Meuws- en Advertentieblad Bolsward. en Wonseradeel. h, Citroen Punch ’unch a l’Arac, i Cognac,: 1907. 46ste Jaargang. ft ijnt Donderdags en Zondags. De briefwiksel fen Jouw, Bin en Dark. J-Jk/IN JX.Cj£V Zondag 10 Februari. •L VOOR «11 l'll Afzonderlijke kleurig X. S. 6/2 ’07. BINNENLAND. 13 jr., on- f 550,02 Doetichem XIV. Burg- aan f f f f 15,32 f 11,60 f 9,50 f 7,92 f 5,08 Sneek u Bolsward u Oosterend ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. f 796,— - 737,— - 655,— - 648,— - 535,— - 520,— - 509,— Is a» ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad ie telefonisch aangesloten onder No. 4. om ’t stêdfrysk ek frysk wier, mar neimakke tael, dat waerd strang forbean. Sünt dy tiid is ’t allegearre flot gien mei de tael fen zzNut en Genoegen”. len fen us febryksfolk, dy’t noch al pratericb utfallen is, lei my ut, det forskate Fryske bounsleden nou wol net folie to biwearen ha scoene yn hjar gear- komsten. Hy orakele det it bislut scoe wol wer yntritsen wirde moatte. Wy binne fen plan mei syn stik ef seizen fen boeren in bolle-foriening op to rjuchtsjen. Us tocht, wy krigen forlet fen nij bloed yn us bislaggen fé. Joun habbe wy dêroer in forgearring yn ’e Hoanne bij Wiger-kastlein. Allicht sknuw ik dy hjiroer letter wol ris meat. Wiststü faeks ek in skoane interbolle mei in fiks boppestel? Fol bloed, fensels. De Maeijekeningin is bést utfallen hab ik yn de krante sjoen. Jimme habbe der fensels by wést. Habbe de Ij ue by jimmes de Brandaris al barnen sjoen Dat is nou ris in echt great Ijocht. Yn Jelsum en sa hat men it for in loflforskynsel oansjoen. In pear skrandere jonges hiene dit utfoun, hab ik heard. Sa is it nijs oan ’e merk kommen. Skriuw mei koarten ris werom. Allegearre aerdich by ’t spil. len fen de bern is net al to kouster: hwet skossen yn ’e kiel en hwet omhingerich. Oars alles tige fleurich. Mei hertelike groetenissen oan jimme beide, Dyn frjeon JOUW. Tjerkwerd, 6 Febr. Heden hielden de kinderen der O.L. School eene hardrijderij om luxe voorwerpen. De uitslag was: I klas jongens van 5, 6 en 7 jr., prijs Tj. van Gosliga, premie A. Velds. II klas jongens van 8, 9 en 10 jr., prijs G. Velds, premie Sj. Bakker. III klas jongens van 11, 12 en 13 jr., prijs W. Brandenburg, premie P. Reindersma. I klas meisjes van 5, 6 en 7 jr., prijs J. de Vries, premie Jt. Heins. II klas meisjes van 8, 9 en 10 jr., prijs A. Douma,'premie A. de Boer. III klas meisjes van 11, 12 en prijs B. de Vries en J. Bakker. 8 Febr. Op een prachtig stuk ijs in de Workumervaart had heden een hard rijderij plaats door manspersonen. Het getal mededingers bedroeg 20. De uitslag was, dat de prijs behaald werd door W. de Vreeze van Bolsward, premie M. Galama van werd, terwijl een cadeau werd vereerd E. de Jong van Bolsward. Heidenschap. Bij den veehouder Sjoerd Dijkstra heeft een zeug 19 springlevende jongen ter wereld gebracht, iets wat in de een groote bijzonderheid is toch wel wat heel kras, ’t Ijsvermaak, vooral voor kinderen, is nu toch zeer ver minderd. Wanneer wij jong genoeg van hart zijn kunnen we ons nog zoo goed verplaatsen in onze jeugd, toen we geen vermoeienis kenden, toen we op het ijs allen ons best deden Pietje de voorste te zijn. Hoe lekker was het dan even in een tentje te zitten en door een heerlijk kopje hiete melk gesterkt, opnieuw te schreppen tot we niet meer konden. Deze winter van die ijstent-genoegens geen sprake. Onze nieuwe drankwet verbiedt zulks en wat zij eigenlijk bedoelt tegen te gaan, namelijk het her berg-bezoek, wordt juist door haar bevorderd want velen, vooral jeugdige personen, die vroeger niet aan her berg-bezoek dachten, worden nu naar de herberg gedreven door dorst, want wat men ook verbiedt, de ijssport blijft een Fries hartstochtelijk beoefenen. Volgens geruchten heeft j.l. Maandag iemand, overtreder dezer drankwet, daarvoor procesverbaal opgeloopen. Hij verkocht n.l. hiete melk op het ijs. Velen zijn zeker zeer benieuwd naar den afloop hiervan en velen zullen zeker ook gaarne zien dat dit proces door meerderen uit andere gemeenten worde gevolgd, waardoor dan een zeer dwaze bepaling in alle bespottelijkheid aan het licht komt. Met dank voor de opname, Workum, Febr. 1907. Barbaarseh. In de N. R. Ct. vinden wij een schrijven opgenomen door den heer W. Smits, ont vanger der registratie en plaatsvervangend kantonrechter te Oirschot, tot den minister van oorlog gericht over een inderdaad onge hoord feit. Een maréchausée aldaar, wien een tucht straf van 14 dagen provoost was opgelegd, is van 22 Januari tot 5 Februari jl. dus tijdens de felle koude dagen zzin een absoluut onverwarmd” vertrek opgesloten geweest en zznaar verluid, zelfs zonder mantel of overjas”. De heer Smits voegt er bij, dat in verschillende garnizoenen op die ijs koude dagen opschorting van provooststraf is verleend en vraagt terecht waarom zulk een menschelijke bepaling ook niet te Oirschot is toegepast. Indien de feiten inderdaad zijn zooals de heer Smit ze mededeelt, zal de minister van oorlog stellig niet nalaten daarover zijn af keuring te kennen te geven en de noodige voorschriften bevelen om herhaling te voor komen. De 21-jarige J. 8., van Oldenzijl (Gr.), kreeg bij een woordenwisseling te Onderden- dam eensklaps een slag met een schaats op het hoofd. Het onbeduidende letsel hinderde de eerste dagen niet het minst, doch later zette het hoofd op en thans ligt S. reeds enkele dagen bewusteloos, zoodat men vreest voor zijn leven. N. R. C. Te Erica heeft in het hotel Hofhuis, dat roet acetyleengas wordt verlicht, een ont ploffing plaats gehad. De eigenaar en zijn zoon, die juist bezig waren den carbidhouder te vullen, werden deerlijk aan hoofd en handen gewond. Uit Friesland schrijft men aan het N. v. d. D., dat aldaar vele boerenknechts, wier diensttijd bij den boer met 12Meia.s. afloopt en die reeds hun loon tot dien tijd hadden opgenomen, thans hun boer in den steek laten en naar Duitschland vertrekken. Daarom zijn deze boeren thans voornemens voortaan bij het huren van knechts als voorwaarde te stellen, dat een gedeelte van het loon moet blijven staan, totdat de dienst tijd geheel verstreken is. Het gebouw, waarin te Kampen de Buitensocieteit is gevestigd, is eigendom van de gemeente. Aan dat gebouw schijnt iets te ontbreken, dat bij een Buitensocieteit be hoort als.ja, als b.v. suiker in suikerwater de Kamper Buitensocieteit heeft geen veranda. Het societeitsbestuur vroeg nu aan den Raad, zulk een veranda te bouwen. Edoch B. en W. en de directeur der gemeente werken oordeelden, dat zulk een vast plankier van 3 M. 40 de keuken en de woonkamer van den kastelein onbewoonbaar zou maken, en na een //breed” debat staakten Woensdag in den Kamper Raad de stemmen over deze zaak, 8 voor en 8 tegen. Woensdagavond was het feest op de banen van het Wilhelminapark door de Utrechtsche Ijsclub georganiseerd. Na afloop zou men in optocht door de stad trekken en den avond met een gezellig samenzijn in het hotel de l’Europe te be sluiten. Alles ging goed tot aan het oogenblik, waarop de muzikanten en de fakkeldragers het ijs verlieten en honderden zich daarachter verdrongen, om den uitgang te bereiken. Het niet sterke ijs boog, kraakte en knapte en plotseling vlogen allen als hazen uiteen. Voor enkelen was het echter reeds te laat. Circa 15 personen lagen in het water te spartelen en klemden zich onder hevig gegil aan elkaar vast. Eén voor één werden de drenkelingen op het droge gebracht. Onder een algemeene zucht van verlichting slaagde men er ten slotte in, ook den laatsten man behouden op den kant te brengen. Valsch geld. De L. K. verneemt, dat te Maastricht valsche bankbriefjes van f 100 in omloop zijn. Ze zijn door een lithograaf vervaardigd en tamelijk goed als valsch herkenbaar. Bij de Zaandamsche politie zijn twee valsche kwartjes gedeponeerd, die vrij nauw keurig zijn nagemaakt. Ze zijn echter lood- en buigbaar. Het kankervraagstuk. Bij de feestelijke herdenking van den stichtingsdag van de Amsterdamsche Uni- versiteit hield de Rector Magnificus, Prof. Rotgans, een rede over zzhet kankervraagstuk", en zeide daarbij o.a. omtrent de behandeling zzIn den loop der eeuwen is met medica menten alles geprobeerd. Middelen, die naam maakten, moesten dien spoedig verliezen van deze duikt er nog wel eens een op, doch de aanwending er van is te vergeefsch". Verder lazen wij een dezer dagen in het N. v. d. D. het volgende bericht Bij gelegenheid zijner gouden bruiloft heeft het echtpaar Bischofsheim te Londen, een millioen francs gegeven aan het fonds be stemd voor onderzoekingen ter genezing van den kanker. En desniettegenstaande zijn er kwakzalvers die durven beweren dat zij reeds in staat zijn kanker, zonder operatie te genezen en dwazen, die dit gelooven. Naar de Tel. verneemt denkt het Gerechtshof te Amsterdam met de behande ling in hooger beroep van de strafzaak le Fèvre de Montigny en de Geer niet voor de groote vacantie in Juni gereed te zijn. Het proces-verbaal van de behandeling der zaak voor de Rechtbank en het vonnis totaal 2000 pagina’s wordt gedrukt om dan aan de raadsheeren e.a. ter bestudeering te worden toegezonden. In het geheel heeft de verkoop van tuberculose-postzegels f47,058,62 opgebracht. De halve opbrengst (f 23,529,31) komt hier van de Amsterdamsche Vereeniging ten goede en daar de onkosten van drukken der zegels, reclame, porto’s enz. pl.m. f 1500 bedragen wordt de tuberculose-bèstrijding met ruim f 22,000 gesteund. Dit gunstige resultaat danken wij, zegt de commissie, behalve aan de goede zorgen van het dames-comité, voornamelijk aan de belang- looze medewerking van de Amsterdamsche kioskonderneming en nevens de vele reeds genoemde winkeliers en depothouders der posterijen, aan den steun der firma’s Weinthal Co., Boele Sr., Gebhardt Salm en Hillen, daar deze firma’s de weldadigheidszegels in .e over het geheele land verbreide maga- dierenwereld als mag gelden. Stavoren. Het getal schepen dat in 1906 door de Zeesluis alhier is gevaren bedraagt 3321 Binnengekomen 1800. Uitgegaan 1521. Het vorig jaar bedroeg het getal totaal 3330, alzoo een gering verschil. Sneek. Bij de gehouden aanbesteding van het beglazen, gronden en behangen van 15 woningen aan de Kerkhofslaan alhier, werd ingeschreven als volgt Firma P. Lusthoff, P. Brouwer, R. Tjallema, A. Abbinga, IJ. de Boer, M. Conradi, J. W. Bruinstpa, Brief fen Jouw oan Bin. Béste Bin Jonge jonge, hwet habbe wy nou dochs in pitertuerlike winter. Men wit faek net ef it friest ef det it teit. Hirdriderijen wirde der hélden, hjir en dér, en de ]jue reisgje der hinne op ’e fyts ef mei de tram. De fearten binne net bitroud; baentsjeriden is it ienichste hwet it jongfolk kin. Itgefaerlike iis fen okkerdeis hat greate rouwe brocht yn mear as ien hüs. Och ja, it jongfolk mei wol bitinke det zzas it iis sa heariik blinkt” det den zzin kweade ingel” hjarren zznei it grêf tawinkt”. Stint dy trurige dei fen (ink en leed is it mei de winter hielendal in kwakkelderij wirden. De earmoede bigjint roun to waerjen. Dat is ek slim. Lykwols, wy habbe sa nou en den in moaije dei waer. Hjoed is it sa maitiidseftich en de sinne docht al sa’n boel. Op Ljochtmis wier it ek helder waer, mar op ’e neidei biroun de loft en waerd it donker. Ik wier earst al hwet yn noed ho it kom me scoe. Beppe sei altiden zzLjochtmis helder, den giet de boer nei de kelker; Ljochtmis donker, den wirdt de boer in jonker”. Nou hiene wy it op dy dei fen beiden, dêrom oarnearje ik, det yn dit jier goed en tsjoed wol hwet troch eikoar gean scille. Ljocht en skaed wikselje inoar dochs óf yn it libben. Wy moatte it nou mar wer ófwachtsje, Bin. Ik hab yn dizze dagen in truerjend alder- pear troffen. Wreed hie it needlot hjar de moaiste twige fen hjar stam ófskoerd. De woune smertte hjar sa. Bigien mei hjar wé, moast it der by my utOch, lit us bisiikje fêst to stean, as in stienrots yn de libbenssé, ün- wrikber, mids de dining fen foarspoed en tsjinramp, hifkjend it wicht en brekkend de krêft fen hjar weagen. Wy meije net oars. zzSêftkes wirdt de woune sletten, zzDe tiid leit dér syn balsem op... i/En as in berntsje, sêft en stil, z/Birêste w’ yn Gods heil’ge wil”. Sa hat de -dichter van Blom iis sein. Mei it Frysk stamboek moatte wy, tinkt my, de kop der ek foar halde en gjin bilies jaen. De saek florearret ommers en ’t is de leden sa wol nei ’t sin. Om al it Nederlanske koufé nou yn ien sa’n stamboek to setten, dit is ek mar in sin en ik kin it net foar inoar krije hokker bilang dér for iis yn sitte kin en allike min for de boeren, dy’t blier- koppen ef ysselkij halde. Wy habbe gjin forlet fen eikoar. Dü hast it krekt sein lésten, it Frysk stamboek is bikend om de hiele wrald hinne. Dit meije wy wol foarop stelle, hwent dat seit hwet. Yn ’e krante hab ik lézen det it boun fen it büterfebryksfolk it bislut makke hat, det de ljue, as hja hwet to sizzen habbe, dit yn it Hollansk dwaen moatte. Ho follen scoene dit yn goed Hollansk dwaen kinne, scoest’ tinke. Fiif persint? For in jier- mannich hiene wy hjir in selskip ,zNut en Genoegen”. Us findermaster fen do, ien fen de Knypster kant, hat dér in jier foarsitter fen wést en dy krige der in bislut troch det de leden moasten op de byienkomste Neder- lansk prate. Nou dit wier sa. De folgjende gearkomste naem Sipke Ropein, in bakkers- feintsje, dat in healjier by in baes yn ’e stêd tsjinne hie, it wird en spriek zzGeachte foorsitter. Na myn bedenken hebbe jimme de loote bij het skoone end pakt, doe’t jimme niet meer habbe wuden dat wij in oijfe fer- gaderingen anders sprakken as Neder ans, omdat de friese boeretaal lompig is en metter- tied dochs an kant mut; en ik mut segge ik fin der oek niks gien moais mear nou’t ik it stads leerd hef, maar ik sti doe-* welles wete wille of it hierferbodene fr nou al as niet nederlaans is”. Dér sieten I SWARD, hearen foar. De iene sei fen net en in n wer fen al. Sjoerd Attes frege hjirnei o master, de foarsitter, hwet rügeljen yn Nederiansk wier, ho’t in kween neamd wat en ho’t er it sizze moast, det hjar kalf twinti rier yn ’t antsjen stie en slonger yn ’t js hie? It waerd in babel! Do is der den in neijere forklearriug by de foarige iltspre makke, det goed Frysk ek goed Nederlan wier, mar det nimmen, Sipke ek net, uy plat stêds prate mocht yn de gearkomsti AUinne echt Bolserters scoe tastien wirfSO KWUlltCltdl» hare zijnen ten verkoop stelden. Ook de postzegelhandel liet zich niet betuigd. De verkoop in de door de Vereeniging gestelde depots buiten Amsterdam bedroeg: Arnhem f 550,02 Doetichem f39,62 Rotterdam f 537,30 Zwolle f36,18 Den Haag f490,02 Bergen op Zoom f28,80 83,46 Enschedé 80,64 Assen 63,54 Driebergen 55,66 Almelo 55,36 Oldenzaal Hilversum f Dordrecht f Lochem Breda Utrecht De niet verkochte zegels worden door het bestuur der Posterijen aan de Amsterdamsche Vereeniging afgestaan, nadat zij door afstem peling voor frankeering onbruikbaar gemaakt zijn, zoodat ook nog aan aanvragen van ver zamelaars voldaan kan worden, te= X. H iw Awche J 2LrdS C116 C 0TL 172LHt l eF

Bolswards Nieuwsblad nl | 1907 | | pagina 1