Ernstige Waarschuwing!, Nieuws- en Advertentieblad Bols ward en Wonseradeel. fa II I I I I I 1 I i h 1907. ■■■int Donderdags en Zondags. 46ste Jaargang. 11 I lil De briefwiksel fen Jouw, Bin en Dark. XXXIV. 3OLSWARD. Zondag 30 Juni. I I I bekende THEE-soorten gebruik E] J VOOR Afzonderlijke BINNENLAND. O a r k. HANDELSMERKEN. 1 en 2ll2 ons, zoowel voor van I Men beoordeele of veroordeele niet het artik een een weder Een vorige maal meldden we, dat de be woners der Bagijnestraat nog wat stug waren met het beramen eener buurtversiering. Tot hun eer moeten we thans getuigen, dat daarin eene lofwaardige omkeering is gekomen. Er is nu reeds een begin van uitvoering gemaakt met plannen, die de Bagijnestraat zullen omtooveren in een gaanderij v<fn groen en bloemen, waartusschen toepasselijkeschilden en spreuken uit den ouden tijd ongetwijfeld voordeelig zullen uitkomen. ik wit net sa lyk mear hwerom net, sei Spitich, jonge. As der nin 1 komt, to sizzen mei it waer, den wol ik der t al hinne. Ik forwachtsje üs frjeon Jouw der Clllclill teffens. Wy hiene den oars kinnen oer alles en noch hwet. Nou bin’k dtlet I Wy binne fiks soun mei-inoar. hertelike groetenis fen dyn frjeon BIN en syn oare hel te. Bd., 25-Q-’()7. hea yn ’e gollen net graech stank wier net mear net, om M I lézen ha, hwent dy habbe hjir it measte nijs mei. Hwet in fruchtber jier, nou; en hwetscil de takomst üs jaen? Scoe der hwet goeds op de hispel komme? Ei, wy wolle’t hoopje. Het Noord en Dwarsnoord schijnen goed verzorgd te zullen worden. Van den Toren tot aan het Marktplein hoorden wij nog niets. De bewoners van dit stadsdeel zijn wat de feestelijkheden zelve betreft, in zóó gunstige conditie, dat wel verwacht kan worden dat ook hier, zij het niet collectief, dan door ieder afzonderlijk, meegewerkt wordt ter verkrijging van een schoon geheel. I I i ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. vruchten door de lang aanhoudende koude en natte weergesteldheid belangrijke schade, terwijl de vruchtboomen veel door den harden wind hebben te lijden. Dat door velen hierdoor belangrijke schade .wordt geleden ligt voor de hand. Laat ons hopen dat de volgende maanden nog veel goed zullen maken. In den nacht van Zondag op Maandag is een der jonge zwaantjes in het Wilhel- minapark alhier, door ratten doodgebeten. HET 1000-JARIG BESTAAN VAN WORKUM. Het feestgeruisch komt al nader en nader. Het dringt meer en meer tot ons door in alle toonaarden en vormen. En het doet de zeker heid ontstaan, dat, begunstigt ons de 10 Juli met mooi weer, Workurn te klein zal blijken om den grooten vloed van bezoekers te herbergen. Rekenen allen wien zulks aangaat daar thans wel voldoende op? Zijn de logementen, bakkers, slagers, winkeliers, en verder alle ververschingsgelegenheden op enorme drukte voorbereid Zoo ja, dan zullen zij daar ontegen zeggelijk de vruchten van plukken. Doch indien niet... dat men het dan nog spoedig en goed doe De boottocht naar de haven, door het Bestuur van /Plaatselijk Belang” op touw gezet om aan genoodigden van hier en elders te laten zien hoe ondiep onze haven is, en hoe dringend gewenscht het voor de welvaart van Workum is, dat de zandbank finaal verdwijne, die boottocht belooft ferm te zullen slagen, indien het weder ook daarvoor zich goed houdt. De stoomboot „Palinghandel” van de heeren Lankhorst is bereidwillig voor dit doel afge staan, waarvoor dezen een woord van grooten lof toekomt. Wij wenschen Z/P1. Belang” veel succes met haar doel: het bewerken der publieke opinie, opdat het 1000-jarig bestaan als prac- tische vrucht mag brengeneen ten allen tijde bevaarbare haven, en een weder op bloeiend Workum. Friso. Lemmer. Het personenvervoer met desalon- booten der Holl. Friesl. lijn neemt dagelijks toe, temeer nu ook de dagdienst van Amsterdam en de nachtdienst van hier weer is ingevoerd. Ook worden met deze booten in den laatsten tijd een massa goederen vervoerd. Harlingen, 25 Juni. Bij enkele candidaat- atelling zijn heden tot leden van den Gemeente. De karos, waarmede H. K. H. Frederika Sophia Wilhelmina, Willem Frederik en Willem George Frederik, den intocht zullen doen, is reeds gebouwd en ter verdere afwer king bij den schilder. ’t Is een hoogst eigenaardig vervoermiddel, dat wel een weinig verschilt van ons moderner rijtuig: de auto. Niettemin zullen de hooge gasten in den karos ongetwijfeld een historisch getrouw effect sorteeren. Jacht op een. rn.en.sch. Te Weesp kwamen twee rijks veldwachters van Amersfoort ter opsporing van een man die tijdelijk te Nigtevecht als maaier werk had bekomen. Hij had nog een gevangenis straf van 6 weken te ondergaan en stond bij de politie bekend als een hardlooper, waarom dan ook de hulp werd verkregen van den te Weesp gestationneerden Rijks- veldwachter en de gemeenteveldwachters van Wees per karspel en Nigtevecht. Een paar agenten begaven zich in den polder, doch zoodra de man hen bemerkte zette hij het op een loopen, en hield koers naar Nigtevecht, gevolgd door agenten. Achter het geboomte van eene boerderij raakte hij eenigen tijd uit het gezicht, doch werd later in den polder opgemerkt. Toen werd de polder, begrensd door Weesp, Nigtevecht, Merwedekanaal en Klomp, door politieposten afgezet en begon de eigenlijke jacht. Twee agenten per fiets bestrijken een groot deel van het terrein en kunnen met hun kijkers steeds ’s mans gangen volgen om hem steeds tijdig den pas af te snijden. Twee agenten maken voortdurend jacht. Met de klompen in de hand snelt de vluchteling als een hert voort, niet lettende op greppels en slooten. De agenten dringen steeds op en kleiner wordt de kring waarin hij zich kan bewegen. Eindelijk na uren jagen ziet de man geen kans meer om het gevaar dat hem dreigt te ontloopen en verbergt zich achter eene schutting. Ook daar hebben de agenten hem met hunne kijkers zien gaan en nogmaals doet de man een poging tot ontsnapping nu de agenten naderen, doch te vergeefs. Te 5 uur arriveerden de gezamen lijke agenten met den zwaar geboeide te Weesp. Men schrijft uit den Gelderschen Achterhoek Is over het algemeen de grasopbrengst ver beneden de verwachting, het getal grasver- koopingen zou zonder dit in vele streken toch verminderen. De landbouwers die in de laatste jaren goede prijzen voor hun vee hebben gemaakt, gaan zich nu meer op het vetweiden toeleggen. Doordien ze op gemak kelijke wijze kapitaal te hunner beschikking kunnen krijgen, koopen ze en cultiveeren ze meer dan vroeger weidegronden en behalen daarmede groote voordeelen. Doordien de landbouwers hun veestapel uitbreiden, is ook de behoefte aan vee-verloskundigen grooter geworden. Overal veeartsen te benoemen gaat echter moeielijk, doch met de opleiding van boerenjongens tot vee-verloskundigen zou de landbouwer zeer gebaat zijn. Dit vraagstuk onder de oogen te zien is dus wel gewenscht. as det de es-dé-a-péërs fiif woen habbe. De liberalen kinne nou net allinne mear baes wêze en de klearekalen like min. De mannen fen de es-dé-pé-a, lyk as Simen-Winkelman it neamt, sitte nou boppe op ’e wipplanke yu Ljouwert, krekt sa as yn den Haech. Mar Terhorne, 27 Juni. Ineen betrekkelijk klein stuk land aan de Poelen alhier zag een werk man dezer dagen op het zwad liggend gras vier maal een nest met 4 kievitseieren en een met 3 strand-kievitseieren. Volgens zijne meening lagen er in die environs nog veel meer. Zooiets komt alleen bij natte zomers voor. Heerenveen, 27 Juni. A.s. Dinsdag 2 Juli, voorm. 9 uur houdt de Staatscommissie van enquête omtrent het tramwegpersoneel haar eerste zitting in Friesland. Voorzitter dier commissie is de heer A. S. Talma, lid der Tweede Kamer. De zit tingen zullen ongeveer een week duren en worden gehouden in het Paleis van Justitie te Heerenveen. 26 Juni. Mochten er vreemde steelen en mandenmakers aan de deur komen er gaan er deze week een paar rond dan zij men voorzichtig’t Is te doen om Enfin, een vrouw op de Fok, die een kleine reparatie aan een korf had, werd daarvoor 75 ets. afgevraagd, en ’t werd een heele beweging voor de deur, toen ze protest maakte tegen zulk rekenen. Eerst toen een buur man krachtig optrad en zei(,we zullen de marechaussees eens vragen, wat die er van denken”, pakten de beide mandenmakers hun biezen. Het blijkt, dat ze eerst hadden be proefd, de in reparatie ontvangen mand bij anderen te verkoopen. Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Franeker, 26 Juni. Een veehouder onder het behoor van ons stadje had een stier, welks gewicht werd geschat op 1600 pond. Een bod van 35 cents per pond werd door hem niet aangenomen. Toch werd de bieder eigenaar, en den man rouwde de koop niet; want hij deed den kolossus dadelijk met 100 gulden winst aan een ander over. Het beest werd bestemd voor de slachtbank. Voor den eersten eigenaar was de koop om op zijn neus te kijken, voor den tweeden om zich prettig te gevoelen, en voor den derden... dat moet nog blijken in Amsterdam. Met den wol handel wil het niet vlotten naar den zin der opkoopersze kunnen ze thans niet anders van de hand doen dan tegen aanmerkelijk verlies. Enkelen hebben reeds afgezet uit vrees voor eene nog lagere markt. Lemmer, 26 Juni. Het paviljoenschip van J. Schokker, varende tusschen Rotterdam en Friesland, heeft het in het onstuimige weer van Maandag zwaar te verduren gehad op de Zuiderzee. Door een geweldige windvlaag overvallen, knapte het staaldraad en sloegen zeil en want stuk en in zee. Slechts met groote moeite wist de schipper behouden Lemmer binnen te komen. De schade wordt op f 300 a f 400 geraamd. Hem. Oldeph. en N. W., 26 Juni Als ’t weer niet spoedig verbetert zal er van de boonenoogst op de akkers in deze gemeente - 1 - - - ---rri De winkeliers in feestartikelen komen reeds met allerlei fraais voor den dag, dat er de eerstvolgende dagen zeker grif zal ingaan. Het pleit voor hun ondernemingsgeest. Nu, wij gunnen onze neringdoenden van harte een buitenkansje. Brief fen Bin oan Béste Oark Fensels, tiid hab ik wol om dy yet in rigele mannich to skriuwen. Dü, dêr yn it oer ’e Jordaenske, scil ik mar sizze, scilst like goed as wy witte, det de simmer fen it jier saun, dat wy nou bilibje, echt hjerstwaer jowt. It stiet der net best foar mei de haeijinge. As in ünwennich houn rin ik fen foaren nei efteren en fen efteren nei foaren. It folk toarket yn ’e skurre om; üs slide fêste arbeider hat de skürrereed yn de léste trije wike ek hast achttsjin kear oprêdden. En de oaren habbe ienkear it hoarnleger in wan jown en de paden hwet opkreaze. Hwet mei kijforweidzje ef lammejeije en fjirders ite, drinke en sliepe is oars sahwet it wirk. It dongsiikjen en stikelstekken is gjin trewis for dy mannen. Dêr hat de boer üs net for woun, sizze hja. As it ek net wier for tiid- fordriuw, nou, seis scoe ik der grif ek net wirch fen wirde. Ik kin dy keardels net alhielendal üngelyk jaen. It alderslimste is det it skoandere hea bidjert. Dü bigrypst wol, det in greidboer ünder dizze omstannichheden min syn moed hat. Ik hab den ek minder nocht as tiid om in foech brief to skriuwen. Mei in bulte oareu hie ik hope hawn, det der mei ef nei de langste dei foroaring fen waer komme scoe. Dit wol den sa wol ris wêze. Mar „de boel is lak, hoar!” sei de aide master. De sinne stie mei de langste dei yn ’e Krabbe, seit men, mar ik scoe tinke det er yn ’e Wetterman stie. De foroaring fen waer is neat fen to merken, ef it moat wêze, de mindere kant üt. Fen ’e moarn foart nei melken hiene wy hjir tonger en wearljacht, wylst it reinde det it easde en heilstiennen wieren der mei mank. De Wetterman hat do fêst dwaende wést mei syn trochwiete hoazzen ut to wringen. Oan de hoazige loften scoe ik it sizze. 1T gong der raer om hear. Wy habbe fensels yet mar in bekfol hea yn ’e skurre. De fyfteheale en de seize binne binnen. It wier hwet swier moat ik sizze; it bigoun al gau to rüken. It broeide mear as ik tocht. Sneintomoarn koe ik de roede al net to goed mear daeije en jister habbe wy de healodde der al yn sette moatten. Ik bin it headollen oars net wend, ik siikje it wer op, mar de sa fyntsjes, det ik doarst it der op oankomme litte, om my seis ’e boargemaster net en om de asteransje net. Nóu, ik moat sizze hwet wy üt it gat hellen wier al moai kofjekleurich as it him nou mar deljowt den mei it hinne- bruije. De earste weiden dy ’t ik nou ynje, scil ik for de wissichheid mar ris op ’e tilling sette. It scil wrachtsjes, nou’t de stimmerij-boel ofroun is, ek wol ris hwet bistindiger waer wirde. Oer de stimming praet. Ntr.de stimming fen de boeren, hwent dy is mü, mar oer dy for de Steaten. Yn Fryslan binne de rjuchter- en de lofterljue beide like sterk j bleaun. Dêr is oars gjin foroaring yn kommen UeCl’ 1 j. j?z-— n:e woen habbe. De net allinne mear baes /F A dü scilst dit allegearre wol yu de kranten q f 0,80 - 1,00 BV Wettig gedeponeerde “Wfi - 1,25 - 1,50 Hea ja, Oark, fen dyn sweager Hauk, KRING i dy’t mei it malle yngetiderswaer nei syn alden to tsjokiten gien wier en der syn treast socht, hab ik heard, detstü takomme snjeon Q net nei Ljouwert ta koest nei de gearkomst fen it Frysk selskip. Om dit net ef dat net, erom net, sei er. kink yn ’e keabel |A7 A JK. al ris efkes prate Rjue insche Brandewijn, i, Whiskey. - ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. raad herkozen de aftredende heeren Jac. Fontein, W. Harmsen Czn., J. F. Hoekstra, H. van Slooten en P. Tjallingii, allen liberaal. Een teleurstelling In verband met de eerlang op deVeluwe te houden manoeuvres bevond zich dezer dagen een elftal hooge officieren te Voort huizen. Daar zij plan hadden hun rit over Barneveld te vervolgen, werd Jan de oppasser gelast zich vooraf naar die plaats te begeven om in het café bij het station Céntraalspoor aldaar de koffie me,t wat er bij behoort te bestellen. Toen onze oppasser echter het halverwege gelegen station van den Holland- schen Spoorweg passeerde, meende hij reeds in Barneveld te zijn, en toen hij vervolgens in de nabijheid hiervan een café ontdfekte, dacht hij natuurlijk de plaats van bestemming bereikt te hebben, in welke overtuiging hij nog versterkt werd, toen hem op zijn vraag verzekerd werd, dat dit café het dichtst bij het station gelegen was. Nu, of men dan maar zorgen wou, dat de tafel tegen 12 uur gedekt was. De bestelling werd dankbaar aangenomen. Kosten noch moeiten werden gespaard om de tafel raeta lies wat het gehemelte streelen kan, te overladen. Jammer echter, dat de officieren het niet al te nauw met den tijd namen. Het werd 1 uur, 2 uur, ja zelfs 3 uur, en nog zag men niets komen. Nu begreep men er niets meer van. Eindelijk wist echtereen bezoeker van het café te vertellen dat de officieren reeds om 12 uur in een hotel te Barneveld de koffie hadden gebruikt. Natuurlijk is Jan, die de oorzaak van dit misverstand was, ernstig over zijn vergissing onderhouden. tew Jwardsche Courant i’

Bolswards Nieuwsblad nl | 1907 | | pagina 1