Meuws- en Advertentieblad Bols ward en Wonseradeel. hll I I I I 1907. 46ste Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 53 VACANTIEKOLONIES. Donderdag 4 Juli. VOOR Afzonderlijke In de afgeloopen week 70 en i dr. M. Niemeijer, van zijne gemeente, de woorden in Matth. 6, schat is, daar zal ook naar het Marktplein gepaste vreugde over te ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Eranco per post 95 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar 5 Cent. wisseling ring van De volledige stoet, op de Markt en opgesteld, begeeft zich naar het Noord, tot de R.-K. Kerk, (onder muziek) om de Vorstin, die terugkeert van haar be- ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. 1 j Nu de vacanties weer aanbreken en de tijd van rusten en genieten komt, zal zeker menigeen, die toebereidselen maakt voor een heerlijk opfrisschend verblijf in een mooiere en andere streek, met medelijden neerzien op minder bedeelden, die gedwongen zijn dag in dag uit te werken en er niet aan kunnen deuken eenige dagen, laat staan eenige weken, van rust te nemen. Het is wel jammer, zeer jammer, dat niet ieder elk jaar een poosje rust in een andere omgeving kan zoeken. Met hoeveel genot en nieuwen moed toch zijn werk daarna, hoe flink en zich voelen door, ai ’t is eenige dagen, het heerlijk en hervat men sterk gaat men dan ook maar buitenleven te genieten, zonder zorg zonder angst. natuur, geven hun een groote zedelijke op wekking, evenals voortdurend toezicht op net gedrag, orde en tucht, het aankweeken van verdraagzaamheid en wederkeerig hulpbetoon. BINNENLAND. Nu gij heengaat uit ons midden, Om te rusten van uw werk, Wil elk onzer Gode bidden, Dat hij u in rust ook sterk’, Breekt uw laatste uur eens aan, Wisselt gij uw aardsch bestaan, Dan zal Sneek nog lang u noemen En uw trouw en vroomheid roemen. Lemmer. Evenals elders is ook in onze gemeente de wolhandel gedrukt en zijn de prijzen dalend. Voor ruim 2 weken kon nog f 1,per K.G. bedwongen worden, terwijl nu 85 cts. betaald wordt. Een onmiddellijk gevolg hiervan is, dat ook het wollen garen in prijs daalt. Workum, 2 Juli. De sedert veie jaren in afzondering geleefd hebbende man die in de omwandeling genoemd wordt ^zonderlinge Tjerk” en die onlangs onder curateele werd gesteld, is heden morgen per rijtuig van zijne woning naar het R. K. //St. Geertrudes Gesticht” overgebracht om daar zijn verdere levensdagen door te brengen. ’t Is te hopen dat de //groote omkeering” voor den man geen nadeeligen invloed zal uitoefenen. Het 1000-jarig bestaan van Workum. Het officieele feestprogramma is heden verschenen. Daarin vinden wij de volgende wetenswaardigheden 9 uur. De vlaggen worden van torens, Stadhuis en andere openbare en particuliere gebouwen en w’oningen uitgestoken. De feestdag ingeluid. 10 11 uur. Feestrede in de Groote Geertruida kerk, door een koor van 70 zan gers afgewisseld. 121 uur. Muziekuitvoering op de Markt, morgeu-concert, te geven door het harmonie- corps //Crescendo" te Workum. 2 uur. Aankomst van Hare Koninklijke Hoogheid Frederika Sophia Wilhelmina, ge malin van Prins Willem V, en hare drie kinderenFrederika Louisa Wilhelmina, Willem Frederik en Willem George Frederik, op Zaterdag 17 September 1785, binnen de stad Workum. Verwelkoming Camper namens 2i/4 zoek aan de Franeker Hoogeschool, bij haar doorreis met fakkellicht te begeleiden. Avondconcert te geven door de muziek- vereeniging //Concordia” te Workum. 9 uur. Aankomst van H.H. bij de R.-K. Kerk. Gezamenlijke optocht door de stad tot aan de Oude Zuiderpoort. Afscheid van H.H. De stoet begeeft zich om zich verder aan geven. 10 uur. zal dan ook niet met vreugde de vacantiekolonies toejuichen, waar arme zieke- lijke kinderen eenige heerlijke weken kunnen doorbrengen. Ze doen zooveel goed, die weken, van fnssche lucht en vrije beweging, aan jongens eu meisjes, allen onvoldoende ont wikkeld. Slechte voeding, gebrek aan licht en lucht in de woningen is oorzaak van hunne voortdurende bleekheid, van hunne on ontwikkelde borstkassen, die de ademhaling belemmert. En ziet ze dan terugkomen na hun uitstapje, hunne oogen glinsteren van de genoten pret, hunne wangen zijn voller en rooder geworden door goede voeding, fnssche lucht en zon, hunne bewegingen zijn vrijer, hun geest is frisscher, alles tintelt aan tien van levenslust. Meen niet, dat spoedig dit alles weer ver anderen zal, nu ze in hun oude omgeving zijn teruggekeerd. Het verbeteren van den gezondheidstoestand voor kinderen schijnt veel gemakkelijker en van meer blijvenden aard te zijn dan voor ouderen. Maar toch is het voor de meeste van die kinderen zoo noodig een volgend jaar nog eens te gaan, nog een dosis gezondheid op te doen. Helaas, dat zulks niet steeds, in de meeste gevallen zelfs zeker niet, kan. Dat is zoo jammer, want, niet waar? die gezondheid in die paar weken opgedaan, komt hun, hun geheele leven ten goede. De kinderen zijn veerkrachtiger geworden, energieker, frisscher is nu hun geest en met meer voordeel volgen ze het onderwijs op de school, dat hen later in staat zal stellen flinke mannen en vrouwen te worden. De eerste vacantiekolonie werd in Zwitser land in 1876 uitgezonden. Ze bestond uit 68 kinderen en duurde 14 dagen. Dit had plaats vooral door toedoen van den heer Brou, predikant te Zurich, die begaan met het lot van bleeke ziekelijke kinderen, het denk beeld kreeg ze eenigen tijd naar een gezonde plaats te zenden. Nu vindt men bijna in alle landen, zulke kolonies en elk jaar nog breiden ze zich uit. Sedert eenige jaren is het Centraal Genoot schap voor vacantiekolonies en kinderherstel lingsoorden opgericht. Het bezit reeds tal van afdeelingen en heeft reeds eigen kolonie- huizen. En overal, waar vacantiekolonies zijn uitgezonden, is gebleken, dat na terug keer alle kinderen er veel beter uitzagen, hun gewicht was toegenomen en hun borst kas was wijder geworden. Het argument, dat kinderen spoedig weer de oude zouden wor den, is door de ervaring schitterend weer legd. De wijde borstkas bleef en maakte betere ademhaling en daardoor betere stof mogelijk, terwijl ook de vertneerde- hei aantal roode bloedlichaampjes constant bleef. Tot staving van een en ander diene het volgende uit een rapport van Rotterdam, dat in I960 acht kolomes uit zond met een totaal van 320 kinderen; elke kolonie bleef 3 weken uit. Bij de kinderen werd een onderzoek ingesteld naar den ge zondheidstoestand a 7 maal na hun terug keer. Volgens dat onderzoek bleken 5 totaal hersteld, 34 tamelijk verbeterd, 116 zeer veel verbeterd, 67 veel verbeterd, 70 tijdelijk niet blijvend verbeterd. Van 28, die verhuisd waren, kwam geen bericht in. Bij nagenoeg J^/3, viel dus een aanmerkelijke, voortdurende verbetering te constateeren. Maar niet alleen lichamelijk, ook geestelijk komt dit samenzijn met andere kinderen, de betere zorg die over hen wordt uitgeoefend, hun ten goede. Kleine werkzaamheden, ge zamenlijke wandelingen, spelen iu de vrije I' Wonseradeel, 1 Juli. Vanaf heden is alhier in werking getreden eene nieuwe ver ordening op het vee. Zoowel paarden als koeien, gewoon of uit nood geslacht, moeten, wanneer ze meer dan een jaar oud zijn, voor de consumtie worden gekeurd door den ge- meente-veearts. Bij een gehouden keu ring van tuigpaarden te Winsum (Gr.) ver wierf de bruine merrie //Bloem” van den heer F. Burghgraef te Wons den eersten prijs van f 160. Arum, 1 Juli. vond weder een der daklooze gezinnen alhier een onderkomen en wel doordat het ver gunning kreeg een.onbewoonbaar verklaarde woning te betrekken. Een tweede gezin is uiteen gegaan, zoodat nu alleen nog het derde gezin geholpen moet worden. Er staan nog wel huurwoningen leeg, doch de eigenaren willen deze niet afstaan. De toestand is voor de betrokkenen ellendig, doch voor de dorpers menigmaal niet van humor ontbloot, door de tafereeltjes er aan verbonden. Friesche Zuidwesthoek, 1 Juli. .Nauwe lijks is een deel van het hooi binnen of ’t gaat reeds op een //dollen” in de //gollen.” ’t Was te verwachten, waar de vrucht bij donkeren hemel gewonnen werd, zonder veel van z’n kwaliteit verloren te hebben. De broei treedt dit jaar spoedig in, wat zeer goed is, daar anders schimmelvorming zou ontstaan. Hoe ’t verdere verloop van den oogst zal zijn men hoopt het beste, maar vreest het ergste: het weer schijnt van geen ver betering te willen 'weten. En nu ’t zoo nu en dan even zoelt, begint het de deugd van het zwadgras te bedreigen. Dat is te erger, omdat de hoeveelheid hooi op de meeste boerderijen vrij wat kleiner zal zijn dan in het vorige jaar. Frieslands Zuidoosthoek, 1 Juli. Vooral de lage landen aan de Boom lijden veel van den overmatigen regenval en de koude. Er staat nog weinig in. De hooger gelegen greid- landen geven een goede snede, want deze hebben dit jaar volop water, terwijl de droogte andere zomers wel eens haar invloed deed gelden. In sommige plaatsen is de op brengst der perceeleu op de grasverkoopingen niet zoo hoog als andere jaren. De lief hebbers van hengelsport kunnen zoo nu en dan eén aardig buitenkansje maken, want door dit onstuimige weder laten de snoeken zich nog al gemakkelijk verschalken, en er worden soms dikke van 10 pond zwaar op den wal getrokken, zooals dit te Haulerwijk gebeurd is. Laat de hooioogst te wen- schen over, door den aanhoudenden regen, de bijen maken het ook niet best. De bloe men komen haast niet open. Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Sneek. Naar we vernemen heeft de heer E. Priester alhier ontslag aangevraagd als waagmeester. Zondagavond nam thans emeritus, afscheid 1 naar aanleiding van vers 21: Waar uw uw hart zijn. Bij ’t eind der godsdienstoefening sprak ds. Papenrecht nog eenige woorden van hooge waardeering tot den scheidenden vriend, waar na de gemeente dezen ’t volgend lied toe zong: Zoo is dus het uur gekomen, Waarop g’ ons verlaten gaat, Trouwe herder, die uw kudde Thans aan and’ren overlaat. Gij, die steeds met hart en ziel Trooslet elk, wien veel ontviel, Wien, door leed ter neer gebogen, Gij Gods liefde hieldt voor oogen. Zegen heeft u God geschonken Op uw arbeid, dikwijls zwaar, Godes leidster heeft geblonken Voor uw voeten, jaar op jaar. Dankbaar stijgt dus uit ons hart ’t Lied tot Hem, die onder smart U steeds schraagde, onder vreugde U met blijdschap ’t hart verheugde. Groot schitterend vuurwerk, ge leverd door de firma J. N. Schuurmans te Leeuwarden. De Banier. Ter haringvangst. H. B. geeft in de A. Ct. een pakkend schetsje van het uitzeilen der bommen uit Scheveningen naar de Far oër ter haring vangst. Hij schrijft: Toch een roerend gezicht! Ja, ik zie het wel, een prachtig gezicht. Die knoestige, eerlijke, rondborstige Mes- dag-schepen die daar aan komen plassen achter de sleepboot den havenmond uit; als de gehoorzame logge jotuns of reuzen van weleer volgend hun kleinen meerdere. Een prachtig gezicht, ze te zien stampen op de eerste groene golf die ze buiten treft, zoodat het witte schuim, op zijn weg flitst. HaKijk die bruine wapperende zeilen die wapperen, daar men recht in den wind de haven uit moet. Kijk die oranje reuzen wimpel tegen dat bruine zon, terwijl de zon alles met zon overgiet. Kijk dien forschen boegspriet, wijzende nu reeds naar de Far oër. Want daar heeft de sleepboot ze losgelaten 1 De zeilen zijn slaags geraakt, vullen zich met windhet schip ligt scheef bij den wind en begint gang te zetten... Voel den lustigen wind, o lezer! Gevoel lust in u, om te zweven (uw kantoorzorgen die vele zijn, ontzweefd) over de golven naar gindschen horizon waar ’t flikkert in de zon. Prachtig en kleurig, dit gansche tafreel. Ja, maar toch beroerd om te zien. Want links achter me zie ik drie of vier wuivende vrouwen, die wuiven al maar door, hoewel haar mannen op ’t schip haar bijna niet meer kunnen onderscheiden. En deze wuivende vrouwen... ’t is nog niet het naarste. Wat dan wel? Wel dit De oude in ’t zwart gekleede visschers- vrouw bij wie ’k hier thuislig in Scheveningen en die me weemoedig zegtIk voor mij kan niet naar de haven gaan, mijnheer; ik kan niet zien naar het uitvaren van de bommen. Ik kan het niet zien. U begrijpt. Daarom zei ik een roerend gezichtdie uitvarende vroolijk dansende bommen die daar uitvaren naar de verre eilanden. Toen de heer Leo Deckers, te Valken burg Zaterdagmorgen wakker werd en zich naar zijn werkplaats begaf zag hij, dat een of ander liefhebber van andermans goed ’s nachts een bezoek had gebracht aan zijn huiskamer en liefst een heele kast had mee genomen. Zeer serieus waren de potten en pannen, die op de kast stonden, er naast gezet, en achter gelaten. Wel waren blijkens eenige spaanders op den grond pogingen tot openbreken van de kast gedaan, doch toen dit niet gauw lukte, hebben de heeren de heele kast maar meegepikt. De inhoud be stond uit goud en zilver, geld, papierwaarden, enz. Dat een bekende met het terrein en de gewoonten van het huis, debet is aan het zaakje, wordt nu ondersteld, daar de sleutel van de werkplaats, die steeds op een bepaalde plaats ligt, óók was medegenomen. De politie heeft reeds een streng onderzoek ingesteld. L. K. Op het perron van het staatsspoorweg- station, te Tilburg, had een'13-jaiige jongen het ongeluk van een ladder achterover te slaan met het hoofd op het perron. Bewusteloos nam men den ongelukkige op, vlug werd geneeskundige hulp ingeroepen en dr. B. constateerde een zeer ernstige schedelbreuk. Zijn toestand was hopeloos. Bij Nieuwpoort is een ballon aange spoeld. Het bleek de ,/Florial” te zijn, waarin twee Fransche luchtschippers enkele dagen geleden uit Saint Denis vertrokken. Beiden zijn verdronken. aan de sluis door Petrus en Daniel Bonifacius van der Haer, magistraat en vroedschap. uur. Het prinselijk rijtuig komt aan de vroeger Zuiderpoort, waar H.H. door de burgerwacht wordt opgewacht, onder com mando van Jaidze v. d. Zee, kapitein, Jan Douwes de Hoop, luitenant. Na aanbieding van bouquetten door eenige jonge meisjes, vervolgt het vorstelijk rijtuig zijn weg naar de Markt, begeleid door bur gerwacht, muziekcorps en jonge meisjes. 2r/2 uur. Aankomst op het Markplein. H.H. worden verzocht op de estrade plaats te nemen. De burgerwacht heeft na enkele manoeu vres en exercitiën, zich en haie geschaard langs het bordes van het raadhuis. De secretaris Daniel Tieboel daalt de treden af en vraagt H.H. verlof tot audiëntie voor magistraat en vroedschap. Het ontvangen verlof wordt door den secretaris overgebracht, waarna magistraat en vroedschap- ten stadhuize vergaderd, vooraf gegaan door den bode, executeur en assistenten en begeleid door den secretaris, hunne op wachting maken en bij monde van een der magistraten hun compliment brengen aan H.H. 34r/2 uur. Ter eere van de Hooge Gasten volksspelen op de Markt en ringrijderij op de Wijmerts, in oud-Friesche of Hinde- looperkleederdracht met krompaneelensjeezen. 341/2. Matinée, te geven door het staf- muziekkorps van het 9e reg. inf. 41/25 uur. Uitreiking der prijzen door H.H. 5 uur. H.H. wordt uitgeleide gedaan door gedeputeerden, burgerwacht, magistraat, vroed schap, secretaris, deelnemers aan het feest, op haar tocht naar Bolsward. De optocht trekt van de Markt naar het Zuideind tot de oude Poort, dan terug tot het Noord bij de Lange Brug, waarna het vorstelijk rijtuig doorrijdt en de stoet zich terug naar het Marktplein begeeft, vanwaar elk zijns weegs gaat. 8llz uur. bijeengekomen Bolswardsche Courant Wie

Bolswards Nieuwsblad nl | 1907 | | pagina 1