Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. I ib| 1 1907. No. 45 46ste Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags. Donderdag 6 Juni. PANDBRIEVEN. Uit de Pers. VOOR Afzonderlijke aan het een klein dichterbij, hoor geluiden, ’t menschelijke stem!... Jawel, ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. niet gunstig blijft het te nat de overjassen soort kachel pijp, horizontaal een bodemlooze wering van brandgevaar, kastje twee staande petroleumlampen. dun laagje voor venti- Lijk gevonden. Hedenmorgen is aan den Hoek van Holland het lijk opgevischt van een man, waarschijnlijk afkomstig van de //Berlin”. Het was van handen ontdaan, gezicht onherkenbaar, ge kleed in ruw cheviot pantalon, waarin zilveren tabaksdoos met inscriptie in ’t Engelsch. Het lijk is naar de begraafplaats te ’s-Graven- zande overgebracht. Een treurig ongeval had gisteren te Woerden plaats. Een in de vorige week getrouwde vrouw, die bezig was waschgoed te spoelen aan een sloot, raakte, naar men vermoedt door een windvlaag, in het water en werd even later dood opgehaald. Koene zangers! u’s Hertogenbosch’ Mannenkoor” dat Maandagavond met een eersten prijs en den tweeden eereprijs uit Amsterdam in Den Bosch terugkeerde, werd aan het station al daar opgewacht door twee muziekkorpsen, een groot aantal vereenigingen en eene onaf zienbare menigte. Op de pui van het Raad huis werd door het koor een lied aangeheven en tot laat in den nacht werd in het concert gebouw feest gevierd. Tot waarnemend directeur van de stoomzuivelfabriek te Heeg is benoemd de heer de Vlas van Scharnegoutu.n. De kwakzalver filers. Het O. M. bij de Alkmaarsche Rechtbank vorderde in hooger beroep tegen Eilers, wegens onbevoegd uitoefenen der genees kunde f 300 boete, subsidiair 30 dagen hechtenis. Bij het requisitoir zette het O.M. Eilers schandelijk optreden uiteen deze viel hierbij in zwijm en het duurde eenigen tijd voor het Q. M. zijn rede kon vervolgen^ ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. De aap uit de mouw! Eerst werd van rechts geëischtgelijkstel ling van openbaar en bijzonder onderwijs. Dan zou men tevreden zijn. Nu men de gelijkstelling heeft komt men openlijk al met den eisch van achterstelling van het openbare bij het bijzondere. Men leze b.v. slechts wat de a.r. Rotter dammer aanteekent bij het bericht dat de gemeenteraad te Uselstein het schoolgeld der openbare school heeft verhoogd Juist. Het schoolgeld op de openbare school moet iets duurder zijn dan het schoolgeld op de Christelijke school. Opdat de Overheid de kinderen eenigszins van zich af koude. Opdat de Overheid de schoolopvoeding late blijven waar die behoort te zijn. Opdat de Overheid aan de vrije maatschappij het werk niet uit de handen neme. Opdat het standpunt der Overheid zuiver blijve, en zij slechts optrede in de alleruiterste noodzakelijkheid, n.l. wanneer particuliere veerkracht in zake het onderwijs der jeugd ontbreekt. Aan duidelijkheid laat het niet te wenschen over. Een zuivere overheid moet de openbare school te niet doen. Daar sturen de anti-revolutionairen nu op aan. De aap komt reeds uit den mouw 1 Oostergoo. BINNENLAND. De heer A. Van der Ameele te Grijps- kerke (Zeeland) schrijft aan de Middelb. Ct. het volgende aangaande de toepassing van de kieswet door den a.r. burgemeester in zijn gemeente Zoo gaat hier de gemeente-veldwachter, in uniform gekleed, op last van den burgemeester althans met diens medeweten, voorzien van de noodige gedrukte formulieren de z. g. //christelijke” personen opzoeken die in de termen vallen voor loon-, huur- of spaar- bankkiezer. Dezen hebben slechts bij den veldwachter te teekenen en klaar is het. z/Woont in de buurt een niet//christelijke” die, evenals zijn buurman, in de termen valt om kiezer te worden, dan wordt deze niet opgezocht. Is het te verwonderen dat de laatsten zich niet aanmelden voor dat doel, denkende dat zij toch geen kiezers zijn, want dat anders de veldwachter ook wel bij hen zou zijn gekomen? Toen ik mij in 1905 naar het gemeente huis begaf om de noodige formulieren, om te trachten die personen op de kiezerslijst te brengen welke door den veldwachter niet waren opgemerkt, werden mij die formulieren eenvoudig geweigerd. j/Dat is nu hier de vrijheid en recht vaardigheid waarover zij steeds den mond vol hebben...” Het is een schrale troost, dat, naast vele Amerikaansche bonds, ook tal van Hollandsche obligaties onverkoopbaar zijn. Men probeere maar eens pandbrieven van onze hypotheek banken te verkoopen. Het is moeilijk zoo niet onmogelijk. Van alle soorten bestaat er meer of minder dringend aanbod. De jaar verslagen der hypotheekbanken bewijzen, hoe het er mee gesteld is. Ik zag er nog geen enkel, of de directie moest verklaren, dat de afzet van pandbrieven geringer was dan ooit te voren. Deze mededeeling heeft betrekking op het jaar 1906, hetwelk in den beginne althans, nog goedkoop geld zag. Nu reeds bijna 5 maanden noteert geld 5 a 7 pCt., en het zou mij niet verbazen, als er hypotheek banken werden gevonden, welker bedrijf na genoeg stilstaat. Wanneer het geld duur blijft, en er is aanleiding genoeg om vooreerst geen belangrijk grootere en blijvende ruimte te verwachten, dan zal het hypotheekbank-bedrijf geheel gefnuikt worden. Nu reeds zijn er tal van notarissen, die gelden voor cliënten op hypotheek uitzetten tegen 4x/2 pCt. a 5 pCt. De hypotheekbanken, welke geen nieuw geld kunnen krijgen, visschen achter het net. Zij zullen er toe moeten overgaan meer rente te betalen en hoogere hypotheekrente te vorderen. Dan komen zij evenwel in een zonderling parket. Gaan zij over tot de uit gifte van hooger rentende pandbrieven en wordt het geld goedkooper, dan kunnen zij weer niet een, twee, drie van tactiek veran deren. De particuliere hypotheekgever daaren tegen kan zich zeer gemakkelijk naar alle buigingen van de geldmarkt keeren. De particuliere geldgever heeft derhalve in de practijk de voordeelen van den wisselenden rente-standaard, terwijl de hypotheekbanken daarvan de nadeelen ondervinden. Voor de notarissen is het de goede tijd. Er zijn jaren geweest, dat duizenden spaar penningen in pandbrieven werden belegd. De geldbeleggers meenen in de daling der pandbrieven te zien, dat ook deze geen veilig beleggingspapier zijn en gaan er gemakkelijk toe over, zelf de risico, aan het uitzetten van geld op hypotheek verbonden, te dragen. Zoo werkt de hooge rente-standaard overal door, niet het minst natuurlijk op het bouw bedrijf. Terwijl vroeger de hypotheekbanken gaarne tegen goede rente bouwcredieten ver schaften, moet tegenwoordig naar geld op reeds gebouwde eigendommen worden gezocht, daar het groote publiek er natuurlijk niet voor te vinden is, geld te geven op huizen, die er nog niet zijn. Gevolg hiervan is een stilstand in het bouwen door ons geheele land heen en een werkloosheid in de bouw vakken, die juist in dezen tijd van het jaar tot de kleinste proportiën moest zijn beperkt. (Contr.) achterledematen. Dusgeen beesten, of wilde dieren, die loopen op vier uitsteeksels! Ik waag me gelijkt op een menschen Dat gaf me opeens den geheelen moed, waarover ik beschik, terug. Ik spreek ze aan. Volgt een antwoord in ’t NederlandschGeen Eskimo’s dus geen Roodhuiden! Hollanders had ik voor meEn verder vragen leerde me, dat ’t niet waren rijken, die voor aardig heid eens buiten kampeerden, maar dat ’t was de woning van een man, vrouw en zes kinderen minstens! Ik heb niet gevraagd naar godsdienst, noch of ze ook hadden gestolen, of ze waren me- laatsch, of om een of andere reden uitge worpen uit de samenleving. Ik was tevreden met de wetenschap, dat zij menschen waren. En toen begeerde ik dit menschenverblijf eens nader te bezien, ’t Werd me vergund. Twee vertrekken telde het gebouw, een zit- eet- en woonvertrek, en een slaapvertrek. Het slaapvertrek telde een zestal houten bakken, vroegere kisten, waarin wat lompen en vodden. Ook een wieg met een klein kind er in. In de woonkamer: een achtig overblijfsel, met een naar buiten gestoken, door emmer heen, ter Op een De wanden bestaan uit een riet, dat duizenden gaten laat latie. Ook mist het familieleven iets van het intieme, met al die kijkgaatjes! De wand tusschen de twee vertrekken be staat uit lappen, 't geen gemakkelijk is, zoo- als ik zag bij het wiegen van het kind. Dat gaat door een hand te steken door de lappen- wand. Doch, waarom meer gezegd Gaat zien, mijn broeders, gaat dat allen zien! In onzen tijd van Woningwet en Leer plichtwet Daar is wat schoons te zien In het arrestantenlokaal te 's-Graven- zande was een man opgesloten, verdacht van diefstal. Vrijdag is hij door het dak ontvlucht. Het is nog niet gelukt hem terug te vinden. Bij den brand van de lijm- en gelati- nefabriek te Lochem is voor een waarde van plm. f40,000 aan lijm verbrand. De schade wordt voorloopig op een ton geschat. De minister van Justitie heeft goed gevonden dat een 4-tal mannelijke gedetineer den in de strafgevangenis te Arnhem, te Leeuwarden en te Utrecht en wier straftijd zal verstrijken behoudens te verleenen ver mindering van straf respectievelijk 9 Maart 1908, 9 December 1907 en 10 Augustus 1908, voorwaardelijk in vrijheid zullen worden gesteld. Kimswerd, 1 Juni. Gisterenmorgen hield de heer IJntema als Hoofd der School alhier, zijn laatste les. Des namiddags werd door hem den leerlingen nog een feestje aangeboden. Te 1 uur kwamen de kinderen ter schole, deden hierop een wandeling door ’t dorp, om verder in de //Greate Pier", onder ’t zingen van toepasselijke liedjes te worden onthaald. Behalve de leerlingen waren ook vele oud-leerlingen en ouders aanwezig, in wier bijzijn den vertrekkenden meester werden vereerd: door eenige ingezetenen een pen dule met candelabres met oorkonde; door de leerlingen sigarenstel met potloodhouder, terwijl ook ’t personeel zich niet onbetuigd liet, door ’t schenken eener portemanteau met pennenhouder. Dat ’t scheiden zwaar viel, bleek uit de hartelijke woorden, welke er gesproken werden. Te 5 uur was ’t feest afgeloopen en vertrok de heer IJ. met de zijnen naar Harlingen, waar hij als leeraar aan de ambachtsschool optreedt. Dat ’t hem welga is de wensch van zijne leerlingen en vrienden. Heerenveen, 4 Juni. De laatste dagen liep hier het gerucht, dat het buitengoed //Oranjewoud” van de familie H. W. de Blocq van Scheltiuga (na den noodlottigen dood van den Frieschen stadhouder Prins Willem Frederik van Nassau in 1664 ge sticht door Prinses Albertine Agnes en langer dan een eeuw in ’t bezit geweest van het huis van Oranje) zou worden aangekocht door Z. K. H. Prins Hendrik. Nader vernemen we echter, dat aanleiding tot dit gerucht zal hebben gegeven de poging, die de nieuwbenoemde officier van justitie bij de Rechtbank alhier, mr. Th. C. van Eyk Bijleveld, aanwendt, om dit fraaie buiten goed in huur te bekomen, als de hiertoe vereischte hoogere goedkeuring, om buiten Heerenveen te wonen, kan worden verkregen. Beetsterzwaag, 3 Juni. De veehouder de V. te Langezwaag zal a. s. Zaterdag voor ’t kantongerecht alhier moeten terechtstaan we gens het niet aan den Burgemeester kennis geven, dat er zich bij een zijner varkens verschijnselen van vlekziekte hadden geopen baard. Leeuwarden, 4 Juni. Gistermiddag waren met den trein uit Groningen driehonderd maaiers meegekomen, meerendeels zeker voor de markt te Sneek op heden, ’t Weer is voor deze mannen. Daarvoor en te koud. Zoolang men en parapluies niet kan thuis laten, wordt het geen hooiersweer. Ook de tuiniers hoort men klagen, over het onkruid, dat welig opschiet en zonder zon lastig is te verdelgen. 4 Juni. Vandaag waren hier bij ’t station beduidend minder maaiers dan gisteren; heden niet meer dan 50 a 60. Ook deze gingen in hoofdzaak richting Sneek. Arum, 4 Juni. Alhier is met de afbraak van iet z.g. Armhuis heden voortgang gemaakt. Vier groote arbeidersgezinnen zijn hierdoor dakloos en vertoeven bij het gure weer onder den blooten hemel. Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Sneek. Alhier hebben eenige heeren eene maatschappij gevormd onder den naam //Fries- lands Jachtclub”, waarvan als directeur zal optreden de heer P. de Jong Jr., alhier. De combinatie heeft ten doel de verhuring van pleiziervaartuigen, speciaal ingericht voor tochten op de Friesche meren en de Zuiderzee. De huurprijzen bedragen gedurende de maanden JuliAugustus respectievelijk f 132, f 108 en f 54 per week, onder welken prijs is begrepen de hulp van een bekwamen schip per en een kok. Voorloopig zijn aangeschaft de kotters u Dolfijn”, //Friesland” en //Ina”, welke gestationeerd zijn te Stavoren. Dinsdagmorgen boden bij de Waag alhier ruim 150 maaiers en enkele hooiers hunne diensten aan. Er was weinig vraag naar de eersten en naar de laatsten bijna in ’t geheel niet, zoodat het meerendeel on verrichter zake weder vertrok. Als maailoon werd pl. m. f 2,50 per pondemaat bedongen, met eigen kost. Wonseradeel, 1 Juni. De Gemeenteraad ontving in zijne heden gehouden vergadering van den commissaris der Koningin bericht, dat de heer J. H. H. Piccardt, met ingang van 20 Mei, tot burgemeester dezer gemeente herbenoemd was. In verband met het afloopen van zijn mandaat als burgemeester was de heer Piccardt ook afgetreden als lid van de commissie van beheer van den Bolswarder Harlingerweg. Hij werd als zoodanig her benoemd. Aan mej. H. Deinum, die heden juist 25 jaar had gefungeerd als onderwijzeres in de nuttige handwerken voor meisjes aan de openbare lagere school te Exmorra, werd op verzoek eervol ontslag verleend. In hare plaats werd benoemd mej. A. 0. R. Boers. Naar aanleiding van een advies van de gezondheidscommissie werden onbewoonbaar verklaard de thans niet bewoonde woningen no. 3 en 4 te Ferwoude in eigendom be- hoorende aan de familie Sterkenburgh. De Raad benoemde te Makkum als onder wijzer D. Gerritsma met algemeene stemmen (R. de Vries had bericht gezonden, dat hij eene benoeming te Luinjeberd had ontvangen) te Burg werd mej. Westerbaan met 11 stemmen (op mej. Plaisier waren 3 stemmen uitge bracht) en te Parrega mej. Bangma met op 1 na algemeene stemmen. Gistermiddag is in de gieterij der Ijzer gieterij en Machinefabriek, voorheen Nering Bögel Co. te Deventer, bij het keeren van het bovenste gedeelte van een vormkast, door onbekende oorzaak de ketting waarin de kast hing, los geschoten, waardoor het zware ge vaarte op een werkman viel die terstond dood was. Twee anderen zijn zwaar gekneusd en in het ziekenhuis opgenomen. Te Markelo heeft men in een duiventil, naast de nesten der gewone bewoners, een nest met vier jonge katten gevonden. Een lezer van de Nijm, Ct. schrijft het volgende //Wanneer men het aangename leerzame wil verbinden, make men fietstochtje, over Bemmel, binnendoor naar Huissen. Even voorbij het bruggetje, even op het gebied der gemeente Huissen is daar iets merkwaardigs te zien, wat men allicht in zijn heele leven niet weder te zien zal bekomen. Tusschen twee flinke boomen rechts van den weg, op het gras, onmiddellijk aan de sloot grenzend, is daar een hut gebouwd die het leemen hutje der verliefden op de hei verre achter zich laat. Een hut van riet, gedekt met stroo en riet. Ik meende in ’t eerst dat hierin wel licht turf of ander haast waardeloos materiaal eenigermate tegen regen en onweer werd beschut... tot ik beweging zag. Er scheen dus iets levends mee in verband te staan? Dan is ’t een zwijnenkooi, dacht ik, maar neen, daarvoor is ’t gevalletje te groot, en ook de plaats wat zonderling. Nieuwsgierig van aard, stap ik van mijn stalen ros af, en ga op verkenning uit... Ik zaggrootere en kleinere wezens, met vellen en lappen gedekt, gaande, met opgerichten gang, alleen op de Bolswarische Courant I

Bolswards Nieuwsblad nl | 1907 | | pagina 1