Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. 4 u 46ste Jaargang. 1907. Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 34. De briefwiksel fen Jouw, Bin en Dark. Zondag 28 April. Uit de Raadszaal. 1 VOOR 4 Vergadering op Donderdag 25 April 1907. i Bolsvardsche Courant Samen f 136,472,04 17,154,47 Bd., 23-4-’O7. Resolutie ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar d 5 Cent. n if u H 6 4.50 3 j ƒ12 - 15 djór en de wolle as foar in frij, det ik joech. 1 De uitgaven op den vorigen dienst f 117,121,386 op den tegenw. dienst - om zich beter op de hoogte kunnen Jouw. XXV. Brief fen Bin oan Béste Frjeon Jouw! Tige bést oan tiid hab ik it nou sasear net, mar dochs kin ik it net oergean litte om dy efkes biskie to dwaen. It waer is hjoed wer buijich wy skriuwe ommers ek Aprul ik scil de tiid der mar for nimme. Foar in hoartsje tocht ik der bird oer, Jouw, om it jonggód ut to jeijen, nou bin ik wer bliid, det ik it net dien hab. It is in wónder ho grien de greiden binne, skreaustó, en hjir hastó gelyk oan. Foaral fen snein op moandei-to-nacht koe men sjên det alles op- griene fen de rein. Mar gêrs is der ommers noch net; de froastige nachten soargje dêr wol for, det wy nou, trije wike foar Maeije, de touwen yet net losmeitsje kinne. Dêrby, de skiep mei lammen halde de finstikken koart. Ik hab oars al in keppeltsje it fjild yn brocht en sadwaende al in foech heal part fen de pleats ónder bislach. It is mar sa ’t is, dy skieppebekken geane altiden en hja pikke it lekkerste üt de finnen. As it lamme- gód yn ’e hjerst ek net sa mar alve stóren mear gou, lyk jier ef hwet, leau den ek mar dy hiele skieppe-tyskerij der oan Ja, Jouw, ’t is wier, ik hab alderis sa yn komsok yn de krante it lan forbean, mar allinnich hwet it aeisiikjen oangiet. Dêr habbe wy rjucht op, mien ik tb witten. It rinnen en Ijeppen yn ’e maitiid hab ik bigean litten. Dy abbekaet fen aide Goasseboer seit it neat dudlik, tinkt my. Honear de fruchten yn de groun komme dat is to sjên; eft se der yn binne, faek net; en honear is it gêrs op stannen? Bigjint dit tsjien wike foar Maeije al net? Abbekaten jowe altyd tsjistere rieden, is ’t sizzen. It scoe my tsjin falie as eltsenien nou mar frij yn myn greiden omwadzje mocht. Mar ik ken de wet net. Dêrfor binne dêr nou ienkear abbekaten, fjildwachters, marresje- neezen en al sa. De aeisikers wirde it wol gewaer, forónderstel ik namentlik. Dêr rekket wol ris ien „by”. As greidboeren habbe wy neat to stellen mei de sakjende ierdapelprizen, mar de bóter, dy giet ek nei de bydelte, dat is minder. Fjouwer goune leger as forline jier, mar docbs kinne wy noch tofreden wêze mei de inólke- en de féprizen. Biroerd is ’t, det de hieren nou wer sa heech wirde en it jild sa djór is. Hwer moat dit bilanje? Der giet wer in heap jild op de greate heap. Det der nou nea in middel foun wirdt, om to foar- kommen det der net mear bean wirdt as der makke wirde kin, sa, det de ljue, dy’t de groun biarrebeidzje, fen hjar wirk hwet oerhólde ef alteast bistean kinne, dat liket sa frjemd. Ik woe det ik rie skaffe koe! Yetteris praet oer wetten. Ald-boargemaster hie it net al hiel mis, do’t er oarnearre, det in boer gjin forstan hie fen sok spil. In wet is meastal in tizebosk, dêr’t in sljuchtwei minske gjin wei mei wit en gjin ein yn fine kin. Dêrfor binne den de abbekaten. Inkelde fithimmele ljuwe kinne der ek mei to rjuchte. Sokken witte dêr den jild ut to slaen. Hja witte de boel sa ut to plfizjen, det hja der omhinne ef troch de mesken glópe kinne. En den der seis hwet by bispinne. Neat gjin wónder det inkelden jild meitsje, nou it sa bjustere djór is. Us dirkteur fen it bóterfebryk leit him der ek op ut. Forline hjerst wier in soarte fen tsjiis, de Chedder- tsjiis, dy’t Dr. Van Rijn lésten op de for- gearring fen it Boun feu kópertive febriken to Ljouwert oan de ljue sjên liet, tige djór. Do habbe hja by uzes ek sok spil makke. Dat hat us hjir gjin wynaeijen lein, mar nou is ’t wer fit. Yn ienen de boel bidoarn de waer wier net fetternóch, hab ik soarch. Jild meitsje, sei ik. Oeds-postrinder miende lésten det er falske gounen bard hie. Góds fen 1906, mei de byltenis fen fis keninginne en gjin „100 c.” ónder de lieu. Oanwizing genóch, tocht him. Hy woe se wol wer kwyt wêze en mei in bitinklik efteroerwippen fen ’e holle, wylst syn eachjes knipten, wonk hy my, om my for dat falske reau, dat oars sa’n moaije klank hie, to warskógjen en sfintsjes to tortellen, det hy perbearje scoe dy stikken wer fit to jaen.' Nou, hy is dêryn fêst wol slagge, om’t dy stikken binne 22 stóren op iu dóbbeltsje nei wirdich. ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. Dy Bauke fen fis Jan hat wol hwet mei ton Pake. De aldman koe ek skik meitsje en hie nocht oan in grap. Bizestreken binne dochs aerdich. Okkerdeis hiene in pear jonges yn ’e stêd in aid wyfke to liter. Hja hiene mei kryt in stjerre op hjar finsterrfit teikene en dêr do efkes tsjinoan tikke. It minske oeremis en oan ’t kettermintsjen oer it stikkene glês. Onderwiles fage ien fen dy skarlunen tomoek mei de pet de stjerre fit en do’t it wyfke op ’t hevichst foetere, wier it rut wer hiel en hja freeslik fit ’e liken. By Simen-Winkelman, by uzes yn ’e bórren, keilden de greate jonges lésten op in jountiid in heap ald-glês tsjin de mórre oan en do gau foart. Simen op it ein. Mei de mouwen opstrópt fleach er rimpen by it sjerpfetsje wei, de jonges efter de boksen. Dy hiene hjar al birgen. It sprekt fensels det, do’t Simen Hylkje en my frege hwa’t de glêzen by him ynbruid hiene, det wy dit net wisten. It wier ek tsjuster. De baes flokte en tierge, dat it sahwet die. Eksteur kaem der oan to pas en do’t dy mei Simen nei syn hós gyng, sei Simentsje hjar hwet de jonges eigentlik fitheefd hiene. Simen mei der graech in oar ris ynrinne litte, nou stie er seis ris tige biskamsum foar eksteur. Joun nei de forgearring fen fis kiesforiening. Wy moatte kandaten stelle for lidden fen de ried. Yn de hjildagen hiene inkelde skippers op ’e brêgge by inoar wést. Dy woene by Uzes in riedslid habbe dat tsjin ynmeallen wêze scoe. Nou hied Ontfanger, dy’t in earste fiskers- en syldersman is, in sport man mei in r him der forline winter op it nut ris oer utlitten det er foarstanner fen heech wetter wier. En sa krige er in letterke fen Sibe-skipper, der ynstie: „In de halve dagen sijn wij fergadert. Als U het goed is heeft de skipperij U als deksel fan de raad uitversocht. In afwachting U vriend Sibe- Wipper.” Ontfanger hat tor dy oanbieding frjeonlik bitanke. Ik tink, wy scille us aide ljue wol wer hólde, al binne de measte ek foar ynmeallen. Hylkje en de bern binne bést yn ’e oarder. Ik moast sizze det de flikjes op binne; de bern sjugge dy al mei in goed each oan. De groetenis fen fis. Dyn frjeon B I N. zijn verkregen aangegeven, uitgang en wordt. De heer Keikes is niet overtuigd. De Voorzitter. Dan zal de raad zich vol gens uwe meening incompetent moeten ver klaren. Dit voorstel vindt geen ondersteuning waarop het voorstel om den toegang te ver- leenen wordt aangenomen met alle 10 stemmen. De heeren Kramer en Keikes hielden zich buiten stemming. 5. Behandeling van het adres van den stadsreiniger J. H. Lammertsma, om eervol ontslag, met advies van Burg, en Weth. B. en W. getuigen dat Lam mertsma steeds met ijver is werkzaam geweest, en stellen voor het gevraagd ontslag eervol te verleenen. Tevens stellen zij voor de straatreiniging te verbinden aan den stadsreinigingsdienst. Het eerste deel van het voorstel, het ontslag wordt metalgemeene stemmen verleend. Omtrent het 2e deel, de straatreiniging onder het beheer van den gewonen reinigings dienst te brengen, zegt de heer Boersma, dat dit wat onvoorbereid ter tafel komt, en hij liever had dat de behandeling hiervan wordt van 2 klokken v 8 zz der grootste klok - 8 kleinere u nieuwe klok kleinste Ter visie tot de volgende vergadering. van Ged. Staten, behelsende eenige aanmerkingen op de redactie der voor- uitgesteld stellen. Dit voorstel vindt geen ondersteuning en komt dus niet in behandeling. De Voorzitter. B. en W. deden dit voor stel omdat reeds meermalen vroeger stemmen in dien geest in den raad zijn opgegaan. Men liet toen den toestand gelijk het was, omdat men Lammertsma, die steeds onder toezicht van den gemeente-architect werkte, niet onder dat gewone beheer van den reinigingsdienst wilde stellen, doch nu hem ontslag wordt verleend, meenden B. en W. naar het toen uitgesproken principe een voorstel te moeten doen. Met algemeene stemmen goedgekeurd. 6. Nadere behandeling van het adres van het bestuur der Gereformeerde Schoolvereeniging om een plek grond te bekomen voor bouwterrein. De heer v. d. Meer verklaart dat hij bij inzage der schetskaart van het Hengstepad versterkt is in zijn meening, dat als de aangevraagde hoek gronds wordt afgestaan, er met de kermis niet meer kan staan wat er andere jaren een plaats vond. Dan is er nog iets bij gekomen. Hij vindt dat als die hoek bebouwd wordt, het vierkante van het plein verloren gaat. Wel is de bedoelde hoek thans een vuilnisplaats, maar doordat er een buis achter komt, wordt dit toch wel beter. Hij ziet er dus finantieel belang in, den grond te behouden, de kermis is al niet veel meer, en die te verspreiden door hier en daar wat te plaatsen, daar wil hij niet aan meewerken. Dan nog merkt hij op, dat adressanten zelf in hun adres zeggen, dat zij den grond niet noodig hebben, daarom is hij er voor dat terrein te behouden, de kinderen hebben er een mooie speelplaats aan. De heer Boersma heeft aan het gezegde van den heer v. d. Meer niet veel toe te voegen. Een paar jaar geleden vroeg Brandenburg ook dienzelfden hoek aan, toen werd door B. en W. bezwaar gemaakt en heeft Branden burg de zij gekregen, op grond dat het plein dan meer kantig bleef. Nu in dien hoek toch te gaan bouwen, zal vreest hij, een misstand geven, wat toen ook de zienswijze van B. en W. was. De heer Cuperus deelt heelemaal de be zwaren reeds geopperd. Als wij het betrekkelijk kleine plein nu nog gaan verkleinen, zal er geen voldoende ruimte zijn. Op alle manieren is het reeds nagemeten en nagegaan, maar als de stoomcaroussel vooruit komt en er nog 2 wafelkramen vooraan komen, kan er op zij niet meer wat tusschen. Hij ziet er in een begin van afschaffing der kermis. Als men die menschen hier geen behoorlijke staanplaats geeft, ’t is hen ook om verdienen te doen, dan verloopt de kermis en hij acht beter, die haar eigen dood maar te doen sterven. De heer Keikes, had de vorige maal plan voor het afstaan van dezen grond te stemmen maar nu hij later het terrein eens heeft op genomen, komt het hem voor dat het niet zal strekken tot verfraaiing, als daar in den hoek zoo ver vooruit wordt gebouwd. Dat het een vuile hoek is, is waar, maar die zal dan weer naast het nieuwe huis komen. Niet op grond dat de kermis er door zal worden afgeschaft, maar op grond dat het niet zal strekken tot verfraaiing, zal hij tegenstemmen. De heer Eisma heeft het terrein opgenomen. Bij B. en W. zat de gedachte voor dat de rij zou worden volgebouwd in de gevolgde richting en Vos later die oude huizen ook zou willen vooruitbrengen. Naast dit huis komt nu eerst wel weer een hoek, maar de ingang naar de school komt er, dat zal zoo vuil niet worden. B. en W. meenden dat het verzoek kan worden ingewilligd en de kermis er niet onder zal lijden, die is nu toch al op 3 a 4 punten opgesteld. De heer Boersma vindt de kans om de rij door te trekken al zeer gering. Vos heeft daar achter terrein genoeg als hij wil bouwen, zal hij niet dat plein aanvragen. De heer Oosterbaan heeft de geopperde bezwaren gehoord en op grond daarvan is hij ook tegen dit voorstel. Het zal worden een verkleining van het plein, en als men weet wat groote steden uitgeven om pleinen te krijgen, dan mogen wij wel trachten te behouden wat we hebben. Bovendien heeft het den schijn of het een tour de force is om de kermis te verdrijven, en daaraan wil hij niet meewerken. Samen f 134,275,855 Saldo in kas f 2,196,185 Notificatie. 2. Rekening en verantwoordingverslag en inventaris van de gasfabriek en van degemeente- reiniging over 1906. Op voorstel des Voorzitters worden deze stukken voor de leden van den raad ter in zage gedeponeerd om ze op te nemen in de gemeenterekening. 3. Verslag van den toestand der gemeente en verslag der volks-huisvesting over 1906. Dit verslag zal bij de leden van den raad circuleeren. 4. Behandeling van het adres van den heer H. A. Lunter, om een uitgang te be komen, met advies van Burg, en IVeth. B. en W. adviseeren het verzoek in te willigen, en toe te staan dat in de Lombard- steeg een nette deur met kozijn worde aan gebracht, als toegang naar het erf van den heer Lunter. De heer Keikes heeft adres en advies ge lezen, kan in de wet of verordening geen enkele bepaling vinden waarop deze beslissing van den raad zou steunen. Het komt hem voor dat men den toegang tot den publieken weg niet kan belemmeren. De Voorzitter. B. en W. hebben gemeend dat het betreft de ingebruikgeving van die steeg, eigendom der gemeente, aan den heer Lunter. De heer Keikes. Die steeg is voor den publieken dienst bestemd. Hij meent ook dat in diezelfde steeg, de heer Kramer daar een deur wil maken, en dat die daartoe niet behoeft te vragen. De heer Eisma. Bij verbouwing van een pand moet de goedkeuring van B. en W. en daarin zijn de toegangen Het geldt hier een nieuwen 't is billijk dat het gevraagd waarden waarop het schoollokaal aan het „Groene Kruis” is verhuurd, waarom zij de beslissing hiervoor verdaagden. B. en W. hoewel met eenige bevreemding kennis genomen hebbende van de aanmer kingen, omdat met het oog op de bepalingen van het Burgerl. Wetboek, naar zij meenen, de voorwaarden reeds duidelijk genoeg aan gegeven zijn, stellen voor de verlangde wijzi gingen aan te brengen, en alsnog te bepalen dat de huurtijd, na verloop der eerste 2 jaren, wordt geacht telkens met 1 jaar te zijn ver lengd indien niet vóór nieuwjaar opzegging (wederzijds) is geschied, en er bij te vermelden dat de kosten van afscheiding komen ten laste der gemeente. Zonder hoofdel. stemming deze wijzigingen goedgekeurd. PUNTEN VAN BEHANDELING. 1. Proces-verbaal van kasverificatie over het le kwartaal 1907. De ontvangsten bedroegen op, den vorigen dienst f 124,167,53 op den tegenw. dienst - 12,304,51 Tegenwoordig waren 12 leden, de heer Schotman was afwezig wegens uitstedigheid. De notulen werden gelezen en goedgekeurd. Ingekomen Stukken. a. Resolutie van Ged. Staten houdende goedkeuring van het kohier van hoofdel. omslag. b. Missive van Mej. Laagland, waarin zij bericht dat zij de benoeming tot onderwijzeres aanneemt, tevens dankzeggende voor het in haar gesteld vertrouwen. Aangenomen voor kennisgeving. c. Een adres van den heer A. Banning, gemeentearts, verzoekende herbenoeming wijl met Augs. a.s. zijn benoeming expireert. d. Een adres van R. Westra, brugwachter der Harlingerbrug, berichtende dat hij ’s nachts vaak gestoord wordt in zijn nachtrust, en er noodig een 2en persoon bij de bediening der brug was, dat door de hooge pachtsom hij dit niet kan bekostigen, verzoekt de brug ’s avonds van 10 tot 's morgens 5 uur ge sloten te mogen houden, of wel 10 cent tol extra te mogen heffen. Deze adressen in handen van B. en W. gesteld om advies. e. Een nader voorstel van B. en W. omtrent het luiden der klokken bij begrafe nissen. B. en W. stellen nu voor te heffen Voor het luiden u n zz ZZ u

Bolswards Nieuwsblad nl | 1907 | | pagina 1