Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. I h I 1 1907. 46ste Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 33. De toestand der Katholieke Kerk in Frankrijk. r I Donderdag 25 April. I I i J I ,w I 1 1 Een waarschuwing aan H.H. Notarissen. Bolswardsclie Courant VOOR Afzonderlijke BINNENLAND' V. I ernstige studie. Het omvangrijke, den Eerw. pater Henrichs weer ander brengt veel bedrijvigheid levendig gezicht oplevert, na Dr. Schaepmans dichterlijk van Petrus staat”. PAUZE. (Slot volgend nummer.) ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar 5 Cent. den heer Bijvoet te Bloe- eene juffrouw eene vrouw beiden vrouw geld, die in de dui- dr. Kuyper heeft gegeven p fal A ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad ie telefonisch aangesloten onder No. 4. De huidige Kerkvervolging in Frankrijk is niet iets toevalligs, maar die is voorzien en gewild. Reeds in 1903 schreef graaf de Mun, dat hij het beter achtte dat Kerk en Staat gescheiden waren, maar dat het met wel mogelijk zou zijn op vreedzame wijze, wijl de belangen van beiden te veel ineen gestrengeld waren om uiteengerafeld te worden. Het zal worden de dood van de Kerk door den Staat of de dood van den Staat door de Kerk. Ook andere schrijvers hebben zich in dien zin uitgelaten, en toch is de scheiding gewild doop de vrijzinnigen en socialisten. Vooral van de kopstukken der laatsten hebben was een zeer het op een Het R. K. Reciteercollege zzHet Woord” had op Zondagmiddag een vergadering van Katholieken uitgeschreven in zzDe Doele”, waarin de Eerw. pater HENRICHS van Amsterdam zou spreken over bovengenoemd onderwerp. De zaal was geheel bezet, waarbij ook nog al verscheidene Katholieken uit andere plaatsen werden opgemerkt. Het ingewikkelde onderwerp van de ver houding der Katholieken in Frankrijk tot den Staat, de wetten en besluiten door den Franschen Senaat, en de verwikkelingen tusschen het Vaticaan en deFransche regeering eischen, om een helder inzicht inde zaak te hebben, een betoog van te geven in een beknopt bestek als verslag, heeft eigenaardige moeielijkheden in, te meer nog, als de verslaggever plaats vindt in den hoek van de zaal, waar de acoustiek het volkomen verstaan van ’t gesprokene eenigszins bemoeielijkt. Toch zal in 't vol gende getracht worden het verhandelde in hoofdzaak weer te geven. Nadat de Eerw. pater de GRAAF, kapelaan der St. Franciscuskcrk, den Eerw. Spreker welkom had geheeten, sprak hij ter inleiding van het onderwerp: zzDe Kerkelijke toestand van Frankrijk”, dat de geloovigen op aarde de sl rijdende Kerk van Christus vormen, en door alle tijden heen is de vervolging haar deel geweest. Dr. Schaepman heeft dan ook terecht gezegdDe geschiedenis der Kath. Kerk is een geschiedenis van voortdureuden strijd. De Goddelijke Stichter zelf heeft dan ook gezegd: //Zij hebben mij vervolgd, zij zullen ook u vervolgen.” De strijd der Kerk geeft dan ook aan hare leden geen ergreuis, wetende dat de steenrots nimmer zal over weldigd worden. Toch stellen wij wel belang in den strijd van het oogenblik. ’t Is de strijd tegen het Pausdom, en iederen dag wordt het duidelijker dat ook de Fransche geloovigen het bewijs willen leveren, dat ze vasthouden aan den Stedehouder van Christus hier op aarde. Gaarne geeft Spr. dan ook den Eerw. pater Henrichs het woord om ons voor te lichten over den huidigen strijd in Frankrijk. Deze begint met de opmerking dat het een merkwaardig schouwspel is in Nederland, dat vergaderingen als deze, waar over den toestand der Kath. Kerk in Frankrijk wordt gesproken, de geloovigen samenstroomen. Dit is merkwaardig en troostend. Het ge tuigt van het medegevoel des menschen. Wij leven op deze wereld als staande voor het spel der golven, en gelijk wij medeleefden met de arme schipbreukelingen op de Berlin” aan den Hoek van Holland, zoo ook leeft ons broederhart mee met de arme broeders in Frankrijk die hun handen hemel waarts heffen om hulp en redding van den hemel af te smeekeu. En gelijk de eerste Christenen, die getuigen waren van de marte lingen der beulen, vol innig medelijden, hun moed voelden aanwakkeren en uitriepen zzWij zijn ook Christenen,” zoo ook voelen wij medelijden met de vervolgden in Frankrijk en ons verheugende in onze vrijheid, wakkert het ons geloof aan, want zoo ging Spreker voort, des menschenziel leeft het groote leven van den medemensch mee. In het eerste deel der rede wenscht Spr. een Chronologisch overzicht te geven van de feiten en verwikkelingen tusschen de Fransche regeering en hare Kath. onderdanen, alsmede van de onderhandelingen met den H. Stoel, en na de pauze nader toe te lichten waarom de Paus de voorstellen der Fransche regeering niet aan kon nemen. meerderen het heel £d uidelijk geafegd dat de verdelging van het geloof, het uitroeien van den godsdienst bij het volk hun doel en streven was, en ook de meer gematigde groepen, die tammer waren, hebben de schei ding van Kerk en Staat reeds lang gewild, maar de publieke meening moest er eerst op worden voorbereid. Nu heeft reeds Paus Leo XIII gezegd, ik wil de scheiding niet, en ook Paus Pius X heeft alles in ’t werk gesteld om de scheiding te voorkomen. Om nu klakkeloos den Paus de schuld te geven alsof deze de oorzaak van de gerezen geschillen is, daar dient tegengeprotesteerd. De geheele wereld weet dat het niet de schuld van de Kerk zal zijn, want zij heeft er toch waarlijk geen voordeel bij, terwijl de Staat er bij wint dat zij de hand kan leggen op de eigendommen en goederen der geestelijkheid. Waar dus de Fransche bewindslieden zich trachten vrij te pleiten van alle schuld, moeten zij ’t niet kwalijk nemen, dat de Katholieken geen waarde hechteu aan hun beweringen. De 33 artikelen der scheidingswet waar over 13 maanden in den Franschen Senaat is gedebatteerd in zijn geheel te behandelen is onmogelijk, wij zouden dan ook wel tot ’s uachts één uur moeten vergaderen. Drie punten zijn hiervan de hoofdzaak: lo. de uitkeeringen omtrent den eeredienst. Weleer was de Kath. Kerk de volkskerk, van Frankrijk, en de Staat trok uit voor eeredienst 36 millioen. Nu is het helaas waar, zegt Spreker, dat vele parochiën in geheel verval zijn geraakt, en het getal communi- kanten zich tot een luttel bedrag bepaalde. Bij zulk een toestand niet langer het geld uit ’s landskas beschikbaar te willen stellen sterk argument, evenwel berustte vroegere overeenkomst en Spr. helderde dit op door een voorbeeld, dat bet niet opgaat een eenmaal gekocht jachthuis niet te betalen, als men het later niet meer daarvoor wil gebruiken. In 1792 heeft de Fransche Staat zich de geestelijke goederen toegeëigend en in 1801 is bij concor daat vastgesteld, dat waar de kerken al voor een deel waren ingepalmd voor andere doeleinden, een altoosdurende rente er van zou worden uitgekeerd, ’t Is dus geheel een vraag van recht of de uitkeering nu maar mag worden geschorst of opgeheven. Het 2e punt is de schadeloosstelling voor de pastorieën, semenarieën, bisschoppelijke paleizen. De rechten werden reeds aangerand, maar nu zouden ze gratis in huurgebruik worden gegeven voor 5 jaren, de pastoor had zich daarover te verstaan met den Maire, d.i. de Burgemeester. Vervolgens werd door Spreker uitvoerig gesproken over de zzVereenigingen van den Eeredienst” die overal moesten komen, waarbij aan wille keurige bepalingen moest worden voldaan, die nader door vergelijkende voorbeelden werden toegelicht en waaruit vooral bleek dat niet de pastoor, of de bisschop, maar het plaatselijk bestuur de zaken moest be redderen, en dus het Kerkelijk gezag zou gaan uit handen van degenen, die vanaf de stichting der Kerk met het bestuur belast en met de macht zijn bekleed. Dan nog waren bij die zz Vereenigingen van den Eeredienst” zooveel formaliteiten te vervullen die bij de kleinste onjuistheid opheffing der Vereeniging en het intreden der wereldlijke macht ver oorzaakte. En bij dat alles nog werd het budget voor den eeredienst geschrapt. Dus allerlei belemmerende bepalingen en inmen gingen en geen uitkeering. Het was dus volkomen verklaarbaar dat Paus Pius X die regeling niet goedkeurde en zijn veto over die wetten uitsprak. De pers heeft de handelwijze van den Paus hierover heftig gegispt. Het Volk sprak zelfs van de koppige Santo, doch zegt Spr. over dat blad wil ik maar niet spreken. De Nederlanders die weten hoe dat blad oor deelde over Z. K. H. Prins Hendrik, toen die de schipbreukelingen op den Hoek van Holland bezocht en hielp, waardoor het schijnt dat die redactie geen edele gevoelens in een menschenziel schijnt te kennen, die zullen zeker ook wel beseffen dat de Paus geen goed kan doen. Daarop werd getracht, althans de schijn daarvan aangenomen, dat de regeering een bemiddeling wilde, en op de wet van 1881, de wet der vergaderingen, kon het kerk gebouw telkens voor een jaar in gebruik aangevoerde kievitseieren op 7500, tegen een prijs van 15 tot 17 ct. ’t Is moeielijk te bepalen hoe groot dat getal steeds is, en ’t behoeft dan ook vol strekt geen verwondering te baren, dat men soms op een duizend of tien een derde mis is. Vrijzeker is dit thans ook ’t geval, met dit onderscheid evenwel, dat men nu zoo bescheiden is geweest, een paar duizend minder te hebben genoteerd. Hoe dat komt Nadat de eierheeren met hun kisten vol gekochte waar, waren vertrokken, verschenen de kleinere opkoopers, die met tal van nage komen boertjes nog menig eitje (tegen lage- ren prijs natuurlijk) verhandelden. Daar de prijs, dien de groote koopers besteedden (bovengenoemd) de officieele is, zullen onze nakomers wel een verzuchting hebben geslaakt, toen hun bij ’t eind van de markt niet meer dan 13 ct. (zegge 13 ct.) kan worden toegeteld. Natuurlijk zal in deze door de opkoopertjes wel wat partij getrokken zijn van den haast, dien de boertjes hadden, om bij moeder de vrouw te komen. Maandagavond formeerde het Kies college der Ned. Herv. Gemeente alhier ’t volgend alphab. 12-tal ter beroeping van een predikant, wegens het a.s. aftreden (1 Juli e.k.) van Dr. M. Niemeijer Bos te Den Helder, H. G. Brink te Ruinerwold, J. ten Bruggencate te Ruurlo, H. Cannegieter te Borger, A. A. Cremer te Broek in Waterland, Groeneveld te N. Zijpe, G. H. de Haas te Bergum, Klaassen te Pietersbierum, K. J. Mulder te Bozum, Dr. C. J. Niemeijer te Bolsward, Ritter te Obdam en J. Slot te Lutjebroek. Naar wij vernemen zal de nieuw te bouwen kerk van de Chr. Ger. Gemeente alhier, plaats bieden voor 400 personen. Het gebouw zal met een kleinen toren worden versierd en komt te staan aan den Stations weg, nabij het Ziekenhuis. De aanbesteding zal spoedig plaats hebben. Workum. 23 April. Aan den zeedijk alhier ziet men al eenige bedrijvigheid voor de a.s. ansjovis-campagne. Booten worden van hun winterplaats gehaald, nagezien en netjes op- gekalevaterd. Zeilen en het te gebruiken touwwerk nagezien en vernieuwd. Netten worden van den zolder gehaald en voor de vangst gereed gemaakt. Dit een en bij, wat een maanden van rust. Deze week zal door een onzer visschers wel eens een proefschotje worden gewaagd, om te zien of het zeer begeerde vischje haast in aantocht is. Op de Zuiderzee is de haringvangst nog in vollen gang en worden door onderscheidene visschers nog goede z/slagjes“ gemaakt, zoo- dat met dit bedrijf nog niet wordt opgehouden zoolang de ansjovis zich niet vertoont en het nog eenigszins loonend kan worden ge noemd. Dat de teelt van de ansjovis dit jaar voor menig visscherman goede resultaten mag op leveren. We zullen afwachten. De antirevolutionaire verkiezingskas. Land en Volk laat in haar nummer van 15 April 1.1. licht schijnen over de groote sommen gelds, die dr. Kuyper tot zijne beschikking had voor ’t voeren van zijne verkiezingscampagnes. Het blad meldt daar over het volgende: Bij ’t dezer dagen plaats gehad hebbend faillissement van mendaal, gevolgd door dat van Westmeier te Amsterdam, van avontuurlijken aanleg en katholiek, is ’t uitgekomen, dat deze eene aanzienlijke som zenden liep, aan en dat deze is aangenomen ook. Bij de gisteren in Den Haag gehouden verkooping van omnibussen van de Neder- landsche Omnibus-Mij., welke den dienst staakte toen de electrische tram begon te rijden, werden elf omnibussen verkocht voor slechts f 80 per stuk, aan den heer Pennock. De gep. O.-I. militair M. v. H. te Prin- senhage, die onlangs een moordaanslag pleegde op zijn zwager, is van uit de gevangenis te Breda naar Medemblik getransporteerd. Bij deskundig onderzoek was gebleken, dat v. H, niet wel bij ’t hoofd is. Leeuwarden, 20 April. Aan de notarissen in dit ressort is door de Kamer van toezicht een schrijven gericht, waarin melding wordt gemaakt van de klachten van verschillende notarissen over de handelwijze van enkele ambtgenooten, die zich niet ontzien opdrachten aan te nemen van zaakwaarnemers met deeling van het salaris. Het behoeft geen betoog, zegt de Kamer van toezicht dat zulke praktijken verderfe lijk werken voor het ambt van notaris. Voor eerst toch ondermijnt zoodanige notaris daar door niet alleen zijn goeden naam, ten aanzien van het door hem bekleede ambt, doch ten andere verliest dikwijls ook de ambtgenoot, die de eischen van den zaakwaarnemer weer staat, een deel van zijn practijk. Nu heeft de wet op het notarisambt niet rechtstreeks den notarissen verboden met zaakwaarnemers te zamen te werken, doch zij waarschuwt tegen handelingen, die strijdig zijn met de eer of de waardigheid. De Kamer van toezicht heeft daarom haar schrijven gericht tot alle notarissen in haar ressort, eensdeels om hun allen ernstig en dringend te verzoeken niet met zaakwaarnemers tezamen te werken, anderdeels om hen intijds in dachtig te maken op hetgeen hun vanwege het bestaande toezicht der Kamer boven het hoofd hangt. Sneek, 22 April. De kas der j.l. gehouden Huisvlijttentoonstelling alhier wijst op een batig saldo, zoodat het garantiefonds niet behoeft te worden aangesproken. Herik. Nieuwsbl. v. Fr. Sneek, 23 April. De bladen alhier en ook de buitencouranten noteerden ’t aantal bekomen worden. En ook daarop klonk den 10 December weer des pausen veto. Ook dit heeft in de pers verwondering gewekt. Slechts een aanvraag en teekening van een acte was eenmaal per jaar noodig en dat werd weer verworpen. Men zag evenwel de bepaling over ’t hoofd die er bij was, de volle persoonlijke verantwoordelijkheid van den pastoor voor het gebouw en Spreker licht weer met vergelijkende voorbeelden toe dat hier aannemen onder die omstandigheid een on mogelijkheid was, en de Kerk haar recht niet kon prijsgeven. Ook stond Spreker eenigen tijd stil bij de in beslag genomen papieren van Monsr. Montagnini, en hoe de groote dagbladpers daaruit met graagte put en zoekt naar schuld bij den Paus. De geheele publicatie kan, zoo ongeveer besluit Spr. kan slechts dienen om te bewijzen dat de Paus zijn plicht nauw keurig heeft vervuld ten opzichte van de hiërarchie, den eeredienst en de belangen der Katholieken, en dat er geen schijn of schaduw bestaat of ooit bestaan heeft van een samenzwering tegen het Fransche bevind, wel het tegendeel. Maar de brokstukken er uit genomen en gepubliceerd, zoo vertaald dat zij voor de helft, soms nog meer, zijn vervalscht, dat kan geen beeld geven van de waarheid. De Kerken zijn openbaar goed, de Staat beschouwt ze als openbare plaatsen, de semenariën zijn gesloten, de pensioenkas is eenvoudig door den Staat genomen, de gelden voor Katholieke particuliere ziekenhuizen, weeshuizen enz. zijn aan de openbare instel lingen geschonken en dat heet nu recht. Toch is het verdwijnen van die goederen en gelden niet zoo erg. De diepe staat van zedelijk verval dat is het, waaruit het Fran sche volk moet worden opgeheven. Spr. had met een priester uit Parijs persoonlijk den toestand besproken, en vernomen, dat door deze handelwijs alom de liefde en eendracht stijgt, dat de gehechtheid aan Rome veel vaster is geworden, en het getal communie- kanten in hun parochiën van omstreeks 15000, dit jaar in de eerste 14 dagen van den paaschtijd reeds tot ,75000 was gestegen. De Katholieke Kerk heeft den stormloop reeds dikwerf doorstaan en altoos kwam uit de vervolging een krachtiger geloof. De steenrots der Kerk staat niet door eigen kracht, en woord is waar: Z/De rots

Bolswards Nieuwsblad nl | 1907 | | pagina 1