Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. vijf stukken WEILAND, No. 49 Verschijnt Donderdags en Zondags. 46ste Jaargang. 1907. Het bevorderen van Vreemdelingenverkeer. Heden. Donderdag 20 Juni tten. te vinden 1' Donderdag 20 Juni. r onder Exmorra. 'Zi“v8e“ VOOR Afzonderlijke de verre tropische gewesten enkele liefdadige particulieren nog het grijze verleden de opsomming ons te sjluecht lief het is een- en zindelijke spoedig het wonderschoone Raadhuis ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. groote heiligenfiguren en andere voorstellingen en aan de buitenzijde met drie boven elkaar geplaatste bas-reliefs. De meeste voorstellingen zijn aan bijbelsche verhalen ont leend. In het museum bevindt zich den zeldzamen Rem- brandtbijbel, waarvan slechts enkele exemplaren bestaan. Doch niet alleen in het koormuseum, ook in het schip der kerk wordt het oog geboeid door veel schoons. De beroemde preekstoel, in 1659 vervaardigd, is een pronk juweel van houtsneewerk. Het lofwerk van dit rijk gefi gureerde de monumentale gestoelte stelt de vier jaargetijden voor. Drie jaren arbeids zijn er besteed om dit kunstwerk te wrochten, waarvan een schrijver in de 18e eeuwr schreef, dat het zijn weerga in de zeven provinciën niet heeft. Verder vinden wij in de kerk nog een fraai orgel, dat de kunstvolle omgeving alle eer aandoet, terwijl voorts nog de aandacht verdient het uit cararisch marmer gebei telde borstbeeld van Friesland’s grootsten dichter Gysbert Japicx (overleden 1666). Het opschrift luidt: //Loytser, nim it for lieaf; it is rjuecht en sjluecht as dy fen Boalsert". (Toeschouwers, neem het voor voudig als de burgers van Bolsward.) Verlaten wij thans dit gebouw en richten wij onze schreden naar de H. Franciscus- of Broerekerk, dagteeke- nende van 1281. Door bemoeiing van Jhr. Victor de Stuers en andere oudheidkundigen is dit oude, echt gotische bouwwerk met steun der Regeering pas geheel gerestaureerd en in zijn oorspronkelijken staat terug gebracht. In den hoogst merkwaardigen voorgevel zijn drie spitsboogvensters aangebrachteen zeer groot in het midden, dat de voor name lichtschepping is voor het middenschip en twee kleinere ter zijde, waardoor het licht in de zijbeuken valt. Al deze vensters komen vriendelijk uit tüsschen de nissen, contreforten en het vlechtwerk en ongetwijfeld moet men i rlijks te aan- ’8 nam. 2 uur, bij AGE POSTMA 1 [iare kunst- Bolsward, veiling van werk van het Galland te Notaris SCHOTMAN. Bolswart, der v roege re Verder noemen wij de hooge, ruime Vroedmanskamer, waar ook het antiek houtsneewerk niet ontbreekt. Merkwaardig is hier ook het stedelijk archief, welks voltooiing de vrucht is van jarenlange studie en onderzoek. Men vindt daarin onder meer nog een decreet door den Hertog van Alva eigenhandig onderteekend. Vervolgen wij onze wandeling door de met aardige grachtjes doorsneden stad, langs menig bezienswaardig geveltje, dan blijft men als vanzelf staan voordeimponeerende Sint Martinikerk (15de eeuw) inwendig de fraaist gebouwde gotische kerk van Friesland. Het koor, met schitterenden gewelfssleutel, is thans afgesloten en vormt een zeldzaam rijk, voor lagen prijs toegankelijk museum, waar men niet weet wat het meest te bewonderen, de fraai gebeeldhouwde grafzerken van oud-adellijke geslachten, of de antieke koor banken. Deze bankep zijn met snij- en beeldwerk geheel over dekt. Op het achterschot vindt men boven elke zitting een fijn uitgewerkt frontaal met traceeringen. Bovenal rijk zijn de wangstukken versierd aan de binnenzijde met den bouwmeester bewonderen, die voor 600 jaren een gevel ontwierp met zooveel teekening en smaak, maar bovenal met zooveel diepte en perspectief. Behalve het reeds beschrevene, vindt men te Bols ward zoowel in de gebouwen van instellingen, als in de huizen van menige bijzonderheid, die aan doet denken, doch waarvan ver zou voeren. Dat Bolsward, gelegen te midden van de meest vruchtbare landerijen, haar roem niet alleen in het ver leden zoekt, bewijzen de groote fabrieken op het ge bied der zuivelindustrie. Wij noemen o.a. de prachtig electrisch verlichte fabriek „Holiandia”, waar eiken dag meer dan 50,000 Jiters melk worden verwerkt tot producten, die tot in de verre tropische gewesten hunnen aftrek vinden. Aan de oostzijde der stad is voor enkele jaren gesticht de Rijksvakzuivelschool, waar jongelieden tot directeuren van zuivelfabrieken worden opgeleid. Overigens bloeien te Bolsward Handel en Industrie en de vereenigingen die bevordering van het algemeene en het plaatselijke belang beoogen zijn er talrijk. Deze gids in de Duitsche taal gesteld, zal in grooten getale worden verspreid in het Buitenland, vooral op de badplaatsen Norderney en Borkum, van waar dezen zomer excursies naar Friesland zullen worden gehouden. Uit bovenstaande blijkt voldoende, dat Bolsward alles doet, om haar kunstschatten in den vreemde bekend te maken. Dit kost betrekkelijk veel geld, waarom het hoogst wenschelijk «al zijn, dat alle Zooals onze lezers bekend zal zijn, werd op eene onlangs gehouden vergadering van de Ver. ter bevordering van Handel en Nijverheid alhier besloten, om daaraan te verbinden eene afdeeling //Vreemdelingenverkeer." Op haar initiatief werd besloten in vereeniging met Leeuwarden, Sneek en Heerenveen, een geïllustreerde ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. Leeuwarden, Sneek en Heerenveen, gids uit te geven van Friesland. In dit boekje zal voor Bolsward onderstaande tekst worden opgenomen. BOLSWARD. Bolsward, een der oudste steden van Friesland (gesticht omstreeks het jaar 715) vroeger behoorende tot het machtige Hanzee-verbond, biedt den liefhebbers van kunst en kunstgeschiedenis rijke schatten aan. Bij eene wandeling door de vriendelijke stad trekt al zeer de aandacht. Dit gebouw in 1616 in Renaissance-stijl opgetrokken, werd in de jaren 189495 geheel gerestaureerd en geeft een architectonisch pronkstuk te aanschouwen. De beroemde oudheidkundige en kunstkenner Galland zegt, dat er geen twijfel is, of wij hebben hier te doen met /Zein ungewöhnlichen noblen Geist in der Disposition und Ausbildung des Ganzen." De smaakvolle motieven doen het oog aangenaam aan, en mag men onze dagbladen gelooven, dan heeft Cordon nier, de beroemde Fransche architect, nauw keurig den bouw van het Bolswardsche Raadhuis be studeerd, bij het ontwerpen van zijn met den hoogsten prijs bekroonde Vredepaleis. huis en Vader en Moeder in nar Gesticht, voor de goede zorgen, haar I bewezen. Bolswardsche Courant S3 OVUVï - 1 e-. fill 11

Bolswards Nieuwsblad nl | 1907 | | pagina 1