Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. 46ste Jaargang. 1907. Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 24. De briefwiksel fen Jouw, Bin en Dark. Zondag 24 Maart. Uit de Raadszaal. 1 VOOR Afzonderlijke hondenbelasting, ten be- gelezen den raad BINNENLAND. Vergadering op Donderdag 21 Maart1907. ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar d 5 Cent. 10 leden; afwezig de Schotmande laatste In de buurtschap Tilligte onder Dene- kamp is eene eenigszins gebrekkige vrouw Veldhuis in brand geraakt door vuur uit haar stoof. Een der buren vond haar met hevig brandende kleeren en erge brandwonden in haar woonvertrek liggen. Een dokter ver leende ijlings geneeskundige hulp. De toestand der ongelukkige vrouw is echter hoogst zor gelijk. Zw, G, om deze rekeningen later te ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4 XX. Brief fen Jouw oan Bin. Béste Bin! Z/Wyn en wiette, wylde buijen rfizje, reagje rou yen yn ’t wêzen”, dichtte lis dichter Harmen Sytstra, do’t er skreau oer in hjerst- joun. Dit kin ek sein wirde fen it tsjin- wirdich Maertewaer, kald en üngedien as it is. De rein slacht ffil tsjin de ruten. Z/In heldere, drftge Maert, dat wierret de boer yn ’e kaert”, sei us aide Haitse-om by syn libben. Nou, as de léste helte mar wer goed makket, hwet de earste sahwet bidoarn hat, den mei it hinnebruije, scoe ik sizze. z/Goede Grytsjemoei, ho mei it dochs komme”, klage en earmoedde Hearke Koater fen ’e wike, //myn heale bislach hat amper it keal forlein, it wiif en de bern lizze oan ’e gryp en nou sa’n wiete Maert, dit boarret my yn ’e groun”. Dy Hearke iibbet alhiel for syn boerkerij. Forline maitiid, do’t syn wiif yn ’t waerm béd lei, frege us Notaris him hy forhege in rier yn it boelgoed oan ’t boek ho giet it thus, Hearke? Bést mynhear, sei er, de kij jowe skoan. It kin wol wêze, det ik yn ’e Peaskewike ris oer kom, om de interbolle fen dyn bfirman, fensels. Neistü der fen opjown hast, moat it krekt in bist fen myn gading wêze. Dfi kinst fêst wol gewaer wirde, Bin, eft er net langer as fjirtich wike sitten hat, hwent sa al, den kin ik him net brfike. Fen ’t jier in bitide Peaske, hwette. Un- gelokkich de manijue hwaens frouljue nou it hüshimmeljen al yn ’e krün ba. Gau Ijipaeijetiid. Saun wike foar Maeije hearre se der to wêzen. It earste to linen is oarnaris de pine tige wirdich. As it nou mar net krekt yn forbean lan lein wirdt, hwent den wit ik net, ho’t it der mei moat. Dfi witst, tink ik, wol det de wrald for- gean scoe jister ef earjister? Nou it is oergien, hear, mar fen ’e moarn kaem manke Toan hjir oanljeppen. Toan is in berns-bern fen Toan Poep, de aid wever, dêr’t Gabe Skroar ris op Bólserter merke to iten west hat. Hy rint mei lapkegfid en forhelle my det der jisternacht, likernfich hynstemiddei, inougrys- lik gegül en gemoart oer ’e stêd bigoun wier, as fen in oardiel. Hja wieren der fen opskrild en tochten it slimste. Mar hwet bliek it dat it wier, tocht jo, boer, sei er. Ik hab gjin forstan fen in stêd by nacht, andere ik. Katzenjammerboer, sei er. Soa, sei ik brimstich, is dat net in diltsk wird, dat safolle bitsjit as det it immens yn ’e holle net to piés is en den de oare moarns? Toan gniisde my oan as in pinksterfoks. De goede man wier forlegen mei syn eigen aerdichheid op it wraldforgean, dêr ’t ommers wol hwet salt op mocht. It bigreatte my der hast om en do hab ik him mar in lape bisteld for in nije broek. Wy habbe hjir Tongersdei in sprekkerij hawn, tsjin de dtank. Dêr hab ik marris nei ta wést. Nijes wier der wol neat oan for my, om’t ik hie oer dy saek al sa’n boel lézen en praten heard, mar... it mei alhiel gjin kwea de drank stean to litten en oer goede dingen in formoanning to hearren. De sprekker spriek earnstich en gol, it wier in redenryk man, hy hat my wol foldien. De foarsitter lykwols koe, do it dt wier, it stikeljen net to goed litte, dy wier dêrom min op syn plak. De ljue, dy’t de sprekker hast bilêzen hie, hat hy gau wer ófstegere en gfids, dy ’t der net ienderis by wieren, hat er tige utheuvele. Jouke-slachter sei: sjuch, yn us jonge jieren, do’t wy de Aide jas ef de Mislokte moart opfierden, kamen forskate ljue ek net op ’e komeedzje. Dat koene wy us net bigripe; wy diene it oars sa moai en it wier der learsom by. Sok weibliuwen founen wy, om it mar plan-ut to sizzen, frijhwet skandalich. Mar nou bin ik ek al sa fier hinne, det ik rounom gjin sin en gjin nocht mear oan hab. It is sa: wy sjugge de wrald nou mei oare eagen oan as do. Us foarsitterke moat yet leare, wolle jy wol leauwe? Sa sei Jouke. Op de earste fen dizze moanne hat ós sikebos tweintich jier bistien. Krektlyk as it Arumer ffins hat uzes in boel fortuten dien en yn mannich hfisgesin de earmoede büten de doar keard. Wy habbe der dy jouns in gearkomst ora bilein, fen de lidden en bi- De openbare zitting wordt nu geschorst voor de behandeling van het primitief kohier van hoofdelijken omslag. K. Jongsma te Parrega voor f 125 in het jaar. De huurtijd is 2 jaar, met bepaling dat als de gemeente het bleekveld noodig heeft, het ter beschikking moet zijn. De heer Cuperus vraagt, hoe lang de brug te Parrega verpacht is. De Voorzitter. Tot 12 Mei 1909, dat valt samen met deze verhuring. Met algemeene stemmen goedgekeurd. 7. Foorstel van Burgemeester en Wet houders tot het in huur af staan van het zuidelijk locaal van het vroegere schoolgebouw in de Kerkstraat aan de vereeniging „het Groene Kruis.” B. en W. stellen voor het zuidelijk lokaal der school te verhuren aan ’t //Groene Kruis” voor f 50 per jaar, de huurtijd voorloopig 5 jaar. De heer Cuperus vindt, nu 't gebouw toch renteloos staat, goed een deel te verhuren aan ’t //Groene Kruis”, maar acht het beter dit van jaar tot jaar te doen, want hij vindt er bezwaar in, zich voor dit doel van ’t gebouw te binden, wijl ’t kan gebeuren, dat men voor ’t geheele gebouw een bestemming kan vinden. De heer Praamsma is er ook wel voor het //Groene Kruis” te helpen aan een lokaal, maar ook hij acht het wel wat bezwarend zich voor 5 jaar te verbinden voor een ge deelte van het gebouw, en wil ook de vraag stellen of ook nog dezelfde onkosten gemaakt moeten worden voor afscheiding. Hij ver wacht tevens van B. en W. voorstellen over de verdere bestemming van het schoolgebouw, want volgens berekening moet dat gebouw veel meer opbrengen dan deze f 50. De Voorzitter. Het is nu alleen noodig de waterleiding aan te brengen en de afschei ding van het gedeelte, dat nu voor ’t //Groene Kruis” bestemd wordt. De heer Eisma. Om het bezwaar van de heeren te ondervangen kan wel bepaald wor den om bijv, eerst voor twee jaren te ver huren en dan verder per jaar, met recht van opzegging als we ook dat gedeelte van het schoolgebouw voor iets anders noodig hebben. De heer van Randen kan wel meegaan met bet voorstel Eisma, maar er zal dan misschien een gedeelte van de school zijn, dat geheel geen uitgang heeft n.l. het mid- denlokaal. Als dat zoo is, vindt hij beter de afscheiding maar niet aan te brengen en ’t gebouw te laten, gelijk het nu is. De heer Ezsma. Het Groene Kruis vraagt eigenlijk maar één lokaal, en dat in tweeën afgescheiden, daarom willen wij de pui op zij verplaatsen. De heer v.d. Meer heeft ook geen bezwaar om voorloopig voor twee jaar te verhuren, maar dan kan de bepaling er bij komen, dat met 3 maanden opzeggens het gebouw weer kan teruggenomen worden. De Voorzitter vindt een opzeggingstermijn van 3 maanden wel wat kort, omdat het altoos moeite in heeft voor zoo’n vereeniging in zoo korten tijd een ander geschikt lokaal te bekomen. Zes maanden zou hij althans beter achten. De heer Eisma vindt een half jaar eigen lijk ook te kort, met 12 Mei is de gewone verhuizing, maar om binnentijds iets te krijgen zal altoos moeielijk gaan. De heer Cuperus zou dan beter vinden zich ook’ in dat opzicht aan de gewoonte te houden, en de huuropzegging elk jaar willen bepalen vóór 1- Januari. Met deze bepaling, ji.l. 2 jaar en verder per jaar als 't niet voo/A Nieuwjaar is opge zegd, wordt het voorc an B. en W. met algemeene stemmen «angt. amen. Tegenwoordig waren heeren Keikes en met kennisgeving. De notulen der vorige vergadering worden en goedgekeurd. Ingekomen stukken. a. Een Resolutie van Ged. Staten houdende goedkeuring der gewijzigde bouwverordening. b. Idem, houdende goedkeuring van den aankoop van het huis te Parrega. c. Een schrijven van het Bestuur der Ger. school dat het de voorwaarden van in- huring der Stadswerkinrichting aanneemt. ac aangenomen voor kennisgeving. d. Missive van Commissarissen van den weg BolswardSneek met een exemplaar der goedgekeurde rekening over 1906. Ter inzage gedeponeerd. e. Van de Plaatselijke Commissie van Schooltoezicht het verslag van den toestand van het onderwijs over 1906. Dit verslag zal bij de leden van circuleeren, en aan de hoofden zullen extracten worden gezonden, voor zoover hunne school betreft. f. Van Commissarissen der Bank van Leening en van ’t Bestuur der Stadswerk inrichting de rekeningen en verslagen over 1906. Ter inzage behandelen. g. Een adres van het Nederl. Stenografen bureau aanbiedende tegen vergoeding der kosten een stenografisch verslag van het in de raadsvergaderingen gesprokene te leveren. Aangenomen voor notificatie. ginstigers, mei hjar frouljue. De ljue wieren allegearre trou opkomd. In inkelden ien mar, dy’t de mille thus bliuwe litten hie, de measten, binamen it frouljues-folk hienen him yn beide hannen. Sa wier it in fleurich boun. De kronyk skandalige leuze ha se fensels wer ophelle, wier it sizzen fen baes- ferver, dy’t der net wést hie, do’t er de oare moarns in rut by uzes sette, dat de jonges knoffele hienen. Baes hie it mis: us Domeny hat op dy feestjoun in foech preekje halden oer //de macht fen it kleine”. En neitiid habbe Master en ik elk mes in Frysk stikje foarlêzen. In boel kofje en wille hawn Om it stik fen Master hat de forgearring fintsettend lake. Hy hie it der oer <ho’t skoalbern Nederlansk kenne”. De iene jonge forsomme in skoalskoft, om’t hy //moest Moeder in de miet”. Hja hie nei de stêd ta wést om to boadskipjen. In oaren ien kaem to let troch it //kaleboonen” en in tredden ien bleau wei, z/want wy moesten skepekotels seuken, meenster”. Master hie syn bydrage seis makke; ik scil him freegje eft ik syn stik Dy ris to lézen oerstjfire mei. Wy habbe songen as alken, sangen fen de aide en fen de nije tiid. Fryske lieteboekjes waerden der rounparte. En riedlingen binne der ek opjown. In pear hab ik yet finthalden. 1. Hwet is der net, hwet is der mar ien en hwet is dermeast? 2. Hwet binne der meast: einen ef protters? Witstfi dat, Bin? De joun wier fensels yn in omsjuch to’n ein. Do’t wy yn 'e neinacht nei hfis ta teagen, hearde ik it in jong wyfke helder op sizzen: De klok, dy skiet wer firen, Rommert! Witst’ noch wol, hju? Nou bin ik dtpraet; ik hab dy alles sahwet fornijd. De bern binne op it hiem oan it krijoan- boartsjen en wyldejeijen en hja helje nou in den ris in pear rigen op fen us greate séhelt de Ruyter, dy’t useartiids it lan bihalden hat, do’t Frans- en Ingelsman it al finder inoar forparte hiene. Yn ’e oare wike wirdt it 300 jier, do’t er to wrald kaem; syn gelikens moater yet opsteanl It brieve- skriuwen wol net mear, by dat bernegejoel bfiten. It folkje hat sa’n- wille, ik moat der efkes by sjên. Nou Bin, sounens en it béste. In sekfol groetenissen, Hylkje net to forjitten. Dyn aide frjeon S. 19—3—’07. JOUW. h. Een adres van het hoofdbestuur van den Nederl. Politiebond, verzoekende subsidie voor de kosten van het afnemên van examens aan adspiranten voor politie. Eveneens aangenomen voor notificatie. i. Een missive van Voogden van het Alg. Armhuis, verzoekende wijzigingderbegrooting over 1906, ten bedrage van f 22,40, en overschrijving van en op posten dier be groeting. Na urgentie met algemeene stemmen goed gekeurd. j. De lijst van sollicitanten naar de betrek king van een onderwijzeres aan school No. 1, en alphabetische aanbeveling; bestaande uit de dames D. Laagland te Midlum. A. Posthumus te Roderwolde, en M. E. Vos te Sneek. Ter inzage tot de volgende vergadering. k. Een adres van den heer C. Hamelink, Directeur der Ned. Tramweg-Maatschappij, verzoekende een ruiling van terrein bij de Zuivelschool, om een betere richting der scheidingssloot te krijgen. De overgang van grond over en weer is ongeveer 140 M2. De te graven sloot en ’t weder in orde maken van plantsoen wil de Maatschappij op zich nemen. In handen van B. en W. om advies. PUNTEN van BEHANDELING. l. Onderzoek van den geloofsbrief en ver dere stukken van den heer S. E. Lunter, benoemd lid van den gemeenteraad. De heeren v. d. Werf, Cuperus en Praamsma, met dit onderzoek belast, verwijderen zich zoo lang en brengen daarna rapport dat de stukken van den heer S. E. Lunter in orde zijn, en dus geen bezwaar tegen diens toe lating bestaat. Met algemeene stemmen deze conclusie goedgekeurd. 2. Verzoek van den heer P. H. de Jong, om ontslag als lid der commissie tot wering van schoolverzuim. De heer P. H. de Jong, benoemd tot hoofd der school te Wons, verzoekt met 1 April ontslag als lid der commissie tot wering van schoolverzuim. Met algemeene stemmen goedgekeurd. 3. Vaststelling van het primitief kohier van hondenbelasting over 1907. Het kohier van hondenbelasting, ten be drage van f 380, wordt vastgesteld met algemeene stemmen. 4. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het aanbrengen van een artikel op de gemeente-begrooting „kosten rechtstreek- sche aansluiting Rijkstelefoonbureel." Doordat het politiebureau bij ’t telefoonnet is aangesloten, stellen B. en W. voor, daarvoor een vaste post op de begrooting te brengen, ten bedrage van f 50. Met algemeene stemmen goedgekeurd. 5. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het aangaan eener geldleening koopsom en kosten aankoop huis te Parrega. B. en W. stellen voor de geldleening te bepalen op f 2500, a 4 pCt. met .aflossing van f 500 per jaar. De heer v. d. Meer zou liever hebben, dat men trachtte hiervoor geld van ’t grootboek los te maken. Het is toch wellicht plan, later het huis van de hand te doen, en dan moet die afkoopsom op ’t grootboek, terwijl de leening nog niet eens afgelost is. De Voorzitter. Dit is een nieuw gezichts punt. Geld losmaken van ’t grootboek gaat niet gemakkelijk maar men kan probeeren of Ged. het toestaan. De heer v. d. Meer acht zulks in ’t belang der gemeente. De Voorzitter, Maar als Ged. het weigeren, hoe dan Zullen wij inmiddels tijdelijk moeten leenen? Met 1 Mei moet het huis betaald worden. Na eenige bespreking wordt met alge meene stemmen besloten, te trachten geld van ’t grootboek te nemen, wordt dit ge weigerd door Ged. Staten, dan wordt dit voorgestelde plan van geldleening goedgekeurd. 6. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het verhuren van het huis te Parrega. Het huis te Parrega is door tusschenkomst van den heer v. d. Werf verhuurd aan H. Bolswardsche Courant

Bolswards Nieuwsblad nl | 1907 | | pagina 1