Nieuws- en Advertentieblad Bols ward en Wonseradeel. j 1907. 46ste Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 23. Het Radium. 1 1 IJ Donderdag 21 Maart. I VOOR Afzonderlijke de III. Slot volgt. BINNENLAND. Nadert men nu, zooals in deze figuur wordt tocht te groot, zoo ver- I en zal ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar 5 Cent. buiten kracht ontvangt of zelfs aan massa verliest. Men staat voor een raadsel, het is of de natuurwetten verbroken zijn. De nieuwste onderzoekingen hebben reeds doen kennen dat de kracht hier in de warmte moet schuilen, hoewel nog op vele vragen geen voldoend antwoord ken worden gegeven. Van het hoogste gewicht is echter de ont dekking dat het radium steeds 1 of lt/2 graad Celsius warmer is dan de omgeving. Zoo geeft het in elk geval warmte af en de kracht welke die warmte vertegenwoordigt, is zeer aanzienlijk, het is, om zoo te zeggen, een geconcentreerde kracht, want een korreltje radium, dat wij in den vestzak steken, ver richt meer arbeid, dan de krachtbron van een of andere kleine machine, bijv, dan de veer van een uurwerk. I voorgesteld, met het radiumpreparaat den electrometer, dan vallen oogenblikkelijk de goudblaadjes tegen elkaar, omdat de omgeving van dit preparaat, door de radiumstralen electrisch geleidend is geworden. Nog duidelijker doet zich dit verschijnsel voor, wanneer men de proef eenigszins anders inricht. Wanneer men de beide conductors van een geladen electriceermachine in elkan ders nabijheid brengt, springen er vonken over, doch zijn de conductors iets verder van elkaar verwijderd, dan is de tegenstand der tocht te groot, en wordt het overspringen het weer was zooverre Ilepk. Nieuwsbl. v. Fr. Snoek, 19 Maart. In de raadszitting van heden avond werd aan de zieke onderwijzeres mej. E. v. d. Weij, op diens verzoekeervol ontslag verleend, als onderwijzeres aan school no. 3. aan die van de vonken belet. Brengt men echter in de nabijheid der electriceermachine eenig radium al zij het nog zoo weinig dan springen de vonken onmiddellijk over, wijl de lucht dan weer geleidend is geworden. Nu is een electriceermachine slechts een grof, ongevoelig instrument in vergelijking met de fijne, hoogst gevoelige instrumenten, waarvan de natuuronderzoeker zich bedient, en deze worden, om het zoo maar te noemen, on rustig, indien maar hier of daar in het vertrek een stofje radium aanwezig is. Een aardig geval deed zich, een paar jaar geleden, aan een wetenschappelijk instituut te Berlijn voor. Een der leeraren ontgleed het doosje, waarin een paar milligram radium was bevat. Het doosje viel op den vloer, en de radiumstofjes verspreidden zich, en waren in het vloerstof niet terug te vinden. Niet alleen nu, dat dit een duur ongelukje was, het had ook nog het gevolg dat men daar een langen tijd geen fijne electrische metingen kon doen, aangezien het radiumstof dat nog tusschen de naden van den vloer verscholen zat, de lucht geleidend maakte. Zelfs wanneer iemand uit die kamer ging, gaven ook in een ander vertrek de instrumenten door hun onrust te kennen, dat hij het radiumstof met de schoen zolen had meegevoerd. Over de radiumstralen valt nog mee te deelen, dat zij zich in de ruimte gedragen als lichtstralen en ook van een of ander voorwerp een schaduw geven, maar toch zijn zij overigens geheel onzichtbaar, zoodat het toch eigenlijk geen lichtstralen zijn, en men dus ook het begrip /schaduw” anders moét opvatten. Nauwkeurige onderzoekingen hebben aan getoond dat de radiumstralen van een samen gestelden aard zijn, en eigenlijk uit drie soorten bestaan, die elk voor zich verschillend werken. Een deel der stralen wordt bijv, van hun weg afgeleid als men een magneet in hun nabijheid brengt, terwijl intusschen de andere stralen rustig hun weg vervolgen. Men staat hier nog in velerlei opzicht voor raadselen, en voor de beoefenaren der weten schap is door deze ontdekkingen inderdaad een nieuw veld voor onderzoekingen gewezen. ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad ie telefonisch aangesloten onder No. 4. Heerenveen, 18 Maart. De spoorbrug- wachter D. Oppenhuis heeft Zondagavond te ongeveer halftien in het Westen een eigen aardig verschijnsel waargenomen, ’t Was een vleeschkleurige bol, ter grootte van de volle maan, welke bol geleidelijk hooger ging, een poosje op dezelfde plek staan bleef en daarna langzaam verdween, een roodachtig schijnsel achterlatende. Wat zou het zijn geweest? Franekeradeel, 18 Maart. Het onder wijzend personeel in deze gemeente toonde in eene expres belegde vergadering niet veel genegenheid voor het houden van feestelijk heden op den Z/De Ruyterdag”, zoo niet van gemeentewege in de kosten werd voorzien. Vanwege het bestuur der gemeente zullen nu schetsen en platen van den grooten zee held aan de kinderen van al de scholen in de gemeente worden uitgereikt. Snoek, 19 Maart, ’t Aantal inzenders voor de hier te houden huisvlijt-tentoonstelling Een merkwaardig en gewichtig verschijnsel is, dat de voorwerpen, die aan den invloed - der radiumstralen worden onderworpen, bijv, karton, hout, metalen enz. dan zullen deze voorwerpen na korten tijd ook dezelfde eigenschappen (in geringe mate althans) ver- fkrijgen, die het radium zelf kenmerken. Die lichamen worden dan, gelijk men het noemt, radio-actief, en dit verschijnsel is voor’t begrip der radium werking in ’t algemeen van de hoogste beteekeuis, waarom het dan ook in allerlei richtingen reeds onderzocht werd. Daarbij is gebleken, dat men hierbij niet moet denken aan een invloed uitoefenen of een opwekking van radioactieve krachten, die wellicht sluimerend in die voorwerpen voorhanden zou zijn, maar men meent te doen te hebben met een lichameln’k iets, een gas of een menigte kleine deeltjes, die als het ware van het radium afscheuren en voortgestuwd, zich op de voorwerpen vast zetten, zoodat die dan als met een korstje radium overtrokken worden. Dat dit zoo is, heeft de volgende proef bewezen. Brengt men het radium in een glazen buis, welker einden open zijn, en het voorwerp, hetwelk men radioactief wil maken eveneens, dan treedt de gewenschte werking evengoed in. Blaast men echter door de buis een sterke luchtstroom, dan blijfthet voorwerp „onactief”. Blijkbaar voert de luchtstroom de radium- deeltjes met zich mee. Die uitstraling van het radium schijnt dus een uitstrooming te zijn, zij is onmeetbaar fijn, onweegbaar, onzichtbaar, onvoelbaar en toch toont zij zich sterk in hare werking. En ondanks uur op uur, dag op dag, zoo lang wij het radium kennen, deze uit strooming van de haast microscopisch kleine hoeveelheid uitgaat, toch kon nog geen ver mindering der massa geconstateerd worden, ook niet met de fijnst gevoelige weegwerk- tuigjes. Zelfs niet het geringste gewichts verlies kon nog waargenomen worden. Van die radiumstukjes nu gaan stralen, of dus eigenlijk materiedeeltjes uit, die dieren doodeu, wonden veroorzaken, het zilver van fotografische platen te reduceeren, de lucht geleidend maken, warmte afgeven, zonder dat het bemerkbaar is, dat het radium van De radiumstralen zijn in den regel onzicht baar, men kan ze evenwel ook gemakkelijk zichtbaar maken. Neemt men een stukje karton, dat met zwavelzink of baryum platina- cyannar is bestreken, en begeeft men zich daarmee in het donker, dan ziet men, als men het radiumpreparaat achter het karton houdt, een groenachtig licht verschijnen, de stralen roepen hier eene phosphorisensie te voorschijn. Ook de lichtgevoelige laag in het oog zelf wordt door deze stralen aangedaan en men heeft dwalenderwijs het vermoeden uitgesproken, dat men blinden wellicht een wijze van zien kon openen, door hun een voorwerp (sleutel, munt, uitgezaagde letters enz.) voor te houden en daarachter het radium preparaat. Op deze wijze worden alle deelen van het netvlies des blinden door de radium stralen getroffen, behalve waar deze door dat voorwerp worden onderschept, zoodat er dus een soort schaduwbeeld ontstaat, en proeven hebben bewezen, dat blinden dit werkelijk kunnen waarnemen. Door den schadelijken invloed der radiumstralen zijn deze proef nemingen hoogst gevaarlijk bevonden, zoodat zij sterk zijn af te keuren. Ook gezonde oogen, die eenigen tijd op zulke radiumstralen turen, lijden er onder, en zelfs gedurende uren houdt men een donker vlak in ’t oog, evenals men dit vooreen oogenblik ook heeft, als men een poosje in een lichtbron staart en dan zijn oog op een effen vlak vestigt. Men waant dan op dat vlak een donkere plek te zien, juist van de afmeting als de vlam, die men te voren zag. Dit verschijnsel doet zich bij radiumstralen veel sterker en aanhoudender voor, waaruit genoegzaam is af te leiden hoe schadelijk het voor het gezichtsvermogen is. Een bijzonder belangrijke eigenschap der radiumstralen is, dat zij de lucht electrisch geleidend maken. Een eenvoudige proef kan ons daarvan overtuigen, als men een staaf harst of lak met een doek, wrijft en hem dan aan een zoogenaamden goudblad-electro- meter brengt. Hierbij zijn zie onderstaande figuur twee dunne gouden blaadjes aan een metalen staaf hangende, zoo in een wijde buikflesch gestoken, dat de staaf er boven uitsteekt. De blaadjes, die eerst recht naast elkander naar beneden hingen, wijken van elkander, als men met den gewreven lakstaaf aan den metalen knop raakt, en blijven in dien stand, als men er niet met de hand of een ander geleidend voorwerp aanraakt. Alleen bij zeer vochtige lucht gesteldheid ontlaadt zich langzaam de geringe hoeveelheid electriciteit, gewone droge damp kringslucht leidt evenwel de electriciteit niet af. bedraagt ruim 360, ’t aantal voorwerpen tusschen 2500 en 3000. De tentoonstelling wordt op 5 April a.s. geopend in een der zalen van de ambachtsschool, ’t Eerevoor zitterschap is aanvaard door onzen nieuwen burgemeester. Stavoren, 18 Maart. Liet bet zich in 't eerst van de vorige week aanzien, dat de haringvangst een begin zou nemen, hebben de volgende dagen wachting niet beantwoord. Wel werd er af en toe geproefvischt, doch zonder resultaat. Ook den visschers niet ter wille, in harde wind zich meesttijds deed gelden. Zooveel is zeker, dat het dit jaar een latertje wordt en te verwachten is het, dat dadelijk na Paschen de visscherij niet geëndigd zal zijn, zooals dat vroeger het geval gewoonlijk was. Trouwens ook verleden jaar is, dank zij het betrekken van haring door Duitsch- land, de visscherij na Paschen nog geruimen tijd voortgezet en hield de prijs zich toen staande. Kimswerd, 18 Maart. Gisteren werd alhier de jaarvergadering gehouden van de inge landen en gebruikers der landen, gelegen in den Dijksterbuurster polder „de Eendracht*. De ontvangsten hebben f 1630.77, de uit gaven f 1483.88 bedragen, zoodat ’t voord, saldo bedroeg f 146.89. Tot gecommiteerde werd herkozen de heer W. T. Anema. Door een der aanwezigen werd de wenschelijkheid betoogd, om den polder ,/de Eendracht* met de landen, gelegen ten N. van den kunst weg naar den zeedijk tot de Bolswarder- Harlinger-vaart te vereenigen tot een water schap, dat dan tot grenzen zou krijgenten O. en ten N. genoemde Bolsw.-Harl.-vaart, ten Z. de Piujumer Halsband en de Bedelaars vaart en ten W. de Dijkvaart, die p.m, 1500 pondematen zouden omvatten. Leeuwarden, 19 Maart. De levering van het brood aan de militairen alhier in garnizoen, zal van I April tot en met 31 December a.s. geschieden door den bakker W. 8. van der Berg Wz„ voor 4.95 cent per ration van 0.06 K.G. Ingekomen was ’t rapport van de raads commissie inzake de drinkwaterleiding. Besloten werd dat rapport nader aan orde te stellen en in ’t gedrukt raadsverslag te doen opnemen. De rekening van ons stedelijk muziekkorps over 1906, werd in uitgaaf vastgesteld tot een bedrag van f 1235,305, in ontvangst op f 1200 (subsidie der Gemeente) alzoo een ongedekt tekort van f 35,305. Zonder hoofdelijke stemming besloot men, dat tekort te dekken op een voorschot van de rekening van 1907. Tot Commissaris van den Mac-Adamweg SneekBolsward, werd met op één na alge- meene stemmen gekozen onze burgemeester, de heer De Hoop. De geloofsbrieven van ’t nieuw benoemd raadslid, den heer C. A. Zelvelder, werden na onderzoek geheel in orde bevonden. Op den turnmiddag van Friesche clubs, aangesloten bij het Noordergewest van het Ned. Gymnastiekverbond, op Hemelvaartsdag a.s. te Warga te houden, zullen clubwed- strijdén worden gehouden in estafette-loop hoogpolsspringen en voor damesclubs een concours plaats hebben in vrije- of staafoefeningen. Tot juryleden zijn benoemd de heeren C. van Hessen en W. de Graaf, turnleeraren te Groningen en Bolsward en tot hoofdleider de heer M. Wierstra, turn- leeraar alhier. Tjerkwerd. De vorige week Zondag is in de Herv. Kerk alhier gecollecteerd een gift van f 200 om te strekken voor de Bijzondere School alhier. Generaal Staal, lid van de Eerste Kamer. De Provinciale Staten van Noord-Holland hebben door de verkiezing van minister Staal tot lid van de Eerste Kamer op een schoone en waardige wijze vertolkt wat het overgroote deel van de Nederlandsche kiezers wenscht en gevoelt. De Kamer, waarvan de heer Staal thans lid is, heeft door de ver werping der Oorlogsbegrooting een eersten bescheiden stap in de richting van de zoo noodzakelijke legerhervorming verijdeld. Maar wij wenschen en de groote meerder heid van ons volk wenscht die legerhervor ming, wenscht te breken met de oude sleur, wil „uit het moeras* komen. Dat hebben de leden van de Provinciale Staten begrepen. Het oordeel van deze verkozenen is van grooter beteekenis dan de uitspraak van een groep somtijds impulsieve kiezers; deze uit spraak is een gevolg van een sterke wél overdachte overtuiging. Het votum van de Eerste Kamer heeft legerhervorming nog niet van het staatkundig tooneel verwijderd. Minister Staal zal, hopen wij, in onzen Senaat voor zijn idealen kunnen blijven strijden. En het Nederlandsche volk zal wel toonen slechts mannen te willen afvaardigen die ons uit het moeras willen helpen. Alg. Hbl. De watermolenaar C. de Groot Cz. te. Voorhout hoorde toen hij Zaterdag zijn molen had ingespannen een schok. Bij nader onder zoek bleek dat een otter, die waarschijnlijk in den molen een schuilplaats had gezocht, tusschen het scheprad was beklemd geraakt. Het dier dat spoedig daarop werd gevangen, was 1,08 M. lang en werd verkocht voor f 12. Gisternacht wilde de werkman M. K., wonende in de Crooswijkschestraat te Rotter dam uit baldadigheid wegrijden met een paard en wagen, dat in de Jonkerfransstraat stond en waarvan de bestuurder zich even ver wijderd had. Een onbekend gebleven man, die dat zag, gaf M. K., om hem dit te beletten, een vuistslag, waardoor hij tegen de straat tuimelde, met het hoofd tegen den kant van het trottoir sloeg en bewusteloos bleef liggen. Een dokter, wiens hulp werd ingeroepen, constateerde hersenschudding. N. R. Cl. Herhaaldelijk werd in de Zuiderkerk te Apeldoorn geld vermist uit de consistorie kamer. Maandagavond is de dief op heeterdaad betrapt. Het was een bij den koster inwonende jongen die door opensluiting met een valschen sleutel zich toegang verschafte en door het los maken van de scharnieren van het ijzeren geldkistje daaruit ruim f 12 ontvreemdde. De politie die zich ruim 14 dagen verdekt opgesteld had, nam den 15-jarigen jongen in bewaring, Sn.' Bolswardsche Courant i i I

Bolswards Nieuwsblad nl | 1907 | | pagina 1