lieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. 46ste Jaargang. 1907. Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 32. De briefwiksel fen Jouw, Bin en Dark. Zondag 21 April. VOOR BINNENLAND. Bolswardsclie Courant Afzonderlijke It scil wol wier oan- de ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Er gaan geruchten dat de Kamer voornemens is het zomerreces in te krimpen om het achterstallig werk in te halen. Lemmer, 18 April. Onze beide muziek- vereenigingen „Excelsior4 en „Ons Ideaal4 hebben besloten het hun door den gemeente raad toegezegde subsidie van f 250 aan te nemen om voor dit geld, met toevoeging van hetgeen door de burgerij is toegezegd, een nette muziektent te bouwen. Oranjewoud, 18 April. Ook de bosschen van wijlen den heer mr. H. W. de Blocq van Scheltinga zijn van nu af slechts toe gankelijk bezit van baar aan Den Haag, 19 April. Het juridisch onder zoek inzake Simon Polak, die een aanslag pleegde op minister van Raalte, is afgeloopen. Nog wordt gewacht op het rapport van deskundigen, die een onderzoek instelden naar de geestvermogens van Polak. Binnen enkele weken verschijnt het rapport en wordt de zaak naar de terechtzitting verwezen. Het Kamerlid Talma is Donderdag- ADVERTENTIEPRIJS17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad ie telefonisch aangesloten onder No. 4. voor aan schuld zou sa ek al ris net mei oan ’t lan- forbieden wést, Bin? Dü dochst it, tink ik, net wer. Yn it blêd Wünserdiel bab ik dy wysheid fen Goasseboer lézen. De ald-boer is in bitoeften baes en dy wetten dy witte hwet. Jonge, hwet binne de ierdapels omleech gien; dit is in püster for de ljue, dy’t in heap sitten habbe op avontür fen hegere prizen. It fé, it gemaek, it lan en it lean, it bliuwt allegearre prizich. Dér is bast gjin en gjin trochkommensein oan. En it jild is al sa djür. Dit komt fen de oarlog- gerijen fen de léste jierren, wirdt der biweard. ïk kin der gjin ein oan fêstmeitsje. Fen de wetten spritsen, dy ’t wy allegearre achte wirde op in prikje to kennen, lyk as Master seit. Us aide ontfanger hat mei forlof foart wést en do wier der salang in stür- nümerear ef sa’n ieu yn syn plak. In jong keardeltsje wier it. Dy kaem by uzes for de biskriuwing fen de parseneele bilêsting en der wier gjin ien oars thds as An, üs float fen in faem. It hearskip, mei de pinne efter it iene ear, in inketfleske oan de jasknoap bingeljen, en in steapel pompieren Onder 'e earm komt yn de hüs opdribbeljen en freget „is Jouwsma thds?” hij wier de ontfanger. „Ei, soa, binne jo dat”, sei An. De boer en gjin ien wier by honk, as sy en de woune- jonge, dy stie yn ’t lyts büthüs oan it stirt- o a n Bin. gevens van den wal aan die kade weggehaald 44 ledige petroleumvaten. Bij een koopman, die de vaten reeds uit de tweede hand kocht, is er beslag op gelegd. (N. R. Cl.) Snel typen. Dezer dagen maakten wij melding van een Amerikaan die een record zou hebben gemaakt in machine-schrijven. Hij tikte 4800 woorden in een uur naar een getypt handschrift en maakte in de minuut 84 woorden. We hebben van dit bericht veel pleizier beleefd. Het trok de aandacht van onze Nederlandsche machineschrijfsters en een heel moedige onder haar wilde met dien Amerikaan wel wedijveren. Ze heeft op ons bureau een proefje gegeven van haar snelheid en wij moeten eerlijk bekennen, hoe gaarne wij in vrouwelijk gezelschap zijn, het half uur dat deze jonge dame bij ons heeft zitten tikken, wenschen wij niet terug. Onze zenuwen zijn nog niet bekomen van de prikkeling van het gekletter der toetsen. Het is natuurlijk moeielijk een vergelijking te maken tusschen de juffrouw en den Amerikaan. Zij schreef op een van onze machines, hij op zijn eigen; het stuk dat hij schreef was niet in ons bezit; de juffrouw heeft dus bij ons een willekeurig deel uit ons Ochtendblad moeten typen. Niet alleen leest dit niet zoo gemakkelijk als een getypt geschrift, het bevatte ongelukkigerwijze vele van die zeer lange woorden waaraan onze taal rijk is. Over het algemeen komen zulke woorden in de Engelscbe taal minder vaak voor. Daar ook niet vaststaat of de lees- teekens in de opgaaf zijn medegeteld en wij deze buiten berekening hebben gelaten, zegt het niet zoo heel veel dat de juffrouw het aangekondigde record niet heeft kunnen bereiken. Maar als men weet dat zij dagelijks zonder inspanning zestig woorden per minuut schrijft en dat zij zoo bescheiden was te verklaren dat zij heusch nu niet zoo’n heel snelle schrijfster is, dan zal men met ons eens zijn, dat wij met genoegen kunnen instemmen met de uitspraak van de jonge dame dat „niet alleen in Amerika snel wordt geschreven op de machine, maar dat onze Nederlandsche dames er ook uitstekend weg mede weten.” Dit verklaren wij gaarne en wij brengen daarbij hulde aan de moedige kampvechtster die haar collega’s bij ons is komen ver dedigen. Alg. Handbl. Aan het verslag over 1906 der Stoom boot-Maatschappij v.h. firma E. S. C. St. Martin te Rotterdam, ontleenen wij het volgende De Leeuwarden 2 zonk tengevolge van een hevigen storm, in den nacht van 11 op 12 Maart, en bleek na lichting dat de schade zóó belangrijk was, dat deze boot, in overleg met assuradeuren, aan hen werd overgegeven. Het verzekerd bedrag en verdere kosten is op de meest coulante wijze door hen geregeld. Een nieuwe stoomboot Leeuwarden 2, groot 125 ton, is in September 11. afgeleverd en voldoet goed. De betaling geschiedt uit eigen middelendeze boot wordt niet verbonden voor de obligatieleening. De cijfers der be varen vrachten gedurende 1906 toonen over het algemeen een vermeerdering aan en de uitkomst zou zeker gunstiger zijn, ware het niet dat ook de kosten grooter werden, hoofdzakelijk die voor onderhoud en reparatiën. De lage waterstand in Friesland gedurende de zomermaanden veroorzaakte ook dit jaar weder groote kosten. In het geheel werden naar en van Friesland gemaakt 418 reizen, met een totaal bevaren vracht van f 144,350 tegen 407^2 reizen met f 140,011 in 1905. Het saldo winst bedraagt f 19,441, tegen f 21,325 over 1905. Commissarissen stellen voor daarvoor aan te wenden voor afschrijving materieel f 10,128, inventaris f 800, over boeking op ketelrekening f 1000, op reserve verkoop stoombooten f 1000, waarna aan aandeelhouders, evenals vorig jaar, 5.65 pCt. kan worden uitgekeerd. Opruiming van speelhuizen. De burgemeester van Rotterdam heeft aan de koffiehuishouders die er een zoogenaamde Academie de Billard op na houden, doen aan zeggen, dat wanneer dat spel niet onmiddellijk gestaakt wordt hij dan van de hem bij veror dening verleende bevoegdheid zal gebruik maken, en zal gelasten dat die koffiehuizen wijlen den heer mr. Scheltinga zijn van voor wandelaars en fietsers, in het een wandelkaart. Deze is verkrijg- het hotel „De Tent.” Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Sneek. De jaarlijks terugkeerende lente boden, de ooievaars, hebben hun zomerver blijf dit jaav weder betrokken. De tuin van den heer H. Halbertsma aan den Stationsweg alhier is de aangewezen plek, en die reeds eenige jaren door deze vogels hiervoor wordt gebruikt. Het paartje is thans druk bezig het nest in orde te maken. Joure. Op de gehouden eerste voorjaars- veemarkt waren aangevoerd 26 paarden, 150 koeien, 100 varkens en biggen, 82 schapen en lammeren, 15 geiten en 3 kalveren. Over het geheel was er geen schot in den handel en werden niet zulke dikke prijzen gemaakt als velen wel hadden verwacht. Fenus en Saturnus. Wie niet tegen vroeg opstaan opziet op Zondagmorgen nog wel kan dezen Zondag, 21 April, één uur voor zonsopgang 4 uur) aan den Oostelijken horizon betrekkelijk zeldzaam schouwspel XXIV. Brief fen Jouw Béste Bin! Yetteris in hertelik tank for de noffélike dei, dy’t ik Peaske mei Oark by jimmes hawn hab. It kin net oars, as sokke dagen wirde efterneitocht mei nocht. Ho wier ’t sa mei Oark, is dy net op ’e tiid foartrekke? It moeide my wol in stür, det ik der ut- brekke moast om de tram mei skik to krijen, mar ik moast perfoarst thus wêze de jouns. De boerkerij hat yn dizze tiid fen ’t jier safolle omslach en noeden, den heart de boer safolle as ’t kin by honk to wêzen. It waer hat him skoan halden, de léste rite. Mei de maitiid bigjint it moai op to sjitten. Hjoed gjin fjouwer wike mear foar Maeije. Der komt al jonggüd yn ’t lan en den hjir en dér in hakkenkruk. It is in wünder ho grien de greiden binne. It beamme- güd yn ’e bóven bigjint him ek to üntjaen. Ik hab al iperen en esdoarnen beammen yn ’e bloei sjoen. Us foartün habbe wy hwet oanklaud; wy koene jister wer yn de paedtsjes kuijerje. Der is aerdichheid oan al hwet de maitiid meibringt, op it hüshimmeljen nei, mei ik wol sizze. Dér binne my de frouljue to bitiid mei. Troch de iere Peaske, sizze hja. Dér tsjinyngean doch ik net mear, ik büch Ijeaver de holle en swij. Myn bést wyfke sei it earste jiers fen üs trouwen: „oer hüshimmeljen en sa, dér kinstü net oer meiprate, Jouw, dér hat jimme mem dy yn ’e hüs net yn opleid; bitrou üs dit wirk mar ta, heite, en gean dü mar yn it büthüs, dér meistü regearje, sa ’t wotte, wier?” Dü witst wol, Bin, ho’n klear forstan as hja hie en ho echt hja it sizze koe. De jonges habbe wille bütendoar. Hja hiene nyskes de toukes mei de jonge lamkes yn it hok helle foar de nacht en nou Ijeppe en swannemelke hja in hoart oer it dyksleatsje op myn linnen. It is allegearre fleur. It wouterke oan ’e skürreside yn ’e lijte blettert om syn trekpot. Ien fen de lytse jonges hat in pear wiete sokken helle en wirdt mei in bok oan ’t tou nei hüs ta loadst. Hea ja, oer Ijeppen praet. Hiele risken fen boeren litte yn ’e krante sette, det hja it aeisiikjen en mei iens ek it rinnen en it sleatsjespringen yn hjar lannen net lije wolle. Nou hat aide Goasseboer fen Readmarsuin forline wike yn ’e krante skreaun, det sok forbieden op pompier en sa gjin grevel jowt. Dat adfortinsjejild is, foründerstel ik, dus weismiten. In gnap abbekaet hie him sein, det as der gjin forbean boerdtsje stiet, den mei men frij oer oarmans lan rinne en der op Ijeppe, to minsten op de lannen, dér ’t gjin fruchten yn ’e groun binne ef dér it gérs net op stannen stiet. I. 1 -I wêze. Hastü (dus om van een genieten. Om dien tijd n.l. komt Venus op, omiddel- lijk gevolgd door Saturnus, die alsdan Venus tot op 2 Hiaanbreedten heeft ingehaald, waarna hij deze planeet passeert. In den kijker ziet Venus er dan uit als de maan 3 dagen na eerste kwartier. Bij deze gelegenheid, legt Saturnus zijn ring af; een verschijnsel dat telkens om de 15 jaar wederkeert. Bij het openen van een vat zwavelzuur door twee werklieden, op de kunstwolfabriek van den heer de Beer, te Terheiden, ontstond gistermorgen een hevige ontploffing, tenge volge waarvan de bodem uit het vat sloeg en een groote massa zwavelzuur omhoog spoot. Een der betrokken arbeiders, F. Amers, kreeg deze hoeveelheid grootendeels over het hoofd en het verdere lichaam, waardoor hij met levensgevaarlijke brandwonden overdekt werd. Zoo hij al mag herstellen, vreest men toch dat hij blind zal blijven. Per brancard werd hij naar het R.K. gasthuis te Breda vervoerd. De andere knecht liep slechts onbeduidende kwetsuren op. Uit het feit dat bij dé familie Schaap aan de Spiegelgracht te Amsterdam de vul kachel brandde en de schuif daarvan geslo ten was mag worden opgemaakt, zoo meldt men aan de N. R. Cl., dat S. ’t den schijn heeft willen geven alsof kolendamp de oorzaak van het gebeurde zou geweest zijn. Hij heeft daarbij echter verzuimd den ventilator te sluiten, waardoor dan ook verklaard wordt, dat, toen de politie de woning binnentrad, niet het geringste spoor van dien damp ge constateerd is. Naar het blad verneemt, was in de brandkast nog een aanzienlijke som geld aanwezig. Dit heeft er aanvankelijk toe geleid te meenen, dat het gebeurde niet met financieele om standigheden in verband kon worden ge bracht. Thans echter hoort men dat de heer Schaap, die door zijn huwelijk in het bezit van een niet onaanzienlijk vermogen was ge komen, in den laatsten tijd, door speculeeren, een groot deel daarvan verloren had en dat hij juist Maandag opnieuw voor een vrij belangrijk bedrag aan schuld zou worden aangesproken. Daar, zooals reeds is medegedeeld, de onder linge verhouding in het gezin niets te wen schen overliet, schijnen in deze droeve ge beurtenis geldelijke omstandigheden dus wel degelijk een rol te hebben gespeeld. Twee onbekend gebleven lieden hebben ten nadeele van de firma v. d. S. aan de as hja de greatfaem wier? en ho’t hjahiet? Hja scoe him lichtwol alles wol opjaen kinne, hwet hy witte moast en dit wier: hofolle hirdsteden, bern, boaden, hynsders en fytsen de boer hie, for de bilêsting. To den mar, sei An, en de ontfanger oan ’t skriuwen. Hirdsteden wier gelyk as it foarich jier. Bern ek. De aldste wier nou sechstsjin. Boaden? In oare feint komd, for- telde An, de earste, batske Hoatse sei men, wier der foar de winter ütrekke om it leikjen en hja wier hjir Maeije in jier al as faem komd to wenjen en nou op Maeije ek wer bisteld. Ho aid? frege ontfanger. Ikke? Yn ’t tweintichst, mynhear. Moai; honear jierdei? Altyd op Nij-alderheiljen. Kom; ek yninte? Ja, mynhear. Ha jy ’’t pokkebriefke hjirre? Goant, né, mynhear, moast dat Elkenien moat tsjinwirdich yninte wêze, sjuch, for de wet, witsju, en nou woe ik witte eft jy wol echt inte wierne, sjuch... en ’e... binne se opkomd? Nou mynhear, ik hab der gjin briefke mear fen, mar ik hab de pokken wol düdlik op ’e earmkin dat ek helpe Nou, dêr siz jy hwet Au; is’t goed to sjên? En An de mouwen omheech. De jongfeint kipe efkes nei de dobkes yn hjar boppe-earm kniep der efkes sêftkes yn, yn hjar soune earmen, fensels, en seimoai, sa is it goed, nou wit ik it wol. Hynsders en fytsen wier ek yet lyk as forline jier. Do klapte ontfanger it boek ticbt, stapte op en sei An in froalik goendei. Boer, forhelle An de jouns, dy ont fanger, dat wier sa’n gol en aerdicb jongfeint hy praette Frysk en seach sahwet bizich ut syn eagen. Scoe ik myn pokkebriefke op- freegje moatte? Ik sei, wol fanke, dü hast dy der sa linich ütrêdden, det it scil for dy net mear hoege. In pear dagen letter, do’t ik oan it kantoar wêze moast for in nofteren keal, bliek it my det de feint in Binsma wier; de aldste soan fen jimme Jan, Bin. Nou wit ik mei-ien det er dy bizestreek fen nin frjemd hat. Hy for- makke him der yet danich mei, ho dimmen de faem al syn wichtige fragen biandere en ho’t hja for de wet de mouwen opstrüpt hie. Ja, dy wet wit hwet. Ik tocht dalik oan in set fen jimme pake, dy’t ik fen us mem hab. Hja plakten him in pear tillegraefpeallen yn syn lan, üngefrege. Dit noaske de üld-man min. Hy skreau in brief oan de boargemaster mei in hiklach dêr oer. De hearen liken to tinkenünge frege is üngewegere, mar sa lei by him it lan net; hy hoegde dy peallen dêr dochs net to habben en neffens de wet, scoed er tinke, mocht it ek net. De aide boargemaster stjürde him de fjlldwachter mei it boadskip det Binsma dêr yn ’e goedichheid gjin drokte oer meitsje moast, sa’n pear peallen letten him neat, dy mochten dêr frij stean om it algemien bilang, en fen de wet hie in boer gjin forstan. Sa wier boargemaster syn oardiel. De ald-boer skreau in foech letterke op in tabakskladde en sei tsjin de fjildwachter „doch de groetenis werom oan mynhear en jow him dit brief”. Dêr stie oars neat yn as: „En ik houd mij aan de hooge wet: Ps. 25, vs. 4, le regel”. De oare wyks kaem de boargemaster seis, hear, en do habbe de beide aide bazen de sack yn ’e like brocht en oant hjoed de dei steane de tillegraefpeallen yette yn jimme Jan-omme finne. Sa is jimme folk nou, Bin! Hea, it pompier is waerliken al wer fol. Ik hie oars oan Oark skriuwe moatten, mar nou ’t wy inoar spritsen habbe to jimmes, krigestü earst de bar. Foaral yet in bitankje oan Hylkje det hja Peaske sa goed op us past hat. Wy wieren echt to gast. Jimme beide de groetenissen fen dyn aide frjeon J O U W. S., 15 Aprul 1907. Maaskade te Rotterdam onder valsche voor- Thans wordt nergens meer gespeeld.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1907 | | pagina 1