lieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. NO s en ORGELS. I MMER, 1907. 46ste Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 54 i - Ruilen - Verhuren. h contant zonder korting. De briefwiksel fen Jouw, Bin en Dark. XXXV. Zondag 7 Juli. Workum in Feestkleed. 907 - 1907. iziekonderwijzer, DE WIP. VOOR Afzonderlijke E1 betrekkelij k 1697, en is nog de fronten van SF It span kedden draefde op it foarkret, fjouwer De beide jonge ynge- ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. een gebouw van Jouw. en gebruikte Instrumenten. klas fabrieken: ROSENKRANS, WEBER, streben” der Middeleeuwen, evengoed als dat Dyn frjeou, OARK. Er zal feest worden gevierd, groot (eest in een onzer Friesche landsstadjes. Eene der /z Villes inodes^u^mer bruikt, zooveel mogelijk elk aardige positie, die een c maatschappij had bekleed. Ook het Stadhuis is een bezoek waard, hoewel het in den loop der eeuwen nog al is veranderd van voren. Vermelding verdient het goud-leeren behang in de raadzaal. De waag is ook ouden datum. ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit' blad is telefonisch aangesloten onder No. 4>. Het zou een te groot werk zijn, al was het ook in korte trekken, den lezer geleide lijk door Workums geschiedenis heen te loodsen. Buitendien, ons blad is geen ^journal historique”. Laat het genoeg zijtf te zeggen dat het stedeke Workum //das Leben und nei hós ta. Der siet nou neat oars op as de dóbelsile moast utheakke wirde en de wein swaeid. De fêste arbeider naem nou de jaegline. Mar jawol, dêr gyng it wer boei-om en op in draef de Bólserter kant fit; wol trije skórrelingten, ear’t it spil ta stean kaem. Mei in bulte earmoed krigen hja it saekje wer oarsom op ’e dyk. Do werom en it gyng goed oan de yndykster trijesprong ta. Do scoe it wer op hós yn. De hiele fleet fen ’e weinde hynsders by de bek en sa kaem men de yndyk foarby, de wei op nei Ljouwert. Elk klautere wer op syn sit en do wier it wer „foart hapkes 1” Mar de hap- kes seine fen tankje en bigounen to stegerjen. Den de swipe der mar oer, tocht de feint, mar de fen-der-hanske helde sadré net it slach ef dêr waerd er sa licht fen efteren as in fear en gyng to kear, as koarthakke yn 'e niedstal en it dórre mar in amerij ef hy stie buten de stringen. De strop efkes fen 'e oes, do wier dit wer foarinoar. Nou scoe it mei goedenskom, foskesto nou, foart denmar de foskes liken sa dóf as in kwartel en de iene tochte: ik hab it wol oan tiid en gyng yn de barm lizzen. Nei in bulte geëarmoed krige men de kedde wer oerein en yn de stringen enom nou ris in ein oan de sang to meitsjen, oars mochtstó faeks freegje: stiet it spil noch op ’e trije- spong? mei syn achten koene hja gjin baes wirde, it kromtiksel rekke stikken en de Ljouwerter reis is der by bleaun. Ik wit wol hwa’t der dy deis it measte wille mei hie. Goant noch ta, Jouw, it brief is hast fol mei myn Ljouwertermerke praetsje. Du sjuchst, det it wol oars biteart, as to for- wachtsjen wier, nou Yn jimme steaten bygelyks stimme fiif soosjalen otterdoks. Ho scoene hju dit forhimmelje? En tweintich libralen soosjael ^Hjoeddeis leit de wrald omteare”, song Gysbert Japicx. Hou, ik slach buten. Ik moat binlik wêze. It is ommers net meat as rjucht det, nou der by de tritich loftse ljue yn de Fryske steaten acht binne, dy for soosjael geane, ek ien fen dy acht ütkard waerd, om as Deputearre to stean. En hwa den Dêroer stiet men gjin tel yn bistan. Van der Zwaag fensels. Dat is in earlik en for- troud man, bigeard yn saken, bikend mei lan en folk, en in oprjuchte, roune Fries. Dy wier geskikt for Deputearre fen Fryslan. En by is it wirden, hab ik sjoen ut ’e Ljouwerterkrante. Ik hie it sa wol forwachte, moat ik dy sizze. Ut binlikens scille de klearekalen mei hjar tweintiger der letter yet ien bij habbe moatte. Ek in eigen lansman den. Dit soil hoopje ik, ek wol ris yn ’e es komme. Sjuch, Jouw, it bloed krópt, dêr ’t it net gean kin. In Fries fynt ommers syn lan en folk en tael ek it béste bitroud yn de hoede fen in goe-Fries. Dêr fait net tsjin to praten en net op to smeulen. Dy ’t soks dwaen mei, dy jowe wy wei. Ik sjuch de ein en sell mar neat mear fortelle, oars mochtstu ris fen my sizze, hwet lis Wikje hjar bolkoer fen de lapke- poep seizzIt is sa’n aerdige man, hy wol sa prate 1” Sa’n oardiel scoe to aerdich wêze. Dit brief is al sa fol as in aei. Nou, Jouw, sounens en betterschip mei ’t waer B. 4-7-’O7. der nieuwere geschiedenis ruimschoots mee maakte. Het kende tijden van bloei, ook dagen van stilstand, achteruitgang eene der belang rijkste slagaders van het verkeer raakte ver stopt. De zee in zijn rusteloozen gang van maken en afbreken, brengen en halen-, ging de toegang tot de haven verzanden. Een zandbank ligt als een Cerberus voor de haven, en verspert alle schepen van meerderen diepgang den weg. Gevoelende, van hoe groot belang een open weg van en naar zee is voor de stad is de vereeniging „Plaatselijk Belang”, voor nemens op den aanstaanden feestdag, des namiddags een boottocht te organiseeren naar den Haveningang, teneinde met eenige ge- noodigden en belangstellenden peilingen te verrichten op de zandbank. De resultaten der peilingen zullen der Hooge Regeering worden medegedeeld, teneinde te trachten met Rijkshulp beteren toestand te verkrijgen. Moge dit zoo worden. De welvaart der stad gaat samen met een goeden waterweg naar zee. En nu het feest zelve? ’t Is een mooi programma, dat is vastgesteld voor den a.s. Woensdag. Het hoofdnummer zal zijn eene historische optocht, voorstellende het bezoek van H. K. H. Frederika Sophia Wilhelmina, gemalin van Prins Willem V, met hare drie kinderen aan Workum, zooals dit heeft plaats gehad op Zaterdag 17 September 1785, binnen de stad Workum. Verder zal er worden gehouden eene ring- rijderij, in oud-Friesche of Hindelooper klee- derdracht, met krompaneelen sjeezen. Verder volksspelen, concerten, vuurwerk. Als ’t nu maar goed weer is! Ws. BOLSWARD. Men schrij ft ons De eerste toeren, die de bij de S. D. A. P. aangesloten Friesche Staten-leden op de tijdens de verkiezingen gereclameerde wip hebben ver toond in de Staten-vergadering van j.l. Woens dag, zijn merkwaardig, al kunnen zij geen bewondering wekken. De liberale club wees uit eigen beweging eene plaats in 't College van Gedeputeerde Staten toe aan den socialist v. d. Zwaag. Mis: men (de soc. dem. Statenleden) eischte eene plaats voor Besuijen. ’t Is niet te ver wonderen dat de liberalen de voorkeur gaven aan v. d. Zwaag, een Fries, die Friesland, speciaal het platteland, door en door kent, die zich steeds vrij gehouden heeft van knel lend partijverband, die zijn oordeel en zijne daden niet richt naar de bevelen uit het hoofdkwartier, boven een man als Besuijen, een jongen Zeeuw, die korten tijd te Leeu warden woont, die, hoe bekwaam overigens ook, de niet benijdenswaardige taak heeft om overal en altijd klinkende propaganda te maken voor de S. D. A. P., van waardeering van anderer werk niet mag weten en dus in 't College van Ged. Staten, waar het aan komt op practischen arbeid en onbevangen oordeel, niet op zijne plaats zou zijn. Dat de liberalen van den eisch niet wilden weten, ligt voor de hand. Zij stemden trouw v. d. Zwaag. De zeven leden van de S. D. A. P. plaats nemende op de beroemde wip, steunden niet de aftredende Gedeputeerden, leverden eene demonstratie tegen de keuze van den geestverwant v. d. Zwaag, door op Besuijen te stemmen, óók bij de eerste stem mingen voor de 4de plaats en gingen eerst bij de herstemming op v. d. Zwaag over. Het hun door de liberalen aangedaan onrecht, n.l. het stemmen op den socialist v. d. Zwaag, eischte wraak. En hoe verheven was die wraak 1 Bij de herstemming voor de hoogst onschuldige betrekking van suppletoir lid van Ged. Staten, een lid dat nooit in functie komt dan indien in dat College de stemmen staken over zaken die dadelijk af doening eischen (in 25 jaar moet dit één maal zijn voorgekomen) werd... de candidaat der Kerkelijken gesteund. Geen wonder dat er vroolijkheid was in de Staten-vergadering bij ’t aanschouwen van dezen wiptoer. Als nu a.s. Dinsdag nog de candidaat der Kerkelijken wordt gesteund, dan... zal //het geacht publiek” verbluft staan van zooveel fierheid, kloekheid, handigheid, enfin van de kunstenmakerij op de wip. Brief fen Oark oan Béste Frjeon Jouw! Dêr habbe wy Simmermoanne al ta’n ein en de simmer der by, scqp men hast sizze, en dochs moatte wy de simmer noch ha; wy habbe him to minsten net hawn. It wier gjin waer yn Juny, sei aide Jelbe-greidboer. Ik wol der dus mar net mear öer prate. Oars moat ik sizze, det it for in boer, dy’t gansk pounsmietten op swé lizzen hat, wol is, om der waersiik fen to wirden, by it forwirden fen syn heafrucht. Us aide pake moast men biwónderje. Hastó dy ea noartich sjoen ef prottelich heard, as it mei de haeijinge ris minder goed Rotsje woe, fen wegens it suterige waer? Nimmen noait. Hy bleau al- tiden allike fleurich en bizich. Hy hie fensels nocht oan fiten. Ik kin dy sizze, det ik simmers, as ik frij fen skoalle hie, oeribele graech by pakes fitfenhóze. Dat wier den sa’n trewis, binammen as de yugetiid den yet net birêdden wier. Thós hie ik nea net folie sin oan it boerewirk, dat seit us Bonne tominsten altyd en dy is safolle alder as ik, det by kin it witte; hy woe ek altiden as baes oer my stean en Ijeafst mei my omfiterje: Oark dit, Oark dat! Nou doar ik net üt to meitsjen eft it lei oan Bonne syn basens ef oan myn óngesech- likens, mar ik doge net for it boerewirk, sa wier de fitspraek fen de gelearden. Mar by pake-en-dys, dêr wier in harke mei acht- tsjin tinen de oaren hienen allegearre twa en tweintich. Dy harke mei it lytse haed kaem for my mei op ’e wein, as wy nei it haeilan rieden; dêr hie ik in eigen foarkje en der mocht ik helpe, sa’t ik woe en hoechde ik net to stirtswyljen, as ik Ijeaver tiemdriuwe woe en net to kearen, as it skodzjen my better talike... Mar om ta in ütdragen saek to kommen; ik scil dy ris in fyt forhelje fen fis pake. Al jierren lyn fensels. It wier op in simmer, sa’n ien as nou, it wjirre mar tsjin, det op de earste Moandeis fen Ljouwerter merke de haeijinge by pakes yet net birêdden wier. It folk hinge de moarns hwet yn ’e skórre om, it hie syn nocht fen golle-del-keareu, de stikels wieren al lang sneuvele, de aide skadbulten opsocht, der lei gjin raei mear op ’e reed en der stie gjin sprfitsje mear yn ’e paden. De gollen dy t aide Simme sa kreas opsette koe, wie ren moai biplóke oan it fal ta. Efkes foar itenstiid, dat wier qm healwei alven, bigoun de loft hwet op to klearjen en waerd it druch waer. Sünt de foarige jouns hie it oan ien friemel trochreind. It sintsje trieneage troch de gatten yn ’e loft. Troch de wiettichheid koe der dy deis neat oan it hea dien wirde. „Witte jimme hwet, mannen”, sei pake, „aenstóns mar gau by de bak, forstrup jimme den en slach den nei-iten de beide kedden for it blau-weintje en meitsje mei-inoar in reedtsje neit Ljou wert ta, den kinne jimme ris bij de draverij sjên. Melksjoun fensels wer thus wêze”. Nou dat stie der danich by, dêr hiene de mannen tige sin oan. Goed kertier oer alven ried it spil de reed ut. eptich. Twa man op de sitplanken. tiders, twa echte frolike Bilkluten, binge- len mei de ünderdanen efter by de bük- berje del en songen fleurich fen „Drie schuine tamboers, die kwamen uit het oosten”. z/It stiet der wónder by”, sei'Simme, dy’t as ald-arbeider mei pake thus bleau, /Zsa lang as it dórret, boer!” Pake glinke ris. De reed fit gyng it as in liere mei it reaudo de yndyk lans, do wier de hytste hei der al fit mei de kedden; einlings op ’e greate rydwei, dêr wier it, hou! Nei Ljouwert ta, dy wei ut dêr hie pake gjin lan, dêr kamen de kedden noait; de oare kant ut wier bikend paed. //Unbikend is unbimind” wirdt der wol ris sein. It ónbikende lókt oars in hopen ek oan, mar de kedden holden hjar oan it sprekwird en woene fen de ónbikende wei, lofts-om, neat witte. Hja rounen rjuchts-om. De greatfeint, dy’t de leije hie, loek al lofts, mar 't holp gjin grevel. Der moast ien fen de wein óf en nim de hynders by de bek. Dy laedte se mei de koppen de Ljouwerter kant ut. Do wier it wer//foart”. Nouskyn- den de hapkes den wol hald-om to kinnen, hwent sa gau koe men it net tinke ef der wier it selskip al wer op 'e yndjk, op wei dat met de huidige omstandigheden, dan is er heel veel merkwaardigs op te merken in die eeuw stadsleven. Hoe zou ’t ons lusten aan de hand van oorkonden, charters, kronieken en resoluties, den lezer rond te leiden in dat tijdperk van geschiedenis, door Workum meegemaakt. Vertellen zouden wij van het oude Workum (West) eene der bloeiende steden tusschen Texel, Vlieland, Terschelling en de Friesche kust-, vertellen hoe het bij het ontstaan der Zuiderzee te gronde ging. Omstreeks 12001300 verzonk Oud- Workum. Haar einde zal niet een plotselinge verwoesting zijn geweest; wellicht werd de toestand zoo onhoudbaar, dat de bewoners reeds vóór dat Workum geheel werd weg gespoeld, de stad hadden verlaten; had de zee plotseling een einde gemaakt aan het bestaan eener misschien nog bloeiende stad de overlevering zou de vreeselijke heu genis bewaard hebben. (Siemelink, Gesch. v. d. stad Workum). Het hedendaagsche Workum, in ander gewaad gestoken natuurlijk, is ongeveer op het einde der 13e eeuw ontstaan, hoewel het toen misschien niet meer was dan een plaatsje, zonder beteekenis. De gunstige ligging der plaats voor scheep vaart, handel en nijverheid brachten Workum, destijds Waldrichem, tot bloei. Eu vanaf dien tijd speelt het eene rol mee in de z/heitelanske sciednisse”, meermalen zelfs eene hoofdrol. In den strijd tusschen de Schieringers en de Vetkoopers was het meermalen betrokken onder de regeering der Saksische hertogen was het af en toe plaats van krijg. In 1561 lezen wij van de daden van Greate Pier om en bij Workum, van Bourgondiërs en Gel- derschen. In dien onzaligen tijd werd de kerk verbrand, de toren afgebroken, het z/Huis” gesloopt. Omstreeks 1600 begon men met den op bouw eener nieuwe kerk, toegewijd aan de heilige Geertruida; ongeveer dertien jaren was deze voltooid. Nog staat op den huidigen dag dit bouwwerk. Opgetrokken in Gothischen stijl is het 60 M. lang, 30 M. wijd in de Koren, 24 M. hoog. ’t Is de moeite waard aan dit aloude Godsgebouw een bezoek te brengen. Een mooie preekstoel (van lateren datum dan de stichting der kerk, 1718) trekt onze aandacht. Bekwame meesterhand versierde dezen kansel met snijwerk. De paneelen zijn keurig versierd met houtsnijwerk, figuren voorstellende uit de H. S. Eene bijzonderheid is de koperen lessenaar aan de linkerzijde van den stoel, waarop het gezangboek ligt. De groote vroedmansbank vraagt ook onze attentie, door het prachtige antieke snijwerk waarmee de bank is versierd. Het orgel dagteekent van voorzien van deuren, aan manuaal en positief. Deze deuren werden in den Cal vinistischen tijd, gedurende de lijdensweken alsook bij het avondmaal gesloten, opdat men in zijne devotie niet zou worden afgeleid. Het is nog een werk van den orgelmaker Mr. Jan Harmen (van Berlicum Uniek zijn de doodenbaren, die in deze kerk worden bewaard. Zij zijn op de paneelen beschilderd, sommige in helle kleuren, met attributen van de verschillende gilden a.d.z. 1 Timmerlieden, 2 Goud- en Zilversmeden, 3 Zeevaarders, 4 Apothekers en Chirurgyns, 5 Landbouwers, 6 Schippers, terwijl 7 en 8 kinderbaren zijn. Deze baren dagteekenen van 17001800, en worden nog steeds ge- naar de eigen- overledene in de Bolswardsclie Courant

Bolswards Nieuwsblad nl | 1907 | | pagina 1