Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. aangename K. Plantin; 1907. 46ste Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 5. merk BOLS „Ik bin bliid, det it fet der net troch komd jjwent Sf,ean leech yn ’t fet, stomme I r 'l Donderdag 17 Januari. Wereldtentoonstelling VOOR 3 maanden. mar a 5 Cent. 4. 18G0. 7 a 8 jaar zijn, Workum. m. en bekeuring brandende if-fe joon Maar wij kennen toch ook veehouders van van billijkheid naar vetgehalte SlootnSr-vififierij- S'ir-ma cB. Sitpcruo (SL&. eBotowar3. ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aartgesloten onder No. 4. van den D. te Bolsward was 20 Dec. in kennelijken staat, meer voor dit euvel terecht bij verstek wordt 10 dagen alhier worden ook verlaten of uitbestede kin deren verpleegd. Het is daar echter allesbe halve in orde. Volgens mijn inlichtingen moet de verwarming van de lokalen, waarin de kinderen verblijf houden veel tewenschen overlaten. Niet zelden is het gebeurd dat bezoekers, wanneer zij de kinderen eens kwamen bezoeken, in die lokalen liefst hun jassen en mantels aanhielden, daar het anders De handjes van de de gezichtjes blauw eenigen belegd, hadden de voorstanders uitbetaling naar de massa een voorsprong even over de 60 stemmen. Nu drukt het aantal stemmen niet het er zijn er, die in beginsel voor de eerste wijze van uitbetaling zijn, maar er tegen stemmen, omdat die ma nier van uitbetaling hen te diep in de beurs grijpt- Wij hoorden eenen veehouder zeggen 11. R. B. te Ruigalollum heeft den 16 December ’s avonds op de fiets gereden zonder licht. Bekl. is tegenwoordig en bekent de overtreding. Hij had genoeg carbid in de lantaarn, doch de brander scheen defect, althans het licht ging uit, en hij was haastig, want hij moest naar dokter. Er was volstrekt geen opzet in het spel. Eisch f 2 of 1 dag. 12. G. S. te Oosterend kreeg den 17 Dec. eveneens een bekeuring voor fietsrijden bij avond zonder brandende lantaarn. Deze beklaagde is absent. Eisch bij verstek f 3 of 2 dagen. 13. D. v. in de Snorkstraat Hij had al gestaan, en hechtenis tegen hem geëischt. Uitspraak over 14 dagen zijnde 25 Januari. BINNENLAND. reglement hiermede niet willen belasten commissie van ieder der afdeelingen zitting neemt, zou hiervoor thans, Tzum, 14 Jan. De gevoelens over uit- 1 betaling naar vetgehalte loopen hier zeer uiteen. Op de laatste vergadering, op verzoek van van van Nu aruKi net aantal gevoelen der stemmers uit, absoluut te koud was. kleinen waren stijf en van de kou. Er moet een meisje van dat de kwaal heeft in bed te wateren. Dat is voor die Witte Zusters ongetwijfeld niet prettig. Maar wat doen zij om het kind te beteren? Zij laten het den geheelen dag in de natte kleertjes loopen. Het mag ’s morgens niet zitten om te eten, want dat zou natte plekken op stoelen of banken achterlaten, dus moet het ’s morgens altijd staande haar brood opeten. Zoo gaat het de geheele week door, totdat het Maandagmorgen is geworden, en dan eerst krijgt het een droog stukje kleeren aan. Ik vind dat recept hoogst onpractisch, men mag het zelfs schandelijk noemen. Ver der vernam ik dat het kind slaapt op wat zakken of zoo iets, die ook wel eens een keertje gelucht mogen worden, want ook dat moet veel te wenschen overlaten. Wij hopen dat deze publicatie voldoende zal zijn om aan deze misstanden een eind te maken. De staking te Deventer. In den stand der staking aan de Kon. Deventer Tapijtfabriek is nog geen verandering ten goede gekomen. Het werk is gisteren weer hervat met 60 werklieden, de uitge slotenen en enkelen die gestaakt hebben. Het grootste gedeelde der werklieden zet de staking echter voort en zonder hen zal de fabriek moeilijk kunnen blijven doorwerken dan ten koste van groote financieele offers. Naar aanleiding dat Savel koel op de groote protestvergadering die Zaterdagavond gehou den is, te kennen heeft gegeven dat hij niet gezegd heeft dat aan de fabriek slechte grondstoffen werden verwerkt, we), dat Van der Leur slechte grondstoffen had te ver werken, dat, naar wij vernemen in verband zit met een door de fabriek genomen proef met een nieuwe grondstof, moet de directeur, toen hem dit ter oore kwam, gezegd hebben dat hij dit een eerlijke bekentenis vond. Die woorden, opgevangen door een niet- staker die meermalen beproefd heeft be middelend op te treden, ziju voor hem aan leiding geweest om opnieuw te trachten een bemiddeling tot stand te brengen. Hij heeft dit overgebracht bij het ont slagen personeel dat daarin aanleiding heeft gevonden om een conferentie bij den direc teur aan te vragen. Deze heeft zich bereid verklaard hedenmiddag hetcomité te ontvangen. Verzekeringswetten Naar de Residentiebode verneemt, be staat bij leden der Tweede Kamer, tot alle partijen behoorend, het voornemen, een voorstel te doen om de voorbereiding der verzekeringswetten te doen geschieden door een commissie. In afwijking van art. 36 al. 1 van het van orde der Kamer zou men een kleine vijf leden, waarvan een in maar naar het plan der voor stellers, worden aangewezen een groote commissie, uit 12 leden bestaande, gelijk dat in andere parlementen gebruikelijk is. Of bij doorvoering van dit plan regle mentswijziging noodig zal wezen, weten wij zegt het blad natuurlijk niet. De boven aangehaalde alinea van art. 36 luidtOp voorstel van den voorzitter of Op een door 10 leden geteekend verzoek kan de Kamer het onderzoek van een wetsvoor stel opdragen aan een commissie van vijf leden 1 Zondagmorgen om pl.m. 7 uur, ge raakte de postwagen van Gouda naar Boskoop ter hoogte van de Witte brug, met paard, koetsier en conducteur te water. Hulpvaardige omwonende menschen, slaagden er in alles weer op het droge te krijgen. Natuurlijk was alles even nat, ook de brieven en paketten, die door 't water nogal hadden geleden^ 4. D. T. te Wommels is houder van een hondenkar. Hij werd 23 November be keurd, omdat zijn naam en woonplaats niet op de kar vermeld stond. Eisch f 3 of 2 dgn. 5. J. B. te Wommels staat voor hetzelfde feit terecht en hoort hij ook tegen zich eischen f3 of 2 dagen. 6. E. B. te Edens reed 3 Dec. met zijn wagen, beladen met melkbussen. Echter was de wagen te zwaar beladen of waren de wielbanden niet breed genoeg. Voor deze overtreding luidt nu de eisch f 10 of 4 dgn. 7. J. K. heeft 1 Dec. op een land onder Burgwerd gejaagd; althans de agent, de verbalisant, heeft K. vergezeld van een jacht hond, ia jagende houding gezien. Hoewel beklaagde wel in het bezit was van een jacht akte, had hij toch geen vergunning van den landeigenaar, waarom proces-verbaal tegen den jager werd opgemaakt. Eisch f 20 of 4 dagen. 8. W. S. te Hijdaard heeft 7 Dec. in de bebouwde kom der gemeente rijdende op zijn hondenkar gezeten. Eisch bij verstek f 3 of 2 dagen. 9. R. N. te Hijdaard heeft een winkel, waarin hij o.m. ook margarine verkoopt. Op het raam van zijn winkel stond echter niet vermeld dat hij dit artikel verkocht, waarom hij 10 Dec. eene bekeuring kreeg. Beklaagde verklaart, dat hij den laatsten tijd achter het raam een bordje had staan, waarop de naam van genoemd artikel ver meld stond, doch dit was door het op- of neerhalen van het gordijn zeker omgevallen. Voor deze overtreding hoort hij thans tegen zich eischen f 3 of 2 dagen. 10. J. T. V. en F. V. beiden te Workum zijn 24 November onder Piaam in jagende houding, op een terrein, waartoe zij geen vergunning hadden, aangetroffen. Wel verklaren beklaagden dat de mist hen misleidde en zij zoodoende op verboden land kwamen, doch het feit is gepleegd en hooren zij thans tegen zich eischen, daar deze overtreding bij herhaling geschied is, voor ieder 2 maal f 10 of voor iedere boete 4 dagen hechtenis. vader, Jac. B., werd een gedeelte duim afgebeten. De verwondingen waren van dien aard, dat beide personen onder genees kundige behandeling moesten worden gesteld. Het hout onzer geweren. Dezer dagen vermeldden wij, dat een land weerman te Rotterdam in woede met zijn landweergeweer de voorpui van een huis beukte en het hout ter hoogte van het patronenmagazijn reeds tot splinters geslagen had. Wij, Wij, en waarschijnlijk anderen ook, hebben daar verder niets bij gedacht dan dat de landweerman wel een krachtig man moest zijn, maar de houthandelaar C. v. O. onder onze lezers heeft het bericht met een vakblik gelezen en ziet er het bewijs in, dat het hout onzer geweren maar Amerikaansch noten hout is in plaats van het veel deugdelijker Italiaansch notenhout. Aan zijn schrijven daarover ontleenen wij het volgende, dat mogelijk in bevoegde kringen de aandacht waard is: „In het najaar zag ik op een der stations onze landweer uitgepakt en werd in-treurig gestemd wat ik als anti-militairist eigenlijk niet wezen mocht over het soort van hout waarvan, naar ik zag, die geweertjes zijn vervaardigd. Onbegrijpelijk is ’t dat die leverancier onze Regeering van dat inferieure soort van notenhout heeft kunnen bedienen. Nu zeg ik niet dat Amerikaansch noten hout geen mooi hout is, maar iedere ouder- wetsche meubel- en stoelenmaker zal ’t met mij eens zijn, dat men voor een soliden noten stoel geen Amerikaansch noten neemt, wel Italiaansch noten, en dan nog wel het echte soort, die dan ook wel soms 100 pCt. in prijs met het Amerikaansch verschilt. Dat is voor geweren (’t is te wenschen dat ze nooit noodig zijnen voor den stoel het soort hout”. A. v. d. D. Humor in de verzekering Uit het jongste jaarverslag der Rijksver- zekeringsbank is het volgende geknipt: „Door een der geneesheeren van een groot ziekenhuis werd opgemerkt, dat indien er een zeker aantal patiënten, b.v. met been breuken aanwezig is, waarvan de eene helft krachtens de Ongevallenwet 1901 verzekerd is, de andere niet, de verzekerden zich nog steeds niet in staat gevoelen te loopen, veel minder het ziekenhuis te verlaten, nadat de anderen reeds sedert weken, soms sedert maan den aan het werk zijn. „Ook trof het iederen arts, die de weke- lijksche zitting in dat ziekenhuis bijwoonde, dat de verzekerde patiënten met beenfrac- turen in een zeker stadium der genezing over het algemeen veel minder goed liepen dan de niet verzekerde lijders. In het alge meen werd meermalen alleen aan de wijze van optreden van een patiënt gemerkt of hij volgens de Ongevallenwet verzekerd was of niet. „Dergelijke trage arbeidshervatting werd door vele artsen voor het in werking treden der Ongevallenwet slechts zelden of nooit gezien, terwijl zij thans veelvuldig voorkomt”. Niet gevaarlijk. Men meldt uit Zeeland Duizenden en nog eens duizenden K.G. mosselen worden jaarlijks door de Zeeuwsche mosselkweekers verzonden en in Zeeland zelf worden ze niet bij die hoeveelheden gegeten als men zou verwachtenvoornamelijk België is de grootste consument en wel Antwerpen, Brussel en Mechelen. In vele Zeeuwsche gezinnen heerscht bij het gebruik der mos selen nog een soort van bijgeloovigheid, die misschien aan een meer algemeen gebruik nog schade doet. Het komt somwijlen voor dat in den mantel van den mossel een zeer kleine krab voorkomt, algemeen bekend als „teeken” en men meent dat deze kleine krab de mossels vergiftigd maakt en dus zeer schadelijk. Dit geloof is evenwel ongetwijfeld verkeerd, want deze kleine krab in de weten schappelijke wereld als erwtenkrabbetje (Gan ser Pisum) bekend en die o. m. ook wordt aangetroffen in den mantel van de cardium edule is al even onschadelijk als elke andere krab. Het geloof aan de gevaarlijkheid van dit diertje bewijst, dat dwaze meeningen eeuwenlang kunnen voortbestaan. Aan het Volk wordt uit Haarlem het volgende afschuwelijk verhaal gedaan: In het zoogenaamde Witte Zusters-gesticht leech ek; as in oar 12 sinten ütbitelle waerd, n dan scoe ik miskien 8 kriie.” S yix._l J.iL...J laag vetgehalte, die ter wille in hun oog vóór uitbetaling gestemd hebben. Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. De bevolking dezer gemeente bedroeg op 1 Januari 1906 2037 m. en 2138 vr., samen 4175. Zij vermeerderde dat jaar door geboorte met 45 m. en 51 vr., door vestiging met 140 m. en 129 vr. Zij verminderde door overlijden met 22 m. en 28 vr., door vertrek met 175 196 vr. De bevolking bedroeg op 1 Jan. 1907 2025 m. en 2094 vr., samen 4119. Getal huwelijken 43. Sneek. De Commissie uit onzen raad, die indertijd belast werd met ’t onderzoek naar de totstandkoming eener waterleiding voor onze gemeente, is met haar plannen, naar ons wordt medegedeeld, gereed. Nog hoogstens een paar maanden misschien en de belangrijke kwestie komt in den raad aan de orde. 't Is geen kleinigheid waarover onze vroede mannen zullen beraadslagen. Als we goed zijn ingelicht, zal de leiding ons te staan komen op twee, misschien derde half ton. Velen, zeer velen in onze gemeente zullen ’t toejuichen, als 't bericht van ’t Stadhuis komt, dat de waterleiding is aangenomen. Wil men dat, dan wordt ’t thans hoog noodig tijd, dat de burgerij uiting aan dien wensch geeft, door in den Raad te komen, met een adres, dat van honderden hand- teekeningen is voorzien. Want gebeurt dit niet, dan zijn wij van oordeel dat 't grootste deel van onze Edel- achtbaren niet te vinden zal zijn voor een uitgaaf, bovengenoemd. De verhuring van schippersknechts op heden, Kopper-Dinsdag, bracht niet zooveel beweging als andere jaren, wijl ook den vorigen marktdag reeds eenige verhuring had plaats gehad. De loonen bedroegen ongeveer f 230 voor binnenvaart en varieerden voor buitenvaart van f 235f 300, boven kost en bewassching. Een enkele kon f 325 be dingen, onder verplichting tot medeuitoefe- ning der ansjovisvisscherij. Sn. Crt. Zondagmiddag maakten de marechaus sees een einde aan eene ernstige vechtpartij in de Van der Heijbuurt alhier. De vrouw van J. B. werd door een drie tal personen, T. L., R. Z. en H. Z., met een houweel tegen 't hoofd geslagen. Haar Bolswardsche Courant A BONN WFNTSB.IU t$L o o St, EM i,

Bolswards Nieuwsblad nl | 1907 | | pagina 1