-Kieuws- en Advertentieblad ilsward en Wonseradeel. Drabbelkoeken, gebakken in 1ste kwaliteit Natuur boter, in fraaie bussen van 60 cent en fl,— MENU’S J 1907. 46ste Jaargang. t Donderdags en Zondags S1JTZE ALKEMA Jzn., in Comestibles, Polstraat t/o. Stadhuis, BOLSWARD. De nieuwste soorten Firma B. CUPERUS Az. [deNatuur-Wollen [Ondergoederen I 1 Zondag 13 Januari. I - Naar men zaait, wordt gemaaid. VOOR Merk naanden. - 5 Cent. BINNENLAND. de stichting klein, ik helle Moordaanslag De Steenweg te Utrecht werd afgeloopen nacht omstreeks 12 uur en roer Lemmer. reikt, nog Verkrijgbaar bij zijn tot directe levering voorhanden ter Stoomdrukkerij van huiden, alles te betrekkelijk geringe niet te vervullen. Tel. Leeuwarden op den overleden, den heer Jan van Loon, advocaat en procureur en de arrondissements- Hij heeft het voornemen te kennen gegeven zijn dienstplicht ook nu vee, groot en it oeral, om’tstü fol sitst fen dy wetterboel. For in lang brief hab ik dy nou biwarre. Ho is it koperen Moandei mei de tsjerkelan- •rhiering gien Jimme Masterske hat in twieling krige, iach ik yn 'e krante. Wier Master net tige liid? Ik hoopje, det it bést gean mei, mei ^ar en hjar beide stamhalders. Doch hjarren 3 groetenis fen my, as til dér ris komst to ipbisjên. Nou, it scil op it nipke wêze det dit brief ach mei de post mei rakket. For in lider bin ik aerdich soun. Jouw, it béste. In lokkich jier, jonge! Dyn frjeon, O ARK. De Brandaris. Men schrijft van Terschelling d.d. 9 Jan. Hedenavond werd het nieuwe licht op den vuurtoren Brandaris” in gebruik ge nomen, dat naar men zegt het 2e der wereld in lichtsterkte moet zijn. Het effect isgrootsch. Op 2 uur afstand is het of het aanhoudend weerlicht. Duidelijk ziet men de breede stralenbundels in het donker rondwaren. Moge de groote arbeid die voor het totstand komen noodig was in de toekomst voor velen van gewichtige beteekenis blijken te zijn. Dat het nieuwe licht stralen werpe wijd en zijd in het belang dier velen, die te nacht ons eiland passeeren. De staking te Deventer. Nadat de directie der Kon. Deventer Tapijtfabriek bekend had gemaakt dat het stakend personeel door haar was ontslagen en de staking als geëindigd werd beschouwd, hielden de stakers een vergadering. Daarin werd besloten om aan den directeur schriftelijk kennis te geven dat zij geen gevolg geven om de staking als opgeheven te beschouwen, en ook niet aan de fabriek zullen komen om zich opnieuw aan te melden. Zij deelen daarin verder nog mede dat zij volkomen bereid zijn om een minnelijke schikking te treffen en voorstellen van den directeur in dien geest gaarne in overweging zullen nemen, zooals de zaken nu staan, zetten zij de staking voort. Dit verandert-niets in den toestand, daar de directeur onverzettelijk blijft in zijn eenmaal ingenomen standpunt. Aan de fabriek worden alle maatregelen getroffen om Maandag weer aan het werk te gaan met de uitge slotenen en met hen die zich reeds hebben aangemeld, en zich nog zullen aanmelden, ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. Fabrieks- R Sneek, 10 Jan. Heden nacht ruim één IVr, ontstond hier brand in de vellenblooterij den heer S. de Jong aan de Woudvaart. ’t Gebouw ging geheel in vlammen op Jt eene groote hoeveelheid wol en huiden. Naar ons wordt medegedeeld, is Amsterdam voor een som verzekerd. De Christelijk Gereformeerden alhier, omstreeks 80 in getal, die geen genoegen namen met de samensmelting hunner kerk met kerk B., hebben terrein aangekocht voor van een eigen kerkgebouw. Herik. Nieuwsbl. v. Fr. Er zit hier, zoover het oog een massa ijs in zee; alleen de salonboot van de Holl. Friesl. lijn heeft haar dienst op Amsterdam weer hervat, doch vaart nog niet geregeld, daar de kapitein dezer boot het niet raadzaam acht, bij donker door deze ijsmassa heen te stoomen. De booten van de oude Lemmer nachtboot Mij., geen kans ziende zich door dit ijs heen te werken, hebben voorloopig hun dienst via Stavoren verlegd. Alle binnenstoom boot- diensten zijn hier echter hervat. Workum. In de j.l. Donderdagavond gehouden vergadering van den Raad dezer Gemeente is o. m. besloten afschrijving van Hoofdelijken Omslag te verleenen aan J. Koolhaas en S. Bakker; vastgesteld de begroetingen van het Burgerlijk Armbestuur en van het Stads-Weeshuis over 1907 benoemd tot armvoogd de heer. 8. Adema aan hetR. K. Parochiaal Arm bestuur afwijking der rooilijn toegestaan voor de te bouwen nieuwe school; besloten tot het plaatsen van een lantaarn bij de brug naar Brandenbuurt; aan den Rijksveldwachter A. Idzenga eene gratificatie verleend van f 15,goedgekeurd de opgaaf van kosten van den aangelegden grintweg door het Heidenschapbesloten tot het aangaan eener geldleening groot f 4300 voor den aangelegden grintweg, en dienover eenkomstig de gemeentebegrooting voor 1907 gewijzigd. Leeuwarden. De heer J. Oosterhoff Wz., heeft de benoeming tot Wethouder aange nomen. Binnen elf maanden is er nu een geheel nieuw drietal wethouders gekomen, één wegens overlijden, twee wegens bedanken. In 1906 werden te Leeuwarden in totaal 208,787 stuks ter markt aangevoerd. Dinsdag is te leeftijd van 47 jaren mr. bij het gerechtshof rechtbank aldaar. Sneek. De bevolking dezer gemeente be droeg op 1 Januari 1906: 6091 mannen en 6702 vrouwen, samen 12793. Zij vermeerderde dat jaar door geboorte met 189 mannen en 143 vrouwen, door vestiging met 470 mannen en 519 vrouwen, samen 659 mannen en 662 vrouwen. Zij verminderde door overlijden met 75 mannen en 101 vrouwen, door vertrek met 611 mannen en 626 vrouwen, samen 686 mannen en 727 vrouwen. Zoodat de bevol king is toegenomen met 27 mannen en 65 vrouwen en alzoo op den 1 Januari 1907 bedroeg 6118 mannen en 6767 vrouwen, samen 12885. Er werden in 1906 99 huwelijken vol trokken. in den in rep gebracht door een man en een vrouw, die blijkbaar met elkaar oneenigheid hadden en van wie eerstgenoemde door het lossen van 5 revolverschoten aan zijn gevoelens lucht gaf. In een oogwenk was de onverlaat gegrepen en naar het hoofdbureau van politie gebracht. Hij bleek te zijn een 23-jarig gewezen Oost- Indisch militair. Ook zijn slachtoffer, thans verblijf hou dende bij een familie in de Van der Takstraat, werd naar het hoofdbureau overgebracht. Van de vijf schoten hadden drie doel getroffen. Zij had twee kwetsuren aan den rug en een aan het hoofd. Gelukkig constateerde de in allerijl geroepen politie-geneesheer, dat de verwondingen geen ernstig karakter hadden. Edele deelen waren niet getroffen en geen der kogels had zich een weg in het lichaam kunnen banen. Uit de wederzijdsche verklaringen kwam de toedracht der zaak weldra aan het licht. De twee waren gehuwd en hadden aanvan kelijk samen gewoond. Van lieverlede ver minderden echter de goede verstandhouding en de onderlinge harmonie en het einde hiervan was, dat de vrouw haar biezen pakte en elders een goed heenkomen zocht. Zij had echter buiten den waard of in dit geval buiten haar man gerekend. Deze was, hoewel hij zijn plichten van liefhebbend echtgenoot op schandelijke wijze verzaakt had, hierover volstrekt niet gesticht. Hij smeekte en dreigde en verlangde dat zij in de echtelijke woning terug zou keeren. Alles was echter tevergeefs. Gisteravond wilde hij een laatste poging aanwenden. Daartoe wachtte hij op de Mariaplaats den afloop af van de gezellige bijeenkomst van geheelonthouders in het Gebouw voor K. en W., waarbij ook zijn vrouw tegen woordig was. Toen hij haar eindelijk in het vizier kreeg, begon het gebid en gesmeek en gedreig op nieuw. De eenmaal verstooten vrouw bleef echter onverwurwbaar en weigerde elke toe nadering. Hierop gebeurde het vreeselijke en weer klonken plotseling de vijf snel op elkaar volgende schoten, die als door een wonder geen noodlottige gevolgen gehad hebben. U. D. Ondergeteekende bericht, dat bjoed net^foiie~to^slriuwen fen bilang. Waer en wyn scille by jimmes wol liker- nóch itselde wêze as hjirre, scoe ik oarnearje. Wistü hwet my lykwols opfallen is, do’t ik yn it spoar fen Ljouwert nei Wolvegea siet? Dit, det der sa’n aldenvichst great fjild lan ander wetter stiet. Forsopensei myn oer-bürman. Wol man, it like wol oer- stroming. De ynpolderderij is yn Fryslan dochs lang net yn ’e es, scoe ik sizze. Simmers is der faek fierstomin en winters fierstofolle wet ter. Sa is it altiden sukkeljen. Soks moast ut ’e tiid wêze. De aide wynwetter-mounlen kinne it wirk net dwaen, sa ’t heart; alle kriten sitte der ommers yn. De wynhelp kin it wetter net op ’e tiid üt. Dêr moat stoom for komme, dat is it rjuchte medisyn. Wy habbe by dy fensels tige oer de wetterkwesje praet en fêststeld dat de bilangen fen de bütlannen tsjinstridich binne mei dy fen de hege lannen en ek mei dy fen de skipperij en det troch dy wei de bilangen fen lanbou en hannel beide lije moatte om it hea fen de mieden. Hjir heart nou in middel for foun to wirden, om ’t it sa dochs net bliuwe mei. For in diel jierren hab ik ienkear in swolmtomme hawn en tagelyk in kjelderige han. Dêr siet ik danich mei yn ’e pogge, om’t ik koe safolle as neat ut ’e wei sette. De ljue by uzes yn’e bürreu wieren allegearre bigien mei myn bisiking en elts woe wol graech helpe mei goede rie. It kostte neat. Sa krige ik for de kjelderigens en for de swolderij, fen bürwyfkes en goekenders, dy ’t it tige mienden, wol in snies rieden fen hwet ik al net dwaen moast, om help en baet to finen. Rjemme, polkesjippe, sjerp, griene oalje, flibe (Ijeafst nofteren) rau spek, supkyn, knikelsblêdden, tobakspüde, foetpók en oar net to neamen güd hiet probatum. Mar us dokter sei: ,/Lapsal verij, Oark”. Mei de kwael fen de wetterkwesje giet it deselde wei. De iene wol it ynmeailen en it wetter-ynrinne-litten yn de kriten forbiede, yn ’e simmertiid. Dit is de industrieel. In oarde wol in foet minder ófstrome litte en al de lannen it yndykjen oplizze. Dat is it praet fen de klaeiboer en de waldboer mei hjar hege lannen. In tredden wer seitmeitsje yn Fryslan greate wetterskippen ef polders, elk mei in eigen peil en den Ijeafst buten de farwetters om. Dy wolle boer en skipper beide under ien hoed flappe. En den yet oaren mei hjar wysheit, dêr ’t faeks de lommert gjin jild op jowt. My tinkt sa: Bk allegearre lapmiddels! Lyk astft lésten seiste, der is mar ien goed ófdwaend ding en dit is: Lied it Yssel- wetter troch Fryslan en slut dêrta mar gau de Sudersé óf. Dêr is al langernóch nei lang- halze. De ljue, binamen dy yn ’e oare pro- vinsjes, skine net troch to sjên det mei dat ófdamjen folie mear to winnen is, as fjilden lan, to sizzen: de bifloeijing yn ’e simmer fen hiele Fryslan, it opromjen fen brak en smoarch wetter dt us fearten, it forbetterjen fen de hiele skipfeart en troch dit ien en oar: de foarutgong fen lanbou en féfok, fen hannel en niverheid, yn in foarnaem part fen de Nederlannen. Al geleardheit genöch, scilst’ wol tinke. Ik scil der mei ophalde, hear, mar il t B. 9/1 1907. In den Frieschen greidhoek zwerven in slooten en grachten een menigte half-wilde eenden rond, die doorgaans niemand toebe- hooren of, juister, gemeenschappelijk eigendom der omwonenden zijn. Is in het voorjaar de legtijd aangebroken, dan heeft ieder dorpeling, die daartoe de gelegenheid heeft, het recht op zijn erf zoo veel eendekorven (gevlochten van riet of stroo) uit te leggen als hij verkiest. In deze korven komen de eenden dan haar eieren leggen. Als men er maar voor zorgt, dat er minstens één ei in de korf blijft liggen onder het stroo- en donspluksel, dat de eend uit de korf en uit haar eigen veeren plukt om er haar eieren zorgvuldig mee te bedekken en ze zoodoende te onttrekken aan den scherpen blik van roofdieren van allerlei aard, bunzings, wezels, waterratten en vooral zwarte kraaien, die verzot zijn op deze eieren, dan houdt de eend er bij aan”, d. w. z. dan legt zij in dezelfde korf soms vele dagen achtereen een ei met groengetinten dop, donkerder of lichter gekleurd, naar gelang de veeren van de eend lichter of donkerder zijn, zoodat de donkerste eenden de lichtstgekleurde eieren leggen. Breekt de broedtijd aan, in Mei, dan open baren deze vogels hun oorspronkelijk wilde natuur weer; dan gaan ze voor het meerendeel het veld, in om er tusschen het ópschietende gras meestal aan den slootwal of in een greppel met de borst een vrij diep en wijd kuiltje te drukken in de weeke aarde, dit met wat ruig te bedekken, dat ze met den snavel plukken en terechtschikken en in dit nest een aantal eieren te leggen, welke ze daarna bebroeden. Dan blijven de vogels in het open veld met hun jongen tot deze volwassen zijn, meestal tot diep in den herfst, wanneer er weinig meer te azen valt. Dan trekken ze hoe langer zoo meer zich samen bij en op het erf der boerderijen, waar ze zijn uit gebroed en waar ze nu gevoederd worden en gelokt in de schuren, met de bedoeling om er de woerden uit te vangen en deze aan een poelier te verkoopen. Bij niet vrie zend weer gelukt deze vangst meestal niet best; doch wanneer een sneeuw-en ijsperiode aanbreekt, gelijk onlangs het geval was, dan worden er dagelijks honderden eenden ge vangen en naar de poeliers gebracht, die er meestal goed geld voor betalen. De vorige week is er weer een geduchte opruiming gehouden in deze veel gevraagde vogelsoort. -Gisteravond heeft een der brandweer- automobielen te Amsterdam een ernstig ongeluk veroorzaakt. De auto, die zich naar een brandje in de Westerstraat begaf, werd op de brug voor de Prinsenstraat onklaar, zoodat het stuur weigerde, tengevolge waarvan het gevaarte, metgroote vaart de hellingafrijdeude, tegen een zich daar bevindende schutting aanreed. Een juffrouw, die niet meer uit den weg kon komen, raakte tusschen schutting en auto beklemd en werd met ingedrukte borstkas naar het ziekenhuis vervoerd, waar zij spoedig na aankomst overleed. De auto werd sterk beschadigd uit het versplinterde hout losgemaakt. De bemanning kreeg geen letsel. (N. R. Ct.) Te ’s-Gravenhage wordt vermist een obligatie der gemeente ’s-Gravenhage, groot f 1900, 31/2 pCt. leening 1886, no. 6L8. Bij eventueele aanbieding aan kassiers- of wisselkantoren, verzoekt de politie te 's-Gra- venhage onmiddellijk bericht. Eenigen tijd geleden werd melding gemaakt van overtreding van de Drankwet in het Paleis van Justitie te Rotterdam. Thans, nu het gezin van den ontslagen concierge het gebouw heeft verlaten en de nieuwbenoemde concierge nog niet in functie is, worden door den heer Loos, restaurateur in het café Boneski aan bet Hofplein, in een vertrek van het Gerechtsgebouw eet- en drinkwaren gereed gemaakt en met behulp van een kellner in dat gebouw verkocht, zonder dat hij daarvoor van Burg, en Weths. verlof heeft. (N. v. d. D.) De dienstweigeraar Gorter, van de landweer, wordt den 14den Januari a.s. in vrijheid gesteld en zal dan worden overge geven aan den commandant der landweer- afdeeling, waartoe hij behoort. Jl ïardsche Courant 1 n van K |P lMn verkrygbaar by> UI Jl de Firma P. Lunter 11

Bolswards Nieuwsblad nl | 1907 | | pagina 1