Meuws- en Advertentieblad Bolsward. en Wonseradeel. 1907. 46ste Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 7. AANTEEKENINGEN Donderdag 24 Januari. VOOR betreffende de elkander in geregelde orde opgevolgd zijnde Secretarissen van Bolsward, van 15001876. Door D. BARTSTRA, Gemeente-Archivaris. dit bericht geraakte van de Holl. Fries- Amsterdam, in het ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. nu ter tijd gezworen Secre- 4. TJAERDT CLAESZ. SICCAMA. Genoegzaam zeker is het, dat Hobbe Douwez., nadat hij in 1571 tot Secretaris van Won seradeel was aangesteld, terstond in die be diening te Bolsward is opgevold door den Juris utrius que Licenciaat of Candidaat in in de beide rechten, Tjaerdt Claesesz. Siccama, daar wij reeds dezen in 1572 als zoodanig in functie aantreffen. Zie: Winsemius, Chronique van Friesland, folio 574. Hij werd algemeen geroemd, als een grondig geleerd en zeer welsprekend man, „een groot „liefhebber van de muziek, en zelf een zeer „bekwaam muzikant, die vooral de Harp kunstig en aangenaam wist te bespelen”. Winsemius noemt hem de eerste Gerefor meerde Secretaris, en dit kon ook wel niet anders, daar natuurlijk vóór de Hervorming alle Secretarissen Roomsch zijn geweest. Vervolgens is ’t zeker, dat hij is geweest de opsteller, en, evenals zijn vader, de mede- onderteekenaar van 't rekwest, dat den 23 Juli 1578 uit Bolsward werd opgezonden aan den Aartshertog Matthias en den prins van Oranje, te Brussel, verzoekende vrijheid tot ongehinderde uitoefening van den Gere formeerden Gods- en Eeredienst. Zie: Winsemius, folio 625. Hij overleed den 14 Januari 1602, volgens opschrift op zijn grafzerk, vroeger liggende in ’t portaal def St. Martinikerk en aldus luidende; - „Anna 1602, Januarii 14, 3. HOBBE DOUWEZ. Uit het oudste Recesboek der stad Bolsward, aanvangende met den 11 Juni 1550, en eindigende met den 15 Juni 1553, aanwezig in Kast V, staat genoteerd: „Op den 6 Juli 1552 „is Hobbe Douwez. eendrachtelijken bij den „Olderman, Burgemeesteren, Schepenen en „Raden der stede Bolswert geëiigeerd en „gekozen tot Secretaris der stede voorschreven, „en heeft zijnen eed gedaan in behoorlijken „forma, op de nageschreven artikelen”. Zie verder: Recesb. I, blz. 25154. Eene leesbaarder copie dezer Instructie is te vinden in 't Nieuwe Politieboek, pag. 311315, in Kast IX. Deze Hobbe Douwez. was hoogstwaarschijnlijk een zoon van dien Douwe Hobbez., die, ais Stadsbode van Bolsward, een soort van trouw bewijs onderteekende, afgegeven door den toenmaligen Burgemeester Jacob Freerckz. en den Raadsman Peter Abbez. aan Evert Janz. en Griet, Jantien Alifs dochter, weduwe van Goffe lijndraaier, op den 1 Sept. 1543. Dit stuk is geborgen in Kast X, Loket E, no. 1. Hobbe Douwez. was, volgens Reces en Sententieboeken van 1550 en later, Advocaat en Procureur Postalant, en vermoedelijk kweekeling van de Universiteit te Leuven, toenmaals de eenige in de zeventien Neder landen; hij stond bekend, als een kundig en in zaken van Regeering en Bestuur, vooral op administratief gebied, zeer bekwaam en bruikbaar man, wat zeer zeker er toe heeft medegewerkt, dat hij in 1571 benoemd werd tot Secretaris der uitgestrekte grietenij Won seradeel. De groote menigte door hem ge stelde stukken onderteekende hij eenvoudig: Dominicum. 2. WILHELMUS CYRICKZ BUWAL- DA. Uit eene copie van het testament, nagelaten door den Burgemeester Nanne Reynz, d.d. den 11 April 1549, welke copie te vinden is in ’t Register van Oude Stukken, bewerkt en afgeschreven door den Oud-Bur- gemr. Nicolaas Elgersma, onder ’t artikel Weeshuis, pag. 856, blijkt, dat in gemeld jaar 1549, Secretaris van Bolsward was voornoemde Wilhelmus Cyrickz. Buwalda. ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Snoek. In den gepasseerden nacht en heden den geheelen dag heeft het belangrijk ge vroren, zoo zelfs dat de meeste stoombooten welke met het oog op den marktdag hier waren gearriveerd, de terugreis niet durfden ondernemenslechts een enkele boot vertrok nog. De scheepvaart kan dan ook weder als gestremd worden beschouwd. Workum, 22 Jan. Nauwelijks zijn de vaarwaters van ijs bevrijd, terwijl voor enkele zeehavens zich nog een massa ijs bevindt, of opeens treedt de vorst opnieuw in, met een strengheid, die aan een ouder- wetschen winter doet herinneren. De heldere lucht staat zoo gespannen, terwijl de snerpende Oostewind zich krachtig doet gevoelen, zoodat het voor de menschen die buiten moeten verkeeren bijna niet is uit te houden. Indien het zoo een paar dagen doorvriest zal de scheepvaart opnieuw zijn gesloten. De vrouw P. H. zou dezen morgen met bakkerswaren naar verschillende huizen bij het Station, tot halverwege beving haar de koude en na geholpen te zijn door voor bijgangers, duurde het een geruimen tijd eer ze tot bewustzijn was gekomen. Ouden van dagen en zwakke menschen dienen zeer voorzichtig te zijn met deze hevige koude. Spoorwegrijtuigen derde klasse. In de laatste tien jaren hebben de beide groote Spoorwegmaatschappijen groote ver beteringen in deze wagons aangebracht groote vooruitgang valt op te merken. Toch zijn we er nog niet. Vergelijkt men onze rijtuigen derde klasse met die van Duitsch- land, dan blijven wij nog in de minderheid, zelfs bij het beste dat hier in de laatste drie jaren gebouwd werd. De Hollandsche Ijzeren Spoorwegmij. gaat hierin voor. Haar derdeklas wagon, die des morgens 7.15 dagelijks tot Löhre doorrijdt, om ’s avonds wederom hier te zijn, is een uitstekend ingericht goed geconstrueerd rijtuig, het samenstel van het geheel is stevig; de veeren zijn zeer goed; voor alle behoeften is naar nieuwe eischen gezorgd. En toch... de Duitsche wagon is in zijn rugleuning gemakkelijker volkomener. En op dit zoo mogelijk volkomen aansluiten aan den gemiddelden rugvorm komt het op lange tochten voornamelijk aan. Het verschil is gering, maar het bestaat. Minder gelukkig is het Staatsspoor. Zijn doorgaand rijtuig naar Basel is wat de hechtheid van bouw betreft zeer goed, het veerenstelsel natuurlijk uitstekend (de afdeelingen voor de drie klassen vormen een geheel), maar de zitting is door omwoelden vorm van aan leunen, ongemakkelijk. De ijver, waarmede beide Mijen. de wagons derde klasse trachten te verbeteren, kan niet genoeg gewaardeerd worden, maar wij herhalen het Duitsche rijtuig spant de kroon. Daar deze wagens dagelijks van hier vertrekken, kan een ieder zich ervan overtuigen. Wie het volmaakte zien wil, reize van Berlijn naar Keulen met de nieuwste rijtuigen derde klasse der D-treinen. De trek van Friesche arbeiders naar Duitschland is in de laatste dagen enorm groot. Uit Drachten en omgeving vertrokken er in twee dagen ruim 100. Een vrouw liep gisteravond te bedelen Zij trachtte het medelijden van voorbijgangers op te wekken o. m. door te wijzen op een kind dat zij op haar arm droeg. Toen iemand eens wat beter toekeek, bemerkte hij dat het kind een... pop was, vrij kunstig samengesteld uit lompen. (Arnh. Ct.J Het rapport der commissie uit den Gemeenteraad van Dordrecht inzake de winkel sluiting is verschenen. Inzake Zondagsluiting blijken de meeningen verdeeld te zijn: de eene helft meent, dat een verordening, regelende algeheele Zondagsluiting, zou aan passen aan de wenschen van zeer velen, terwijl de andere helft van meening is, dat bij het onderzoek allerminst gebleken is, dat de groote meerderheid der winkeliers genood zaakt wil worden Zondags te sluiten. Inzake vervroegde winkelsluiting in de week raadt de groote meerderheid der commissie den Raad aan zich te onthouden. De min derheid is van oordeel, dat de bij belang hebbenden gebleken instemming voldoende is om invoering eenersluitingsverordening te wettigen. Tengevolge van den hedennacht is het Dat Bolsward zonder tegenspraak eene der oudste steden van Friesland is, werd voor lang reeds uitgemaakt; onze beide oudste historieschrijvers, Winsemius en Schotanus, verklaren dan ook eenstemmig, dat reeds in de twaalfde eeuw Bolsward algemeen als stad bekend was en genoemd werd. Nu is ’t zeker, dat niet sommigen, maar velen, een geheel verkeerde voorstelling zich vormen van ’t begrip stad: voor hen is eene stad eene betrekkelijk groote verzameling huizen, gebouwd langs straten, vaarwaters, met pleinen, enz. enz., en dit alles omsloten door wallen of bolwerken en eene gracht. Als dit zoo ware, dan zouden Workum, Hindeloopen en IJlst, die nimmer bolwerken, en singelgrachten hebben gehad, nooit steden zijn geweest, wat met hare geschiedenis in strijd zou zijn. Neen, alle Friesche steden zijn oorspronke lijk geweest eenvoudig buurten, en vervolgens door uitbreiding dorpen gewordeneerst later heeft menig dorp, wegens grootere uitbreiding en sterken vooruitgang, zich van de omgeving losgemaakt en zich daarvan afgescheiden, om geheel op zich zelf te staan en onaf hankelijk te zijn; zulk een dorp is daardoor nu eene plaats, eene stede, eene stad ge worden, met een eigen Bestuur of Regeering, door de burgers zelf gekozen. Zulks schijnt met het dorp Bodelsweert te hebben plaats gehad omstreeks het jaar 1000, althans in den loop der 11de eeuw; want in de volgende was zij reeds als stad alge meen bekend. Haar Bestuurders en Regeerders werden gekozen uit de oudste, welvarendste en bekwaamste burgers door alle mannelijke ingezetenen, en het aantal dezer Bestuurders was steeds betrekkelijk groot ten einde de ingezetenen te vrijwaren tegen de over- heersching van enkelen. In den eersten tijd, toen de stad nog klein was van om vang, ’t getal burgers nog slechts gering, de verzameling wetten en verordenin gen nog schier onbeduidend, de vervaardiging en ’t bewaren der enkele schriftstukken, van ’t Bestuur uitgaande, nog slechts weinig ervaring en luttele inspanning eischte, bestond er geene dringende behoefte aan iemand, die als Secretaris of Geheimschrijver bepaaldelijk er voor was aangewezen, alles in geschrifte te brengen en te bewaren, wat als daad van Bestuur en Regeering van de Vroede mannen uitging. Van lieverlede echter ontstond die behoefte en werden Secretarissen aangesteld; maar ’t juiste tijdstip te bepalen, wanneer dit voor Bolsward geschiedde, is mij wegens gebrek aan bronnen en gegevens niet mogelijk; wèl kan ik de verzekering geven, dat zulks be trekkelijk laat heeft plaats gehad. Uit een stuk, thans nog aanwezig in ’t Oud-Archief van Leeuwarden, is mij gebleken, dat omstreeks 1490 Secretaris van Bolsward is geweest zekere Gerryt Dowazoon. Zie Inventaris van ’t Oud-Archief der stad Leeuwarden door J. O. Singels, blz. 51. Van vroegere, in functie geweest zijnde Secretarissen onzer stad, heb ik nergens sporen gevondenmaar sedert heeft Bolwards Oud-Archief mij in staat gesteld, aanteeke- ningen te verzamelen omtrent het twintigtal Secretarissen, dat van 15001876 elkander in eene onafgebroken rij is opgevolgd, welke aanteekeningen hierbij den lezers worden aangeboden. 1. AESGE PIETERZ. In ’t oudste Postboek van Bolsward, geborgen in Kast VI, Afdeeling K, no. 1, blz. 71 verso, komt voorEene copie van ’t Accoord over ’t onderhoud van de Exmorra-Zijl, aangegaan tusschen den Magistraat van Bolsward ter eenre, en de gebroeders Wierd en Pier, Fedde Jansmazonen ter andere zijde, op Woensdag vóór Maria geboorte 1474, d. i. op 4 Sep tember. Onder dit stuk, evenals de meeste stukken van vóór ’t jaar 1500 in 't Oud-Friesch gesteld, staat in ’t Oud-Hollandsch: „Ik if Aesge Pieterz, „Obiit vir doctissimus Tetardus Siccama, Juris „utrius que Licenciaat et Secretaris hujus „Urbis;” en vertaald: In 't jaar 1602, den 14 Januari, overleed de zeer geleerde man Tjaerdt Siccama, Candidaat in de beide rechten en Secretaris dezer Stede. Nu zegt Winsemius in zijne beschrijving van Bolsward, te vinden achter zijne Chronique van Friesland, „dat Tjaerdt Siccama 't ambt „van Secretaris in 't vier en twintigste jaar „heeft bediend;” en daaruit zou dan moeten volgen, dat hij in 1578 was aange steld. En wanneer nu dezelfde Winsemius op folio 574 van zijn Kroniek verhaalt, dat de Secretaris Tjaerdt Clasesz. Siccama met den Burgemeester Reyner Annez. de beschrijving of inventarisatie heeft gedaan van de goederen der gevluchte Roomschen, Bernardus Romckes, Rinke Cornells, en verscheidene anderen, in ’t jaar 1572, dan schijnen deze beide opgaven met elkander in flagranten strijd. Ik zeg met opzet, schijnen; want het ver schil in deze beide aanteekeningen is gemak kelijk uit den weg te ruimen, door het te verklaren. Immers staat dit vast, dat Hobbe Douwez., volgens de bestaande lijst der Secretarissen van de grietenijen in Frieslanfl, in 1571 werd benoemd en aangesteld tot Secretaris van Wonseradeel, en ’t is alleszins aan te nemen, dat hij als Secretaris van Bolsward terstond is opgevolgd door Tjaerdt Claesz. Siccama, te meer dewijl wij hem bij Winse mius reeds in 1572 in functie hebben aan getroffen. Uit eene lijst, aanwezig in ’t Archief van den Kerkeraad der Nederd. Herv. Gemeente te Bolsward, waarop 216 namen van toege- tredenen tot de Gereformeerden alhier in 1578, blijkt, dat in dat jaar Tjaerdt Claesz. Siccama, tegelijk met zijn vader, Claes Claesz., openlijk tot de Gemeente is toegetreden, en beiden als zoodanig op de lijst zijn vermeld. En derhalve heeft Winsemius naar waarheid kunnen schrijven, dat Tjaerdt Siccama „in ’t „vier en twintigste jaar als (Gereformeerde) „Secretaris had gediend”, hoewel hij zeer goed wist, dat deze reeds gedurende zes jaren, als Roomsche Secretaris in functie was ge weest. Wordt vervolgd. BINNENLAND. In het ijs bekneld. Lemmer, 22 Jan. Oostelijken storm van ijs, dat nog voor onze kust zat, bergen hoog op elkaar gejaagd. Twee stoombooten van de Oude Lemmer Nachtboot-Mij. zitten in dit ijs bekneld, n.l. „de Groningen IV*, kapt. Schaafsma, sedert gisteren morgen, en de „Lemmer", kapt. Kokje, sedert heden nacht; de stoomboot „Sneek IV", die hier in de haven ligt, maakt zich gereed om adsistentie te verleenen. Bij het afzenden van ook nog de salonboot land-lijn, komende van ijs bekneld. Arum, 19 Jan. Bij den veehouder Siemen Aukema onder dit dorp is bij een jong beest een geval van miltvuur waargenomen. Het dier is op last van den veearts afge maakt en in 't bijzijn der politie begraven. Workum, 21 Jan. Voor de stichting van eene R.K. jongensschool is thans voldoende fonds verkregen, zoodat wellicht nog dit jaar tot de aanbesteding van den bouw zal kunnen worden overgegaan. Bereids werd door den Raad gunstig beschikt op een adres om verandering in de bestaande rooi lijn ten bqhoeve van de stichting. Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Koudum. De vorige week is ingebroken bij den logementhouder A. Quarré alhier, ’s Morgens werd ontdekt dat ’s nachts in de tapkamer een venster was geopend. Vermist worden 2 portemonnaies met p.m. f 25. Gedurende het plegen der inbraak is niets bemerkt en de dader is tot heden onbekend. Langweer. De veehouder en otterjager S. de Boer alhier, gelukte het dezer dagen twee vischotters te bemachtigen. Het waren twee pracht-exemplaren, waarvoor hij dan ook niet minder maakte dan f 32. Voor de Boer een buitenkansje en voor de visscherij tevens een opruiming in schadelijk gedierte. „taris der stad Bolsward, belijd met dit mijn „eigen handschrift, dat deze copie overeen stemt met den oorspronkelijken gezegelden „Brief, dien de Raadsluiden bezegeld hebben „met het stads secreet (geheim) zegel, en is „gecopieerd in ’t jaar twintig (1520) den „19 der maand Juni”. En onder deze verklaring vindt men nog eene latere van den Secretaris Hobbe Douwez, luidende: „Onder de copie staat geschre den: Aesge Pieterz, Secretaris in Bolsward, „Concordeert bij mij Dominicum" Vergelijk: Nieuw Postboek I, blz. 65, benevens het Groot Charterboek van Fries land, I deel, pag. 659, beiden aanwezig in Kast IX. Bolswardsclie Courant

Bolswards Nieuwsblad nl | 1907 | | pagina 1