Nieuws- en Advertentieblad Bols ward en Wonseradeel. GELUKKIG ZIJN. aangename K. Planth No. 51 Verschijnt Donderdags en Zondags. 1907. 46ste Jaargang. i merl BOk: h kï Amsterdam. Uit de Pers. Donderdag 27 Juni. VOOR Afzonderlijke dikke laag onze BINNENLAND. H 5 1 wandelend onbevredigde de lichaams- een gar- Na de herstemmingen in Zuid-Holland. De pers heeft het hare te zeggen van den uitslag der herstemmingen in Zuid-Holland, welke het eindresultaat hebben gegeven dat de reeds bestaande rechtsche meerderheid in totaal nog vijf zetels heeft gewonnen De Zutph. Ct. geloott dat nu de Eerste Kamer slechts op het voor haar partijbelang geschikte oogenblik zal wachten om af te stemmen wat tegen haren conservatieven zin ingaat. Gaat dan het Kabinet heen, dan kan en wil de rechterzijde bij de tegenwoordige samenstelling der Tweede Kamer geen nieuw ministerie vormendat bleek nog onlangs. Dus voorzien we, als de heeren ’t zoover laten komen, opdracht van kabinetsformatie aan rechts, met machtiging tot ontbinding der Tweede Kamer. Wanneer dat geschie den zal, is nog niet te voorspellen; het tijdstip zullen de heeren zelf kiezen. Hel Volk schrijft de overwinning der kerke- lijken toe aan de samenstelling der Kieswet die voor hen beter is dan welke antithese ook. Op de omzetting der Eerste Kamer is nu vooreerst geen kijk. Wij hopen nu maar dat Friesland er geen nieuwe klerikale krachten bij doet. Het is nu mooi geweest anders zou men nog weer eens gaan denken over een nieuwe Kuyper-aera. En in het belang der arbeidersklasse is die allerminst te wenschen. De Nederlander is dankbaar. Nooit is een met zekerheid voorspelde overwinning verkeerd in beslister nederlaag, zegt het blad, Hepk. Ni,euwsbl. v. Fr. Workum, 25 Juni. Door den vrij hevigen wind geraakte aan onze kust een stoomboot ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. op strand. In de onmiddellijke nabijheid bevindt zich een schip, hetwelk vermoedelijk de lading voor een groot gedeelte overneemt, om de boot zoodoende weder vlot te krijgen. Nadere bizonderheden ontbreken. Naar aanleiding van een bericht in het vorig nummer, behelzende een ver zoek door een paar ingezetenen, namens de Burgerij, aan de Hoofdcommissie voorde feestviering op 10 Juli; om twee dagen inplaats van een dag feest te vieren, vernemen wij dat dit verzoek door de Commissie met algemeene stemmen van de hand is gewezen, omdat al de zaken vormende de agenda voor eene ééndaagsche feestviering waren geregeld en er geene veranderingen nu meer konden worden aangebracht. Wel vond de commissie het goed om den tweeden dag de aangebrachte versieringen te laten, des avonds te illumineeren en als de kas het toeliet, eene muziekuitvoering op de Markt te houden. Vobr den grasmaaier die Vrijdag bij den landbouwer T. Stellingwerff een been brak, werd Zondagmiddag in de gezellige bijeenkomst in het lokaal Rehoboth door zijne kameraden eene collecte gehouden, ten einde hem in staat te stellen heden Dinsdag, met zijne makkers naar zijne woning te worden vervoerd. Ware de man door zijn boer tegen onge vallen verzekerd, dan zouden de nadeelige gevolgen waarschijnlijk veel minder ernstig voor hem zijn geweest, dan ze nu misschien zullen worden. Nu de zomer al een paar dagen geleden zijne intrede heeft gedaan, geeft het weder slechts het tegendeel te aanschouwen. Hevige wind, vergezeld van stortregens en hagelbuien wisselen elkander een paar dagen af en nog steeds daalt de barometer. Vooral wordt dit door de boeren gevoeld, die, nu de oogst hoofdzakelijk op het land ligt, zon en warmte noodig hebben, zal het hooi goed binnen komen. Thans wordt het zoo goed en kwaad ais het is binnen gehaald, om, misschien na verloop van eenige weken, er weer uitgebracht te worden, wegens het sterke broeien. Eveneens ondervinden de veld- en tuin vruchten door de lang aanhoudende koude en natte weergesteldheid belangrijke schade, terwijl de vruchtboomen veel door den harden wind hebben te lijden. Dat door velen hierdoor belangrijke schade wordt geleden ligt voor de hand. Laat ons hopen dat de volgende maanden nog veel goed zullen maken. Maandagmorgen, is bewesten Workum, in de richting Ferwoude, een geladen stoom boot tengevolge 't ruwe weer aan den grond gevaren. Men heeft getracht door lossing de boot vlot te krijgen, ’t welk tot op heden nog niet gelukte. Waarschijnlijk is het een der Hunzebooten. Sneek. In de plaats van den heer Mr. P. D. Poelstra, die onze gemeente metterwoon gaat verlaten, wegens zijne benoeming tot notaris te Holwerd, is tot correspondent van de Nederlandsche Bank benoemd de heer A. F. Hingst, directeur-boekhouder der Sneeker Onderl. Brandwaarborg-Maatschappij. Ds. G. Horreus de Haas te Bergum, heeft de toezegging van het beroep als pre dikant bij de Nederl. Herv. Kerk alhier, aangenomen. Maandagnacht omstreeks 12 uur is in het naburige (Jitwellingerga in vliegende vaart een luchtballon gepasseerd in de richting van het Sneeker meer. Door de duisternis kon men niet zien of er zich personen in bevonden. De ballon was slechts een 15 meter van den beganen grond verwijderd. Het was een verschrikkelijk gezicht zoo’n reuzengevaarte in stikdonkeren nacht langs het aardrijk te zien vliegen. Hennaarderadeel, 21 Juni. De coalitie der kerkelijke partijen, Chr. Hist, en Anti revolutionairen, is in onze gemeente voor de a.s. gemeenteraads-verkiezing verbroken. Aan de behrt van aftreding zijn de raadsleden F. v. d. Bos (ant.), tevens wethouder te Wommels, A. Gaastra (ant.) te Oosterend en W. v. d. Velde (chr. h.) te Hijdaard. In een vrij druk bezochte vergadering der Chr. Hist, kiesvereeniging Eendracht maakt macht allerlei bedenkingen en bezwaren, trachten het batig saldo, dat ons ten deel viel, zooveel mogelijk te verkleinen. Zelden zeggen wij ,/Wat ben ik gelukkig!” Vaak zuchten wij: //Wat was ik gelukkig!” In het prijzen van het verleden vinden wij een soort van wee moedig genoegen. Maar tot den lof van heden is onze mond altijd min of meer onwillig. Eerst wanneer het heden op zijn beurt in verleden zal weggezonken zijn, dan eerst zullen wij het geluk er van erkennen, met tranen misschien. Het is met geluk als met de gezondheid. Wij zijn meestal gelukkig zonder te weten dat wij het zijn; en wij merken eerst dat wij het waren, wanneer wij het niet meer zijn. Ziet! Hier zitten wij en leven ons leven, van dag op dag. Het gaat alles zoo geleidelijk voort, het oude gewone gangetje. Afwisseling is er weinig; van genot komt niet veel in; en wat men nu zoo eigenlijk vreugde zou kunnen noemen, des levens room, och, dat laat zich met een heel klein theelepeltje wel opscheppen. Daarentegen dagen er heel wat zorgen op. De zaken gaan niet altijd zoo bijzonder voorspoedig; de gezondheid krukkelt wel eens; aan de kinderen beleven wij niet altijd louter plezier; de stemming is niet altijd even opgewekt en de huiselijke ver houding niet altijd even hartelijk en prettig. Wij hebben onze grieven en onze kwalen en onze bezwaren en onze onaangenaamheden. Mocht het iemand invallen, ons rondweg gelukkig te noemen, dan zouden wij heel wat daartegen hebben in te brengen, misschien wel ons schromelijk verongelijkt voelen, in elk geval beweren dat deze en gene en gindsche het in de wereld heel wat gemak kelijker en genoeglijker heeft dan wij. Én toch het staat zoo goed als vast voor ieder onzer, die gezegend of gedoemd is om de kracht en de volheid zijns levens een wijle te overleven, toch zullen eenmaal de dagen voor ons aanbrekeu, op welke wij zuchten zullen: ,/Ja, ik wist het niet, ik erkende het niet maar wat was ik toen o, wat was ik toen nog gelukkig Alkm. Cl. te Wommels, werd met bijna algemeene stemmen besloten niet mee te gaan met de Antirevolutionairen, maar candidaten van eigen richting te stellen. Gekozen werden als zoodanig de heeren J. Osinga te Kubaard, E. J. Visser te Hennaard en W. v. d. Velde voornoemd. Bij eventueele verkiezing dezer candidaten, waarop veel kans bestaat, daar vrij zeker de vrijzinnigen zich van stemming zullen onthouden en het stemmental der Antirev. en Chr. H. zich nagenoeg verhoudt als 2 tot 5, zal de hoofdplaats Wommels slechts één raadslid hebben, geen weth., terwijl ook de burgemeester op een uur afstand te Spannum woont. (Fran. Ct.) Dat een jongen met ongebluschte kalk in z’n zak loopt, moet hij weten. Ieder heeft zoo z’n eigenaardige liefheb berijen. De een loopt graag met rijksdaalders in z’n zak, de ander... met ongebluschte kalk. ’n Mensch z’n lust, ’u mensch z’n leven. De goeie Hildebrand heeft indertijd al ’n heele inventaris opgemaakt van wat eralzoo in den zak van ’n Hollandschen jongen zit. Ik meen ’t bij ’t rechte eind te hebben, wanneer ik beweer, dat „ongebluschte kalk” daarin niet voorkomt. Enfin, met de tijden veranderen zelfs de zeden, waarom dus niet ook de broekzak- inhoud van ’n Hollandschen jongen Hildebrand geeft o.a. ook op, als behoorende tot de onmisbare voorwerpen: ’n koperen knoop om heet te wrijven. De moderne Holland^che jongen, blijkens den vriend over wien we ’t hier hebben, laat z’n broekzak-zaken warm maken. Hoe Wel, heel eenvoudig. Hij gaat met z’n pan talon in de zegenende regen van een sproeiwagen loopen. Z’n goed wordt nat, de kalk wordt nat en... (dit is minder mooi en 't geval wordt van komisch een weinigje tragisch) en... gaat branden. Voor men hulp kon verleenen, had vriend z’n dijbeen ernstig gebrand. Had de rakker kwaad voor met die kalk Men weet, dat ,’t een alleronhebbelijkste kwajongensstreek is om menschen met on gebluschte kalk te gooien, waardoor groote ongelukken ontstaan kunnen. Men denke maar een zoo’n klein stukje in het oog. Was dat het plan Dan herinnert het ongeval aan zeker spreek woord waarin wordt gerept van den zelf- gegraven kuil. De jongen leed hevige pijnen, wat men zich denken kan. Hij is een waarschuwing voor z’n makkers om niet, in den letterlijken zin des woords, met vuur te spelen. O. Haarl. Ct. Voorzichtiger, dan met het uitweiden over het geluk van een vriend of buur, zijn wij met het prijzen van ons eigen geluk. De Ouden vreesden in dagen van voorspoed, den nijd der Goden; en om dien te bezweren wierp Polyk rates vergeefs zijn kostbaarsten ring in de zee. Kinderen, wanneer zij bluffen op een gelukje, kloppen driemaal aan de tafel, om onheil af te wenden. Wij allen voelen nog zooiets van een vagen angst voor nijdige noodlotslagen, wanneer wij ons gewin optellen, de som opmaken van ons geluk. Wi| zijn daarmede heel behoedzaam, opperen Gij zegt van iemand: //Kijk! wat is die man toch gelukkig! Hij geniet een kostelijke gezondheid. Hij heeft een lieve vrouw en een paar aardige kinderen, een aangenamen werkkring, fortuin en vrienden. Al de ge noegens des levens kan hij zich veroorloven. Hij is vrij, vermogend, geacht en bemind. Wat moet die man gelukkig zijn!” O, dwaas! Wat oordeelt gij over de diepte naar de oppervlakte? Het is alsof gij zeidet van een gladden vijver in een park: //Wat moet dit water zuiver en helder en goed om te drinken zijn, want de zonneschijn en de schoonste boomen spiegelen zich erin, vogels zingen in de twijgen, die het overwelven en blanke zwanen drijven er op als op een glas!... Toch is ditzelfde water troebel van het vergane weefsel der afgevallen bladeren, en op den bodem gist een dikke laag van zwart en rottend slijk. En evenzoo is misschien diezelfde man, dien gij gelukkig noemt, met zijn gezin oneenig, over zijn werk onvoldaan, met zijn eigen gemoed in tweestrijd, een graf van verloren illusiën en verlangens. Wat weet gij van kwalen, die misschien reeds in hem kiemen Wat van de zwarte gedachten, die misschien in hem woelen? Waar van geluk en gelukkig zijn sprake is, treedt dikwijls een begripsverwarring in. Men verwisselt geluk met genot en streeft dus, geluk zoekend, naar genot; en men ziet diegenen, van wie men meent, dat zij ge nieten kunnen, voor gelukkig aan. Het hoogste genot zou dan het hoogste geluk moeten wezen. Maar genot, een overspanning van het gevoel, kan nooit lang duren; en hoe intenser een genot is, des te vluchtiger moet het zijn. //Höchstens Glück ist kurzes r"M MM V Mm Alléén verkrijgbaar in verzegelde pakjes voorzien van bovenstaand ge deponeerd Handelsmerk voor Bolsward bij J. F. DROST, Hoogstraat. S. ALKEMA Jzn., tegenover ’t Stadhuis en H. D. MULDER, Kleine Hoogstr. Beets, 25 Juni. Hedenmorgen werd alhier gedeeltelijk in het kanaal, gedeeltelijk aan den dijk, een gele luchtballon gevonden met korf en veel touwwerk. De korf is ongeveer 1 M. in middellijn. Plaats van herkomst onbekend. Een en ander is te bezichtigen bij den brugwachter J. van Sijen. Arum, 24 Juni. Een der vier daklooze gezinnen alhier heeft thans eene woning te Kimswerd betrokken. De andere drie zijn nog zonder woning. Sinds ruim drie weken ver toeven ze meesttijds onder den blooten hemel, of schuilen in tenten, terwijl ze 's nachts onderdak bekomen in het hooi bij denier. Utingeradeel, 22 Juni. Dat de weersge- gesteldheid voor den hooioogst tot nog toe slecht is, behoeft geene vermelding, ’t Is in één woord treurig. Zeldzaam is zeker het feit, de vorige week in deze gemeente gezien, toen drie mannen in ’t veld bezig waren hooi op te steken en drie om het op wagens te zetten, allen ge kleed in oliepakjes. Hemelumer Oldeph. en N. W., 24 Juni. Gister sprak ik een boer uit het Heidenschap, die zeide, dat de hooiopbrengst aldaar ongeveer een voer of wagenvol per pondemaat minder zou bedragen dan verleden jaar, doch de kwaliteit noemde hij dit jaar beter. Hoewel langer onderweg dan gewoonlijk, had het toen niet veel geleden, omdat het weer koel was gebleven; maar koud en guur in de schuur rijmt op vuur; ’t zal wel broeien. Zelden hebben we zoo’n koude hooiïng gehad, zeide hij. Als we naar ’t land gingen, zou men eerder den anders onmisbaren strooien hoed vergeten, dan de gewoonlijk overtollige jas, die er niet thuis hoort. Amsterdam, 25 Juni. We vernemen, dat is afgezien van ’t voornemen om dr. Kuyper op zijn zeventigsten verjaardag namens de christelijke schoolkinderen een huldeblijk aan te bieden. Bolswardsche Courant I '11 St. ES L Firma i I’. u udar Ucv aanzien va.il uei. spmgemnrj—or-ccrr" gemoedstoestand van een mensch naar de uiterlijkheden des levens. Niets onredelijks, dan de zoo vaak gehoorde, meestal met nijd en afgunst vergiftigde uitroep: //Ziedaar, die gelukkige!”

Bolswards Nieuwsblad nl | 1907 | | pagina 1