Nieuws- en Advertentieblad Bolsward. en Wonseradeel. Firma Wed. Boek-, Papier- en 1907. 46ste Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 17. Bijzonder fr door de politie, nog al verre rei: in den Boekhandel van Deze weeK v(af te leggen. Donderdag 28 Februari. Voor het Kantongerecht. VOOR Afzonderlijke 13. nam W. W. te Bolsward nog jeugdige weduwe met een BINNENLAND. was het ongeluk te aan de periodieke aftreding werd bij acclamatie tot herkozen en Tot nieuw van het ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. kwam bij verhoor van dat er Zitting van Vrijdag 22 Februari 1907. 9. een klas, loopen. Toch werd dit dier in den nacht 9 op 10 Januari op den weg aangetroffen en ’t scheen dat de hond reizen deed des nachts want de ontmoeting had plaats geheel op de Hie- merterlaan onder Burgwerd. Beklaagde is absent. Eisch bij verstek f 5 of 4 dagen. E. v. d. M. te Makkum werd den 19 Januari bekeurd, wegens dronkenschap. is thans aanwezig en zegt niet dronken ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4 Maandagmorgen omstreeks 9 uur had op de Geeuw, nabij het Tichelwerk, een droevig ongeluk plaats. De 25-jarige G. Z., hooikoopman alhier, is bij het vervoeren van een met pakken 9 stroo beladen schouw vermoedelijk uitgegleden en in het water gevallen. Op het hulpgeroep kwam spoedig redding opdagen, doch te laat; Z. was, reeds in de diepte verdwenen. Wel werden nog geruimen tijd pogingen aangewend de levensgeesten weer op te wekken, doch het mocht niet baten. De inmiddels ter hulp geroepen geneesheer dr. Wissel, kon slechts den dood constateeren. Z. laat eene kindje na. Maandagmorgen ontdekten de reizigers in de ongeveer 8 uur van Bolsward naar hier vertrekkende tram eensklaps, dat de vloer in de 1ste klasse-afdeeling van een der wagens begon te smeulen. Dadelijk werd de conducteur gewaarschuwd, die daarna liet stoppen. Eenige jongens brachten in hun klompen water aan en mochten er in slagen het vuur te dooven, waarna de reis kon worden vervolgd. Naar we vernemen was het ongeluk te wijten aan de in de tram staande kachel. De crisis. K De Nieuwe Crt. schrijft Z/De vrij algemeene verwachting, die ook de onze was, dat de crisis haar einde nadert, geweest te zijn. De politie wordt daarop voor geroepen en deze refereert zich aan den inhoud van ’t opgemaakt verbaal. Bekl. zegt daarentegen, dat hij niet dronken was. Zij waren .met hun zessen en toen de anderen wat roerig werden, ging hij naar huis. Hij heeft nog met den agent gesproken, hem zelfs een sigaar gepresenteerd, „dat alles weet ik heel goed, en dus was ik niet dronken, ik was nog een van de besten van het clubje.” De agent daarentegen weet heel goed dat hij in kenlijken staat was, hij sprak wartaal en kon den weg in de Kerkstraat niet recht maken. Eisch f 3 of 2 dagen. Op de vraag of hij nog iets heeft te zeggen, antwoordt hij, dat er toch wel niet veel aan te doen zal zijn maar onrechtvaardig wordt hij hier beschuldigd. 11. K. D. te Makkum was ook een van ’t vorige clubje dat in den Zaterdagavond van 19 Jan. te Makkum een wat al te vroolijk zin had. Deze bekl. is niet tegenwoordig. Eisch bij verstek f 6 of 3 dagen. 12. J. P. te Sneek was op 17 Januari op de Marktstraat hier te Bolsward in ken lijken staat. Eisch bij verstek f 3 of 2 dagen. W. de J. te Stavoren bevond zich 21 Jan. bij den zeedijk in het veld met een jachtgeweer, een zoogenaamden afdraaier, d.i. een geweer dat uit elkaar genomen kan worden. De politie nam het in beslag. Bekl. is tegenwoordig, bekent met het wapen te hebben geloopen, doch het zat in een foudraal, en dan meende hij dat het wel mocht. Dè heer Kantonrechter ontkent dit, en de eisch luidt f 5 of 3 dagen met verbeurdverkl. van het geweer. Bekl. ziet nog al eens met leedwezen naar zijn mooi nieuw wapen, en wilde het graag terug hebben, maar dat zal wel niet glad zitten. 14. J. P. te Workum had in dienst, en van 9 op 10 Janu de afdeeling evenals het vorige jaar, gunstig had gewerkt en weder onderscheidene miliciens had bewaard voor broodeloosheid. Dertien miliciens hadden de hulp der afd. ingeroepen. Bijna allen hadden door de bemoeiingen van het bestuur een werkkring verkregen. Aan één werd wegens zijn berispelijk gedrag bij het korps, steun geweigerd, eveneens later aan twee, die eerst waren geholpen aan werk, doch door hun eigendunkelijke handelwijze spoedig weer zonder werk waren. Geldelijke steun behoefde niet uitgekeerd te worden. De afdeeling telde over het afgeloopen jaar 95 leden en 2 begunstigers. Het aantal af- deelingen in den lande was géklommen tot 19. Door den heer dr. Chaillet werd, mede namens zijn mede-afgevaardigde, verslag uit gebracht van de handelingen der algemeene vergadering der vereeniging, gehouden 5 Juni 1906 te Amsterdam. Den heeren Koopman en dr. Chaillet werd dank gebracht voor hunne nauwkeurige verslagen. De rekening en verantwoording van den penningmeester, groot in ontvang en uitgaaf f 268.66, met inbegrip van het saldo ad f 129.35 van het vorige boekjaar, werd goed gekeurd. De heer K. G. Bouma, •beurt van bestuurslid (penningmeester) zijne herbenoeming aan. bestuurslid werd door uitbreiding bestuur van 3 op 5 leden, gekozen de heer dr. Chaillet, die zijne benoeming aannam. Het bestuur werd gemachtigd het 5e lid naar eigen keuze te benoemen. Tot afge vaardigden naar de algemeene vergadering in Juni a.s. werden gekozen de heeren dr. Chaillet en K. G. Bouma. In de j.l. Vrijdag gehouden strafzitting van het Kantongerecht werden o.a. behandeld de navolgende zaken. 1. S. D. te Bolsward vischte op Oude jaarsdag in de Kloostervaart onder Bolsward. De pachter van dat vischwater, J. Wielinga van Burgwerd, had daar geen vrede mee, hij deed er beklag van en zoo moet D. nu terechtstaan. Bekl. is aanwezig en zegt dat hij voor dit vischwater vergunning heeft van den boer, wiens land aan de vaart ligt. Wielinga daarentegen heeft het eveneens maar van den eigenaar aan de andere zijde van de vaart, en verklaart dat ten allen tijde de Ned. Herv. Kerkvoogdij te Bolsward daar vergunning kon verleenen voor het vischwater. De Kerkvoogdij heeft den boer Mensonides volmacht verleend, over dat vischrecht. De arbeider Walstra van Burgwerd heeft evenals Wielinga gezien dat bekl. daar vischte en beklaagde bekent ook volledig, maar hij meent daartoe gerechtigd te zijn want hij heeft een acte en ook vergunning van Bangma. De heer J. Mensonides als getuige gehoord, verklaart ook dat hem door de Kerkvoogdij is opgedragen om dat vischrecht te verleenen, aan Wie hem daarvoor het geschiktst voorkomt. Bekl. zegt dat het land aan de andere zijde in gebruik is bij Bangma, en die geeft hem vergunning om te visschen. Dat land behoort aan een der leenen in eigendom. Tot nader onderzoek wordt deze zaak ver daagd tot de volgende zitting, zijnde 5 April, om dan te hooren de president van de Kerk voogdij en tevens den bestuurder van het leen. 2. P. B. te Stavoren was den 5 Januari over zijn bier. Hij hield luidruchtige toe spraken tot het hem omringende publiek, en verstoorde daardoor de orde. Bekl. is niet tegenwoordig. Bij verstek wordt tegen hem 3 dagen hechtenis geëischt. 3. J. H. Y. te Arum werd den 3 Januari in het land gezien met een dubbelloops jachtgeweer, loopende in jagende houding. Bekl. is present en bekent dat hij daar in ’t land geloopen heeft, maar bet proces verbaal berust geheel op vermoedens. De politieagent kwam bij mij op het hiem, het geweer was niet geladen. Op de vraag echter van den Kantonrechter wat bekl. daar met het geweer in het land deed, antwoordde deze ronduit, dat het zijn plan was om eenden te schieten. Hem wordt nu gewezen op den gesloten jachttijd, en dat de agent dus volkomen correct handelde met het geweer in beslag te nemen en hem te bekeuren. Eisch f 20 boete of 4 dagen hechtenis met verbeurdverklaring van het geweer. 4. D. v. D. te Bolsward is den 15 Januari in kennelijken staat aangetroffen in de Hoogstraat. De agent die daar surveilleerde hoorde geroep en geschreeuw en het bleek hem dat deze bekl. zoo luidruchtig was. Ter ontnuchtering werd hij meegenomen naar ’t bureau. r de jóuhs 8 ure by Sj. MEIJÉR. Witmarsum, 25 Febr. Alhier zijn in een a twee jaren tijds circa 30 nieuwe wonin gen bijgebouwd. Thans weer zijn er een 6-tal in aanbouw, terwijl de bouwvereeniging ook niet stilzit. Het dorp, de boofdplaats dezer gemeente, wordt door een en ander veel verfraaid en vergroot. Franekeradeel, 25 Febr. Men zij gewaar schuwd! In de omstreken van Franeker is weer opgemerkt zeker berucht brillen koopman, in deze environs al bekend. Hij dringt de woningen binnen en treft hij er geen manvolk aan, dan treedt hij tegen de vrouwen brutaal op, zelfs met dreigementen. Voor een paar jaar heeft hij o.a. te Tzum nog al eens zijn siag geslagen; hij is daar nu weer gezien. Aan meer dan eene woning is hem do> deur gewezen. In verscheidene plaatsen heerscht weer de influenza, doch niet in hevige mate. De sneeuw is verdwenen en daarmee ook de groepjes veldarbeiders, die men op de vaste plaatsen zag beurshouden. Men vindt gelukkig op den akker werk en dat is eene uitkomst, want vlas en dorsch zijn af. De meeste losse arbeiders huren eenige akkers bouwland, wat niettegenstaande den hoogen huurprijs aan te bevelen is. Ze hebben over ’t geheel juist geen voordeeligen winter gehad. Hertk. Nieuwsbl. v. Fr. Sneek. De afdeeling //Sneek* van de ver eeniging tot steun aan miliciens hield Vrijdag avond in //Amicitia* haar jaarlijksche alge meene vergadering. Uit het jaarverslag over 1906 van den heer B. G, Koopman, secretaris, bleek, dat Op den 9 Januari was het //aangifte van lotelingen voor de nationale militie.” Op dien dag hebben een paar a.s. landverdedigers bij dezen kastelein eerst een paar glazen bier gedronken en zijn toen in de keuken op iets anders getracteerd. De politie, die wel reeds vermoeden had dat ten huize van beklaagde wel sterken drank getapt werd, kon dit moeielijk con stateeren, wijl de bezoekers dan steeds in de keuken moesten gaan. Op den 9en Januari de jongelui het uit, citroen-brandewijn te koop was /,in die keuken” en nu volgde proces. Bekl. is thans aanwezig en verklaart dat den jongelingen geen sterke drank is getapt, maar madera met punch. De twee getuigen worden nu achtereenvolgend verhoord. R. de Jong van Stavoren zegt dat hij bij bekl. eerst een paar glazen bier heeft ge bruikt en toen ook nog wat anders, maar wat dat was //dat kon hij zoo niet zeggen.” De heer Kantonrechter wijst beklaagde op het twijfelachtige dezer verklaring, die in strijd is met hetgeen hij vroeger aan den rijks veld wachter heeft verklaard, wijst met klem op de gevolgen van meineed en vraagt nu nog eens wat er na dat bier gedronken is. Getuige, die eerst nog weifelde, verklaart nu dat beklaagde zei, toen zij een slokje vroegen, z/ga maar mee in de keuken, daar heb ik wel wat voor je.” Kantonrechter: Wat kreeg je toen? Getuige: Een slokje, daar was drank door. Kantonrechter: Ja, maar ik moet pertinent weten wat je daar gedronken hebt. Het is je zeer goed bekend, en de geheele waarheid moet je verklaren, dat heb je bij eede beloofd. Getuige: Nu dan, het was brandewijn met citroen, en daar wat pons door zei de kastelein. Kantonrechter: Dus brandewijn heb je daar gekregen, en heb je daar twee glaasjes van gehad. Getuige: Wel meer, mijnheer! De tweede getuige was L. Steigenga. Deze wordt na de beëediging opmerkzaam gemaakt op het gewicht van den eed, en nu wordt ook hem gevraagd wat hij in den avond van 9 Januari bij beklaagde gedronken heeft. Na eenige aarzeling en weifeling komt er uit, dat ook bij in de keuken citroen-brande wijn heeft gehad, wel acht glaasjes zelfs die a 5 cent berekend werden. Bekl. ontkent. Hij had ook anderen, die dronken madera en zij vroegen ook wat, en toen gaf hij ze madera met wat pnnch er door. Hij had punch die niet best weg ging en daar deed hij wat madera door, dan smaakte het best. Toen ze het proefden zeiden ze dan ook: Drommels wat is dat lekker, geef mij daar nog maar wat van. Hij heeft een fleschje bij zich, daar is van denzelfden drank in. Het fleschje behoeft niet voor den dag te komen en uit de verdere behandeling blijkt nog dat deze beklaagde invloed op deze jeugdige getuigen heeft uitgeoefend om hem niet door hun verklaringen te bezwaren. Bekl. ontkent ook dit, maar de getuigen bevestigen het, al is het dan ook eerst na eenige weifeling. Bekl. wordt gewezen op het verkeerde om drank te tappen zonder vergunning maar tevens op het hoogst laakbare feit, om deze jeugdige beklaagden in verzoeking te brengen, zich zelven in 't ongeluk te brengen, w door hen te verleiden een valsche verklaring De heer Ambtenaar eiscbt f 50 boete of n DDFNTDDl"t... fS M IU I 1^ K I invloed uitoefenen op deze getuigen en zal 'k j I I 4 I V I I I I 1 I in hooger beroep gaan, als hij onschuldig JL AIaJA 1 A A.U veroordeeld wordt. H. H. onder Hartwerd is houder van hond welke aangegeveu is in de eerste en dus in Wonseradeel niet los mag schijnt naar ons heden ter oore kwam, niet juist te zijn. Van het gerucht, dat de Tweede Kamer tegen Woensdag zou worden bijeengeroepen (blijkbaar om dan de oplossing te vernemen) konden wij geen bevestiging verkrijgenintegendeel vernamen wij heden van een lid der Kamer, dat door hem nog geen oproeping was ontvangen. //Het is mogelijk, dat de crisis een oplos sing in den zin van een aanblijven van het al of niet gereconstrueerde Kabinet-De Meester vrij nabij geweest is, maar althans op dit oogenblik schijnen aan een dergelijke oplossing nog moeilijkheden in den weg te staan, die haar geheel onzeker maken‘*en welker wegruiming, indien mogelijk, nog veel tijd kan kosten. //Eigenaardig is de onzekerheid, die omtrent den stand der crisis allerwege heerscht. Zelfs Kamerleden, die tot de naaste politieke vrienden van het demissionnaire Kabinet behooren, verkeeren, naar wij herhaaldelijk waarnamen, te dien aanzien in algeheel^ onwetendheid," een jongen vergat de arbeidskaart weer in te leveren, toen de jongen den dienst verliet. Bij verstek luidt de eisch f 3 of 2 dagen. 15. W. W. te Bolsward was 27 Jan. dronken. Eisch bij verstek f 5 of 3 dagen. 16. J. R. de J. te Koudum heeft 30 Jan. geloopen over bouwland waarvan de toegang verboden was, wat door borden was aangeduid. Bij verstek luidt de eisch f 3 of 2 dagen. Uitspraak over 14 dagen zijde 8 Maart a.s. 10. H Bolswardsche Courant Ramp Harwic

Bolswards Nieuwsblad nl | 1907 | | pagina 1