Nieuws- en Advertentieblad Bols ward en Wonseradeel. No. 46 1907. Verschijnt Donderdags en Zondags. 46ste Jaargang. i i De briefwiksel fen Jouw, Bin en Dark. Zondag 9 Juni. Uit de Pers. VOOR Afzonderlijke BINNENLAND. het IM correspondentie- alle verkeersmidde- ver- goed ti zes goed nusje aid, en zich als een wil werpen, in kosten Anthonius Ziekenhuis alhier, ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Jouw. I XXXI. Bin o a n en Hylkje is beuzich mei knikkeboljen oer de stopnidle. Ik skied der mei fit for dit pas. Nou, Jouw, wol to resten, sounens en it beste fen dyn aide frjeon BIN en ’t wiif. Bd., 4e fen Simmermoanne 1907. u hoe ’t verder ver van 1 in eigen behoeften nog kan Sneek. Ieder bewoner het overbekend zijn, dat er huizerweg veel passage is, niet alleen voetgangers, maar ook van brugwachter J. Brandsma verricht zoo ongeveer 8 jaar in dienst der gemeente, het werk dat daartoe behoort, waarom hij bijna steeds in zijn houten huisje present is. Woensdagmorgen werd B. in het wacht huisje bewusteloos aangetroffen, vermoedelijk doordat de gaskraan een weinig openstond. ’t Werd, dank zij de drukke passage, gelukkig spoedig opgemerkt, zoodat de man er nog goed af kwam. Dinsdagmiddag verhuurden zicheenige grasmaaiers bij den landbouwer 8. L. alhier. Dienzelfden middag werd een hunner ongesteld eu na op kosten van L. vervoerd te zijn naar ’t St. Anthonius Ziekenhuis alhier, overleed hij aldaar dien avond. De overledene bleek te zijn Th. B., wonende onder Winschoten. Hij laat eene het nagras daarvan, om te weiden, bracht het tot f 50. Van een ander perceel groot circa 1.60, werd voor de eerste snede f202 bedongen. De wetten, fen it krus namentlik, doagen net mear, sei it haedbistjfir. Dy moatte nou by de tiid holpen wirde. Dêr is tige oer hottefile, dat stiet geleard, tocht ik. Mei syn fiven scille se dêr nou oer gear. As der nou mar net ien fen de fiif fortutearzet ef op ’e doele giet. Krekt hiene wy de Simmermoanne yn ’t lan ef dêr kamen de sneintomoarns de stêd- Ijue al oanfiskjen, mei angels fensels. io middei seach ik al gilds dwaende mei skeakels. Yn sa’n kjeld as nou is it wrychtich ek ai in pleizier. In lekker soadtsje briedfisken mei it wol goed meitsje. lis aide eadebarre hie bjoed de oerjas oan; hy seach der sa rü.ch dt yn ’e kjeld. Dy langhalzet ek al nei in sêfte sudewyn. Sneek, 7 Juni. In de raadszitting van gisterenavond werd met algemeene stemmen tot onderwijzeres aan school no. 3 benoemd mej. A. Olij, alhier. Eervol ontslag verleende de Raad op ver zoek aan den heer J. Bergmans als hoofd van school no. 2, tegen 1 Sept., en wel met dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten aan ’t onderwijs alhier gedurende 43 jaren bewezen. Eveneens werd tegen genoemden datum eervol ontslag verleend aan Dr. F. Schub, wegens diens benoeming tot hoogleeraar a.d. Technische Hoogeschool te Delft. De heer Boerrigter deelde in dezelfde ver gadering mee, dat hij wegens overwegende redenen ontslag moest nemen als lid van den Raad. Kimswerd, 6 Juni. Tot tijdelijk Hoofd der school is alhier aangesteld het gepensio neerde Hoofd van Corn werd, de heer Hel- linga. Voor de vacante betrekking hebben zich 32 sollicitanten aangemeld, waarvan 23 aan ’t vergelijkend onderzoek hebben deel genomen. Heerenveen, 5 Juni. In de heden gehou den vergadering van de Kamer van Koop handel en Fabrieken alhier werd besloten in vereeniging met de Ve.reeniging Vreem delingenverkeer, Nijverheid en de Afd. van den Middenstandsbond de Directie van de Ned. Tramweg-Maatschappij te verzoeken een globale opgave te zenden van het be drag, benoodigd voor de uitvoering van een plan tot omlegging van de tram buiten de plaats Heerenveen, uitkomende op de Heide- buren. Verder werd een Commissie uit de leden der Kamer benoemd, die zal bevorde ren de uitgave van een blaadje met opgave van len van Heerenveen. Gorredijk, 6 Juni. De reeds gehouden verkoopingen van op wortel staand grasge was, kenmerkten zich door veel animo. Er werd druk geboden, zoodat de perceelen duur werden. Van een perceel, waarvan het gras gewas tamelijk goed stond, en dat ongeveer I hectare groot is, was de opbrengst f 141, De Provinciale Staten-Verkiezingen. De candidaten zijn nu officieel gesteld, de slag gaat beginnen. De leidende persorganen hebben hun geschut reeds opgesteld, de lucht weergalmt van hun verkiezingsdonder. De ernst van de komende worsteling mag geen oogenblik worden onderschat zegt De Standaard. „Wat op ons aankomt, vernielende stroom op ons een compacte phalanx van vier liberalistische partijen, die in haar raad vastelijk tot onzen politieken ondergang besloten hebben. Verlies dit weergaloos felle van den nu komenden aanval geen oogenblik uit het oog 1 Het zal niet zijn de natuurlijke meting van politieke krachten, waartoe elke stembus de' kiezers door heel het land oproept. Het zal evenmin als in 1905, een wild rukken en wrikken zijn, om een zittend Kabinet omver te stooten. Wat men ditmaal van de overzijde beproeven gaat, reikt veel verder, mikt veel stouter, en legt het op niets anders en niets minder toe, dan op de algeheele vernietiging van de Christelijke actie op staatkundig terrein. Het blok moet splijten. Onze kiesver- eenigingen moeten verdwijnen. Onze drie Christelijke partijen moeten uit elkaar ge slagen en opgeruimd. Dan volgt de inlijving. De gematigden onder ons worden dan ingelijfd bij de Vrij liberalen. De groote massa moet onder Borgesius komen. Talma en de zijnen moeten bij de Vrijzinnig-democraten dienst nemen.. En Staalman c.s. hebben te verdwijnen onder de Socialisten. En Frankrijk leert toegaat.” vrouw met 8 kinderen achter. Door den directeur der gemeente- reiniging en den inspecteur van politie alhier is Dinsdag j.l. tegen een 5 tal huiseigenaren proces-verbaal opgemaakt wegens ’t ont breken van een voldoend aantal privaten bij woningen, hun in eigendom toebehoorende, weer, gelijk vroeger, het land ten zegen zal zijn. Waarlijk, de prijs loont de moeite, om al wat wij vermogen, te doen. De Chr.-democraten en de verkiezingen. Het bestuur der Christen-democratische partij (voorzitter de heer Staalman) heeft in een manifest aan de kiezers het standpunt dier partij uiteengezet. Wij lezen in dat stuk o. m. Hoewel het voor ons op hetzelfde neerkomt, of de meerderheid in de Eerste Kamer rechts blijft of links wordt, toch dringen wij er bij de kiezers ten sterkste op aan, dat zij in die provinciën, waar de Statenverkiezingen overwegend politieke beteekenis hebben, voor links kiezen en zoo krachtig mogelijk de verkiezing der linksche candidaten bevorderen. Dit doen wij na de volgende opnieuw op gedane ervaringen. Op grond van het feit, dat het voor ons hetzelfde was, wie van de beide groepen in de Eerste Kamer de meerderheid heeft, 'heb ben wij naar beide zijden de vraag gesteld, wie bereid zou zijn, aan de Christen-demo- craten in de Provinciale Staten invloed te geven en te verzekeren. En doordat wij door geestesrichting ons het naast verwant gevoelen aan rechts, hebben wij speciaal met de co alitie een accoord zoeken te treffen. Dit is echter afgestuit op den onwil der Roomsch-Katholieken en der Christelijk-histo- rischen, de meest reactionaire groepen in de coalitie. Nu de fatale macht van het conservatisme in de coalitie ons op zoo doorslaande wijze bleek, moeten wij alle middelen in heiwerk stellen, om aan deze combinatie zooveel mo gelijk afbreuk te doen en haar zoo mogelijk in de minderheid te brengen. Er moet komen. meer dan ooit werd het ons nu wéér duidelijk een andere partijgroepeering, waarbij de democratie vrij komt te staan tegenover het conservatisme. In Friesland, in Overijsel en vooral in Zuid-Holland als één manLinks!! Brief fen Béste Jouw! Fen ütstel komt faek ófstel is it sizzen, dêrom scil ik dêr gjin gêrs oer groeije litte en dy mar gau hwet oer it ien en ’t oare skriuwe. In greidboer hat it twisken Maeije en de yngetiid yet oan tiid in letter mannich op pompier to setten. It büthüs en de skurre binne by uzes fensels allang skiën, jarrebak en kret steane eptich op ’e stal yn it lyts bfithfis, de fierdere femylje fen mjuksjen leit meast langut op ’e hauderskudden, en om hfis en hear sjucht it der tige opredden ut, sa lang as de haeijinge bigjint. Fen ’e wike is der oars net to forstriken, as hwet daem- opmeitsjen en den it meltsjen. Wy kinne der in lange joun fen nimme, as wy net al mei de hinnen op ’e stok geane. Fen soks komt trochstrings net folie by in boer, dy’t sa deun tsjin de bfirren oan wennet; dêr- for is der tofolle oanrin fen alderhande goekenders en piipopstekkers. Bytsje stikels fen ’t jier, Jouw; komt fêst fen it goede gewaechs. Gêrs en klaver binne dy knapen oer ’e holle woechsen. Yn ien wike hab ik mei de lytsfeint al fis miede, ryklik sechstich pounsmiet, ófpandere. Drok habbe wy it der net ienris mei hawn, der skeat selfs tiid genöch oer, om ris notiik yn ’e furchskant sitten to gean en den efkes op to pypkjen. Nou, netuerlik, den waerd der ek airis praet oer alles en noch hwet. Ik hie mirken, det üs feintsje al sin hie oan oarmans bern mei rokken. De léste Sneinto- jouns wier hy bêdgongerstiid net thüskomd, mar yn ’e neinacht. Ringen hied ik titfoun hwerearne üs baeske üthinge hie. Hja hiene mei in ploechje, allegearre greate jonges, oan it strfinjeijen wést. In faem finder ’e azem komme, dat doarst er yette net. Ik hab him sein det hy scoe Sneintojoun gjin fosko en kakou wer keapje, mar for in stoer durf by Westerhout. Den scoe it better gean en as dit net holp, den stiene der wol in pear aide learzens op ’e souder, dêr’t yet wol in grizelke driestens yn sitte scoe fen lang forlyn. Nou scil it takomme suein ef snein oer in wike op jonge Sape-Skippers Tet los, as er to minsten sa gau de hantgrepen mar koe, tocht him. Fen ’e moarn bin ik bigoun to meanen de mieren den. De Coulons-fjouwere hie ik fen ’t maitiid bijarre, dêr stiet in sleep gêrs op. Fen 't jier scil ik it noch ris mei minske- hannen dwaen litte. Mochten de beide Drinten der bygefal net hirdernóch trochslaen, den kinne Minke jonges altiden noch mei de mesjine komme, om de platte achte der of to knippen. Dat stik leit yn brede ekers; dus geskikt for de mesjine-meanderij. It foarige jiers hab ik in heaskodder koft en nou hab ik safolle jild byien, det ik in swylder keapje kin. It giet dus foarfit. En as ik dêr goed wirk fen sjuch en it slagget hwet, den skaf ik nei Nijjier in meanmesjine oan. Oer ’t ginnerael komt der by hea. Ik kin net tidigje op in sadwaende kom ik net yn oanmerking for de foarname formogens-bilêsting. Aid jild en aid hea komt in minske to stea, sei oareheit fen Hylkje kant. As ik dy sines allegearre krij, den fal ik der wol yn, yn ’t goed en ek yn de bilêsting, woe ik sizze. Forline wike hab ik op in forgearring wést mei in hopen hege hearen. Fen ’t Griene krds wier ’t; allegearre domenys en dokters. ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. Het blad wekt daarom op tot onversaagden strijd. „Vast staat ons onwankelbaar besluit, om de eere onzes Gods op het staatkundig erf niet prijs te geven.”. Wie zijn onze tegenpartijen? vraagt de N. Rl. Ct. En dan geeft het blad daar volgenderwijs antwoord op In 1904 hadden wij op eene enkele uit zondering na slechts met de „christelijke” coalitie te doen. Dit jaar hebben de sociaal democraten in verscheidene districten candi daten gesteld. Tot op zekere hoogte is dat niet erg. In tegendeel, wij begroeten eiken sociaal-demo- cratiscben candidaat, die tegenover een der onzen gesteld is, in dit opzicht met vreugde omdat daardoor voor een ieder, die zien wil, volmaakt duidelijk wordt, dat liberalisme en sociaal-democratie elkaar lijnrecht bestrijden en niet gelijk men aan de rechterzijde zoo dikwijls vertelt onder één dekentje liggen. Het roode spook, waarmee men aan de rechterzijde zoo gaarne hansworst, zal dus gevoegelijk thuis kunnen blijven. De feiten, die iedereen waarneemt O Centrum, dat nog gisterenavond bijna drie kolommen be- steeddet, om waarschijnlijk te maken dat liberalen en socialisten eigenlijk van dezelfde familie zijn laten zich door woorden niet weerleggen. Dat is voor ons winst. Doch, natuurlijk, waar wij er twee hebben te bestrijden, in plaats van één, is het gevecht des te zwaar der. Wij moeten toonen, dat wij, evenals de Engelsche vloot, krachtig genoeg zijn, om tegelijk twee tegenstanders te overwinnen. Welaan dan, met forschen moed aan werk Men denke toch welzes stemmen in Zuid-Holland gewonnen, beteekent op den duur tien m de Eerste KamerDoor zes stemmen in Zuid-Holland’s Statenvergade ring zal de weg worden gebaand, om op nieuw in den Staat een krachtig vrijzinnig De bern ^binne al in pear firen oan ’e ich bestuur mogelijk te maken, een bestuur, dat Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Workum, 6 Juni. Het comité voor de herdenking van het 1000-jarig bestaan onzer stad mocht reeds ettelijke klinkende be wijzen van instemming ontvangen van oud- Workumers. Natuurlijk blijven alle bijdragen aan het adres van den penningmeester, den heer B. S. Gaastra, steeds welkom. Verschillende corporatie’s zijn druk bezig met het treffen van voorbereidselen voor den grooten dag. In de eerste plaats wel het hoofdcomité met diens bemoeiingen van velerlei aard. Gelukkig dat het flinken bijstand geniet van verschillende onder-com- missies. Voorts werd deze week het koor ge vormd, bestaande uit niet minder dan 7 0 zangers en zangeressen, dat bij de herdenking in de Herv. Kerk historische liederen ten gehoore zal brengen. Voorzeker een moeielijke taak voor den dirigent, om in zóó korten tijd iets goeds te prsesteeren, maar de zaak wordt met veel ambitie van alle medewerkenden op touw gezet. „Plaatselijk Belang” neemt de belangen onzer stad weder meer ter hand. Naar ver luidt, moet_ zij plannen koesteren om een hoogst actueel punt voor onze stad„haven verbetering”, op hoogst eigenaardige wijze te demonstreeren. Wij kunnen er thans niet meer van mededeelen, doch men kan zekerd zijn, dat deze gelegenheid zoo mogelijk zal worden benut om ook voor die zaak, zij het indirect, te werken. En wat de directe belangen aangaat: het verzorgen van extra treinen, de aankomst van extra booten, en alles wat met het ver voer van een groot aantal gasten verband houdt, ook daaraan wordt de aandacht gewijd. Natuurlijk dient de burgerij er op bedacht te zijn, om voor de ontvangst van een groot getal vreemdelingen gereed te zijn. Maat regelen voor fermen voorraad eet- en drink waren, voor logies, voor fietsenbergplaatsen enz. enz., dienen reeds thans te worden bedacht. Zelden komt zoo’n drukke dag voor. Nu wij er geruimen tijd te voren op bedacht zijn, mag ook in dit opzicht niets te wenschen overblijven. Overigens stelt „Plaatselijk Be lang” zich wel beschikbaar tot het geven van advies, indien men zulks verlangt. Friso. De tijd, dat de loggerlui moeten ver trekken, is weer aangebroken. Dinsdag en gisteren zijn een groot aantal van hier ver trokken. Ze waren afkomstig uit Makkum, Gaast en Workum. De meeste van deze mannen gaan naar Vlaardingen en Maassluis, alzoo op eigen Hollandsche bodems. Ofschoon het voor vele der betrokkenen niet aardig is, zoo ver van huis en zoo zuur hun brood te verdienen, is het, nu de eigen visscherij, haring en ansjovis, zulke slechte uitkomsten oplevert, een ware uitkomst, ’t Zou er anders voor de meesten in den aanstaanden winter rooskleurig uitzien, terwijl men dan 1 voorzien. onzer stad zal bij den Oppen- i van scheepvaart. De A Bolswardsche Courant

Bolswards Nieuwsblad nl | 1907 | | pagina 1