Nieuws- en Advertentieblad Bolsward. en Wonseradeel. 15. Dr. tammerus canter vis- SCHER. Ingevolge ’t vóór acht dagen genomen besluit, benoemde de Municipaliteit of Gemeenteraad van Bolsward den 10 November 1795 met meerderheid van stemmen tot Secretaris //den burger Tammerus Canter „Visscher, Advocaat voor den Hove //Friesland, en wonende te Bolsward. //burger Fisscher, ter vergadering van //Municipaliteit ontboden, en met zijne ti benoeming in kennis gesteld zijnde, bedankt 1907. 46ste Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 9. AANTEEKENINGEN Donderdag 31 Januari. VOOR Afzonderlijke BINNENLAND. feit, de 26 Jan. Prijs f 30 W. de van De de Pingjum, Kimswerd. betreffende de elkander in geregelde orde opgevolgd zijnde Secretarissen van Bolsward, van 1500—1876. Door D. BARTSTRA, Gemeente-Archivaris. ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. 45 jaar, 3e boven de 45 jaar. T werden behaald door J. Untema te Kimswerd, S. Bangma te Pingjum en Anne de Haas te Kimswerd; de pretniën door C. Blanksma te F. de Vries en R. Poletiek te ’t Aantal deelnemers bedroeg, 13, 12 en 9. Witmarsum, f" Vreeze, Bolsward, f 15 Z. Castelein, Wartena, f 5 J. Oppenhuizen, Oppenhuizen, f 5 Schilstra, Akkrum. III. 9. GERHARDUS CLAESZ. BALCK. Slechts één dag na ’t overlijden van Alema, den 16 Oct. 1696, werd hij tot diens opvolger benoemd. 2de Resolutieb. pag. 111114. Hij was een zoon van den destijds regeeren den Burgemeester Claes Claesz. Balck Jr. en tijdens zijne benoeming tot Secretaris nog student aan de Academie te Franeker, hoewel reeds Candidaat in de beide rechten. Overleden den 21 Maart 1705, werd hij den 26 daaraanvolgende in de kerk begraven. Administratieboek. ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch, aangesloten onder No. 4* Als 't wintert om ons henen, Denkt de een slechts aan genot Maar de ander zucht, bekommerd, Om 't moeilijk levenslot. Vrij smaak’ men de vermaken, Die ons de winter schenkt, Als men ook min bedeelden Slechts liefderijk gedenkt. Door de politie is opgespoord de moeder die Vrijdag in het Park te Rotterdam haar kindje te vondeling legde. Het was een 19-jarige ongehuwde vrouw te Katendrecht. Het kind was circa 3 weken oud. Gistermorgen kwam de 13-jarige C. K. uit de Generaal van der Hejdenstraat te Rotterdam als gebruikelijk melk brengen op een zolderkamertje van een pand no. 24, aan den Goudschen weg, hetwelk diende tot woning van de 85-jarige Henriette Bakker, een geheel alleen wonende vrouw. Hevig schrikte het meisje toen zij dit haar wel bekende oude vrouwtje totaal verbrand en ten deele reeds verkoold op den vloer van haar kamertje zag liggen. Een door den inspecteur van politie den heer H. B. Paré, dadelijk daarop ingesteld onderzoek, heeft tot slotsom gehad, dat de vrouw waarschijnlijk reeds Zaterdagavond is verbrand en dat de brand veroorzaakt is doordat zij met haar rokken met een brandende kachel in aan raking is gekomen. Een pannetje met eten dat op de kachel gestaan had lag daarnaast, een stoel en een gedeelte van een vloerkleed waren verbrand. Dit begin van brand is vanzelf gedoofd, zonder dat iemand er iets van bemerkt heeftook van de oude vrouw werd geen geroep om hulp of wat ook ge hoord. Zij leefde van een driemaandelijksche toelage, haar uit Engeland toegezonden. N. R. Ct, schikte onder een hoofd, minstens tien jaren jonger dan hij zelf, waar hij elf jaren lang als meester had gefungeerdmaar thans werd die zelfverloochening beloond, daar de Stads- regeering hem den 25 April 1731 aanstelde tot werkelijken Secretaris. Zie 3de Reso lutieboek, pag. 84. Den 10 December des vorigen jaars was hij gekozen tot lid van de Vroedschap, en voor deze bediening moest hij nu bedanken, omdat zij niet vereenigbaar was met het ambt van Secretaris. Hij overleed den 10 Februari 1752, oud 55 jaar, volgens opschrift op den grafsteen, liggende vóór het Orgel in de St. Martinikerk, waar hij begraven is. ZieAdministratieboek van die kerk. Laat mij dit hier nog bij voegen, dat Gerben Monsma een zoon was van Jan Sterks Monsma, in leven meester Zeilmaker te dezer stede. 13. Dr. PETRUS JACOBS DE KOK. ’t Is mij, in weerwil van langdurige en nauwgezette onderzoekingen, niet mogen gelukken, uit te vorschen, wanneer Dr. Petrus de Kok tot Secretaris werd benoemd en aangesteld. Zijne benoeming moet evenwel binnen den loop van eene maand na ’t overlijden van zijn voorganger hebben plaats gehad, want den 13 Maart 1752 onderteekent hij als Secretaris eene Resolutie, die op dien datum door den Magistraat was genomen. Hij was geboren den 17 September 1731, en huwde te Bolsward den 7 September 1755 met Catharina, dochter van Pieter Richaei Horreus en Renica Balck, welke laatste weder eene dochter was van den vroegeren Secretaris Gerardus Claesz. Balck. Gedurende den tijd van dertig jaren heeft hij ’t ambt van Secretaris onafgebroken mogen waarnemen; hij overleed den 21 Juli 1782, oud in ’t 51ste jaar, volgens ’t opschrift, staande op zijn grafzerk, liggende bezijden achter den preekstoel aan den zuidkant in de St. Martinikerk, alwaar hij begraven is. - Administratieboek. Hij was de grootvader van Mr. Boele Jacobus de Kok, indertijd Kantonrechter alhier. 14. Dr.SIEBE GOSLINGS BRAAKSMA. Deze bekwame Rechtsgeleerde, een af stammeling der eenige zuster van onzen Gijsbert Jacobs, werd den 2 Augustus 1782 benoemd tot Secretaris, bedankende alsnu voor zijn lidmaatschap als Vroedsman, waartoe hij den 25 Augustus 1781 was verkozen. Zie: 5de Resolutieboek, pag. 376. Bij deze gelegenheid protesteerde de Burgemeester, Jhr. Schelle van Heemstra Jr. z/tegen alles, wat in deze vergadering en bij z/deze stemming geschiedt”. Zie: Stemboek van Bolsward. Deze Burgemeester woonde toen ter tijde, tegen alle recht en regel, niet in Bolsward, maar te Oenkerk, en was enkel voor deze stemming naar Bolsward overgekomen. Zoo weinig lette de Magistraat en Vroedschap op dit Protest van den hoogade- lijken Burgemeester, dat niet alleen de be noeming van Dr. Braaksma tot Secretaris doorging, maar ook den 6 Augustus zijne acte van aanstelling door den presideerenden Burgemeester Frans Johannes Tichelaar en den gezworen Klerk, Claas Halma als waar nemende Secretaris, werd geteekend. Deze authentieke acte is nog aanwezig, en wordt bewaard in Kast X, Loket J. no. 67. Den 2 November 1795 werd hij benoemd tot Raad Ordinaris in den Hove van Friesland, en dienzelfden dag vroeg hij ontslag als Secretaris der stad Bolsward, welk ontslag hem zeer eervol werd verleend, zullende ingaan op den dag, waarop zijn opvolger zou worden gekozen en aangesteld, hebbende men hiervoor bepaald den 10 November eerstkomende. Zie: Resolutieb. van 1795. «/de burgers, leden van de Municipaliteit, z/voor ’t in hem gestelde vertrouwendoch ^verzoekt uitstel tot den twaalfden, om zich z/over de al of niet aanneming dezer benoeming z/te verklaren, overmits hij op gisteren gelijke //benoeming heeft ontvangen van het district z/Hemelumer Oldephaert, ’t welk hem wordt ytoegestaan”. Resolutieboek van 1795. ’t Zal wel zoo zijn, dat de burger Fisscher tusschen den 10 en 12 November 1795 voor Hemelumer Oldephaert heeft bedankt en voor Bolsward aangenomen; maar officieel blijkt dit uit niets; toch blijkt wèl, dat hij reeds den 23 dier maand stukken heeft ingeschreven, en als Secretaris onderteekend. De eerste jaren der werkzaamheid van den burger-Secretaris brengen ons in den woesten omwentelingstijd, en in zulke tijden zijn de meerderheden in Regeeringscolleges dikwijls onderhevig aan geweldige schommelingen, en ondergaan vaak eene algeheele verplaatsing. Slot volgt. 10. SIERCK WIEBESLAMRINGH. Toen deze op 23 Maart 1705 tot Secretaris werd benoemd, 5de Resolutieb., pag. 148151, was hij ook nog student te Franeker, en wel in de Wijsbegeerte en in de Rechten. Hoeveel moeite ik ook heb aangwend, om te vinden, wanneer hij is overleden, of op eenigerlei andere wijze als Secretaris is afge gaan, is mij dit toch niet mogen gelukken wèl is mij gebleken, dat het laatste, door hem als zoodanig geteekend stuk, dateert van den 25 October 1715. Uit sommige vingerwijzingen in het 3de Resolutieboek blijkt vervolgens, dat de Magistraat zich tegenover hem had verbonden, om, bij zijn eventueel overlijden, zijn zoon, Ruardus Gregorius, tot zijn opvolger te benoemen en aan te stellen; doch toen de vader stierf, dit schijnt intusschen wel zeker, was de zoon nog slechts 7 jaar oud, en daarom veel te jong, om als Secretaris te kunnen optreden. Nu werd door den Magistraat, die zelden verlegen was, om zich op de eene of andere wijze uit eene moeielijke zaak te werken en te redden, er op gevonden ’t navolgende z/Het Secretariaat te doen waarnemen door z/den gezworen klerk, Gerben Jans Monsma, z/tot tijd en wijle, dat de daarvoor bestemde z/en aangewezene den gepasten ouderdom z/zoude hebben bereikt”. Eu zoo geschiedde het, en werd een eenig in onze stadsgeschiedenis! 11. RUARDUS GREGORIUS LAM- RINGH. Deze jongeling, den 15 Januari 1708 geboren, was op denzelfden datum des jaars 1726 achtien jaar oud geworden, en toen student aan de Franeker Universiteit. Eenige maanden later diende hij een rekwest in bij den Magistraat der stad Bolsward, waarin hij er op wees//dat z/de Stadsregeering vroeger aan zijn vader z/had beloofd, hij dezen als Secretaris zoude z/opvolgen bij diens overlijden; dat de //Magistraat toen, te weten in 1715, toen z/zijn vader stierf, den gezworen klerk, Gerben „Monsma, met de waarneming van 't Secre- z/taris-ambt had belast, tot tijd en wijle hij, „Ruardus Gregorius Lamringh, den competen- z/ten ouderdom zoude hebben bereikt, om ’t //voorschreven ambt zelf te kunnen bedienen; dat hij reeds vóór eenige maanden z/achttien jaar oud is geworden, en zich de z/vereischte bekwaamheden voor die bediening z/heeft eigen gemaakt; redenen waarom //hij den Magistraat nederig en ootmoedig z/is verzoekende, hem wel te willen benoemen »tot Secretaris der stad Bolsward”. Dit rekwest in de vergadering op Maandag den 13 Mei 1726 gelezen zijnde, besloten Magistraat en Vroedschap, den suppliant zijn verzoek in te willigen, en hem aan te stellen tot Secretaris. 3de Resolutieboek pag. 65 en 66. Slechts vijf jaren heeft hij de betrekking mogen waarnemen hij overleed den 21 April 1731 aan de tering, en werd in de kerk begraven. Administratieboek. 12. GERBEN JANS MONSMA. Dezelfde, die van den 25 October 1715 tot den 13 Mei 1726 voor R. G. Lamringh de bediening der Secretarie had waar genomen. *t Zal hem, lid eener oude burgemeesterlijke familie, in 1726 veel zelfverloochening hebben gekost, weder te moeten dienen als onderge- Hepk. Niewosbl. v. Fr. Leeuwarden. In het jaar 1905 werd door de directie van de stadsreiniging een nieuwe mestspecie bereid, zoogenaamde turfmest, bestaande uit fijn gemalen turfstrooisel, ver zadigd met ier en beerstoffen. Deze mestspecie vond al dadelijk een grooten aftrek in Noordholland. In genoemd jaar werden via StavorenEnkhuizen niet minder dan 158 waggons turfmest naar genoemde provincie verzonden, en in 1906 klom dit getal tot 444. Het zou zeker nog grooter zijn geweest, indien er niet vóór en nh ge brek aan waggons ware geweest. Sneek. Zondagmiddag werd door de IJs- vereeniging /Sneek”, op de kunstijsbaan aan den Stationsweg eene ringrijderij gehouden onder heeren en dames, leden en huisge- nooten der vereeniging, waaraan door 22 paren werd deelgenomen. De prijzen bestaande uit fraaie kunstvoor werpen, werden gewonnen door; 1. J. van Sneek, 28 Jan. Heden morgen is alhier in het St. Antonius-Ziekenhuis na een smar telijk en langdurig lijden in den ouderdom van 52 jaar overleden de heer Rudolf Paehlig, gep. kapitein van ’t O. I. Leger. De heer Paehlig was 2 Febr. 1854 geboren te Groningen en werd op 21-jarigen leeftijd, in 1875, als officier aangesteld. Hij nam deel aan de Atjeh-expeditie in de jaren 1876 en 1884. Tijdens de Lombok- expeditie was hij observatiecommandant van Bali en van 1886 tot 1888 gewestelijk adju dant te Medan (Sum. Oostkust.) In 1888 werd hij tot kapitein bevorderd en in 1896 op verzoek met pensioen eervol uit den dienst ontslagen. Van 1896 tot heden was de overledene commandant van de d.d. schutterij alhier. Lemmer, 28 Jan. Als bizonderheid mag zeker wel worden vermeld, dat ons dorp, tellende even over de 3500 zielen, dezen winter met niet minder dan 13 hardrijders voor den dag kwam, n.l. de volgende per sonen: Hendrik, Lammert en Cornelis Dijk stra; Liekele Poepjes 31 jaar, Liekele Poepjes 19 jaar, Klaas Poepjes en Arend Poepjes; Hidde, Sibolt en Trijntje vd. Bijl; Janus en Rienk Coehoorn, en Eelke de Vries. Allen hebben ze prijzen, premiën of cadeaux ge wonnen. UITSLAG HARDRIJDERIJEN. Arum, 27 Jan. Uitslag Ledenhardrijderij om Luxe voorwerpen, 15 paren. 1ste prijs, G. Koopmans en Hendrika Postma. Premie, Jan KI. Terpstra en J. Terpstra allen uit Arum. Kimswerd, 27 Jan. Uitslag der hard rijderij onder de leden der club, om luxe voorwerpen. Ie klasse tot 35 jaar, 2e tot De prijzen der Feer en Anna Bakker, 2. Tj. Halbertsma en Tonia Lankhorst, 3. Dirk J. Bouma en mevr. Bouma. De wedstrijd werd opgeluisterd door het Stedelijk Muziekcorps, directeur de heer Paul Gaillard. Door de ijsvereeniging //De Friesche Jeugd” had de uitgeschreven hardrijderij van jongens en meisjes oud 13, 14 en 15 jaar plaats, voor welke rijderij zich 24 paren hadden aangegeven doch welke, vermoedelijk door het slechte weer, niet allen present waren, en waarom besloten werd de twee cadeaux niet te laten verrijden. De eerste prijs van f 15 werd gewonnen door Klaas Bleeksma, 15 jaar en Fokje Sipma, 14 jaar, beiden van Deersum. De 2e prijs van f 10 door Albert Kamstra, 15 jaar en Akke van Wieren, 15 jaar, beiden van Goënga. De 3e prijs van f 5 door Bouke Brouwer, 14 jaar van IJsbrechtum, en Trijntje Koldijk, 15 jaar, van Deersum. ALS 't WINTERT. Als ’t wintert op de vlakte, De sneeuw de velden dekt, De wintervorst zijn bloemen Op onze ruiten trekt; Als door zijn killen adem De vliet stolt tot kristal, Dan wordt er veel geleden, Ontbeerd schier overal. Als ’t wintert in ons midden, Wordt nog te veel geleên, Door menschen en door dieren, Vaak hopeloos gestreên. Als ’t wintert in ons midden, Verwarm’ ons hart een gloed; Ontdooie ’t mededoogen Zelfs in het kilst gemoed 1 Een collecte verboden. Burg, en Weth. van Leeuwarden hebben afwijzend beschikt op het verzoek van den Christelijken Bestuurdersbond, om in die gemeente een collecte aan de huizen der ingezetenen te houden ten behoeve van de slachtoffers der werkstaking te Rijssen. Moord. Gisternacht is de heer Maas, veldwachter te Mill (N. B.) vermoord. Bijzonderheden ontbreken. De Bossche justitie vertrok naar Mill. Bolswardsche Courant 1 I

Bolswards Nieuwsblad nl | 1907 | | pagina 1