Nieuws- en Advertentieblad Bols ward en Wonseradeel. Jt' 1907. 46ste Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 16. SO Schipbreuk Harwichhoot. De briefwiksel fen Jouw, Bin en Dark. Zondag 24 Februari. VOOR iB Afzonderlijke O A R K. B. dizze 18de fen Sellemoanne 1907. BINNENLAND. den XVI. Ik moat in ein meitsje oan myn sang. Wol to resten. It béste, Jouw! Mei in fryske hanslach, dyn frjeon - 4736 - 4710 - 4694 - 4680 - 4664 - 4625 - 4592 - 4580 - 4392 - 4386 - 4259 - 4055 - 3940 laagsten ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Brief fen Oark oan Jouw. even voor tienen van zijn adjudant van ’s-Hage het inspectie* vaartuig „Jan Spanjaard” van het loods wezen, naar het wrak vertrokken. Te half twaalf ongeveer is prins Hendrik van zijn tocht naar het wrak met de „Span jaard” teruggekeerd. Het vaartuig meerde aan den inlegsteiger der Holland-Amerika- lijn, waar Z. K. H. werd begroet door de beeren Moens, Wiersma en Bick, respectie velijk president, vice-president en secretaris der Zuid-Hollandsche Reddingmaatschappij. Ook de burgemeester van ’s-Gravenzande mr. J. Brunt, bleek den Prins op den tocht naar buiten te hebben vergezeld. Prins Hendrik begaf zich in de tot chapelle ardente ingerichte loods, waar de lijken liggen der drenkelingen, wier aantal thans tot 37 is aangegroeid, terwijl er nog zeven aan de andere zijde van den Waterweg moeten zijn aangedreven. Nog lagen als gisteren de gezichten, waar thans de onna tuurlijke zwelling uit verdwenen is, rustig in het starre wit der lijkkleeden, die bij sommigen gruwelijke verminkingen bedekken. Ik ontving hier zooeven bericht uit Hoek van Holland, meldende dat manschappen van de reddingsboot te Hellevoetsluis en van de stoomreddingboot er in geslaagd zouden zijn, op den lichtopstand van het Noorder- hoofd te komen. Vandaar hadden zij lijnen geworpen en voor zoover met den kijker waar te nemen, zes menschen van het wrak stuk aan dien lichtopstand hebben overge haald. ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. Béste Frjeon Jouw! „In minske dat is in riedling” hab ik imrnen ris sizzen heard. Nou, sims tink ik wol ris, det dy „iminen” it net sa fier mis hawn hat. It bart my sa nou en den, det ik my seis net bigryp en my den óffreegje z/hei Oark, hwerom dochtstü nou sa en net oars?” Sa hie ik it niis-krektsa ek wer. Dér scoe ik de krante fen it kaske krije, dy’t ik yet net lézen hie, en ik kaem werom sunder de nijspompieren, mar mei in bóge brievepompier, pinne en inketpótsje, en ear’t ik my eigentlik goed bisind hie, lei de koark fen de inket yn de rane fen ’t stel en dér steane my al trije skoane wirden op it kladtsje pompier: Béste Frjeon Jouw! En nou komt it my yn ienen wer yn 't sin, det ik oars om de krante socht hie en det ik, sunder der by to tinken, mei in brief oan dy bigoun wier. Eft ik dy hwet nijes oer to briefjen ha, dat myn tinken mear yn bislach naem as de krante-nijtsjesIk scoe it net sizze kinne. Der is my neat gjin bysünders bard, dêrstü, as wier it ek mar in grizelke, bilang yn stelle kinst. De dagen lykje hjir op inoar as de aeijen fenienhin; folie óf'wikseling hat der net wést yn de léste wiken. Ja, net lige, dochs hwet. Der is foar in deimannich hwet foarfallen det foroaring joech. Ik hab dy wol ris forteld det wy hjir mei us trijen, allegearre frij- gesellen, in frij gesellich, né, hwetsizik, in tige gesellich libben lizze. En dér is nou dy foroaring yn kommen. Dit sit sa. Ik hie it net forwachte, mar ien fen myn beide B...er frjeonen skynde mei us golle frjeonskip net ta to kinnen. Dy hat him der in oanhald by socht. Ef... hy hat der ien byfoun. Dér wol ik óf wêze. Nei syn sizzen wirdt sok soarte fen selskip net socht. Seis seit er it. Ik hie tocht det it fen it iis kom me scoe, det ds maet yn ’e léste snurje dt en troch alhiel yn ’e beane wier. Foar in toarn, op in snjeontojoune, sieten wy mei ds trijen to domenykjen; do sette hy sa nou en den in fiif oan in fjouwer, ienkear in seis oan in ien en hy bigoun to iten, do’t it spil neat- omme-neat stie, wylst letter dtkaem, det er seis de léste blyn, de ddbelde noch wol, yn ’e hannen hie. Wy joegen ’t him ek noch wol ta, sa’n houtsje mei niks der op, dat koe men licht oer ’e holle sjên. De oare deis, de snelns, wier ds frjeon nearne net to bikennen, mar de moandeis kaem er opddkeljen mei great nijes en mei in nije gouden ring oan de lofterhan. Foartoan scille wy him sneins net faek mear yn ds selskip habbe, tink ik. It wier oars sa’n aerdich selskipsman. For Lotsje scil er ds wol yn ’e steek litte; lykwols wy winskje him in bulte lok. Det de takomst oan de beide jonge Ijue bringe mei hwet hja der hjarren fen foarstelle: „Lok, foarspoed en segen op al hjar wegen!” Der wirdt forhelle fen twa pretesters, dy’t togearre troch in finne kuijeren, det de iene tsjin de oare sei: „Jonge, dat is in moaije kou!” Mar de oare skynde der neat fen to hearren. Do’t hja lykwols in wike ef hwet wer lans rounen, andere mar my tinkt, det er Workum, 22 Febr. In de gisteravond gehouden Vergadering van den Raad onzer Gemeente werden de notulen der vorige Vergadering onveranderd goedgekeurd en vastgesteld en werd mededeeling gedaan van ingekomen stukken. Besloten werd bet Verslag van de Com missie inzake den Leerplicht over 1906 en idem ingevolge art. 52 der Woningwet, 8 dagen ter inzage te leggen; de aangeboden rekening en verantwoording van het pensioenfonds voor gemeente-ambte- naren over 1906 goedgekeurd; aan AÏevr. Wed. N. Troste te Utrecht de gevraagde teruggave van betaald vergunningsrecht verleendhet aangeboden concept-adres voor het vragen van subside voor de verlenging van de zoogenaamde Noorderpalage goedge keurd; besloten tot wijziging der Gemeente- begrooting, dienst 1907 en tot het aangaan eener tijdelijke geldleening, groot f 2000, waarna de openbare Vergadering wordtgesloten. Na heropening wordt het primitief kohier van Hoofdelijken Omslag over 1907 met algemeene stemmen vastgesteld. Niemand hierna iets hebbende voor te stellen, sluit de Voorzitter de Vergadering. Door de aanhoudende storm, waardoor het zeewater hoog opzette, is de blazerschuit, waarvan we in ons vorig nummer meldden, geheel op strand gezet, nog steeds bekneld tusschen groote massa’s ijs. De eigenaar met zijn helpers bevinden zich op de schuit, in afwachting dat de storm zal ophouden. Het zal dan heel wat moeite geven het schip weder in het vaarwater te brengen, aangezien het ijs vele moeilijkheden mede oplevert. De eigenaar ondervindt hierdoor een be langrijke schade, aangezien dit af brengen met vele kosten gepaard gaat. Op het oogenblik van het schrijven van dit telegram van den Hoek, kwart voor drieën, wordt weder een hardnekkige poging gedaan om de schipbreukelingen van het wrak te krijgen. Vier booten bevinden zich nu nabij den kop van de pier, namelijk de „Hellevoetsluis”, de stoomloodsbootde „Katwijk”, een sleepboot van de Intern. Sleepdienstmaatschappijde „Hoek van Hol land 2” van de onderhoudswerken der hoofden en de reddingboot. Op eerstgenoemd vaartuig bevindt zich de Prins. Men tracht nu met een jol in het stillere water tusschen die vaartuigen en den dam te werken. Reeds meldt men dat een loods- leerling op den dam zit en tracht den vuur toren te bereiken. Lukt dit, dan zal men van daar een lijn op het schip schieten, waarlangs, als alles goed gaat, de schipbreuke lingen in veiligheid zouden kunnen worden gebracht. Aan den wal volgt men het red- dingwerk in groote spanning. Uit Maassluis seint men Hedenmiddag zijn door de reddingboot van Hoek van Holland 8 personen afgehaald. De namen nog niet bekend. Een schouwspel, dat weinig Hagenaars bekend is, en dat zich toch telkens herhaalt bij zwaren storm, was ook gisteren weder op het Scbeveningsche strand te zien door hen, die wind, regen en sneeuw wilden trotseeren. Een zestigtal Scheveningers zag men bezig met kolenschoppen, langs de paaltjes waar op des zomers het plankier bij de tentjes rust, te graven sommigen gebruikten hun handen en onderzochten nauwkeurig het uit gegraven zand. Naast elk paaltje zat ongeveer een man. Wat zoeken die menschen daar aan het dorre, onvruchtbare en nu juist zoo onherberg zame strand Goud, mijnheer, goud In den zomer, wanneer van heinde en verre menschen met veel geld aan ons strand komen, raakt er dagelijks een heel bedrag verloren in het zand. Iedereen weet het: als je aan het strand wat vallen laat, is het weg, maar dit weg geldt alleen voor den oorspronkelijken bezitter. De zee geeft toch een gedeelte terug aan de menschheid, zij het dan een geheel ander deel en een deel, dat er moeite voor doet; Door welk proces is ons onbekend mis schien weet een onzer lezers er meer van komen de geldstukjes, ringen, armbanden, snuisterijen, portemonaies, na omgewoeld en omgerold te zijn, zich ter ruste leggen om die paaltjes. Daar worden ze door de Scheveningers bij stormweer weggehaald. En dikwijls schijnt de buit niet te ver smaden. (Fadf De verslaggever van het Alg. Handelsbl. seint van Hoek van Holland De Donderdagnacht aangewende pogingen om de nog op het wrak vertoevende schip breukelingen te bereiken, zijn mislukt. Zij zijn echter ondanks koude en ontbering nog in leven. Hedenmorgen zou de stoomredding boot opnieuw uitgaan. Zooeven is de reddingboot teruggekeurd, na opnieuw gedurende een uur bij het wrak te hebben gqkruist. Weer was nadering on mogelijk. De bemanning der reddingboot rapporteert, dat zij eerst niets zag aan boord, maar op herhaald fluiten kwamen er nog twee man te voorschijn, die waarschijnlijk voor de sneeuw beschutting hadden gezocht in wat er nog van het huisje der stuurmachine is overgebleven. Een der twee is een forsch gebouwd man, waarschijnlijk de tweede stuur man van de „Berlin”. Den ander meent men aan zijn gewone grijze reispet als een reiziger te herkennen. Deze laatste wenkte nog flauwtjes naar de reddingboot om te naderen, maar veel leven zat er blijkbaar niet meer in, zeiden de mannen. De mogelijkheid bestaat nog altijd, dat zich een of twee menschen meer op het wrak bevinden, die reeds te zeer uitgeput zijn om zich nog te vertoonen. De bemanning van een stoomloodsvaartuig, dat te even acht uur het wrak was voorbijgevaren, had nog drie personen aan dek ontwaard, die schuiling zochten achter de nog opstaande luchtkokers. Een hing echter meer dan hij stond, zoodat het wel mogelijk is, dat deze reeds bewuste loos was of dood. De loodsleerlingen hadden ook nog er over gedacht met de jol te trachten het wrak te bereiken, maar het was van hun schip af reeds te zien, dat het ondoenlijk was. Een stoomboot, die op dit oogenblik, half tien, dicht bij het wrak schijnt te stoppen, vischt blijkbaar weer een lijk op, waarschijnlijk dat van een der laatst overlevenden. Ook vanmorgen werd weer een lijk aangebracht. Prins Hendrik kwam met ’n automobiel, vergezeld na een tocht door het Westland, hier aan en is aan boord van letter it selde paed de oare: „Ja heite, fiersto grou is!” Sjuch, as ik nou bigjin oer dingen ut dyn léste brief, fen foar fiif wike, den doch ik hast krektlyk as dy oare gelearde hear. Dü joechst my in forhael fen de noflike jonnen, do’t al dy dtfenhüzers by jimmes wieren. Nou, astü it oars faeks net witste, den kin ik dy fortelle, det it it jongfolk tige bifallen hat, to dines. Ien fen dyn omkesizzers hat in boek fen my hawn to lien. Hy stjürde it my jister werom mei in letterke der by en dér stie yn„Hwet habbe wy in oeribelei^, wille hawn yn de dtfenhfizerswike by ds' Jouw-omme! It wier spitich det wy noch net langer bliuwe koene, mar oan alle lofsangen komtommers in ein.’Tk kin derynkommeen wol it wol leauwe. It hat my ek spiten det Sint- steffen mar ien dei dórre en den dy dei sa gau om. Och hea, myn lampe sakket; deoaljeliket ek al opslein to wezen, krekt as de branje. f 4894 - 4888 H. F. Ringnaida - 4789 T. A. Wiersma, Schr. bij Leeuwarden - 4780 A. Elzer te Sneek B. Douma te Oosterwierum Tj. Beetstra te Sneek ABronsema Tj. D. Wij ma te Leeuwarden H. A. v. d. Hof te Bakhuizen S. F. Haarsma K. Kroon te Bols ward R. Agema te Sneek Sj. Feitsma te Scharnegoutum W. G. de Boer te Oppenhuizen Sj. P. Jongema te Oosterend Johs. Spijksma te IJlst Het werk is gegund aan inschrijver. Daartoe uitgenoodigd door het Comité ter bevordering van Toopeelvoorstellingen te Sneek, trad Donderdag 21 dezer in de zaal „Amicitia" op het Brondgeest-Ensemble van Rotterdam met „Oud Heidelberg", tooneel- spel in 5 bedrijven van Wilhelm Forster. Het niet te talrijk opgekomen publiek heeft van deze voorstelling werkelijk genoten; de meesterlijke vertolking toch van dit stukje „Leven van een Erfprins" pakte en een hartelijk welgemeend applaus bij het einde van ieder bedrijf leverde het bewijs, dat het publiek kunst waardeerde. De heer Brondgeest als „Erfprins", mej. Kathie, Lutz met zijn vervelend „Schöllerman", de studenten, kamer- heeren, waard en waardin kortom wie was niet geknipt voor zijn rol Van harte roepen wij dan ook het Brondgeest-Ensemble een tot weerzien toe en spreken den wensch uit, dat het publiek door grooter opkomst het streven van het Sneeker Comité, om iets goeds te geven, zal weten te waar- deeren. Op de plaatsen van 50 cent, zaten twee menschen waar blijven de liefhebbers van werkelijke kunst? &nmker Qt. Sneek, 21 Febr. In de gisterenavond gehouden raadszitting werd onze nieuwbe noemde burgemeester, de heer P. J. de Hoop, geïnstalleerd. Bij die gelegenheid was de vestibule met bloemen versierd. Een groot publiek woonde deze plechtigheid bij. Lemmer, 21 Febr. Onze haven is sedert hedenmiddag weer heropend, zoowel voor zeil- als voor stoomschepen. De havenvuren zijn dan ook hedenavond weer ontstoken, ten oosten van onze haven, in de richting Kampen zit echter nog veel drijfijs. In het geheel is alhier deze week nog ruim 2000 pond spiering aangevoerd, waar voor van 7 tot 12 cts. per pond werd be- somd, alles onder het ijs in zee gevangen. Hiermede is de spieringvisscherij onder het ijs weer afgeloopen, daar het ijs dat nog ten oosten van onze haven zit, niet meer ver trouwd is om er zich op te begeven. Waren er zoo nu en dan niet zooveel netten ver speeld, dan had er voor onze visschers nog wel een broodje in gezeten, nu echter is het voor velen maar een schrale visscherij geweest. Ook hedenmorgen zijn er weer minstens ’n 66 netten met het ijs op drift gegaan en ieder net kost f 2. Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Sneek. Tot candidaten voor het lidmaat schap van den Gemeenteraad werden Dinsdag gesteld de heerenmr. D. Okma, gesteld door de A. R., C. H. en R. K., J. IJtsma, door de 8. D. A. P., en C. A. Zelvelder door de Liberalen. Woensdag j.l. had alhier de aanbeste ding plaats van het bouwen van een hout- loods en verdere werken, op een gedeelte van het perceel bouwterrein, kadastraal bekend gemeente Sneek, sectie C, no. 1563, gelegen aan de Geeuw, voor rekening van de firma D. van der vVerf Gzn. te Bolsward en onder beheer van de architecten F. de Jong Izn. en L. W. A. de Blinde. Ingeschreven werd als volgt H. de Jong te Koudum Gebrs. Velsink te Sneek :a Bolswardsche Courant i

Bolswards Nieuwsblad nl | 1907 | | pagina 1