Kieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. s4 Marktplein no. 324 1907. 46ste Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 11. 4 ONZE VARKENS. Donderdag 7 Februari. J. J. LEMSTR?p l e' VOOR Afzonderlijke BINNENLAND. Sigarenkoker i vrucht en ver- ge- de eukele Deze vol- 2 a3 van het aantal dezer datum der vaststelling groot aantal varkens een tijd- inslag is was (op 1 Dec.): 248,100 298,300 346,200 457,500 636,200 737,600 ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar 5 Cent. aldaar door het ijs gezakt ze waren 8 en 6 jaar oud. Hedenmorgen is de schippersknecht Van Vliet te Noordwijk, bezig zijnde het ijs langs boord los te hakken, door het ijs gezakt en verdronken, van middelbare grootte, en vleeziger dier te verkrij- tijdlang ook gekruist met het Poland-China varken, dat ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgen» 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad ie telefonisch aangesloten onder No. 4. niet te gebruikenen (tapte) melk en karnemelk vooraf te verhitten op ongeveer 80 a 90 gr. C. Eene andere ziekte wordt veroorzaakt door de trichinen, die in het vleesch huizen, en die bij gebruik van varkensvleesch, dezelfde ziekte op den mensch kunnen overbrengen. Gelukkig komt de trichinen-ziekte in ons land niet veel voorwel in Duitschland en in Amerika. Eene vingerwijzing dus, om vooral buitenlandsch vleesch en spek, maar Het varken werd oorspronkelijk alleen in de Oude Wereld aangetroffen. Bij de ont dekking van Amerika werd het varken daar niet gevonden. Later werd het er ingevoerd, en juist in Amerika heeft de varkensteelt zulk een reusachtigen om vang verkregen, dat er van Amerika uit jaarlijks groote hoeveel heden vleesch en spek in Europa worden ingevoerd. Het „Amerikaansche spek" is ook in Nederland welbekend. Echter, hoe wel het goedkooper is, week, te slap, te geil, dat is te vet, en heeft een minder aan- genamen smaak. Er is dan ook niet het minste gevaar, dat de varkensfokkerij in ons land overbodig zou worden. Integendeel het aantal varkens is steeds toenemend, en dat is een zeer gelukkig verschijnsel. Het wijst op toenemende koopkracht onder den kleinen man. Bij eene statistiek dieren kiest men voor 1 Dec. Immers een zijn dan in de laatste weken uit de wereld geholpen; men heeft dan dus te doen met de „blijvers". Uit het volgende staatje ziet men in eenigszins afgeronde cijfers, hoe groot het aantal varkens gemiddeld in de verschil lende jaren in Nederland van 18511860 1861 1870 1871—1880 1881—1890 1891—1899 1 Dec. 1899 aan eene kruising daarmede, in verreweg de meeste gewesten echter aan die met witte Yorkshires van middelbare grootte de voor keur gegeven, als een varken, dat aan het doel beantwoordt, n.l. een vroegrijp varken met fijn spek en vleesch van ongeveer 75 150 KG., geschikt voor export, voor binnenlandsche consumptie en worstfabrikatie. Te veel Engelsch bloed wordt echter niet wenschelijk geacht, als minder vruchtbaar en minder geharddaarom is in den laatsten tijd op het vestigen van fokstations voor inlandsche varkens aangedrongen, teneinde meer inlandsche varkens of varkens met meer inlandsch bloed te behouden. Vooral van belang is dit, wanneer men varkens wil fokken, die meer en vast spek leveren, zoo genaamde spekvarkens. Ons dunkt, dat de regeering voor de var kensfokkerij niet minder behoort te doen, dan voor de andere takken van de veeteelt. Ook hiermede is een groot volksbelang ge moeid. B. Enkh. Crt. De familie Cooper. Maandag had te Akkrum de bijzetting plaats van het stoffelijk overschot van den heer F. Cooper en diens echtgenoote A. G. de Graaff in het daarvoor bestemde mausoleum. Zooals men weet zijn de lijken uit Amerika overgebracht. Twee lijkkoetsen, in elke waarvan een kist geplaatst was, en zes volgkoetsen met familie, regenten der Cooperstichting en noodigden, reden van het station naar Doopsgezinde kerk, waar de kisten werden binnengedragen. Het kerkgebouw was eivol. Daar hield de predikant, de heer D. Kosser, een lijkrede. Nadat de kisten weer uit het kerkgebouw waren gedragen en in de koetsen gebracht, trok de stoet naar het mausoleum onder het luiden der klokken. Een onwelkome gast. Te Bodegraven zou de oud-priester dr. Van den Brink Zaterdagavond, daartoe door eenige leden der S. D. A. P. uitgenoodigd, een lezing houden. Bij aankomst van den trein waarmede de spreker zou arriveeren, bevond zich aan het station een talrijke menigte, die niet onduidelijk te kennen gaf, niet van sprekers bezoek gediend te zijn. Hij besloot dan ook met de eerstvolgende gelegenheid terug te keeren. Na zijn vertrek keerde de rust in het dorp terug. Een zeer sterk staaltje van drankwets- overtreding is het volgende. In Tilburg heb ben enkele voorlieden van de fabrieken daar ter plaatse kleine huisjes gehuurd, waarin zij sterken drank verkoopen zonder vergunning aan de arbeiders der fabrieken waar zij voor lieden zijn. Deze werklieden zijn natuurlijk bij hen bekend en van verraden is geen sprake, daar zij bang zijn hun betrekking te verliezen. Komt een hun onbekend persoon of een politieman, dan wordt aan dezen geen drank verkocht, terwijl laatstgenoemde zelf niets aan de zaak doen kan, daar hem eenvoudig gezegd wordt, dat dezedrank geschonken wordt aan kennissen, waarvoor geen betaling wordt aangenomen. L. en F. Men meldt uit Haarlem aan de N. R. C. Bij den verkoop van boomeu van de ge meente hadden de wagenmakers afspraak gemaakt en werd op boomen van f 70 a f 80 waarde niet meer dan f 10 geboden. Hoe de deurwaarder ook aanhield, er kwam geen hooger bod. Toch mislukte het voor nemen der verbondenen, want nu ging de stadsbaas en zijn personeel bieden en hoe gaarne nu ook later door de samenspanners winst werd gegeven, nu was het de beurt aan de andere partij om te weigeren en eerst na lang over en weer praten lieten de baas en zijn mannen zich overhalen. Een paar dagen geleden hebben de ouders van Jan van L., 16 jaar oud, 2e Jan v. d. Heijdenstraat te Amsterdam woonachtig, een brief van hun zoon ontvangen, waarin hij te kennen geeft met zijn vriend, ook een 16-jarigen knaap, de wijde wereld in te gaan. Hij zou wel met een kermis- of tooneelgroep, naar het buitenland zien te vertrekken. De ouders hebben de politie zijn aanhou ding verzocht. Er is een breedvoerig signale ment van den jongen naar de grenzen ge zonden. Tel. Te Deventer is aangehouden een vrouw uit Zutphen, die trachtte een valsch bank biljet van f 100 te wisselen bij verschillende ingezetenen. Het bleek, dat het biljet was een lithografie van een fotographie van een echt bankbiljet. De vrouw is ter beschikking der Zutphen- sche justitie gesteld. Tel. Verdronken. Te Leek zijn 2 kinderen van een molenaar i en verdronken ook inlandsch, niet anders dan goed gaar te nuttigen. In niet mindere mate is deze voorzorg noodig met het oog op de gortig heid of vinnigheid van het spek. In gortig spek komen z.g. blaaswormen voor. Komen deze ongeschonden in het darmkanaal van den mensch, dan groeien zij daar uit tot een lintworm, een lastige gast, die men nog niet zoo dadelijk weer kwijt is. Het aantal rassen en slagen van varkens over de geheele wereld verspreid is verbazend groot. De z.g. „landrassen" of niet-veredelde soorten, die in West-Europa voorkomen, ver deelt men in twee hoofdgroepen, en wel lo. Kleine, kortoorige varkens, voornamelijk in Polen en Zuid-Duitschland. Volgens Staring kwamen vroeger in ons land ook „steilooren" voor, waarschijnlijk in de oostelijke provinciën. 2o. Groote, grootoorige varkens. Hiertoe behoorden ook de ouderw’etsche varkens van Nederland. De meest typische vertegenwoor digers daarvan waren de lob-ooren. „De lange en breede ooren hangen naar voren tot over de oogen. Aan de onderkaak treft men soms twee vleeschlelletjes aan. De hals is tamelijk lang, de rug soms naar boven gekromd. Ook de pooten zijn lang en de ribben vlak. Het is goed behaard en op den rug vormen de borstels een kam. De overheerschende kleur is geelwit, maar zwartbonten en zwarten komen er ook onder voor, varkens zijn niet zeer vroeg rijp, maar wassen en gemest op den leeftijd van jaar, kunnen zij een hoogte van nagenoeg een M. bij een lengte van 2 M. en een gewicht van 350, ja soms van 400 a 450 KG. bereiken. De zeugen zijn zeer baar, hebben 8 a 10 paren tepels, zorgen hun jongen zeer goed. Het oude Noordhollandsche varken, be- hoorende tot de platruggen, met langen rug en dubbelen haarwervel, vertoonde ongeveer gelijke kenmerken. Door vermenging onder ling, maar vooral door kruising met Engelsche varkens, is er van de oud-Nederlandsche typen nog nauwelijks een enkel onvermengd exemplaar meer over. Ook het oude Engelsche ras behoorde tot de groote, grootoorige varkensmaar thans is de verscheidenheid in Engeland zoo groot, dat bijna ieder graafschap, ja bijna ieder district „zijn varken” heeft. Er zijn allerlei kruisingsproducten, groot, middelsoort en klein, en deze nog weer in witte en zwarte kleur. Voor kruising hebben gediend het donkergekeurde Portugeesche en het grauw- zwarte Napels varken maar niet minder het steiloorige Cbineesche varken. En thans is het zoover, dat in Engeland geene varkens aanwezig zijn, of ze hebben wel Chineesch bloed in de aderen. Van Engeland uit zijn deze kruisingspro ducten in andere Europeesche landen inge voerd zoo ook in ons land. De grond voor deze invoering lag in de omstandigheid, dat onze varkens zoogenaamde spekvarkens waren, zware dieren, die wel is waar uitmuntend spek leverden, maar daarvoor ook tijd noodig hadden. De export vroeg meer vleeschvarkens, lichte beestjes die vroeg rijp en spoedig klaar waren voor de slachtbank. Het streven, om zich naar de omstandigheden te schikken, is uitstekend. Maar het schijnt toch jammer, dat men de zaak van zoo verschillende kanten tegelijk heeft aangepakt, en dat men het groote ouderwetsche spekvarken als zelfstandig ras geheel verloren heeft laten gaan. Het is bij eene voorgenomen kruising niet altijd vooruit te zeggen, wat er van komen zal blijkt de uitkomst dan niet gewenscht, dan maar weer een anderen kant uit, en zoo maar door, tot men ten slotte iets krijgt, men weet’ zelf niet wat. Zoo is het bij de varkensteelt ook gegaan en nadat lang Engelsch bloed schering en geweest, schijnt men nu weer tot het inzicht te komen, dat men te ver is gegaan, en een terugkeer tot het oude, of althans het fokken van een meer constant type gewenscht is. „In het eerst”, zegt Reinders, „werd veel met de zwarte Berkshires^ gekruist, later meer met de groote Yorkshires en nog later, vooral met het oog op de exportslachterijen, met de Yorkshires Om een sterker gen, is een 1 Amerikaansche weder verdrongen is door het Tamworth- varken en waarmede tot een gelijk doel wordt gekruist. Thans wordt in enkele streken nog u n u op Is het aantal varkens dus voortc^reijd, Grootzand BOLSWARD. P.S. Prijscouranten gratis verkrijgbaar. e r llis|itlll« Beijsr, KASSIERS en COMMISSIONAIR, in EFFECTEN j te Leeuwarden, Heerenveen, Joure- Bolsward en Sneek. jt Kantoor te Bolsward Dagelijks geopend van 9 tot 7 una_ -]U r- de 610,000, die beneden het jaar werden ge slacht, behoorden er 117,000 aan arbeiders. Varkensvleesch wordt dan ook in hoofd zaak door den kleinen burger geconsumeerd. Jammer, dat het varken aan zoovele ziekten onderhevig is, waardoor de varkenshouder dikwijls een gevoelig verlies lijdt, en dat eenige voorzichtigheid bij het gebruik van varkensvleesch altijd geraden is. Behalve de gevreesde vlekziekte, waaraan de sterfte soms enorm groot kan zijn, lijdt het varken dik wijls aan tuberculose (zoogenaamde pokken in longen en ingewanden). In vele gevallen groeit het dan toch goed door, en blijkt de ziekte eerst bij slachting. In de steden, waar gezondheidspolitie is, worden sterk tubercu- leuse varkens voor consumptie afgekeurd. Men schrijft het ontstaan van deze ziekte toe aan het gebruik van zuivelproducten van aan tuberculose lijdende koeien vooral het „centrifuge-slib" heeft in dat opzicht een kwaden naarn. Aangewezen is dus, om een dergelijk afvalproduct, dat toch nooit in zoo groote hoeveelheid voorkomt, in het geheel andere als afgeroomde Workum, 5 Febr. Gisteren werd alhier op de kunstijsbaan van de Ijsclub „Workum” eene harderij gehouden van Leden met Dames, waarbij honderden belangstellenden tegen woordig en getuige waren van dezen zeer geanimeerden wedstrijd. De prijzen bestaande uit luxe voorwerpen werden behaald door: le prijs een Rookstel op zilveren voet en Flacon met gouden dop, Sjoerd Vallinga en Echtgenoote. 2e prijs een Sigarenkoker en 4 stuks Nikkelwerken, K. Groenhof met zijn dochter Martje Groenhof. Op last van den heer Burgemeester onzer gemeente werd den inwoners alhier per trommelslag bekend gemaakt, dat bij voortduring met al de zeesluizen in onze provincie wordt gestroomd, waardoor het ijs in de hoofd vaarten onbetrouwbaar is en daar door veel gevaar oplevert voor schaatsen rijders. Ter voorkoming van ongelukken trachten wij dit in wijder kring bekend te maken en waarschuwen ieder, zich niet op groote diepe vaarwaters te begeven. Aangezien het niet genoeg vriest om voldoende sterk te blijven en door het stroomen het ijs ver zwakt is oppassen altijd de boodschap. Ouders en onderwijzers zouden goed doen de kinderen dit bij herhaling onder het oog te brengen, omdat gevaar voor verdrinken niet is uitgesloten. Sneek. Bij Kon. Besluit van 4 dezer is, met ingang van 16 Febr. a.s., benoemd tot Burgemeester der gemeente Sneek, de heer P. J. DE HOOP, met toekenning van gelijk tijdig eervol ontslag als Burgemeester van Veendam. De heer de Hoop is van Friesche herkomst. Zijn grootvader was landbouwer te Nijland, zijn vader secretaris der gemeente Franeker en secr.-boekh. van het krankzinnigengesticht aldaar. De heer de Hoop heeft zijn opleiding genoten bij den heer Hoogeboom, secretaris der gemeente Kollumerland c.a., en is gehuwd met een dochter van wijlen den heer Witteveen Burgemeester aldaar. Door de ijsvereeniging „Sneek” werd Zondag wederom eene ringrijderij onder leden met hunne dames gehouden, waaraan door 27 paren werd deelgenomen. Een talrijk pu bliek woonde den wedstrijd bij. De prijzen, bestaande in fraaie kunstvoor werpen, werden behaald als volgt: le prijs de heer W. Feenstra en mej. Joh. Boerrigter, 2e prijs de heer R. Gorter en mevr. Schiete- katte en 3e prijs de heer Joh. Schijfsma Jr. en mej. Adr. Bakker. De uitslag van den hier heden gehouden ijswedstrijd door 32 van de hardste rijders uit ons land, uitgenoodigd door de ijsclub „Friso” is als volgt le prijs: zilv. med. van Prins Hendrik en f 100 A. Poepjes van Delfstrahüizen, 2e prijs f 60 Y. Piersma van Sneek, 3e prijs f 25 E. H. Poepjes van Lemmer, 4e prijs f 15 E. de Vries aldaar. Honderden belangstellenden zwierden langs de bijbaan, die na halfvijf wegens 't vele water en gevaar voor ongelukken, niet meer bereden mocht worden. Door het plaatselijk comité tot steun van de stakende arbeiders te Rijssen, is aan het comité voor Rijssen verzonden als eerste termijn de som van f 125. Van liberale zij werd hier heden avond tot candidaat voor den gemeenteraad gekozen de heer C. A. Zelvelder, districts school opziener. Bolswardsche Courant van IIH (l|, i Q

Bolswards Nieuwsblad nl | 1907 | | pagina 1