Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. I I 46ste Jaargang. 1907. Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 27. 4 11 De Blijde Boodschap der Natuur. 1 Donderdag 4 April. Huisvlijttentoonstelling TE SNEEK. iHI !pel in 3 bedrijven VOOR Afzonderlijke en I I I I overleden burgemeester, mr. D. eenvoudige graftombe geplaatst ’t komt geluk- goed materiaal schoone Lente, lang vertoefd?” snelt naar 1 ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar 5 Cent. wij vooral den eigen- een zwaren Noordzee- eenige bijzonder groote ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. Men heeft de Natuur dikwijls met een boek vergeleken. Men bladert er in, vindt een beeld, dat trekt en vasthoudt; men leest ook den tekst en men leest verder, steeds verder. Een nieuwe wereld gaat voor u open. De oude wereld met haar leugen en schijn is overwonnen, de weg naar .de waar heid gevonden. Gij vraagt, wat het boek der natuur in houdt? Gaat naar buiten en luistert. Voor ieder geeft het iets verschillends, hoop en troost in leed geeft het aan allen. Nieuwsbl. v. Steenwijk. ons van Zon de taal der en Zoo op eens, als met een tooverslag, is het gekomen. Men vraagt niet met Bellamy „Waar hebt gij, o Waar hebt gij zoo er en men Onder lichtende sneeuw is het leven be graven. Over het witte veld echter danst een glinsterende Zonnestraal. De naakte boomen van het woud geven hem vrijen toegang en zoo schijnt hij vroolijk door ’t wazige onderhout. De met duizende kristallen behangen takken glinsteren en fonkelen, de lustige meezen, de schitterende goudhaantjes springen van twijg tot twijg door donkere dennen en jubelen hun vroolijke sitsidie, en de winterkoninkjes sluipen uit hun ontoe gankelijke schuilhoeken en beginnen, op een boomstam zittend, hun welgemoed lied te zingen. Hebt dank, gij vriendelijke Gnomen in het donker des wouds! Gij verstaat de taal van dien Zonnestraal, hij spreekt u van moed en hoop en luide wilt gij het ons menschenkinderen melden, dat die straal van de klimmende zon is uitgezonden met zijn broeders om troost te brengen in het menschen- hart, als verkondiger van nieuwe hoop. Ja, wij begrijpen uover dal en heuvel en over verre vlakten trekken de glanzende boden om den weg te bereiden voor den verlosser der Natuur, die zoo oud is als de wereld. Voorjaar is zijn naam. Wat ligt er niet een wereld vol hoop en zaligheid in dat eene woordje: Voorjaar! Steeds nieuwe boden komen, immer glanzender immer stralender! Het witte doodskleed ver dwijnt, groene blaadjes kiemen, hazelaars: bloeien, sneeuwklokjes luiden, crocussen ont-f en uit den schetterenden i- den vink klinkt het in volle ak^, Zie, ik verkondig u groote blijd- zins schijnen te zijn eieren te zullen leggen of kuit te schieten, zooals de visschers zeggen. Voor den verkoop ten bate der Am- sterdamsche Vereeniging tot bestrijding der tuberculose werden destijds 3 millioen post- plaats en eene onder de leden de club in 2 klassen. Wieuwerd, 1 April. De merkwaardige graf kelder alhier heeft in ’t afgeloopen jaar een minder druk bezoek gehad dan vroeger wel. Toch is hij een bezoek overwaard en wordt daarom voor ’t komend seizoen, nu velen een doel zoeken voor uitstapje of fietstocht, in herinnering gebracht. Hem. Oldeph. en N.W., 1 April .In de lage landen is het eierzoeken in vollen gang. Geklaagd wordt over weinig vogels en over de weinige toeschietelijkheid van landeigenaren om permisie te verleenen. Enkele, dit jaar zeer enkele, personen hebben de gunst, de meerderheid moet steelsgewijze ’n eitje zoeken te snappen, altijd in gevaar om zelf gesnapt te worden door de dienaren der Wet, die met argusoogen rondkijken. Lemmer, 1 April. De haring begint te komen. De vangst toch wordt de laatste dagen iets beter. Heden werd hier 500 tal haring aangevoerd; enkele visschershadden een vangst van 10 tal. Voor het tal (200 stuks) werd heden f 3 besomd. Friesche Zuidwesthoek, 1 April. Alsof ’t goud is, zoo loopen en draven de op- koopers van nuchteren kalveren. Voor dag en dauw zijn ze in de weer en als ’s morgens de boeren de staldeuren openen, staan niet zelden de concurrenten al te wachten op even- tueelen handel. Gelukt of mislukt ’t, dan gaat ’t in groote haast verder, naar ’n vol genden stal. Natuurlijk is de fiets hier ’n onbetaalbaar vervoermiddel. O wee, als een band ’t begeeft dan... maar kig weinig voor, want voor zorgt de kalveren-koopman. Wat bij groote menschen gezien wordt bij kalveren, vertoonen de jongens bij de lammeren velletjes. Neen maar, die wedijver is aardig, al blijft krakeel soms niet uit. Herik. Nieuwsbl. v. Fr. Sneek. Zaterdagmorgen werd op ’t graf van onzen Alma, een met dit opschrift: Mr. Dirk Alma, in leven burgemeester van Sneek, geboren te Amsterdam 21 Nov. 1844, overleden te Sneek 29 Nov. 1906. Een stamroos laat zijn treurende twijgen hangen over ’t hoofdeind van den te vroeg ontslapene. De maker van 't prachtig, eenvoudig ge- denkteeken is onze stadgenoot, de heer J. Hofstra, die door dit werk weer heeft ge toond, dat men niet naar buiten behoeft te .gaan, niet onze steenhouwers behoeft te passeeren bij ’t plaatsen van passende gedenk- teekenen op de laatste rustplaatsen. - De tentoonstelling van werkstukken teekeningen der leerlingen van de Am bachtsschool alhier werd Paaschmaandag bezocht door honderden belangstellenden. ’t Prachtig weer was de oorzaak dat ook een groot aantal bezoekers per fiets van buiten was gekomen. Voor de verpachting van het buffet in het station der N. T. M. alhier, was in geschreven als volgt: Mej. H. Boswijk te Rotterdam f 476, K. Schurer alhier f 455, J. N. de Vries alhier f 405, J. Schutter te Wijckel f325, K. Hiemstra f 312, G. Hammersma f 300, P. J. Knorr f 260, allen alhierx en mej. J. Dijk te Oranjewoud f 258. Gégund aan den heer K. Schurer. Dinsdag werden alhier ter markt aangevoerd ongeveer 900 kievitseieren, waar voor van 22 tot 25 ct. per stuk werd betaald. Met het intreden der lente is in Artis te Amsterdam het bedrijvige voorjaars- leven weer aangevangen. Voor iemand, die houdt van natuurstudie, is er in de ver schillende afdeelingen het geheele jaar door wel allerlei op te merken, maar wanneer de lente neer zoek men pheer opmerker zooveel te bestudeeren en te ge nieten valt, toch wel het meeste genoegen. Reeds zijn de meeste der tropische, nog niet geacclimatiseerde dieren uit de winter verblijven voor den dag gekomen, en kunnen en genot I II I schrijCourant De kilometervreter het bekende dolle kluchtspel dat twee jaar geleden in de kermis zoovelen heeft vermaakt, ging gis teren avond in den schouwburg. Het Brondgeest ensemble komt alle eer toe, want de wijze waarop het kluchtspel werd vertolkt, was, zooals trouwens verwacht mocht worden, alleszins zeer verdienstelijk. Er werd braaf gelachen om de allergrap pigste toestanden en quiproquo’s die in het in het stuk voorkomen en de bijval die het ensemble oogstte was niet het minst te danken aan den heer Westerman die zonder charge met groote vis-comica den pantoffelheld typeerde. Trouwens alle rollen werden vlot en zeer goed weerge geven. Wij noemen nog de h.h. Brouwer, v. Eisen, Staalduyn, v. Zuylen en dames M. Beekman en ten Hoonte. Het was een avond van vermaak dat het Brondgeest ensemble heeft geschonken. Ook de andere Groninger bladen gaven zeer gunstige recenties. De feestelijke bijeenkomst in het Tentoon stellingsgebouw op Zaterdag belooft een ge- noegelijke avond te worden, terwijl we van de in Bolsward met zooveel succes opge voerde operette „De Meikoningin” welke Zondagavond in „Amicitia”, wordt gegeven, niets dan goeds verwachten. Van harte hopen we, dat het comité haar veel omvat tende werkzaamheden met succes mag zien bekroond en de Tentoonstelling op een druk bezoek mag rekenen Kimswerd, 1 April. Met de mooie dagen komt er ook weer nieuw leven in de kaatsers- wereld. Gisteren zijn ze hier al druk bezig geweest, terwijl Zaterdagavond de leden der Kaatsclub hebben vergaderd. Deze herbenoem den tot bestuurslid en keurmeester de H. II. J. G. Dijkstra en E. Brunia en tot afge vaardigde den heer W. K. Postma; in de plaats van den heer J. Brinksma werd gekozen tot keurmeester de heer R. Buwalda. Uit de rekening van den penningmeester bleek dat ’t nadeelig saldo van ’t vorig jaar. groot f40, was gedaald tot f5.78. Er was ontvangen f 155.50 en uitgegeven f 161.28. Verder werd besloten, dezen zomer te houden een kaats- partij door parturen van 3 personen uit ééne ze, evenals de bezoekers, genieten van de weldoende buitenlucht in het koesterend voorjaarszonnetjevele vogels prijken nu in schitterend bruiloftskleed en onder de water vogels in de groote vijvers zijn al eenigen bezig met de zorg voor hun nakomelingschap. Hier zwemmen de mannetjes-zwanen met trotsch opgeheven vleugels, gevolgd door hun wijfjes over den vijver en leveren elkaar bij wijlen slag; enkele paren hebben reeds een aan vang gemaakt met nestbouw. Een paar Zuid-Amerikaansche Zwarthalszwanen heeft evenals vorige jaren weer een nest gemaakt op het eilandje in den midden vijver, waar het wijfje nu reeds zit te broeden. Spoedig zal men het gelukkig echtpaar, dat zooals velen zich van verleden jaar nog zullen herinneren, de aardige mollige jongen be hoedzaam op den rug met zich medeneemt, met hun kroost om zich heen kunnen vinden. Ook de bekende Aalduikers of Schollevaars hebben hun nesten weer gemaakt vlak aan het pad, zoodat men spoedig de ouders de jongen weer kan zien voederen. De sierlijke wilde eenden, waarvan de midden-vijver een uitgebreide verzameling herbergt, zijn om ’t hardst bezig met hun minnespelen. De jonge Orang-oetang, die nu reeds ruim vier jaren in Artis leefde, is ook dezen winter goed doorgekomen en begint nu lang zamerhand zich tot een geweldig sterk man netje te ontwikkelen. Als de warme dagen weer wat duurzamer blijken, komt voor hem ook de goede tijd weer aan, dat hij op zijn grasveld en in de boomen zijn potsierlijk leven van aankomende orang-oetang-jongen kan leiden. De beide Lynxen, die zoo zeldzame, bijna uitgestorven groote roofdieren Van Noord en Oost.-Europa blijken zich in hun Artis- leven uitstekend geschikt te hebbenhet zijn prachtige exemplaren geworden. Maar buitengewoon goed hebben zich ook de jonge bison en vooral het Nijlpaardje ontwikkeld, die beloven wat voor de toekomst. De verzameling waadvogels, de meest com plete collectie ter wereld, die o.a. twee zeer zeldzame nog nimmer in eenigen zoölogischen tuin aangevoerde en verleden jaar voor het eerst levend naar Europa, speciaal naar Artis gebrachte vogels, den Koningslepelaar van Australië en den Zwartkopreiger van Mada gascar bevat, is een aandachtig bezichtigen overwaard. Ook van de tegenwoordig zoo zeldzame witte pauwen, de bijzonder schoone, witte variëteit van den op Java levenden wilden pauw, kan men in de groote volière en in de fasanterie paren vinden. De Zuid-Afrik. Wildebeesten”, antilopen onlangs door het Artisfonds ten geschenke gegeven, maken het best. De jonge dieren, nog pas anderhalf jaar oud, beginnen, althans het mannetje, reeds blijken te geven van het typisch wilde karakter, dat ze, ouder geworden, zullen openbaren. In het Aquarium zijn thans van de in de kleine zaal ter bezichtiging gestelde eieren van den zalm en van een Zwitsersche Marene- soort tot de houtingachtingen behoorend, uitgekomen en de jonge larven, in het stadium verkeerend waarin ze leven van den mede ter wereld gebrachten voedingsdooier, zijn uitstekend waar te nemen, ofschoon ze zich volgens hun aard verschuilen. De bassins met Noord- en Middellandsche zeeanemonen zien er prachtig uit en onder de visschen noemen aardigen Snotdolf, bewoner, waarvan wijfjes van zegels vervaardigd. Hiervan werd l millioen verkocht en bleven 2 millioen stuks over. Naar het Hbld. verneemt, worden deze on verkochte zegels allen ten postkantore te Amsterdam gestempeld, waarna zij in veiling zullen komen ten behoeve van bovengenoemde Vereeniging. Te Maastricht zijn Zondagavond eenige personen de woning van een herbergier binnen gedrongen en hebben den inboedel vernield. Ook werd een raam uitgebroken en werden meer andere daden van geweld gepleegd. De politie is de daders op het spoor, er alles weer verjongt en later wan de zomer hoogtij viert, geeft een be- aan den lommerrijken Artistuin, waar zich als ’t ware voelt in een atmos- van den vreemde, waar voor een fijn De oude sagen vertellen dagskinderen. Deze kenden dieren, hadden gemeenschap met elfen gnomen en verstonden het ruischen van den wind. Zij wisten wonderbloemen, wichelroeden en springwortels te vinden en de krachten der natuur waren hun onderdanig. Men prees deze Zondagskinderen gelukkig. Zij waren het ook en zijn het nog heden. Nog heden? Ja zeker, nog heden. vVant zoolang er Zondagen zijn, zoolang zijn er ook Zondags kinderen. Alleen is menig Zondagskind van heden op een werkdag geboren en toch be gaafd met hun talenten. Ze zoeken hun vreugde in den grooten, groenen tempel der Natuur. Hun vertelt de vogel zijn wederwaardigheden op reis, zij zien de rondedans der elfen en de murmelende beek fluistert hun de schoon ste sprookjes van het woud in het luiste rende oor. De werkplaats der natuur ligt voor hen open. De sprookjes schijnen slechts sprookjes, in den grond zijn zij waarheden. Wie de taal der natuur verstaat en wie naar haar waarheden geluisterd heeft, dien laat zij niet meer los. Zijn materiëele behoeften verminderen; kan hij slechts naar die stem men luisteren, dan is hij tevreden. En te vreden zijn, is gelukkig zijn. Daarom, o mensch I „Vermijd de stadt en ’t straetgeschil, „En kies een ruimer baen.” Open uw oogen, ooren en hart de terugkeerende vogelen, de ontbottende knop pen verkondigen de blijde boodschap der Natuur. En voor ieder, die zoekt, ligt het mysterie der Natuur open; want het wil zich niet opdringen, het wil gezocht zijn, dan openbaart het zieh vanzelf, Naar men ons bericht is het aantal voor werpen zoo enorm groot dat het Comité zelfs met een 10 tal dames en heeren versterkt, de handen vol zal hebben om alles op tijd klaar te krijgen. Het gebouw zal door planten en drapeeriën een feestelijk aanzien worden gegeven. Zooals uit achterstaande advertentie blijkt, zal de in ons land en daarbuiten vermaarde beensnijder van Oosterbeek op de tentoon stelling werkzaam zijn; en het publiek een blik gunnen op de kunst, om van gewone beenderen de prachtigste voorwerpen te fabri- ceeren. Het Comité stelt bovendien de bezoe kers in staat in de bekroning van som mige afh^W'^r x^efidfly^r plooien hun kelken, en uit den schetterenden slag van den vink klinkt het in volle aki,Ij OUCrU. koorden: Zie, ik verkondig u groote blijd- schap. Het is gedaan met de heerschappij AMICITIA opvoering vai de" als met een tooverslag, is JLdJLB j Zij is er en men snelt naar buiten om PEST ENSEMBLE, haar wonderen te aanschouwen. Men verheugt zich over het jonge groen, de eerste bloemen. Men vraagt niet: wanneer kwaamt ge? Ze zijn er. Men hoort de vogelen zingen en vorscht niet met Vondel: „Wat zingt het vroolijck vogelkijn, Dat in den boomgaard zat?” Want men weet er geen antwoord op te geven. En toch is de kennis der natuur de wetenschap, die den mensch het naast is en die hem het meest bevrediging schenkt. Bolswardsche Courant I

Bolswards Nieuwsblad nl | 1907 | | pagina 1