Nieuws- en Advertentieblad I 1907. 46ste Jaargang. h Verschijnt Donderdags en Zondags. Dl UIX ML - i. MEUBELEN en HUISRAAD, als: kabinet, chiffonnière, 2 kastjes, ta machinetafeltje, 12 stoelen w.o. 6 Devei 2 rieten stoelen, vouwstoel, 2 klokken, k< en kolomkachel, turfbakken, tangen, la bank, ledikant, lampen, vloerzeil, kar 2 paar matrassen, filtreermachine, wai machine, tobben, emmers, juk, keuk y ii. Tuin- en Timmergereedschappe 3 lnaanden. w.o.harken, spaden, schoffels, hakil Donderdag 7 Maart. VOOR BINNENLAND. meters afstand kenden voormast zien het tnsschenbeiden namiddag zijn van stuk gegooid, wat lijk een opkomen van den duiker. 1’ Sperling, die onder water de mijnen Toen Dr. Röntgen te Würzburg met een cathodenbuis (een luchtledige buis, waardoor men den electrischen stroom veert) proeven nam, vond hij, dat de groengele lichtende glaswand onzichtbare stralen uit zond, die vaste stoffen doordrongen en de beenderen in de hand, metalen voorwerpen in zakken of kasten verborgen, deden erkennen. Heden kwam hier vergezeld van den Officier uit Leeuwarden, een bezoek onnoozele Tjerk, in verband met zijne onder-curateele-stelling, welke door de familie is aangevraagd. Lemmer, 4 Maart. Gisterenmiddag sleep te Kapt. Weissenbach met de stoomboot ,/Stad Zutfen" van Sneek alhier binnen, het achterdek van een wrak, door hem in de Zuiderzee bij Schokland opgepikt. Ver moedelijk is dit afkomstig van het wrak van het in November j.l. bij Elburg gezonken tjalkschip //De 4 Gebr.", geladen met turf, van schipper Pieter Hoeksma van Amster dam. Berlijn, een het Radium. Tn den gedachten-gang en ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. ook zeer begrijpelijk was, een ander voor de natuurkundigen veel belangrijker ont dekking bedolven, een ontdekking, die in zekere mate het voorspel was, dat de vinding van het radium vooraf ging. Een Fransch geleerde, Henri Becquerel, had in 1896 eenige maanden na de ont dekking van de Röntgenstralen een uiterst merkwaardige waarneming gedaan, die hij voorloopig voor zich hield, omdat zij zoo verassend was, dat zelfs haar ontdekker ongeloovig voor zijn eigen werk stond. Becquerel nl. hield zich bezig met het onderzoek van een stuk uraniumzout en be merkte op zeker oogenblik, dat zijn prepa raat stralen uitzond van een ongewone natuur. Cranium is een wit, hard metaal, in 1789 door Klaproth ontdekt en dat in den zin der hedendaagsche chemie een element is, dus een grondstof, die zich scheikundig niet laat ontleden. Overigens komt uranium in de natuur niet anders voor, dan in verbinding met andere stoffen, voornamelijk in uranium- pek. Uranium-zouten hebben de eigenschap sterk te lluoseeren, dat wil zeggen, na aan de zonnestralen blootgesteld te zijn, een fraai groenachtig licht van zich te geven. Aangespoord door de ontdekking der Röntgen stralen, had Becquerel zich tot taak gesteld, uit te vorschen of van dergelijke fluori- seerende zelfstandigheden ook geen stralen uitgingen, die vaste lichamen doordringen, evenals zulks met de Röntgenstralen ge schiedt. Bij de uraniumzouten vond hij dit vermoeden bevestigd. Het bleek hem, dat een papieren doosje, hetwelk een uranium zout bevatte, op een in de nabijheid zich bevindende fotografische plaat invloed uit oefende en hij merkte daarbij op, dat lichamen, die zich toevallig tusschen doosje en plaat bevonden, zich als schaduwen op de plaat afteekenden. Een schaduw nu kan alleen dan ontstaan, wanneer stralep van een of anderen aard op een lichaam vallen, door dat lichaam worden opgenomen en daar achter geen werking uitoefenen, voor zoover zij niet terzijde van dat lichaam voorbij gaan. De omstandigheid, dat deze lichamen de uranium-stralen tegen hielden, en dat deze lichamen zich op de fotogra fische plaat als schaduwbeelden vertoonden, bewees, dat stralen en wel onzichtbare stralen van het vredig in het doosje liggend uraniumzout uitgingen, waarvan vroeger niemand het zwakst vermoeden zou gehad hebben. Deze stralen vermochten zelfs ondoor schijnende voorwerpen, bijv, plankjes, boeken enz. te doordringen, evenals de Röntgen stralen ook dun geplet tin (staniool) liet de stralen door en verder maakten zij de lucht, die een slechte electriciteits-geleider is, over kleine afstanden beter geleidend. Deze zeldzame eigenschappen der onzicht bare uraniuq^stralen baarden in de geleerde wereld, naar te begrijpen is, een groot opzien, veel grooter dan de Röntgenstralen, omdat men bij deze met een stralenver- schijnsel der electriciteit te doen had. Wij verwonderen ons niet over een machine, die arbeid verricht, indien wij weten, dat zij door stoom wordt gedreven, wel echter ver bazen wij ons over een werktuig, dat onaf gebroken arbeid zou verrichten, zonder dat een of andere ons bekende kracht het voort bewoog, want een der eerste natuurwetten zegt ons, dat overal waar arbeid wordt ver richt, kracht voorbanden moet zijn en de verrichte arbeid nauwkeurig evenredig is aan de aangewende kracht; dit is een fun- dumenteele algemeen geldende wet. Nu is het onjuist om te zeggen, dat bij arbeid kracht verbruikt wordt, arbeid is eigenlijk eene omzetting van de eene kracht in de andere, want verloren gaat er eigenlijk niets in de huishouding der natuur. Deze wet der energie, over het wezen der kracht, schijnt door het Radium te worden omver- geworpen, dit zij voorloopig reeds even opgemerkt. De Becquerelstralen nu werken in op de lichtgevoelige fotografie-plaat, zij verrichten dus eenigen arbeid, en nu schijnt de werk zaamheid dezer stralen zeer raadselachtig, want de vraag rijstDoor welke kracht die geheimzinnige, onzichtbare stralen te voor schijn worden geroepen Wordt vervolgd. het wrak legt. Zooalsik reeds seinde, brengt men de dynamietladingen het eerst aan in het meest nabij de pier zijnde gedeelte van het wrak. Op het hoofd slaan een aantal personen de werkzaamheden gade. Zelfs zijn er enkelen op den omgang van den lichtopstand ge klommen. Ook bevinden zich velen op het aan de buitenzijde van het hoofd boven water liggende wrak, waar men reeds aan het sloopen is. Om van dichter bij het duikerswerk te kunnen zien, begaf ik mij met een collega op het schuitje van een zalmvisscher, die ons naar den blazer roeit. Dat is ’n heele hijsch tegen den stroom van het nog afgaande water op. Diezelfde stroom is oorzaak dat de duiker, die reeds tweemaal is onder ge weest met zijn werk nog niet vorderen kan. Hij wacht nu op dooder water. In Juni 1905 werd bij een bewoner van de Bloemgracht te Amsterdam tijdens diens uitstedigheid, diefstal, door middel van braak en opensluiting, gepleegd. Behalve eenige zilveren voorwerpen, werden toen ook enkele effecten ontvreemd. In verband met dezen diefstal is een man aangehouden, die aan een wisselkantoor op het Damrak een der gestolen effecten trachitte te verzilveren. Tel. horrétjes, boeken, stoven, lessenaar, en Wonseraaeel. plank, trappen, evenaar met gewichten. bijl, enz. ?baar d 5 CenL III. 2 GEITEN, BOKKEN WAGt SPORTKAR en voorts nog een parti - Aangaande de beide gewonden bij het tramongeval, den werkmeester Roorda en den schrijnwerker Wesseling, lezen we in het Nieuwsblad van Friesland'. Roorda heeft een zeer onrustigen nacht gehad en lijdt veel pijn; Wesseling daar entegen gevoelde zich iets beter, had eenige uren geslapen en was over ’t algemeen kalmer. Omtrent de oorzaak van het ongeval ver nemen we, dat het deskundig onderzoek de tramlijn op de plaats van het ongeval in goeden staat heeft bevonden. Ook is geen spoor van een steen of stok of andere be lemmering, die op de rails zou kunnen heb ben gelegen, gevonden, zoodat in den toe stand van den weg of in eene hindernis op de rails de oorzaak niet moet worden gezocht. Workum, 2 Maart, de Rechtbank, van J ustitie, brengen aan Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Sneek. Toen de koetsier W. H. Vrijdag middag een wagen had weggebracht, ging hij te paard weder huiswaarts. Ongeveer bij de marechaussee-kazerne aan den Leeuwarder straatweg struikelde het paard en kwam te vallen; toen het weder .opsprong viel H. er af, met het gevolg dat hij een been brak. Door de marechaussees werd hij in de kazerne binnengedragen en per telefoon de 'hulp van Dr. Bouma ingeroepen. Na door dezen voorloopig verbonden te zijn, werd H. per rijtuig naar de ouderlijke woning vervoerd, waar het been later door Dr. Bouma werd gezet. De drukke passage Dinsdagmiddag, op het Singel, was vrij zeker de oorzaak, dat een jeugdig slagersknechtje van den heer H. met fiets en al te water reed. Gelukkig kon de drenkeling, alsmede zijn fiets, dadelijk op het droge gebracht worden. Het le landweer-bataljon (distr. Sneek), het 2e bat. (distr. Leeuwarden), het 3e bat. (distr. Veenwouden) en het 4e bat. (distr. Heerenveen) zullen in het volgend jaar tus schen half-Mei en half-Juni elk gedurende zes dagen het, kamp bij Diever betrekken, voor het houden van herhalingsoefeningen. Heerenveen. Onder groote deelneming zijn gisteren de slachtoffers van het tramongeluk bij Beetsterzwaag begraven. Vele kransen bedekten de baren. De directeur der N. T. M., de heer Hamelink, voerde aan de groeve het eerst het woordna hem de conducteur v. d. Tempel uit Leeuwarden, sprak namens de vereening van tram- en spoorwegpersoneel. Een broeder van een der overledenen bedankte. Workum, 4 Maart. In onze gemeente zijn de gemoederen niet weinig in beweging om trent het besluit in de j.l. Vrijdag gehouden vergadering van de vereeniging ^Zuivelbe- werkers" alhier genomen. Na vooraf bij verschillende winkeliers en bakkers opgaven gevraagd te hebben hoeveel procenten zij zouden geven, indien al de leden zich verplichten bij hen, wien de meeste procenten gaf, hun inkoopen te doen, heeft dit tengevolge gehad dat de Bond twee leveranciers heeft aangewezen, n.I. een krui denier en een bakker, zoodat die twee firma’s opeens hun debiet belangrijk zien uitgebreid, terwijl vele neringdoenden het tegendeel er van ondervinden. Voor onze plaats is het te hopen dat niet meerdere corporaties dit voorbeeld volgen, aangezien men hier noodzakelijk de leverantie dient te houden van flinke arbeiders. 4 Maart. De aan den Stationsweg alhier geplaatste lantaarns, welke nu sedert ruim een jaar in aansluiting met de gas- de beschou wingen over de stof, die ik wenschte te doen voorafgaan, zou men hebben kunnen zien, dat de oude droom der alchimisten (menschen, die goud trachtten te maken uit een of ander meer of minder waardelooze stoffen) die men op grond der wetenschap, als een onzinnigheid heeft beschouwd, nu in het licht der nieuwste vindingen hoe zeldzaam het ook moge klinken minder bestrijdbaar wordt. De wereld van het oneindig kleine bevat nog raadselen, waarvan het tot heden slechts mogelijk was een heel klein tipje van den sluier, dien hetjomhult, op te lichten. De ontdekking van het Radium wierp veel licht maar tegelijk ook weer donkere schaduwen over het wezen der stof. Het is een eigenaardig verschijnsel, dat gewichtige ontdekkingen bij het groote publiek dikwijls te minder acht geslagen worden, naar mate zij den vakmannen raadselachtiger toeschijnen en dat omgekeerd dingen, die door ernstige geleerden minder belangrijk worden gevonden, bij de groote massa de grootste verbazing wekken. Zoo werd de algemeene begeestering die de ont dekking der Röntgenstralen*) bij het publiek te voorschijn riep en die ten aanzien der merkwaardige eigenschappen dezer stralen fabriek zijn gebracht, en waardoor langs dien weg nu voldoende licht aanwezig is, moeten eens ontgelden. Zaterdag- eenige lantaarns 17 glazen voor de gemeente natuur- schadepostje is. Waarom en met wat oogmerk zulks gebeurt we weten het niet. Voor wandelaars, reizigers en allen, die dien weg moeten passeeren, bieden deze lantaarns bij avond en vooral bij mistig weder, zooals het dienzelfden avond was, een gemak en groot gerief voor de veiligheid. Naar wij vernemen is de politie den ver- moedelijken dader op het spoor. Tjerkwerd, 3 Maart. Heden maakte onze geachte leeraar Ds. J. van Rijs tot hunne vreugde aan zijne hoorders bekend, dat hij vrijheid had kunnen vinden om voor het beroep naar de Herv. Gem. te Daarle te bedanken. De opruiming van het wrak. De berichtgever aan den Hoek van Hol land van het Alg. Handbl. meldt Hedennamiddag te één uur zal men be ginnen met het langzamerhand ruimen van het aan de binnenzijde van het Noorder- hoofd gezonken gedeelte der //Berlin". Schip per Sperling is met zijn blazer reeds naar buiten vertrokken, waar gisteren reeds een ander vaartuig met dynamiet geladen gean kerd is. Men zal, indien mijn inlichtingen juist zijn, eerst bij kleine gedeelten opruimen het stuk van het wrak gelegen tusschen de pier en den voormast, welk stuk voor de kleine scheepvaart het bezwaarlijkste ligt. Te één uur zal men de eerste mijnen beginnen te leggen en te halftwee ongeveer verwacht men de eerste ontploffing. Het weder is voor het werk zeer gunstig en het water buitengewoon kalm. Men heeft dezen tijd afgewacht, wijl alleen met de kentering van het tij het werk onder water voor den duiker doenlijk is. Zooals reeds eerder gemeld werd, verwacht men niet dat in het gezonken wrakgedeelte nog lijken zul len zijn. Het is toch niet te denken dat terwijl het schip reeds anderhalf uur omhoog zat, er toch nog menschen beneden gebleven zijn. Maar wel is het mogelijk dat drenke lingen die onder het wrak of tegen de palen en steenen van het hoofd beklemd zijn ge raakt, na de ontploffing boven zullen komen. Van 3,20 uur seint de berichtgever: Ik schrijf dit telegram aan boord van de sleepboot „Rotterdam” van de firma Smit Co., die ons mee den Waterweg uit nam en vlak bij het wrak ten anker ging, zoodat wij een uitstekend gezicht hebben op alles wat daar in de buurt geschiedt. Maar veel gebeurt er op het oogenblik niet. De blazer „Van der Tak” ligt op enkele meters afstand van de uit het water opste- van de „Berlin” en telkens wij uit het water langs de van den blazer uit afhangende ladder de grijze figuur Het is Maartijn i naar Belofte maakt schuld, en ik beloofde in de Bolswardsche Courant van 16 December iets te zullen vertellen over het geheimzinnige Radium. Dat was vooral naar aanleiding van de critiek op mijn beknopt verslag der lezing van Dr. Bollaan over Lupus en de behandeling dier ziekte, gehouden op Za terdag 8 December in //De Doele” alhier. Wij schrijven nu reeds Maart en dat ik eerst thans mij van die taak kom kwijten, ligt grootendeels aan omstandigheden van mijn wil onafhankelijk. Wat heden ons be lang inboezemt, verliest soms morgen de waarde van momenteel belang, omdat weer andere onderwerpen onze aandacht trekken. Geldt dit voor ieder in ’t gewone leven, hoeveel te meer voor de nieuwsbladen. Wij leven snel en velen onzer lezers zullen aan mijne belofte geheel niet meer denken. Dit mag voor mij geen reden woa-den om van uitstel te komen tot afstel en de hoofdreden van mijn dralen is wel tijdsgebrek en daarbij de moeielijkheid om in een beknopt bestek duidelijk te zijn ook voor hen, die niet zoo best met //natuurkundige begrippen op de hoogte zijn”. Veel plaatsruimte mag ik niet vorderen, want de Redactie heeft mij reeds bij voorbaat er op gewezen, dat zij rekening houden moet met de verschillende catego- goiën van lezers en daaronder zal, meent zij, een nog al belangrijke categorie zijn, die van een reeks natuurkundige lessen niet gediend is. Beknopt en tevens duidelijk zijn, dat is bij een dergelijk onderwerp een heele toer, dat werd mij in December dan ook al op een onzachte manier aan ’t verstand gebracht. Na eenige aarzeling waag ik mij echter aan het proefstuk en zou moeten beginnen met eene uiteenzetting van wat men verstaat onder moleculen, atomen en oeratomen, onder electrische golvingen, ionen en electronen tot goed begrip van ’t geen volgt, diende eene beschouwing vooraf te gaan over cathodestralen en de daarmee in nauw verband staande Röntgen-of Xstralen, want de nieuwste ontdekkingen in physica en chemie hebben de vroegere theorieën over de stof en de samenstelling der stoffen aan ’t wankelen gebracht en doen gevoelen, ja hebben reeds bewezen, dat er diepere verwantschaps-verhoudingen bestaan dan men bij de vroeger aangenomen elementen ver onderstelde. Dit alles zou mij echter te uitvoerig doen worden en ik zal mij er toe bepalen, in hoofdzaak aan de hand van een artikel des heeren Brunna H. Bürgel te en ander mee te deelen over ^“iwardsche Courant

Bolswards Nieuwsblad nl | 1907 | | pagina 1