Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. 1907. No. 42. 46ste Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags. De briefwiksel fen Jouw, Bin en Dark. Zondag 26 Mei. Ingezonden. VOOR Jouw. ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. daelk ek komme kin te skieppeknippen. En hwet bliek nou? Hauk syn fetweiders wieren rudich. Dd hast it faeks al heard? Soks waeit gau oer. De rude net, mar it gerucht. Der steane nou greate boerden oan de hiems- hikke en yn ’e finne, krekt hast, as by it proeffjild op Sjoerd-omme boulan. Sa kin men al hwet oanhelje, wier? Hauk is der fenseis tige dngemaklik oer. To middei hab ik in loopke nei, Wommels ta dien. Dêr hat it Frysk seiskip in eare- stiente sette litten op it grêf fen de aide mynhear Van Loon en dat waerd hjoed ynwijd, mei in treftige taspraek fen ien fen de leden fen it haedbistjür. Ik fyn it dochs tige moai fen it seiskip, det it sa syn greate foarmannen yn eare haldt en hjar neitinken biwarret for de neiteam. Ik bin fenseis lid. Mei de Pinkster wier ik utfenhds by myn sister Wikje. Sa krigest’den in brief hjir wei. Moarnier bitiid gean ik wer nei de oare kant fen de Kiinder, nei it Ian fen kersen en prommen. Mei hertelike groetenis, Dyn frjeon J.,-£l-5-’6-7. OARK. XXIX. Brief fen Oark oan Béste Frjeon Jouw! Pinkster habbe wy wer yn it lan, hawn, mei ik wol sizze, hwent hjoed is it al pinkstertrije. Jister op pinkstermoandei, hat it lyk as alle jierren Bounskeatsen wést; dizze kear yn Frjentsjer. Ik hie der oars hinne scillen, mar it is der by bleaun, om’t ik hie der perfoarst gjin sinnichheid oan, om yn sa’n kjeld in krupsje op to rinnen. Fortine jier to Arum wier it al sa kald, dêr bin ik do wol for trije fean biklomme en dêr hab ik neiweiien genóch fen hawn. De iishilligen wieren fen ’t jier op ’e doele, hab ik tocht, en dêr habbe wy nou dy kalde neiklap fen. Dó witst dochs wol, Jouw, hwet de iishilligen binne? Maeijejoun, maeijedei en de deis nei Maeije, sei ils Beppe ommers. Troch en bhch scil it op ien fen dy trije dagen nachtfroasten jaen. Dat is it wirk fen de iishilligen. Wy witte yet wol fen to-fêrzene ierdapels en oare forklomme en forkomde ditten en datten, der’t de boeren en foaral de gernierkers en koaltsjers tige oer kleije en krommenearje kinne, fen wegens de skea, dy’t dêr wolderis fen komme koe. En den de apels en parren, dy’t der hielendal net komme. Fen ’t jier wieren de iishilligen dus net op hjar plak en sa sitte wy nou mei hjar kjeld opskipe. Oer hófkerij praet. Dii moast yn dizz’ tiid ris by uzes komme; it stiet der mei de kerse- en prommebeammeu den mar ris alderwoeste best foar. As it net to bot tsjintribelt, den habbe wy in bést biskot to wachtsjen. Jimmescille lekkere kersen krije kinne, as de protters se net to folie yn de bek nimme. Mar it scil wol nei Maeimoanne wirde, ear’t ik dy in koerkefol fijne meikersen stjfire kin. In great wike lyn waerden der op us grientemerk al ierdbeijen forkoft fen de kalde groun. Ik scoe sa sizze det dy groun wol moai waerm wést habbe scil. Dêr scil in aerdich stealtsje riige dong under sitten ha, dy’t Hink broeide en dat neame se den de kalde groun. Mar „afaei” sei Bouwe, ik hab gjin kestanjes fen dy tdntsjerij. Dêrorn scil ik my der fierder ek mar net tofolle ynjaen. De foarige wike krige ik in foech letterke - fen us sweager Hauk. Hja wieren goed soun, it gyng bést mei de hdshalding. De aldste Tijnje, 23 Mei. Als een bijzonderheid kan worden gemeld, dat hier gisteren door verschillende personen twee herten zijn op gemerkt, waarvan het eene vluchtte in weste lijke richting, terwijl het andere verdwenen is in de richting van de bosschen van Beets- terzwaag. Hem. Oldeph. en N.W., 22 Mei. Boeren dienstboden zijn in de laatste jaren moeielijk te krijgen; met losse arbeiders loopt het ook niet vlot, ’t Bleek hier bij de schoonmaak der stallen waar zal 't ook gauwer blijken! Enkele boeren zochten te vergeefs naar volk en zitten nu, voor zoover ze zich zelf niet hebben weten te redden, nog met de vuile boel. Vaste arbeiders voor boerenwerk zijn evenmin voor ’t grijpen, waardoor de loonen verhoogd zijn. Hoe ’t met de hooiing zal komen, weet men nog niet. Misschien voert de mislukking der ansjovisvisscherij werk krachten aan, waardoor ’t mee zal vallen. Suamaer, 23 Mei. Bij den schoenmaker D. op de Tieke alhier stonden een paar sneden roggebrood, met arsenicum, daar neer gezet met het voor een ieder begrijpelijk doel. Nu had de vrouw dit brood opgeborgen in een kabinetslade. Bij hare afwezigheid bemachtigden twee kleine kindertjes dit en... aten er van. Weldra openbaarden zich bij hen de gevolgen. In haast werd geneeskun dige hulp ingeroepen en deze was spoedig aanwezig. Gelukkig heeft het geval geen ernstige gevolgen gekregen; de kleintjes zijn weer hersteld; doch het spoort zeker de huismoeders tot dubbele voorzichtigheid aan. Kimswerd, 22 Mei.-'T Veefonds Arum en omstreken had 12 Nov. ’0612 Mei ’07 839 runderen verzekerd voor f 152,680, be- hoorende aan 130 leden. Doordat er 11 ver- It bist koe yn in dei ef fiif net oerein komme. De iene kneukelhouwer nei de oare kaem it hiem al oprinnenmar om ’t it in boppest béste kou wier, woe Hauk nikster witte fen dat soarte fen witkielen. Lokkich is it bist it wer alhiel to boppe kommen en hat it der oars neat fen oerhalden as in knibbeltsje. Do letter hat ien fen syn skoane fjirde- kealskij in toarn oan it stalhout lein. It bist hie de keallesiikte. De fédokter hat it lyk- wols wyn yn it jaer pompt arbeiderswyn fensels, do stie it mei oardelüre al wer op poaten, skreau Hauk. Mei syn skiep giet it minder. Hy hied in stik-ef-hwet gelde toukes op ’e merk keapje litten for de weiderij; dy scoene den fen 't simmer wer foart. Nou hiene dy nijkeapen mei it broeijerige waer ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. Afzonderlijkenos. van dit Blad zijn verkrijgbaar 5 Cent. hiele lean djilr al jowt Hauk syn foar, mar 1 him yn gyng it sadwaende net. Lésten knoffele i Leeuwarden, 22 Mei. Als het wat druk loopt aan ’t stadhuis en dat doet het in de goede maand van Mei dan.ja, dan is een vreemde vergissing lang niet onmoge lijk. Zoo kwam het, dat verleden Zaterdag een paar pasgehuwden, die thuis hoorden op Oldegalileeën, zich knusjes neergaven in het verkeerde trouwkoetsje en naar het Vliet werden gereden en daarentegen een Vlietster paartje naar Oldegalileeën. De bruiloftsgasten die achter de respectieve jongelui aankwamen, zetten vreemde gezichten op, toen ze de metamorphose ontdekten, ’t Geval had echter geen andere gevolgen, dan dat ze nu tweemaal voor hetzelfde geld reden. Grouw. De burgemeester van Idaardera- deel onderzoekt of een plan tot oprichting van een gasfabriek te Grouw genoegzame instemming vindt, om daartoe pogingen aan te wenden. jonge wier nou fen de skoalle óf kommen. Dy scoed yn de boerkerij oplaedt wirde en nou wier er dwaende it meltsjen to learen. Mar dit wirk stie him sa handich, skreau Hauk, as de poepekeizer it seineharjen. It scil gansck in poepetoer wirde him der dizze simmer troch te krijen. Oan sa’n pompierke foar de kinst fen goedmelken is it foart- dalik net ta mei de jonge, tink ik. Ik hab de spot der net mei, mei sa’n //melk diploma”, Jouw. Jonge né, hear. Der moat kriich yn sitte by de jonge ljue, det hja der nei trachtsje it melken tige goed to learen. Us Pake sei altiden al: in goed melker fortsjinnet dêroan allinnich wol syn en in minne melker is altyd to er ek jild ta. boerkerij stie der wol aerdich hy hie hwet meleurkes hawn, dy’t ’e büze komd wieren. Botte bést ien fen syn béste kij by de stal del yn ’e groppe. Beleefd verzoek ik u dit even in uw blad te willen opnemen. Met dank voor de plaatsing, J. BROUWERS, Secr. van de vereeniging „Charitas”. Bolsward, 24 Mei 1907. BINNENLAND. Natuurlijk is de inzameling der lijsten nog geen voldongen feit. Sommigen werden niet tehuis aangetrofiën, anderen ontvingen abu sievelijk geene circulaire, weer anderen werden zonder bijbedoeling overgeslagen, doch wan neer dit alles zal zijn bijgewerkt (zij, die ’t aangaan mogen zich ook uit eigen beweging met hunne bijdragen tot de inzamelaars wenden, want deze hebben de handen vol genoegdan vertrouwen wij dat het geheel een Hink cijfer zal toonen. Inmiddels begint de groote historische ge beurtenis ook buiten Workum groote aandacht te trekken. De groote bladen beginnen er melding van te maken en ongetwijfeld zal ook dit er toe leiden dat op den 10 Juli een stroom van vreemdelingen naar ons stadje optrekt. Laten wij dus zorgen klaar te zijn, ook wat betreft het vertoonen van Workums opkomst, bloei, verval en... weder opbloei. Als bewijs van activiteit en ook van be langstelling verdient nog vermelding, dat door den boekhandelaar T. Gaastra Bz. eene serie Ansichtkaarten van Oud-Workum, meest alle uit den tijd van den historischen optocht, is uitgegeven, welke kaarten in den tegenwoor- digen tijd gretigen aftrek zullen vinden. Friso. 24 Mei. De Cbr. Nat. Geheel. Onth. Vereeniging alhier is op een denkbeeld ge komen dat allerwege steun verdient. Gedurende de hooiïng heeft zij, door de ijverige be moeiing van het bestuur, het lokaal „Reho- both” afgehunrd, om dat in te richten voor een tijdelijk tehuis voor maaiers, welke aldaar kunnen vertoeven gedurende denZondag van ’s middags 17 uur, alwaar zij in de ge legenheid worden gesteld, om koffie of thee te nuttigen, hetgeen hen, bij voldoenden steun gratis zal worden aangeboden. Tevens zullen eenige aangename spelen, als Domino, Dam- en Schaakspeler hunner beschikking worden gesteld. Ook 'is er gelegenheid voor het schrijven van brieven naar Echtgenoot, Ouders of andere betrekkingen. Het ruime en koele gebouw biedt voor van buiten komende landlieden een aange naam verblijf en de Vereeniging hoopt hier door nuttig werkzaam te zijn. H.H. veehouders, welke vreemde werk lieden in hun dienst hebben, worden uitge- noodigd hen dit vooral mede te deelen, omdat het»streven van het bestuur eenige steun en medewerking verdient. 24 Mei. Bij het onweder van heden middag werd een koe van den landbouwer Tj. van der Meer gedood en sloeg de bliksem in de schuur van den landbouwer H. D. van der Werf. Hoewel vrij wat schade werd aan gericht, ontstond geen brand. Met de ansjovisvangst blijft het aller wege treurig gesteld. Velen hebben hunne netten al opgeborgen, om te zien naar anderen arbeid, die meer verdiensten voor hen oplevert. Mocht er zich soms later nog een gunstige gelegenheid voordoen, dan kunnen zij opnieuw een kans wagen. Het is wel jammer dat die veel begeerde ansjovis wegblijft, aangezien de prijs, 33 cent per pond, hoog is te noemen en men, als de vangst iets beteekende, spoedig een daghuur kon verdienen. Nu echter hebben de visschers een wijs besluit genomen. Het gevaar voor schade aan netten blijft bij een kleine of groote vangst gelijk. Het werkvolk bij den boer is tegenwoordig zeer schaarsch, zoodat die met de aanstaande hooiing wel eenige mannen kan gebruiken om daarbij behulpzaam te zijn en aldaar een meer loonende arbeid kunnen vinden. Te Beerta is de staking geëindigd. Zoo wel de landbouwers als de stakende land arbeiders hebben de loonregeling, door com mission uit beide partijen ontworpen, aangeno men. j De arbeiders hebben door de staking bereikt dat ze in het vervolg ongeveer f40perjaar meer zullen verdienen dan tot dusver. Over eengekomen werd verder, dat het niet noodig is dat dezelfde arbeiders weder bij denzelfden landbouwer werken, maar dat de landbouwers andere arbeiders kunnen nemen en de arbeiders bij andere landbouwers in dienst kunnen Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Leeuwarden. Burg, en Weth. alhier hebben aan den Raad voorgesteld, de Oldehove, dien in de jaren 15291532 gebouwden stompen toren, onvoltooid meesterstuk van oud-Friesche bouwkunde, voor rekening der gemeente te doen restaureeren, en te worden gemachtigd om met de regeering ouderhandelingen aan te knoopen, ten einde te verkrijgen dat door het rijk'met 50 pet. subsidie in de kosten der restauratie -geraamd op f 24,950 worde tegemoet gekomen. Wommels. Op het kerkhof alhier is Woens dag een gedenksteen onthuld, dien het Selskip for Fryske Tael- en Skriftenkennisse heeft doen plaatsen op het graf van J. van Loon Jzn., den man van ’t (aide) Frysk Lieteboek, medeoprichter van het Selskip en vele jaren zijn voorzitter. De heer 8. van der Burg sprak bij deze plechtigheid een Friesche rede uit. Verder werd nog het woord gevoerd door den heer Onno Sytstra, secretaris van het Selskip. Ds. W. van Loon, te Barsingerhorn dankte namens de familie. Oudega (H. 0. en N.), 24 Mei. Bij het onweder van gisteravond werden 3 koeien van den landbouwer J. S. alhier gedood. In het naburige Nijega werden 2 paarden getroffen, 1 van (Ten landbouwer D. v. d. W. en 1 van den landbouwer J. P., het laatste doode lijk. Sneek. De politie alhier mocht het ge lukken een drietal jeugdige booswichten, J. de R., A. S. en A. B., allen woonachtig alhier, op te sporen, die er zich op toe legden inspectie in ongunstigen zin te houden in de winkelladen van neringdoenden. Bij den heer C. van B., boekhandelaar, werd door hen tot twTee maal toe iets uit de lade genomen en bij den beer 1L, groenten koopman, ontvreemdde men pl.m. f 1.25. Vrijdag moest de kruidenier H. T. het ont gelden. De eerste maal werd pl.m. f 1.25 weggenomen en de tweede maal, op denzelfden dag, roofde J. de R. f 4.Hij vertelde zijn medehulp A. B. dat de buit maar f 1. bedroeg en zij deelden toen dit geldstuk. Toen men evenwel ’t nog eens, voor de derde maal, bij den heer T. zou probeeren, liepen zij in de val. ’t Is te hopen, dat de zeer zeker gevoelige straf, die hun staat te wachten, hen mag leiden tot betere inzichten. Dinsdagavond vergaderde het Bestuur der Vereeniging „Oranje”, met de buurt - commissiën alhier, ten einde een voorloopig programma vast te stellen voor de feestelijk heden op 31 Aug. a.s. Na velerlei besprekingen heeft men voor loopig bepaald, dat de bestaande buurtcom- missiën, evenals het vorige jaar, op zich zelf iets zullen organiseeren en dat de vereeniging zal zorg dragen voor een vuurwerk. Workum, 24 Mei. Het bestuur der Ver eeniging „Plaatselijk Belang”, dat persoonlijk met inteekenlijsten bij de ingezetenen rond gaat om bijdragen voor de herdenking van het 1000-jarig bestaan onzer stad, wordt bijna zonder uitzondering hoogst sympathiek ont vangen. Opmerkelijk is het, hoe men in alle lagen (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) M. de R.! In het verslag over de vereeniging „Cha ritas”, voorkomende in uw blad van 23 dezer, wordt o.a. vermeld „dat gewezen werd „op de zeer hooge huursom voor het ver gaderlokaal in het Armenhuis”. Dit is niet juist, integendeel, „Charitas” betaalt geen huur, doch heeft gratis gebruik van een kamer met vuur en licht. Er wordt alleen een vergoeding verstrekt aan den vader en de moeder in het Armenhuis voor het schoonhouden van het vergaderlokaal. Met het oog op inkrimping der vergaderingen was die vergoeding voor ’t vervolg wat veel geworden. gebeurtenis en de belangen, daarmede gemoeid op de rechte waarde toont te schatten. Dit is een heuglijk teeken, en belooft veel voor het welslagen der groote gebeurtenis. Hauk. Se skobben en skeukten to minsten wakker. It like him oars ek al raer ta sa ier yn ’t jier. Hy sei tsjin de jonge, witstü hwet, mar gau nei Merten-slachter eft dy werd de omslag vastgesteld op 50 cts. per f100 verzekerd kapitaal, ’t Vorige halfjaar was er slechts één verlies en de omslag slechts 5 cts, worden gesteund. Men wordt er aan herinnerd dat de De Ruyterzegels slechts tot 31 Mei en wel alleen voor binnenlandsch. verkeer geldig zijn. Bolswardsche Courant I- b Jl

Bolswards Nieuwsblad nl | 1907 | | pagina 1