ se op »e planken fan syn wirk makke diteit worden gaarne verstrekt. hiene; it earst en meast oan master Leverland, Brieven onder letter G. aan het Bui dyt fan dit nijkeap foar syn folkje de hoarnen dezer Courant. ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. Iemand uit leek, die den 2en Kerst avond de toielvoorstelling onzer Krite bijwoonde, schr over Bolsward en die uit voering het vonde aan de Nieuwe Sneeker Courant Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Naar we vernemen, is door den kerkeraad der Chr. Ger. gemeente alhier terrein aangekocht het doel aldaar verrijzen. Zaterdagmiddag had de 14-jarige Meinte Tuinstra, werkzaan in het magazijn van de firma Jan Houwink Gz. alhier, het ongeluk een gedeelte van zijn pink te verliezen. Beneden staande, om de waskoeken op te vangen die hem van boven werden toege worpen, kwam een der koeken met de scherpe kant op zijn pink terecht, die juist op een vat leunde. Pijn had hij er niet van. Iemand, die naast hem werkte, maakte hem er attent op, dat hij een deel van zijn pink verloren had. De heer Hertzberger, arts, verleende heelkundige hulp. Zaterdagmiddag geraakte op de Steenklip een paard met ledigen wagen van den koe melker W. R. op hol. De jonge knecht, die naast het paard liep, deed alle moeite om het dier te houden, doch te vergeefs. Hij had daarbij het ongeluk onder den wagen te vallen en kreeg een der wielen over zijn voet, waardoor zijn klomp gebroken werd. Met vaart bonsde hierna de wagen tegen een lantaarnpaal. Door dezen schok kwam het paard vrij van den wagen en holde door tot het einde der Looxmastraat, waar het bij een hek staan bleef. De knecht scheen er nog al goed afgekomen te zijn, daar hij te voet naar huis kon gaan gesteund door een paar mannen. D. N. Voor het tijdvak 1 Jan. 1907 tot en met 31 Dec. 1908 zijn bij Kon. besluit voor de provincie Eriesland aangewezen de des kundigen, uit wier midden in voorkomende gevallen respectievelijk de personen zijn te benoemen, door wie de schatting van tuber- culeuse, door het rijk ter slachting overge- nomen runderen zal geschieden. Onder die deskundigen komen o.a. voor, de heeren: Th. van der Laan te Sneek, voor de gemeente Sneek, M. A. Schilstra te IJlst, voor de gemeente IJlst, P. van der Bank te Heeg, voor de gemeente Wymbritseradeel, en K. Tj. Westra te Witmarsum, voor de gemeente Wonseradeel. Zaterdag jl. werd door Burg, en Weth. dezer gemeente bij enkele inschrijving publiek verpacht voor den tijd van 1 Januari 1907, de regenbak gracht, bij school no. 3. aan Hans Blom alhier, voor f 15. Aan de Veemarkt alhier zijn over het jaar 1906 aangevoerd: Paarden en Veulens Stieren Koeien en Pinken Vette en Graskalveren Nuchteren Kalveren Schapen Lammeren Varkens en vette Biggen Kleine Biggen Bokken en Geiten Reitsma te Oostermeer en te Leeuwarden. Kiesdistrict Schoterland, de heeren J. P. Engelman te Heerenveen (lid Staten), O. M. Meek te Donkerbroek, F. J. Oosterbaan te Drachten en G. van der Zwaag te Gorredijk. Verder moet worden voorzien in de vaca ture mr. H. W. de Blocq van Scheltinga, overleden. Kiesdistrict Sneek, de heeren L. Dokkum te Koudum, P. Groeneveld te Gauw, W. Kroeze te Workum, H. Pollema te Sneek en J. Rijpkema te Nijega. Kiesdistrict Franeker, de heeren S. Brand- sma te St. Anna Parochie, A. Draisma de Vries te Franeker, S. Hannema Lz. te Har lingen, L. Hoekstra te Franeker en P. Peere- boom te Leeuwarden (lid van Ged. Staten). In het gezin van den heer K., stations- assistent te Twelloo, werden in de huiskamer de moeder en kinderen zoodanig onwel, dat zij van den stoel gleden en in bewusteloozen toestand op den grond bleven liggen. Eén zoontje kon zich nog naar buiten begeven en hulp halen bij dr. de Roock, wien het mocht gelukken allen in het leven te be houden. Een gebrek aan de kachel moet de ont snapping van gas hebben veroorzaakt. Een berichtje in de Nederlander om trent de bittere armoede in een gezin dat voor een pasgeborene geen ligplaats hebbende van een winkelier een kistje ontving, werd door vele bladen overgenomen, ook door het Centrum. De directie van dit blad ont ving dientengevolge van een lezer, die on bekend wil blijven, een wieg met geheele uitrusting en een weinig geld er in gepakt. De Nederlander meldde Zaterdagavond, dat „aan het verlangen van den edelen gever om een en ander door te zenden,oogenblikkelijk gevolg is gegeven". Terecht plaatst het blad boven deze mededeeling: „een edele daad." In de electrische Centrale te Hengelo is een ongeluk gebeurd, dat ernstige gevolgen had kunnen hebben. De hoofdas van een der groote stoommachines brak plotseling en het enorm groote vliegwiel, dat daarop liep, bleef daardoor staan. De zuiger sloeg echter terug, verbrijzelde het zuigerdeksel en een geweldige stoomwolk verspreidde zich door de werkplaats een hevige paniek veroorzakend, doch daarbij bleef het gelukkig. Het spreekt vanzelf, dat alle aangeslotenen op het electrische net plot- ling van licht verstoken waren. Reeds was een nieuwe machine besteld, daar de thans bezwekene in de productie van de vereischte electriciteit niet voldoende kon voorzien. Fad* bifyle en ’t rüge hier biknipt hie. ït sprekt, dat de skriuwer seis ek in Gevestigd te Pingjum:hy earlik fortsjinne ek Fen ’t hirde libben is net it earste toanielstik H T| |1 Ty M FJ1 JA fan Canne; forline jier brogt er Libbensstriid I I I H K I K L °I) >e planken, en dat wier lang net mis. II I j k I 1111 Dy nammen teikenje om sa te sizzen de man„Canne is in hoanne” hie ’k al mear kearen ut ’e mule fan Friezen heard. Ik togt dér yet oan do’t ik ounder it dounsjen yn ’e folte mei ien stie te praten en te bekwykjend in oar op ’e skoeg trape. Mei .in excuus yn ’e müle omsjende, wier ’t .'Canne seis dij dat bütenkansje trof, en yn ’t plak fan in forountskildiging sei ik sa faek ien op ’e teannen mar treastje!” En Ei ja, hy as de measten „Nou, dou hast trape, dit moast dy dat die hy ek; wy laken beide. I fait ta op ’e keper, krekt fan lis! Wat kenne dy fan Bolsert in wille meitsje, ounder enoar rjogt en sljogt! De ynmoedsprint fan ’l hirde libben koe der seis dit kear gjin skea oan dwaen. Skotze en sjonge en dounsje, it wier der noflik bliuwen oan trijë fire ta, do’t it mei in léste boereplof in ein naem. Wij panderen yn ’e moanneskyn nei hüs, mar leine yet lang net op béd. In ürmannig letter wier ’k op paed om en trog de stêd. En ’t eerste, wat ik oans- kóge wier al wer fan ’t hirde libben; nou fan ’e bisten op ’e glêdde snieïge wei. En de bappe foar de jiskewein foun dat net sljogte en rjogte fan Bolsert blykber de hirdste koarste, dyt him yn syn deistig libben te byten jown waerd. En dan skeelt it net sa folie, as de jiskeman efkes meitriuwt ef yet stryps op ’e oerswiere fragt tajowt. Ik koe de guds gjin oungelyk jaen, dat er mei beide bonken tagelyk efterut sloeg do! 8a fyne wy ’t hirde libben yn soarten om fis hinne foaral disse léste dagen fan 1906. It treft goed dêrom, dat wy krekt de stientsjes yn ’e büse drage, dêrt oer in hoart (sa ’t min seit) de wei nei de hel mei fluorre wirdt. Wij kinne se nou oars te plak bringe. lis knyntsjedei wier ringen forflein. De skimerjoun foun lis wer bij de berntsjes thüs, Lemmer, 8 Jan. Er bevindt zich hier in zee nog een massa ijs, zoover het oog reikt is er geen water te zien. Onze havenvuren zijn dan ook nog niet ontstoken. De salon boot „Bolsward" vandeHoll. Friesl. lijn, kapt. Koffman, hedennacht van Amsterdam ver trokken, heeft zich door deze ijsmassa een weg gebaand en kwam, met het afzenden van dit bericht (10 uur) onze haven binnen. Lemmer, 8 Jan. De stoombootdienst van hier op Sneek is hervat. De stoomboot „De Hoop 2” van komen. om ’e nogt, as dan einling nei yet folie en lijenom in pear knikkerts van mem me spreuk mei in latsje wer oanenoar brogt wirde en dan is ’t stik Goedfrieuneniene us noege op de twad- de Krystjoun, 1 te harkjeu nei de foarste opfiering fan IW. Canne’s nij toanielstik «Fen ’l hirrdibben." Sa binne wy der op óf tein dyoarns, myn wiif en ik, mei de tram nei Bert. As min keelde fan honk tsjogt, ken ’t reisgjen jnne al formeits jaen. Sa barde it mf üs: yn krystpronk lei de wród om fis nne. Jimmer op ’e nij dogs is ’t my sa’nogt te stoarjen oer dy fiere wite fjilden,wyn en loften yn stille rest en de kliuwee sinne strieljende oer alles hjar blinkend glans. Pleatsen en stjelpen, tsjerken mei :rkes skerpe en stompe, kep- pels mei poat en bekje weidzjende skiep- kes, it wytsné beamte en arbeidershüskens, it teikent shim sa skerp óf ta yn fiere fierten op it eate wytdóek. Yn in oijog lyken wy sa belanne yn ’e Gysbertsü om te harkjen nei it spvlstik Kept aan de Kade. Een flinke WONINC bij Hollandia. Te bevragen bij T. Y. de BOER. a k him frege, eft itwol oers koe? Èf der ea eat yn ’t hirde libben wier, dat net swier foei Wy wierne it ringen iens. It girdyn gyng op, de seal waerd stil, de barkers ear al oan mear müsstil Nei it le Bedriuw rólle mei it girdyn lüd hantsjeklappen nei it fuotljogt. Ik seag Canne efkes oersyden oan: myn eag sei him wol, wat ik trog de distansje net üterje koe. Yn syn eag lies ik wol góed, dat hy him oer syn kóde reis fan A’dam nei B. dy moarns net mear beklage. Totaal 88855 Exmorra. c. a. De heer P. Bootsma, cand. tot den H. Dienst te Nijland heeft het beroep naar de Ned. Herv. Gemeente alhier aangenomen. Heerenveen overleg gepleegd om buitengewone vacature in de Provinciale Staten ontstaan door het overlijden van mr. H. W. de Blocq van Scheltinga te Oranjewoud, door enkele candidaatstelling te voorzien, om daardoor een stemming te voor komen, waardoor de betrokken gemeente besturen voor veel noodelooze kosten en druk te worden gevrijwaard. Door den staatsraad, commissaris der Koningin in Friesland, zijn in het afgeloopen jaar afgegeven 4408 nationaliteitsbewijzen, bijna zonder uitzondering aan personen voor een verblijf in Duitschland. Het getal was 2770 in 1905 en 2334 in 1904. Met den eersten Dinsdag van de maand Juli van dit jaar zullen in Friesland aftre den de vólgende leden der Prov. Staten: Kiesdistrict Leeuwarden, de heeren R. Bloembergen Ez., Jhr. mr. C. van Eijsinga, beiden te Leeuwarden, D. J. de Jong te Idaard, Th. M- Th- van Welderen baron Rengens te Oenkerk (lid van Ged. Staten) en T. Velstra te Leeuwarden. Kiesdistrict Dokkum, de heeren M. R. van Bruggen te Engwierum, H. J. Hoogeboom te Kollum, T. Nauta te Ferwerd, D. G. mr. J. J. Croles Warns. Naar wij vernemen is in een te Sneek gehouden vergadering van afge vaardigden van verschillende Chr. Zangver- eenigingen in den Zuid-Westhoek in beginsel besloten in 1907 weer een Zangersfeest te organiseeren. Naar un lolswardsclie Courant dwaeii.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1907 | | pagina 1