Bolsward en Wonseradeel. MENU’S Joh.Rueb,Tandarts Nieuws- en Advertentieblad 1907. Firma B. CUPERUS Az. I No. 10. Versciujnt Donderdags en Ziondags. 46ste Jaargang. O De nieuwste soorten De briefwiksel fen Jouw, Bin en Dark. AANTEEKENINGEN Februari. s SPOO R’s Mei ksiropen vaoR Zondag 31 ml Afzonderlijke van BINNENLAND. te Januari 1876 benoemd tot Secretaris. Wanneer deze Aanteekeningen omtrent de XIII. zijn tot directe levering voorhanden ter Stoomdrukkerij van oetreffende de elkander in geregelde orde opgevolgd zijnde Secretarissen van Bolsward, van 15001876. ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Lemmer, 1 Febr. Tengevolge van den en het hooge water van het ijs voor onze haven van Ens- iei jimmes ta scoe to thédrinken. Siz tsjin lylkje det hja Wik den foaral de nije 'askmesine ris sjên litte moat. Sjê sa, it ompier is op. De groetenis oan allegearre. Dyn frjeon O ARK. B., dizze 23e fen Foarmoanne 1907. een afschrift, onderteekend waar hij zich bevond, als lid van de Provisoneele Represen- het Souvereine Volk, door den Door D. BARTSTRA, Gemeente-Archivaris. eigenlijk niet Augustus 1873 ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. Brief fen Oark oan Bin. Béste Bin! De kalde noas, dy’t ik hjoed oproun, do’t ik efkes for saken it fjild yn wier, brocht my yn ienen dyu leste brief yn it sin, dêr’t ik yet altyd mei yn ’e büse omtöge. Dü moast namentlik witte, det ik noait gjin brieven fen frjeonen ef sibben yn it laedtsje opbergje, ef ik moat se earst biandere habbe. Dit fregest sa, eft ik noch wol wist, ho’n iiswille wy hiene yn de winter fen ’90 op ’91. Dy fraech skeat. my hjoed troch de holle, do’t ik in stikmannich jonges mei redens rinnen seach. Ja, Bin, dêr wit ik noch tige hwet fen, al ho koart myn ünthald faek wêze mei. «Net langer as fen toalve ure ont middei ta” A’’ Nieuwestad Deinumer Suupmarkt 65, LEEUWARDEN, Consult te Sneek eiken Dinsdag 103 uur Suupmarkt 97. komen in den stijl, die vroeger door de oude Romeinen, en l gebezigdDe Secretarie is vacantae» //Secretaris Tammerus Canter Fisscher is ont-L «slagen; de gezworen klerk Douwe Jolmers /Zzal de Secretarie provisioneel waarnemen.” Bolsward den 1 Mei 1798. Dit stuk is ongeteekend, dus niet volstrekt officieel, maar met het oog op de nu vol gende stukken is het minstens officieus. Het no. 76 bevat zes stukken a. Rekwest van den burger Tammerus Canter Fisscher aan het Uitvoerend Bewind der Bataafsche Republiek, d.d. 7 Mei 1798. Dit stuk is te ’s Hage, der Kamer tanten van burger Visseher zelf. b. Eene aanschrijving van den Agent (Minister) van Justitie der Bataafsche Repu bliek aan de Municipaliteit van Bolsward, d.d. 1 Juni 1798, om consideratie en advies omtrent voormeld rekwest. c. Aanschrijving als voren, doch met meer aandrang, d.d. 17 Juni 1798. d. Rescriptie van de Municipaliteit van Bolsward, aan den Agent van Justitie voor- noemd. Dit stuk, eene ongeteekende copie van ’t verweerschrift der Municipaliteit, na den 17 Juni 1798 ingezonden, geeft overvloedig blijken, dat de leden van de Municipaliteit, onder eene gewrongen verklaring der Regee- rings-Instructie, zoomede van de uitingen van den Regeeriugs-Commissaris I. G. Kramer verbergen zeer leelijke gevoelens van vijand schap, nijd en wangunst tegen den burger- Secretaris Fisscher, die hun schijnt veel te hoog te klimmen in de gunst des volks en van het Uitvoerend Bewind. Mar"hWeï ik Tföusïzze woe fen dy winter: Jonge, hwet habbe wy do faek in boel wille hawn, nou? en hwet habbe wy do in poarsje leard fen de kaert fen Fryslan. Mear as det Master üs yn ds hiele skoaljongestiid mei- inoar leare kinnen hat fen Ruslan en Sibearje der by. De stêdden dêr mei dy malle nammen wieren ek om ’e doar net sa maklik to onthalden as de Kjettingen, Ultsje- stein, de Dille, de Froskepólle, Wyns en Bartelehiem en oare doarpen en plakken, dêr’t men ris efkes foar de fijoele koe. Sjuch, det der yn dy dagen, do’t de blommen op ’e kouwefinsterkes stiene, wis mannich earme bodder sender wirk en sênder brea en branje, yn syn sigerige klinte by de sjudpót siet to klommerjen, ocb, dêr tochten wy net om, yn dy jierren, as de jonkheid yen troch de ieren jaget. Nou winskje ik det de kjeld mar net sa lang oanhalde mei, as do. It knypt fill ta, it léste etmiel; de klok slacht sa hoarich. Klearebare winter is ’t. Lykwols z/strange hearen re- gearje net lang”, wirdt der sein. De kranten scille wol fol stean fen hird- riderijen. It scil my al ris binije, hwa’t nou de rêdste wêze scil op de redens. Lêstendeis like it hast wol, det hy, dêr fen de Lemmpr, ho hjit er ek wer, kening wier. //De turf en kooks binne al opslein”, sei de kostfrou. //Goed, det ik mei dat moaije maitiidswaer fen forline wike de kachel net oan hoegde”, andere ik: //hwet ik nou dus mear opstook hab ik sadwaende do al dt- sunigeIk kin nou wrampel gjin kalde kachel ha, mei sa’n kjeld, dêr’t se yn Sibearje wol jeloersk op wirde kinne. De bhterprizen binne sünt Krysttiid hwet efterütroun, hèn. It treft neat, dets té nou krekt sa’n bulte druge kij hast. It mólkjild koart op dy menear fen twa einen yn. Hwet in trelit oan üs büterfebryk, jister- moarn. Alle pipen amperoan bifêrzen; nimmen hie der de foarige jouns om tocht om it wetter rinne to litten. Do’t it spil wer gongber makke wier, mei in hopen geskoer, hiene hju de nije mólke bifêrzen yn ’e kannen. De earste mölkweinen hiene gênsk in hoart yn ’e kjeld stean moatten, om’t it febryks- folk allegearre sa lang mei de piperij om- skrepte. De dirkteur sei tsjin my: z/it fret koal mei sok waer!” ’k Sei: «Dat leau ik woll” I Noordelijken wind de laatste dagen was het ijs voor onze haven I hedenmorgen tot een gezichtver in zee afgezet. Ten oosten van de haven in de richting Kuinre zit echter nog een breed veld ijs, muurvast aan den grond. Zuidpolder bij Franeker, 31 Jan. De molentjes in de kleine polderkens draaien, dat het een aard heeft. Gelukkig dat Aeolus flink opblaast, want ze zitten er diep in. Ook bet stoomgemaal heeft eenige uren gewerkt om het water op het begeerde peil te brengen. Waar de toevoerkanalen gereed zijn men is nog altijd door bezig met slatten heeft het laagst gelegen stuk land nooit het water /Zaan de lippen” gehad, terwijl in de landen, buiten den grooten polder gelegen, het water in de voren stond. Geen wonder, dat zoovele tegenstanders van het groote werk in voorstanders ver anderd zijn. Waar daden spreken, moet het vooroordeel zwichten. Franekeradeel, 31 Jan. Weder heeft de typhus alhier een. offer geëischt. Te Hitzum bezweek een 13-jarig meisje aan de ziekte. Sporadisch heerschte deze ziekte het vorig jaar in een paar dorpen onzer gemeente. 1 toch Thans openbaart ze zich opnieuw. 1 Wonseradeel, 31 Jan. Dinsdagnacht over leed plotseling te Makkum, de heer A. L. de Vries, raadslid dezer gemeente, in den ouderdom van 72 jaar. Witmarsum, 31 Januari. De coöperatieve stoomzuivelfabriek alhier, heeft weder een naastliggend pand aangekocht, om de fabriek te kunnen vergrooten. Sneek, 29 Jan. De straat loopende van de nieuwe gasfabriek tot de Geeuwkade is door den Raad gedoopt als //Almastraat”, ter nagedachtenis aan den overleden burge meester. Na een breede discussie werd besloten eigenaars van grond aan den Stationsweg ruim f 2681 te laten betalen in de kosten van rioleering en bestrating. Eervol ontslag verleend, met 15 Maart, aan Mej. G. Kappenburg als onderwijzeres in de nuttige handwerken. Als zoodanig benoemd Mej. E. bergen en Mej. O. B. M. v. d. Werf. Benoemd tot onderwijzer aan school no. 2, de heer J. Spoelstra te Joure. Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Workurn. Het ijs in de Zuiderzee komt in beweging. De ooste- en noordweste-winden veroorzaken veel ijsgang, de schotsen rameien niet alleen de zeeweringen maar sleuren ook tonnen en boeien van haar plaats. Bij Makkum zit een gasboei van Harlingen en niet ver van den Workumer Vuurtoren zit een gasboei uit het vaarwater Stavoren Enkhuizen. Drie jonge mannen, Tiemon Brouwer, Keimpe v. d. Meulen en Thijs Bijlsma, togen Dinsdagnacht daarheenmaar de tocht was vol hindernissen, dicht bij de barte werd een boot over den Makkumerdijk gewerkt en, over het strand heen, op een ladder naar zee gesleept. Bij de boei gekomen vonden ze die vast beklemd in het ijs en hoe ze ook werkten, er was geen verwrikken aan; het zware voorwerp zat vast en bleef vast. Natuurlijk hadden ze wel eenigeonderdeelen kunnen losmaken of afbreken en die in de boot mee terug nemen z/maar zoo’n boei is Rijkseigendom en mag niet beschadigd wor den” gelukkig bedachten ze dit. Na uren lang in den kouden winternacht op het ijs te hebben doorgebracht doornat van het hier en daar spoelende zeewater en voortdurend doorwaaid door de harde, ijzige noordwester, kwamen ze in den morgen ongetroost terug, met het doel droge kleeren aan te trekken en nog eens te beproeven of het bij daglicht beter zou gaan. Maar een zestal andere mannen toog er toen op uit; ook hen mocht het echter niet gelukken het gevaarte los te krijgen, welke moeite daartoe ook werd aangewend. Jammer dat door hen de onvoorzichtigheid werd begaan de gaspijp te beschadigen en de lantaarn mede te nemen, want van bevoegde zijden waren er uitdrukkelijk orders gekomen de boei niet te forceeren, omdat er een sleep boot op zou worden afgezonden. Friso. Tjerkwerd, 31 Jan. Gisteravond trad voor de alhier bestaande vereeniging zzNut en Genoegen” de muziekvereeniging «Concordia” van Workum, directeur de heer J. H. Lümer, op met een 12-tal muzieknummers en een tweetal tooneelstukjes getiteld zzDöve Johan nes* en Z/Hwa scil hjar hawwe?" Dat de opgevoerde muziek- en tooneelstukjes wel in den smaak van ’t publiek vielen, getuigde het daverend applaus, dat aanving, zoodra een nummer van 't programma was afge- loopen. ’t Is dan ook de wensch van velen, dat op deze eerste kennismaking een tweede mag volgen. Verder werd deze gezellige avond door een geanimeerd bal besloten. Heeg. Terwijl de timmerman D. Wijngaard Dinsdagmorgen de schroef van een water- I molen uit het ijs losmaakte, begon de molen, l daar de vang los Was, door den hevigen wind te draaien, met het gevolg, dat een van ’s mans beenen tusschen den bak en de schroef beklemd geraakte. Het been werd zoodanig gekneusd, dat eene onmiddellijke opname iu het ziekenhuis te Sneek noodzakelijk bleek. St. Nicolaasga. De oudste inwoner onzer plaats en tevens van de gemeente Doniawer- stal, Klaas Jetzes de Jong, wordt Zondag a.s. 96 jaar. De oude baas is altijd goed gezond, zijn gehoor is nog best en hij rookt met smaak zijn pijpje tabak. «Mar ik kin i fornimme*, zegt hij, «dat ik minder wird.* Nu, dat gelooveu we graag, Sjoerd-omme skreau my forline wike, det syn hinnen al oan ’e lêch wierne en ontfanger syn piken wieren ek al oan de lis, hied er sein. Omke forwachte, det as it hwet faesje hold mei sok einepike-waer, det der den mei Ljachtmis hast eineaeijen komme scoene. De kalde froast scil dit spil nou wol alhiel fen ’e aeijen makke habbe. Hea, Bin, hwet tochtstiï, scoe de Earste Keamer ds oarloch minister ek bdten de doar sette scille? It scoe skande wêze yn’e kjeld. Ef scoe de hiele küperij faeks to neate rinne kinne? Jister bin ik den danich forkalden wirden. Nou hab ik mar gau myn hier ófknippe I litten. It sparret in kear forkaldzjen ut, tocht ik. Ho stiet it mei de séslüzen? Jouw hat my skreaun, det se allegearre iepenset wieren, mar dat is al wer in toarn lyn. For it It jongfolk en de iisherbergen is it to hoopjen det se nou mar ticht binne, de slüzen fensels. Is it iis hwet bitroud? Ik woe wol, det ik mei in smoak by immes komme koe, den scoene wy mei-inoar le aldfeart yetris dt; en den earst bjist- >ankoeken itemar dêr kin nou nikster mat fen komme. Fen ds Wikje hab ik fornommen det hja I sedert den 2 Jan. 1816, toen hij tot vasten Secretaris werd benoemd, deze drie betrek- 1 kingen in zijn persoon vereenigde en ze i heeft waargenomen, tot zijn overlijden, den 2 October 1838. 17. SJOERD BRAUNIUS OEBERIUS. Totdat deze den 14 Februari 1839 tot opvolger van zijn vader werd aangesteld, is de Secretarie bestuurd door ’t lid van den Gemeenteraad Notaris Nieolaas Meijer. 8. B. Qeberius overleed den 11 Januari 1855 en gedurende zijne vrij langdurige ongesteldheid werd het Secretariaat waarge nomen door 18. SIJTSE WESTERBAAN FENNEMA, eerste klerk ter Secretarie die den 2 Maart 1855 vaste aanstelling verkreeg en op zijn verzoek den 1 Juli 1873 eervol werd ontslagen. 19. JAN HENDRIK SNIJDER. Deze werd tot Secretaris benoemd den 4 en eervol ontslagen den 26 meling tot Notaris ter standplaats St. Jacobi-Parochie. T- 1 20. KLAAS HETTES LAAGLAND, e. Eene missive van den burger T. Canter Fisscher aan de Municipaliteit van Bolsward, haar kennis gevende, dat het Uitvoerend Bewind, bij besluit van den 26 Juni 1798, hem heeft hersteld in zijne bediening van Secretaris der stad Bolsward enz. enz. f. Eene bijna gelijkluidende missive van den burger Fisscher aan den burger Douwe Jolmers, met vermelding, dat de onder- geteekende eerstdaags weder als Secretaris denkt op te treden; deze beide stukken zijn officieel en geteekend te ’s Hage den 6 Juli 1798. De burger T. Canter Fisscher heeft dus, zoodra zijne werkzaamheden als afgevaardigde van het Souvereine Volk te ’s Hage waren afgeloopen, allicht tegen den zin en tot zeer bittere ergernis van de geheele Munici paliteit, behalve van ’t lid Dirk Hendriks Eerdmans, die den 1 Mei 1798 tegen ’t ontslag had gestemd, zijne bediening van Secretaris weder opgevat en haar waargenomen tot den 27 April 1815, als wanneer hij werd benoemd tot Notaris ter standplaats Bolsward. 16. HERMANUS BRAUNIUS OEBE RIUS. Toen deze tot voorloopig opvolger van Secretaris Fisscher werd aangesteld, was .■•hij Ontvanger der Gemeentemiddelen en Administrateur der Beneficialen, zoodat hij IV. Slot. Was de burger Fisscher in 1795 «met j meerderheid van stemmen benoemd tot Secretaris”, die meerderheid scheen drie jaren later geslonken tot eene noemenswaardige minderheid. j November 1875, wegens zijne benoeming Daarvan legt getuigenis af eene verzameling tot Notaris ter standplaats St. Jacobi-Parochie. stukken, geborgen in Kast X, Loket J,.l 2Q KLAAS HETTES LAAGLAND, n°u z eU j i j.H eerste klerk ter Secretarie, werd den 25 Het eerste dezer stukken, no. 75, houdt in zekere notulen van eene soort vergadering, van de Municipaliteit der stad Bolsward, in' 1 welke vergadering gedecreteerd wordt, vol-^ Secretarissen met eenige welwillendheid worden i j— -,:.-i j._ -- ji, ontvangen, dan hoopt de schrijver binnenkort later door Napoleon werdw te zullen laten volgen, soortgelijke bijzonder- Secretarie is vacant; de» heden omtrent de elkander opgevolgd zijnde J Stads-Rentmeesters of Gemeente-Ontvangers van de vroegste tijden tot heden. D. BARTSTRA, Gem.-Archivaris. j Bolswardsche Courant I -o

Bolswards Nieuwsblad nl | 1907 | | pagina 1