Nieuws- en Advertentieblad Bols ward en Wonseradeel. 46ste Jaargang. 1907. Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 26. H De brjefwifee 1 Ijl t Zondag 31 Maart. VOOR zonder BINNENLAND. een basculebrug in B I N. Bd., 25-3- 07. koor bedrag vijf-en-twintig jaren te aan een en wat hij I Roskaem. Nou Oark, us hertelike groetenissen. Dyn aide frjeon L- voor de dacht. Wij vertrouwen, dat de velen, wien de gelegenheid wordt aangeboden tot het nemen meer loten, deze niet zullen laten als razend is geapplau- was gegeven door INGEZONDEN. {Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.') M. de R.! Gewis hebben velen met mij, met groot genoegen vernomen, dat het beroemde zang koor van Wognum ook te Bolsward een concert zal geven. Daardoor is ook voor ons, kleine luidjes, voor uitvoeringen naar gaan, er nu eens liefst om er winst uit te zou bang zijn, dat, als de een oordeel moest uitspreken, zou: //het Huis des Heeren is wie het niet past om Leeuwarden of Sneek te gelegenheid iets moois te hooren. Ik vlas tenminste al op dien middag. Toevallig vernam ik, dat er tijdens het con cert, onlangs door de Wognumers gegeven Noot van den zetter: Met den geachten inzender is onderge- teekende het volkomen eens, maar als men ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. dat eene kerk 6 hokkelingen en stier, 10 jonge kalveren, 2 makke paarden, 10 schapen met en zonder lammeren, 10 kippen en haan. II. BOEREREEUWkapwagen, 3 hooi wagens, gereiden, tieme, melkkar, slijpsteen, met, drinkemmers, kop, emmers, evenaar, kret gewichten en verdere greidboersgereed- schappen. III. HOOI, ongeveer 25,000 1/2 K.G. best gewonnen hooi. TURF, oud HOUT, DROOG SPEK, ROOKVLEESCH. -- ipicnTw Vfoiieiursiun, as er it oars yet net hat. Jouw hat dy griente lykwols net mear nedich, it is him tabitroud. Mar hark ris, ho sit it, habbe wy Krysttiid net ófpraet, det jimme mei Peaske allebeide hjir komme scoene? Dit stiet my mar fêst foar de geast. Den kinne wy aid en nij en hwet komme scil en oerslein waerd yetteris mei-inoar oereidzje en ophelje. Alderwenst wol ik dêrom dit brief net meitsje, lyk as de aide Aldehou to Ljouwert; as it hwet lokke wol, scil ik dit stik in bytsje bihoarlik of- breidzje. Oant jister ta wier it fuleinige kald by uzes. Waeije, jünge, det it bier yen amper Onder de pet weifleach. DO scilst der dêrre yn ’e beammen net sa folie fen merkbite, link ik sa, mar sa ticht oan de sékant as hjirre en den op dy keale klaei, dat is hast net ut to halden. Der binne den ek in bulte poatterige ljue, gryp en sa en der reisgje ek in hopen aide en swakke skepsels hjirwei. It skerpe Maertewaer reaget mannich- ien fen de wacht. Jister lykwols skynde de sinne sa blier, det de forklomme lea net wisten hwet hjar oerkaem. Yn in omsjuch wier it mei it jongfolk en mei de krookjes yn ’e tiin, as wier de wrald omkeard. Hylkje en ik gyngen op ’e neidei de dyk ris üt, mar ds beide berntsjes, dy’t fenseis mei dangelen, wieren bynei net feilich, sa’n protte filesepédes snoerren der us fen efteren foarby. Malfarje, gekjeije, kinsten meitsje op dy din gen, men haldt yen de lea faek stikken en ik kin der hast net by, ho det hja der by sitten bliuwe en net yn’e grind ef it kouwe- drinken reitsje. Ik lap it him sa net; dit scil dêr wol fen denne komme, tink ik, det ik it kinstke leard hab nei myn feintejierren. Tsjinwirdich bilibje wy in béste tiid for de postsegel-samlers. Lésten forkwansele de post yn Amsterdam in soarte fen segels fen de maetskippij fen woldiedichheid efsa; fon in bést doel tominsten. Nou krige ik jister Ruyter-segels yn ’e hannen. De iene krante- skriuwer sei det it moaije en in stalke fen him det it rare printsjes wieren. Nou, dat giet wol mear sa yn ’e kranten en op ’e merken, det de iene kontralje is tsjin de oare. Us greate séhelt ut de gouden ieu wirdt lang net forgetten. Hy wier in keardel lit it hiele hout, dêrby fen from me sin en tagelyk bleau de man lit it folk ien fen it folk. Ik scoe wol sizze det er de hilde rju fortsjinne hat. Nei’t de krante fen Hepkema der fen opjowt, moat er de feart by uzes lans komd wêze. Wy koene der hjir neat fen merke; der wier alhiel gjin fortoan en drokte op 'e feartswal, do’t it trekskip foarby foer, earjister. De flagge stie ek net ienderis boppe op ’e toer. To Ljouwert moat it allegear al sa stikem en tomük tagien wêze. De Friezen earje de greate mannen yn stiltmer sa ’t liket, en op dy menear grif yn oerien, slimming mei de winsk fen dy sikerwie- greate mannen. Lokkich dochs it folk dat oandrang yn him fielt om syn forneamde ljue to earjen. Soks is in teiken fen in krêftich libben, dat opbloeit en it folk steande haldt en biwarret for weiwirden. Men scoen oars net sizze, det wy nou al 300 jier fierder binne, as do’t de Nederlannen sokke brave mannen levere. Junge né. Om ris hwet to neamen. Hwet hat Balthazar Bekker to kear gien tsjin de aide bygelovich- heden. Mar binne se iltroege? Djip lit ’e Wélden wei komt hjir noch sa nou en den sa’n hier-en-bird, sa’n divelbander, om in sjuchtich ald-man ris nei de pols en de hertkolk to fielen en him in trekseltsje fen ■wünderkröden yn to jaen, mei in boel hokes en pokes der by. Ho it mei dat dokterjen biteare scil, hoopje ik dy letter ris to fortellen. En wy habbe hjir ek noch eigen Bd.sters, dy’t nei de piskikers reisgje. Der binne al quvere kostgongers yn ’a wr&ld, van een of voorbijgaan. Behalve dat men dan voor een gulden de kans heeft een net meubelstuk te winnen, steunt men meteen een inrichting, waarop onze stad trotsch mag zijn, een inrichting, die in Sneek in een lang bestaande behoefte heeft voorzien. Alle beetjes helpen, moeten we hier aan toevoegen. We hopen echter dat de tijd niet ver meer af zal zijn, waarop om die beetjes niet meer behoeft te worden gebedeld. Wanneer ons gemeentebestuur ook van meening is, dat een ambachtsschool in onze stad niet minder recht van bestaan heeft dan een hoogere burgerschool of een gym nasium, dan lijdt het geen twijfel of de Sneeker Ambachtsschool met hare onderwijzers gaat een schoone toekomst tegemoet. Sn.Ct. Witmarsum, 27 Maart. Velen waren hedenavond zeven uur op de been, volgende ons muziekkorps, hetwelk een serenade bracht aan onzen geachten geneesheer, den heer Dr. 11. J. Kremer, die heden den dag her dacht, dat hij voor vijf-en-twintig jaren te Groningen werd bevorderd tot doctor in de geneeskunde. Hedenmiddag werd den jubilaris door velen zijner collega’s geluk gewenscht. Moge hij nog vele jaren als geneesheer werkzaam zijn, Wy habbe hjir ek in lang, steil, splinterich keardel, mei Onderdanen dêr’t wol in knoap yn kin, in lichem sünder siele om troch to Ijochtsjen en in moai swier holwirk. Hwer’t er weikomd is, wit ik net goed. Hy hjit oars Ule. Om syn bütengewoane ekstramme- teiten wirdt dy man by jong en aid koartwei »de gongelstók fen fis Ijeaven Hear” neamd. Nou bart it wol ris det de gongelstók en sétra, lyk as fis opropper seit, in kear troch de wyn giet. Hy slingerbilet der den wiïnder- baerlik hinne. Forline wike kaem er hwet let fen ’e forkeaping en do hat er fen wegens de swiere holle it iingelok hawn oer de foet to stappen en op ’e knibbel del to kommen en dy troch de broek en dit en dat en al sa. It bloed roun der by del. Do gau nei Simen-winkelman, dy hat der in piaster op- lein. De oare moarns forhelle de tankbre gongelstök-e»-&?i!ra det Simen hie him in plaksegel op ’e knibbel dien. En hwet docht nou dat malle jongfolk? Hja habbe de goede man omdoopt en neame him nou/zit kwi- tansje op twa skonken”. Simen hie him boppe de tsjien goune taksearre, sizze hja. Sa kin in minske al oan in nuvere namme komme. Dêr is net folie ffigelgüd yn it fjild. Ik bin it oars sahwet wend yn ’e platte alve by it Eldersfjild alle maitiids in pear Ijip- aeijen to finen. It alderearste is my al ünt- komd. De keninginne is fen ’t jier fen Parregea en fis goeverneur fen Molkwar mei it earste Ijipaei bitsjinne. Hwet scille dy Ijipkes yh ’e bladeren wêze. Dy earste aeijen binne my to prizich, Oark. It giet my lyk as de Kampsterbffrster domeny alear, dy seiin aei is in aei en hy naem it goezzeaei. De hinneaeijen jilde nou 34 sinten it poun mei de doppen. Dêrom doar ik fen hinneaeijen ta-ite en dit kin fen Ijipaeijen net. Kamen de skriezen nou mar gau om de Ijippen to helpen, den kin der foar us ris in Ijipaei oersjitte. Aensens efter de bjistpankoeken. Hjir alles tige yn ’e es. Goed-freed scil ik nei Ljouwert ta. Mochtstü dêr ek wêze den kinst’ my om middei hinne treffe yn ’e Veertig om één1 Iemand te IJmuiden die f 1 bedrijfsbe lasting moest betalen, vond dit onnoodig en weigerde het te doen. Na de gebruikelijke ceremoniën van aanmaningen, dwangbevelen en dergelijke dingen, werd bij deurwaarders- exploit ’n gedeelte van z’n inboedel verkocht, en uit de opbrengst z’n schuld aan den Staat plus de vervolgingskosten, samen tot een bedrag van ongeveer f40 voldaan. Aardbeien. Loosduinen komt weer volop met zijn nieuwe de nieuwste groenten, prin- sesseboontjes, voor bijna een cent per stuk, witte komkommers, Zaterdag 60 cent bet stuk, en Maandag reeds rijpe aardbeien. Deze plukte de fruitkweeker J. Kortekaas op Geversoord. Ze brachten 12r/2 cent per stuk op. Kokadorus liet op het Amstel veld te Amsterdam een briefkaart zien uit Soerabaja, waarvan het adres luidde Kokadorus, Hol land. De kaart kwam terecht. Kokadorus steekt haast Boerhave naas de kroon. ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. Afzonderlijkenos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. dan het Godshuis zoo heilig beschouwt, dan wou ik ook geen entree heffen bij zulk een gewijde zaak, want entree betaalt men in een comedie of circus, maar niet in een Kerk. Zulk een uitvoering is altijd een onder nemende zaak, kloppenik Christus hier Hij zeggen geen Huis des Koophandels”. JOHANNES de BOER, medestrijder voor de heiligheid der Kerk. Sneek. Gisteren, Vrijdag, werd de ten toonstelling van Werkstukken en Teekeningen, vervaardigd door leerlingen der Ambachts school alhier, voor leden en genoodigden in ’t gebouw der school, aan de Verlengde Kloosterstraat, gehouden. Voor niet-leden bestaat de gelegenheid om a.s. Maandag het werk van onze a.s. vakmannen te kunnen bezichtigen. Evenals vorige jaren kregen we in alle zalen de vernieuwde overtuiging, hoe onder wijzers en leerlingen zich in ’t afgeloopen jaar weer hebben ingespannen. Terwijl we bij een vorige expositie ons meest bepaalden tot ’t geven van een globaal overzicht, dezen keer meenden we eens meer bijzonder ’t oog te moeten hebben op de vorderingen, die de leerlingen hebben gemaakt. Daardoor vooral is ’t ons duidelijk ge worden, in welke uitstekende handen zich hier ’t ambachtsonderwijs bevindt. We hadden ons niet kunnen voorstellen, dat er zooveel in een jaar kan gebeuren, vooral bij hen, die aanleg bezit een en die met lust bezield zijn voor ’t vak, door hen gekozen. Wat ons echter ’t meest ditmaal interes seerde was ’t voortgezet onderwijs, ’t welk thans gegeven wordt aan die jongelui, welke na volbrachten leertijd wat meer verlangen, dan waarmee een gewoon ambachtsman zijn wieken in de maatschappij uitslaat. Alleen timmerlieden en schilders namen tot heden in die vervolgklasse plaats. Voor de schilders bepaalden zich de werkzaam heden in die klas tot teekenen en hout- schilderen, voor de timmerlieden tot alles wat tot de theorie van hun vak behoort. Wat de vervolgklassen dezen winter hebben geleverd Wij verwijzen de bezoekers alleen maar naar de zaal, waar zich de voorwerpen voor de verloting bevinden daar kan men aan den wand werkstukken bewonderen, waar leeken en niet-leeken vrijzeker den hoed voor zullen afnemen. De voorwerpen, die tentoongesteld zijn voor de a.s. verloting trokken zeer de aan- te Harlingen, in de Menisten-Kerk, aldaar, door het publiek soms i diseerd. Het sein daartoe buitenmenschen. M. de R., ik vermeen daarvoor de plaats niet is. Een uitvoering van gewijde muziek in eene kerk, en luid bravogejuich, dat zijn twee dingen, die niet bij elkander passen. Laat men handgeklap en voetgestamp toe, dan stelt men het Godshuis vrij wel gelijk met een komedietent of circus. Ik informeerde bij iemand, die meermalen kerkelijke zanguitvoeringen bijwoont, o.a. in de Luthersche Koepel-kerk te Amsterdam. Applaudisement wordt daar niet vernomen, zou er ook absoluut niet geduld worden. De mogelijkheid bestaat dat er hier iets dergelijks kan gebeuren als te Harlingen voorviel. Daarom maak ik H.H. Bestuurderen der Martini-Kerk langs dezen weg bekend met het feit. Denken die heeren over de zaak juist als ik, en als velen met mij, dan zou door een enkel woord voor den aanvang van het concert eene besliste stoornis vermeden kunnen worden. A. Sneek, 29 Maart. Z.E. de Commissaris der Koningin in onze provincie, heeft voor onze Huisvlijttentoonstelling reeds een groote zilveren medaille beschikbaar gesteld. Een kind van zekeren Schievelt te Deventer, dat te dicht bij een Paaschvuur kwam, geraakte daarbij in brand en kreeg zulke ernstige brandwonden, dat het in deer- niswaardigen toestand in het ziekenhuis werd opgenomen. In verschillende bladen in ons land is bericht, dat te Venlo valsche guldens in omloop waren. Een kassiershuis aldaar heeft een dezer guldens naar de Munt te Utrecht gezonden en ontving bericht, dat die echt was. Het ontbreken-van de cijfers z/100 C.” onder het wapen was reeds in 1902 bij de wet vastgesteld. Op het stationsplein te Amsterdam stapte een jongmensch op de tram, vroeg een pasje en betaalde met een gulden. De conducteur secuur geworden vanwege het vele valsche geld dat hun in handen wordt gespeeld bekeek het muntstuk en con stateerde onechtheid. Hij liet de tram stoppen, riep politiehulp in en deed het jongmensch arresteeren. Naar het bureau aan de Warmoesstraat geleid, verzekerde de arrestant niets van de qualiteit van het muntstuk te hebben ge weten. Hij bleek de zoon te zijn van een achtenswaardige Amsterdamsche familie, en had den valschen gulden mogelijk van val sche munters zelf ontvangen. Het jong mensch bleek voorts zenuwlijder te zijn niet het volle besef te hebben van i deed. Behalve deze valsche gulden zijn bij de politie gedeponeerd 20 valsche kwartjes en valsche dubbeltjes. Tel. Terwijl de moeder met buurvrouwen de deur stond te praten, is te IJmuiden 2l/2-jarig kind in aanraking gekomen met een test vuur uit ’n stoof, waarbij het zulke brandwonden kreeg, dat het er aan overleden is. Te Zaandam is eergistermiddag ernstig ongeluk gebeurd. Bij het neerlaten van een 1 de Oostzijde aan de eerste valdeur, braken de ketting en de ijzers en sloeg het tegen- gewicht met kracht tegen een aantal per sonen, die reeds de brug betraden. Een jongen van tien jaar werd door den slag gedood. De anderen kregen ernstige verwondingen. De verjaardag van het kegelspel valt op een der laatste Zondagen vóór Paschen. In een oude kroniek wordt verteld, dat jaar lijks sinds wanneer wordt niet gezegd op een der Zondagen voor Paschen de dom- heeren in het klooster van Paderborn met ballen wierpen naar een blok en in Hilders- heim en Halberstadt geschiedde ’t zelfde. Ook werd er reeds geworpen op een houten kegel die //Heiden” heette en het afgodsbeeld voorstelde, dat in de lente omver geworpen moest worden. Van binnen de kloostermuren verbreidde het spel zich naar buiten en vele kloosters in Duitschland hebben nog heden ten dage hun kegelbaan, waar nog gekegeld wordt bij wijze van godsdienstig vermaak. Hbld. Bolswardsche Courant t t i 1 i p r I r’ b

Bolswards Nieuwsblad nl | 1907 | | pagina 1