Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. 46ste Jaargang. 1907. Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 30. De briefwiksel fen Jouw, Bin en Oark. Zondag 14 April. Uit de Raadszaal. VOOR Afzonderlijke Dit het' ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. men, is niet als ,r. ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad ie telefonisch aangesloten onder No. 4. adressanten vraagt de de behandeling van //Sjuch”, sei de lytste, //dêr. komt se wer oan; dy mei dy blauwe jüpe en dy reade fear op ’e hoed; laeitsje dü lij ar nou ris oan. To nou hju.” En hy hompte syn lange bürman mei de earmtakke yn 'e side. Mar de greate koalle krige in kaem. It jong frouminske kipe him to mük efkes oan en hij seach heech, nei de wynwizer op de aide Waech. vin great jonge bist yn det slach fen saken”, tocht ik. Sjê sa, nou is myn brief for in stür ek swierdernöch. Groetenissen by de rüs stjürt dy dyn frjeon OARK. Burg, en der Nederl. t ram weg-Maatschappij in te willigen, hierover is reeds vroeger gecorres pondeerd en de ruiling wordt in ’t belang van beide partijen geacht. Ook de Directeur der Rijkszuivelschool en de betrokken Mi nister hebben hun goedkeuring over de inwilliging van het verzoek uitgesproken, waarom wordt voorgesteld 140 M2 van het terrein der Rijkszuivelschool af te staan en 140 M2 van 't naastliggend land aan dat erf te hechten, alle kosten neemt de Tram- maatschappij voor hare rekening. De heer Boersma vraagt nader of alle kosten voor dé Tram-Mij. komen. De Foorzitter bevestigt diter komen voor de gemeente geheel geen kosten en ’t wordt een mooi vierkant erf. De heer Schotman acht het een kolossale zaak nog eens aan de orde te stellen, vindt algemeene instemming. PUNTEN VAN BEHANDELING. 2. Aanbieding en vaststelling van de school geld kohieren over het 1ste kwartaal 1907. Deze kohieren ten bedrage van f 301.25 en f 305.55, worden met algemeene stemmen goedgekeurd. 3. Behandeling van de rekening van de Stadsbank van leeninq over 1906. Deze rekening werd met algemeene stem men goedgekeurd. 4. Behandeling van de rekening van de Sladswerkinriehting over 1906. Met algemeene stemmen goedgekeurd. 5. Behandeling van de wijziging en aan vulling der verordening op de begrafenisrechten. De heer v. d. Meer merkt op, dat in ’t voorstel van Burg, en Weth. slechts sprake is van ’t luiden van 2 klokken, hij meent, dat voor 't luiden van de eene klok meer mannen noodig zijn dan voor de andere, dan meent hij verder, dat er 3 klokken gebruikt kunnen worden en er nog een 4de is, de reden waarom die laatste nooit luidt, is nief algemeen bekend. Hij wenscht daarom wel, dat het voorstel heden niet wordt afgehandeld, maar een meer ge detailleerd voorstel van B. en W. inkomt. De Foorzitter meent, dat die 4de klok niet luidt omdat de toon ervan niet in har monie is met de anderen. De heer Kramer meent te weten, dat de 3de klok, de z. g. 12-uursklok niet luidt bij begrafenissen, omdat het minder wel luidend is bij de twee grooteren, die lang zamer slingeren. Dat de 4e klok niet luidt, daarover is, naar hij zich meent te herinneren, vroeger eens door wijlen Ds. van der Meulen ge schreven in de Bolswardsche Courant. Er heerscht daaromtrent wel eenige begrips verwarring, sommigen meenen, dat die klok de grootste is en gevaar zou opleveren voor den toren, maar hij meent, dat toen gezegd is, dat de toon niet stemt met de beide andere groote klokken. Afzonderlijk zegt die toon wel heel schoon, maar ze samen luiden. Ook de trap van orgel moet hinderlijk zijn voor ’t luiden van die 4e klok. Wat de bediening aangaat, dan eischt de klok 5 de andere 4 man, die afge- XXIII. Brief fen Oark oan Jouw. B., 6 Aprul 1907. Béste Frjeon Jouw! As de postrinder dy dit brief bringt, dén, hald ik der foar, scilstü wol tinke, hwet is der nou wer to rédden? De lange pipen, dêr’t wy by Bin-en-dys ut smookt habbe, det men de reek yn de keamer wol snije koe, sa det Hylkje bliid wier, det hja yet net hüshimmele hie, kinne noch mar amper kald wêze ef der kom ik al wer mei in grou brief oansetten. Ja, it is mar sa, ik bin lang net utpraet rekke to Bd., al ho goed ef wy de tiid dêr oars ek meinommen ha. Dü hast fensels de tram nei Bólsert ta de jouns noch wol krige, mar ik bin wer sa dom wést, det ik Bin Ijeaver Ijeaude as Hylkje en myn haloasje. Hylkje sei al, //Oark, ik wol dy net foart prate, mar it wirdt dyn tiid, astdü net nei Frjentsjer ta rinne wolste. Mar Bin sei: z/ei gekheit, it is mar tsjien menuten rinnen nei it stasjon en op ds klok hast dü yet in kertier de tiid en dy giet ek noch in ein foar, hwet scilst’ nou al foart dwaen”. Neffens myn haloasje waerd it oars wol tige myn tiid, mar ik liet my dochs feu Bin biprate om earst it forslach fen syn proefijild yn de foarste seize yet oan to liearren en it eintsje-bislüt wier det ik my einlings sa djip yn de dong en kinstdong wei joech, det ik mei Bin syn aid meikerspet op op wei rekke; ik hie do nei Bin syn sizzen noch wol fiif menuten tiid. Yn myn haest stroffele ik yn de jester ek noch oer in great balstien en kaem ik hast yn de ald-grêft to lanne. Feu de weromstuit roun ik do yet, sa ’t my letter bliek, om de forkearde hikke en kaem yn de lange-saune foar de sylsleat. De tram helle ik nét mear, nei ast’ wol bigripe scilst. Mar nou moast dü net miene, det ik ut krigelens ef grimitigens nei Frjentsjer roun bin. Ne, hear! Ik bin bidaerd wer werom kuijere. Mar dêr wier de grap noch net mei ut. Do’t ik wer op Binsma-sate kaem, siet de doar dêr al op de skoattel. Ik mei de klink rattelje, det de hounen yn de bürren bigounen to blaffen. z/Hwa is dêr”, röp de faem? //Meitsje de doar ris los”, róp ik. //Wy jowe net oan nachtbidlers”, hja wer. //Dü sjuchste my dochs net for in nachtbidler oan, wol!” Z/Ik sjuch jo hiel-en-dal net”. Mei kaem Bin, dy hie myn lüd heard. Nou, dü bigrypst tink ’k wol, ho nij eft dy ophearde, det ik noch op syn hiem stie. ik sei: z/nou moast my nachtketier jaen, heite en moarnier forsit ik de tram net wer, dat ha ’k dy to sizzen. Slieperich bin ’k ek net, nou moatte wy it den noch marris oer dyn proeftjild ha, ik hab nou de tiid wol.” Bin tochte de tram scoe wol fiersto bitiid wést ha. It trof goed det ik thus sein hie, det it wol wêze koe, det ik de jouns by sweager Hauk oan gyng en den net thus kaem. Nimmen waerd dus üngerêst oer my. Dy wetterkwesje, Jouw, dêr’t wy it al sa faken oer hawn habbe, dat 'seit wol hwet. Neffens de kranten binne de Ijippen der ek al glêd mei oan, om’t it lan, dêr’t de ald-hij oars syn kültsjes plichte to draeijen, dat stiet nou splis. Ik scoe sa sizze, lit se den for- hüsje nei de hege klaei. Mar ik skyn der gjin forstan feu to habben, hwent dêr hab ik fen it jier ek allike min in bulte Ijippen sj/ien as yn oare jierren. En yn it aldlan binne se ek al net tsjok mear, sünt de boel der yn in polder lein is, nei’t Lütsen-aeisiker seit. Oan it skriuwen fen sweager Hauk to sizzen meist dü wol bliid wêze, Jouw, detstü de bolle fen Bin syn bürman koft haste; it skynt wol, det der net folie béste bollen binne; ef Hauk syn brilleglêzen moatte hwet hiel krom wést ha. Ik moat him der noch ris oer skriuwe; it liket my mal ta, det it sa slim wêze scil as Hauk it foarkomme lit. Op góe-freed hab ik yet ris in pear kear de Nij-stêd to Ljouwert op en del wést; lyk as wy dat foar jierren sa faek dien ha. It wier dêr tige drok. Ik trape hiel bidaerd efter in pear feinten oan en harke sa it ien en oar fen hjar praet óf. It wieren güds dt Holwert ef dy kanten, to minsten se praetten fen büotter en büosse. eene I wisseld moeten worden. Als dus met de grootste „mannenklok” alleen geluid wordt, maakt dit een verschil van 2 maal 40 is 80 cent bij de andere de //vrouwenklok”. De heer v. d. Meer vindt dat dit al iets opheldert. Hij heeft met opzet deze zaak ter sprake willen brengen, omdat hij meent, dat men algemeen behoort te weten, hoe het met die klokken staat. Hij hoort nu, dat de 4e ook wel mooi klinkt, welnu, laat die dan ook maar eens hooren, hij wil gaarne een nieuw voorstel om het luiden ook onder t bereik van nog meerderen te brengen. De Foorzitter. Er is niets tegen om de zaak uit te stellen, en nader te onderzoeken. Alzoo besloten. De Foorzitter verlaat tijdelijk de zaal om inlichtingen over Hengstepad en stoom- caroussel in te winnen. De heer Eisma presideert zoolang. 6. Behandeling van het adres van den Directeur der Ned. Tramweg-Maatschappy inzake eener ruiling van grond, met advies van Burgemeester en IF et houders. Weth. adviseeren het verzoek Tramweg-Maatschappij in De heer Fraamsma maakt de opmerking dat in het adres is gesproken van erfpacht, bedoeld wordt echter grondrente. Het advies van B. en W. is, gunstig op het adres te beschikken. De oppervlakte bedraagt 96 M2., de prijs wordt gesteld ‘op 25 cent per M2. jaarlijks. De hoek, die thans voor allerlei vuil wordt gebezigd, zal veel tot verfraaiing bij brengen, wanneer daar in de richting der Heeremastraat een net huis wordt gebouwd. De heer v. d. Meer heeft het terrein bezien, maar als de richting van het pakhuis gevolgd wordt, komt de rooilijn bijna op de Kerk aan. Hij is niet tegen het verzoek, maar elk jaar staat op dat plein de stoom- caroussel, en die bron van inkomst wenscht hij te behouden. Kan, als in den hoek een woning wordt gebouwd, die caroussel daar nog staan, dan is hij er voor, want dan zou een vuile hoek zijn opgeruimd. Hij wenscht, als men zich van de ruimte niet goed op de hoogte heeft gesteld, de beslissing liever zoo lang op te schorten. De heer Boersma is ook van dit zelfde gevoelen. Toen Brandenburg indertijd grond aan vroeg voor het bouwen van diens huis, was hij daar tegen, en nu weer een hoek van ’t plein af, dan vreest hij, dat er te veel afgebrokkeld wordt. Hij wil ’t idee v. d. Meer, om eerst nader te onderzoeken, wel ondersteunen. De heer Eis na zegt, dat er geen reden voor uitstel behoeft te zijn. De vuile hoek, die nu bebouwd zal worden, heeft 4 zware boomen, het terrein dat nu aangevraagd wordt, doet geen dienst. De stoomcaroussel zal er nog wel kunnen staan, of anders moet deze zwaaien. Er blijft voldoende ruimte over, de grond wordt berekend naar f 5 per M2, de prijs, die ook voor ,/t Hof" werd betaald. De rooilijn wordt iets achterwaarts genomen, als de oude huizen, die daar ver derop staan komen te vervallen kan later een goede richting ontstaan, w’ant bij ver dere bebouwing van ’t Hof zal daar ook wel een straat moeten komen in den hoek. B. en W. ’vinden dit verzoek wel wensche- lijk voor de gemeente en ’t zal strekken tot verfraaiing. De heer v. d. Meer vindt dat het zwaaien van de stoomcaroussel niet kan, als er geen plaats genoeg over blijft, is hij tegen het verzoek. Men moet er op letten, dat nu de kerk in gebruik zal komen, die toegang niet versperd mag worden. Hij zou wel graag dien vuilen hoek van ’t Hengstepad willen opruimen, maar toch niet gaarne de opkomst van staangeld voor caroussel en spellen willen missen. De Voorzitter. De stoomcaroussel staat steeds met het front naar voren, maar aan den kant van den stal stonden altoos een paar woonwagens, als die er niet zijn, kan de tent wel wat opschikken en ook wel iets verder naar voren geplaatst worden. De heer Kramer oordeelt ook, dat er nog genoeg ruimte overblijft voor den stoomca roussel. De heer Cuperus, vindt, dat de politie, die de plaatsing telkens regelt, daarover het beste zal kunnen oordeelen. De stoomca roussel is -dit jaar weer verpacht, dus daar moet ook plaats voor gehouden worden. De heer Schotman meent, dat naast de stoomcarousel de hoek open bleef; de toe gang naar ’t kaatsterrein was daar,, en gewoonlijk stonden er dan een paar zuur kraampjes of zoo iets. De tent zou ook iets naar voren gezet kunnen worden. De heer Cuperus merkt op, dat de toe gang naar het kerkgebouw nu niet belet mag worden. De heer Eisma zegt, dat het plein onge veer 900 M2. is, de stoomdraaimolen is mis schien een 150 Meter, dus er is ruimte genoeg. De heer v. d. Meer. Behalve de stoom caroussel staan daarvoor ook nog spellen en kramen, en dat alles brengt heel wat staan geld op, wat ik niet zou willen opofferen voor een f 25 huur van dezen gevraagden hoek. De gemeente-architect, die toch zeker de opmeting doet, zal ons wel kunnen in lichten. De heer Boersma vindt dat eerst nader geïnformeerd dient te worden. De Foorzitter stelt voor eerst de agenda af te handelen, inmiddels inlichtingen te vragen en aan het einde der vergadering de Vergadering op Donderdag 11 April 1907. Tegenwoordig bij opening 12 leden. De notulen werden gelezen en goedgekeurd. Ingekomen is een Resolutie van Ged. Staten, dat bij hun college geen bezwaren zijn ingekomen tegen de toelating van den heer S. E. Lunter als raadslid. Aangenomen voor kennisgeving. De Foorzitter stelt aan de orde punt 1. Beëediging van den heer S. E. Lunter als lid van den Gemeenteraad, en verzoekt den heeren Fraamsma en Cuperus den heer Lunter binnen te leiden. Hieraan voldaan zijnde, plaatst de heer Lunter zich voor den Voorzitter en legt in diens handen de gevorderde eeden af. De Foorzitter zegt daarop ongeveer het volgende Mijnheer Lunter, nu Ge de ge vorderde eeden hebt afgelegd, kunt Gij zitting nemen als lid van dezen raad. Sta mij toe, dat ik U gelukwensch met uwe benoeming tot lid van den Gemeenteraad en met het vertrouwen, dat de kiezers in U hebben gesteld. De naam Lunter is in dezen raad niet vreemd, wijlen Uw vader heeft voorheen jaren lang zijn stem doen klinken in deze zaal en met ambitie de zaken der gemeente behartigd. Ik vertrouw, dat Gij de voetsporen Uws vaders zult volgen en zult zijn een goed en flink raadslid. De heer Lunter dankt voor deze woorden en neemt zitting, zoodat thans 13 leden tegenwoordig zijn en dus de raad weder compleet is. Ingekomen stukken a. Een resolutie van Ged. Staten, goed keurende de onderhandsche verhuring van een gedeelte van het gebouw der stads werkinrichting aan de Vereeniging voor Ger. Schoolonderwijs. b. Idem, houdende goedkeuring van prim, kohier van hondenbelasting. Aangenomen voor kennisgeving. c. Een adres van den heer H. A. Lunter, verzoekende goed te keuren, dat zijn huis een uitgang heeft aan de Lombardsteeg, naast het perceel van H. de Bruin en L. Vos. d. Ken adres van Johs. H. Lammertsma, verzoekende met 1 Juli ontslag als gemeente- reiniger, welke functie hij 29^2 jaar heeft vervuld. Beide adressen worden gesteld in handen van B. en W. om advies. e. Het verslag over de herhalingsschool in den afgeloopen winter. f. Een kantbeschikking van den Com missaris der Koningin dat bij ’t College van Ged. Staten bezwaren bestaan om voor den aankoop van het huis te Parrega gelden van het grootboek te nemen. B. en W. stellen nu voor bij openbare inschrijving een leening van f 2500 aan te gaan, af te lossen in 5 jaren, met bepaling, daar de rentestandaard heden hoog is, met 6 maanden opzegging eerder af te lossen, ingeval de rentestandaard daalt en conversie in ’t belang der gemeente zal zijn. Met algemeene stemmen goedgekeurd. g. Een adres van het Bestuur der Ver eeniging voor onderwijs op Gereformeerden grondslag, verzoekende in erfpacht den hoek van het Hengstepad naast het pakhuis van den heer B. v. d. Werf, teneinde daar een onderwijzerswoning te bouwen. Op verzoek van Foorzitter urgentie voor dit adres. Dit wordt toegestaan. Bolswardsclie Courant II ’t |E

Bolswards Nieuwsblad nl | 1907 | | pagina 1