Nieuws- en Advertentieblad Bolsward Wonseradeel. en I No. 50. 1907. Verschijnt Donderdags en Zondags. 46ste Jaargang. I De briefwiksel fen Jouw, Bin en Oark. XXXIII. 23 Juni. VOOR O a r k. ons een Vad. Dat Workum zich op een ongekende drukte heeft voor te bereiden op 10 Juli, staat vast. I van Uit was Met bezig houden aftredende leden. de allegeare steane se folie tichter hju seis eanje. Altyd weroan ’t ein bliken dwaen. Tink dêr ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureauman dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. geweld tsj in de rutengirale Kiesvereeniging JOH. LETTINGA enz. afge- en Het is te in mag slagen dit mooie plan alle recht te laten wedervaren. Of de versiering zich nog verder naar het Zijlspad zal uitstrekken is nog niet vastgesteld. Laat ons het beste hopen. Ter hoogte van den toren tot vlak bij de Markt is een straatversiering misschien minder gewenscht. Doch zeker zullen de vele winkels op dit drukke deel bijzonder goed met gevel- versiering uitkomen. Daarvoor toch leent zich dit stadsdeel bij uitstek. Het plan van den optocht ontving nog weder uitbreiding door een corps van 34 uniform gekleede jonge dames, die H. K. H. bij hare inkomst zullen begroeten. Fnso. 21 Juni. Wij kunnen mededeelen dat een paar stadgenooten een lijst hebben laten circuleeren om handteekeningen te verzamelen om zoo mogelijk twee dagen feest te vieren, inplaats van één dag. Bij een groot gedeelte onzer inwoners werd de lijst aangeboden en allen waren voor twee dagen feest, zoodat ze het onnoodig vonden allen te bezoeken, veronderstellende dat ieder er mede eens was. Hiermede werd een van de Hoofdcommissie leden in kennis gesteld, die eerst bezwaar maakte, doch eindelijk er voor gevonden werd om zoo mogelijk nog eenige festiviteiten voor dien tweeden dag te ontwerpen, om dan later een besluit te nemen. Voor de aangebrachte versieringen en illuminatie, waarmede vele kosten gepaard gaan, zou de moeite beter beloond worden. We hopen dat de commissie zal slagen en voor gepaste feestviering iets kan vinden, waardoor de tweede dag mede onvergetelijk worde gemaakt. Sneek. Woensdag vond werd in „Amicitia" alhier eene ledenvergadering gehouden de afd. „Sneek" van den Volksbond, het jaarverslag bleek, dat het ledental geklommen van 160 op circa 200. genoegen werd teruggezien op de buitenge woon geslaagde huisvlijttentoonstelling, van wege deze afd. gehouden op 5, 6 en 7 April j.i. en hulde en dank gebracht aan de dames en heeren, die in die dagen hebben mede gewerkt om de taak van het bestuur gemak kelijk te maken. Inzake de oprichting van een volkshuis alhier had het bestuur eene vergadering gehouden met eenige notabelen en was men een schrede verder gekomen. Als lid der centrale vereeniging werkt de afd. mede tot beteugeling van drinkgewoonten op kermis- en lotingsdagen. De rekening en verantwoording van den penningmeester, groot in ontvang en uitgaaf f 2L1.935 met een batig saldo van f 73.935, werd goedgekeurd. Door den heer W. Deinum werd verslag uitgebracht van de algemeene vergadering van den Volksbond, het vorige jaar gehouden te Deventer, waarvoor dezen afgevaardigde dank werd gebracht. Den heer E. Priester, die als secretaris had bedankt, werd mede dank gezegd voor de gewichtige diensten aan de afdeeling be wezen. Brief fen Jouw oan Béste Frjeon Oark De simmer bigjint, seit it almenak, oars scoe gjin ien it sizze. It waeit in heale stoarin en de rein slacht mei it liket dus op gjin simmer. De yngetiid wol neat opsjitte. Der lizze fjilden op swé, mar der is hast gjin hea fen to krijen. As' - wij kofjedrinke yn 't haeilan, den forklommet men der hast by. Lokkicli det it hea op it fjild net bidjert mei it koele waer. De earste saun pounsmiet hab ik ynküle, mar it oare hab ik Ijeafst yn ’e skfirre. Ik hab al in weidemaunich yn ’e golle, mar it is allegearre sa swier as dong. As it hwet kin, wol ik it net Ijeafst wer opsiikje. Mei operjen en wierjen hab ik it sa drdch krige, dat it gean koe. As men der hwet flyt op docht, scil it yen dalik net forbroeije, dochs is it mar better det it hea waerm wirdt op it fjild as yn de skürre. Oer de waermte habbe wy net to kleijen. In hopen ljue meitsje bjar waerm oer de stimmerij-boel yn de léste snurje. Yn de krante racht de iene de oare lit. It is in heilloazen tiid. Yn de Menier stie, det de Friezen en oare ljue ut it Noardeu Fransk binne, fen wegens bjar sin for frijheit, lyk- heit en broeremin en dat wier sa bidroefd Nou, my tinkt, lit se mar prate. Ik hoopje, det de goede frijsinnige geast under us lanzljue biwarre bliuwe mei. Us Master seit, det us folk ut syn aerd allegearre demokraet binne, mar it is fensels, det boere-demokraten en arbeiders-demokraten yn bjar utrinsels hwet üngelyk wèze moatte. De stamme is lykwols it selde by de iene en de oare, seit er. Oan de utrinsels, strob- bich, geil ef toarnich, ünderkenne wy de soarten dy ’t by-inoar hearre. De iene de mokraet is yn syn oansjên wol hwet reader en ut syn aerd wol hwet heftiger as oare, mar by inoar, as scil dit yn mar om. Ja, Oark, us Master is in heldere baes. Wy habbe it wol gauris oer ierdapelnegoasje en steatkunde. Oer de echte, glêdde polle- tyk, dêr wolle wy net fen witte. Polletyk, rimmetyk, hyppetyk, appetyk, skieppetyk, dêr is allegearre inluchjeoan. Wolstiïitwol leauwe, Oark Fen ’e wike habbe Master en ik in petear hawn oer it nut fen in earmhüs. Ho komstü dêr op, scilst’ tinke. Sjuch dit kaem troch in forhaeltsje fen Maester syn skoanheit. Dy fortelde ds „Wy ha ’t ris hawn, do' hiene wy op in Sneinte-moarn in terlit under de preek. Yn de earme-bank, sa’n bank is der by uzes yn ’e tsjerke, dêr sitte de ljue yn, dy 't understand fen de dijakenije krijeyn dy bank siet biheinde Hein, in skroarsfeint, dy ’t neat mear arbeidzje koe. Domeny preke„det it minskene hert goed mank kwea bifet, det de minske yn syn wêzen oan God bisibbe is en in sprank fen syn wêzen yn him hat en det der minskene siele oanlein is op Ijeafde for God en for de meiminske”. Dêr riist Hein mei de holle en mei syn lange earm boppe de bank dt en ropt for- heftich: „Domeny, dat bin ’k net mei jo iens!” „Maar goeje vriend,” sei Domeny, „het staat toch zoo geschreven”. Do lleach de admistrearend dijaken oer ein en rop finnich tsjin Hein: „wolstfl dy wol ris stil halde, heitel” Hein sakke wer yn de bank del en us aldste alderling sei plechtich „far mar foart, Domeny!” en dy forfette syn moaije preek eft der neat bard wier. Mar Hein siet tige yn ’e noed, ho it mei him komme scoe. Domeny hie him de han boppe de bolle balden, forhelle er letter, en sunt woe en koe er gjin kwea fen Domeny hearre. Sa kamen wy der op, det bidieling de earme sa licht syn frijichheit fen dwaen en tinken ynbynt. Dat moest sa net wêze en dêrom is der sa’n boel to sizzen for in arbeiders-pinsijoen. Nou bin ik dtpraet. It brief is ek fol. Bist’ goed soun, Oark Ho stiet it mei de kersen? Tref ik dy snjeon oer in wike ek to Ljouwert op de miene gearkomste fen it t'r^sk selskipt dêr bin ik ek lid fen, For- Het Noordeiude belooft een magnifiek begin. Te oordeelen naar de teekening die we zagen, komt van den heer Potma tot aan het Postkantoor een overwelfd geheel, dat niet nalaten zal den ontwerpers alle eer aan te doen. Om van het Postkantoor af tot aan het Dwarsnoord versiering aan te brengen, zijn of worden eveneens de handen in elkaar ge slagen. Dit geldt eveneens van het Dwarsnoord zelf. Men is er daar, naar ’t schijnt op be dacht om van het water, dat zich zoo bij zonder tot illuminatie leent, partij te trekken. Eindelijk rest nog de Bagijnestraat te ver melden. Ofschoon aanvankelijk wat stug, schijnen ook daar de bewoners het hunne te zullen doen. Waarom ook niet? In dit cen trum, waar uiteraard het meest van de festi- teiteu wordt geprofiteerd, zou men niet aan de van het Station komende vreemdelingen toonen dat men een dag beleeft als nooit te voren? Al leent de situatie zich misschien minder goed voor den Optocht, daarom mag geen waardige versiering ontbreken. ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per SJg Franeker Franco per post 95 Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbijq^'gjq, MA te Weidum, Burgemeester van Baarderadeel. ieuwarden, aftredend lid. ie niet willen meewerken om de macht der tot den laatsten man Ier stembus zullen ten zullen voorkomen, dat het Bestuur onzer Uit het hoofdartikel in de Standaard van hedenavond ...„Een tyrannie die wij niet kennen. Meer dan raad en advies geven we nooit.” Uit een driestar in de Standaard van hedenavond „Ze kenden geen tucht. Ze stoorden zich niet aan hun leiders. Ze deden precies wat hun in ’t zin kwam. „En juist diezelfde geest is het, die ook ons bij de stembus reeds zoo menigen slag heeft doen verliezen. „Het heeft wat gekost, eer we er de discipline in kregen, en nu van achteren erkent ieder, dat die discipline verblijdende uitkomst gaf.” IVie reimt zich das zusam.rn.en’ De kerkelijke quaestie ontstaan in de Israëlietische gemeente te Rotterdam, is nog niet van de baan. De waarde in de jongste vergadering door den voorzitter aan de kerkelijke registers ge hecht en waarbij hij deze noemt een over blijfsel van vroegere tijden, toen er nog geen burgerlijke stand bestond, heeft den opper rabbijn niet bevredigd. Deze verlangt door haling in die registers van het ingeschreven huwelijk Hammelburg en zal onder geen voorwaarde van dien eisch afwijken, omdat kinderen uit dat huwelijk voortgesproten een afschrift uit die registers kunnen vragen en dan in andere gemeenten daarmede kerkelijke rechten kunnen verkrijgen, terwijl volgens den joodschen codex kinderen gesproten uit een huwelijk, waarvan de moeder niet tot den Israehetischen godsdienst behoort, ook niet als joden kunnen beschouwd worden. Daartegenover staat weer de pertinente ver klaring van den woordvoerder van het college van Parnassijns dat zoolang hij lid van den kerkeraad is, hij de doorhaling nooit zal gedoogen. 1 De belangstelling is overal enorm. Zelfs i kwam er dezer dagen een Amerikaansche gift bij het comité in! Wij vernamen van eenige stoom booten die, vol feestgangers, een zeetochtje naar Workum willen maken, weer en wind (en het getij op onze, helaas zoo ondiepe zandbank) dienende. I JOH- IjETTIMGA Pieü 1/le wateren in dezen om trek met het visschen met den loop- of sleep- hengel, met een kikvorsch aan den haak, ’t Gaat om snoek. De nog al ruwe weers gesteldheid schijnt daarvoor bijzonder geschikt te zijn, want sommigen kwamen met mooie vangsten thuis. Een persoon had in enkele uren 20 flinke snoeken. Die zijn er dit jaar toch bijzonder veel. Hem Oldeph. en Nw., 19 Juni, ’t Loopt tegen met den hooioogst ’t weer wil niet dienen, waardoor de vrucht slecht rijpt en dus niet droog binnen komt. Of „binnen" is het preciese woord niet, want veel hooi gaat voorloopig in belten, om hevigen broei, die anders wel intreden moet, te voorkomen. Om broei te bestrijden wendt men, echter niet algemeen, landbouwzout aan: soms ook worden luchtgaten opengelaten, waardoor het hooi kan uitdampen. De. laatste maatregel vooral moet uitstekend werken en diende daarom algemeen toegepast te worden. Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. tHet 1000-jarig bestaan van Workum. Onze herhaalde opwekkingen, om met plan nen voor buurtversieringen voortgang te maken, hebben doel getroffen. Langs de geheele stad bijna zijn comité’s werkzaam om deze zaak te regelen. Van een collectieve versiering van den toren af tot aan de slagerij van den heer K. Pruiksma maakten wij reeds melding. Het aansluitende deel naar het Zuid wordt thans ook door twee comité’s ter harte genomen. Het brugje bij de bakkerij van den heer J. K. Ypma zal worden overhuifd door een prachtige eereboog. Trouwens dit brugje speelt een historische rol. Hier was vroeger de eigenlijke ingang van Workum. Hier is het ook, waar burgerwacht en andere officiëele personages eer zullen bewijzen aan H. K. H. Frederika Sophia Wilhelmina, de doorluchte gemalin van Willem V. Het ontwerp der eerepoort is van onzen stadgenoot den heer Sjoerd de Vries, mjakt een imposanten indruk, hopen, dat de Zuider-Oom missie er i Woensdagmorgen ongeveer 10 uur kwamen op den hoek OosterdijkGedempte Poortezijlen een knechtje van den slager S. en een bediende van de firma Van B. de R. met hunne rijwielen in botsing, waarbij laatst genoemde jongen, een zoon van den dood graver v. d. Z. der R. K. begraafplaats, het ongeluk had èen zijner beenen te breken. Dr. L. Hertzberger, die juist ter plaatse was, verleende geneeskundige hulp, waarna het jongmensch per rijtuig naar het huis zijner ouders werd vervoerd. Naar men beweert, was het ongeluk te wijten aan eerstgenoemden jongen, die ver keerd uitweek. Terhorne. Zaterdag j.l. werd van hier, door den wachtmeester der maréchaussée, gevankelijk naar Heerenveen gevoerd de 21- jarige timmermansknecht R. In den loop der week kwam deze persoon, iemand van zeer slecht levensgedrag, plotseling met een scherp geslepen beitel toeloopen op den veld wachter Van V. Zijn doel moet geweest zijn Van V. te vermoorden, zooals hij zich had uitgelaten, al zat er dan ook een twintig jaar op. Buiten den veldwachter, die hem herhaaldelijk proces-verbaal maakte, zouden er nog een drietal personen aan gelooven, die hem alle op een of andere wijze gegriefd hadden. Te hopen is het, dat vrouwe Justitia, hem met strenge hand tot kalmte zal weten te brengen. Oudkerk, 17 Juni. De theer U., rustend h. d. s. alhier, maakte Zaterdag een reisje naar Birdaard. Toen hij ’s avonds in zijn woning was teruggekeerd, ontdekte hij het verlies van 3 muntbiljetten van f 10, welke hij bij zich had gestoken. Daar hij om een veldbouquet te verzamelen den weg voor een deel door hooilanden had genomen, achtte hij de kans op het terugvinden van ’t verlorene gering. Toch waren de biljetten gevonden en wel door een eerlijk persoon. Zoodra deze hedenmorgen zekerheid had, dat ze van den heer U. waren, bezorgde hij ze dadelijk aan het rechte kantoor. De vinder werd voor zijne eerlijkheid goed beloond. Joure. De Gemeente gasfabriek maakte over het jaar 1906 eene winst van f 7040.95 waarvan na betaalde rente en aflossing een zuiver saldo restte van f 1800.95. Buitendien werd op de fabriek schreven een som van f 1117.51. Stavoren. Ondanks het gure weer begint er wat leven in de pleizierzeilvaart te komen. Twee sierlijke kotters liggen in de haven, de eene bestèmd voor Kiel, afkomstig van Gent, de andere, de „Nora", met het vlag getje van de Kon. Zeil- en Roeivereeniging te Amsterdam in top. Dan kwamen hier per Volendammer botter aan de heeren Tomalin en Adams, twee der „Three vagabonds in Friesland", welke ver leden jaar onze provincie doorkruisten en later een boek onder den aangehaalden titel uitgaven. Ze zijn op weg (de derde volgt binnenkort) naar de Waddeneilanden. Verkiezingen Provinciale Staten. In een hoofdartikel over de „Herstem mingen” schrijft het hoofdorgaan der S.D.A.P. Het Folk, onder meer: „Een goede krijgstactiek eischt de tegen standers zooveel mogelijk te verzwakken, en daarom achten wij het een van zelf sprekend iets, volkomen logisch en in het belang der arbeidersklasse, als bv. thans onze partij in het district Franeker, door de liberalen te steunen, bij deze herstemming verhindert dat de kerkelijken de absolute meerderheid in de Friesche Staten krijgen. Want in dat geval verliezen wij zelf den invloed dien wij zullen kunnen uitoefenen, zoowel bij de gewone provinciale zaken als bij de verkiezingen van gedeputeerden en Eerste-Kamerleden, indien geen der beide heerenpartijen de volstrekte meerderheid heeft.” Bolswardsche Courant

Bolswards Nieuwsblad nl | 1907 | | pagina 1