Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. I II No. 47. 1907. Verschijnt Donderdags en Zondags 46ste Jaargang. I L Donderdag 13 Juni. Voor het Kantongerecht. 1 VOOR Afzonderlijke ze 19 36. Toen F Aan A, G. Kroeger. Zitting van Vrijdag 7 Juni 1907. anderen agent, die goed wegen bekend is, in ’t deze zegt ook, dat als INGEZONDEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Li en O. F. 16 April eieren ge- de Heeren Joh. Kramer Mz. en ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per'post 95 Cents: nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. van tijd” niet al te betrouwbaar voorkomen. Na ge nomen inlichtingen verneemt hij dan ook, dat de Jong nooit zijn haudteekening gezet heeft en deze dus door bekl. nagemaakt is. De overige, waren van andere personen vroeger eens gezet, doch nu niet meer van kracht. Get. de Jong is aanwezig en verklaart ook hier, dat hij nooit schriftelijk vergunning aan bekl. gegeven heeft. De Kantonrechter wijst de V. er nu op, dat hij door dit misdrijf uit een leelijke pijp kon komen te rooken. Echter is het kanton gerecht de plaats niet om deze kwestie te behandelen. Voor zjjn eierzoeken eischt de Ambtenaar f 20 of 4 dagen. Bekl, maakte hier nu bepaald geen aan- was 30 April 38. Eisch idem. 39. S. C. te Scharnegoutum heeft 5 Mei nog gezocht naar eieren van kieviten en waterwild in land onder Oosterend. Als Mei in ’t land is, wordt-er niet meer naar permissie gevraagd, dan is er nergens permissie, want met 1 Mei begint de ver boden tijd. De eisch is f 10 of 4 dagen. De uitspraak der vonnissen is bepaald op Zaterdag 15 Juni a.s. Als zoodanig acht ik mij verplicht mij tot u te richten. Want ik gevoel mij door uw woorden persoonlijk beleedigd. Gij weet, gij moet weten, dat ik telkens en met nadruk opkom voor godsdienstig geloof, dat ik dit een heerlijken zegen acht, voor ieder mensch van groote waardij. Gij weet, gij moet weten, dat ik ongeloof bestrijd als een ramp, en geloof eer en liefheb als een kostbare schat, bron van troost en verheffing, van kracht en geluk. En nu noemt gij mij een ongeloovige Ik laat nog daar, dat ge mij daardoor bij velen verdacht maakt. Maar ik breng onder uw aandacht, dat gij mij daarmee ten zeerste grieft, omdat gij het hoogste en beste van mijn geestelijk bezit, mijn geloofsleven, zoo kras mogelijk miskent. Ik vraag uMeent gij het werkelijk zooals gij het geschreven hebt? Zijn u geen dikke woorden ontvallen, die ge eigenlijk zoo niet bedoelt Handhaaft gij het geschrevene, en beschouwt ge mij inderdaad als een onge loovige Ik hoop ook voor u dat gij bereid zijt uw woorden terug te nemen. Mocht dat niet het geval zijn, dan ver zoek ik u dringend, mij de gronden mede te deelen, waarop uw oordeel rust. Nu gij weet, hoezeer gij daarmee anderen hebt ge griefd, zult gij u hieraan niet kunnen en willen onttrekken. Ik wend mij tot u in het openbaar, omdat mij dit voor de zuiverheid der verhoudingen dienstig schijnt. Gij zult wel ook in het openbaar willen antwoorden. Dr. O. J. NIEMEIJER. Bolsward, 11 Juni 1907. ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. ■Ll 1. K. T. H. te Burgwerd is niet gauw tevreden te stellen, althans wat betreft de uitspraak van het Kantongerecht. Hi^ is in verzet gekomen tegen het vonnis, Mijne Heeren, Dezer dagen kwam mij een circulaire in handen, waarmee bijdragen worden gevraagd voor de Vereeniging voor Evangelisatie alhier, ten einde deze in staat te stellen de Broere- kerk, die zij wil gaan gebruiken in plaats van haar lokaal, van binnen in orde te maken. Het stuk draagt namens het Bestuur der Vereeniging uw onderteekening, en gij zijt dus voor den inhoud ervan verantwoordelijk. Ik lees er o.a. het volgende in Evenals Naboth weigerde zijn erfgoed zelfs aan koning Achab af te staan, al was het tegen ruime vergoeding, alleen omdat het zijn vaderlijk erfdeel was, evenzoo is een groot deel der Nederd. Hervormde Gemeente te Bolsward af keerig een barer kerkgebouwen van de hand te doen. Het voorgeslacht heeft het haar toebetrouwd en zij acht zich, al is het ten koste der grootste opofferingen, ver plicht het aan het nageslacht over te dragen. ’t Is waar, het ongeloof voelt daar niets voor. Terwijl het de macht in handen had, heeft het de z.g. Broerekerk, een prachtig gebouw van architectonische waarde, laten verwaarloozen, het heeft den tand des tijds daarin zelfs geholpen. Het heeft het gebouw door verwaarlooziug bijna van zijn dak be roofd, preekstoel en orgel doen verwijderen, en de zaag gehanteerd om de banken op te ruimen! Het geloovig deel mocht dat aanzien en betreuren, het mocht zich terugtrekken in een Evangelisatiegebouw en... zwijgen!” enz. enz. Het is duidelijk, dat gij hier met „het geloovig deel”, dat zich mocht terugtrekken en zwijgen, u zelf en uw geestverwanten bedoelt, en met -„het ongeloof”, dat de macht in handen had en de Broerekerk liet verwaar loozen, de vrijzinnige leden der Ned. Herv. Gemeente. Tot die vrijzinnige leden behoor, zooals gij weet, ook ik. merking op, de eisch valt hem in tegendeel mee en „vindt hij die niet zoo zwaar 5. S. P. te Bolsward is 14 April op de kleine Dijlakker alhier in kennelijken staat aangetroffen. Hij sprak wartaal en riekte naar drank. Bekh is het met deze verklaring van den agent niet eens. „Ik heb wel een slukje gehad, maar „zoo min was ik toch niet Het O. M- schrijft hem nu een recept voor, dat luidt f 3 of 2 dagen. 6. W. W. te Wommels heeft hetzelfde bedreven. Eisch f 5 of 3 dagen. 7 11 respect. L. W. te Bolsward W. A. te Pingjum, M. B. te Oudebildtzijl, 1’. de J. te Spannum en G. v. d. S. te Parrega zijn allen bekeurd wegens het rijden met een rijwiel, niet voorzien van een lantaarn. Eisch voor ieder f 3 of 2 dagen. 12 en 13 IJ. B. te Oosterend te Rien, hebben 17 en zocht. Eisch voor B., die twee maal bekeurd is twee maal f 5, iedere boete te vervangen door 4 dagen hechtenis F. wordt ook de keuze gelaten tusschen f 5 of 4 dagen. 14 16 H. P te Hindeloopen J. O. P. te Makkum en D. V. te Stavoren zijn allen dronken geweest. Eerstgenoemde heeft boven dien nog de nachtrust verstoord. Eisch voor ieder f 3 of 2 dagen. 17 20 C. B. te Burgwerd, R. M. te Bakhuizen, A. de B. te Arum, W. L. a N. te Arum en J. H. te Sandfirdenrijp hebben proces-verbaal gekregen wegens het rijden zonder licht. Eisch voor ieder f 3 of 2 dagen. 22 en 23 H. B. te Arum en W. v. d. l>. te Hindeloopen zijn ook te vrijmoedig geweest door eieren te zoeken in een land, waar geen permissie hadden. Eisch voor beiden f 5 of 4 dagen. 24. S. de V. te Makkum werd den April bekeurd wegens eizoeken in een stuk land waarvoor hij geen vergunning had. Bekl. is tegenwoordig en zegt dat hij wel dwars over dat perceel is geloopen, doch daarin zocht hij niet naar eieren. Hij ging naar het land daar achter, waar hij permissie had. De veldwachter verklaart, dat hij klachten van Broer de Witte had gekregen over het telkens afzoeken van diens land, daarom ging hij er eens op passen. Toen zag hij dezen beklaagde in het land van Sietse Terpstra, eigen aan de Hervormde gemeente te Leeu warden. Bekl. In ’t land van Broer de Witte had ik permissie en die heeft dus geen klacht over mij gedaan, ik ben ook niet bekeurd in dat land van Terpstra, daar ben ik door geloopen maar de politie heeft mij in ’t andere land aangesproken. De agent bevestigt, dat hij in ’t andere land pas bij hem kwam om hem aan te spreken toen hij goed had gezien dat hij het land van Terpstra had afgezocht. Eisch f 5 of 4 dagen. Op de vraag of hij nog iets tot zijn ver dediging heeft aan te voeren, antwoordt bekl. „Dat geeft mij toch niets!” 25. H. K. te Heeg en W. K. te Gaast- meer hebben in vereeniging onder het beheer van Workum ook naar eieren gezocht zonder permissie voor dat land te hebben. Eisch voor elk f 5 of 4 dagen. 26. G. v. D. te Koudum heeft 28 April ook eieren gezocht en gevonden ook in een land dat voor hem verboden terrein was. Eisch f 5 of 4 dagen en 60 cent voor de 4 gevonden eieren of 1 dag. 27. S. de V. te Wommels was 28 April des morgens ook in ’t veld, althans de rijks- en de gemeente-politie beiden hebben hem dien morgen om half zes waargenomen in een perceel land in eigendom behoorende aan den heer Eijsinga te Leeuwarden, in gebruik bij Anne Bergsma. Toen later op den dag een der agenten bij dezen bekl. kwam en zoo kwansuis vroeg, hoe is ’t gegaan van morgen, heb je wat gevonden? was ’t ant woord: Ja, dat gaat nog alWaarop de agent zei t Maar je was daar op verboden terrein. opgelegd in eene vorige zitting, waarbij hij als beklaagde, wegens het rijden met paard en wagen, welke laatste niet voorzien was van een lantaarn,»in de nabijheid van Wommels. Volgens de verklaring van den agent die hem verbaliseerde, was het tien minuten over zeven, aan welk proces-verbaal hij zich nu ook refereert. Met genoemde verklaring kan beklaagde zich echter niet vereenigen. Volgens hem kon het zoo laat nog niet zijn, daar, toen hij met den wagen in Wommels aankwam, (bekl. droeg geen horloge bij zich,) het op de dorpsklok nog voor half acht was en de afstand tusschen de plaats van bekeuring en genoemd dorp, volgens H., niet in minder dan twintig minuten met een melkwagen afgelegd kan worden. Beklaagde vertrouwt het horloge van den agent niet en hecht temeer aan de opgave geene waarde, daar, zoo hij zegt, de wet voorschrijft, het opnemen van tijd geschieden moet met een tijdmeter en niet met een „oud horloge” van een agent en acht hij zich onwettig en onschuldig veroordeeld. Het Kantongerecht houdt zich echter wel aan de verklaring van den agent, als zijnde wettig en overtuigend bewezen en eischt de Ambtenaar van het O. M. bekrachtiging van het vonnis. Op de vraag van den Kantonrechter, of bekl. nog iets aan te merken heeft, zegt hij, daar ’t hem hier toch niets helpt, hij in hooger beroep zal gaan. „Dit heb ik al eens eerder gedaan en is mij best bevallen.” den weg staan. Eisch f 5 of 3 dagen. 37. G. S. te Franeker dronken te Rien. Eisch f 3 of 2 dagen. E. B. te Bolsward 2 Mei idem. Wij hebben je daar gezien op het land van Anne Bergsma! Wat? hoe laat was dat dan Zoo wat kwart voor zes. O, maar dan ben ik het niet geweest. Ik was kwart over zes al in Cubaard. Uit dit gevoerd gesprek trok de beklaagde zijn verontschuldiging. Hij was tegenwoordig, had 2 getuigen a decharge meegebracht, en ontkende pertinent dat hij kwart voor zes daar geweest was. Bekl. zegt dat de verklaringen dezer agenten lang niet kloppen. De afstand van dat land tot Cubaard is zoo ver, dat hij onmogelijk zoo gauw daar had kunnen zijn, en twee getuigen hebben hem daar in de buren zien komen. H. Bakker, melkvaarder is de eerste getuige, deze heeft gezien dat bekl. om 10 minuten over zes bij de buurt te Cubaard was, de andere D. Postma, heeft hem ook gezien toen het ruim zes uur was. Er moet nu uitgemaakt worden, hoe groot de afstand is van dat land tot Cubaard. De politie laat een gemeentekaartje van Hen- naarderadeel zien, wijst op een brug over'de vaart en beweert dat bekl. door over de slooten te springen en op die brug toegaande, best in drie kwartier daar kon zijn. Er wordt nog een met de landerijen en verhoor genomen, en hij vlug opliep, hij in 3 kwartier den weg wel afleggen, kon Na heel wat gepraat, en na halstarrige ontkenning van beklaagde, wordt de eisch gesteld f 5 of 4 dagen. Beklaagde houdt vol, dat het onjuist is, wat in ’t procesverbaal staat. 28. F. 8. te Makkum werd 25 April bekeurd omdat er ier uit zijn mesthoop over den openbaren weg liep. Eisch f 10 of 4 dagen. 29. W. de V. te Workum reed 30 April ’s avonds laat op een rijwiel zonder licht. Eisch f 3 of 2 dagen. 30. W. L. te Onstwedde (Groningen) reed 27 April 's avonds onder Exmorra op een fiets zonder licht. Eisch f 3 of 2 dagen. 31. A. K. te Rien is „winkelierske”, en op haar raam en deur kwam niet het ver- eischte opschrift „Margarine” voor, hoewel het toch in haar winkel te koop was. Eisch f 3 of 2 dagen. 32. J. K. te Bolsward werd den 29 April op ’t Bolwerk aangetroffen in „kenlijken staat. Eisch f 5 of 3 dagen. 33. J. P. te Bolsward reed 5 Mei ’s avonds op de fiets zonder brandende lantaarn. Eisch f3 of 3 dagen. 34. J. W. te Wommels 25 April idem. Eisch idem. 35. D. Sch. te Hemelum liep 28 April over een perceel bouwland, bezaaid met haver. Als getuige is opgeroepen Monkelbaan de eigenaar of gebruiker van dat land, en deze verklaart, geen vergunning gegeven te hebben aan*den beklaagde. Eisch f 3 of 2 dagen. J. 8. te Harlingen had 7 Mei zijn kar met honden bespannen, onbeheerd op Wij vragen nuIs „Eenheid gewenscht of niet 2. A. de B. en L. W. te Hindeloopen hebben aldaar op een nacht geweld gemaakt waardoor de nachtrust hunner medeburgers verstoord kon worden. Eisch voor beiden f 5 of 3 dagen. 3. K. H. te Workum heeft 16 April aldaar in een land geloopen waartoe hij geen vergunning van den eigenaar of rechthebbende had; Bekl. is aanwezig. De agent, die hem bekeurde, verklaart, bekl. in zoekende houding heen en weer loopende, gezien te hebben en toen hij (de agent) naar hem toe ging, bekl. wegliep. Dit bekent bekl. ook volmondig, ook, dat hij eieren gezocht heeft, doch dat was in een naburig land, dat niet aan dienzelfden eigenaar behoort. De eisch luidt f 5 of 4 dagen. 4. „Niets veranderlijker dan de mensch Deze menschêlijke eigenschap openbaarde zich ook bij D. de V. te Makkum, die voor het zelfde feit als No. 3 terecht staat. Volgens het proces-verbaal heeft hij 14 April onder Idzegahuizum op een perceel land, behoorende aan de Ned. Herv. Kerk te Makkum, in huur bij A. de Jong, ten 71/4 uur v. m. eieren gezocht, althans getracht het te doen, daar hij, het was wel een ongeluksmorgen voor hem, ook nog niets machtig kon worden. De Kantonrechter zegt hem, dat hij toch wel wist, dat zulks niet mocht, waarop bekl. antwoordt, dat, wanneer men geen werk heeft, men toch wat zoeken moet om een daghuurtje te verdienen, temeer daar hij een huisgezin met 6 kinderen heeft. Bekl. had het dus niet al te ruim. nu de veldwachter hem op zijn tocht aantrof en hem naar zijn vergunning vroeg, reikte de V. hem een aanteekenboekje over, waarin verscheidene handteekeningen voorkwamen, waaronder ook een van genoem den huurder van het land, waarin de V. aan het zoeken was geweest. Den agent wilden deze signaturen echter Bolswardsche Courant 1 i J I '****&>-■■

Bolswards Nieuwsblad nl | 1907 | | pagina 1