46ste Jaargang. '1 i 1 Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel Betrekkingzoekenden nt Donderdags en Zondags. h I i r I 1907. De briefwiksel fen Jouw, Bin en Dark. Zondag 12 Mei. I a r VOOR Afzonderlijke BINNENLAND. De visschers is op zichzelf XXVII. even van man maar de niet i 1 i - ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. J I f ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad ie telefonisch aangesloten onder No. 4. I 1 j en zij die een anderen werkkring wenschen zenden 50 cent aan postwissel of postzegels aan D. BROUWER, Oppert 5, Rotterdam, en ontvangen daarvoor gedurende 8 weken 3 maal per week de „B e t r e k k i n g g i d s” waarin de meeste vacante betrekkingen voor komen, zoowel voor vrouwen als mannen. In den kinderspeeltuin aan de Maruix- straat te Amsterdam is een 11-jarig meisje, door het breken van den paal, van den zweef molen gevallen. Het kind, dat het rechter- dijbeen brak en vermoedelijk inwendige kneu zingen bekwam, is in het Binnengasthuis opgenomen. 8 Mei. De ooievaars, van zon en zomer, komen hier telken jare in verminderd aantal voor, ’t Blijkt uit de verlaten woningen van deze vogels. Tot voor eenige jaren kon er op gerekend worden, dat deze woningen, als ’t voorjaar kwam, weer betrokken werden nu gebeurt het herhaaldelijk, dat men tevergeefs de blijde terugkomst blijft wachten. Eu liefhebbers hebben evenmin succes, als ze eene gelegenheid gereed maken. Al jaren noodt de paal hier en daar ’t baat niet. Waar de vogels blijven? De ooievaarsroof het vorige jaar uit verschillende streken gemeld in de nieuwsbladen, wijst wellicht aan in welke richting het antwoord gezocht moet worden. Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Workum, 8 Mei. Heden morgen had alhier een teraardebestelling plaats van eene vrouw uit den werkmansstand, waarvoor bij die gelegenheid het plechtig gebeier van de doodsklok werd gehoord. Velen zullen zich zeker hierover hebben verwonderd, omreden zulks meestentijd geschiedt voor dezulken, die met eenige aardsche goederen zijn bedeeld. En nu wel voor deze arme werkmansvrouw Hoe komt dat? Wel, de echtgenoot behoorde bij „Dragershulp” Onder-Afdeeling van de Chr. Nat. Werkmansbond, Afd. „Workum” welke in haar laatstgehouden vergadering heeft besloten bij eventueel voorkomend sterf geval onder hare leden gratis de klok te doen luiden, waarvoor de leden zich beurte lings gratis disponibel stellen. Dit is ongetwijfeld een stap in de goede richting, welke door de leden onderling ge nomen is, temeer daar nu ook de minder gefortuneerde „het klokluiden” kan verkrijgen. Zij gevoelen toch voor hnnne dooden het zelfde als de burgerman; bij alle verschil in ’t leven mag het geen kwaad dat gezegd wordt, hoe in den dood allen gelijk zijn en door de metalen stem aan het „Memento Mori” (gedenk te sterven) te worden herinnerd. Snoek. Het maken van een gemetselde onderbouw voor de Oosterpoortsbrug over de Stadsgracht alhier, met hulpbrug en hulp- kanaalafgraving en egalisatie van bolwerk, kanaal verbreeding en uitdieping; maken van diverse steenen walmuren, ter lengte van pl.m. 545 meter, met bestrating en verdere werken, tusschen de Oppenhuizer- brug en Koninginnebrug alhier, waarvan de aanbesteding heeft plaats gehad op Zaterdag 27 April j.l., is thans gegund aan den laagsten inschrijver, den heer S. de Jong te Heeg, voor de som van f39780. Met de werkzaamheden is reeds een begin gemaakt. Dinsdag j.l. werd door de politie proces-verbaal opgemaakt tegen den vee drijver F. F., omdat hij een schaap, dat naar zijn zin niet vlug genoeg liep, ergerlijk mishandelde. Joure, 8 Mei. De veemarktgangers, ver- koopers en koopers troffen het, ’t was vandaag prachtig zomerweer en dat doet een veemarkt altijd goed. Er werd dan ook flink wat aan gevoerd: 454 koeien, 25 paarden, 134 schapen en lammeren, 139 varkens en biggen en 10 geiten, benevens een respectabel getal markt schreeuwers, die als altijd op handige wijze hun waar, schijnbaar voor bespottelijk lage prijzen en... overal goed voor, aan denman wisten te brengen. De handel in vee Brief fen Jouw oan was vlug bij hooge O a r k. zondheidscommissie weinig ingenomen en menigeen wordt daardoor van bouwen of uitbreiding teruggehouden. Zoo lijdt ook de handwerksman schade, daar er vanzelf minder gebouwd wordt. Toch verdienden de Gezond heidscommissies meer waardeering, waar zij voor de verbetering der volksgezondheid zich zooveel moeite geven. Een voorstel der Ge zondheidscommissie te Winterswijk om in de verschillende gemeenten een persoon aan te stellen, die met het bouwtoezicht wordt be last, zal vermoedelijk niet veel bijval vinden. De 18-jarige slagersknecht v. L. te Gouda bracht Dinsdagavond voor zijn patroon per fiets nog eenige vleeschwaren naar buiten de stad. Hij kwam echter niet op tijd terug en bij onderzoek vond men hedennacht zijn lijk in een sloot nabij het Reeuwijksche sluisje. In het donker was hij van den smallen, eenzamen weg in 't water gereden. Uit Leest schrijft men ons, dat verleden jaar drie zusters op denzelfden dag in den echt traden. Te dier gelegenheid was het dorp in volle feestmaar nu is de kat op de koord gekomen in eene tijdruimte van drie maanden hebben ieder der zusters eenen tweeling voortgebracht en elke tweeling is samengesteld uit eenen jongen en een meisje! In een Groninger blad leest men, dat voor een stuivertje f 25 is betaald. Het muntstukje ontleent zijn waarde aan de omstandigheid, dat er maar 3 exemplaren van bestaan. Het vertoont geen borstbeeld en is geslagen in 1822. Ter gelegenheid van de 25-jarige werkzaamheid van het leger des Heils in Nederland is een buitengewoon geïllustreerd nummer van de Strijdkreet verschenen. Daarin komen portetten en groepen voor van de personen die zich bij de propaganda in ons land verdienstelijk hebben gemaakt. De tekst is het gedenkschrift waardig. Oude herinne ringen worden er in opgehaald, een terugblik wordt geslagen op den moeielijken tijd in den beginne en gewezen wordt op het vele, dat reeds bereikt is. Nachtegalen. Men schrijft uit Bussum aan De Tijd: Wie nooit een nachtegaal vernomen heeft, slaande zijn heerlijken maatslag in het nach telijk uur, verzuime niet thans van de ge legenheid gebruik te maken. Achter in ’t Spieghel te Bussum in de omgeving van de Boschlaan liggen nog vele boschjes van eiken-kreupelhout, door berken en abeelen afgewisseld. Daar is het tornooi-veld van de nachtegalen. Gisteravond tegen 6 uur be gonnen de zangers daar waren er, die nog niet op dreef waren, doch de zuivere slag, het reine, klare geluid was reeds een genieting voor ’t oor. Dan, tegen 10, 11 uur kwamen de oude, beproefde zangers. Als werd er tegen kristal lij ne vazen al sneller en sneller geslagen, zoo wierpen de zangers bij Gods genade hun melodieën in de ruimte vier, vijf misschien meer dan een dozijn in de ver schillende boschjes, kampten om den eere- pnjs. Zij letten niet op de menschen, die eerbiedig luisterden, zij vuurden elkaar aan, elk zingend zijn eigen lied van verwachting en liefde. ’t Wilt vogelkijn, dat zingt, daar ’t on- beknipt is: n Al d’ ope lucht is mijn Menschen, bewaart uw boschjes, geen tuin aanleg hoe schoon verlangen de nachtegalen Natuur, roepen zij uit, onaangerepte natuur! De staking in het Noorden. Te Beerta was gisteravond de vergadering van boerenknechten en boerenmeiden druk bezocht. 34 hunner werden lid van den Bond. Allen ontvangen 19 Mei hun loon. Besloten werd 17 Mei te vergaderen, om dan te beslissen over steun aan de stakers. Een der sprekers zei, dat het de vraag gold Wie de baas; boer of arbeider? prijzen. Het kleinere goedje ging ook goed van de hand, in paarden werd echter weinig omgezet, de handel was traag. Wij lezen in Friso: Workum, 10 Mei. Onze lezers vinden in dit nummer eene advertentie, die niet nalaten zal volle aandacht te trekken. Wij bedoelen die der bekende vereeniging Plaatselijk Be lang, welke vereeniging voornemens is het feit van ’t duizendjarig bestaan onzer oude veste dienstbaar te maken aan de huidige plaatselijke belangen. Hoe zulks zal geschieden? Wij mogen niet uit de school klappen door mede te deelen wat wij weten. Maar onbescheiden zijn wij niet, wanneer wij ver zekeren dat het comité, met het ontwerpen der plannen belast, een waardig en grootsch programma heeft opgemaakt. De vergadering van Dinsdagavond zal zeker meer openbaarheid aan de zaak geven. Wij vertrouwen dat onze stadgenooten ook nu weer eendrachtig zullen toonen belang te stellen in het verleden en heden van onze goede stad. Inmiddels zullen wij niet verzuimen onze lezers geregeld van het verloop dezer belang rijke aangelegenheid op de hoogte te houden. Oudega, H. 0. N. 8 Mei. Als een bewijs dat het volbloed Stamboekvee, van den lichten grond en van gecontroleerde ouders, lang zamerhand meer gezocht wordt, kan dienen het feit, dat in de afgeloopen week door den Heer P. F. Pasma te Kolderwolde, 3 kalveren zijn verkocht van pl. m. 8 weken oud, aan den bekenden fokker R. Schuiling te Minnertsga, voor de som van f75 per stuk. Een mislukte vergadering Men schrijft uit ’s-Graveland d.d. 8 Mei: Vergaderen schijnt de lui hier toch maar niet in ’t bloed te zitten. GisteravondAlge- meene vergadering der jonge Floralia-ver- eeniging. Zij telt thans 128 leden en ter vergadering aanwezig waren naast het bestuur tien leden. Die vergadering echter kon nog doorgaan en de verschillende zaken werden afdoende behandeld. Hedenavond was dat niet het geval. We zouden hebben, zooals was aangekondigd lezing in de openbare school door een le- luitenant uit Naarden over: ,/Schietoefenin- gen tot verhooging van ’s lands weerkracht". De school was op tijd geopend en de lampen ontstoken; het publiek echter liet op zich wachten. Ook de spreker liet zich niet zien. Om acht uur halfacht zou worden be gonnen verscheen nummer één, de mee#ter; later nummer twee, een jongmensch een jaar of achttien, en eindelijk een in uniform, niet de le-luitenant echter, de veldwachter. Of die drie toen onder leiding van den veldwachter hij voelt als oud-onderofficier nog altijd iets van den militair in zich toen druk de middelen besproken hebben ter verhooging van ’s lands weerkracht, blijft een geheim. Zeker is het, dat, toen om half- negen de voordracht, die niet gehouden is, voor geëindigd werd verklaard, er geen verder publiek was geweest, doch dat ook geen le- luitenant, gloeiende voor de verhooging van ’s lands weerkracht, is gezien. En dat alles kon passeeren, ofschoon op het schoolbord stond het Marschlied ’t Is plicht, dat ied're jongen Aan d’onafhankelijkheid Van zijn geliefde Vaderland Zijn beste krachten wijdt. Men schrijft uit den Gelderschen Achterhoek De Gezondheidscommissies mogen zich niet in bijzondere populariteit verheugen en staan veeleer aan een scherpe critiek van het publiek bloot. Dit komt vooral aan het licht bij het toepassen der bouwverordeningen, welke na advies der Gezondheidscommissies door de gemeenteraden zijn vastgesteld en waarbij, naar veler opvatting, te weinig reke ning is gehouden met de eigenaardige toe standen in deze streek. Geen woning kan worden gebouwd of verbouwd, of de gezond heidscommissie moet er haar licht over doen schijnen en hare adviezen komen den bou wers dan soms op een heel sommetje te staan. Daar vooral de landbouwers bij het bouwen eener woning slechts weinig laten aanbrengen wat tot hun gemak of gezondheid strekt, zijn zij met de kostbare adviezen der Ge- Bêste Oark Hjir krigestü nou ris tige gau in briefke, nei’t wy inoar de foarige wyks to Ljouwert to wirden west habbe. Om de drokte sa twisken de Maeijen, hie it brieveskriuwen der oars allicht by bleaun, mar hjoed is it hjil-himelfeartsdei, nou stiet it wirk en kin ik der in ü.rke öfnimme. Niis hab ik yn it moaije waer us hóf troch wést. Hwet in foroaring yn sa’n dei ef trije. It is dér nou allegearre grien en blom. It gêrs kin men hast waechsjen hearre, de merellekers en parrebeammen steane wyt fen bloesem, it giele en griene bledtsjegüd is oeral utroun; it tügelgüd hat tier, de höfdouwen flechtsje rimpen üt it donkergriene lof ten de aide taksebeamde bliere mylde sinne oerjit it al mei in macht fen Ijacht. It is Maeije. It hóf is in lust der oogen, lyk as us Domeny seit. En yn de blommich griene tinnen weidet en wearkóget it fé, hynsders, kij en skiep. Jister hab ik it hiele bislach iltjage. It simmerhealjier is bigoun en it stiet der florisant foar. As it hwet meiwjirje wol, den scil it wol wer gean. It is to hoopjen, det wy in goed en frucht- ber jier krije. De bieren binne ommers sa omheech dreaun, fierste bot for tamelike tiden. Koartlyn waerd hjir foartby greide forhierd for oer de tachtich goune it pounsmietit gêrs op stannen die by de 50 en it nijgêrs in foege 30 goune. Is 't net in merakel, as it kin? En it fé jildet al sa; yn de léste boel- gddden waerd it eltse dei djórder oan. Oan in pleats is hast gjin hierensein oan en it boerwirdeu kostet in skat fen jild tsjinwirdich. Toalf-tüzen goune kin der mar wis for delteld wirde en dit is op in pleats feu 100 pounsmiet, doch ek al seis goune it pounsmiet. Mar in hopen smite dy mar wei, sizze hja, as hja hiere scille. Sadwaende rint it der wol hwet yn, as men goed oan it rekkenjen komt. It is bidroefd, det sa mannich boer it faek Ijeaver net sa sekuer witte wol, hwet it him krekt kostet en dus mar mei de ponge rekkent. It ein draecht den de lést. Hwet ik sizze woeit liedt der wer alhiel nei ta, det oan de lanhearre utjown wirdt, hwet flyt en kennis fen de boer meat makket en wint as foar jierren; dit is tige spitich. Mar ho dit dochs to forhelpen? In greidboer, oan de oare kant Bólsert, dy’t nou 35 goune jowt, krige oansizzing det by op takommende jier syn pleats wer for fiif jier ynhiere koe, neffens 48 goune it pounsmiet. Dat neam ik nou de hierheffinge fen de lanhearre. Ta forbettering sjuch ik waerliken gjin oare utwei, as det it lansregear in nije wet meitsje moat, oer it lanforhieren en lénbruken, mei binlike easken for eigener en briïker, dêr’t hja hjar grif oan to balden habbe. Yn dizze dagen habbe se yn den Haech de heffinge fen de tsjienden ófskaft, as in aid ding, dat nedich ut ’e tiid moast. Op dy wei foartgeande moattedetsjien-kear-tsjienden, dy’t de lanhearren heffe, skielk ek hjar bar ris krije en hiftke wirde. Elts wit wol det it aide hierrjucht net meat doacht. Dat moat der oan en dat scil der ek wol oangean, mar ho gauwer ho better, siz ik. It is de greate fret-op fen de boeren hjar wolfeart. En de boeren wachtsje mar, al langer as ien dei en ien nacht; wol tüzen. Lokkich, det der nou in ministearje fen lanbou yn Skrabbehage is, sei us hide arbeider, do’t ik him mei myn oar folk yn de for- sekering dien hie. Tsjin üngelokken by de boer, fensels. Dér komt Lolke-timmerman by uzes om ’e hameijepeal draeijen. Hy rikket as in kalkoun ut syn lange strie. Dit wol sizze, det er to thédrinken en hwet to praten komt. Stof hat er oarnaris wol en by is danich stoelfêst. Dêrom brek ik it brief mar óf, den kin us An der aensens mei nei de brievebos. Den letter mar ris mear, hear Oark. Sounens en it béste! Dyn frjeon 8., 9-5-’O7. JOUW. gunstiger toenemen, wenschen werd uit en worden, visch reeds opgemerkt. Beetsterzwaag, 8 Mei. De herten ver menigvuldigen zich in onze bosschen. Twee jongens kwamen ieder met een jong hert op den arm bij hun vader, die echter direct gelastte de beestjes weer naar de moeder terug te brengen. Fr. Zuidwesthoek, die statige boden Gaasterland, 8 Mei. Met de ansjovisvangst achter de Friesche Zuidkust gaat het tot heden zeer onvoordeelig. De schotjes zijn klein en bovendien onegaal, blijven intusschen hopen, dat nu het weer wordt, ook de vangsten zullen De paling vangst laat ook te over. Zeer veel gehavend tuig zee gehaald. Behalve op ansjovis paling zal eerstdaags op geep gevischt In enkele zeegedeelten werd deze II wardsche Courant 1 I I E

Bolswards Nieuwsblad nl | 1907 | | pagina 1