Kieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. 1907. 46ste Jaargang. No. 14. Verschijnt Donderdags en Zondags. F De briefwiksel fen Jouw, Bin en Dark. Zondag 17’Februari. Uit de Raadszaal. VOOR SS Afzonderlijke skyndea”, sei is aangekocht as Bd. 12/2 1907. E de I hoof- nou syn stik eare hat for lan Vergadering op Donderdag 14 Febr. 1907. dit punt lokte zulke werd daarbij trou- f 1,037,465. - 390,400. - 674,640. - 712,9525. -24,953,21\ 50 Cts. Vervolgens naar plaatsruimte. dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. andere raadsverslagen komt algemeen bekend wordt. Het rapport wordt nu wordt geconstateerd dat het gas krije hja mei gauwens Dit is tinkt my de ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 10 Cts. per regel. Overigens Het bureau van Burg. den aankoop nu bevestiging van te vinden bij geld- oor- f400 het schoolgebouw I' M mar hja hat us net bilêzen, mei hjar greate wysheid. It moast wol sa det it hieie ministearje it lan nou de hilde opsei. Dy 27 aide hearkes steane nou foar de ballen. It bigreatet my om lis Hinke joug- keardels, dy’t as saunstürtske soldaten langer yn ’e greate stêdden bern-bi-oppasse, turfje en kreweikje moatte en derby alhiel forloai- terje en forlekkerje. Mei de kop van Houten scil it nou skielk wol dien wêze. Domeny Roerdomp hat us birop oannommen. Yn de fftlste kjeld is er oerkommen. Hy hat it net to rom hawn yn dy rüzige dagenalles lei der earst rare heibeijich hinne, fenseis. It liket nou mar skoan. Hy hat de waermte al ris krige, al wier it den ek op ’e stoel. Der sit hillich fjhr yn de jonge preker. It wyfke is tige ilot j hja fottelt inei hjar man habbe wer o a n O a r k. Het procento bedraagt 3,5 het vorig jaar was dit 3,677. Dit kohier wordt gesteld in handen eener Commissie hiertoe door den Voorzitter nader aan te wijzen. 2. Voorstel van Burg, en Weths. naar aanleiding van eene opmerking inzake wijziging en aanvulling der bouwverordening Van Ged. Staten is terug gekomen de bouwverordening met een opmerking van den inspecteur van den geneeskundigen dienst, omtrent eene wijziging in de redactie van art. 3, dat gelezen dient te worden als slot van art. 2. B. en Wadviseeren deze wijziging goed te keuren. Met algemeene stemmen alzoo besloten. 3. Adres van het bestuur der afdeeling de vereeniging "het Groene ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Adres Bolsward van Kruis" inzake het vroegere schoolgebouw in de Kerkstraat. Het Bestuur van het //Groene Kruis” be tuigt met leedwezen kennis genomen te hebben van het verzoek om het schoolgebouw in de Kerkstraat te verkoopen, wijl hare vereeni ging, zoo groote behoefte heeft aan een grooter lokaal en dat dient om meerdere reden gelijkvloers te zijn. Er is vroeger reeds besloten een lokaal dier -school af te staan voor f 50 in het jaar, verzoekende nu bij de eindbeslissing dat voorstel te handhaven, opdat aan den lang gekoesterden wensch van het //Groene Kruis” worde voldaan. De Voorzitter stelt voor dit adres te be handelen bij punt 7 der agenda, waarmee het in direct verband staat. Goedgekeurd. 4. Behandeling van het adres van Mej. M. Leverland om ontslag als onderwijzeres aan school no. 1 met advies van Burg, en IVelhouders. B. en W. adviseeren het verzoek in te willigen en aan Mej. Leverland met ingang van 1 April eervol ontslag te verleenen. Met algemeene stemmen alzoo besloten. 5. Behandeling van het adres van houders van muntgasmeters om. den prijs van het gas te verlagen met advies van Burg, en IVeths. B. en W. gezien het rapport der Gas commissie, kunnen zich met de gronden daarin aangevoerd vereenigen, en stellen voor afwijzend op het verzoek te beschikken. De heer Boersma heeft met belangstelling het rapport der Gascommissie gelezen, vindt dat zij zeer correct heeft gehandeld en stemt er volkomen mee in. De heer Cuperus. De Gascommissie heeft in haar rapport met vrucht geraadpleegd een rapport eener vroegere Gascommissie, en in latere jaren zou het kunnen voorkomen dat dit rapport weer gebruikt moest worden, waarom het misschien zijn nut heeft, het in ’t officieel verslag op te nemen. De Voorzitter. Het is gericht aan B. en W. doch tegen de opname zal wel geen bezwaar bestaan. De heer Schotman vindt de opname heel wenschelijk omdat B. en W., op dat rapport hun advies gronden, en adressanten recht hebben te weten op welke gronden hun ver zoek wordt afgewezen. De heer Eisma zou er van de Commissie tot schoolverzuim. en rekening over gelezen, en hierin over een muntmeter geleverd 1 cent hooger is dan over een gewonen meter, doch geen meter- huur wordt berekend. Voor een 3 lichts meter, (d.i. de capaciteit der muntmeters) moet per maand 15 cent is f 1.80 per jaar betaald worden. Wie dus 180 stères per jaar gebruikt, betaalt niets meer dan de gewone gasgebruikers. Het gemiddeld gebruik over muntmeters bedraagt 234 stère, maar een muntmeter is f 10 hooger in prijs dan een gewone meter, de lamp, leiding en kook stel, kosten gemiddeld f 34 gulden naar 7 pCt. is dit f 2.38 per jaar, en hieruit blijkt dat het gas per muntmeter dus eigenlijk goedkooper geleverd wordt indien er minder dan 418 stère per jaar wordt gebruikt, en bij dat verbruik zou pas in 30 jaren de lamp, leiding enz. zijn betaald. Nu bestaan de muntmeters hier ter stede nog pas 10 jaar, slechts 10 gebruikers brachten het tot 418 stère en geen der gebruikers verkeert dus nog in de conditie, dat hij zijn leiding enz, betaald heeft, waarom de Gas voor zijn het rap port voor te lezen, opdat het ook in de en dus meer Tegenwoordig alle 12 leden. De notulen werden gelezen en goedgekeurd. In gekomen stukken: a. Resolutie Van Ged. Staten, houdende goedkeuring van het kohier van schoolgeld. b. Idem, goedkeurende de onderhandsche verhuring van //het Lange Land”. c. Idem, goedkeurende de tijdelijke geld- leeningen de wijziging dergemeentebegrooting. d. De goedgekeurde rekening van den weg Bolsward Harlingen. e. Een missive van de benoemde leden van de Commissie tot wering van schoolver zuim, mededeelende dat allen hun benoeming hebben aangenomen, en dat tot hun Voorzitter is benoemd de heer G. A. Leverland, tot Secretaris de heer P. H. de Jong. Een en ander voor kennisgeving aange nomen. f. Het verslag wering van g. Het verslag Gy m nastiekschool Deze verslagen zullen bij de leden van de Raad circuleeren. h. Een missive van B. en W. inzake de regeling van begrafenisrechten een wijziging voorstellende omtrent het luiden der klokken van den Martinitoren bij begrafenis, en wel dat van inwoners meteen inkomen beneden f 1000 voor 1 klok f 6, voor 2 f 9 wordt geheven, voor hen die boven f 1000 inkomen hebben voor 1 klok f 9, voor 2 klokken f 12. Ter inzage. PUNTEN VAN BEHANDELING. 1. Aanbieding van het kohier van delijken omslag over 1907. Het kohier wijst aan een belastbaar inkomen van het bedrag van den aftrek zuiver belastbaar inkomen het bedrag van heffing het bedrag van den aanslag XV. Brief fen Bin Béste Oark z/Hwet habbe wy dochs in pitertuerlike winter” sa skreau Jouw my yn’e oanrin fen syn lest brief. Waerliken, de baes hat wol gelyk. To’n earsten safolle frieze det it iis skraechwirk sterkernöch waerd for dejonges om to saukjen, do wer efkes teije en, fordeald, in pear dagen foar Kriisttiid twong Hylkje my krekt sa lang, det ik mei hjar to baentsje- riden gyng op it Klaeilan. Du wierst om dy snürje yn ds krite en scilst it yette witte. Yn in feech wier it wetter do wer tin en mei gauwens strusden de boaten us doarpke wer foarby mei „fule speesje”, lyk Harke Protter, sa’n healwoechsen farjens- man, lésten sei. Ik wit it noch krekt. It wier op in Moandei, midden yn Jannewaris, it reinde bdterdrippen. Tsjin de joune skeat de wyn nei it noard-easten en de oare moarns wier it wer oer, mei de drokte yn ’e feart. It frear det it ongele; mei it stevige wyntsje dórre it mar in omsjuch ef dér bigoun it grounds to sjitten en de feart wier sterk, op de wjekken nei en by inkelde brêgen. Jouw hie it der oer det hy in truerjend alderpear trotfen hat. It iis hied in offer frege en nomd. Dy drovige tongersdei kin by mannichien nea forgetten wirde. Forskate hüsgesinnen binne yn djippe rouwe. Ek ieu fen us sibben waerd sa wreed oan it alderherte üntskoerd. Ik kin der nou sahwet ynkomme ho’t ds Mden wol yn noed sitten habbe oer iis, do’t wy as jonge bazen oeral hinne en oerhinne stauwen en flea’gen op de izeren wj ukken. Letter wer, wier it in kwakkel - dersboel mei it winterjen, ont dér jon-don- doarje wer safolle friezerij kaem det wy in hirdriderije dtskriuwe moasten. De winter is hinne en wer as de wyn, ef scoed er dy rosbeijer altiden efternei panderje Scoe it, den is 't fenseis syn skild net det wy nou wer teiwaer habbeen det ek forgoed. It reedriden is glêdwei dien. It waerteiken is wer yn de wetterman. De winter wier dizze kear better for de kranteman as for de lytse man. Der scil wis in boel krapte lijd wêze. It iis joech neat to biten. En kjeld ek troch follen, mei to min yn en om it liif. Ik mei der net om tinke en hoopje det de kjelderige nou mar hastich opboepje mei. Wistd, den komt it lanwirk skielk wer los. Om dy noch hwet to tortellen fen iis hirdriderij. Wy holden dy op it Klaeilan, om’t de feart net sa moai wier. It gyng der om wei. Tweintich jonges ut iis gemeinte dienen mei. It bloed krüpt dêr it net tinne kin.De soan fen baes Hearke-wrehimakker moast tsjin dy fen Sikke-slachter ut Kampster- bdrren. Jolle-skearbaes en Wigle-kastlein stiene op de dt-ein en ik regearre de wip. z/Kamp, hear!” róp Jollebaes wylst ik de wip los makke om den folke en de kar- masters op it oare ein bikend to meitsjen, det Sikke-slachters Wibe de rit woun hie. Ik die dus efkes tiid mei it sein en lei tsjin baes syn ütspraek yn. Kampernóch brocht Wigle yn ’t midden en ik moast my wol dellizze by hjar biwearen. As tredde man koe ik net op tsjin hwet de helte mei in hëalen ien seine. Jonge, Generael Staal hat de kop der manhaftich foar balden. Hy stie fêster op as de hazze by de tromme. Mei er striden for hwet hy it beste achte en folk. It hiele regear bliek ien- riedich to wezen. De Earste Keamer mei sizze hwet hja wol, it hiele doarp óf en sa in heap goekinders. goede menear. De leden fen it kdperative féfoerfebryk in gearkomst bilein hawn. Hja wieren lykwols to minmachtich om de saek syn bislach to jaen. „De sukkelder is nou skyndea”, sei ien fen de leden tsjin my. „Jowt it hope op nij libben” frege ik, „de dagen lingje en mylde sinnestrielen binne hwet mansk.” Hy tocht det ik de gek der mei hie, waerd in bytsje kiezich en roun foart. Sunt Krysttiid rounen de buterprizen efter- dt; dat treft neat, skreaustü. Dat treft krekt, siz ik, nou’t us kij dochs amper allegearre drüch binne. Nou geane mei de krapte fen béter de prizen fensels wer omheech. Us bdterdirkteur seit det it binnenlan fen Belgie en Noard-Frankryk alles nimt hwet wy meitsje en det Ingellau lang sa’n goede priis net jaen kin. Hwet is dit dochs al foroare yn de léste jiermannich. Earen moast ds gernaek oer ’e sé, nou giet it mei it spoar foart. Yn dy tiden gyngen us kij nei it Poepelan en nou oeral hinne op it Poepelan nei. Earen ek gyng mannichien nei Amerika, nou geane in hopen ljue nei Dutsklan, om in grouwe deihier to fortsjinjen. De sechste kou fen boppen foar de büthüs- bank brocht jisternacht in moaije bolle. Prachtich hier, fjouwer witte poaten, flam oer skoft en oer krds en in hartsje foar de kop. Lésten hab ik dy al sein det de Md-kou sa’n 6090 kilo’s mólke joech, mei 3,57 pCt. fet. Dy bolle is den ek net to keap, ef it moast wêze for in foriening by uzes, dêr’t ik den seis ek lid fen wirde wol. Wikje wier alhiel oeremis, do’t hja ds faem sa tluch en sa goed de wask birêdden seach mei de masjine. Ik wird slieperich troch it weitsjen by de ald-kou. Oars binne wy bést yn ’e oarder. Yet efkes óflochtsje en den fen ruten. Mei rju groetenissen, ek fen Hylkje, Dyn frjeon B I N. B. en W. dezen koopde leening, nader vast te stellen. Op het bleekveld bij dit huis wenscht men later te bouwen een brugwachterswoning. De heer v. d. Meer. In die geheime zit ting is ook gesproken over een huurder of iemand, die het huis weer wilde over nemen, kan dat misschien besparing geven op de kosten De heer Keikes. Er is toen ook gespro ken, dat de gemeente de vrije beschikking moest houden over dat bleekveld. De heer Schotman. De besparing op de kosten zal niet gaan, maar die latere kosten van overgang bedragen slechts 1 of x/2 p.Ct. en de fiscus zou toch wel vragen, hoe zit dat daar het eerst toch door de gemeente is gekocht. De heer Eisma zegt, de kwestie is eigenlijk het huis weer verkoopen en den grond te behouden. De Voorzitter. Het is beter, dat later te bespreken en thans alleen den aankoop goed te keuren, voorbehoudens goedkeuring van Ged. Staten. Met algemeene stemmen alzoo besloten. 7. Nadere behandeling van de voorstellen omtrent het vroegere schoolgebouw in de Kerk straat. (De behandeling van uitvoerige discussiën en er wens door verschillende sprekers meermalen in herhaling getreden, dat wij meenen te kunnen volstaan met slechts beknopt het voornaamste weer te geven, van al hetgeen te berde werd gebracht.) Nadat de Voorzitter er op gewezen had, dat de verschillende stukken en voorstellen bekend verondersteld mochten worden en dus geen vernieuwde lezing noodig was, opende hij de discussiën over dit punt. De heer Cuperus wees er op, dat tusschen de indiening van het voorstel van hem en twee medeleden om een nieuwe barak te bouwen, veel tijd is verloopen. Zij hebben dat voorstel gedaan uit een oogpunt van zuinigheid en omdat zij het gebouw in de Kerkstraat ongeschikt achten voor een barak. Dat de gemeente-architect met een veel hoogere som komt voor een nieuwe barak bevreemdt hem. Bij hun plan is elke weelde vermeden, de heer Praamsma zal die raming wel nader willen toelichten, doch omdat er twee gebouwen verkocht kunnen worden, de stichtingskosten van een nieuwe barak niet hooger behoeven te komen dan in de Kerkstraat, raadt hij ieder lid, die bezuini ging der geineente-uitgaven wil aan, het voorstel door hem en twee medeleden aan te nemen. De heer Schotman meent, dat het spronkelijk voorstel van B. en W. om voor de verandering van 1 te besteden, niet in zich sloot een barak te bouwen. Het Groene Kruis zou de zuid zijde van het gebouw hebben, de noord kant zou voor verschillende doeleinden be stemd blijven en de midden-lokalen zouden vrij blijven om het zoo noodig tot barak in te richten, een gebouwtje zou op de plaats achter de school komen. De heer v. d. Meer meent, dat de heer Schotman het niet juist aangeeft, wijl 20 April 1906 besloten is, toen de kosten op f 405 geraamd werden, om er een barak te stichten, er wen} gezegd, dat dan aan de eischen was voldaan en dus bet ziekenhuis kon verkocht worden. Op 27 Sept j.l. kwam een nader voorstel waarbij de kosten f 2100 bedroegen, en naarmate de kosten stegen daalde de sympathie. De voorstellers om de school te gebruiken voor verschillende doeleinden, beweren dat er f 200 van gemaakt kon worden, Van ’k commissie meent, dat in het verzoek niet kan worden getreden. Met algemeene stemmen besloten overeen komstig het advies van B. en W. 6. Voorstel van Burg, en Wethouders tot bekrachtiging van den aankoop van een huis te Par r eg a Burg, en Weth. vragen goedkeuring van den aankoop van een winkelhuis met bleek veld te Parrega, welke aankoop in geheime zitting was besproken. Het bedoelde huis nu van H. K. Jongsma voor f 2300, is 12 Mei te aanvaarden en moet 1 Mei betaald worden. vragen som Bolswardsche Courant 'Hl

Bolswards Nieuwsblad nl | 1907 | | pagina 1