Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel T r i i 1907. 46ste Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 40. I 3 De briefwiksel fen Jouw, Bin en Dark. i I Zondag 19 Mei. VOOR Afzonderlijke r BINNENLAND. O a r k. was, I XXVIII. ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Soms is het een kleine stijf- een niet willen toegeven van en werk- dikwijls ten een dag er in woning of 1 Brief fen Bin oan Béste Frjeon Oarkl zzHwa scoe us foar de kroade ride, de dichters ef it waer? Oer beide hab ik min myn moed”. Sa krommenearest-dfi yn dyn lést brief fen de deis nei Nije-maeije, wylst dfi sietst to klommerjen by it lege kachelplak. It wier do hounewaer en nou, op Alde-maeije, habbe wy for-den-doarje neat minder as silver hounsdagewaer. It kin forkeare, sei aide Brederode, mar is it nou ek forkeard Ik scoe bygelyks bast foründerstelle det hja mei it almenak yn ’e war binne. Den soil it dtkomme neffens üs Memme sizzen yn myn jongesjieren. Wy hiene do in ündermaster en dy wier hjit op fortsjinjen. Dér hie ik do fensels gjin erch yn en ik hie it ek net foar it forst&n, hwerom alderhande doarps- nijtsjes ut Bd., sa lyk as hynders op ’e rin, jonge üt ’e beam fallen, ald-wyfke foet for- stüke, süch mei in team fen tweintich biggen, troch en bank yn de Frjentsjerter krante kamen. Krekt wier, net wier ef hielendal net wier, master snapte iderkear in kwartsje en koe der den de sneintojouns wer efkes for nei de Hoanne. Onthalden en ofskaffen diene wy do sa net, lyk as nou. As sa’n gefal tit ’e krante letter ris goed bipraet en bisjoen waerd, nou den bliek wol gauris det master hie fier by de bal trochslein. Soks die it Md-minske den sizzen: /kranten en almenakken binne leagensakken”. It kjeldglês fen us frjeon Jouw docht nou, tink ik, ek mei oan de hjitte timpereturen. Hjoed wiist it wol 84 lytse graden oan. Minske en djier fine it fiersto waerm. Lang scil it sa wol net oanhalde, om 't strange hearen troch en btïch net lang regearje. It wirdt my wrammels krassernóch om dit brief fol to meitsjen. Ik sit der yn it himd foar en hab it yet binaud. It is in piipfol, Oark! Hylkje en de bern meitsje it netuerlik ek al waerm. Hja binne bfitendoar; mem sit to krantsjen en de*piken kopketommelje yn it skaed fen de greate kestanjebeam. De aldste makket efkes letter in bril fen de stallen fen ’e blêdden en set it ding tige wiis op hjar noaske. De glêzen binne fensels net bislein en hoeve net óffage to wirden. Hja scil it grif net dwaen dt alderwenst, lyk as aide Sieukmoei, dy sei op in deizzyet nea wier myn bril sa klear as hjoed I” Lang om let moast hja de glêzen den dochs wol ris óffeije en do taeste hja mei it siden doekje sa mar troch it ramt hinne. Hjar beppesizzers hiene de bril brflkt, do’t hja de moarns oan ’t beppeboartsjen wést hiene yn it lege bflthfis en do wier er de lytse beppe fen ’e noas ófgliden yn ’e groppe; dy skoane bril! Ik hald der for dit pas mei op en stel it brieveskriuwen ut, oan ’t moarn ta. Al wer allike waerm, Oark. Net it graedtsje minder as jister. Lokkich sjuch ikjinsenop de wei in skjirresliper mei syn kroade. Hy stiet to slypjen, it wiel snurret yn it roun en it fjtlr fljucht der nei. It scil, hoopje ik, in foarteiken wêze fen finwaer mei in reinbui, dat alles hwet opfrisket en den dêrnei om my mar hwet koeler waer. De loft komt al opsetten ut it eastenyn ’e fierte boldert it. It wearljachtet. Gleone strielen sjitte troch ’e loften. Hwet wirdt it stil yn ienen. Twa fflle tongerslaggen, den in rtlsjend lud. Greate büterdrippen falie del op ’e pannen en yn ’e beammen. Hylkje nimt de flecht yn ’e hits mei de bern en de stoel en de krante. Dér bigjint it wetter del to ploffen, by amerfollen fen de loft. Hwa’t hjoed hwet loai binne, dy krije de rein yn it hflsboeltsje, dat forfearn wirdt. Ja, ja, it kin al bird foroarje. It koalsie stiet al yn ’e bloei, it gêrs brdst ta de groun fit en groeit it fé yn ’e bek op. Ho kin it sa? Dêr binne plakken midden op ’e sinne, sei ils postrinder, dêr kaem it waerme waer fen denne. Ik siz mar, hy serit. Wiermeitsjen is hwet oars. Ik bin op ’e ein jonge. It is to waerm. De roeken rounen fen 'e moarn mei de tonge ut ’e bek. De groetenis fen us allegearre. Dyn frjeon Bd., 12-13 Maeije 1907. BIN. ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. Kimswerd, 15 Mei. De Verzekerings-Mij. van Paarden houders in Wonseradeel neemt nog steeds toe in ledental. Van 12 Nov. 12 Mei bedroeg dit aantal 227, die 522 paarden hadden verzekerd voor f136,070. Er moesten 8 paarden worden afgemaakt, waarvoor f 892,50 werd uitgekeerd. Aan omslag wordt geheven 70 cts. van f 100, verzekerd kapitaal. Heerenveen, 17 Mei. Hedenmorgen ont ving een slager te Nijehaske per spoor 120 K. G. vet in een mand. De bezending werd door hem geweigerd. Toen het vet aan het station verkocht zou worden door een der ambtenaren, wat meer gebeurt met geweigerde goederen die aan bederf onderhevig zijn, werd de veldwachter Werps er bij geroepen. Deze constateerde dat er ongeveer 50 K. G. bij totaal bedorven. De maden kropen er uit. De veldwachter nam het goedje in beslag. Het zal verbrand worden. 15 Mei. Als een opmerkelijk ver schijnsel na het onweer van j.l. Maandag heeft bijna ieder te dezer plaatse bevonden, dat het water in den regenbak een groeze lige kleur heeft gekregen en minder frisch is geworden. Leeuwarden, 17 Mei. Het bestuur der vereeniging tot bevordering van de pluim veeteelt is bezig een geheele reorganisatie van de kippenmarkt alhier voor te bereiden, waarbij vooral zal worden gestreefd naar een betere verdeeling van ’t aangevoerde pluim vee, in hokken, en maatregelen tegen ’t over brengen van infectie door ziekte bij sommige kippen zullen worden genomen. Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Franeker. Voor de 5 vacatures in het district Franeker zullen 15 candidaten wor den opgegeven. De liberalen stelden er 5, de anti-revolutionairen en christelijk-historischen samen 4, terwijl ze er 1 ter keuze van de roomsch katholieken overlieten. De Volks partij met de S. D. A. P. zal ditmaal even eens met 5 eigen candidaten uitkomen, zoo- dat samenwerking met de liberalen althans bij eerste stemming, uitgesloten is. Enkele liberale kiesvereenigingen dit district hadden opzettelijk een of twee candidaturen open gelaten voor de socialisten. De Statenverkiezingen. Tot definitieve candidaten der S. D. A. P. in het district Franeker zijn gekozen P. Hiemstra en L. Zandstra te Leeuwarden, F. K. Dekenga te Lekkum, Th. Dijkstra te Pietersbierum en H. T. van der Plaats te Oosterlitteus, die allen de candidatuur heb ben aanvaard. Molkwerum, 15 Mei. Door een defect aan de machine sloeg de heer Dr. H. te Workum in volle vaart alhier van zijn motorrijwiel. Aan hoofd en handen bekwam hij kwetsuren, die het noodzakelijk maakten on middel lijk geneeskundige hulp in te roepen. Het ongeval had echter erger kunnen afloopen. Het rijwiel was natuurlijk vrij wat gehavend. Hem. Oldeph. en NW. 15 Mei. De uitslag deransjovisscherij blijft tot heden onvoldoende. Er wordt geen droog brood met verdiend, ofschoon de prijzen zeer hoog zijn, thans 66 ct. per K. G. ongeveer overeenkomende met 11,75 a 12 gld per 1000 stuks. Vele visschers vreezen, dat de teelt zal mislukken op grond o.a. van de grootte der yischjes, die overeenkomt met het formaat in slechte an- sjovisjaren. Hijlaard. Is 12 Mei alle ja ren van ongewone drukte, dit jaar waren er in ons dorp al zeer velen, die van wel van woonplaats veranderden. Groot is ook het aantal dergenen, die op 12 Mei hun dienstbetrekking waarwel zeggen om elders hun geluk te beproeven. Jammer, dat men niet zelden hoort, dat om een zeer luttel bedrag een werkkring wordt verlaten, in een huis, waar men zich thuis gevoelde, waar men geheel beschouwd werd als lid van ’t gezin. hoofdigheid, beide zijden, waardoor werkgever nemer van elkaar gaan, zeer nadeele van beide partijen. Workum, 17 Mei. De vergadering van //Plaatselijk Belang” inzake het Duizendjarig bestaan van Workum, was hoogst geanimeerd. De commissie, in eene vorige vergadering benoemd om te rapporteeren over dit belang rijke feit, en welke commissie bestaat uit de heeren T. H. Siemelink, P. Gaastra, H. Reitsma en B. S. Gaastra, kwam met veel en goed werk ter tafel. Na eene inleiding door den Voorzitter van //Plaatselijk Belang” werden bij monde van den heer Siemelink, de herdenkings- plannen uiteengezet. In hoofdzaak komen deze op het volgende neer. Op den 10 Juli a.s., des morgens te 9 uur, worden op de vier hoeken van den toren, alsmede op den koepel, de vlaggen geplant, onder het beieren der klokken, ten teeken dat de herdenkingsdag aangevangen is. Ten tien ure heeft in de Ned. Herv. Kerk (welke zeer bereidwillig door de kerkelijke autoriteiten werd beschikbaargesteldjdewijding van den dag plaats in den vorm van eene historische overdenking uit Workum’s grijs verleden. Door een of meer predikanten van verschillende richting zal het woord worden gevoerd. Zoo mogelijk zullen hierbij oud- Vaderlandsche liederen ten gehoore worden gebracht. Van elf tot twaalf ure is er concert op het Marktplein. Van twaalf tot twee uur wordt der burgerij gelegenheid gegeven zich voor te bereiden op eene épisode uit Wor kum’s geschiedenis. Om twee uur namelijk heeft, komende van Stavoren, de plechtige intocht plaats van H. K. H. Frederika Sophia Wilhelmina, gemalin van Willem V, en hare drie kinderen Frederika Louise, Willem Frederik, (later Koning Willem I) en Willem George, binnen Workum op Zater dag 17 September 1785, zittende in de koninklijke koets. Bij de zeesluis, waar moet worden uitge stapt, omdat de toen zeer zwakke brug den zwaren karos met inhoud niet kon dragen, wordt het hooge gezelschap welkom geheeten door hoogwaardigheids-bekleeders uit de vorige eeuw. Omstuwd door eere- en burgerwacht, gaat de stoet, geheel in oud-Workumer kleedij uit de 18e eeuw, naar het Marktplein, waar een baldakijn op deftige wijze werd ingericht. Hier nemen de vorstelijke bezoe kers plaats. De vroede vaderen, benevens de beide predikanten uit dien tijd, brengen hier H. H. M. M. dank voor de eer van het bezoek, aan Workum bewezen. Van circa drie uur tot halfvijf wonen de vorstelijke personen de (historische?) spelen bij die op het Marktplein worden gegeven. Als dan herneemt destoet zijn zegetocht. Nu eerst weer tot het gebouw der Chr. Jong.-Vereen.; gaat als dan de geheele stad door naar de Langebrug, waar H. H. M. M. vertrekken, om nog een bezoek aan Franeker te brengen. Tegen donker worden de hooge gasten terug verwacht. Fantastisch verlicht, komt de stoet circa halfnegen of negen uur weder van het Noord Workum in, waar de optocht alsnu nog prachtiger tot zijn recht komt, aangezien de geheele burgerij zich beijvert om, zoowel door illuminatie als andere ver lichting, het geheel een tooverachtig aanzien te verleenen. Zoo marcheert de optocht wederom tot het lokaal waar, ter wille der veiligheid, afscheid van de Majesteiten wordt genomen, die weder naar Stavoren terugkeeren. Het resteerende deel van den historischen stoet begeeft zich nu weder naar het Markt plein, waar het met een groot schitterend vuurwerk, dat tevens het slot van den dag vormt, zal worden ontbonden. Muziek (liefst met instrumenten uit dien tijd) luistert den optocht op, terwijl overigens steeds een paar muziekcorpsen hunne vroolijke tonen zullen laten hooren. Ziedaar in hoofdzaak het programma der vier heeren. Het spreekt echter vanzelf, dat aan de uitvoering heel veel drukte verbonden is, en daarom heeft zich dat viertal uitge breid met de heeren Winkel, R.-K. kapelaan, Dr. Limborgh, predikant bij de Ned. Herv. Gem. en Ds. Schoemakers, predikant bij de Chr. Ger. Gem., (later vervangen door den heer H. Runia). Men ziet, dat de zaak dus veelzijdig wordt aangepakt en dus wel op aller sympathie mag worden gerekend. Dat is trouwens ook noodig. Ieder kan nagaan dat een dergelijke herdenking veel geld zal kosten. Het Bestuur van Plaatse!ijk Belang” heeft echter veel vertrouwen in de Workumer burgerij. Waar bereids het hoofd der gemeente flink voorging zooveel mogelijk ZEds. toe zegging te verleenen voor het gebruik maken van openbare gebouwen en alles wdt strekken kan om de herdenking waardig te doen slagen, daar mag de burgerij dan ook volgen door royaal op de lijsten te teekenen, die het Bestuur de volgende week zelve zal aanbieden. Immers: Workum dient daarmede zijne eigene belangen in de eerste plaats. Het behoeft wel nauwelijks uiteen te worden gezet, dat hier eene eemge gelegenheid wordt ge boden, om de aandacht van landgenoot en vreemdeling te wijzen op hetgeen Workum was en is en wezen kan. En dat het aan de activiteit van de burgers zelf zal liggen, of ook duurzame vruchten van dezen dag kunnen worden geoogst. Door eendrachtig samen werken kan nog zooveel in het belang onzer stad worden gedaan! Natuurlijk blijft ZZP. B.” hieraan bij al haar doen en laten gedachtig. Inmiddels is de burgerij thans van de plannen ingelicht. Mogen wij de volgende week kunnen mededeelen, dat dezelve ook inderdaad, dank zij aller medewerking, kunnen worden uitgevoerd. Frisd. Op verschillende tijdstippen van de maan den December, Januari en Februari werden te Groningen valsche guldens en kwartjes in omloop gebracht. Gewoonlijk werden melk venters, die ’s avonds hun klanten bedienden, de dupe. De herkomst was hun echter steeds onbekend, tot op een dag in de maand Fe bruari een der melkventers zeker wist, dat hij een valschen gulden had ontvangen van een vrouw aan wie hij op straat een halven liter melk had verkocht en welke vrouw hij toe vallig ook kende. De politie trachtte daarop een inval te doen in de woning van de verdachte, doch werd niet binnengelaten, voordat een bevelschrift tot huiszoeking van den officier van justitie kon worden getoond en toen nog kostte het haar heel wat moeite binnen te komen. Bij de daarop gevolgde huiszoeking werden vier valsche guldens gevonden, een verborgen in het roet van den schoorsteen, twee in de kousen van de vrouw en één in een kinder- parapluie. Gereedschappen waarmede dit geld vervaardigd kon zijn, werden echter niet ge vonden. De man, zekere W. L. D., zonder beroep, hield zich dan ook van den domme; de vrouw bekende heel spoedig dat zij het geld had uitgegeven; vanwaar het geld ge komen was, zeide zij niet te weten. Beiden werden in hechtenis genomen. Te gen den man werden door de politie steeds meer bewijzen van schuld verzameld. Zij wist dat hij bij verschillende handelaren lood en tin had gekocht, altijd bij kleine hoeveel heden. Tot tegen het laatst der instructie bleef hij ontkennen, toen echter deelde hij mede dat hij de maker was van de valsche munt en gat' hij een volledige verklaring van de wijze waarop hij het geld fabriceerde. De gelijkenis was zoo volkomen dat zelfs vak- menschen het voor geslagen munt hielden. Het was een alliage van lood en tin en werd reeds twee dagen na de vervaardiging blauw. Gisteren stond het echtpaar voor de Recht bank te Groningen terecht. Hij beschuldigd van het maken, zij van het in voorraad hebben en uitgeven van valsch geld. Het O. M. eischte tegen den man twee jaar en tegen de vrouw negen maanden ge vangenisstraf. N. C. Ofschoon de zalm vangst de voorgaande week belangrijk minder was dan de voorgaande week, kan zij toch als een zeer goede aan gemerkt worden. Vooral de visscherij Nieuwe Merwede, die de laatste jaren slecht, maar het vorige jaar zoo slecht was, dat er geen pachter voor vaste som voor te viuden was, maakt het dit jaar goed. Er werden daar weder 92 zalmen en 260 elften gevangen. De gezamenlijke vangsten waren 923 zalmen en 5996 elften. Te Dinxperlo is men begonnen met het roudbrengen der stembiljetten aan de meerderjarige jonge mannen en vrouwen voor het verkrijgen van een referendum over de opheffing, beperking of het onveranderd voort bestaan der sterkedrank-lokalen. Binnen enke le dagen worden deze biljetten teruggehaald. Men gelooft echter niet dat deze stemming eenig practised resultaat zal hebben. De stemming gaat uit vanwege de Chr. Nat. GeheeLOnthoudersvereeniging. CT Bolswardsche Courant f e

Bolswards Nieuwsblad nl | 1907 | | pagina 1