Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. No. 44. Verschijnt Donderdags en Zondags. 46ste Jaargang. 1907. De briefwiksel fen Jouw, Bin en Dark. Zondag 2 Juni. Uit de Raadszaal. VOOR a. der R. v. hij den f 305,56 JOUW. 5L Vergadering op Vrijdag 31 Mei 1907. ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. Afzonderlijkenos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Ontvangsten Uitgaven der een lokaal aan f 135,679,32 - 135,373,76 h. eene b. van ’s grond ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. wordt voorgesteld, dat komt overeen. er aan, dat een nauwkeurig zooveel mogelijk van B. en W. om advies. en W. een concept-verorde- o a n Bin. Hoofdelijken omslag. Wegens reclames Hondenbelasting Schoolgeld School No. 1 School m.u.lo. Zonder discussie met algemeene stemmen goedgekeurd. 5. Resolutie van Ged. Staten inzake ’s raadsbesluit tot het aangaan eener geldleening met voorstel van Burg, en Wethouders. De resolutie van Ged. Staten behelsde de goedkeuring der wijziging van begrooting, doch omtrent de geldleening bestond eenig bezwaar, waarom B. en W. eene wijziging voorstellen in de aflossing. De heer v. d. Meer vindt dat de redactie der wijziging aanleiding geeft tot twee op vattingen, 1°. dat voor 1912 niet wordt af gelost, en 2°. dat voor 1906 de aflossing ook in haar geheel kon geschieden, maar elk jaar f 500 wordt afgelost Hij wenscht ter verduidelijking er bij te bepalen dat ten allen tijde na opzegging de aflossing in haar geheel kan geschieden. De Voorzitter. U meent dat er nu voor 1912 in ’t geheel niet mag worden afgelost, maar dat is niet de bedoeling. De heer Eisma. Het is duidelijk dat de aflossing ten allen tijde kan geschieden, de aflossing van f 500 per jaar vangt aan in 1912. Ik zou afraden, nu een andere redactie te stellen, wijl deze van ’t Goevernements- huis ons werd aangegeven, en het is nu reeds de 3e maal dat dit terugkomt. De heer v. d. Meer wenscht toch dat zijne opmerking genotuleerd wordt, waarop de Voorzitter antwoordt, dat het recht bestaat ook vroeger af te lossen, en dit in de notulen zal omschreven worden. Met algemeene stemmen de wijziging goed gekeurd. 6. Behandeling van het voorstel van Burg, en Wethouders tot wijziging der verordening op de begrafenisrechten. De heer Boersma heeft bij het nazien van dit plan voor zich de opmerking gemaakt, dat hij liever had het eerste voorstel van B. en W. Volgens hetgeen nu wordt voor gesteld, kan men aan ’t luiden hooren, of er een meer of minder voornaam persoon wordt begraven. Hem dunkt, dat het luiden voor allen gelijke klank moest hebben. Hij wilde voor allen gelijk luiden, maar het betalen regelen naar de mate van welstand. Zoo het nu met het piëteitsgevoel niet De heer Kramer herinnert dit voorstel is gedaan na ingesteld onderzoek en om het klokluiden onder ieders bereik te brengen. Voor allen de twee groote klokken luiden, zou voor de gemeente te schadelijk worden, want voor de bediening daarvan zijn nog al talrijke manschappen noodig. De heer Boersma dankt voor de opmerking, maar kan het beginsel niet deelen, en dat het de gemeente geld zou kosten acht hij niet noodig, de meergegoeden kunnen dan wel wat meer betalen. Hij vindt het stuitend, dat men bij het luiden der klokken onder scheid maakt tusschen hen die goed en "die minder goed betalen kunnen. De Voorzitter. In een vorige vergadering is, naar ik meen door den heer v. d. Meer voorgesteld dat het luiden der doodsklok ook voor minvermogenden niet te duur zou komen, en daarom hebben B. en W. nu dit tarief na een ingesteld onderzoek, voorgesteld. Ik deel ook niet het bezwaar van den heer Boersma, en mij dunkt of daar 2 brommers worden geluid of wel een andere klok, men toch de voldoening heeft bij begrafenis, dat de klok wordt geluid. De heer v. d. Meer dankt B. en W. voor dit voorstel, want hierdoor is het mogelijk geworden dat ook voor hen die minder kunnen betalen, de klok luidt. Hij deelt het bezwaar van den heer Boersma niet, want trouwens aan het aantal dragers, de koets met een of twee paarden enz. is men al aan onderscheid gewoon, daaraan ergert men zich niet, dat doet niets af aan piëteitsgevoel. Trouwens niet allen zijn op het klokgelui gesteld, en die niet wil, kan er buiten, doch wie het wel wenscht, dient men daarin te gemoet te komen, f 373,565 vertrek en overlijden - 262,505 onvermogen - 59,54 24,50 1,20 7,50 2e 3e 4e Er waren wezig, doch de handel De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Ingekomen stukken a. Een resolutie van Ged. Staten, hou dende goedkeuring der onderhandsche ver huring van het huis te Parrega. b. Idem, houdende goedkeuring i raadsbesluit, inzake de ruiling van met de Nederl. Tramwegmaatschappij. c. Idem, houdende goedkeuring onderhandsche verhuring van het //Groene Kruis". ac voor notificatie aangenomen. d. Een adres der firma Benier Co. te Groningen, verzoekende een schrijfmachine voor de gemeente-administratie te leveren, welke zij op proef wil zenden. Aangenomen voor kennisgeving. e. Het verslag van de Ambachtschool te Sueek. Zal bij de raadsleden circuleeren. f. Een adres van Mej. E. Holwerda, ver zoekende herbenoeming tot stadsvroedvrouw. In handen g. Van B. ning op de brandweer. Ter visie tot de volgende vergadering. Van B. en W. de aanbieding van wijziging der begrooting 1906, met de staten van af- en overschrijving op die begrooting. De Voorzitter. Zoo pas is ingekomen een schrijven van den heer J. Brouwers, waarin deze zijn leedwezen te kennen geeft, dat de wijziging der begrooting niet op de punten der behandeling voorkomt, aangezien hij nu onmogelijk op tijd met de gemeente-rekening gereed kan zijn. Ik meen dat dit schrijven meer bij B. en W. dan bij den raad had behooren te komen, en vind het ratio- neeler hij zich tot mij had gewend, inplaats van bij het begin eener raadsvergadering bij den raad. De stukken zijn evenwel gereed, en ik vraag daarom voor de behandeling van de wijziging der begrooting en van de sta ten tot af- en overschrijving urgentie. De heer Van der Meer wil heel gaarne deze staten nu behandelen, wijl het den ge- meente-ontvanger daardoor mogelijk kan ge maakt worden op tijd, in diens instructie bepaald, met zijne rekening gereed te zijn. De voorgestelde wijziging en staten worden nu gelezen en behelzen de juiste cijfers van eenige posten gelijk de ontvangsten en uit gaven zijn geweest, de wijziging betreft hoofd zakelijk de gemeente reiniging, de gasfabriek en geldleening. De eindcijfers der begrooting worden nu: Batig saldo Met algemeene stemmen alzoo voorloopig goedgekeurd. PUNTEN VAN BEHANDELING. 1. Benoeming van een lid der Commissie tot wering van schoolverzuim, de aanbeveling bestaat uil de heeren D. Boelens en A. van Elsloo. De heer Boelens werd benoemd met 10 stemmen, de heer van Elsloo had 2 stemmen. 2. Vaststelling der rekening van het Al gemeen Stads-Armenhuis over 1906, met rap port der commissie. De commissie rapporteerde, dat het onder zoek tot geene op- of aanmerkingen heeft geleid en zij stellen voor de rekening en die van den huishoudelijken boekhouder, ont vangsten en uitgaven beiden ter somma van f 12,790,79, goed te keuren. Met algemeene stemmen alzoo besloten. 3. Behandeling van het adres van den heer A. Banning om herbenoemd te worden tot Stadsgeneesheer, met advies van Burg, en Welhouders. B. en W. adviseeren, in overeenstemming met het Burgerlijk Armbestuur, den heer Banning weder voor den tijd van 3 jaren te benoemen tot stadsgeneesheer. Met algemeene stemmen goedgekeurd. 4. Aanbieding en behandeling van de Staten tot oninbaar verklaring en afschrijving van plaatselijke belastingen over 1906. Er wordt voorgesteld op de kohieren af te schrijven; Het voorstel B. en W. goedgekeurd met 11 tegen stem, de heer Boersma. 7. Behandeling van het adres van den brugwachter R. Westra, omtrent de bediening van de Harlingerbrugmet advies van Burg, en Wethouders. B. en W. hebben kennis genomen van dit adres, doch merken op, dat de pachter bekend was met de conditiën van bediening dezer brug. Om ’s nachts de brug gesloten te houden, zou aan de schipperij groot ongerief veroor zaken, om dubbel tarief te heffen, hiertoe zou de koninkl. goedkeuring vereischt worden, en die zou op dezen grond voorzeker niet verleend worden. B. en W. stellen daarom voor, op het adres afwijzend te beschikken. Met algemeene stemmen alzoo besloten. De Voorzitter deelt mede, dat de heer Cuperus benoemd is als 4e lid van het stembureau voor de verkiezing van de Prov. Staten, waarop de vergadering wordt geschorst. Na heropening deelt de Voorzitter mee, dat naar aanleiding van het vroeger gezonden request aan Ged. Staten om aan de Nederl. Tramwegmaatschappij op te leggen de ver plichting om de tramlijn Sneek-Bolsward geschikt te maken voor vervoer van spoorweg wagens, waarop toen afwijzend is beschikt, maar toch door Heeren Staten werd toe gezegd om den ombouw te steunen, wanneer ook Bolsward daartoe naar draagkracht en belang wil bijdragen, hij een request heeft gereed gemaakt, waarin opnieuw wordt aange drongen, op de verzwaring en ombouw dezer tramlijn en betere aansluiting aan het spoor station te Sneek. Hij stelt voor dit request goed te keuren ter bespoediging dezer aan sluiting aan het spoorverkeer. Met algemeene stemmen goedgekeurd. De heer Kramer brengt den Burgemeester dank voor het initiatief voor dit request, en hoopt dat het tot een goed resultaat mag leiden I (Applaus). Sluiting der vergadering. BINNENLAND. Sneek. Aan de Woensdag alhier gehouden paardenmarkt waren aangevoerd 278 stuks. Als prijzen werden besteed voor: le soort f 350f 550. - 200—f300. -100—f 200. (slachtpaarden) - 70f 140. veel vreemde kooplieden aan was niet uitstekend. Maandagmiddag had de 17-jarige d. H., werkzaam aan de Friesche Pepermuntfabriek alhier, ’t ongeluk, wijl hij een pot met kokende suiker van ’tvuurzou afnemen, dat d.e pot omviel en inhoud over beide handen kreeg. Geneeskundige hulp werd spoedig inge roepen. De toestand van den patient is nu vrij wel. Workum. Aan het artikeltje 1000-jarig bestaan voegen wij het volgende nog toe Over het eigenlijke programma van den dag zwijgen wij ditmaal nog. Zoodra het Hoofd comité dit in al zijne onderdeelen heeft vast gesteld, zullen we er meer van mededeelen. Wij kunnen echter uit de beste bron ver zekeren, dat het geheel uitstekend wordt verzorgd. Indien alle factoren medewerken, wordt 10 Juli ongetwijfeld een dag, zooals Workum tijdens haar duizend-jarig bestaan nog maar weinige heeft beleefd. Dat dus door de burgerij moet-worden gerekend op een grooten toevloed van bezoe kers, ligt voor de hand. vVie zijn eigen belangen in het oog wil vatten, doet goed zich daar nu reeds op voor te bereiden. Friso. Fr. Zuidwesthoek, 29 Mei. Eenheid van tijd voor de wereld een vraagstuk van groote economische beteekenis is plaatselijk ook eene zaak, die niet van belang ontbloot is. Althans voor deze environs zou men gaarne wat, meer //kloppende tijden” hebben. Nu verschillen de dorpsklokken dikwijls heel wat waardoor niet zelden ongerief ontstaat. De schuld ligt soms aan de uurwerken, die in de torens vaak oud en versleten zijn; meermalen echter bij de klokkenisten, die het óybaantje wel eens te veel alszoodanig beschouwen en behandelen. Hoe 't zij, ’t euvel blijft lastig en tijdroovend, waardoor ’t schadelijk kan worden. XXX. Brief fen Jouw Béste Bin! Dit is it bigjin, mar ik hab it drok jonge, dêrom scil it wol net in lang ein wirde, dit brief. It is allegearre wirk yn dizze dagen. It büthüs is krekt skiën, jarrebak, dongkret en skernplanken lizze op it hiem en yn de apelbeam to druijen, it skieppeknippen is birêdden, de fluezen hab ik óflevere en fen ’e wike binne de mieren kommen. De foarste seize leit al op swé en de yngetiid stiet dus foar de doar. Wy krije in aerdich sneed hea. It wier mar goed det wy forline wike wer hwet lij-er waer hawn habbe. Do is it ge- waechs aerdich bykomd. Ik moat dy sizze, det myn linnen my bird genóch weiskoerden. It liket nou net sa min. lu in kei tear bistke hat hwet kjeld skipe, mar as ik it hear oersjuch, den kin ik tof reden wêze, hear! Okkerdeis hiene wy biddei for it gewaechs. Dêr wirdt hjirre noch al oan hecht troch in hopen ljue en dat binne sa’n kear ek trouwe kommers yn ’e tsjerke. Ik biskógje it oars as in aid gebrdk, al fit ,’e oeralde tiid. It gebed komt wol ris as it hea al op stan- nen stiet en it bart ek wol det op in goed gebed in min gewaechs folget. Oars wol ik der ek neat fen sizze. Hwa ’t lykwols noait yn ’e tsjerke misse scil, dat-is aide Sijke fit it stimhuske. De measte arbeidersljue by uzes bruke in pear ekers tsjerkebou. Op biddei- joun hie ik myn miede efkes bisjoen en roun ik sa by it stimhdske lans. Dêr siet Sijke op hjar alf-en-tritichst op in stoel op it strjitsje by de utdoar de dyk ut to sjên yn it moaije waer. //Sijke!” sei ik. //Goenjoun boer”, wier hjar biskie. Mei bigjint fit ’e fierte it oalger to gounzjen, it tsjerkfolk fait yn en plechtich klinkt de sang troch de stille joun oer hits en oer fjild. It wier sa moai, sa hearlik bflten In tankbre stimming kaem oer my en ik tocht oan it wfinder fen it wirden en forgean, dat wy sjugge en net bigripe. Ik scoe trochstappe. Doch Sijke for- fettet: //Moai waer, boer”. Ik wer: //Sa is ’t Sijke”. It binijde my, det hja net nei de tsjerke ta wier en dêrom forfolge ikz/dit is ek frjemd, binne jou net nei de biddei?” En hwet wier hjar antwird? //Né, boer, sjuch, wy habbe fen ’t jier gjin bou!” Do gyng ik mar gau foart. Sa bin ik al fen myn tekst ófrekke; ik scoe Dy skriuwe det it mei de interbolle fen it Heechhiem tige utfallen is, dit kinst’ wol ris tsjin dyn bfirman sizze. In pear boeren fen oan ’e oare kant Ljouwert woene him for hjar foriening keapje. Hja fergen my thzen goune to freegjen. Siz him dit léste mar net. Forkeapjen bin ik net fen plan, dêrfor hab ik dy bolle net koft, hy is my ek in bulte wirdich. Yn Boalsert hab ik hjoed heard, det it meanen fen ’t jier fjouwer goune it tnêd dwaen moat. Béste mieren binne dit ek wol wirdich. Ik hab deselde twa waldljue fen alle jierren. Myn bflrman scil it nou mei de mesjine bisiikje. Syn beide mierpoepen fen forline jier makken do sok min wirk, de stoppel en swébalken wieren fen ’t maitiid noch wol to sjên, det hy hie syn bikomst fen de ljue mei de seine, sei er. Witstd wol, Bin, det as wy ald-hea oer- hfilde wy dit oanjaen moatte for de formogeus- bilêsting Dit is my oplein. Dat is ek wer hwet, dat ik yet net wist. Taksaesje fen mounle, hikken en stekken heart ek opjown. En grêven ek. Net malder, silstft wol tinke. Wy habbe der Peaske oer praet, dêrom lit ik it dy efkes witte. Jister habbe wy gearkomst hawn fen it khpertive bhterfebryk. It potsje habbe wy forparte. Der wier yet in lyts dofke yn, dat de measte boeren tige meifoel. Us dirkteur wier dizze reis den sa’n boppest-bêsten ien Gjin ien jier wier der noch sa folie makke. It is melksjoun. Wy binne allegearre bést soun. De groetenis oan Hylkje. It béste winsket dy dyn frjeon 8., 30 Maeije 1907. Tegenwoordig waren 12 leden, de heer Schotman was afwezig wegens uitstedigheid. Bolswardsclie Courant ,1 c.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1907 | | pagina 1