Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. 1907. No. 43 Verschijnt Donderdags en Zondags. 46ste Jaargang. IM I 1 Donderdag 30 Mei. Verzoekschrift. Il O VERMAAK. VOOR voor ,/Het lidmaatschap derNed. gezakt kwamen heden- 1 I I I Watergraafsmeer naar de nieuwe zij eenigen tijd vreemde hand dit eer heb tot u te hare tegenwoordigheid hielp eerst de kleine op den redde daarna zichzelven, met veel Een duur zaakje. Donderdag 6 Juni zal door de rechtbank te Rotterdam behandeld worden de moord zaak in begin Januari gepleégd op schipper P. Claassen en diens dochter aan boord van het Rijnschip N. 8. R. 2, destijds liggende te Homburg in Duitschland. In deze zaak zijn 29 getuigen gedagvaard, meest allen in Duitschland wonende en aan wien te zamen ruim f 1100,getuigengeld moet betaald worden. I f j. even snel verdwijnt als zoo mogelijk, in te verloop van I ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgen9 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. den middag zijn verder getrokken. Het seizoen is hiermee geopend. Eiken dag komen er nu meer, als ’t heel druk loopt zelfs met extra treinen. Hindeloopen, 25 Mei. Fabrieken kennen we hier niet, maar niettemin hebben we onze werkstaking op zijn tijd. De spuitgasten hebben gestaakt. Eerst het uurloon verhoogd van 15 tot 25 cts., eerder willen ze de spuit niet probeeren. Staking te Eindhoven. Het reeds dadelijk bij de staking en uit sluiting te Eindhoven voor de tabaksbewer kers opgevatte denkbeeld tot stichting eener coöperatieve sigarenfabriek, waarop de uitge slotenen te werk zullen gesteld worden, heeft thans een vasten vorm aangenomen. Een directeur voor een zoodanige fabriek wordt reeds gevraagd. N. C. Te Rotterdam hebben een aantal ijzeren palen waaraan de bovengeleidingen der elec- trische tram verbonden zijn, veel te lijden gehad van het onweder. Telkens sloegen er vonken uit, en enkele personen kregen bij aanraking lichte brandwonden. Ontzettend zwaar was trouwens het on- weder dat in den nacht van Zaterdag op Zondag tusschen halfdrie en kwartier over drieën boven de stad woedde. Het vuur was niet van de lucht en de zware donderslagen volgden elkander met ongekende snelheid op; het was beangstigend noodweer. Van verschillende zijden kwamen berichten in van tijdelijke storingen aan de telefoon in tal van particuliere woningen. Zekere L. v. W., die aan het politie bureau te ’s-Hertogenbosch kwam om nacht verblijf, werd aldaar onderkomen verschaft en tot dekking werden een tweetal dekens tè zijner beschikking gesteld. Waarschijnlijk om in de gevangenis te komen, heeft hij deze dekens in brand ge stoken door middel van ter sluiks bij zich gehouden lucifers. Spoedig werd de brand ontdekt en de dader is op last van den commissaris van politie wegens moedwillige brandstichting naar de gevangenis overgebracht. ’s-Hert. Ct. De Haagsche Kroniek-schrijver der A. Gron. Crt. vangt zijn brief aan met de mededeeling, dat binnen enkele weken, mis schien zelfs enkele dagen de wetsvoorstellen der Regeering tot herziening der Grondwet bij de Tweede Kamer worden verwacht. Ben ik goed ingelicht, schrijft hij, dan zal de Regeering een drietal wetsontwerpen aanbieden, waarvan het eene uitsluitend op ’t blanco-artikel betreffende het kiesrecht, betrekking heeft, terwijl de beide andere zich zullen aansluiten bij de voorstellen der Staatscommissie, welker rapport natuurlijk als bijlage bij de Memorie van Toelichting zal worden gevoegd. Twee bewoners van begaven zich per rijwiel Oosterbegraafplaats, waar vertoefden. Toen zij huiswaarts wilden gaan, miste een hunner zijn fiets. De ander, die op zijn wiel huiswaarts ging, haalde daarbij den dader van den diefstal, op het wiel van zijn vriend gezeten, in. Onmiddellijk maakte hij jacht op hem, maar toen de onbekende zag dat hij niet ontsnappen kon, liet hij op den Ringdijk de gestolen fiets in den steek, sprong te water, zwom naar den overkant en wist zich spoedig uit de voeten te maken. De aannemer V. te Haarlem had uit medelijden een neef in dienst genomen, Z. genaamd, die pas uit de gevangenis kwam en die liever lui is dan moe en bovendien veel houdt van een borrel. Wel haalde hij zijn loon, doch werken deed hij niet, vandaar dat de heer V. hem daarover Zaterdagmiddag in de Houtstraat een aanmerking maakte. Z. werd daardoor woedend, sloeg den heer V. met een hamer op het hoofd en beet hem bovendien in duim en been. De heer V. is naar het ziekenhuis gebracht en tegen Z. is procesverbaal opgemaakt. Bij Kon. besluit is benoemd tot dijks- gedeputeerde van het Waterschap ,/Wym- britseradeels c.a. Contributie Zeedijken” de heer IJ. van der Werf te Nijland, f 100 tot f250, en 28 Mei. herdenking v’an onzer stad zijn kunnen mededeelen dat alle ingezetenen (een zeer enkele uitgezonderd, doch die enkelingen zullen zich ongetwijfeld ook nu nog tot een der commissieleden wenden) gulweg hebben het vereischte bedrag flink ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. Afzonderlijkenos. van dit Blad zijn verkrijgbaar 5 Cent. bijgedragen en volteekend is. Verder vernemen wij, dat het eerevoor- zitterschap voor de herdenking aan den heer Burgemeester aangeboden is en door ZED. werd aanvaard. Gevaarlijke boertjes. De eigenaar van automobiel G 814, met zijne familie naar Amsterdam terugkeerende, reed Zondagavond tegen 8 uur op den Sloter- weg nabij Halfweg, bij Veelust/(, waar eene kolonie z.g. ffschilleboertjes* gevestigd is, tegen een dubbel, dwars, over den weg van boom tot boom gespannen touw aan, met het gevolg dat van de inzittenden de hoofd deksels werden afgerukt en de voorin inzit tende heeren het gelaat diep werd ontveld. Door spoedig remmen werd verder onheil voorkomen. Daar de avond vallende was en dan onder het dicht geboomte, mag het gespannen touw een zeer gevaarlijke valstrik geno'md worden en blijkbaar het werk van volwassenen. Gelukkig dat zich in de buurt 2 gemeente veldwachters van Sloten bevonden, aan wie het geval werd bekend gemaakt. Deze zullen de bedrijvers van dit schandelijk stukje ver moedelijk wel vinden. Joure, 27 Mei. Tal van maaiers boden zich heden alhier aan, waarvan sommigen een boer vonden, doch de meesten onver richter zake moesten terugkeeren. Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Sneek. Bij de Waag boden Dinsdagmorgen ongeveer 150 grasmaaiers, voor een groot deel uit de provincie Groningen afkomstig, hunne diensten aan. Wijl het maaien in deze environs nog niet in vollen gang is, was er nog weinig vraag naar werkkracht. Als loon werd gemiddeld bedongen f 2.50 per pondemaat, met ajgen kost. Leeuwarden. De Katholiekenbond in Fries land hield Zondag alhier zijn 21ealgemeene vergadering. Zij werd bijgewoond door ruim 500 afgevaardigden, leden en belangstellenden uit alle deelen der provincie en geleid door den heer R. S. H. Visser, van Sneek. Na opening der bijeenkomst met een toespraak van den voorzitter en de behandeling van eenige huishoudelijke zaken, hield de heer H. T. van der Vloodt, pater in het Carmelietenklooster te Witmarsum, een voor dracht over de drankbestrijding en katholiek leven, waarna mr. E. R. H. Regout, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, een over zicht gaf van den tegenwoordigen toestand des lands. Na de pauze herdacht de heer B. P. Velthuijzen, deken en pastoor te Sneek, in een rede het 25-jarig bestaan van den Bond, waarna een slotrède werd uitgesproken door den heer A. J. Aukes, pastoor en deken te Leeuwarden. Workum, 27 Mei. Gistermorgen onder kerktijd, wilde ’de vrouw van W. S., die langen tijd ziek is geweest en nog niet geheel hersteld is, eenige werkzaamheden op den wal verrichten. Hiermede bezig zijnde, komt haar klein dochtettje bij haar loopen en gaf de moeder een kleine stoot, waardoor beiden in het vaarwater de Diepe Dolte terechtkwa men. Niemand merkte dit ongeluk op. Geluk kig behield de vrouw van geest en wal en moeite. Naar wij beiden goed afgeloopen soort ook, dikwijls ze opkwam. Vervolgens echter is er nog wat anders. Hebt ge uw zinnen eenmaal op ’t een of ander gezet, dat .ge genieten of bezitten wilt, overweeg dan ampel hoe gij u gevoelen zult, terwijl ge het genot van dat vermaak of dat bezit smaakt, en daarna, als ge na zult be rekenen wat dal genot u gekost heeft. Wie zich dat tot regel maakt, zal be merken, dat hij voor zijn vermaak of zijn genoegen veel minder geld noodig heeft, dan hij altijd meende, zoodat hem voor nood zakelijker dingen veel meer geld overblijft. Maar daarbij heeft deze methode nog een voordeel, namelijk, dat ze genot verschaft door middel van niet genoten genoegens. Want wie onzer heeft niet vaak spijt gehad van het zoogenaamd voor zijn pleizier uit gegeven geld, wijl dat pleizier na den koop lang niet meeviel of heelemaal denkbeeldig bleek. En om dat in te zien heeft men meestal niet eens de ervaring noodig, doch slechts wat kalm nadenken. Wie zich dus dat nadenken aanwent, is telkens blij zijn vaak zuur verworven geld nog te bezitten en ’t niet te hebben uitgegeven aan want hun eerst een vermaak scheen, maar waarvan hij later het tegendeel inzag of althans be greep, dat het tegen de kosten niet opwoog. Inderdaad heeft de mensch veel minder behoefte aan vermaak, dan algemeen wordt aangenomen, vooral aan die vermaken, die slechts voor geld te koop zijn. Wandelen in de natuur, ’t lezen van goede boeken, 't nadenken over het geziene en het gelezene, dat alles kost niets of bijna niets. En al is af en toe de sterker emotie van schouwburg ot concertzaal niet te verachten, in onzen tijd hebben de meeste menschen in hun arbeidsleven sterke emoties genoeg. Zich van de gevolgen daarvan te cureeren door nog sterker emoties in zijn vermaak, is een paardenmiddel, waartegen alleen de sterkste bestand zijn, en op den duur zelfs die niet. Fr. Crt. Het is een algemeen verbreide meening, dat men het leven genieten moet, en zij die die meening uitspreken, bedoelen gewoonlijk daarmee, dat men er naar dient te streven zooveel mogelijk van allerlei vermaken en vermakelijkheden te profiteeren. Daarom be steden ze hun geld zooveel als kan aan zoo genaamde pretjes en pleiziertjes, er niet tegenopziende zich ten behoeve daarvan de noodige rust te ontzeggen, eendeels om meer geld te verdienen, anderdeels om buiten hun langen arbeidsdag weer tijd te vinden om ’t voor die vermaken uit te geven. Zoolang nu een mensch jong is en zijn lichaam en geest nog groote reserve aan levenskracht bezitten, gaat zoo’n spelletje goed. Maar als ten slotte een vroege oude dag het van dat lichamn en dien geest te veel gevergde komt wreken, dan groeit uit zoo’n pretmaker of pretmaakster gewoonlijk een knorrig en sukkelend menschelijk wrak, dat vol jaloesie is jegens jongeren en flinkeren zoowel als jegens ouderen, die hun krachten beter te bewaren wisten. Daarom moesten de menschen in ’t alge meen, maar vooral zij, die zich dat zooge naamde van ’t leven genieten tot een gewoonte gemaakt hebben, zich ook eens een andere gewoonte aanwennen. Zij moesten zich name lijk voornemen, telkens als een vermaak zich opdoet, zich niet onmiddellijk door den glans daarvan te laten inpakken. Als men de be geerte tijd geeft en een beslissing uitstelt, dan blijkt ze heel vaak niet meer noodig, tyi^l de lust tot het vermaak, van. welke Ik richt me tot alle vrienden van de jeugd, en ik verzoek ze dringend een blik vol medelijden, op mijn ongelukkig lot te werpen, opdat ze de vooroordeelen waarvan ik het slachtoffer ben, ter zijde schuiven. Wij zijn twee zusters; de twee oogen van een mensch lijken niet meer op elkaar en zij kunnen in niet betere betrekking met elkaar leven als wij het zouden doen, zonder de partijdigheid van onze ouders, die tusschen ons de meest beleedigende onderscheiding maken. Vanaf mijn kindsheid ben ik zoo opgevoed, dat ik mijn zuster als een hooger wezen moet beschouwen. Men heeft mij laten opgroeien zoiider me het minste onderwijs te geven; terwijl voor haar opvoeding geen kosten zijn gespaard. Zij heeft onderwijs in schrijven, teekenen enz. gehad; maar ik als ik bij ongeluk een potlood, een pen of een naald aanraakte, werd ik ernstig beknord en meer dan eens ben ik geslagen om mijn onhandigheid en mijn gebrek aan goede manieren. ’t Is waar, mijn zuster heeft me wel met enkele werkzaamheden aan zich verbonden, maar zij eigent zich steeds de eer toe, de leidingzop zich te nemen, terwijl ze mij slechts alleen gebruikt als ze me noodig heeft en als ze voordeel uit mij kan slaan. Geloof niet, lieve lezers, dat mijn klachten uit een soort ijdelheid ontstaan. Neen, mijn zorgen zijn veel ernstiger. In de familie, waartoe wij behooren, is de gewoonte, dat al de noodige zorg voor het onderhoud op mij en mijn zuster rusten. Als mijn zuster ongeschikt wordt en ik zeg u in vertrouwen, dat ze lijdt aan jicht, rheumatiek en kramp om van andere ongelukken niet te spreken wat zal dan het lot van onze arme familie zijn? Zullen mijne ouders dan geen bittere spijt hebben, dat ze een zoo groot verschil ge maakt hebben tusschen twee zoo volkomen gelijke zusters. Helaas zij zullen dan moeten omkomen van nood en gebrek, en ik zal niet eens in staat zijn een nederige bede saam testellen om hulp in te roepen, want ik ben zelfs verplicht een request, dat ik nu de i richten, te doen schrijven. Verwaardig u, lieve lezers, doe mijne ouders de onrechtvaardigheid van een zoo uitsluitende 'teederheid gevoelen en doe ze de noodzakelijkheid inzien, om hunne zorgen en hun genegenheid gelijk tusschen hunne kinderen te verdeelen. Ik teeken met de grootste achting, üw dienstwillige dienaresse, De Linkerhand. BINNENLAND. Leeuwarden, 24 Mei. Er is op de markt weer eens een mooi koebeest blijven staan. Eigenaar onbekend. Vreemd, dat men, nu ’t vleesch zoo duur is, zoo maar een heeie koe vergeten kan. Maar ’t gebeurt. Dan onfermt de marktmeester zich in naam der gemeente over de arme verlatene. Het dier wordt op kosten der publieke kas zoo goed mogelijk getrakteerd en des Vrijdags getrouw weer aan de markt gebracht, vergezeld van een bericht, dat tevens een uitnoodiging bevat, om den marktmeester, lichten. Heeft de eigenaar, na verloop van eenige weken, nog niets van zich laten hoeren, dan wordt de koe eindelijk verkocht en de opbrengst blijft ter beschikking van dengene, die mocht kunnen aantoonen, dat zij hem rechtens toekomt. Moet ten slotte de hoop, dat mijnheer Onbekend zich zal aanmelden, finaal worden opgegeven, dan... enfin, dan is er altijd nog een gemeentekas, die de opbrengst gaarne als een doceurtje ontvangt. 27 Mei. De Vereen, van Vrijz. Her vormden in Friesland hield hier heden hare algemeene vergadering onder voorzitterschap van dr. C. J. Niemeijer van Bolsward. Deze werd als bestuurslid herkozen. Tot propa gandist-colporteur is aangesteld de heer Bon man te Leeuwarden. In kas is f 840.38. De begrooting voor ’t volgende jaar stelt echter in 't vooruitzicht, dat dit saldo zal worden verbruikt en er dan nog f 500 tekort zal zijn. Dr. De Muinck Keizer van IJsbrechtum hield een lezing over Herv. Kerk*. Bepakt en morgen de eerste Groninger grasmaaiers, ten getale van p.m. 150, hier aan van de stations Nieuweschans en Winschoten. In ze met den Sneeker trein vernemen is het ongeluk en hebben zich tot nogtoe geen nadeelige gevolgen er van voor gedaan. Onze voorjaarspaardenmarkt was over het algemeen goed te noemen. Een 50-tal paarden werden aangeboden. Vele kooplieden van elders waren over gekomen onze markt te bezoeken, in de hoop dezen dag een goeden handel te doen. De handel was over het algemeen vlug en goede prijzen werden bedongen. Luxe paarden brachten op f 300 tot f 500, werkpaarden slachtpaarden f60 tot f 100. De inteekenlijsten voor de het duizendjarig bestaan nu allen afgewerkt. Wij Bolswardsche Courant I

Bolswards Nieuwsblad nl | 1907 | | pagina 1