Nieuws- en Advertentieblad Bols ward en Wonseradeel. No. 48 Verschijnt Donderdags en Zondags. 1907. 46ste Jaargang. De briefwiksel fen Jouw, Bin en Oark. Zondag 16 Juni. VOOR Afzonderlijke o a n naar field, lok in wreed aan om 3307 st. 1751 st. 3275 st. 1667 st. 3037 st. 3086 st. 1543 st. 4375 st. 4372 st. 4352 st. 3164 st. 1540 st. 4355 st. 4301 st. 1645 st. ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. veroordeeld. De adv.-gen. eischte bevestiging van dit vonnis, echter met verandering der qualificatie. Dyn aide frjeon, O ARK. (soc. dem.) (lib.) (soc. dem.) (lib.) Ilarinxma, z/ (soc. dem.) (chr. bist.) (kath.) (ant. rev.) (Hb.) (soc. dem.) (chr. hist.) (ant. rev.) (soc. dem.) van N.-Holland middel veel misbruik voor eenige lastig. B i n. B., 13-6-’O7. BINNENLAND. ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad ie telefonisch aangesloten onder No. 4 Joure, 13 Juni. Naar we vernemen, is het maken van de plannen van een gasfabriek voor Akkrum en Oldeboorn opgedragen aan den heer J. Brandenburg Rz., directeur der gemeentelijke gasfabriek alhier. Er komt vrij wat werking onder de burgerij, om zich voor den grooten dag van 10 Juli gereed te houden. Op tal van plaatsen is men bedacht op geïmproviseerde gelegenheden voor verver- schingen enz. En aan bergplaatsen voor fietsen, rijtuigen en andere middelen van verkeer, zal zeker ook geen gebrek zijn. Van velerlei kant vernamen wij althans dat men daarvoor gelegenheid schept. De buurtversiering neemt ook meer posi tieven vorm aan. Zoo is men bijv, van den toren tot aan de slagerij van den heer K. Pruiksma bezig eene gezamenlijke versiering tot stand te brengen. Indien daarmede nu weder andere buurtcommissie’s aansluiten, dan kan men met weinig kosten en moeite inderdaad een schoon geheel verkrijgen. Laat dus ieder eens de handen uit de mouwen steken. Het benoodigde groen is gemakkelijk genoeg te. ontbieden. En voor verlichting des avonds Droef einde. Toen een veehouder in Schoterland gister morgen van het land waar hij zijne koeien had gemolken, terugkwam, vond hij zijne 83-jarige moeder verdronken in een sloot nabij hare woning. De burgerwacht die tijdens den intocht dienst zal doen, is deze week met hare oefeningen aangevangen. Wel moet er veel gewerkt worden vóór alle passen en commando’s ingestudeerd zijn, maar er schuilt veel ambitie onder die wakkere mannen. Trouwens: hen wacht op 10 Juli een zware maar eervolle taak. Ook zij hebben veel bij te dragen ter verkrijging van een goed geheel. zeer doch na den grond en kwam halfeen in de haven. Van de Maandag naar Friesland uit de prov. Groningen vertrokken arbeiders 1,51 kwamen alhier ruim naar dit Uitgebracht geldige Volstrekte meerderheid 4646 Er werden uitgebracht op: S. Brandsma, (lib.) F. K. Dekenga, A. Draisma de Vries, T. Dijkstra, S. Hannema, J. C. H. van P. Hiemstra, J. Kramer Mz. A. van der Meer, H. Oberman, P. Peereboom, H. T. van der Plaats, T. Terpstra, W. H. Tulp, L. Zandstra, Zoodat herstemming moet plaats hebben Brandsma, Draisma de Vries, Harinxma, Kramer, beroep arbeider en oud 28 jaar, van zijn leeftijd ongeveer 12 jaar reeds achter slot en grendel heeft gezeten, telkens voor vecht partijen en dronkenschap. Men schrijft uit den Gelderschen Achterhoek Onze landbouwers in de buurtschappen wonen zeer geïsoleerd, wat in dagen van ziekte zeer gevoeld wordt, zoodat men meer en meer begint in te zien dat ook hier samenwerking baat brengen kan. Een teeken hiervan is de Vereeniging, onder de bewoners van den Bovendijk en het Broek onder Aalten opgericht. Bij ziekte en ongevallen, bij over lijden wil men elkaar steunen, allereerst zorgen dat de wegen worden verbeterd, wat voor spoedige geneeskundige hulp, vooral in den wintertijd des nachts, zoo dringend noodig is. De contributie is zeer gering. Wel bestaat er tusschen de landbouwers in de buurtschap pen genoeg menschlievendheid, om elkaar als in drukke tijden te helpen doch men dient vooral in tijden van nood op elkaar te kun nen rekenen. De oprichting van dergelijke vereenigingen is een teeken dat de land bouwers zeker willen zijn van hun zaak. Uit Harlingen wordt d.d. 13 dezer aan de L. Crt. gemeld: Een gezelschap, dat met de stoomboot //Pres. Paul Kruger” een tochtje ondernam naar het onbewoonde eiland Grind, om eieren te zoeken, had minder pleizierige ervaringen als het verwacht had. Niet alleen werd het weder ’s namiddags ongunstig door den overvloedigen regen, het vertrek geraakte de boot ze eerst vannacht De officiëele feestgids verschijnt reeds 1 Juli bij den uitgever van dit blad. Onge twijfeld zal menigeen met verlangen de verschijning tegemoet zien, want deze gids moet alles bevatten wat betrekking heeft op 10 Juli. Zorge dus ook iedereen zijne ge gevens daarin opgenomen te zien. Friso. Sneek. Door de politie alhier is deze week opgezonden naar den officier van Justitie te Leeuwarden eene vrouw, welke alhier rondzwalkte zonder een middel van bestaan. Bovendien maakte ze van sterken drank en was bezoekers van het Park zeer Uit Oudenbosch wordt aan het Fad. geschreven Heden werd geheel onze anders zoo stille plaats in opschudding gebracht door een paar beschonken miliciens-verlofgangers, die hedenmorgen inspectie gemaakt hadden en een drietal broers, de beruchte V's. Het operatieveld was natuurlijk de Gribus. Na eerst aan het bakkeleien te zijn gegaan met hun zwager H., zoodat deze de vlucht moest nemen, gingen de heeren naar huis. Om hun roes uit te slapen? Och neen. Nog be laden met hun schoenzakjes en gestoken in hun uniform, waaraan zij niet meer gewoon waren was het hun te moeielijk danig te opereeren, zoodat zij naar huis gingen om zich te verkleeden en... een paar bijlen mee te brengen. Het eerste wat het ontgelden moest was het huis van genoemden zwager H. Zij konden hier niet binnen en besloten daarom om de deur en een raam uit te slaan. Zij bewerkten het huis dan ook zoo, dat men binnen eenige minuten niets meer be merkte van deur of raam. Gelukkig was H., die nuchter was, langs achter met vrouw en kinderen kunnen vluchten. Toen de woestelingen binnen waren en hun prooi niet konden vinden, hadden zij om hun gemoed te koelen den ganschen huisraad zooals stoelen, tafel, beelden, kast enz. tot honderd stukken geslagen. Nu naar het huis hunner ouders. Na eerst een beetj-e uitgerust te zijn werd dit huisje bewerkt op dezelfde manier als dat van hun zwager, doch hierbij had nog een verwonding plaats. De oude vader welke dicht in de buurt alles had gadegeslagen, kon dit toch niet langer aanzien en besloot dan ook kost wat kost, hieraan een einde te maken hij probeerde dan ook zijn zonen tot kalmte aan te manen, doch inplaats van kalmer, werden zij woester, zelfs nam een der beestachtige kerels zijn bijl en sloeg zijn ouden vader zoo op zijn schouder, dat deze bewusteloos in elkander zakte, en nog zou hij niet opgehouden zijn, waren niet juist de marechaussees op het terrein verschenen, die hen zonder meer direct met de sabel maar gingen bewerken, waarin de marechaussees dan ook groot gelijk hadden, want deze kennen hun mannetjes wel. Een spannend oogenblik .was dan ook deze hevige strijd, doch het duurde slechts kort, want de brigadier en de marechaussee, bei den goed ervaren in het schermen, wisten de woestelingen zoodanig met de sabel te bewerken, dat een paar der gebroeders V. bewusteloos neervielen. De inmiddels toege schoten gemeentepolitie verleende assistentie door een paar naar den //amigo* te slepen, terwijl de marechaussee ook een voor haar rekening nam. Als curiositeit zij nog gemeld, dat de ergste der drie broeders V., namelijk H. V., van kunnen de handelaren in lampions en illu- mineerglazen hier ter stede ook genoeg zorgen. Alleen maar: men zorge het wat intijds te doen tusschen Hannema, van Harinxma, Kramer, van der Meer, Oberman, Peereboom, Terpstra en Tulp. Leeuwarden. Herstemming tusschen 5 liberalen, 4 soc. dem. en 1 ant. rev. Sneek. Gekozen de 5 aftr. kerkelijken. Dokkum. Gekozen de 5 aftr. kerkelijken. In de Provinciale Staten waren 57 links en 20 rechts. Aftraden 29 links en 9 rechts. Gekozen 12 links en 9 rechts 17 herstemmingen moeten plaats hebben. In de Provinciale Staten van Overijsel waren 25 links en 22 rechts. Thans zijn 16 links en 24 rechts. 7 herstemmingen moeten plaats hebben. Overijsel is dus om. Het 1000-jarig bestaan Onze lezers weten thans genoemde herdenking ook op krompaneelen sjeezen, in oud Friesch of Hindelooper costuum, wordt verbonden. Onge twijfeld kan dit een zeer mooi nummer van het programma worden. Het comité noodigt 12 deelnemers uit, doch deze zullen aan zekere eischen moeten voldoen, wil men toegelaten worden. De deelnemers ontvangen minstens een zilveren gedenkpenning. De prijs- en premiewinnaars ontvangen een verguld-zilve ren of zilveren medaille. Voor het schoonst geheel ook een zilveren medaille. De spelen zullen uit meer bescheiden volks- vermakelijkheden op het marktplein bestaan. XXXII. Brief fen Oark Béste Frjeon Dêr ’t men fol fen is, dat moat der ut,, seijen üs oer-oarren-en-dy al en it scil noch wol sa wêze. Soks docht it measte bliken, as it moai wear is ef as der stimmerij en soks wankt. Hwet hab ik hjoed faek heard: moai waer, himmel waer, sierlik waer, groeisum waer, lekker waer en alderhande eigenskips- wirden mear, dy ’t al en net op it waer tapaslik wêze kinne. In hopen ljue prate ek oer it waer, om ’t hju oars neat to sizzen witte, sadwaende wier it op dizze moaije simmerdei ien en al waerpraetsjes. Fen it waer witte wy dus genóch. As ik tsjin dy sein hie //Bin, hwet moai waer, nou?” den hiestü my grif ta ’n biskie joun: //Dat wit ik wol 'Oark.” Mar nou skriuw ik it dy hjir wei. Jimme kinne wol ris in baes tonger- bui hawn habbe. Nei Fryslans kant ut hat de loft hjoed al ris tige drige. In oar praetsje fen hjoed wier oer de stimmerij for de Steaten. Dêr wieren de minsken it lang sa iens net oer. Ik moat mar sizze, der waerd hwet öftsjierd, meast oer ünkristelik en kristelik en oer de anti thése. Hastü dit léste wol earder neamen heard, Bin? Né, tink ik, noait op ’e fijoele spyljen heard, scilst’ sizze, dat ding kenne wy yn Fryslan net. Hark ris. Yn jimme greate alve hastü dwersoer in stek set, om de beide stikken apart weidzje to kinnen. Ast’ nou oan de iene kant in keppel kij hast en oan de oare kant ek, den kinne hja net by inoar kom me, as wolle se wol. Dat stek, dat in fordield ryk jowt, is nou de antithese, dêr ’t ik fen spriek. De kij seis habbe it fensels net makke. Better kin ik it dy net utlizze. Bern ót ien hés, fen deselfde stamme, hearre ienriedich to wêzen, mar it //stek” scil ik mar sizze, makket skieding, skaet hwet by inoar heart en dövet it Ijeafdefjür ut. Dat it ding in unk, in pleage is, kinstü dus wol bigripe. Ik scoe wol wolle, det dit ünkristelik ütfynsel de wrald ütsmiten waerd It is de deastek fen wierheid en Ijacht; de foarütgong swimet dêr fen. Du witst wol Bin/det ik danigen mier hab oan draeijerij. It stimbosgedoch is it greatste draeiboerd det der to bitinken ,-is. Ik wol der alsa mar neat fen sizze. Dy kletsika bin 'k mear as ba. Ut, dus, mei de brol. Mei it gewaechs stiet it der fleurich foar, ek by jimmes hab ik forstien. Fjild en hóf drage de segen fen boppen. It oanskógjen dêrfen docht yen forjitten al it minskene gewrot om eare en oansjên, der ’t gjin frede by to finen is, om ’t it net giet üt wiere Ijeafde for de meiminsken. Béste Bin,' ik bin hjoed earnstich, by it tobeksjên op myn eintsje libbenspaed. len- kear, dü witst it, is der in stik fen myn libbenslok weinomd. De dead sparret neat. De tiid hat balsem lein op de woune, mar nou’t de ierde wer op dit sté wier, sjuch, nou hab ik de smerte wer Ik wit it, jonge, det libbens leed en minske lotterje. Mar it libben kin sa wêze! Dit naem nou myn tinken yn bislach. Dêrom krigest sa’n hiel oar soart brief as oare kearen. Nim it for Ijeaf! Ik koe hjoed net better. Habbe wy it eren inoarren net unthietten dat wy trachtsje scoenen goede minsken to wêzen? Wy stroffelen wol «ris op dat paed, wier, mar dochs habbe wy us doel foar ’e eagen balden. Dü binammen. Us boer syn rjuchterhan docht ris hwet dat syn lofter net witte mei, hab ik dyn óftanke aide arbeider lésten sizzen heard, do’t ik by jimmes troch de bürren roun. Peaske wier it. Oars gjin nijs. Foaral de groetenis, ek oan Hylkje. Lemmer, 13 Juni. Door ’t Kantongerecht alhier is J. E., hofmeester op de Lemmer nachtboot //Bolsward,” wegens het in het buffet van genoemde boot ten verkoop in het klein voorhanden hebben van een flesch cognac, veroordeeld tot f 25 boete of 10 dagen hechtenis. Heerenveen, 14 Juni. Ds. Kunst, predi kant bij de Ned. Herv. Gem. alhier, is van zijn besluit om het predikambt tegen het directeurschap eener levensverzekeringsmaat schappij te verwisselen, teruggekomen. Zeker zal de gemeente dit met genoegen vernemen. Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Verkiezing Prov. Staten. Franeker, 13 Juni 1907. 9291 stemmen. e De oefeningen van het koor, ’t welk oud- vaderlandsche liederen ten gehoore zal bren gen, vorderen flink. Er zit reeds scholing in de 70 uitvoerenden. Ongetwijfeld zal dit koor, onder de wakkere leiding van den heer Jacob Jansen veel succes oogsten. van Workum. dat aan boven- eene ringrijderij met den trein van 700 personen aan zijn thans velen hun haardsteden teruggekeerd omdat ze jaar bij het hooien geen werk konden vinden. Het aanbod van werkkrachten overtreft dezen zomer verre de vraag naar werkvolk. In het dorp Veenklooster gaf iemand zijn arbeider last, om aardappelen te poten op een door hem gehuurden akker. Zijn buurman had ze reeds gepoot op den naast gelegen akker. Na verloop van tijd gaat hij eens een kijkje nemen, of de aardappelen haast komen. Nog niets te zien. Op buur- mans akker zijn ze al. Een paar dagen later nog eens gekeken. Nog niets. Bij buurman staan ze mooi. Weer een paar dagen geleden nog eens gekeken. Alles blijft zwart. Bij buurman staan ze extra. Na onderzoek blijkt hem, dat de arbeider de aardappelen op buur- mans akker gepoot had, waar buurman zelf ook reeds gepoot had. Het slotaccoord van het stuk was de uitroep: Is het niet be nauwd F. D. Door de heeren Lisone en Zoon te Amsterdam is op verzoek der Vereeniging tot bevordering der belangen van het Neder- landsch Jodendom besloten, een speciale reis te organiseeren waarbij rekening zal worden gehouden met de ritueele behoeften der Israë lieten, die anders aan zoodanige reis niet zouden kunnen deelnemen. Foor het Hof te Arnhem. De bierhuishouder H. te Winterswijk heeft geen vergunning voor den verkoop van sterken drank in ’t klein. In den avond van den 23en Maart kwam de brigadier der mare chaussee K. eens een kijkje nemen bij H. en vond daar in de achterkamer eenige mannen bijeen aan ’t kaartspel, terwijl ieder een glaasje voor zich had staan. Nauwelijks kregen de mannen den marechaussee in het oog, of de glaasjes verdwenen in jas- of broek zak. Een der aanwezigen gaf na sommatie het glaasje gewillig af, maar de landbouwer H. J. V. weigerde het glaasje uit den zak te halen. Wegens wederspannigheid is bekl. door de Rechtbank te Zutphen tot 3 weken gev. straf Bolswardsche Courant.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1907 | | pagina 1