Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. 1907. 46ste Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 21. Donderdag 14 Maart. Het Radium. r al VOOR ii. de Lupus wordt bestreden. BINNENLAND. bankbiljetten van f 10, ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar d 5 Cent. pré- ze De geleerde onderzoekers merkten op, dat de pechblende veel helderder afdrukken leverde en zoo werd op een nauwelijks en toch vertegen woor- waarde van, naar ik Sneek. Toen G. stalhouder K. Sneek, 11 Maart. Omtrent den toestand van den tramconducteur Sarnme J. (van Heerenveen herkomstig) vernemen we, dat deze zich gelukkig wat gunstiger laat aan zien, dan eerst werd vermoed. Het ongeluk had plaats bij het overbrengen van ’n vlieg wiel van 360 kilo, waarmee J. en -twee anderen bezig waren. De beide anderen ken- Een kilo radium zal dan ook ongeveer op 120 millioen gulden komen, en deze stof is dan ook 3600 maal duurder dan goud. De universiteits laboratoriums bezitten daarom slechts uiterst kleine hoeveelheden en men bewaart die kostbare stof in kleine metalen doosjes, die in plaats van glas twee Glimmerplaatjes hebben waartusschen de radiumkorrels of juister gezegd, het radium- stof ligt. 2) Het is nu wenschelijk, dat de speculatie naar geldelijk voordeel zich de zaak aantrekt en nieuwe pechblende-bedden worden opge spoord, opdat het radium goedkooper worde, althans zoo in prijs daalt, dat het ook onder het bereik valt van hen, die zich juist geen millionairs kunnen noemen. De eigenschap van Röntgenstralen om ondoorschijnende lichamen te doordringen, bezitten de radiumstralen in een veel hooger mate. Door middel van doelmatig ingerichte fotografische opnamen, zien wij de Röntgen stralen het vleesch van de hand doordringen, terwijl zij een tamelijk scherp beeld van de beenderen geven, maar ook de beenderen worden eemgszins doorgelicht, want een in de hand gestoken naald verschijnt veel donkerder dan de beenderen. Heel anders gedragen zich de radiumstralen. Zij maken tusschen vleesch en beenderen heel geen verschil; alleen metalen voorwerpen die op de hand liggen, maken zich eenigszins van de teekening los. De vergelijking toont, dat de radiumstralen van een geheel anderen aard zijn. Fotografische opnamen van de hand maakt men met behulp van radiumstralen eenvoudig door dé hand in zwart, ondoor schijnend papier gewikkeld op de fotogra fische plaat te leggen en boven de hand aan een kleinen standaard het doosje met radiumstof te bevestigen, zoodat de onzicht bare stralen op hand en plaat kunnen vallen. Deze operatie is evenwel niet geheel zonder gevaar. Het is namelijk gebleken, dat de van radium uitgaande straling zeer boosaardige, moeielijk te heelen wonden te voorschijn roept, en zelfs kleine dieren kan dooden. Sir William Crookes, een Engelsch geleerde, had voor eenigen tijd een radium preparaat, dat hij het Koninklijk genootschap wilde voorleggen, eenige uren in den zak gedragen en er ontstond op die plaats op zijne huid een wonde, die ondanks de zorgvuldigste behandeling, maanden lang open bleef. Dit zelfde hebben Becquerel en mevrouw Curie ondervonden. Men heeft bacteriën metradium bestraald en bevonden dat deze in hunne ontwikkeling buitengewoon werden tegen gehouden, waarom men in Weenen en later in andere plaatsen in instituten begonnen is kankerachtige voortwoekerende ziekten door radiumstralen tot stilstand te brengen.3) F. 8. London heeft op een muizenkooi een radiumpreparaat aangebracht, om na te gaan welke invloed dit op de diertjes had. Het bleek, dat de langstaarten spoedig door de onzichtbare stralen werden aangegrepen, zij werden onrustig, namen geen voedsel meer en waren na vier dagen dood, terwijl de in een dergelijke kooi, met gelijk voedsel ge plaatste muisjes vroolijk spelend voortleefden. De proeven, studiën en onderzoekingen in dit opzicht, alsmede de behandeling der zieken zijn en worden- nader in geneeskundige tijd schriften omschreven, en hier minder op hun plaats; het bovenstaande zij voldoende om te wijzen op het gewicht der ontdekking van het radium ook op geneeskundig gebied. Wordt vervolgd. In den eersten tijd geloofde men, dat deze geheimzinnige uitstraling der uraniumzouten te vergelijken was met zekere phosphori- seerende zelfstandigheden, en hun werking in zeker opzicht daarmee overeen kwam. Wanneer zulke phosphoriseerende stoffen lan gen tijd aan het zonlicht worden blootgesteld, dan lichten ze eenige uren in het donkere na. Op dezelfde wijze zouden, meende men, ook de uraniumzouten het zonlicht opzuigen, en dat licht op hun beurt weer teruggeven. Op die wijze zou de oorzaak eenigszins te verklaren zijn, doch niet geheel, want het zonlicht drong toch niet door het hout, gelijk de uraniumstralen blijkbaar wel deden, en bovendien is bewezen, dat die meening faalde, want uraniumzouten, welke maanden lang in ’t donker bewaard werden, zonden toch die vreemde stralen uit. Met die raadselachtige verschijnselen der Becquerelstralen gingen zich vele geleerden bezighouden, en ook de heer Curie, professor aan de Sorbonne te Parijs en diens echtge- noote mevrouw CurieSklodowski (een ge boren Poolsche, die een leerstoel voor schei en natuurkunde aan de Ecole Normale bekleedde i). Het geleerde echtpaar stelde proeven in met een uraniumhoudend mine raal, het zoogenaamde pechblende, hetwelk vooral te Joachimstal in Oostenrijk wordt gevonden, en zij kwamen tot de ontdekking, dat deze pechblende een veel sterkeren invloed uitoefent, dan zuiver uraniumzout. Een een voudige overweging bracht hen op de gedachte dat niet bepaald het in het pechblende voor handen uranium of tenminste het dit niet alleen kon zijn, hetwelk de Becquerelstralen uitzendt. 2) Het doosje door Dr. Bollaan hier ge toond op 8 Dec. bevatte zichtbare hoeveelheid, digde dat reeds een meen, ruim f4200. 3) Wij hebben gehoord hoe ook in ons land door Dr. Bollaan met uitstekend gevolg 1). Madame Curie, de weduwe en mede werkster van den beroemden geleerde, die het vorig jaar als slachtoffer van een ongeval overleed, heeft in de beroemde hoogeschool «de Sorbonne” te Parijs de college’s aan gevat, die haar man zoo plotseling moest onderbreken. Zij is de eerste vrouwelijke professor der „Sorbonne”. Het eerste college van mevrouw Curie was werkelijk een mière op wetenschappelijk gebied, en begon haar college over de theorie der „ionen” in de gassen en de radioactiviteit, en met zulk een klare uiteenzetting van die wonderlijke natuurgeheimen, die haar echter zoo goed bekend zijn, dat zij moeite had te ontsnappen aan de ovatie, die men haar bij haar eerste optreden wilde brengen. ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. Van de geheimzinnige werking der uranium zouten kan men zich gemakkelijk zelf over tuigen. Voor weinige centen koopt men ge noeg uraniumnitraat om deze werking voort te brengen. Strooit men dit zout op het deksel van een kistje, waarin zich een foto grafische plaat bevindt, dan zal men na bijv. 2 etmalen de werking op die gevoelige plaat kunnen waarnemen, als men haar op de gewone wijze (als bij ’t fotografeeren) ont wikkelt. Heeft men het zout in den vorm van een ring, een ster of een letter uitge strooid, dan zal die ring, ster of letter duidelijk op de plaat zichtbaar zijn. De Becquerelstralen zijn dus door het hout van het deksel gedrongen en hebben het zilver in de plaat gereduceerd. De bijgaande figuur is een afdruk van een dergelijke plaat die in een fotografische cassette was geborgen, 'terwijl op het deksel met uraniumzout de vier eerste letters van dat woord waren uit- gestrooid. op de fotografische plaat. Hierbij geeft de figuur ons de afbeelding van zulk een stuk pechblende bovenaan (a) terwijl onder (bij i) de reproductie is van een fotografische plaat waarop dat stuk mineraal eenigen tijd gelegen heeft, en waarop duidelijk een lich tende streek is waar te nemen. Op die plaats moet zich alzoo een ader in het pechblende bevin den, welke de stof bevat, die de geheimzinnige stra len uitzendt. Het echtpaar Curie toog aan het werk met het doel het pechblende scheikundig te ontleden en alle stoffen, die het bevatte, af zonderlijk te houden, om zoo door een nauw gezet onderzoek uit te vorschen, welke van deze de stof moest zijn, die de stralen uit zendt. Nadat men eerst eenige duizenden kilo’s scheikundig had verwerkt, vonden de heer en mevrouw Curie dat twee sedert lang bekende elementen, het Bismuth en het Baryum, de bedoelde stralen uitzonden en wel vele duizende malen sterker dan de uraniumzouten. In beide elementen was geen spoor van uranium meer voorhanden, en zoo was het bewezen, dat het uranium niet de bron der stralen was, althans dat er buiten de uraniumzouten nog andere lichamen moesten zijn, die, en dan nog wel in sterkere mate, Becquerelstralen uitzenden. Nu hebben de genoemde metalen bismuth en baryum niet het vermogen die stralen uit te zenden, dus moesten de uit het pechblende verkregen metalen nog stoffen bevatten, die dit vermogen wel hadden, ilndermaal zette men zich aan een moeielijk scheikundig onderzoek en eindelijk werd dit met een gunstig gevolg bekroond. Eerst gelukte het uit het bismuth een tot dusverre onbekende stof af te scheiden die een 400 maal sterkere straling had, dan een gelijke hoeveelheid uraniumzout. Deze stof heeft men ter eere van mevrouw Curie „Polonium” genoemd. Verder vond men, na een uiterst gecompli ceerde analyse in het baryum eveneens een stof, het „Radium” dat ongeveer 100,000 maal sterkere stralen afgeeft dan uranium zout. De stralen, waarvan bier sprake is, zijn nog altijd onzichtbare stralen. Het heeft zich bevestigd, dat scheikundig uraniumzout ook zulke stralen afzendt, en deze eigenschap heeft men „radioactief” genoemd, welke eigenschap nog aan enkele andere stoffen moet worden toegekend, o.a. behoort hiertoe het Thorium, een zeldzame aardsoort, die in de bekende gasgloeikousjes van Dr. Auer voorkomt. Het Radium overtreft al deze stoffen verre in werkzaamheid. Het winnen van het Radium vordert een uiterst gecompliceerd proces. Hiervan kan men zich een denkbeeld vormen als men weet, dat 1000 kilo pechblende slechts. r/10 gram radium opleveren, al het overige is afval, en aangezien een ton 1000 kilo, pechblende ongeveer 1000 gulden kost, zou de prijs, indien de werkzaamheden van den scheikun dige buiten berekening werden gelaten, van gram radium reeds f 1QQ0 bedragen. den het zware wiel niet houden geraakte J. er onder beklemd en verschillende plaatsen gekneusd. Tot raadslid werd hier heden bij herstemming gekozen de heer C. A. Zelvelder (v. d.) met 565 van de 1010 geldige stem men. Op den a. r. mr. D. Okma, (niet ’t Kamerlid, zooals velen meenden) werden 445 stemmen uitgebracht. Nijehaske, 11 Maart. Op den tweeden Heerenwal komen in drie gezinnen, alle aan of in dezelfde steeg wonende, 9 gevallen van typhus voor. Men zoekt de oorzaak in het water van een door allen gebruikten pomp. Dit water zal ter onderzoek worden opge zonden. Lemmer, 12 Maart. Kapt. Kofman met de salonboot /Bolsward” van de Holl. Friesl. lijn, hier hedenmorgen van Amsterdam binnen komende, rapporteerde, dat hij hedennacht nog maar even het eiland Marken gepaseerd zijnde, reeds het nieuwe kustvuur van Ter schelling kon zien. De kapitein rapporteerde zulks om aan te toonen, hoe buitengewoon ver dit nieuwe kustlicht draagt, bij toch schatte de afstand van Marken naar Ter schelling op minstens 6 uur stoomens. Hefk. Niewosbl. v. Fr. d. K., knecht bij den den Oosterdijk alhier, gisterenmorgen een paard van den landbou wer T. J. uit Oppenhuizen had ingespannen, nam het dier plotseling een sprong en raakte daarbij het hoofd van genoemden G. v.d. K., waardoor deze een zoo hevige wond aan zijn hoofd bekwam, dat het bloéd hem uit de ooren gutste. Nadat dr. Posthumus heelkundige hulp had verleend, kon v. d. K. loopende zijn woning bereiken. Gisterenmorgen viel het dochtertje van B. B., wonende aan de le Steen klipstraat, in de Trekvaart te water. Toen het kind gered was, scheen de dood reeds ingetreden, doch na eenigen tijd mocht men er in sla gen de levensgeesten weer op te wekken. De toestand van het meisje moet nog al bevredigend zijn. In het Zuidend alhier vonden de werk lieden bij het graven op het terrein van 3 afgebroken oude woningen een gemetselden put, geheel gevuld met horens van koeien. De enorme voorraad, wel 7 handkarren vol, was een fortuintje voor die werklieden, daar zij er pl.m. f 7 voor besomden. Ouden van dagen meenen zich te herinneren, dat daar ter plaatse vroeger eene leerlooierij was. Vrij zeker werden toen de horens, als waardeloos goed, daarin weggeworpen. Workum. J.l. Zaterdag is de voor drie weken alhier aangedreven blazersch uit TX 14 met behulp vau een flink tij water en bijgestaan door twee flinke mannen, die een goede daghuur hierdoor verdiend hebben, zonder veel moeite los gekomen en in diep- water in onze haven gebracht. De schuit heeft gelukkig weinig letsel bekomen. Maandag is ze naar Tessel ver trokken, zonder belangrijke onkosten te hebben gehad. Workum, 11 Maart. De vorige week overkwam den werkman J. V., werkzaam aan de pottenfabriek van R. F. de Boer alhier een ongeluk door van den oven te vallen, waardoor hij zich erg bezeerde en door den geneesheer enkel-breuk werd geconstateerd, zoodat eenigen tijd rust het een en ander zal moeten in orde maken. Gelukkig dat de ongevallenwet ook hier de noodige uitkeering verstrekt. Een man, die op een boekdrukkerij te Amsterdam een papiermes moest bezorgen, liet dat mes bij ongeluk vallen en werd daardoor ernstig aan het linkerdij been ver wond. Gisteren werd aan den Rijksvischafslag telJmuiden, aangevoerd door den stoomtrawler //Voorwaarts" van Rotterdam, een steur van nagenoeg 150 kilo. De maatschappij „de Koster” kocht het beest voor f 158. Door iemand, woonachtig in de Spui straat te Amsterdam is aangifte gedaan, dat hem heden, vermosdelijk in het postkantoor aldaar, een enveloppe is ontrold, waarin 2, v. aan Bolswardsche Courant

Bolswards Nieuwsblad nl | 1907 | | pagina 1