Bolsward en Wonseradeel. Nieuws- en Advertentieblad No. 25. Verschijnt Donderdags en Het Radium. Donderdag 28 Maart. VOOR Afzonderlijke IV. G 4- ver- De lang begeerde de geheel Europa Slot, ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Met de beste luchtpomp kan de lucht om zoo te zeggen geheel verwijderd worden, en in een zoodanige buis verdwijnt het roode anodelicht geheel, terwijl van de cathode zeldzame stralen uitgaan, de zoo belangrijke cathodestralen. Zij gaan rechtlijnig zooals de gestippelde lijnen bij het pijltje aangeven, en daar, waar zij het glas treffen, dus aan het andere eind bij a, zetten zij den glas wand in een helderen groengelen lichtgloed. De cathodestralen zelf hebben een heel zwak blauwachtig licht, waar zij tegen den glaswand stooten, komenzij tot het helderder groengele. Deze cathode-stralen zijn door vele geleerden bestudeerd. Brengt men tegen over de cathode een platinaplaatje aan, dan wordt dit door de stralen tot gloeiing ge bracht, steensoorten geven onder den invloed dezer stralen een zeldzaam phosphoriseerend licht, een klein vleugelradertje wordt door de stralen tot draaien gebracht. Maar er is Sneek, Aan de eierenmarkt alhier werden Dinsdag aangevoerd 6 kievitseierenprijs f 1.25. Maandagavond sprak de heer mr. H. P. Marchant, afgevaardigde ter Tweede Kamer voor Deventer, in „Amicitia” over de tegen woordige Kabinetscrisis. In de eerste plaats behandelde spr. de aanleiding tot die crisis, in de tweede de moeilijkheden, die men bij de oplossing ervan zou kunnen vermijden. Aan ’t debat nam alleen deel mr. H.Okma. Middernacht werd de vergadering pas gesloten. Naar men meedeelt, heeft een handige dief Vrijdagavond j.l. een bezoek gebracht aan de toonbanklade van den koopman H. H., aan de Kruizebroederstraat alhier. Alleen het witgeld scheen de vingervlugge te kunnen gebruiken, want al het kopergeld had hij laten liggen. H. had even te voren, zegt men, nog^20 gulden uit de lade genomen, wat voor hem als een gelukje bij een onge luk mag worden beschouwd. Wijmbritseradeel, 23 Mrt. Heden wap perde de nationale driekleur op bijna alle kerktorens dezer gemeente tot herdenking van den 300sten geboortedag van M. A. de Ruyter, mede op verzoek van het Gemeen tebestuur. Daartoe gemachtigd door den Raad heeft het Dagelijksch Bestuur aan de ruim 2000 schoolgaande kinderen der gemeente een ge denkplaat laten uitreiken, waarop het portret ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4 lijken, en dit is heel wat begrijpelijker dan een kachel, die zonder toevoer steeds warmte uitstraalt. Het ligt niet op mijn weg iets voor of tegen deze nieuwe theorie te zeggen, doch ik hield ze belangrijk genoeg om ze hier ten slotte te vermelden. Het was mijn voornemen hiermede te be sluiten, en zulks te meer, wijl ik de mij toegestane ruimte reeds aanzienlijk heb over schreden. Toch kan ik niet nalaten, zij het slechts met een paar woorden, te voldoen aan het van geachte zijde ontvangen verzoek om het ontstaan der Röntgenstralen iets nader te omschrijven. Met behulp van een cliché meen ik dat heel kort te kunnen doen. In de uiteinden van een groote, wijde glazen buis, die overal gesloten is, worden twee metalen draden (bij voorkeur platina- draden) gesmolten, waarvan een platina plaatje k draagt. Beide draden eindigen in een oogje, waaraan men de electrische ge- leiddraden kan bevestigen. De het platina plaatje dragende pool k noemt men de cathode, de andere pool a de anode, de laatste wordt met de positieve pool van de electri sche geleiding verbonden, de cathode met de negatieve pool verbonden. Zendt men nu een electrischen stroom van hooge span ning door de draden, dan springt een elee- trische vonk, of beter gezegd, een onafge broken lichtbundel in de buis tusschen cathode en anode over. Door een zijbuis R kan men met een luchtpomp de buis (nage noeg) luchtledig maken. Naarmate de lucht uit de buis getrokken wordt, verandert het verschijnsel. De vonkenbundel verdwijnt meer en meer en een eigenaardig gloeilicht vervult bijna de geheele buis, alleen aan de cathode blijft een donkere ruimte bestaan. Dit gloeilicht gaat van de anode uit en is roodachtig van kleur, terwijl een blauwachtig lichtschijnsel bij de cathode zichtbaar is. Hoe meer de lucht wordt uitgepompt, hoe meer het roode licht zich terug trekt, en hoe verder zich het blauwe lichtschijnsel uitstrekt. BINNENLAND. Nu, van achteraf bezien, moet men zich eenigszins verwonderen,'dat deze stralen ver schijning niet eerder is waargenomen, waar door weer het veel gebruikte en dikwerf misbruikte gezegde van Hamlet wordt be vestigd, dat er tusschen hemel en aarde dingen bestaan, die zich door onze school wijsheid niet laten vermoeden. Het blijkt nu namelijk, dat bijna alles wat ons omringt, radioactief is, vooral in de diepere aardlagen is zulks het geval. Elster en Geitel ont dekten, dat uitgespannen koperdraden in een kelder, waardoor een langen tijd een zwakke electrische stroom was geleid, later radioactief waren. In mijnschachten schijnt zelfs de lucht radioactief te zijn, want de goud blaadjes van een geladen electroscoop vallen daar samen, schermen, met bepaalde zouten bestreken, gaan licht afgeven. Stukken metaal, die lang in de aarde begraven lagen, vertoonen dergelijke verschijnselen, ja het water uit sommige bronnen en moerassen is, al zij het in zwakke mate, radioactief. Dit vorenstaande nu, gaf de belangrijkste verschijnselen, maar wij staan eigenlijk nog aan het begin van de onthullingen op dit gebied en altijd weet keert de vraag terug: wat wel de geheimzinnige bron mag zijn, waaraan het Radium zijn kracht ontleent. Men heeft gesproken, dat het wellicht de alle lichamen vervullende en doordringende wereld-ether is, die bij de atomen van het Radium op weerstand stoot. Om dit duidelijk te maken, stellen wij het ons op vergrooten maatstaf voor. Wij weten, dat alle lichamen uit een massa van de allerkleinste deeltjes stof bestaan, door tusschenruimten gescheiden. Stellen wij ons nu voor, dat een stuk ijzer bestaat uit een massa hagelkorrels en dat die korrels door een gas- of luchtsoort omringd zijn, dan kunnen die korrels eenigszins heen en weer schommelen, zooals de ijzeratomen bij ver hitting, werkelijk doen. De wereld-ether nu denkt men zich als een oneindig fijn gas. Bewegen wij het stuk ijzer, dan wordt de gewone dampkringslucht op zij gedrongen, maar de ether kan ongestoord de tusschen ruimten doordringen, de mazen zijn daarvoor groot genoeg. Dit geldt voor alle gewone lichamen. Nemen wij aan, dat de kleine deeltjes van het Radium zoo dicht bij elkander liggen, dat de ether er niet vrij door kan, dan bieden de radiumkorrels een belem mering aan de oneindig kleine trillingen, die de ether ondergaat en door dezen weer stand nu meent men de verschijnselen eenigszins te moeten verklaren. Er moet een bestendig stooten, in zekeren zin een eeuwig durend beschieten plaats hebben op het ondoordringbare pantser van het radium en gelijk elke pantserplaat zou gaan gloeien, indien zij onophoudelijk door kogels getroffen werd, zoo moeten ook de radium deeltjes zich verhitten en warmte afgeven. De emanatie zou men zich dus moeten voorstellen als een voortdurend bombarde ment van de uiterst fijne ether, dat de deeltjes van het radium doet afspringen. Voorzeker een spitsvondige hypothese en in vele opzichten niet recht met andere natuur verschijnselen in overeenstemming te brengen 1 Dat echter inderdaad eene uitschieting van alleronbegrijpelijkst kleine radiunadeeltjes plaats heeft, is een gevoelen, dat zich meer en meer gaat bevestigen, het schijnt, dat de radiumstof zich in oeratomen ontbindt. Indien men een of andere stof tot hare kleinste deeltjes teruggebracht had, moest men uit die deeltjes ook weer die stof kun nen samenstellen, als men maar de kunst verstond, de groepeering der deeltjes juist in de goede verhouding te brengen. Plotseling drnog als een bliksemstraal de mare door, dat die gebeurtenis werkelijk plaats greep en dus de theorie Van de ondeelbaarheid der atomen ligt geheel omver geworpen. Onze wijsheid van de ondeelbaar heid der elementen steunde op eene dwaling. Voor een nieuwe alchemie is de weg ge baand, de theorieën der middeleeuwsche goudmakers, gaan zich in hoofdpunten be vestigen en niet alleen op wetenschappelijk, ook op practisch gebied kan een algeheele omwenteling verwacht worden. De mare, dat A. de Ruyter, omgeven door de van de andere zeehelden van meer. Dr. Röntgen ontdekte dat de groengeel lichtende glaswand stralen uitzond, die gelijk ik in een noot reeds heb meegedeeld, door andere ondoorschijnende lichamen drongen. Dit licht, Röntgen- of xstralen genoemd, ontstaat daar, waar de cathodestralen den glaswand raken. Het is bewezen dat deze cathodestralen niets anders zijn dan van de cathode afgescheurde ongemeen snel voort ijlende kleine stofdeeltjes, die uit de materie van de metaalplaat k bestaan. Deze deeltjes heeft men electronen genoemd en zijn met negatieve electriciteit beladen, en ook door dit verschijnsel is de fijnheid der stof, de onhoudbaarheid der vroegere atomenleer vol doende gebleken. Over de verschijnselen en uitwerkselen van de Röntgenstralen mag ik evenwel niet verder uitweiden, en terwijl ik eenerzijds meen hiermede aan mijn vroegere belofte voldoende te hebben voldaan, vraag ik anderzijds aan de lezers verschooning voor de gevorderde plaatsruimte. J. S. FEENSTRA. van M. beeltenissen zijn tijd. Workum, 26 Maart. De lang begeerde en ver vóór dien tijd gezochte kievitseieren zijn de vorige week Vrijdag reeds gevonden. In den omtrek van onze gemeente zijn Maandag reeds op verschillende plaatsen enkelen gevonden. Naar wij vernemen is door Ids Valk één in het Workumer Nieuwland, terwijl 2 kievitseieren in de Workumefmeer zijn ge vonden. Dus de lief hebbers van de geheel Europa door bekende kievitseieren kunnen nu Paasch- eieren gebruiken, wat hun echter duur zal komen te staan, omdat de eersten erg prijzig zijn. Ter herdenking van den 300sten ge boortedag van Michiel Adriaensz. de Ruijter wapperde alhier van den toren en enkele openbare gebouwen de driekleur. Overigens ging deze gedenkdag onopgemerkt voorbij. Gisteren herdacht de wed. M. de Brander, te Groningen, ten huize van haar dochter en schoonzoon, haar 10 Osten geboorte dag. Het oudje is nog in het bezit van al haar zintuigen, ziet nog goed, hoort nog goed en maakt zelfs nog wandelingen in den tuin. Men moet de neigingen leiden, niet uitroeien; niets is een gebrek in een normaal mensch, alles kan het worden (C% Vosmaerj. zich een stof, een element, in een ander heeft laten veranderen is door Engelands grootsten scheikundige, professor Ramsay be vestigd, die helium in radium en radium in helium wist te veranderen. Aanvankelijk dacht men toen aan een sensatiebericht uit de nieuwsbladen, maar met de voorzichtigheid, die men van een geleerde als prof. Ramsay kon verwachten, deelde de beroemde chemicus zijn ontdekking aan de Royal Society mede. Hij liet de emanatie van radium in een luchtledige buis treden, teneinde het spectrum dier stof te onderzoeken, hetwelk zich volkomen als het spectrum van radium kenmerkte. Eenige dagen later, toen de prof, dezelfde herme tisch gesloten buis nogmaals onderzocht, vertoonde zich een heel ander spectrum, n.l. dat van helium, van een radium-spectrum was niets meer te bespeuren. Deze proef eenige malen herhaald, had telkens dezelfde uitkomst en deze verandering wil zoowat hetzelfde beteekenen, als ware het eene metaal in een ander omgezet, bijv, van goud, lood gemaakt of omgekeerd. Om geloofd te wor den, moest inderdaaad een specialiteit als prof. Ramsay er mee komen, zooveel be- teekenis heeft deze ontdekking, zoo wonder baar is zij, zulke uitgebreide gevolgen kan zij hebben. De onderzoekingen zijn nog in vollen gang, voor de proefondervindelijke natuurkunde is een nieuw tijdperk geopend en het moge vreemd klinken, maar wellicht zal de tijd het onthullen, dat alle stof eigenlijk kracht beteekent. Ik heb gepoogd om te weten, of de ont dekking van prof. Ramsay zich staande hield, dan wel of zij op een misvatting be rustte, doch de bronnen te mijner beschik king, gaven mij geene klaarheid, wel heb ik nog meerdere pogingen gevonden, waarbij men het radiumraadsel trachtte op te hel deren. O. a. werd daarbij gewezen op de magneetkracht, die toch ook in een staal- magneet onuitputtelijk schijnt te zijn. Onder velerlei theorieën en spitsvondigheden trok toch bijzonder mijn aandacht de brochure van den Oostenrijkschen geleerde Th. Wennest, waar deze het over de ge leiding van electriciteit bij radium heeft, en waarin hij de wonderlijke gedragingen van Radium, thorium, uranium enz. op eenigszins bevattelijke wijze weet te klaren. Naar algemeen bekend is, onderscheiden wij electrische geleiders en niet-geleiders en ’t is evenzeer bekend, dat hoofdzakelijk de dichtste d. i. de zwaarste stoften, in de eerste plaats dus de metalen, de beste ge leiders zijn. Nu doet Newest opmerken, dat juist de drie stoffen, zoo pas genoemd als de meest radioactiviteit te bezitten, verreweg het grootste atoomgewicht hebben, nl. 230 en 260, waarbij het atoomgewicht van water stof als eenheid is aangenomen. Bij deze dichte stoffen, beweert Newest, is nu het geleidiugsvermogen van electriciteit zoo ge stegen, dat deze electriciteit niet slechts uit de omgeving aantrekt, maar ze in den vorm der zoogenaamde Alpha-Beta- en Gamma- stralen en in andere emanatiën omgezet, teruggeeft. Ten volle hiermede in overeen stemming zou het verschijnsel staan, dat in een experimenteer-zaal, waarin zich een ge ring spoor van een radiumzout (chemisch zuivere radium heeft men nog niet kunnen afscheiden) bevindt, de electriceermachine eenvoudig eiken dienst weigert. Men meende dat de van radium uitgaande stralen de lucht zoo geleidend maken, dat het in de betreffende ruimte niet mogelijk is electri citeit op te hoopen of te vergaren. Volgens Newest nu is de oorzaak daarvan te zoeken in de omstandigheid, dat het radium al de omringende electriciteit als het ware opslorpt en haar daardoor aan andere doeleinden ont trekt. Nu is het wel waar, dat Newest’s theorie niet verklaart waaraan het radium de macht ontleent een dergelijke energie te ontwikkelen, of waarvan het komt dat de electriciteit aan het radium zooveel onderge-" schiktheid betoont, maar de geheele electri citeit is eigenlijk nog een onopgelost raadsel. Toch heeft deze nieuwe theorie het groote voordeel, dat zij de veronderstelling omver werpt, als zou het radium uit zichzelf, zonder eenigen toevoer van buiten, zijn wonderlijke eigenschappen aan den dag leggen. Hieibij is het radium met een bestendig verhit wor dende en hitte afgevende kachel te verge- Bolswardsclie Courant ge’

Bolswards Nieuwsblad nl | 1907 | | pagina 1