Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel p I 1 L 46ste Jaargang. 1907. Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 39. Verslag Gemeente-Reiniging. I 11 ■■iH Donderdag 16 Mei. Stadsnieuws. VOOR Afzonderlijke de exploitatie 7866,12i/2 BINNENLAND. f 3,25 verkocht, uitgaande. Werd eerst de compost f 5455,25 In de wijze ring gekomen. De uitgaven bedroegen Salaris en loonen Onderhoud gereedschappen Onderhoud paarden Huur van paarden Aanschaffen gereedschappen Praamhuur f 5059,25 - 14,20 - 108,30 - 100,70 - 172,80 37,80 137,53 47,16 42,25 f 5440,04 - 242,85 - 424,05 52,- - 1420,59 - 21,851/g huisgezin, be- naar Noord- ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Duur van is gemiddeld 10 over 1906 een midden- 1 eu modder o.a. we een Gabe van Kuiper en lossen en Dienst. van dienst is geene verande- De Opzichter echter heeft voorgesteld daarin eene wijziging te brengen, en wel om op Dinsdagen en Donderdagen geen as op te halen tot hiertoe geschiedt dit dagelijks. In 1906 zijn pl.m. 70000 plétonnen ver wisseld, pl.m. 5000 zinkputten geledigd, pl.m. 400 praamvrachten en 800 karvrachten asch opgehaald, 200 pramen- en 100 wagen vrachten vuil uit de zinkputten gehaald. Kosten van desinfectie Administratiekosten Kosten van vergadering Onvoorziene uitgaven ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. Turf strooisel. De prijs der compost, was in 1906 voor uitgaande. Werd eerst voor f 3,25 verkocht, later werd f3,50, f3,75 en f4,per last gemaakt. gegeven naar gebouwen. In 1906 zijn 4 bussen calcium carbid verbruikt voor de som Ongevallen Ziekte. In het jaar 1906 hadden er 7 ongevallen plaats onder het personeel, tengevolge waar van 127 werkdagen door hen werden ver zuimd. Door het Bestuur der Rijks-Verzekerings- Bank werd hiervoor f 133,35 uitgekeerd, terwijl door de exploitatie f 55,werd bij gedragen. Wegens ziekte werden door het personeel gezamenlijk 62 dagen verzuimd, waarvoor op eene enkele uitzondering na, het volle loon werd uitgekeerd. Was de werkman J. Roode in 1905, 38 dagen buiten dienst geweest, in 1906 klom dit cijfer tot 54 arbeidsdagen. Aan 8 werklieden werden te zamen 19 verlofdagen toegestaan, boven de feestdagen waarop niet gewerkt wordt. Salaris en loonen- De Opzichter-Directeur genoot een salaris van f 600,wat evenwel bij Raadsbesluit van 25 October 1906 met ingang van 1 Januari 1907 op f 700,werd gebracht. Het vaste personeel ontving een weekloon van 8 gulden, behalve J. Klinkert, welke 1 gulden per werkdag verdiende. Het loon der losse werklieden wordt door den Opzichter geregeld. Compost, Ier en Inkomsten. De begroeting van inkomst voor compost was oorspronkelijk gesteld op f 3900, doch bij gewijzigde begrooting op f 4200, gebracht en later aangevuld met f930, voor turfstrooiselmest, in totaal dus geraamd op f 5130, Dit artikel heeft opgebracht f 5059,25. Deze post bracht dus f 70,75 minder op dan geraamd was. Uitgaven. In totaal waren de Uitgaven geraamd op f 7855,er is uitgegeven f 7866,12^, over alle posten is dus f ll,121/2, meer uit gegeven dan geraamd was. Er is f94,75 minder gebeurd dan ge raamd was. De eind rekening sluit dus met een tekort van f 105,871/2 grooter dan geraamd was. De inkomsten waren Compost Ier Wrak, puin Laadgeld Diverse inkomsten Aan het verslag van den toestand en de exploitatie der Gemeente-Reiniging te Bols ward over 1906, ontleenen wij het volgende: Directie en Toezicht. Js. de Boer, Opzichter-Directeur, bleef met de directie belast. Hij houdt toezicht over het werk en de werklieden, zoowel in de stad als op het terrein, is verantwoordelijk voor den goeden gang van zaken, ziet toe op het materiaal, hij voert de correspondentie, is boekhouder, zorgt voor den verkoop der mestspecie en de inning der gelden. Hij doet maandelijks rekening en verant woording van dat alles aan de Commissie voor de gemeente-reiniging. Personeel. Het vaste personeel bestond uit 9 perso nen 1. Klaas Dijkstra2. Dirk Bonnet 3. J. Johannisma; 4. Ruurd Stevens; 5. Douwe v. d. Veer; 6. J. Roode; 7. Jouke Heins; 8. D. Bijkersma; 9. J. Klinkert, waarvan laatstgenoemde tengevolge zijn her haald wegblijven, werd ontslagen. Behalve genoemde personen zijn voor een gedeelte van het jaar nog bij de exploitatie, als losse werklieden, werkzaam geweest der Spoel, Jan Bakels, Klaas Gerrit Roode, terwijl bij het laden van schepen nog meestal afzonderlijke werkkrachten werden aange nomen. Lemmer, 13 Mei. Hedenmiddag omstreeks 4 uur ontlastte zich boven onze plaats en de omgeving een kort maar zeldzaam hevig onweder. De bliksem sloeg in het gebouw van den Rijks getijdemeter op de nieuwe sluis. Hij is vermoedelijk door den schoor steen naar binnen gekomen, na eerst den vlaggestok op het gebouw* verbrijzeld te hebben, en heeft daarna, na een gat in den vloer en in een hardsteenen plint geslagen te hebben, daarlangs weer het gebouw ver laten. Gelukkig onstond er geen brand en was er op dat oogenblik niemand aanwezig. De slinger bleek van het uurwerk afgeslagen, maar het uurwerk zelf was niet beschadigd. Heerenveen, 14 Mei. Naar wij vernemen, is beden opnieuw bij de Rechtbank alhier een verzoek ingediend tot faillietverklaring van de Ned. Tramweg Mij., namens houders van achttien obligatiën ad. f 1000, waaronder de heer notaris Ouwersloot te Oldeberkoop, die, zooals onlangs is medegedeeld, de Maat schappij sommeerde tot nakoming harer ver plichting tot uitloting, waaraan geen gevolg werd gegeven. Friesche Zuidwesthoek, 13 Mei. Het verloop van den lammerenhandel is voor de kooplieden even onbevredigend, als het begin was. Te Hoorn, Zaterdag, en te Purmerend, Maandag, liep ’t tegen, ofschoon de gelegen heid om goede zaken te doen niet beter ge- wenscht kon worden ’t gras bruist de weiden uit! Toch was er geen winst, zelfs geen winstje te maken, 't Blijkt, dat de blatertjes hier te duur opgekocht werden en dat de Hollandsche boeren zelf aan schapen fokkerij gaan doen, waardoor heel wat minder lammeren voor de weiderij noodig zijn. Na tuurlijk drukt dit de prijzen, die hier daarom in plaats van 10 en 11 gld., 8 a 9 guld. hadden moeten bedragen. Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Workum, 13 Mei. De algemeene verhuis dag, wegens den Zondag op heden gehouden, was wederom druk. Tal van karren en pramen beladen met huismeubelen zag men van het eene naar het andere huis vervoeren. Alle jaren hebben er vele veranderingen plaats, nieuwe zaken worden er opgericht en evenzoo velen verdwijnen weer met het oog om elders betere zaken te maken en meer geld te ver dienen. Of dat ieder gelukken zal, moet de tijd leeren. Een korten tijd voor 12 Mei hadden nog enkele gezinnen geen onderdak, doch heden is gelukkig niemand zonder. Allen vonden ten laatste een woning. Ook is de vorige week een staande uit negen personen, Amerika vetrrokken, zoomede een paar jonge lingen, om aan de overzijde van den Oceaan hun geluk te beproeven. Dit jaar is de trek uit verschillende deelen van ons land zeer groot naar Noord-Amerika. Aangelokt door de gunstige berichten die vrienden hun melden, wordt de groote reis ondernomen, na have en goed te gelde ge maakt te hebben. Wat een gewoel toch in de wereld en hoe spoedig wenkt soms de dood, die alles opeens doet stil staan. 13 Mei. Met de ansjovisvangst blijft het over het algemeen zeer treurig gesteld. Nadat de storm in het begin van de campagne vele netten heeft vernietigd, bleef men de hoop koesteren, dit te boven te komen, door de later te vangen visschjes, welke nu ook op zich laten wachten, zoodat totnogtoe het bedrijf met schade wordt uitgeoefend. Het is nog in het begin van de teelt, zoodat de hoop nog niet geheel uitgesloten is op betere tijden, doch... de ambitie gaat er op zoo’n manier af. Veel werk, weinig verdiensten en bovendien schade aan vischwant. We hopen voor de visschers nog op betere tijden. Er is niets waardoor de msnschen meer hun karakter doen leeren kennen dan door ’t geen zij belachelijk vinden. Evangelisatiedag. Men schrijft aan de Hederlander Woensdag 1.1. had te Bolsward de reeds vroeger aangekondigde vergadering plaats der Vereeniging voor Evangelisatie binnen de Classis Franeker, die zeer geslaagd mag heeten. In de voormiddagvergadering, die uitsluitend voor de leden was, hadden de officieele werkzaamheden als verkiezingen van bestuursleden wegens periodieke aftreding, en het behandelen van ingekomen stukken, be trekking hebbende op het werk der ver schillende posten, plaats. Eene langdurige discussie ontspon zich over het al of niet uitbreiden van het lokaal te Witmarsum, ’t welk om velerlei redenen noodig 'is. Aan gezien er nog geen voldoende gelden voor deze verbouwing aanwezig zijn, is het bestuur huiverig voor alsnog hiertoe over te gaan. Er zal echter getracht worden voor dit doel een kapitaaltje bijeen te krijgen, opdat het werk voortgang hebbe. In de middagver gadering, die door tal van belangstellenden, door eenige dames bezocht was, terwijl 9-tal predikanten opmerkten, werd allereerst door den voorz. ds. Van der Schans te Gaast een opwekkend openingswoord ge sproken, naar aanleiding van „de vraag der liefde” uit Joh. 21 1517. Bij monde van ds. Smit van Longerhouw, ds. Magen dans van Achlum en de heer Andringa van Oosterlittens werden daarop rapporten uit gebracht over het werk te Witmarsum, Arum en Oosterlittens. Zij allen getuigen van veel strijd, maar ook van zegenvan véél tegen werking. zoowel van rechts als van links, maar ook van veel toewijdingvan velerlei bezwaren, niet het minst van financieelen aard, maar ook van verrassingen en uitred dingen. En de slotsom van alle drie rap porten was „hulpe van God verkregen heb bende, staan wij tot op dezen dag.” Hem alleen zij de eer Daarna kwam nog het voornaamste en be langrijkste. Ds. H. van Eijck v. Heslinga, van Berlikum trad thans op, om een woord te spreken over „Voorpostendienst”. Be schikkende over vele en groote gaven, waar door het hem gegeven is zoo gemakkelijk en eenvoudig, maar tevens zoo degelijk zijn onderwerp te behandelen, weet deze redenaar zijn gehoor tot het laatste te boeien, en door zijn frissche gedachten telkens nieuwe gezichts punten te openen. Uitgaande van de ge dachte, dat wellicht deze of gene Evangelisatie, die hij een voorpost noemt, wel behoefte heeft aan een woord van opwekking en bemoedi ging, omdat er zooveel is dat teleurstelt en ontmoedigt, legt hij den nadruk er op, dat de voorposten van een leger er zijn „op ’s konings bevel”. Dat „de uniformen”, die zij dragen er hen telkens aan moet her inneren, dat zij een deel vormen van „het groote leger”, dat achter hen ligt. Dat ons legerkorps behoort tot de Ned. Herv. Kerk, en gelijk het serum heeft te werken om zoo mogelijk de ziektestof te verdrijvendat de „eenzaamste” posten, ook „de eervolste” zijn, voor welke „de schranderste" mannen worden gekozendat „de geringe wapens" die men heeft, zoo noodig met „groot ge schut” zullen worden verwisseld door den Koning, die de posten uitzet en dat de vrucht van dat eenzaam wachten en waken en werken niet uitblijft, maar ter zijner tijd heerlijk gezien wordt, innerlijk door bekeering en toebrenging der zielen, en uitwendig ter her stelling en oprichting der diepgeschokte kerk. Ten slotte vergete men niet dat God de aller eerste Evangelist is geweest, die achter het werk staat, en alle arbeiders in den wijn gaard, al de strijders over heel de vechtlinie in Zijnen dienst staan. Met een zeer hartelijk woord van dank door den voorzitter gesproken, werd weer gegeven wat er leefde in de harten van al de aanwezigen die met onverdeelde belang stelling deze schoone rede hadden aangehoord. Nadat de heer Kramer, voorz. van de Evangelisatie te Bolswarder nog voor gedankt had dat deze belangrijke vergadering juist hier belegd was, omdat men telkens behoefte heeft aan opwekking en vertroosting, werd deze zeer onderhoudende en leerzame bijeen komst met dankzegging door ds. van Eijck v. Heslinga gesloten. den werkdag aan uur per dag. Desinfectie. Aan de desinfectie werd de noodige zorg besteed. In 1906 werden voor dit doel 2 fusten carbolzuur verbruikt. Paarden. In 1906 is een oud paard verkocht en een jong paard wederom aangekocht. Verlichting Aan de bestaande acyteleen-gasverlichting, eerst bij wijze van proef enkel voor het terrein aangelegd, is in 1906 uitbreiding de op het terrein aanwezige Het aantal verscheepte lasten bedroeg 1123 tegen 1192 in 1905. Hiervan is ge gaan naar Appelscha 430 lasten, Stadskanaal 377 lasten, Schoonoord 139 lasten, Noord- Holland 62 lasten en in de environs van Bolsward bleven 115 lasten. Samen 1123 lasten voor de som van f 4108, Midden prijs voor de compost was dus ruim f 3,65 per last. Groningen maakte prijs van f 3,25. Ier werd zeer weinig verkocht, tengevolge het verbruik daarvan in de turfstrooisel. De turfstrooiselmest werd verkocht a f 7 de 2500 kilo en blijkt meer en meer een goed rendeerend onderdeel der exploi tatie te zijn. van f41,30. Woning. Het aan het terrein der reiniging staande huis strekt den Opzichter tot woning. Hetzelve is, met al de op het terrein aanwezige gebouwen, door Heeren Burge meester en Wethouders bij de exploitatie der reiniging in onderhoud overgebracht. Mestverzamelplaats, loods en gebouwen. De mestverzamelplaats maakte noodig dat op de begrooting voor 1907 eene som voor buitengewoon onderhoud werd uitgetrokken. De in 1905 gebouwde loods voorziet in eene noodzakelijke behoefte. Wenschelijk echter is het dat die aan het Westeinde tot de volle lengte der overkapping wordt doorgetrokken en dat de einden der loods en overkapping worden dichtgemaakt, opdat ook met 'Weste- en Oostewinden beschutting wordt verkregen. Voorts is het dringend noodig, dat het rijpad vanaf den ingang van het terrein tot aan de overkapping met steen wordt bevloerd. Dit dient vóór den herfst van 1907 te ge schieden, anders is de mogelijkheid niet buiten gesloten, dat den volgenden winter stagnatie in het bedrijf zoude komen. Kuiperij en Timmerwinkel. In de kuiperij en timmerwinkel zijn in 1906 in eigen beheer 150 nieuwe plétonnen gemaakt, terwijl 1133 oude plétonnen werden hersteld. Aan bedoelde nieuwe en herstelde tonnen zijn gebruikt: 910 gegalvaniseerde ijzeren hoepels, 179 ijzeren ringen, 438 ijzeren hengsels, 1738 duigen en 305 bodems. Voorts zijn 4 nieuwe kruiwagens gemaakt, terwijl 21 kruiwagens werden hersteld. Vervolgens zijn in eigen beheer 5 pramen gerepareerd en is 1 aschkar hersteldnog zijn schuttingen vernieuwd en is pl.m. 30 meter houten walbeschoeiïng gemaakt langs den opslag van modder en puin in de Mak- kumervaart. Bolswardsche Courant I

Bolswards Nieuwsblad nl | 1907 | | pagina 1